J. A. SCHOTERMAN Zn. WIE IS DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVER? 20 KORTING BeldanopNo.42 PERTINENTE ONTKENNING VAN Ds. R. Een fatale vingerafdruk Wijnhandel Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 RADIOPROGRAMMA 0P ALLE ST00MG0EDEREN Eerste Amersf. Stoompers- inrichting „QUiCK" Hebt U een Taxi of Auto noodig? De Officier van Justitie eischt wegens beleediging een maand gev.mgc-- nisstraf In Maart van het vorig jaar heeft voor de Uirechtsche rechtbank terecht gestaan ds, ft., predikant te Winterswijk, vroeger te Hoogland, terzake van beleediging. Het gold hier de bekende „anonieme briefschrij verij" met betrokking tot de stichting Zand bergen te Amersfoort. Jhr. Ortt, directeur der Stichting, deelde ter zitting mede, reed9 jaren achtereen briefkaarten to hebben ont vangen met een zeer beleedigenden inhoud Do commissaris van politie Goorhui» te Amersfoort verklaarde voorts, een anoniem schrijven te hebben ontvangen, waarin hij beschuldigd werd, fooien to hebben aange nomen van Jhr. Ortt De rechtbank hoorde over deze kwestie twee schriftkundigen, n.I den heer v d. Laan te Bilthoven en mr Frima te Hilversum. Dc hoer v. d. Laan seide ds. R. zonder eenig voorbehoud als schrijver der brieven te beschouwen, terwijl mr. Frima eveneens verklaarde, voor 100 zeker te zijn, dat ds. R. de schrijver is. De officier van justitie was na een reeks overwegingen ten slotte van meening, dat het onderzoek niet volledig i3 geweest en meende deze zaak to moeten schorsen. Dc rechtbank besliste, da* nog twee an dere schriftdeskundigen een onderzoek dien den in te stellen. Dit onderzoek is nu ge schied door dr. Hesseling uit Arnhem en dr. Schrijver uit Amsterdam. De belangstelling voor deze strafprocedure was ook gisteren zeer groot. De gereser veerde tribune was geheel bezet. De president, mr. Havelaar, neemt don verdachte een kort verhoor af. Deze zegt te blijven persisteeren bij zijn ontkentenis. Eerste getuigo is dr. Van Ledden Hulso bos, de politiedeskundige. Deze heeft op oen van de in beslag genomen kaarten een vin gerafdruk onderzocht, en is voor 100 9o over tuigd, dat dezj afdruk afkomstig is van den middelvinger van de linkorhand van ver dachte. President: „Is die briefkaart door u ge schreven. verdachte?" Verdachte: „Neen. dat heb ik niet ge daan". President: „Hoe komt uw vingerafdruk er dan op?" Verdachte: „Dat kan ik niet verklaren Misschien dat de schrijver van deze kaart op slfnksche wijze mijn vingerafdruk er op heeft gebracht". President: „Dat klinkt niet plausibel". Dr. Van Ledden Hulsebos zegt nog, dat de vingerafdruk ontstaan is tijdens het schrij ven van do letter A. Toon kwam de vinger met de versche inkt in aanraking. Do verdediger, mr. Vorrink, brengt ter sprake een geval, voor het Haagsche Hof, waarbij dr. Van Ledden Hulsebos op een maal afgelegde verklaringen zou zijn terug gekomen. President: „Wilt u daarmee zeggen, dat de deskundige zich wel kan vergissen?" Verdediger: „Juist". President: „Nu, dat weten wij allemaal wel. Elke deskundige kan zich vergissen." Vervolgens wordt gehoord dr. Hesselink, eveneens als deskundige. Ook deze ver klaart, dat de gevonden vingerafdruk af komstig i6 van dep linkermiddelvinger van den verdachte, afgezien van het feit, wie overigons den brief heMt geschreven. In het hoekje 6tond het woord „Aan". Bij hot omdraaien van het zijdje is de vinger van den schrijver geraakt in de versche inkt van het woordje „Aan", en zoo ontstond de vingerafdruk. Verdachte: „Als ik u nu aantoon, dat dit schrift niet van mij was, hoe staat u dan tegenover den vingerafdruk?" Getuige: „Deze is onmiskenbaar van u afko: istig Dat heb ik duidelijk gezegd." De Utrechtfiche brigadier van politie Gar- nier is eveneens getuige-deskundige. Hij heeft do vingerafdrukken van verdachte fotografisch vergroot en daarna vergeleken met den gevonden afdruk op het briefpa pier. Getuige heeft daarbij zeven punten van overeenstemming gevonden en acht het niet twijfelachtig, dat beide afdrukken van denzelfden persoon afkomstig zijn. Hiermee is het verhoor der deskundigen afgeloopen, cn komen do getuigen a charge aan de beurt. Jhr. Ortt, directeur van „Zandborgcn", verklaart reeds oen zestal Jaren brieven te hebben ontvangen, geteekend door een „oud-vcrplecgdc van Zandbergen", en van een zoor beleedigenden cn grovon inhoud. President: „U heeft reden om aan te ne men, dat de schrijver In verband staat met verdachte?" Getuige: „Ja zeker. Maar ik kan niet positief zeggen, dat het ds. R (verdachte) is." President: „In de brieven stonden bijzon derheden, die alleen aan verdachte of aan personen uit diens omgeving bekend kondon zijn?" Getuig©: „Juist. Getuige zegt nog, dat tot vlak voor 'ie vorige zitting hij het niet mogelijk achtte, dat ds R. de schuldige zou zijn. Maar daar na zijn hem zooveel feiten ter oore geko men, dat hij zijn meening wel moest wijzi gen. Zoo heeft verdachte in Winterswijk in een interview gezegd, dal er op Zandbergen kinderen verwaarloosd werdenprecies hetzelfde wat steeds in de anonieme brie- von geschreven word, overigens zonder ecnige aanleiding. Toen in de vorige zittinj gezegd werd, dat de schrijver van do brie- von een gedegenereerd individu was op grond van schriftonderzoek siste ver dachte zeer verontwaardigd. Waarom moest hij sissen, als hij met die brieven niets to maken had? Daar komt nog bij, dat ds. Bik uit Enkhuizen eveneons anonieme brieven ontving uit den Achterhoek, met dezelfde hand geschreven als de anonieme brieven uit Hoogland, welke getuige kreeg. Verdachte ontkent opnieuw heftig, iets met de zaak te maken te hebben. „I)e tijd zal wel komen, dat de ware dader gevon den wordt, daar ben ik van overtuigd." De heer Goorhuis. commissarfs van politic te Amersfoort, had eveneens een anoniomen brief ontvangen Verdediger: „Heeft u den verdachte laten volgen, na de vorige zitting? Getuige: „Het is niet mijn gewoonte, als de rechter-commi6saris de zaak in handon heeft, een verdachte te laten volgen!" Verdediger: „Zijn or daarna nog weer brieven ontvangen?" Getuigo- „O ja. den laatston tijd zelfs zeer veel. Bij tientallen zijn ze de laatste weken weer bezorgd." Verdachte „Ja, ik heb cr zelf ook eon ontvangen." Mr. Frima, uit Hilversum, die hoi schrift onderzocht heeft, deelt mede, dat cr zeer veel punten van overeenstemming in het schrift waren, bijv de hoofdletter E, de vierkante u, do kleine rechtstaande e, enz Dit bracht gotuige tot de conclusie, dat ds. R. de schrijver moest zijn. De tweedo schriftkundige, do heer v. d. Laan uit Bilthoven, blijft bij zijn in do vo rige zitting afgelegde verklaringen, welko volmaakt ovorcenstemden met dio van mr. Frima. Mr. Kaars Sijpestein (rechter): „Acht u het mogelijk, dat. iemand die het schrift van verdachte kent, een brief kan schrij ven, zóó alsof hot zou lijken dat dio van verdachte afkomstig zou zijn?" Getuige: „Neen, dat is niet mogelijk". Op verzoek van den president onderzocht getuigo vervolgens hot schrift der laatst ontvangen brieven, en er ontstaat een ge moedelijk discours tU6schen verdediger, getuige, rechtere cn president, waarvan niet veel tot do perstafel doordringt. Alleen no teeren wij do opmerking van mr Havelaar, dat deze brieven blijkbaar zijn geschreven na de ecrete rechtszitting om verwar ring te stichten. Verdachte: „U heeft het vorig jaar ge zegd, d-at u een predikant, die Gods Woord van den kansel verkondigt cn dat doe ik. en met vreeze en met overtuiging niet in 6taat achtte dergelijke brieven to schrij ven". Getuige: „Ja, ik achtte oen predikant daar niet toe in staat Maar na uiterst nauwkeurig onderzoek moest ik wel tot de conclusie komen: ds. R. heeft deze brieven geschreven. Telkens on telkens weer hob ik mij tot onderzoek gezet, en ik moust telkens weer tot de zelfde conclusie komen Verdachte: „U is dus wel heol zeker van uw zaak." Getuigo: „In al de veertig jaren van mijn praktijk ben ik nog nooit zóó zeker ge weest." Dr. Schrijver uit Amsterdam, schriftdc-s- kundige, geeft als zijn meening to kennen, dat er geen twijfel bestaai inzake de over eenkomst tusschen het thrift van den ano nymus en dat van ds. R. Verdachte: „U heeft voor mijn rekening liet rapport van do beide andere schriftdes kundigen onderzocht, en kwam daarbij lot de conclusie, dat daarin slechts drie steek houdende angumenten zouden zijn. Wilt u dit ook aan de rechtbank mededeclon?" Getuige: „Ik heb dit met opzet vorzwo- gon, omdat ik aan mijn conclusie heb toe gevoegd, en ik heb het verdachte in zijn gezicht gezegd ik kan op uw verzoek geen contra-rapport opmaken, want ik acht u schuldig aan het schrijven der anoniemo brieven." Gemerkte briefkaarten. Vervolgens worden enkele getulgor ge hoord met betrekking tot do zg. gemorkto briefkaarten. Het blijkt dat men in het postkantoor te Hoogland con stapeltje van tien briefkaarten had gemerkt met een klein inktstreopje. Deze briefkaarten wa ren verkocht aan den tuinman van de. R. Rced6 enkele dagen later waren zos van deze gemerkte briefkaarten in het bezit der politie, omdat zo in beslag waren genomen als „anonieme briefkaarten" bij Hoogland- sche inwoners. Do tuinman van de. R. ver klaart cvonwol, die door hem gekochte briefkaarton niot aan den predikant te heb ben gegevon. Hij had ze successievelijk zelf verzonden. President: „Hebt u wel cons briefkaarten voor verdachte gepost?" Getuige: „Neen, neon. hcelomaal niet." Prosident: „Hebt u zelf wel eens onanio- me brieven ontvangen?" Getuigo: „J-a." President: „En u bevestigt onder cede, dat u niot weet, wio dio briefkaarton ochreef?" Getuige: „Neen, ik weet het niet." Als getuige gaat zitten, schudt hij de. R. plochtig do hand, hotgecn In dc zaal eenigo hilariteit veroorzaakt. Een Amersfoortsoh rechercheur wordt cevraagd naar de reden, waarom mon ds. R. begon te vordonkon. Getuige deelt mee, dat in oommige blieven beeluen werden gebruik?, aan de theologie ontleend. Zoo kwam getuige cr toe, ook naar aanleiding van ingekomen raededeelingon, zijn aan dacht to besteden aan den verdachte. „Ds. R. kan zo niet geschre ven hebben." De. Roobol uit Winterswijk, die ook in de vorige zitting is gehoord, verklaart dat hij na die zitting tal van anonieme briefkaar ten heeft ontvangen. En nu zijn er heel wat bü. die onmoirolUk door ds. R. geschreven kunnen zijn, omdat <1- li. op het moment \an afzending elders was Zoo ontving g& tuige op een morgen een kaart, terwijl den vorigen avond da. R zelf bij hem gewoest was, van 9 tot 12. Op een anderen keer was ds. R. in Duitschlnnd, zoodat hij de kaart evenmin in Holland gepost kon hebben De 'officier: „ITcfft u die kaarten zelf uit de bus gehaald, of vondt u ze wellicht op uw bureau?' Getuige: „Dat weet Ik niet precies moer. Of ik, óf mijn vrouw, óf het dienstmeisje haalden ze uit de bus.' Ds. Kloots, eveneens uit Winterswijk, zegt een week. van 10—16 September, in Königswintcr te zijn geweest met de. R Mr. Kaars Sypestein: „Nam movrouw R. ook aan dai uitstapje deel?" Getuige: „Neen, die ging naar haar ouders toe." Mr. Kaars Sypestein: „IIoo lang waren zij toen getrouwd?" Getuige: „Een paar maanden.' Mr. Kaars Sypestein: „Dat is toch eigen aardig. Kwam het plan om naar Duitsch land te gaan, onverwacht op?" Getuige: „Ja, enkele dagen vóór den lOon September Ook de jeugdige echtgonooto van da. R. wordt als getuige gohoord. Zij legt verkla ringen af met betrekkihg tot do aan- of af wezigheid van den vc-rdachto op enkele tijdstippon. Nog tal van andere Inwoners van Winterswijk, vanwege de verdediging gedagvaard, doen mededeobngen aangaan de de verrichtingen van verdachte op be paalde dagen, zulks In verband met ont vangen anonieme brieven, die op die tijd stippen gepost zouden moeten zijn In sommige brieven worden voorts feit-en genoemd het stukgooien von een ruit. het vorbaiiseeren van een wielrijdor, beiden te Amersfoort die door den verdediger nader zijn onderzocht Ook. in dit verband worden tal van getuigen gehoord, onder meer enkele agenten van politie, dio deze feiten bevestigen Hjst is daarbij de bedoeling van don ver dediger, aan te loonen, dat op den dag, waarop deze dingen gebeurden, ds. R. r.iet in Amersfoort was. zoodat hij ze niet in zijn brieven indien hij ze schreef zou kunnen vermelden. Ren alibi vastgesteld? Dan wordt opnieuw mr. Frima voorgeroe pen, wien door mr. Kaars Sypestein de vol gende vraag wordt gesteld: .U hoort nu, dat ds. R op sommige tijdstippen niet was op do plaats van afzending der brieven, en dat er in do brieven dingen staan, die hij niet kon weten. Schokt u dat in uw over tuiging, dat ds. R. do brieven moet hebben geschreven?" Getuigo: „Neon, absoluut niot." Mr Kaan? Sypestein:,, Dan zou er dus iets aan het alibi moeten haperen." Den heer v. d. Laan wordt dezelfde vraag gesteld, cn ook hij antwoordt ontkennend. De heer Hc-ssolink geeft over deze kwestie als z ij n meoning te kennen, dat cr tus schen het uUr van afstempeling en het uur waarop de gesignaleerd^ feilen geschied den. genoeg speling 1*3. om te rechtvaardi gen, dat ds. R de schrijver is. Verdachte protesteert hiertegen heftig „Ik wil zoo roept hij bewogen uit acht dagen in vrijwillige hechtenis gaan. Onder toezicht der politie kan dan bewezen wor den, dat ik niet de schrijver ben, want dan zullen de brieven blijven doorvloeien. En ik herhaal wat ik op den kansel heb ge zegd, in het aangezicht van den levenden God, dat ik de brieven niet heb geschre ven." President: „Wio dan wél?" Verdachte-, „Dat kan ik u niet zeggen. Maar wel weet ik, dat er drie groepen to gen mij bezig zijn. Do eerste groop heeft het gewone schrift» do tweede hot blokschrift, en do derde groep pr.obeert mij naar beno den to krijgen. Sinde» het gerecht in de zaak gemengd is, zwijgt deze groop cchtor. Ik heb zelf een kaart gekrogen waarop 6taat: „Dominé, ga maar gerust achtor do tralies zitten, want ik schrijf door. Dan worden dus do schriftkundigen ontmaskerd." Ten èlotte wordt do heer Schrijver ge hoord over deze kwestie. Getuige zegt, dat de overoonkomsl in schrift van alle brie ven zoo groot was, dat men zich eenvoudig met een alibi niot heeft bezig gehouden. Dat kén eenvoudig niet kloppen Getuige, dio tevens arts is, zegt, 'dat ds. R otork een psycho-pathologischen indruk op hom maakte. President, tot verdachte: „U heeft oen psychiatrisch onderzoek geweigerd?" Verdachte: „Op advies van mijn huisdok ter. Kijkt u eens, als ik do schrijver niet ben, dan is hot absoluut niot noodig. En ben ik de echrijver wel, welnu dan ben ik gek Overigens zou jo wel psychopaat wor den, als ze je anderhalf jaar met dezo din gen achtervolgen." Dan is het woord aan den officier van justitie, jhr. Grove, tot het nemen van zijn requisitoir. Spreker herinnert er aan, dat op 31 Maart 1931 de rechtbank deze zaak schoreto cn to- rugweea naar don rechtcr-commissaris, mot een zoor uitgebreide opdracht. Niet alleen toch zoudon enkele briefkaarten moeten worden onderzocht, maar het geheelo dos sier van a 1 e in beslag genomen mate riaal. Daarbij zouden naast de tweo reeds aangestelde deskundigon nog twee niouwc worden benoemd. Deze opdracht kostto veel tijd, en dio tijd werd er niet korter op, toen de verdachte gebruik maakte van ziju recht om contra-deekundigea aan te wijzen. In- tuspchen is deze opdracht ook weer een zeer gelukkige geblokon, want doordat hef geheele dossier 13 nagozocht, heeft men don vingerafdruk gevonden, waarover do des kundigen reed6 mededeelingcn bobben ge daan. Spreker brengt in dit verband hulde aan hun scherpzinnigheid en aap de nauw gezetheid, waarmee zij te werk zijn gegaan. De afdruk 1ö vergeleken met de vingeraf drukken van den verdachte, en wij hebben gehoord, dat er een treffende overeenstem ming tusschen beiden was, terwijl het schrift op den bewusten brief overeenkomt Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 met het 6chrift van de. R. Wat het rapport der deskundigen betreft, een zoo positieve conclusie als waartoo zij in dit geval ko men, is wel zelden gehoord. Allo deskun digen. ook die van verdachte, zeggen zon der den minsten twijfel dat de verdachte de pcreoon is, dio de brievon heeft geschre ven. En deze overtuiging wordt niet go- schokt door de brieven on kaarten, welke aan ds. Roobol zijn gezonden. Op twee van dezo kaarten zal spreker nader Ingaan, ton einde aan te toonen. dat het zoogenaamde alibi niet steekhoudend is. Op den Ssten Juni is er te Amersfoort dec? avonds om half 8 iets gebeurd, een onboteekenond voor val. In een ononiemen brief, dio om 10 uur gepost is, dien avond, wordt op dit voorval gezinspeeld Er is dus 2^ uur speling Ds Roobol verklaart, dat op 8 Juni de. R. van 9—12 bij hem was. Nu kan het volgende irebeurd zijn Iemand toiefonoert uit Amers foort naar Winterswijk de in den briof ver melde gebeurtenis. Ds. R. schrijft don brief, geeft hem aan een derde, die hom per mo tor naar Amersfoort brengt, cn daar post En nu het twoodo goval. In con anonieme briefkaart is vermeld, dat oen autobus van de lijn Ede—Vaassen—Apeldoorn omstreeks 9 uur in Amersfoort was gesignaleerd. Do rechter commissaris heeft deze zaak onder zocht, heeft den ohouffeur gehoord, waarbij is gebleken, dat met déze bus een gezel schap een uitstapje naar Amsterdam had gedaan Dat die bus naar Amsterdam zou rijden, was reeds li dagen tevoren be kend, dus ook verdachte zou dit hebben kunnon u-eten, op welko manier dan ook. Als nu zoo n ciubjo menschen uit gaat, dan spreekt men van to voren af. hoe laat men weg gaat, hoe laat men terug is, en het u* dus een klein kunstje om to weten, hoo laat de bus door Amersfoort kvvnm Ergo, wanneer verdachte van to voren een aantal briefkaarten heeft geschreven, waarop het feit vermeld 6tond, en waarop telkens een nnder tijdstip stond ingevuld, dan was het voor een handlanger oen klein kunstje om den brief met het juiste, of bijna juiste, tijdstip te Amersfoort In do bus to doen Torwijl ds. R zich in gezelschap van ds Roobol to Kónigswinter bovond' Aan dit alibi moent spreker geen waardo to kunnen hechten. Spreker komt tot de conclusie, dat door de pertinente verklaring van allo dc«kun digon is komen vast to staan, dat ver dachte schuldig is aan het hom ton laate cdegde, en dus veroordoold za! moeten worden Waarom hij aldus gehandeld heeft daarop weet spreker geen antwoord Het is echter meer voorgekomen, dot het schrijven van anonieme stukkon ais oen onschuldig spel begonnen ontaurdde in i-en hartstocht waaraan niet meor viel te ontkomen, en waarbij allo remmen weg vielen, zelfs de zekerhoid van een verloren en mislukte carrière. Verdachte hoeft een psychiatrisch onderzoek geweigerd, on uit niets blijkt dan ook, dat hij geestelijk niet normaal zou zijn. Hot jaron lang mcnschon kwellen door het schrijven van vuilo en platte beleedigingon is geen gering feit, en kan niet gestraft worden mot oen goidboe- te. Met is een dergelijk ernstige daad, dat eovnngcnisstraf op haar plaats is Spreker roquireert ten siotto schuldig-vorkiaring, on veroordeeling tot con govangoni* straf van 11 maand. De verdediger aan het woord. Mr. Voorink, uit Winterewijk, do raads man van verdachte, bestrijdt allorooret do conclusie der deskundigen, met eon beroep op hetgeen eon autoriteit op dit terroin heeft geschreven, n.l dat slechts In een zéér enkel goval een positieve verklaring inzake de herkomst van zeker schrift mag worden gegeven. En doze uitzondering geldt hic-r naar pleiters meoning niet. Wat liet alibi betreft betoogt pleiter, dat do officier wol wat al te weinig tijd noodig acht voor zooveel machinaties. Sprckor noemt twee gevallen, waarbij het pertinent onmogelijk uhs. dat ds. R. dc schrijver zou zijn, en licht een on andor uitvoerig, maar op do poreplaatsen vrijwel onverstaanbaar toe. Als nu van tweo kaarten Is komon vast tc staan, dat zij niet door den verdachte kunnon zijn geschrevon. clan komt dus de geheelo zaak crp losse schroeven to staan. Is er nu eon motiof voor al deze schrijverij? Het hoofdmotief is: „Zandber gen moet verlost worden van Jhr Ortt, den directeur." Alle brieven gotuigen van een grooton haat Jegens jhr. Ortt, en nu is het eigenaardig, dat vordnehte jhr. Ortt niet kent, en dat deze verdachte slechts éénmaal heeft gozion. Hoe kan men nu dezo brie von verklaren? Als men zoo druk over een raak schrijft, dan moet men er toch ook wel eens over praten. Maar niomand uit ie omgeving van ds. R. heeft ooit gehoord, dat hij het ovor Zandbergen had. Pleiter komt nu tot de dagvaarding, en betoogt dat ook juridisch dc verdachte volkomon vrij uit gaat, omdat beleediging niet is komon vast to staan, cn omdat bovendion niot schuldig is hij die schrijft, maar wel hij die den brief afzendt. Pleiter co>»cludeort ten slotte tot vrij spraak, subs, ontslag van rochtsvervol ging- De verdachte krijgt het laat ste woord. Van do gelegenheid om aan het betoog van zijn raadsman nog iets toe te voegen, zegt de verdachte gaarne gebruik te wil len maken. Met krachtige stem roept hij uit: „Ik weet niot, hoe ik uit deze geechlo denis moet komen. Misschien kom ik er wel hcelomaal niot moor uit. Maar dit woei ik zeker, dat er zal wordon doorge- 6chrovon, dat jhr. Ortt. en ds. Roobol en ook ikzelf morgen woor brievon zullon ontvan gen van don „oud-vorpleegdo". Ik denk er stork over, geen hooger beroep aan to tec- koncn, on do govangenisstraf maar to on- dorgaan, zij het ondor protest. Want in don tijd, dat ik In do gevangenis zal doorbren gen, zullen do anonieme brioven blijven vloeion, cn zal or geschrovon worden over dingen, die ver buiten de gevangonismuron gebeuren, In Amersfoort of in Hoogland. Daarom ben ik ook niet to\rodon met een vrijspraak, want dan zal mon bÜJvon zeg gen: nu ja, het was oen do&iné, of er zal gesproken wordon ovor klassojustitic. Denkt u, dat als ik de hand had in al dezo schurkerijen, dat ik dan aan sterfboddon zou durvon staan, of den kansol opgaan, die heilige plants, waar ik mij bevind voof het Hoogste Gerecht? Ik wil aangetoond hobbon, dat ik do brievon niet kan hebbon geschrevon. En daarom zou ik bereid zijn, de gevangenisstraf tc ondergaan, al is hot dan ondor protest, En nu. ten slotto mogo God mtj hooren: Ik bon onschuldig aan al wat mij hier is ton lasto gelegd!" Er word niet goropli.cperd. To ruim half zoven sloot do presidont de zitting, onder mededeeling, dat do rechtbank ovor 14 da- gon zal vonnis wljzon Donderdag, 28 Januari. Hilversum: 8.01—3.00. Gramofoonmuzick. 9.00—10.00. Het A.V.R.O.-Klein-Orkeet oJ.v. Nico Troep. 10.01—10.15. Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuzick. 10.30—11.00. Orgelconcert door Antoon v< d. Horst. Solist: End ré Gertler, viool. 11.0011.30. Knipcursus. Kinderklecding, door mevr. Ida do Leeuw—van Rees. .80 los. 11.30—12.00. Orgolconcert (voortzetting). 12.01—2.00. Lunchmuziek door trio, bc- staando uit: Harry S. Polah, viool. Jo Knü- mann, piano. J. Samohtini, cello. 2.00—2.30. Halfuur voor de vrouw (namens de Ned. Ver. van Huisvrouwen) Mevrouw W. Bosch-Jcsso' „Zijn sprookjes geschikte ioctuur voor onze kindoren en wat is hun diepere botoikenis?" 2.30—S.00. Gramofoonmuziek. 3.00—3.45. Knipcursus voor gevorderdon, door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 12e los. 3.454.00. Gramofocnmuziok. 4.00—5.00. Ziekenuur door Antoinette van Dijk. 5.00—6.30. Hot Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Ré Koster, zang. 6.30—7 00. Sportpraatje door H. Hollander. 7.00—7.30. Kamermuziek door het Gertler- Kwartot. 7.30—8.00. Engolsche les voor beginners, door Fred Fry. He los. 8.018.15. Gramofoonmuziek. 8.15—10.40. Uitvoering vim hot Oratorium „Elias" (Mendelssohn). De Kon. Utrochtsche Verecniging voor Kerkgezang. Solisten To van dor Sluys, sopraan. Jo Imniink, alL Marcus Plooyer, tenor. Jac. Ph. Caro, bas. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Dirigent: Jon Wagonaar. Pauze: 9.15—0.35. Gramo- foonplaten. 10.40—11.00. Nieuwsberichten van Vaa Dias. Gramofoonmuzick. 11.00—12.00 Dansmuziek door „The Pa- 'ermo Minstrels" In het Cabaret-Dancing „Palermo", Den Haag. Huizen: 8.00—9.15. KRO Gramofoonplaton. 10.00. N.C R.V. Grarnofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Grarnofoonplaten 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 K.R.O.-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00. Handworkcursus. 3.00. N.C R V. Vrouwenhalfuurtje. 4.00. Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor dc jeugd, 5.45. Clarinot recital door J. II. v. Ginkei Jr. (vleugel: J. Monlssen). 6.45. Knipcursus 7.00. Vragenhalfuurtjo. 7.45. Ned. Chr Persbureau. 8.00—10.20. Concert vanuit de Nieuwe Oos- terkerk te Rotterdam. Mannenkoor „Con cordia" o.l.v. Tobó, G. Haft (cello), F. Tollig (orgel). 10.20. Vaz Dias. O.a. Concert In g-moïi (orgel on collo), H&ndel. 10.30—11.30 Grarnofoonplaten. STATIONSSTRAAT 16b Tel. 344.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7