A. H. VAN NIEUWKERK N.V. EEN EIGENAARDIG GEVAL UIT DE STAATSCOURANT BRAND IN EEN PENSION AAN DE MOEDERS HET TEXTIELCONFLICT PASSEMENTSFABRIEK IN VLAMMEN Onze Postvliegers onderweg HEDEN ETALEEREN WIJ 20 MODELLEN ORESSOIRS VOOR SPOTPRIJZEN MASSIEF EIKEN DRESSOIR MET SPIEGEL f 25.80 PRACHT DRESSOIR MET GROOTE OVALE SPIEGEL f 43.60 ZIET ONZE ETALAGES! 2 FAUTEUILS 4 STOELEN MET MOQUETTE f 27.80 THEEMUTSEN 39 CENT K. Beekstr. 6 Telef. 543 - Amersfoort - Beekenst. Laan 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Nederlandsche artsen in Perzischen •taatsdienst Verzoek waaraan door Nederland niet werd voldaan In liet „Vaderland" schrijft „medicus": „Eenigen Uld geleden heeft de Perzische regeering zich via onzon ge2ant te Parijs tot de Nederlandsche regeering gewend met het verzoek of eenigo Nederlandsche artsen genegen zouden zijn om in Perzi schen dienst te treden en wel: le. een of ficier van gezondheid met speciale kennis van interne ziekten, om de directie op zich te nemen van de medische afdeeling van het centrale militaire hospitaal te Tehe ran, en 2e. een geneesheer van den mili- tair-hygiënlschen dienst en do legerstatis- tiek. Bij dit verzoek was duidelijk aangege ven, dat de artsen in kwestie officieren van gezondheid of oud-officieren van gezond heid zouden zijn. Uit een dergelijk verzoek blijkt, dat de reputatie van onze Nederlandsche artsen in den vreemde zeer gunstig is. Een klein land als het onze, dat geen internationale politiek voert, maakt speciaal in dezen tijd in het nabije Oosten een goede kans, en reeds meerdere malen is het in de laatste jaren gebleken, dat de regeeringen van die landen op het bezit van Nederlandsche raadgevers op verschillend gebied grooten prijs stellen. Ook voor Nederland zou dit een schit terende kans geweest zijn, om op deze wij ze connecties met Perzlë, welke op het oogenblik zoo goed als niet bestaan, aan te knoopen. Men zou derhalve verwacht hebben, dat deze kwestie door buitenland- sclie zaken (departement van buitenland- sche zaken) met de noodige voortvarend heid en accuratesse zou zijn behandeld en dat het verzoek van de Perzische regeering direct in de „Staatscourant" zou zijn gepu bliceerd met opgave, dat cventueele solli citaties op het ministerie van buitenland- sche zaken werden ingewacht. Dit is niet geschied. Blijkbaar beeft men het verzoek verder doorgegeven aan defen sie of aan onderwijs, en het is niet meer dan begrijpelijk, dat defensie op dit oogen blik geen actief dienende officieren van gezondheid voor Pcrzië beschikbaar -heeft en zulks ook beeft medegedeeld. Ten slotte heeft het verzoek langs vele schijven, den hoofdinspecteur van de volks gezondheid, dr. J. T. Terburgh, bereikt, die oogenblikkclijk een oproep in het Neder landsche tijdschrift voor geneeskunde heeft geplaatst en zich veel moeite voor deze zaak beeft gegeven. Vérschiilende artsen hebben zich daarop bij- hem aangemeld, waaronder verschei •lene oud-officieren van gezondheid die in alle opzichten voor bovengenoemde func- vies in aanmerking kwamen. Ook ondergeteekende heeft gesolliciteerd, maar tevens richtte hij oen brief aan Z. E. den Perzischen gezant in Parijs, met ver- zook om eenige speciale inlichtingen. Het antwoord hierop was een buitenge woon verwonderde brief waarin do gezant mededeelde, dat inderdaad door de Perzi sche regeering aan de Nederlandsche re geering het verzoek was gedaan om eenige artsen in haar dienst te doen treden, dat hierop geantwoord was, dat doze niet dis ponibel waren; dat de Perzische regeering zich daarop tot een ander land had gewend met hetzelfde verzoek, en dat hij mij tot zijn spijt moest melden, dat in de genoem- do betrekkingen reeds was voorzien. Op het oogenblik derhalve, dat door dr Terburgh nog alle moeite werd gedaan om do belangen der Nederlandsche collega's te behartigen, was deze zaak al lang door het optreden van den een of anderen beambte op een der ministeries gesaboteerd. Het verwondert mij niet het ergert mij alleen maar!", aldus besluit do inzender zijn klacht EEN VOORZITTERSHAMER VOOR DE A.S. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Geschenk van een Amster- damsche firma. De juweliersfirma N.V. As- Bonebakker en Zn. zal den Volkenbond een voorzitters hamer aanbieden ter gelegenheid van de a.s. ontwapeningsconferentie, en zal den hamer met een begeleidend schrijven doen toekomen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, die het exemplaar bij de opening van de conferentie ter beschikking zal stellen van den voorzitter mr. Hender son. Deze hamer is een zeer fraai exemplaar; de kop er van is een globe van ivoor, waar op de zeeën in goudvlak zijn uitgevoerd. De globe zelf is gevat in een zilveren band waarop in relief duiven met olijftakken zijn aangebracht Het handvat is gedeelte lijk van massief zilver, waarin gegraveerd ,Pax Summum Bonum", gedeeltelijk uit één strak gesneden blok malachiet De ha- mèr i9 geborgen in een étui, dat eon zil veren plaat draagt waarop een toepasse lijke inscriptie is uitgevoerd. AMSTERDAMS TRAMPERSONEEL DEMONSTREERT. Tegen de bezuinigingsmaat regelen. Er worden op het oogenblik in de dienst commissie voor de Amaterdamache tram besprekingen gevoerd over wijzigingen in het dienstrooster, noodig geworden door de noodzakelijkheid op het noodlijdend tram bedrijf te bezuinigen. Reeds werden, als ge volg van de verschillende wijzigingen in de lijnen, 97 man van het vaste personeel naar de reserve afgevoerd. En thans wor den verdere maatregelen van bezuiniging besproken. De Federatie en de zgn Neutrale Bond besloten echter zich niet te bepalen tot de besprekingen in de dionstcomraiesie. Zij trachten ook invloed uit te oefenen door slraatdeinonstraties. Verleden week al toen de dienstcommissie In het tramgebouw ver gaderde, verzamelden zich voor dat gebouw oen paar honderd trammannen Het was toen nog niet duidelijk, tot welk© onganisa- ties de demonstranten behoorden. Woens dag echter, toen er, tijdens eene vergade ring van de dienstcommissie, weder voor het tramgebouw gedemonstreerd werd. bleek uit pamfletten, dat do actie van de bovengenoemde twee organisaties uitging. De tramdirectie besloot daarop, in overleg met B. en W., dat de vergadering van de dienstcommissie zou worden geschorst, daar zij niet wenachte te vergaderen onder dwang van den kant van het personeel. De demonstratie zelf werd hij hot Wilhel- rainagastliuis door de politie verspreid. Do Neutrale Bond en de Federatie houden ech- tef vast aan wat zij beschouwen als hun recht tot demonstratie en zij besloten daar om heden als de dienstcommissie weder vergadert, andérmaal voor het tranigébouw te d6monstre©ren. Naar verwacht wordt, zal dan weder de vergadering dier com missie worden geschorst. Aan de demonstraties wordt niet deelge nomen door den Modernen Bond en door de Christelijke en de Katholieke organisaties. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw prof. ir. J. W. Dieperink. Vreemd eereteekon. Bij Kon. besluit is aan J. H. Ch. A. P. Timmormana. rljkeveeteeltcousulent t© Roermond, verlof verleend tot net aanne men van het vreemde eereteoken: Ridder der Orde van de Kroon van België. Burgemeester». Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Vleddcr, mr. J. Linthorst Hu man; is op zijn verzoek met 1 Maart eervol ontslagen met dank A. L. G. H. M. Coenen als burgemeester van Roosendaal eD Nispen. Zeedienst Bij Kon. besluit is bepaald, dat Hr. Ms. torpedoboótjager Banckert te Willemsoord in dienst zal worden opgelegd en is de lui tenant ter zee der le kl„ J. C. H. Mackay, eervol ontheven van het bevel over dien bodem. Genoemd© officier wordt met een door len commandant der marine te Wil lemsoord te bepalen datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. van Speyk. De luitenant ter zee 2e klasse. F. T. Burg hard, de officier van den marinestoorn- vaartdienst der le klasse, G. M. Fey, de of ficier van den marihestoomvaartlienst der 2e klasse, J. van Otteren, worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. van Speyk; do lui tenant ter zee der 2e klasse G. Y. C. Fraser, aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlie ringen, de luitenant ter zee der 2e klasse, C. W. Krabbe, aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, on de officier van administratie der 2e klasse-, J. J. van Houten, ter beschikking gesteld, allen met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der 2e kl. J. S. Bax, dienend© aan boord van Hr. Ms. Banckert, den 30cn Januari a.s. ter beschik king gesteld. Landmacht. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofdop zichter 2e klasse bij het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen de opzichter le kl. H. Look; zijn op hun verzoek eervol ontslagen als reserve-veldprediker voor tijd van oorlog bij het leger t© veld© da. E. J. van der Brugh, predikant te Tiel en ds. R. Meeuwenberg, predikant te Driel bij Arnhem; is benoemd tot reserve tweede luitenant voor speciale diensten bij den staf van het wapen der artillerie de dienstplichtig sol daat G. T. Ketjen van het 16e regiment in fanterie; zijn op hun verzoek eervol uit den mili tairen dienst ontslagen de reserve-kapitein J. P. A. Vermeulen van het 7e regiment in fanterie en de reserve eerste luitenants J. Gaasterland van het 5e en W. H. Verhoeff van het 8e regiment infanterie; is benoemd tot reserve eerste luitenant bij het 2e regiment veld-artillerie de reser ve eerste luitenant prof. dr. C. Zwikker van het 18e regiment infanterie, zulks on der gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegen woordige betrekking. HET NUT EN DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Amsterdam, 29 Januari. Het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van bet Algemeen heeft een adres aan de Ontwa peningsconferentie te Genève verzonden, waarin het zijn algeheele instemming be tuigt met de motie, welke met algemeene stemmen in de algemeene vergadering van afgevaardigden der departementen, te Am sterdam op 26 Mei van bet vorige jaar ge houden, is aangenomen. In deze motie werd o.eü. de vurige wensch uitgedrukt, dat de conferentie niets zal nalaten om tenslotte tot een bevredigend resultaat te komen. Deze motie werd in meer dan 200 departementen van de Maatschappij in speciaal daarvoor helegd bijeenkomsten onderteekend door de betrokken leden. Het Hoofdbestuur heeft al deze verklaringen vergezeld van een exemplaar van de sta tuten van de Maatschappij naar Genève gezonden. Een pan met vet is overgekookt Amsterdam, 29 Januari. In perceel Heerepmarkt li, dat geheel is ingericht als pension, is hedenmiddag te ongeveer half zes een brand uitgebroken, welke zijn oor sprong vond in de aan de achterzijde van het sousterrein gelegen pensionkeuken, waar een pan met vet op het daar fel brandende fornuis is gaan overkoken. Er was op dat oogenblik niemand in de keu ken aanwezig, evenmin als in het overige gedeelte van het sousterrein. Wel bevon den zich enkele personen op de hoogere verdiepingen. Toen zij vernamen, dat er beneden brand was verlieten zij in allerijl het huis. De brandweer was spoedig met een mo- tórspuit van de hoofdwacht Prinsengracht, onder leiding van brandmeester W. Nij dam, aanwezig. Toen de keuken in lichter laaie stond, kwam do pensionhouder, de heer A. Spaay, die was uitgegaan, thuis. Hij deed toen dadelijk de ontstellende me dedeeling, dat zijn vrouw en kind zich nog in huis moesten bevinden. Onmiddellijk werd overal eon onderzoek ingesteld, waar bij de heer Spaay zelf een brandwonde aan do hand opliep, doch er werd niemand ge vonden. Kort daarop werd bekend, dat de vrouw en hot kind bij een familielid op vi site waren, waarmede goiukkig allo twijfel was weggenomen. Kort nadat hij gearriveerd was, had de heer NLjdam het alarm middelbrand doen géven, waarop er meer brandweermate rlaal met den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune ter plaatse verscheen. Van uit de keuken sloegen de vlammen, die te vens een daarachter gelegen slaapkamer hadden aangetast, door het venster naar de binnenplaats. Door de hitte van het vuur sprongen de ruiten van de boven de kouken gelegen kamer, meteen was het vuur bij de gordijnen, die in vlammen op gingen. Verdere uitbreiding van het vuur kon echter worden voorkomen; voor de gèhoelc blussching behoefte ook zelfs niel meer dan één straal te worden gebruikt, zoodat behalve do eerst gearriveerde mo torspuit het andere materiaal weer spoedig kón inrukken en ook de hoofdbrandmees ter wog kon gaan. De keuken, de daarin uitkomende slaap kamer en een berghok brandden geheel uit. de daarboven gelegen kamer kreeg water schade, terwijl op enkele plaatsen de vloer was doorgebrand; voorts liep het trappen huis tot aan de derdo étage brandschade op. De heer Spaay heeft verklaard, dat hij vóór hij was uitgegaan een pan met vet op hot fornuis had gezet. Verzekering dekt de schade. Een talrijke publiek sloeg van achter de afzotting hot blusschingswcrk gade, waar van, daar bet vuur alleen aan den acb terkant gewoed heeft, aan de zijde van do Heerenmarkt weinig te zien is geweest. Boodschap aan de Ont wapeningsconferentie Onderstaande boodschap is, voorzien van 2400 adhaesicbetuigingen, aan de Ontwa peningsconferentie te Genève gezonden: Velen zien met droefheid en zorg, dat het wantrouwen in do wereld nog zoo groot is, dat geen enkel land schijnt te dur ven zeggen: wij gaan met bewapenen niet verder. Toch leeft bij vrijwel alle menschen hier te lande de wensch, dat er nooit meer oorlog zal komen en zeker zal iedere Moe der bij het lezen van de toebereidselen voor en de maatregelen van bescherming tegen den oorlog, van harte hopen, dat zij haar kind nooit zal behoeven af te staan voor een strijd, die erger dreigt te worden dan ooit te voren. Wij hopen daarom, dat heel veel Moe ders zullen instemmen met de Moederbood schap aan de Ontwapeningsconferentie te Genève, die luidt als volgt: Wij, Moeders uit verschillende landen en van alle gezindten, maar één in liefde tot onze kinderen, komen bij den aanvang van de beraadslagingen voor ontwapening tot U, om te zeggen, wat wij onzon plicht ach ten. Wij zijn overtuigd van do groote ver antwoordelijkheid, die op ons rust als op voedsters van onze kinderen, die wij in liefde tot God en tot hun medemenschen wenschen groot te brengen, maar daar mede vcroordeelen wij den oorlog als im moreel: wij willen onze kinderen niet groot brengen om kinderen van andere Moeders te dooden. Wij begrijpen, dat slechts lang zaam het vredeswerk za! vorderen en daar om vragen wij U, te willen bedenken, dat in alle landen vele jonge mannen volgen# hun geweten niet meer kunnen deelnemen aan oorlogsdoeleinden en wij dringen er bij U op aan, bij de regeeringen voor hen een mildere behandeling te bepleiten, dan tot heden het geval is geweest Ook zij zijn medewerkers aan een betere samenleving, die, naar wij vast vertrouwen, eindelijk komen zal. Moogt Gij dan den oproep ver staan, die uit alle deelen van de wereld uit ontelbare Moederharten tot u komt om ontwapening, ten einde een duurzamen vrede mogelijk te maken. Laat ons onze zoüen behouden! DE KININEFABRIEK BU GOOILÜ8T. B. en W. van Hilversum hebben thans be sloten, aan do kininefabriek te 's-Grave- land vergunning te verleenen tot het loozen van afvalwater in de Gooisch© Vaart. Bij betschikking van de Kroon is bepaald, dat de afvalstoffen van de fabriek in d© eerste plaats in de 's-Gravelandsche Vaart, welke op 's-Gravelandsch gebied ligt, die nen te worden geloosd. Aan deze loozing zijn strenge voorwaarden vorbonden. Het •iagelijksch bestuur van Hilversum heeft nu, mede ter wille van de belangen va* Gooilust, overwogen, dat het toezicht op het naleven van dergelijko voorwaarden beter bij Hilversum kan berusten, dan bij een kleine gemeente. Een motie van de Federatie Enschede. 29 Jan. In de ledenvergade ring van de afdeeling Enschede van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, werd een motie aangenomen, waarin met betrekking tot het verslag van de conferen tie rnet den rljkabemiddeiaar op Dinsdag 26 Januari te 's-Gravcnhage en de afwijzing door de vertegenwoordigers van de Federa tie van arbitrage en van een bemiddelings- raad, indien niet eenst do 10 loonsverla ging wordt ingetrokken en naar aanleiding van het feit, dat het argument van do werk gevers inzake het aanvaarden van de loons verlaging op 8 van d© 31 bij de beide fabri kanten vcreenigingen aangesloten fabrieken door de moderne, christelijke en katholie ke organisaties in wezen juist is en dat dit feit als een groot gevaar voor de staking moet worden gezien, het beleid van de ver tegenwoordigers van de federatie in deze conferentie goedgekeurd wordt terwijl be sloten wordt krachtig te werken voor uit breiding van de staking over de geheele linie. Voorla is door de Landelijke Federatie van Textielarbeiders aan de hoofdbesturen van de Textielarboidcrsbonden. De Een dracht, Unitaa en St. Larnbertus een ver zoek gericht voor een conferentie te En schede op Zaterdag 30 Januari. 2 uur ten einde met elkander een bespreking te voe ren opdat als gezamenlijke organisaties een advies tot staking aan de arbeiders in de betrokken acht fabrieken uitgebracht wordt. „DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA." Een Vereeniging opgericht. Te Haarlem is een drukbezochte veragde- rin gehouden tot oprichting van de Vereeni- ging: De Vereenigde Staten van Europa. Het doel der vereeniging is het denkbeeld van een centrale Europcesche regeering. die gezag zal hebben over de regeeringen der afzonderlijke staten te verspreiden e.n al|cn, die van het heil eener dergelijke re geering zijn overtuigd, als leden der ver eeniging sarnen te brengen, om met vereen de krachten aan de verwezenlijking van het denkbeeld te kunnen werken. Het ontwerp statuten werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Als voorzitter werd benoemd de heer Taco Mulder, tot secretaris de heer Mr. J. II Schultz van Haepen, tot penningmeester de heer F. Funke, terwijl de heeren J. Schoorl J. Th. Ruygrok en J. A. van Syn, als com missarissen, leden van het bestuur, werden gekozen. De vergadering besloot met algemeene stemmen de Koninklijke bewilliging op dc statuten aan te vragen. Binnenkort zullen in verschillende plaat sen openbare vergaderingen worden bijeen geroepen. Mr. J. R. H. VAN SCHAK 50 JAAR. Den Haag. 28 Jan. Mr. J. R. H. van Schaik, -voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. wordt Zondag a.s. 50 jaar. De brandweer kon het vuur gelukkig beperken Den Bosch, 29 Jan. Hedenmiddag zt- gen half zes werd brand ontdekt in de Pas- eementafabriek der firma Hirdea Zonen, alhier. De brand bleek te zijn ontstaan op den zolder van het ketelhuis. De brandweer was spoedig met volledig materiaal aanwe zig en 6laagde erin, het vuur tot dat ge deelte van de fabriek te beperken. Men rnag van geluk spreken, dat de brand spoe dig werd ontdekt, daar deze anders zeer ze ker een grooten omvang zou hebben aan genomen, aangezien d© opslagplaats van de verschillende wolsoorten zich in de onmid dellijke nabijheid van het brandende ge deelte bevond. De schade, door het vuur aangericht, is niet groot, wel echter de wa terschade. De firma was verzekerd. DE VERKOOP VAN HARING. Amsterdam, 29 Januari. De Reeders- vereeniging uit Vlaardingen heeft een be roep gedaan op de gemeentebesturen en burgelijke armbesturen in Nederland, om de werkloozen in do verschillende gemeen ten met den verkoop van haring aan den arbeid te zetten. In een gisteren gehouden bestuursverga dering van de Vereeniging van Venters en standplaatshouders van Amsterdam „Door Eendracht Sterk" werd een motie aange nomen als protest tegen bovengenoemd voorstel, terwijl in den vorm van een adres een en ander is ter kennis gebracht van B. en W. van Amsterdam. Leeu A f Valk werik Duit Amsterdam Boedapest Belgrado of 21—1 23—1 Amsterdam Parijs 23—1 Marseille 22— 1 Rome 29—1 Brindisi 23—1 Athene Mersamtruh 24—1 Cairo 29—1 Ghaza 25—1 Rut ha wel Is Bagdad 23—1 Basra '26—1 Boeshir D| ask 27—1 27—1 Karachi 26—3 Jodpoer 28—1 Allahabad 25-1 Calmtla 24-1 Akvab Rangnon 23-1 291 Bangkok Kohlak Penang. 22—1 Medan Palembang Batavia 21 J Bandoena 29—1 29—1 In Europa kan thans uit twee routes tekozon worden Beiden zijn achtereen /olgens in bovenstaand staatje opgeno- nen. Vertrek van het eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 4 Februari 1932. „Ik wou wat champagne-glazen hebben." „Zeiter meneer. Luxe-uitvoering „Nee, voor dagelljascb gebruik." (Passtag Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6