^aSruk Verboden. Afdruk tiifsluilcüö voor Ocabonnccrden, volgens levcnngsvourwaardcu. All* rechtenVercenigfie Petsburcaax, '«•oravcnliage. MIDDAGJAPON. (No. 318.) Middagjapon van effen wollen stof met afstekende kraag en manchetten en kleine knoopjes in de kleur der gar neering; deze japon is voor slanke zoowel als voor gezette figuren ge schikt, daar de kraag en de puntig geknipte deelen aan taille en rok af- kleeden. De rok is eenvoudig strak om de heupen en klokkend om de on derwijdte te krijgen. Het is niet noodig de onderwijdte af te biezen. Vele dames zien erg tegen dit werk op en geen wonder, het vereischt inderdaad een zekere geoefendheid om het gelijk e doen. Het eenvoudigste afwerken is om boorband tegen de onderkant le stikken, de rok op de vereischte lengte om le slaan en het band on zichtbaar op de rok te zoomen. Het beste is stof te nemen van 130 c.M Men behoeft dan geen aparte stukken aan de klok te zetten. v. ONZE KNIPPATRONEN Aangemoedigd door het groote suc ces dat wij met onze patronen heb ben stellen wij deze week weer de volgende patronen voor onze lezeres sen beschikbaar. Een opgave van de maten en de daarop correspondee- rénde buste- en heupwijdte volgen hieronder. Maat ^uslewijdle Hcupwijdl" 40 92 100 Al 100 104 1US 110 46 112 116 4S 1:0 124 50 126 130 Niet Ic slrak mcl dc ccnlimclcr gcmclcn I ZEER APARTE JAPON. (No. 315.) Zeer aparte geruite japon met vcsl- ;erevers en volants aan de mouwen van effen stof in de hoofdlint der ruit. De ruit van dc japon is recht genomen, terwijl het ingezette kloksluk schuin is, hetgeen de rok aardig garneert. Voor deze beide japonnen zijn patro nen te verkrijgen na toezending van 55 cent per postwissel of in oostzedels voor alle maten. EEN MODERN SCHRIJF BUREAUTJE. Een aardig en toch gemakkelijk timmerwerkje, waarover uw man ol uw oudste zoons zich graag zullen ontfermen, is dit schrijfbureautje, dat een sieraad voor uw kamer kan zijn. Met slechts weinig kosten kan men dit meubelstuk maken. De maten van het bureautje zijn in inches op het plaatje aangegeven. (Een inch is 2'/2 centimeter). Als men dus eerst de ma ten opschrijft kan men uitrekenen hoeveel hout men noodig heeft. Begin met de verschillende onder deden op de vereischte grootte te zagen en te voorzien van ploegen, waar de verschillende schotten moe ten komen. De onderkant der schotten wordt voorzien van een geschaafd deel, dat juist in de daarvoor bestem de ploeg past. Het in elkaarzctten is heel eenvoudig. Gebruik er echter al leen een uitstekende soort houtlijm voor, die voldoende warm is. Veeg direct de overtollige lijm weg voor deze hard is geworden. De teekening. geeft dit precies aan Is het dan met lichte of donkere was- bijls, wat u ook maar het mooiste vindt, gebijtst, laat het dan ongeveer één dag drogen. Daarna moet het bu reautc met een harden borstel wor den uilgeboend, waardoor een hooge glans wordt verkregen. Als ge lak- verf mooier vindt dan bijts, dan kunt u dat ook gebruiken, b.v. het geheel rood lakken, en alle zichtbare kanten met een zwarte bies afzetten. Met wat zorg is hier een mooi geheel van te maken. L. v. Oyen. VOOR KLEINE MEISJES. (No. 335.) Vyella of flanellen jurkje voor klei ne meisjes van 24 jaar. Dit eenvou dige jurkje is heel gemakkelijk te ma ken, heeft aan voor- en achterzijde tweemaal drie oprijgjes en sluit van achteren. Een smal Valeneienne kantje dient als garneering. Ook kan men het van effen flanel maken met kraagje en mouw opslagen van ge bloemd flanel, terwijl men het voor de a.s. voorjaarsdagen in allerlei variaties van cretonne, trabala, linnen, katoen, batist enz. kan maken. Patro nen verkrijgbaar voor 50 ct. O HET FRISCH KOUDEN BLOEMEN. VAN Tot dusverre waren de deskundigen over het algemeen van meening, dat het langer goedhouden van gesneden bloemen door chemische middelen niet mogelijk was. Dat is juist, voor wat betreft de dikwijls aanbevolen middeltjes: aspirine, pyramidon, keu kenzout e.d. Wanneer deze al niet schadelijk zijn, kan rnen er toch zeker geen gunstige werking van verwach ten. Het algemeen afkeuren van alle chemische middelen is echter ook on juist; de proeven, welke de laatste jaren in het ammoniak-laboratorium te Oppau genomen zijn, bewijzen dit wel. Hier hebben scheikundigen er. physiologen samengewerkt om uit tal van stoffen een preparaat te berei den, waardoor gesneden bloemen aan merkelijk veel langer goed gehouden kunnen worden. Dit nieuwe middei, waarmee uitstekende resultaten wor den bereikt, kreeg den naam Niwelka, en wordt eenvoudig toegevoegd aan het water, waarin de bloemen staan. Het preparaat is op wetenschappe lijke wijze samengesteld en komt in meer dan één opzicht tegemoet aan de behoeften der afgesneden bloemen Het voert daaraan de stoffen toe, die zij, losgemaakt van de wortels en dik wijls ook van de bladeren, moeten missen en toch niet kunnen missen. Verder beschermt het de bloemen en het water, waarin zij staan, tegen rot tingsbacteriën en de schadelijke in vloeden daarvan. De verlenging van den levensduur is natuurlijk afhanke lijk van de soort, doch dikwijls wordt het aantal dagen, dat de bloemen goed blijven, verveelvoudigd. Dc beste resul taten worden bereikt met anjelieren, rozen, chrysanten, riddersporen, se ringen, margrieten, klaprozen en phloxen. Bij eenige soorten werd met Niwelka echter weinig of geen resul taat bereikt, o.a. bij narcissen, lelie tjes van dalen en bepaalde soorten van rozen. Over het algemeen kan men echter zeggen, dat het gebruik van Niwelka een belangrijke verbete ring beteekent, vergeleken met de machteloosheid, waarmee men tot dusver stond tegenover het verwelken van gesneden bloemen, het verval, dat dikwijls zoo spoedig een feit werd Dat de bloemen zich in 'n Niwelka- oplossing prettiger voelen dan in en kel water, blijkt ook hieruit, dat dik wijls de kleur en de geur van de bloemen veel intensiever bewaard blijven, terwijl de knoppen gemakke lijker opengaan en bij half-geopende knoppen grootere bloemen worden bereikt. Gedeeltelijk moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de „Niwelka" het snel verontreinigd worden van het water voorkomt en dus ook de daarmee samenhangende onaangename lucht. De verzorging der bloemen wordt hierdoor belang rijk vereenvoudigd; het is niet meer noodig, dagelijks het water te verver- schen. Men kan er mee volstaan, van tijd tot tijd te controleeren, of de stelen nog voldoende diep in het water staan, want wanneer men „Niwelka" aan het water toevoegt, stijgt het wa terverbruik der bloemen door hun verhoogde stofwisseling. Men vult dan water bij, waarin bij voorkeur ook nog wat „Niwelka" is gedaan. Over het algemeen is het raadzaam, eens per week de Niwelka oplossing geheel te vernieuwen. Het blijft echter een groote werkbesparing vergeleken met het dagelijksch reinigen der vazen en het afspoelen en inkorten van de ste len. De vazen zijn bovendien na het gebruik gemakkelijker te reinigen, omdat er zich geen slijmachtige stof fen aan de wanden afzetten, zooals anders dikwijls het geval is. Men houdt door „Niwelka" dus niet alleen de bloemen langer goed, doch men spaart ook tijd en moeite bij de be handeling ervan. GEPREPAREERDE POETSDOEKEN. Een oplossing wordt gemaakt van een ons zeep, b.v. geraspte Sunlight- zeep en 2 d.L. water, waarna men drie eetlepels witkalk en een scheut am moniak toevoegt en alles tezamen goed vermengt. In deze pap legt men gedurende een paar uren eenige fla nellen lappen, waarna men ze uit knijpt en laat drogen. Deze geprepa reerde doeken zijn uitstekend om de lepels en vorken na het vaten was- schen mee na te wrijven, r RONDOM HET KIPPENHOK. Kippen leggen dikwijls in het geheel niet zoo slecht, als men zou denken; zij leggen alleen op een andere plaats, waar men de eieren niet zoo licht zou zoeken. Hoe dikwijls worden niet on verwachts hier of daar eieren gevon den? De kip legt dus wél; waarom kiest zij echter zoo'n vreemde plaats uit? Dit is geen gevolg van de z.g. domheid dezer dieren, integendeel, men staat er dikwijls verbaasd over, hoe snel onze flinke cierfabrikanljes de voordeelen van een goed gemaakt nest inzien. Wanneer de nesten in het hok niet of niet uilsluitend gebruikt worden, hebben dc kippen daar hun goede reden voor. Gewoonlijk zijn slechte toestanden in het hok de oor zaak, dat de dieren het ergens anders gaan zoeken. Op zindelijkheid in de hokken kan niet genoeg gewezen wor den. Als er ongedierte in de nesten zit, werpt dit zich dadelijk op het stilzit tende dier en hoe warmer het nest wordt, hoe behaaglijker de insectjes zich erin voelen. Verder moet het kippenhok licht en luchtig zijn, en niet overbevolkt. De kippen willen rustig hun eieren kun nen leggen, zonder daarbij door andere kippen te worden gehinderd of zelfs van haar plaats te worden verdrongen. Een kip zoekt n.l. altijd weer hetzelfde nest op, als zij een ei moet leggen; vindt zij dit bezet door een andere kip, dan zoekt zij een ander plekje. Een veel gemaakte fout is dan ook, dat cr le weinig nesten in het kippenhok zijn in vergelijking met het aantal kippen. Na haar nachtrust heeft een kip meer dorst dan honger; daarom moe ten de dieren 's winters dadelijk in den vroegen morgen niet te koud water krijgen. Nog beter is het, den vori- gen avond gedroogde brandnetels te overgieten met kokend water en in een emmer of pot te laten staan; de massa kan dan 's morgens door een fijne zeef worden gegoten. Dit vocht is niet alleen uitstekend ter vervan ging van drinkwater, doch kan ook met succes vermengd worden met de warme pap, die de dieren krijgen op den middag. Het drinkwater mag niet koud, doch ook niet lauw zijn. Op een liter koud water zijn 2 of 3 eetlepels kokend water voldoende. Zoodra cr gevaar bestaat, dat het water in het kippenhok bevriest, laat men het niet langer dan een half uur daarin staan; de kippen krijgen dan driemaal per dag een half uur te drinken: 's mor gens vroeg bij zonsopgang, 's middags en 's avonds kort voor het hun slaap- tijd wordt. In den winter kan men daarnaast nog op andere wijze voor zien in de behoefte aan vocht bij de kippen; men geeft hen dan knollen, die ongeveer 50 water bevatten. Kippen, die zeer veel knollen te eten krijgen, moeten dus niet nog bovendien den geheelen dag een bakje drinkwa ter in het hok hebben. Nemen zij te veel water tot zich, dan geschiedt de spijsvertering te snel, terwijl de dieren minder eieren leggen. Een goede dag- indeeling voor de kippen is, dat zij des morgens om 8 uur gestrooid voer en brandnetelwater krijgen; om 10 uur knollen in stukjes, zoo groot als een hazelnoot, die in de voederbak worden gedaan; 's middags niet te warme pap en drinkwater 's avonds, een uur voor het op stok gaan, weer gestrooid voer en water. MODERNE LAMPEN. Kleine slaande lampjes met perka menten kapjes vormen een welkome aanvulling van de verlichting. Doet men er een grootere gloeilamp in, dan kunnen zij ook uitsluitend worden gebruikt voor de verlichting van eet- of schrijftafel. De voet is van metaal, dat met dc kleur van het kapje een goed geheel vormt. GEVULDE SINAASAPPELEN. 5 sinaasappelen 100 gram suiker. 3 bladen witte en 1 hiarl rootle ge latine. 1 d.L. slagroom. Sinaasappelen waascuen, daarna in tweeën snijden en uitpersen, het vrucht- vleesch, dat er in blijft zitten voor zichtig verwijderen. Het sinaasappel sap met het citroensap zeeven en er zooveel water bij doen, totdat het 2'- d.L. is en dit verwarmen, er de suiker in oplossen en de in water geweekte cn goed uitgeknepen blaadjes gelatine, daarna stijf laten worden en cr van tijd tot tijd in roeren om het zakken der gelatine te voorkomen. De d.L. room stijf kloppen en deze als hel. vruchtensap drillerig wordt er mede vermengen, daarna de vruchten'oakjes vullen. Is dc massa geheel en al stijl dan kan men de bovenkant nog mei wat slagroom garneeren. Gelatine ge rechten moet daags te voren worden klaargemaakt, omdat men anders de kans beloopt, dat He middims massa niet geheel stijf is. KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR Van alle in deze rubriek voorkomen de modellen zijn knippatronen verkrijg baar tegen de, bij iedere patroon ver melden prijs bij de Redactrice Vrouw en Mode, Muzenslraat 5B, Den Haag

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18