DANS-MARATHON SINDS 3 DECEMBER Deelnemers naar het krank zinnigengesticht DE TOESTAND IN SPANJE DUITSCHLANDS RECHT OP VEILIGHEID STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN DRASTISCHE ACTIE SN BRITSCH-INDIE MR. A. ROYAARDS VAN SCHERPENZEEL t Wybert JA GEMEENTERAAD VAN BAARN Onverkwikkelijke vertooning te Washington Tallooze menschen houden er van, meer of minder vaak het dansbeen te zwaaien, maar niet velen zullen er zijn, aldus „De Courant" die de ambitie zullen hebben mee te doen met een „dans-marathon", zooais die thans vooral in de Vereenigde Staten opgeld doen. Te Washington is thans sinds 3 December j.l. zulk een onsmakelijke ver tooning aan den gang, die inderdaad tot dusver nog door zes paren is volgehouden. De overige danspaartjes zijn geleidelijk van het gladde parket verdwenen. Een paar der dames zijn in een krankzinnigengesticht terecht gekomen, terwijl diverse andere dan sers en danseressen tn verschillende zieken huizen pogen van da vergeefsche inspan ning te herstellen. Dag en nacht wordt er doorgedanst, van elk uur drie kwartier. Het vierde kwartier mogen zij rusten en eten. Gedurende dit kwartier liggen de zes naar den hoofdprijs mededingende paren voor dood op rustbed den, die aan den kant van de danszaal zijn geplaatst. Verpleegster belten hun de be- zweete gelaten en dokters snellen toe, dia hun de voeten en harten onderzoeken, ten einde na te gaan. of zij nog altijd niet op het punt van bezwijken zijn. Om de twaalf uur krijgen zij een koude douche, terwijl zij een keer of twaalf per dag sandwiches, chocola, ice cream en thse nuttigen. „Ik hou zoo dol vao joul' Van het kwartier rust wordt door de zes paren steeds dankbaar gebruik gemaakt Slechts eenmaal hebben zij het overgesla gen, namelijk toer. een der paartjes voorne mens was tijdens zulk een kwartier het huwelijk in te dansen. Te dien einde was in een aangrenzende zaal een altaar opge steld, een geestelijke was aanwezig, de ze6 paren stepten of rumba'den er heen, het rustkwartier ging in en terwijl een jazzband daverend den „Hochzeitsmarsch" inzette, verrichtte de reverend de in Amerika een voudige huwelijksvoltrekking. Daarna sleep ten de jonggehuwden zich weer voort naar de danszaal, een stuk cake werd haastig naar binnen geslikt en een glas wijn ge dronken Een neger zong „Ik hou zoo do van Jou". Toen was het kwartier om en moest het „werk" worden hervat, dat nog altijd niet ten einde is. Uitgebreide stakingsactie Parijs, 23 Januari (H.N.) Volgens de laatste berichten uit Madrid zijn op last der regeering de bureaux der communis tische vakvereenigingen gesloten. Te Se villa, waar onlusten worden verwacht, zijn alle strategische punten door troepen bezet en vliegtuigen, die met machinegeweren bewapend zijn, kruisen voortdurend boven de 6tad. Tot nu toe zijn ruim 40 communistische leiders gearresteerd. Madrid, 23 Jan. (V. D.) De stakings beweging in Barcelona is heden toegeno men. Alle verkeersmiddelen liggen stil. De helft der arbeiders heeft gevolg gegeven aan het communistische stakingsparool. Te Malaga is de staking algemeen. Madrid, 25 Jan. (V.D.) Zooals reeds to voorzien was, is de voor Maandag voor het geheele land voorgenomen algemeen© sta king niet uitgebroken door de preventieve maatregelen der rogeerlng. Slechts te Sevilla is het den Communis ten gelukt de arbeiders aan hun zijdp te krijgen. Sevilla maakt den indruk ooner doode stad. In de middaguren werd ren politiepatrouille door anarchisten bescho ten, waarbij een beambte der civiele gardo werd gewond. Talrijke machinegeweren zijn op de platte daken der huizen door de troepen in stelling gebracht. De stad woidt eveneens door vliegtuigen bewaakt. Te Utiel in de provincie Valencia werden de telefoon en telegraaflijnen door de sta kers vernield. Van particuliere zijde wordt uit de pro vincie Teruel, waarin een der belangrijkste mljnbekkens is gelegen, gemeld, dat de mijn werkers zich zouden hebben aangesloten bij de revolutionnaire algemeene staking. Te Cadiz heeft een groep arly-iders ge tracht een kerk in brand te steken, doei* zij konden hiertoe nog tijdig door de politie worden gehinderd. HET GEVAL PROF. KORS. Brussel, 25 Jan. (V.D.). De Belgische ministers hebben het optreden van hun collega, den minister van Justitie, inzake het verbieden der vredesbetooging georga niseerd door de Leuvensche studenten, goedgekeurd. Zij 'waren van oordeel dat deze laatsten ongelijk hadden een Duitscher uit te noo- dig»ri om over ontwapening en diensuvei- ger.rig te spreken. Zoo alleen pater Kors ware uitgenoodigd zou men, aldus de minister, er niet aan ge dacht' hebben de meeting te verbieden. DE VOLKENBOND IN BESCHERMING GENOMEN. Verslag van den Zwitserschen bondsraad. Bern, 23 Januari. (V.D.) In zijn verslag &a.n de Zwitsersche Bondsvergadering over de twaalfde assemblee van den Volkenbond verklaart de Zwitsersche bondsraad o.a. dat wat ook de zwakheden van den volken bond mogen zijn, hoe aanvechtbaar metho den en middelmatig zekere resultaten van zijn werk ook zijn, de volkenbond toch het beste middel blijft, om veroveringszucht en drijven naar oorlog te verhinderen, het internationale leven harmonisch to doen verloopen en de volken aan de idee des vredes te doen gewennen. Juist de twaalfde assemblée heeft ge toond, dat de volkenbond noodzakelijker is dan ooit. Hij heeft zich beperkt alleen tot waarschuwingen, doch heeft, door het aan vaarden van een bewapeningsvacantie. dn legeeringen gedwongen een eersten slap in de richting van beperking der bewape ning te doen. Een interview van de Voloniê met minister Groener Geheime bewapening geloochend Parijs, 25 Jan. (V.D.). De Berlijnsche correspondent van de Volonté had een uit voerig interview mot den Duitschen rijks- weerminister Groener, die opnieuw ver klaarde, dat Duitschland de ontwapenings bepalingen van het verdrag van Versailles had vervuld en hetzelfde recht op veilig hcid als alle andere staten. Groener wees erop, dat de naaste buren van Duitschland in staat zijn terstond tien millioen man te mobiliseeren, waartegenover Duitschland in geval van oorlog slechts honderdduizend man van het landleger en vijftienduizend man van de marine kon stellen, aangezien dc jongste soldaat uit den wereldoorlog reeds dertig jaar oud is en sedertdien geen militaire oefening en opleiding meer heeft gehad. Maarschalk Foch heeft in Januari 1927 bevestigd, dat do ontwapening van Duitschland inderdaad was uitgevoerd. Ten aanzien van de Fransche bewerin gen over geheime bewapening van Duitsch land verklaarde Groener, dat in het Fran sche ontwapenmgsmemorandum uitdruk kelijk is vastgesteld, dat een vergelijking tusschen de legcrbegrootingen der verschil lende landen onmogelijk is. Men heeft ge constateerd, dat 211.000 Fransche recruten even veel kosten als 5100 Engelschc recru ten, aangezien de laatsten als beroepssol daten belangrijk hoogere soldijen krijgen. Hetzelfde geldt voor Duitschland. Aange zien in Duitschland slechts eenige particu liere firma's uilsluitend voor de rijksweer oorlogsmateriaal mogen vervaardigen en de handel in oorlogsmateriaal verboden is, valt het te begrijpen, dat Duitschland voor elk stuk oorlogsmateriaal veel meer be taalt dan Frankrijk met zijn machtige oor logsindustrie. Niettemin is de Duitsche le- gerbegrooting sedert 1928 voortdurend ver laagd, terwijl de Fransche sedertdien voort durend gestegen is. In deze omstandighe den kan geen verstandig mensch nog van geheime bewapening spreken. Naar aanleiding van de uitlatingen van generaal Bourgeois zeide Groener, dat er in Frankrijk op het oogenblik meer officie ren en onder-officieren zijn dan de rijks- weer in totaal aan manschappen en offi cieren telt. De Duitsche jeugd wordt in den Duit schen geest en in een geest van verzoening tusschen dc volken opgevoed. In Duitsch land bestaan geen militaire jeugdorgani saties, terwijl men in andere landen groote organisaties heeft, die in overleg met het ministerie van oorlog de jeugd op den mi litairen dienst voorbereiden. In zijn kwaliteit van minister van bin- ncnlandsche zaken verklaarde Groener den plicht te hebben de elementen, die de at mosfeer tusschen Duitschland en het bui tenland vergiftigen door onthullingen over zoogenaamde schending van verdragen, te bestrijden. Tot nog toe heeft zich geen Fransche pacifist er toe geleend onthullin gen te doen over dc Fransche bewapening. Daarentegen zijn het zekere Duitsche pa cifisten, die in de nauwste relatie staan met den Franschen generalen staf en de nationalistische organisaties aan de an dere zijde van den Rijn. Of de nationaal-socialistische leiders ooit in staat zullen zijn, alleen de leiding van de regeering op zich te nemen, valt thans nog niet te overzien. ALFRED YARROW f Londen, 25 Jan. (V.D). Op 71-jarigen leeftijd is te Londen overleden sir Alfred Yarrow, die als uitvinder o.a. van den 6toomketel met vlampijpen en als leider van de scheepswerf van dcnzelfden naam bekendheid in do geheele wereld verwierf. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN DRUMMOND NIET AANGENOMEN. Londen, 25 Jan. (V.D.). Volgens hier ontvangen berichten uit Genève heeft de Volkenbondsraad in zijn geheime zitting de ontslagaanvrage van sir Eric Drum mond als secretaris generaal van den Vol kenbond niet aangenomen. Alle raadsleden hebben Drummond ver zocht op zijn besluit terug te komen. Drum mond beloofde de zaak nog eens in over weging te nemen. NIEUWE BELGISCHE PREMIE- LEENING Voor het uitvoeren van groote openbare werken. Brussel, 23 Jan. (V.D.) In het ministe rie van financiën wordt de mogelijkheid van de uitgifte eeper geconsolideerde leening van frs. 2 milliard bestudeerd. De voorwaar- Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis-Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. den van de leening moeten nog worden vast gesteld, betgeen nog voor einde Februari geschied zal zijn. De minister-president Renkin en dc ministers Houtart en Crokart zijn er in principe voor. Naar in welingelichte kringen verluidt, geeft men thans de voorkeur aan de vol gende regeling De lecning zal in twee dee- len von elk frs. 1 milliard worden uitgege ven. Er zullen premies aan de trekkingen gen verbonden worden. De opbrengst zal be stemd zijn voor het uitvoeren van groote werken. Verklaringen van lord Willingdon New-Delhi, 25 Jan. (V. D.) Hedenmor gen heeft de onderkoning van Indië, lord Willingdon, de winterzitting van de In dische Wetgevende Vergadering geopend. Sprekende over de actie van het Al- Indisch nationaal congres, verklaarde lord Willingdon: „Mijn regeering en ik zijn vast besloten om ten volle alle machtsmiddelen, waar over de staat beschikt, te gebruiken bij de bestrijding van deze actie en voor het verslaan van een beweging, die anders een voortdurende bedreiging zal blijven voor een ordelievend bewind en dc persoonlijke vrijheid. Lord Wellingdon heeft o.a. nog verklaard, dat de regecring van Indië tot een drastische actie is gedwongen dooi de houding van hot congres om het pact van Delhi te gebruiken ter voorbereiding van een nieuwe campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Tegenover deze bedrei ging kon geen compromis staan. Alle voor zorgen zullen worden genomen om mis bruik van speciale macht tegen te gaan, doch de maatregelen tegen dc burgerlijke ongehoorzaamheid zullen niet worden ver zwakt. Hij verzocht de vergadering de re geering te willen steunen, zoowel in dc ac tie tegen het congres als vóór het werk van de ronde tafel-conferentie in Indië, dat deze week begint. De onderkoning was optimistisch ten op zichte van den economischen toestand. Hij verklaarde, dat de toestand belangrijk is verbeterd en dat aan het einde van het financieel© jaar een overschot wordt ver wacht. De uitvoer van goud was in het belang van Indië in verband rnot den stand van de roepee en het pond sterling en heeft Indiö in staat gesteld zijn vlottende schuld te verminderen door 15 millioen pond te rug te betalen. TWEE MOORDEN VOOR RUIM 200 GLD. Kattowitz, 25 Jan. (V. D.) Te Zawisj in het Joolschc district Pless is gisteren een vreeselijk misdrijf gepleegd. Terwijl de landbouwer Schuster zich met zijn fa milie naar de kerk had begeven, werd zijn huis, waarin zich slechts een dienstmeisje en een stalknecht bevonden, door roovers overvallen. De knecht en het meisje wer den doodgeslagen. De roovers doorzochten het geheele huis en roofden een hedrag van ongeveer 700 zloty. AUTO RIJDT OP VOETGANGERS IN. Twee dooden. Gronau, 25 Jan. (V. D.) Op den Ochtruper straatweg in de nabijheid van het Schuetzcnhof vond hedenmorgen vroeg een noodlottig ongeluk plaats. Een auto, die op weg was naar de uitspanning Schuetzenhof om een gozelschap af te halen, dat daar feest had gevierd, reed, doordat van tegenovergestelde zijdo een vrachtatuo met verblindend licht naderde, op een groepje voetgangers in, waarvan twee personen op slag werden gedood en een derde ernstig gewond werd. Dc politie stelt een onderzoek in. HITLERIAAN GEDOOD. Berlijn, 24 Jan. (V.D.). Hedenmorgen vroeg verspreidden eenige tot de jeugdgroe pen van Hitier behoorende personen pam fletten. Zij werden door onbekenden over vallen. Een 16-jarige jongen werd door vier messteken gedood. Van de daders ontbreekt ieder spoor. AUTOBUS VERONGELUKT. Brussel, 24 Januari (V.D.) Tc Luik is een autobus waarin twaalf personen waven gezeten, over den kop geslagen. Een per soon werd gedood en elf personen werden zwaar gewond. Groote belangstelling bij de begrafenis Scherp enzeel, 25 Jan. Onder buiten gewoon groote belangstelling had heden middag op de algem. begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van wijlen den heer mr. A. Royaards van Scherpenzeel, heer van Scherpenzeel, oud-burgemeester dier Gemeente. Reeds geruimen tijd te voren vulde zich de begraafplaats met belangstellenden zoo wel uit de gemeente als van elders. Zoo merkten wij op de leden van den gemeen teraad en van kerkbestuur, vertegenwoor digers van plaatselijke vereenigingen, van het Diaconessenhuis te Arnhem, van de Weesinrichting to Ncerbosch. De beide predikanten der gemeente, hoofden en oud hoofden der scholen, de geneesheeren enz. Voorts de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, baron van Heemstra de heer Quarles van Ufford, griffier der Staten van Utrecht, het gemeentebestuur van Woudenberg, de burgemeesters der gemeenten Renswoude, Leusden en Drie bergen. Voorts merkten wij nog op de heeren Jhr. Hooft van Woudenberg van Geerêstein, W. H. de Beaufort, J. B. de Beaufort en vele anderen. Nadat de kist in den grafkelder was bij gezet sprak de Burgemeester van Scher penzeel Jhr. mr. Roëll, namens het ge meentebestuur en namens de geheele Ge meente een woord van dank en buide je gens den overledene. Indien men wil trachten den overledene te schetsen, die zijn geheele leven zijn beste krachten voor de gemeente heeft gegeven dan wenscht spreker te wijzen op twee eigenschappen, die den overledene ken merkten en wel eenvoud, diepe eenvoud en zielenadel. Man van weinig woorden, werkte hij in stilte, doch zijn daden spra ken. Zijn daden waren weldaden. Zoo wist hij zich bemind te maken, hij die geen vij anden had. Zoo is hij ten zegen geweest voor de gemeente, die hem zoo lief was. Tot het oogenblik. waarop God hem wee nam ging zijn belangstelling uit naar de gemeente. Veel, zeer veel heeft de overle dene voor de gemeente gedaan. Is het wonder dat toen de droeve tijding bekend werd, deze alom rouw en droefenis verwekte. Mijnheer Royaards, aldus spreker, ik dank u voor alles! Hierdoor kan het best uw nagedachtenis worden geëerd en zult u in herinnering immer blijven voortleven Tenslotte richtte spreker zich tot me vrouw Royaards van Scherpenzeel, die met hare beide dochters de plechtigheid bijwoonde. Spreker kon zich indenken wat het verlies van den zoo geliefden oud-Bur gemeester voor de achtergeblevenen be teeken t, doch hoopte, dat de gemeente met dezelfde liefde en sympathie tegenover mevrouw bezield mocht blijven als jegens den overledene. De heer A. J. A. Baron van Heemstra. oud-Gouverneur van Suriname dankte voor de hartelijke vriendschap, die hij van den overledene hoeft mogen genieten. Spr. bracht verschillende jeugdherinneringen naar voren. Indien boven dit graf éen woord zou worden gesproken dat van toe passing zou zijn dan is het „trouw". Dank zij die trouw is de overledene conscentieus geweest in alles. Het vormde de grondslag van zijn vriendschap, zijn arbeid jegens de gemeente zijn liefde jegens vrouw en kin deren. Weinigen was het gegund een blik te werpen in het stille gemoed van den overledene. Spreker dankte voor den trouw die hij van den overledene heeft mogen on dervinden. Namens mevr. Royaards van Scherpen zeel en hare dochters bracht de heer Jhr. S. van Citters, oud-commissaris der Ko ningin in de Prov. Gelderland hierop dank aan alle belangstellenden, aan de beide spre kers, aan het gemeentebestuur, dat het voorgedeelte der begraafplaats beschikbaar had gesteld voor dit graf en aan de pach ters, die hun Landheer ten grave hadden gebracht. Voorts had het spreker getrof fen, dat de inwoners van Scherpenzeel in zoo grooten getale waren opgekomen. Hier in mogen wij zien een groote mate van be langstelling; maar spreker hoopt dat men tevens behoefte heeft gevoeld uiting te gevon aan dankbaarheid jegens hem, die de belangen der gemeente heeft behartigd en voorgestaan. Spreker eindigt met den Hier begint hetr Yoorkom! Gorgel droog met wensch, dat de ingezetenen dat gevoelen zullen willen overdragen op de weduwe en de kinderen van den overledene. Tenslotte trad de predikant der Ned. Herv. Gemeente te Scherpenzeel ds. War- molts naar voren, die na zijn dank te heb ben gebracht voor al hetgeen de_ overledene was geweest" als president-kerkvoogd, als medebestuurder van de Wilhelmina Zie kenverpleging, een woord van wijding sprak, waarmede de droeve plechtigheid werd besloten. Bijeengeroepen op Vrijdag 29 Januari B a a r n. De burgemeester dezer ge meente heeft een openbare vergadering van den gemeenteraad belegd tegen Vrij dag 29 Januari a.s., des voormiddags te 10 uur. In deze vergadering zal het volgen de worden behandeld: Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan K. van Wijk als onderwijzer en leider van den Franschen cursus, met ingang van 1 April a.s. Voorstel tot benoeming van C. M. Bethe tot plaatsvervangend hoofd aan de scho len de Oorsprong. Aanbeveling voor de benoeming van drie leden in de commissie tot wering van schoolverzuim wegens aftreding van J. K. Möller, P. de Jong en P. van Raalten. De aftredenden zijn als nummer één geplaatst op de aanbeveling. Voorstel om in handen van B. en W. to stellen het verzoek van R. Hilhorst om tegemoetkoming in de kosten van het overvaren over de Eem voor zijn drie schoolgaande kinderen. Voorstel tot het aangaan van een huur overeenkomst met de Vereeniging voor Christelijke Belangen voor het door die vereeniging gebouwde gymnastieklokaal, hetwelk in gebruik genomen zal worden door de hervormde scholen. Herstemming over het voorstel van B. en W. inzake de verzoeken van W. Kaas en drukkerij Bakker e. a., betreffende le vering van drukwerk. In de laatste raads vergadering staakten hierover de stem men. Voorstel van het raadslid A. W. van Kleeff, luidende: De Raad besluit alleen aan die drukkerijen en binderijen werk van gemeentewege op te dragen, die voldoen aan de bepalingen, neergelegd in de col lectieve arbeidsovereenkomst in die be drijven. Dit voorstel komt slechts dan aan de orde, indien het genoemde voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Verzoek van het dagelijksch bestuur van den Nieuwen Nederlandschen Typografen bond, afdeeling Den Haag, drukwerk op te dragen aan die -drukkerijen, welke vol doen aan de arbeidsvoorwaarden, vastge legd in de collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie. B. en W. stellen voor het verzoek in verband met de beslissing, te nemen naar aanleiding van de beide vori ge punten, voor kennisgeving aan te ne men. Verzoek van het bestuur van het Neder- landsch Instituut van Architecten inzake het verrichten van bouwkundige werk zaamheden voor particulieren door amb tenaren en het opdragen van werk aan particuliere architecten. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Voorstel tot het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de Rotter- damsche Bankvereeniging. Voorstel tot aanwijzing van takken van dienst overeenkomstig artikel 252 der Ge meentewet, tot vaststelling van bepalingen inzake het kasbeheer dier takken van dienst en van een boheersverordening. Voorstel orn het maximum-bedrag, door het Onderling Waarborgfonds voor Zie- kenhuisverpleging te storten in rekening courant, te bepalen op 10,000. Voorstel tot het aangaan van een tijde lijke kasgeldleening voor 1932 met het On derling Waarborgfonds voor Ziekenhuis- verpleging, de Bouwvereenigingen Ons Be lang en Sint-Joseph en de Rotterdamsche Bankvereeniging, bijkantoor Baarn. Voorstel om een onderhoud van het langs den Eemweg loopende rijwielpad, tot den aanleg waarvan de Raad in zijn vergade ring van 28 November 1930 heeft besloten, ten laste der gemeente te nemen. Dit voor stel wordt gedaan ter voldoening aan de cfoor Gedeputeerde Staten gesteide voor waarde voor de uitbetaling der provinciale subsidie in de kosten van den aanleg van dat rijwielpad. Voorstel tot ruiling van grond van C. Adriaanse en II. Bon, gelegon aan de Brem- straat, tegen grond van den gemeente aan de Bremstraat en de Rozenstraat en tot vaststelling van een voorgevelrooilijn voor het te verbreeden gedeelte der Bremstraat. Voorstel tot verbouw der Oosterschool en tot herbouw der Prinses Julianaschool en tot uitvoering van deze werken in eigen beheer. Voorstel tot intrekking der rekening courant-overeenkomst niet de Bank voor Nederlandsche gemeenten en het aangaan van twee nieuwe overeenkomsten, alsmede tot het leenen en uitleenen van kasgelden van en aan die instelling. Dit voorstel wordt gedaan, daar in verband met de moeilijkheden, die zich tengevolge van de crisisomstandigheden op de kapitaalmarkt voordoen, deze Bank het blanco-crediet in rekening-courant van ƒ300,000 niet langer ah één crediet in een stilzwijgende, door- loopende overeenkomst wenscht te conti- nueeren. Zij acht het gewenscht om een crediet voor de gewone en één vocxr de buitengewone uitgaven te openen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11