DË ËEMLANDEQ M Beursoverzicht JOH. DE HEER BIJKANTOOR SOESTERKWARTIER SOESTERWEG 107 Donderdag28 Januari 1932 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 30e Jaarpana Mo. 180 DE MUITERIJ IN DE GEVANGENIS NOG STEEDS ONRUST IN SPANJE /.- <-» v'>L- I i-t. 5 uur 4 min. L. J. LUYCX ZOON Piano's Orgels, Radio ABONNEMENTSPRIJS pci 3 maanden vooi Amersfoort 2,10 pei maand 0.75. per weeit ,met gratis verzekering tegeo ongelukken* I 0.17'/* Binnenleod franco per post per 3 maanden l X~. Afzonderlijke oummers f 0-05. POSTREKENING 47910 TELFFOON INTERC 513 DAGBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een Dewiisoumoief elke regel mee» f0 25 Ltefdadigheldvadvertentlëo voor de helft van den prtja - Kleine Advertentlên ,.KEIT]ES bij vooroitbetallng 1—5 regelt 50 oant elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Plotselinge kabinetscrisis in Oostenrijk, Een ging om Schober weg werken? po- te Het bericht, flat het Oostonrijksche ka- binet-Buresch don staatspresident, Miklas. zijn ontslag hoeft aangeboden, is een ver rassing. waarop weinigen zullen hebben gerekend. Inmiddels is Burescb opnieuw tot kabinetsformateur benoemd en ziet hij zicb thans voor de uiterst moeilijke taak geplaatst de mannen bijeen te brengen, die in de toekomst 's lands zaken hebben te leiden. Zooals men weet, was de rcgeering-Bu resch een coalitieregeering. waarin d«* chrlsteliik-socialen (katholieken), Gro >t Duitschers (liberalen! en landbond waren vertegenwoordigd. De oppositie werd ge vormd door de zeer talrijke groep der so ciaal-democraten, die slechts iets minder sterk zijd dan de coalitiegroepeii tezamen Links: Dr. KARL BURESCH, tot dusver bondskanselier van Oostenrijk. Rechts: dr. SEIPEL, de leider dor chr.-socialc partij, wiens naam in verband met de vorming van een nienw kabinet wordt genoemd. Wanneer niet alle teekenen bedriegen, is Burescb gozwiebt voor de steeds nadruk keiijker wordende pressie van den rechter vleugel dvr christelijk-socialen, die zich gaarne zou ontdoen van Schober, don mi nieter van buitenlandsche zaken, hoewel anderzijds vërluidt, dat de oogenblikkelljfce gevareu op builenlandsch-politiek en eco nomfecb gebied de kabinetscrisis bobben uitgelokt- Ook wordt nog een andere reden opgegeven: het werd Buresch, zoo wordt van zekere zijdo gezegd, hoe langer hoe duidelijker, dat zijn partijgenooten de christelijk-socialen hem niet meer krachtig ter zijde stonden en dat vooral de geestverwanten in Karinthió en Tirol zicb telkens meor van hem vervreemdden Voorts wordt gerept van moeilijkheden tusschen Groot-Duitschers, die deel uitma ken van de regeering en Groot-Duitschers, die leden zijn van het parlement. Ofschoon dus tal van motieven worden opgegeven, slaat Dien vermoedelijk de plank niet al te ver mis, wanneer men aanneemt, dat de oneenigheid in den boe zem der christelijk-socialen wel de voor naamste oorzaak der kabinetscrisis is ge- .weest. Burescb behoort tot de gematigden, maar in zijn partij heeft hij te rekenen met een fanatieke groep, die zich rechts oriënteert, gekant is tegen Schober's bewind en die, naar vooral van sociaal-democratische zij de wordt beweerd, zoowel aanstuurt op de vorming eener Donaufederatie als op hot herst-el der Habsburgsche monarchie. Het moet vooral monseigneur Seipel zijn, die de voornaamste stuwkracht der oppositie is. Het schijnt, dat Buresch reeds aan de band heeft gedaan Schober te laten schie ten eD zelf zich met buitenlandsche zaken te belasten, docb blijkbaar willen de Groot Duitschers deze handelwijze niet goed keuren. Het wordt dan ook mogelijk geacht, dot van hot volgende kabinet de Groot-Duitschers niet deel uit zullen ma ken en dat Buresch het eens zal probco- ren met een minderheidsregeering, be 6taande uit leden der christelijk-sociale partij en van den landbond. Daar de op positie van het kabinet dan aanmerkelijk is verzwakt, wordt het niet uitgesloten ge acht, dat Buresch een beroep zal doen het Heimatblok. Wanneer deze burgerwacht partij j a zegt, zou het Oostonrijksche ka binet dus gereconstrueerd zijn In fascisti schen zin. Ondertusschen is ook de hou ding van de landbonders nog niet zeker zoodat ook reeds is gedacht aan de vor ming van een zuiver christelijk-sociale re- geèring, doch deze zou zich alleen kunnen handhaven, wanneer de sociaal-democra ten evenals dit thans het geval is in Duitschland kunnen besluiten tot een zoogenaamde tolerantiepolitiek. Een wel willende houding der sociaal-democraten ir. echter geenszins zeker, zoodat het heel goed kan gebeuren, dat Buresch zijn po gingen, om een kabinet te vormen, weldra opgeeft. Is dan het oogenblik voor Seipel aangebroken? De Oostonrijksche sociaal democraten vreezen het ergsto: zij ver wachten niet alleen, dat een bewind-Seipel neer zal komen op het einde der democra tie en de vestiging der dictatuur, maar te vens heerscht in hun kringon de beducht heid, dat de burgenvachten niet voor een staatsgreep zullen terugdoinzen. De soci aal-democraten kondigen nu reeds aan dat de Schutzbund, de sociaal-democrati sche arbeiders weer, tegen een coup d'ótat rich gewapenderhand zal verzetten. De autoriteiten nog steeds op haar qui vive P r i n c e t o w n, 28 Jan. (V.D.) Een hoog geplaatste autoriteit verklaarde heden, dat de toestand in de Dartmoor gevangenis nog ernstig geacht n»oet worden. Een ambte naar van de gevangenis verklaarde, dat men geen verdere moeilijkheden verwacht, maar dat men toch geen risico op zich wil nemen. De moeilijkheden kunnen nog van buiten komen waar politie en militairen de wacht houden. Politiepatrouilles per rijwiel doen de ronde in den omtrek en alle sta lions en hotels in de nabijheid staan onder scherpe bewaking. Er wordt overwogen de Dartmoor-gevangenis permanent te sluiten. Verwacht wordt, dat spoedig een desbetref fonde beslissing genomen zal worden. Madrid, 27 Jan. (V.D.) De omvang van dc algemeone staking in Spanje neemt meer on meer af. Te Sevilla, Almeria, Al'canto Alcoy en in tal van kleinere plaatsen duren de gedeeltelijke stakingen nog voort In den afgeloopen nncht is het tot ernstige botsin gen gekomen in het dorp Solana in de pro vincie Valencia, waar do opgewonden be vol king de pastorie belegerde en den pas toor bij zijn verschijnen door schoten ern <tig verwondde. Bovendien werd het raad huis bestormd en dc sovjetvlac gehesehen De rails van een spoorweg werden vernield Sterke afdeelingon van de guardia civi slaagden er hedenmorgen in de orde te her stellen. Ook in de provincie Sarmgossa waar de communisten hadden getracht zich van het bewind meester te maken, kon d« politie met behulp van militairen de orde herstellen. Te Padul bij Granada werden twee arbei ders door politie doodgeschoten. LÉON BLUM TEGEN DE FRANSCHE S AAR-POLITIEK. Parijs, 27 Jan. (V.D.) In de socialisti sche Populaire keert Lóón Blum zich te gen de voorstellen uit sommige Fransche rechtsche kringen, om het Saargebied niet eerder los te laten, dan wanneer Duitsch land aan zijn herstel verplichtingen heeft voldaan De socialistische leider wijst erop, dat deze eisch een schending van het ver drag van Versailles beteekent. Wanneer men andere landen lessen wil geven over het eerbiedigen van verdragen, moet men zelf bet goodo voorbeeld geven. Het lot van bet Saargebied is vastgelegd in het verdrag van Versailles. Niet Duitechland, maar Frankrijk zou het zijn. dat in dit geval ver dragen als vodjes papier behandelde RUSSISCH-ROEMEENSCHE MOEILIJKHEDEN. Berlijn, 27 Jan. (H. N.) Naar het Let- landsche telegraafagentschap meldt, zijn de onderhandelingen, die te Riga tusschen Roemenië en Rusland over een pact van non-agressie gevoerd worden, als mislukt te beschouwen. Van bevoegde Roemeensche zijde wordt meegedeeld, dat de Roemeen sche regeering van den beginne af aan in het non-agressiepact slechts een gelegen heid beeft gezien om dc waarde van de verplichtingen, die vroeger reeds tusschen beide landen bestonden, zooals b.v. tenge volgo van het Kellogg-pact en het Litwi- nof-protocol, te verkleinen. De Roemeen sche regeering heeft tevergeefs de sovjet regeering verzocht, om in het ontwerp van het pact rekening te houden met de for meele beloften, die vroeger gegeven zijn on op grond waarvan de tegenwoordige on derhandelingen begonnen zijn, evenzoo met de bestaande verplichtingen, waarvan Roe menië de kenmerkende punten in het te sluiten pact opgenomen wonschto te zien Onder deze omstandigheden geeft de Roe meensche regeering er de voorkeur aan om in afwachting van een wijziging in de houding der sovjetregeering op het rcchts- standpunt te blijven, zooals dat steunt op het pact van Parijs en het Moskousche protocol. COMMUNISTISCH LANDDAGAFGEVAAB- DIGDE OVERVALLEN. Neustadt, 27 Jan. (V. D.) De commu nistische landdagafgevaardigde Tunkel uit Lobkowitz was gisteravond op weg naar huis in gezelschap van eon vriend, toen plotseling een rnan op hem toekwam, die hem probeerde neer te slaan en te beroo ven. Tunkel greep een stuk ijzer dat bij de hand lag en sloeg zijn aanvaller neer. De man overleed korten tijd later aan zijn verwondingen. J Het facsimile van den tweeden drelqbrief in verband met de spoorwegaanslagen. INBOORLINGEN-ONLUSTEN IN ALGIERS. Twintig dooden bij onderlinge twist tusschen twee stammen. Parijs, 27 Jan. (V. D.) In hot binnen land van Algiers kwam het gistermorgen tot een waren slag tusschen twee inboor lingen stammen, waarbij twintig personen werden gedood en een groot aantal werd gewond. Sedert eenigon tijd staan de beide stammen met elkaar op voet van oorlog aangezien twee loden van den ecnen stam door leden van den anderen stam waren overvallen en gedwongen werden langs een grooten omweg naar bun dorp terug te keeren. De Fransche autoriteiten hebben troepen gezonden om de rust te herstellen. Men vreest echter, dat do onlusten ook op an dere stammen zuilen óverslaan. DE GEVOLGEN DER DUITSCHE TOLMAATREGELEN. Berlijn, 27 Jan. (H. N.) De rljksbond van den Duitschen groot- en overzeehan del heeft in een schrijven aan den rijks kanselier de aandacht der rijksregeering gevestigd op de zeer ernstige berichten, welke uit de Skandinavische landen, de randstaten en Nederland ontvangen zijn over de gevolgen van de Duitsche tolmaat regelen voor den Duitschen transito- en exporthandel. De nieuwe Duitsche tarief verordening voert wel is waar tot de door den Duitschen landbouw gewenschton en op zich zelf toe te juichen verhooging van de boterprijzen, maar tengevolge van de onzekerheid, of en in welken omvang voor verdere artikelen invoerrechten zullen wor den afgekondigd, dreigt een storing voor den heelen Duitschen im- en export in te treden. Hoewel de Duitsche groothandel besef heeft voor dc noodzakelijkheid van afvveermantregelen tegen de door het bui tenland getroffen maatregelen, kan er geen twijfel ovor bestaan, dat door zoo ver strek kende volmachten, als thans zijn verleend, nieuwe onverdraaglijke moeilijkheden zul len ontstaan behalve die. welke reods dooi de stoornissen op de wlssolmarkten zijn «eroorzaakt, indien verder Wordt afgew e ken van de tot nu toe gevolgde handels politiek. MACDONALD VERLAAT LONDEN. Londen, 27 Jan. (H.N.) Macdonald ver trekt vandaag uit Londen om een bezoek aan verschillende etedpn in het Noorden van Engeland en aan Edinburgh te bren gen. Voor Zaterdag zal hij niet te Londen ferugkceren Do Morning Post knoopt hier aan de opmerking vast. dat voorloopig op een «samenkomst \an Macdonald met Laval niet te rekenen is. PER ROEIBOOT OVER DEN ATLANTI- SCHEN OCEAAN. Lissabon, 26 Jan. De Duitscber Wil helm Wiszt is Dinsdagmiddag met zijn vijf meter lange roeiboot gestart voor een tocht over den Atlantischen Oceaan met al6 einddoel New-York. Er is sedert ons vorig overzicht weer heel wat gebeurd. En heel bemoedigend was dit meestal niet. Het frissche oorlogje tusschen Japan en China, weliswaar voorzien van het Japan- sche etiketje „strijd tegen dc bandieten", duurt lustig voort en stad na stad wordt kalmpjes door de Japanners bezet en inge palmd. Een aardig voorbereidinkje voor de aanstaande ontwapeningsconferentie. De Belgische Nationale Bank blijkt ach teraf ook met een goede 12 millioen Pond jes te hebben „gezeten" en Zij kan ons Rokin nu een handje geven. Evenals in Frankrijk gebeurde is de Belgische Regee ring voornemens het vrachtje over te ne men en had deze zich reeds vroeger daartoe „onderhands" verbonden. Maar Kamer en Senaat zullen de transactie nog moeien sanctionneercn. Zóó valt telkens, dan hier, dan daar, een molensteen in het kikker vijvertje. Door de Duitsche Bankiers werd, met medewerking der Rcichsbank, na langzame en moeizame besprekingen, een nieuwe „Stillhalte-overeenkomst" afgesloten. Een zeer zwak puntje blijft de restrictie ten aanzien der eventueele transfermogelijkheid. En dan blijft nog steeds bestaan de kans op net groote „non-Possums" door over macht van Buiten of van Binnen. Geduld is een mooie zaak! De conferentie van Lausanne is ter ziele, al poogt men de idee nieuw leven voor la- teren datum in te blazen. Tot eenige over eenstemming ten aanzien van het Schulden- vraagstuk schijnt het tusschen Engeland en Frankrijk nog niet te ziin gekomen. En zoo wel Lava! als Mac Donald kunnen maar geen gelegenheid vinden om elkanders week-end-mvitaties te 3ccepteeren. Inmiddels gaat het vrijwel overal verder bergaf. In Spanje gaat het zeer Spaanscb toe. Ook in vele andere landen klimt do roerigheid steeds. In Duitschland vooral stijgt de nood met den dag. Een voorbeeld: Tc Duisburg Hamborn, een plaats van omstreeks 425.000 inwoners, ontvangen 162.000 personen bij stand uit de Gemeentekas! En maar steeds wordt een politiek accoord door gebrek aan samenwerking verschoven, verschoven tot het wellicht te laat zal zijn. De een wil te veel hebben, de ander liefst heelemaal niets geven! Het is of men moedwillig naar nieu wen oorlog 6treeft. En zoo schrijft de La- voro Fascista reeds over de tegenstelling: FrankrijkEuropa! Niet bemoedigend alle maal, inderdaad. Daar kwam nu nog bij de volledige er kenning dat het Chadbournc-plan voorloomg wel als totaal mislukt kan worden be schouwd. Immers de restricties en sluitin gen van ondernemingen zouden automatisch ook wel zonder Chadbourne tot stand zijn gekomen. Want, het is een feit: „La Ba- taille finit faute de combattants"! En doo den planten nu eenmaal geen suiker meer, geen biet en geen riet. De dividendsverlaging der Steeltrust zal weinig verwondering wekken, wanneer men het ontvangstenstaatje der laatste 3 maan den van 1931 bekijkt. Nabeurs te New-York is het bericht eerst bekend Geworden. De Beurs te San Francisko, die later open is, schijnt er evenwel eenigszins op gereageerd te hebben. Er zit echter nog heel wat con tramine in dit aandeel Misschien dat zulks tegenwicht zal vormen gedurende de eerste dagen. En dan zal er verder veel van afhangen of de uitbreiding der activiteit in de Staal industrie van Amerika blijft aanhouden. De loonsverlagingen bij de Spoorwegen in Yankeeland kunnen haar beslag maar niet krijgen en van den invloed der Recon struction Finance Corporation bemerkt men nog niet veel. Misschien is het daar nog wat vroeg voor. De Wabash heeft als eer ste van de Spoorwegmaatschappijen de han den om hulp in deze richting opgestoken. Dat het helpen moge. Tot bespreking van speciale fondsen be staat vriiwel geen aanleiding, waar de han del ter Beurze wel tot de minimaalste pro porties is teruggebracht. Alleen willen wij vermelden hoe Boetons op een goeden mid dag plotseling in elkaar zakten, terwijl men 's morgens een vroolbk hausse-vuurtje poog de te ensceneeren. Op de ochtendbeurs 38 pet. zogenaamd bicden. 's Middags op een moment 27 pet. laten! Zoekt maar uit en hebt vertrouwen. PH. STRAETMANS. BUITENLAND. Nog geen ^poor van do M.2. (Derde Blad, pag. 2). Het Oostenrijksche kabinet afgetreden. (Dcrdo Blad, pag. 1). Een nieuw ultimatum van Japan. I Derde blad, pag. I). BINNENLAND. De regeering over het sprookje dor wapon- fabricage. (Vierde Blad, pag. 2). STADSNIEUWS. Het derde lustrum dor A. G. V. Excelsior. (Eerste Blad, pag. 3). Zanguitvoering van Sursum Corda* (Eerste Blad, pag. 2). Feestelijke jaarvergadering der Chr. Reis- Verceniging. (Eerste Blad, 'pag. S). H.B. 785.2 te Mtinchon. L.B. 733,0 to Scydlsfjoru, Verwachting: Zwakke In hot N. wel- liebt matige, Z O. tot Z.W. wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot mati ge vorst, lichto dooi in het Noordon. Do hooge barometer Btanden worden thans in Z. Duitschland en do Alpen gevon den. Aan de Westzljdo neemt de lucht- druk af. Het gebied van hoogen luchtdruk behoudt zijn enorme uitgebreidheid en vertoont een 2c kern boven de Sahara, Langs IJsland passeert weer een diepe de pressie. De warme Oceaan winden die mot 6torm snelheden over de Noorscho zee, Scandi navië en do Oostzee in Oost-Europa bin nen dringen, dringen door tot diep In Fin land en Polen en. geven aanloiding tot zo mer. Temperaturen boven het gebied van mi9t cn vorsct dat het gchcelc Westen be dekt tot aan de Alpen. In de hoogste gedeelten worden aldaar eveneens hoogo temperaturen en groote droogte waargenomen (Sftntis, 2500 M 1 gr. C. met 10 vochtigheid, Ingspitze 2000 M- roinus 3 gr. C. met 20-%). Het is tf ver wachten dat de Westelijke strooraing in het Noorden zich langzaam naar het Zuiden zal verplaatsen, waarmed bet gebied van mist en koude zich naar het Zuiden zal terugtrekken. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Flanellen Nachthemden en Pyama's voor dames en kinderen opnieuw verlaagd. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Wij bevredigen U ln ieder opzicht Voor het Soesterkwartler kun* ien abonnementen, adreswijzigin gen en advertenties opgegeven worden aan ons Bijkantoor: AMBASSADEUR SCHURMAN OVER DEN TOESTAND VAN DUITSCHLAND. New-York, 26 Jan. (V D.) Bij een ter eere van prof. Einntein in do Technische Hoogeschool von Pasadena gehouden recep tie verklaarde de voormalige Amerikaan- sche ambassadeur te Berlijn, Schurman, dat het Duitsche volk het hard te verduren heeft. Van Duitschland wordt meer geóiocht Jan het kan betalen. De bekende Amerikaanache historicus prof. Charles Beard verklaarde, dat het reeds lang bekend is, dat het verdrag vaa Versailles onzinnig i».

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 1