Engelsche Eetkamers IN MASSA'S SLIJTERIJ STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 ALLE HOOP HEEFT MEN LATEN VAREN DE VOLKENBONDSRAAD VERGADERT Poolsch-Litausche tegenstellingen Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis-Comité is door ons de volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. op een te Genève te bereiken succes heeft vernietigd. De teleurstelling over do gereserveerde houding van Engeland is algemeen. Invloedrijke congresleden verklaarden dat de buitonlandsche politiek van Stimson is lamgelegd door de zwakte van de Ameri- kaansche vloot. In dit verband zou reeds een campagne zijn Ingezet ter uitbreiding van het vlootbouwprogram. De voorzitter der Mnrinecommissie, Brit- ton (Illinois) verklaarde dat het arme paci fistische China een treurig voorbeeld vormt van wat een regeering kan overkomen In dien de nationale verdediging zoo hopeloos v.ordt veronachtzaamd. Volkenboudsraad besluit toe passing artikel 15. Genève, 2!) Jan. (V.D.) Na urenlange debatten besloot de Volkenbondsraad op grond van het. Chineesche voorstel de offi- cieele procedure van artikel 15 van het .Volkenbondspact toe te passen. De Chineesche en Japansche vertegen woordigers werden verzocht overeenkom stig de paragraph en 1 en 2 van art. 15 den secretaris-generaal van den Volkenbond di rect een gedetaillerde uiteenzetting te geven van den toestand of de betrekkelijke be wijsstukken te overhandigen, op grond waarvan de secretaris-generaal den Raad voorstellen zal doen. De openbare raadszitting begon Vrijdag Sn een uiterst gespunnen atmosfeer. Voor de eerste maal werd door den Raad op grond van art. 15 de. officieele procedure ingeleid voor een gewapend conflict tus- schen twee groote mogendheden. Kerst werd hot Chineesche voorstel, de procedure toe te passen door den secretaris generaal voorgelezen. De Raadspresidont, Paul Boncour, legde vervolgens een korte verklaring af. De voorbereidende verklaring tot voorloopige bijlogging vah het geschil is door de ge beurtenissen achterhaald. De Raad is thans gedwongen met het oog op het dreigend oorlogsgevaar den feitelijken toestand dui delijk vast te leggen. De Raad mag niet toestemmen in een op treden dat buiten do internationale ver plichtingen van het Volkenbondspact om gaat De maatregelen op grond van art. 12 ■van het pact worden door de nieuw inge leide procedure niet beroerd. De Chineesche gezant Yen legde hierna feen verklaring af. waarin hij constateert, dat de arbitrale pogingen van den Raad tot nu toe hebben gefaald. China kan thans niet langer wachten. Er is thans sprake van een openlijken aanval op de gebieds- onschendbaarheid en de politieke onafhan kelijkheid van China door Japan, voor de handhaving en eerbiediging waarvan alle Volkenbondsleden zich bij art. 10 van het Pact hebben verplicht. Japan heeft openlijk gebroken met den geest en de letter van fcet pact China eischt van den Volken bondsraad recht. De Volkenbondsraad moet onverwijld de bij art 15 voorgeschreven maatregelen nemen. De Japansche ambassadeur Sato gaf een uiteenzetting van de militaire gebeurtenis een in Sjanghai welke geheel in strijd was met de Chineesche lezing en verklaar de dat Japan geenszins alleen verantwoor delijk is voor de ontwikkeling van den toe stand. De aanvallen zijn uitgegaan van Chineesche troepen. De ambassadeur bracht vervolgens een reeks bezwaren naar voren nopens de toelaatbaarheid van een gelijk- tijdige toepassing van art. 11 en 15 van hot Pact Sato stelde vier eischcn: 1. Voorloopig uitstel van hot vertrek der enquêtecommissie; 2. Nieuwe uiteenzetting van den gchee len toestand en voorlegging van nieuwe documenten door de Chineesche regeering; 3. Weigering toepassing procedure vol gens arL 15, aangezien dit artikel geba seerd is op de breuk der betrekkingen. De strijd is thans nog in het stadium waarin een afbreken der betrekkingen niet in aan-, merking komt Do Japansche militaire maatregelen zijn slechts noodzakelijke maatregelen ter bescherming van de eigen veiligheid; 4. Toepassing van dc procedure van ar tikel 15 eerst ingeval alle middelen ora langs den weg van directe onderhandelin gen tot overeenstemming te geraken zijn uitgeput De Japansche ambassadeur verklaarde dat de Raad overigens eerst de middelon waarin bij art. 11 wordt voorzien moet toe passen. De Raadspresident, Paul Boncour, wei gerde tijdons het verder verloop der debat ten den Japanschen eisch de juridische toe laalbaarhoid van het Chineesche voorstel te onderzoeken, aangezien volgens het paci de procedure op grond van art 15 zonder onderzoek moet geschieden op grond van het voorstel van een lid staat. Evenzoo wees hij op de Japansche referte aan de toelaat baarheid van een gelijktijdige toepassing van de artikelen 11 en 15 van de hand. De Japansche ambassadeur, Sato, hand haafde zijn standpunt onbeperkt en legde er den nadruk op dat met het oog op de ernst van het geschil dat den vrede, mis seiiion zelfs den wereldvrede bedreigt, Japan groote waarde moet hechten aan de thans door don Raad ingeleide procedure. Hij be houdt zich derhalve het recht voor, stelling nemen nopens de procedurekwestie. De Chineesche stup zal in de geheele Japan sche openbare meening groote opwinding te weeg brengen en zal niet geschikt zijn de reeds buitengewoon gespannen betrekkin gen tusschen beide landen te verbeteren en een spoedige regeling tot stand te brengen Paul Boncour richtte ten slotte tot de Japansche en Chineesche vertegenwoordi pers den oproep hun regeeringen telegra fisch te verzoeken tijdens den duur der V.B. procedure ieder verder verlies aan mcnschenlevens te vermijden en zich te onthouden van alle maatregelen welke eon toestand zouden kunnen scheppen welke moeilijk is goed to maken. Dc Sovjet Unie blijft neu- traal. Moskou, 29 Jan. (V.D.) Van officieele zijde te Moskou wordt vernomen, dat de Sovjet Unie ook na den Japanschen aanval cp Sjanghai dc strengste neutraliteit in het Japansch-Chincescho conflict zal bewa ren. Britsche waarschuwing aan Japan. Minister Simon ziek. Londen, 29 Jan. (V.D.) De Britsche regeering heeft te Genève laten mededoelcn dat zij hoopt dat Japan te Sjanghai in de internationale nederzetting geen maalrege len zal nemen, zonder tevoren de andere betrokken mogendheden daarover te heb hen geraadpleegd. De Amerikaansche re- peering is van dezen Engelsche» stap op de hoogte gesteld on tegelijkertijd uitge- noodigd zich hierbij aan te sluiten. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon is lijdende aan in fluenza en heeft derhalve zijn vertrek naar Genève uitgesteld. Engeland sluit zich aan bl) Amerikaansche protestactie Washington, 20 Jan. (V.D.). De Brit sche ambassadeur heeft staatssecretaris Stimson ervan op de hoogte gestald dat Engeland zich zal aansluiten bij een Amcrikaansch protest voor het geval dat de internationale zone to Sjanghai door Japan zal wordon geschonden. Vijf Japansche vliegtuig bommen boven de intern, zone geworpen. N e w Y o r k, 29 Jan. (V.D.). De comman dant der Amerikaansche troepen te Sjang hai meldt, dat een Japansch vliegtuig bo ven de internationale zone vijf bommen heeft uitgeworpen. Daarbij werden ver scheidene Chincezen gedood en werd eeni ge materieele schade aangericht. Wapenstilstand te Sjanghai Sjanghai, 29 Jan. (V.D.). De consuls- generaal van Amerika, Engeland en Japan hebben een wapenstilstand tot stand ge bracht tusschen de Japanners en de Chi neezen, ingaande om 12 uur 40 A.T. De Japansche en Chineesche opperbevel hebbers zijn nog niet met elkaar in con tact geweest. Toch geen wapenstilstand te Sjanghai. Tokio, 29 Jan. (V.D.). De Japansche of ficieele instanties verklaren dat de ge ruchten volgens welke tusschen de Chi neesche autoriteiten en het Japansche ma rinecommando een overeenstemming zou zijn verkregen betreffende de staking der gevechten te Sjanghai, niet overeenkomstig de feiten zijn. Het Japansche telegraafagentschap Sbim boon Rongo publiceert een officieel com munique waarin vermeld wordt, dat de oorzaak van het Japansche optreden te Sjanghai het gevolg is van het anti-Japan sche optroden dor Chineesche studenten. Voorts wordt'medegedeeld, dat georgani seerde militairen de winkels hebben ge plunderd. De Japansche opperbevelhebber heeft zich tot taak gosteid direct op te treden ter handhaving van orde en rust. Japan garandeert alle in ternationale rechten. Washington, 29 Jan. (V.D.). Het Ja pansche antwoord op de protcstnota's vu«. Amerika en Engeland in verband met de gebeurtenissen te Sjanghai houdt o.m. in de toezegging dat de internationalo recli ten zullen worden gegarandeerd. Het Amerikaansche kabinet heeft den toestand te Sjanghai in een langdurige zit ting besproken. Staatssecretaris Stimson weigert iedere mededeel ing nopens het re sultaat der besprekingen. Waarom geen wapenstil stand tot stand kwam. Londen, 29 Jan. (V.D.). Omtrent de mo tieven welke de verwezenlijking van den feitelijk overeengekomen wapenstilstand hebben verhinderd, is nog het volgende bekend: Korten tijd nadat dc overeenkomst was gesloten, wierp een Japansch vliegtuig'een bom boven do internationale nederzetting, hetgeen door de Japanners een ongelukkig toeval werd genoemd. Toen kort daarna opnieuw een bom werd geworpen, waarbij eer Chinees werd gedood, verklaarden zij, dat zij hiermede de wapenstilstandsvoor waarden geschonden achtten. Do vijande lijkheden werden hervat. In de internationale nederzetting zijn thans alle beschikbare militaire strijd krachten gemobiliseerd. Het Noordelijke, Chineesche deel van Sjanghai, is over een lengte van meer dan 3 K.M. en een breedte van evenoons eenige K.M. door brand ver nicld. Naar Exchange meldt kunnen do zieken huizen niet allo gewonden ter verpleging opnemen. Hot is onmogelijk de duizenden Chincezen die de internationale nederzet ting binnendrongen tegen tc houden. Bommen op de bnitoowijkon van Charbin. Moekdon, 29 Jan. (V.D.). Do uit Tsjang Tsjoen gezondon Japansche troepen kondun tot nu toe nog niet Charbin binnentrekken, aangezien de Soengaribrug waarover de Chineesche Oosterspoorweg naar Charbin leidt door de Chineezen is vernield Chineezcn en Japanners hebben aan bei de zijden van de rivier artillerie opgesteld en thans wordt een hevige artillerieslag geleverd. Japansche vliegtuigen hebben op nieuw de buitenwijken van Charbin ge bombardeerd. Hot verluidt dat de vernieling van de brug geschied zou zijn op verzoek van de Sovjet Russische spoorwegautoriteiten, die reeds vroeger geprotesteerd hebben tegen eon gebruik making van de spoorlijn door dc Japanners. Tsjapei gedurende 14 uren gebombardeerd. Buiten gewoon groote verliezen. Sjanghai, 29 Jan. (V.D.). Het Japan sche bombardement heeft 14 uren onafgo broken voortgeduurd. Een Japansche bom Is op een Amerikaonsch huis terecht geko men ten gevolge waarvan aanzienlijke schade is aangericht. Voor zoover van de internationale neder zetting uit is waar te nemen, moeten dc Chineesche verliczon tengevolge van het bombardement buitengewoon groot zijn. aangezien de 200.000 zielen tellende bevol king van Tsjapei, welke zich grootcndeels in de huizen had opgesloten, volkomen hulpeloos was. Het verluidt dat vele mannen en vrou wen zijn omgekomen. Duizenden Chinee zen trachtten in panische angst de inter nationale concessie binnen te vluchten, doch zij werden daar niet toegelaten aan gezien de poorten waren gesloten en streng werden bewaakt. Japansche vliegtuigen vlogen op regel matigen onderlingen afstand van ongeveer 20 minuten boven Tsjapei cn wierpen bommen, waarvan de deelen tot dertig meter hoogte uiteensprongen. De Chineesche luchtafweer was volkomen onvoldoende aangezien de Chineezcn slechts over geweren en lichte mitrailleurs beschik ten. Ook het radiostation Chenso dat in hot bezit is van dc Chineesche regeering en de radio corporation of America, werd gebombardeerd. Toen des ovonds de wape nen rustten, dreef nog steeds een groote vuur- en rookzuil bovon Tsjapei. Het1 i Noordsiation is volkomen plat gebrand Ook het gebouw van de handclspers, een ondernoming waarbij de meeste Chineesche uitgevers zijn betrokken, brandde geheel uil. Algemeene staking gepro clameerd te Sjanghai. Moskou, via Kowno, 29 Jan. (V.D.). Volgens een bericht uit Sjanghai werd Vrij dag om twaalf uur te Sjanghai de alge meene staking geproclameerd. Het tram en autobus verkeer, de electriciteitsvoorzie ning en de waterleiding, zoomede alle werkzaamheden zullen wordenneergelegd De Japansche marinevertegenwoordigers hebben verklaard dat zij deze staking niet zullen toelaten en maatregelen zullen tref fen, waardoor de vitale bedrijven zullen kunnen worden voortgezet. De stakings leiders worden met doodstraf bedreigd. Japansche plannen tot het zenden van marine-troepen naar Nanking. Tokio, 29 Jan. (V.D.). De opperbevel hebber van de Japansche vloot Josbiasawa verklaarde beden dat bet in de bedoeling ligt, marine-troepen naar Nanking te zen den, aangezien de daar liggor.de twee oor logsschepen niet voldoende zijn om de Ja pansche belangen te Nanking te bcscher men. Extra fijn zijn onze garnalencroquetten en visohkoekjesl IJmuider Vischhandel Utr.sta'at 40. TeL 92. zijr» nog steeds \erkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK 41. TeL 291 Nationale verdediging van China. B o r 1 ij n 29 Januari. (H.N.) Volgens te Moskou ontvangen berichten uit Shanghai moet te Nanking een commissie voor de nationale verdediging van China zijn ge vormd, waartoe o.a. Maarschalk Tsjang Kai Tsjok, generaal Hoe Han Min en andere politieke leiders behooren. Do Kantonro geering heeft do commissie meegedeeld, dat zij haar troepen ter beschikking stelt om Japan tegenstand te bieden. Ettelijke divisies van do Kantonregeering moeten reeds op marsch naar Nanking zijn. China dreigt N c w Y* o r k, 29 Jan. (V.D.). Volgens een bericht uit Shanghai heeft de commandant der Chineesche troepen verklaard, dat het mogelijk zal blijken, dat hij gedwongen zal zijn, dc internationale zone aan te vallen ingeval de mogendheden de Japansche be zetting niet ongedaan maken. Geen spoor van de M 2 ie ontdekken Londen, 29 Jan. (V. D.) Ondanks het feit, dat men den geheelen nacht is blijven doorzoeken, i9 men er niet in geslaagd het wrak te vinden. De commandant van het marinestation te Portsmouth heeft derhalve de nergings- cn hulpvaartuigen terug ge roepen. Het kan uitgesloten worden geacht, dat zich nog iemand der verongelukte be manning in leven zou bevinden. Londen, 29 Jan. (V.D.) Het onderzoek naar de duikboot M 2 is nog steeds in gang. In veruand met het tij was het onderzoek gestaakt, daar de duikers den bodem der zeo niet konden bereiken. Later kon de bo dem worden bereikt op 6 mijl afstand van Portland Bill, doch er werd niets gevonden. Verder werd hedenmorgen medegedeeld, dat het wrak, dat 6 mijl ten N.VV. van Portland Bill is gevonden, een oud wrak is Het onderzoek wordt bemoeilijkt, door dat de zee ruw is. In do baai, waar het on derzoek plaats vindt, liggen bovendien meer dan 200 oude wrakken. Er zijn vlag gen gevonden en thans wordt onderzocht of deze van*de M 2 afkomstig zijn. Londen, 29 Jan. (V.D.) De admiraliteit deelt mede, dat thans alle hoop moet wor den opgolven dat de officieren en man schappen van de M. II levend zullen kunnen worden geborgen E" waren 60 personen aan boord Van alle zijden worden betui gingen van deelneming ontvangen. WEER EEN ARTIKEL VAN POINCARÉ. Parijs, 29 Jan. (V.D.) De oud-minister president Poincaré publiceert in de Illustra tion, die vandaag verschijnt, een artikel, dat gowijd is aan den Duitschen revanche- geest. Poincaré echrijft o.a., dat het gevaar van dezon geest niet zoozeer hierin bestaat, dat een overwonnen volk naar de mogelijk hcid zoekt zijn positie te heTStellon, dan wel in het feit. dat het Duitsche volk zich soli dair verklaart met het oude regime en geen pogingen doet een werkelijke democratie te vestigen. Tegenover deze pijnlijke werke lijkhcid is Frankrijk vastbesloten zijn vei ligheid te handhaven en de regeering te ver zoeken de militaire politiek van Maginot zonder wijziging voort te zetten. OOSTENRIJK VERKOOPT GOUD. Weenen, 28 Jan. (H. N.) De Natjonalo Bank van Oostenrijk heeft besloten ter ver sterking van den deviezenvoorraad een be. drag van 10 millioen schilling goud op de Londensche markt te verkoopen. ïn verband hiermede gaan er geruchten over een aan staand aftreden van den president der Na tionale Bapk De opheffing van het mandaat over hak Genève, 28 Jan. (V. D.) In de open bare zitting van hedenmorgen besloot de Volkenbondsraad tot instelling van een commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Engelsche regiering, van de regeering van Irak en uit de rapporteurs voor de minderheden en mandalenkwestie en een deskundige op het gebied van het internationale recht, die een verklaring zal uitwerken en aan de Mei zitting van den Raad voorleggen, welke door de Irok re geering bij de opheffing van het mandaat moet worden aanvaard en die de verplich tingen inhoudt, welke de regeering van Irak op zich neemt. De definitieve ophef fing van het mandaat geschiedt pas na het toetreden van Irak tol den Volkenbond. Volgens deze procedure is het mogelijk, dat Irak reeds door de komende Septemberas- semblée als zelfstandig lid van den Bond erkend wordt Bij de discussies over het rapport van de mandatencommissie sprak de Duitsche ver tegenwoordiger Von Weiszëcker zijn vol doening er over uit, dat In het rapport uit drukkelijk de bescherming der minderhe den in Irak als een door de regeering op zich genomen verplichting is opgenomen. Tenslotte behandelde de Raad in zijn och tendzitting een juridisch advies van het Permanente Hof van Internationale Justi tie to Den Haag, volgens welks uitspraak Litauen in tegenstelling tot de Poolsche eischen niet verplicht is het spoorwegver keer tusschen Polen en Litauen op het tra ject Landwarowo—Faisibarys te hervatten. De Litausche minister van buitenlandsche zaken, dr. Zaunius, legde een zeer scherpe verklaring af, waarin hij erop wees, dat alle pogingen van den Volkenbondsraad, om de normale betrekkingen tusschen Polen en Litauen te hei-stellen, zonder tot een nieu we regeling van de Wilnakwestie te ko men, ondenkbaar waren. Litauen weigert dan ook het spoorwegverkeer met Polen te hervatten. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, antwoordde kort cn iro nisch, dat hij er principieele bezwaren tegen had zich met den vertegenwoordiger van Litauen in een politieke discussie te be geven. FRANSCH CREDIET AAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Parijs, 28 Januari. (V.D) In antwoord op een vraag in d© Fransche Kamer heeft de regeering medegedeeld, dat zü in het bu reau van de Kamer een voorstel heefl gede poneerd om het departement van financiën tc machtigen, de Tsjecho Slowaaksche re geering een crediet te verstrekken ten be drage van 600 millioen franc. In de toelich ting wordt o.a. gezegd, dat deze leening een vriendschappelijk gebaar tegenover een be vriend© mogendheid is en dat «soortgelijke leeningen ook aan de Poolsche, de Hongaar- öch© an de Joego-Slavisch© reeeering zijn verstrekt. Het crediet is in vijf laar aflos baar en wordt gedekt door een binnenland- sche leening. Reedt» in December 1931 heeft de Tsjecho-Slowanksche rc-gecring zich met. de Fransche regeering in verbinding gesteld en de noodzakelijkheid van het crediet ge motiveerd aan de hand van den binnen- landsclien financieelen toestand. DE DUITSCHE HERSTELPRESTATIES. Léon Blom handhaaft zijn voorstel. P a r ij e, 29 Jan. (H.N.) In de Populaire deelt Léon Blum mede. dat hij vasthoudt aan zijn voornemen, om in de Kamer een stemming te doen houden over zijn voor stel, de hoogte van het bedrag der Duit sche betalingen te doen vaststellen door een internationaal scheidsgerecht. Hij wijst er op, dat het hier gaat om het vaststellen van cijfers, wat een betrekkelijk gemakkelijk© taak is. hoewel de zaak zelf van groote po litieke beteekenis is. Ook de recht«?che par tijen moeten belang hebben bij een vast stellen van de cijfers, aangezien onder het publiek in do Vereenigde Staten en in En geland algemeen de opvatting heerscht, dat Duitschland aan zijn verplichtingen herstel reeds voldaan heeft. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Tot na toe 5 vrouwen onder de delegaties. Vanwege het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gclvjk Staatsburgerschap wordt medegedeeld, dat tot nu toe 5 vrouwen zijn benoemd als le den van delegaties naar do ontwapenings conferentie to Gehève, n.l. Canada: Mis Winifrid Kydd, pres. Nat. Council of Women of Canada; Duitschland: dr. Marie E. Luders, oud lid van den Rijksdag; Engeland: Mrs. Corbett Askby, pres. Int. Alliance of Women for Suffrage arid equal Citizenship; Polen: Mme Anna ParadowskaSzela- gowska; Amerika: dr. Mary E. Woolley, pres< Mount Holyoke College. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Zij vinden op 22 Mel plants. P a r ij s28 J a n. (V. D.) De Matin raeldt, dat de Fransche parlementsverkiezingen op 22 Mei a-s. zullen plaat6 hebben. De 29© Mel is gereserveerd voor herstemmingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10