SIERKUNST MEDEDEELING! Vanaf heden 2 LIJNEN RESTAURANT PRINCESS DE BETEEKENIS VAN HET SCHOOLHOOFD Dc benoemingen in onze stad UTRECHTSCHEWEG OP ALLE STOFFEN IN VOORRAAD 10% KORTING Grcote collectie coupons „CRISIS EN GOUD" Lager levensniveau gebiedend De zin van het komische door Dr. J. D. Bierens de Haan. Sijthofrs Uitgevers r Mij. te Leiden. Wat het komische is, en wat de mensch ertoe drijft om iets komisch te doen of te zeggen, is een vraagstuk, dat menig denker heeft overpeinsd. Dr. Bierens de Haan brengt ons van de oudste tijden af, deze momenten naar vo ren: Socrates, Voltaire, Molière, Goethe en vele anderen. Fr wordt een scherp onder scheid gemaakt tusschen het komische en het cynisme en sarcasme. In het komische komt de fantasie tot haar ontplooiing en de fantasie is in de totaliteit van haar strekking, gericht op de idealiteit 'der werkelijkheid. Het ongemotiveerde is h.et herkenningstceken van het komische en slechts zoolang alle nagedachte overweging en bezinning is opgeschort. Zoodra men over het geval nadenkt, wordt het komische teniet gedaan. Het moet een parodie blij ven, een spotzang, ter verheerlijking o.a. van de verkeerdheden der menschen. De zin van hot komische moet worden begre pen als diepe tragiek. E.S. HegcL Rede gehouden in de Rechthoogescliool te Ba tavia door Ir. W. F. Staar- gaard. Uitg. G. Kolff en Co. te Batavia. Deze rede werd uitgesproken op den lOOcn wederkeer van Hegel's sterfdag op 14 Nov. 1031 en heeft tot doel. om misverstanden, ontstaan door verkeerd interpreteeren van Hegel's leer, op te heffen. Zij werd voorna melijk en op uitnoodiging van do Rechts faculteit te Batavia gericht tot dc studenten dier faculteit. Speciaal wordt hier oen uitlegging cege- Ven van Hegel's Encyklopedie der filoso fische wetenschappen, omdat deze juist het trieest is misverstaan. Deze brochure, die slechts 45 bladzijden bevat, is zeer levendig en vlot geschreven en het lezen waard, ofschoon, zooals helaas bij vele leerlingon van Ilegel, ook hier weer andere groote denkers tot minderrangs filo sofen werden gekwalificeerd. De laatste bladzijde doet alles te niet, wat als opbou wend werd bedoeld. En het is zeker aan deze houding te wijten, dat de filosofie van Hegel geen grootere ingang vindt. Immers het steeds afbreken van allen die niet den ken als zij, het kleineeren van andere groo te denkers, doet twijfelen aan de grootheid en de alomvattende wijsheid die zij aan de Hegelsche leer toezeggen. Wie waarlijk redelijk denkt, oordeelt niet en handelt met de grootste verdraagzaam heid, aangezien in de centrale wetensschap elke besc: >uwing vervat is. E. S. Twee dappere jongens, door James Cody Ferris. J. M. Meu- lcnhoff, Amsterdam. Het is oen verhaat van cowboys en vee dieven en dat zegt voor onze jongens ge noeg. Verhalen van de wild-west, ook al is de beschaving daar meer en meer doorge drongen en zijn do verhalen over ongetem de driften, heldendaden, enz., heden ten dage niet meer zoo gangbaar, toch blijft het. een aantrekkelijke stof, die gaarne wordt verslonden. Maarze moet prettig verteld zijn en dat laat in dit boek wel wat te wonschen over. Zoo Is het begin al erg laai door het langt gesprek over de liefde voor hun paarden door de twee dap pere jongens. Maar er zijn ook spannende momenten, die de jeugdige lezers ongetwij feld zullen vasthouden. KAASMARKT. Aangevoerd 27 wagens bevattende 6000 kilo. Prijs 2427>2 per 50 Kilo. Handel Vlug. FRUIT- EN GROENTEN VEILING. Veiling 1 Februari. Lof 56 ct. per pond; breekpeen 56 ct., spruiten 5—6 ct per K.G.; uien 3749 ct. per 10 K.G., boerenkool 1018 ct, groene kool 14 ct, prei 1019 ct. per 10 stuks; pe terselie 19—20 ct. per bakje. OVER WEG AFSLUITING GROOTE KOPPEL. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend dat blijkens van de Ne derlandsche Spoorwegen ontvangen bericht, bovengenoemde afsluiting met ingang van Maandag 8 Februari a.s. niet meer ter plaatse zal worden bediend, doch op af stand n.m.l. vanaf de post aan dc Kleine Koppel, in verband waarmede ingaande dien datum op den overweg Groote Koppel twee electrische verlichte waarechuwings- boren in diens worden gesteld, welke bor den vóór het sluiten der boomen gedraaid worden en alsdan de den overweg nade renden de waarschuwing „Slop voor den overweg" vortoonen. Amersfoort, 29 Januari 1932 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK Benedenzaal Telefoon 310 le Etage en Vergaderingen Tel. 137 EXCURSIE VAN WERKLOOZEN NAAR DE GASFABRIEK. Men schrijft 0119: Dc door het sub-comité voor ontwikkeling en ontspanning van vverkloozen georgani seerde excursie naar de gasfabriek, op Vrij dag j.l., is uitstekend geslaagd. Ruim 25 personen namen daaraan deel. Door den directeur, den heer Van Rhijn, werd allereerst in de demonstratiezaal, op de hem eigen, bevattelijke wijze een uiteen zetting gegeven van de gasfabricatie, toege licht door enkele practische proeven. UI! de gestelde vragen bleek niet alleen, dut het betoog goed was gevolgd, doch bovendien, dat algemeen de belangstelling was opge wekt. Bij de rondgang in het bedrijf, waarbij het vullen en ledigen der kamerovens, de kolen bunkers, den gaskoeler, teerafscheiders, ma chinekamer, ketelhuis, zuiveringsinrichting, gashouders enz. werden bezichtigd, werd al les opnieuw met de meeste belangstelling gevolgd, zoodat de middag verstreken was, voor men daarvan rekening gaf. Uit de wijze, waarop allen daarna den heer Van Rhijn en zijn assistent een wel verdienden dank betuigden en uit de ge stelde vragen over nieuwe excursies, bleek duidelijk, dat men voldaan huiswaarts keerde van dezen leerzamen middag. Waar interesse bestaat, is inzinking verre en de afwezigen hadden dan ook om ver schillende reden ongelijk. Misschien dat zij zich bedenken voordat een volgende excursie plaats vindt, waar voor zij zich kunnen opgeven aan de Ar beidsbeurs. CHR. GYMNASTIEKVEREENIGING „WILHELMINA". Hel zilveren jubileum. Naar wij vernemen zal de Chr. gymnas tiekvereniging „Wilhelmina'onderafdce- ling der Amersfoortsche Jongcmannenver- eeniging, dit jaar haar zilveren bestaan her denken. Men begon met nog geen 20 leden, terwijl rnen er thans ongeveer 250 telt. De 25e jaarlijksehe uitvoering heeft 2* Februari a.s. in de Markthal plaats. NUTSSPAARBANK. Overzicht van Januari. Ingelegd in 14.715 posten 782.546.15 Terugbetaald in 6181 posten 659.900.64 Meer ingelegd dan terugbet 122.645.51 Nieuwe boekjes uitgegeven 251 Afbetaalde boekjes 112 Gespaard in busjes 2.570.41 (In het aantal nieuwe boekjes zijn begre pen 16 z.g. babyboekjes, waarop dc Spaar bank een eerste inleg van 1.— plaatste). EXAMENS. Tc Amsterdam is geslaagd voor. het exa men stenografie (130 lottergrepen per mi nuut) Mcj. N. van Tellingen alhier. GARNIZOEN. De dienstplichtigen der lichting 1932, aangewezen voor dc officiersopleiding bij het 5e, 16e, 18e en 21e regiment infanterie, die bij het yooroefuningsinstituut in den rang van sergeant-titulair aangesteld, aan het examen voor vaandrig voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aangesteld, wor den 6 Juni bij het korps, waarvoor zij be stemd zijn, ter verdere opleiding ingelijfd en vertrekken 5 Augustus d.a.v. met groot verlof. MONDACCORDEON-VEREENIGING BRAVO. Zaterdag gaf de mondaccordeon-Vcreeni- ging Bravo een uitvoering, welke naar men ons schrijft goed is geslaagd. Zoowel het ontreden van het duo als de nummers van het trio ter Kloeze vielen zeer in den smaak. Deze tweede jaarlijksche uitvoering werd besloten met een bal. VRIJZINNIG DEMOCR. BOND. Ledenvergadering in hotel „Monopole". Gist era voi; 1 had in hotel „Monopole" een ledenvergadering plaats van de afdecling Amersfoort van de Vrijzinnig Democra- tischen Bond. De bijeenkomst werd gepre sideerd door den heer A n t h. Hofkamp, die de aanwezigen welkom heette en met genoegen constateerde, dat de opkomst be ter was dan bij de vorige vergadering. Do penningmeester, de heer C. Ruiten berg, gaf oen zeer uitvoerig en gedocumen teerd exposé van den finantieelen toestand der afdecling. Aan het 6lot daarvan bleek, dat 1931 sloot met een nadcelig saldo van 115,56, zeer verklaarbaar door de vele extra propaganda-uitgaven bij de Prov. Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Het getuigt van de gewensc-hte 6aamhoorigheid, dat verschillende leden vrijwillig een bij drage afstonden ter gedeeltelijke dekking van het tekort. In do twee bestuursvacatures werd voor zien door do benoeming van de hecron W. C. Oosterman en O. Plantinga. De ladtste nam zijn benoeming aan; den eerste zal van zijn benoeming in kennis worden ge steld. Aan het adres van den afgetreden secre taris, den heer G. J. Wichman, sprak de voorzitter een woord van dank voor zijn goed werk, in die functie gedurende vele jaren gepresteerd. Verder werd de toekomstige taak der af- deeling uitvoerig en geanimeerd besproken. Met een woord van dank tot de aanwe zigen werd de bijeenkomst daarna door den heer Hofkamp gesloten. Uiteenzetting van den heer I'os thumus voor den Bond van Ned. Onderwijzers Amensfoorters hier aan den kant eezet. Hij achtte het zéér begrijpelijk, dat de handel wijze van het gemeentebestuur ernstige ontstemming hoeft veroorzaakt in het on derwijzerscorps. Een hoofdenbenoeming overeenkomstig de wenschen van het on derwijzerscorps zal zeer zeker het onderwijs ten goede komen. De heer Oosterman wees erop. dat de Amersfoortsche sollicitanten zich niet ge passeerd moeien voelen omdat zii niet be zocht zijn. De sollicitanten uit onze stad moeten voldoende bekend zijn bij de auto riteiten, zoodat een bezoek overbodig is. Spreker zou het een beleecliging vinden in dien men hun nog weer nader aan den tand ging voelen, m.a.w. nóg eens ging vragen: „laat nu eens zien wat ie kunt". bedrijfsleven moeten onherroepelijk wor den uitgesneden. Teruggevallen moet wor den op 'n lager niveau, hetgeen niet gezien mag worden als 'n aanval op de welvaart van de arbeidersklasse, want door versterking van het productie-niveau, zal de welvaart in het algemeen zeker niet benadeeld worden. In spreker's oogen staan do bedrijfsleiders thans bij den aanvang van 'n „lange golf in dalende richting". Natuurlijk stuit men op Allerlei moeilijkheden in dé beschaafde landen. We zien het in ons land mot tal van loonconflicten; den arbeiders in ons land moet veel meer duidelijk worden ge maakt, dat de verschillende maatregelen gebiedend zijn voor de algemeene welvaart. De heer Diemer acht het billijk, dat do be drijfsleiders met hun honoraria .hierin voorgaan. Evenzeer als de bedrijfsleiders voor de belangen van eigen zaak hebben op te komen, zullen de mannen in parle mentaire kringen voor een sluitonde be grooting in 's lands belang hebben te zor gen. Voor alles zal men daarbij hebbon to letten op het feit, dat dc huidige bedrijfs leiders ook heer en meestor blijvon op het terrein, dat zij reeds lang bestierd hebben, doch straks misschion in nieuwe banen ge leid moet worden, a'.dus besluit de heer Diemer zijn met applaus beloonde uiteen zetting. Van de gelegenheid tot gcdachtenwisscling werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt, waarna deze interessante bijeen komst met een woord van dank aan den heer Diemer gesloten werd. „DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA". Het doel der vereeniging. Van de vereeniging: „De Vcreenigde Sta len van Europa" ontvingen wij een korte uiteenzetting van haar beginsel, dat 'als taak der staatkundige instellingen ieder op haar gebied en alle in onderlinge sa? manwerking het handhaven van do 'gó'e- de verhoudingen tusschen de' menschen ziét. Een der voör dé hand liggende conse quenties is, dat het uiterste moet Worden beproefd om oorlogen uit het vervólg der wereldgeschiedenis tc schrappen. tot het bekrachtigen van die eenheid wordein de genoemde, lezenswaardige uiteenzetting \erschillende middelen aangewezen. NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE K. N. L L. M. De N.V. Kon. Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij zond ons haar dienstregeling voor hot 4e dienstjaar op de lijnen Batavia-Bandoong, Batavia-Sema- rang, Batavia-Medan cn Batavia-Singa- pore (met tusschenstations). Voor hen, die in de Tropen van do luchtlijnen gebruik maken, een onmisbare bron, die niet in het minst door de illustraties tegelijker tijd een goed reclamcrniddcl is. „STENO". Een nieuw 14-daagsch t'jd= schrift. Van 1 April a.s. af zal een nieuw tijd schrift „Steno" verschijnen, dat den len en 3en Vrijdag van iedere maand den abon- né's zal worden toegezonden. Het doel is om hen, die het verkorte schrift geleerd hebben, in dc gelegenheid te stellen de stenografie op een aangename on goedkoo- pe wijze door geregeld lezen te doen onder houden. Mogen wij afgaan op datgene, wat in hef. proefnummer geboden wordt, dan zal deze opzet ongetwijfeld slagen. De aantrekke lijkheid van het blad wordt verhoogd door verschillende aardige illustraties „DE SPEELTUIN". De tweede aflevering van het maandblad. Voor ons ligt do tweede aflevering van het tijdschrift „De Speeltuin", het maand blad van de samenwerkende speeltuinver- eenigingen te dezer stede. Het ziet er uit als de eerste uitgave, hetgeen zeggen wil: goed verzorgd. Opgenomen zijn verschillen de mededeelingen, die van belang zijn vóór hen, die zich voor het speeltuinwerk inte resseeren. Dit laatste in den ruimsten zin des woords, want daaronder moet ook ver- staan worden de groote categorie van ouders, die leden dier verecnigingen zijn. Ook enkele artikelen hebben er een plaats in gekregen. Zoo schrijft de heer J. v d. Bunt, voorzitter van „Het Leusder- kwartier", over de beteckenis van het lid maatschap. Dat artikel is waard in de eerste plaats gelezen te worden door hen. wier kinderen nog steeds niet van het nut tige speeltuinwerk konden profitoeron! In het Congresnieuws lezen wij vorder, dat de Nederlanösche Unio van Speeltuin- organisaties, op 10.December j.l. te Arnhem bijeen, besloten heeft, het volgende congres te dezer stede.te doen houden. Tenslotte kan nog worden, vermeld; dat de heer H. G. Huslage in een artikel aan dacht schenkt aan de heilzame verhouding tusschen de speeltuinvcrceniging en de: wo ningbouw vereeniginjz „Goed Wonen" Gisteravond had in de foyer van Arai- citia ten vergadering plaats van de afdee- ling Amersfoort van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, welke belegd was naar aanleiding van de wiize waarop de hoofden van scholen te dezer stede worden benoemd. De vergaderinar. welke o.m. werd bijgewoond door eenige raadsleden, werd geleid door den heer J. J. Stollebrand al hier, die mededeelde, dat deze vergadering speciaal was belegd in verhand rnet de voordracht voor de benoeming van een hoofd aan de school Waalstraat, waarop geen enkele Amersfoorter staal vermeld, hoewel zee Amersfoortsche onderwijzers hun papieren hadden ingezonden. Bekend is, dat het standpunt wordt ingenomen, dat elders betere krachten 'e vinden zijn. Maar dan zijn er ook onderwijzers, dio niet ge schikt zijn om het ambt van hoofd eener school waar te nemen De bond stelt zich op het standpunt, dat het baantje van schoolhoofd een administratief baantje is. Daarvoor zijn heuech geen bijzondere ca paciteiten noodig. Door de wiize waarop men hier de voordrachten opmaakt is een schandvlek op het gehoele onder wijzers- corps te dezer stede gc-wórpen. B. en W. alsmede de chef van de afd. onderwijs had- den bericht van verhindering gezonden De heer S. N. Posthumus uit Am sterdam, lid van het H. B. van den Bond, sprak in deze bijeenkomst over De beteekenis van hel hoofd. schap voor de schoot De heer Posthumus zette allereerst uiteen hoe het hoofdschap hij de wet is geregeld. Deze regeling is volgens hem vrij vaag cn eenvoudig. Volgens de wet is het hoofd van een onderwijzer, die aan het hoofd van een school is geplaatst;.hem is het onderwijs in een bepaalde klas opgedragen bii de wet van 1920, welke het ambulantisme van hoofden verbood. Thans ie het ambulantis me vrijwel geheel verdwenen. De onderwij zers, worden „onderwijzers van bijstand" ge noemd. hoewel er van bijstand in wezen eigenlijk geen sprake is. In de wet is dus iots, dat niet met de practijk klopt. Een der voornaamste programpunten van den bond is altijd geweest „De beteekenia van het hoofd van de school". Volgens de wet van 1878 i6 het bestuur van de óchoöl in handen van het hoofd, die ook het leerplan maakt. De wet van 1920 heeft gemaakt, dat het hoofd der school verplicht is, alvorens een leerplan in te zen den, het onderwijzend personeel om oen oordeel tc vragen. De voreoniginc van hoof den van scholen, die een afzonderlijke sala risregeling wenscht, stelt zich op hot stand punt, dat deze afzonderlijke regeling reke ning kan houden met den natuurlijken groei van de capaciteiten van het hoofd der school. Volgens deze vereeniging is het hoofd iets anders, iets meer dan een ge wone onderwijzer; hij moet als onderwijzer boven een gewonen klasse-onderwijzer uit steken. In de practijk komt daarvan na tuurlijk niets terecht. Het hoofd van do school moet volgens deze vereeniging den zwakvallcnden onderwijzer èteunen. Spreker betoogt voorts, dat men zeer moeilijk zal kunnen cönsiateeren in welke klas een hoofd van een school dan wel een gewone onderwijzer les geeft, indien men achtereenvolgens het lesgeven in de ver schillende klassen van een school nader beschouwt. Iemand die werkkracht en ver antwoordelijkheidsgevoel heeft, zal het ver brengen en zijn plicht tot het uitenste doen, ook zonder leiding. De hoofden van scholen worden gerecrutcerd uit het corps van on derwijzers, die, zoolang zij nog onderwijzer zijn, no# leiding en toezicht noodig hebben. In wezen is deze controle dus overbodig. De heer Posthumus zou het wenschplljk vindon indien het hoofd der school werd benoemd uit en door (le leden van het on derwijzend personeel. Men heeft nog nooit een adspirant-schoolhoofd onderzocht op administratieve capaciteiten, terwijl het lei den van een schoolvergadering van zes of acht menschen toch ook geen heksen werk is. De S.Ü.A.P. zegt: de schoolvergadering kiest uit haar miclden 3 personen, waarvan de gemeenteraad cr één tot hoofd behoort te benoemen, terwijl de bond het benoemen óók door de schoolvergadering wil laten geschieden. De bijzondere eigenschappen, welke men een schoolhoofd toekent, be staan volgens spreker in wezen niet. Uitvoerig werd de historie van de selectie voor schoolhoofd nagegaan, waarbij vooral de vergelijkende examens werden becriti- seerd. Ieder behoorlijk onderwijzer of on derwijzeres bezit volgons spreker de „capa citeiten" voor schoolhoofd. De heer Posthumus zou de ancionnitciteï- benocming willen zien toegepast. Hij be treurde het, dat ook een groot deel van het publiek het hoofdschap nog als iets heel anders beschouwt alö het vak van onder wijzer. In Amsterdam groeit meer en moer de gedachte, dat ieder onderwijzer met hoofd akte geschikt is om tot schoolhoofd te wor den benoemd. Spreker kan zich niet inden- kon, dat men hier in Amersfoort niet één van de zes sollicitanten uit do eigen stad geschikt is voor schoolhoofd. Men mag de eigen plaatsgenooten zelfs wel een kleinen voorsprong geven op degenen, die van bui ten komon. Kr zitten hier veel onderwijzers i met goede bij-acten, zelfs met actes M.O. Zonder serieus onderzoek heeft men dej De voorzitter hoopte, dat de aanwezige raadsleden in den raad een ander geluid zullen laten hooren dan wellicht ge sproken zou zijn, indien deze vergadering niet was gehouden. Lezing van den heer H. Diemer voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Tn hotel „Monopole" had gisteravond een bijeenkomst plaats van het Departement Amersfoort van do Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, waar bij de heer H. D i e m e r uit Rotterdam het onderwerp: ,,Dc Crisis en het Goud" behan delde. Dc voorzitter, ir. B. A. Verb e ij, opende met een kort woord en heette allen wel kom. Dc heer Diemer heeft zich voorgesteld dc practische zijde van het vraagstuk te be kijken. Het goud op zich zelf is moeilijk te begrijpen; reeds Aristoteles sprak over den sluier, die om het goud lag. Het is dc basis geworden bij den ruilhandel, waarvan de waardevastheid als basis is aan te geven. Voor het zilver geldt dit in mindere mate. Na lang zoeken heeft men de verhouding van de hoeveelheid goud naast die der uit te geven bankbiljetten weten te bepalen. Spreker wil in de eerste plaats een blik werpen op het goud in het algemeen. Het komt in hoofdzaak uit Afrika; tot een waarde van 7.500.000 wordt door Neder- landsch-Indie geleverd. De hoeveelheid der wereld zou in één schip geladen kunnen worden! Nu komt de vraag of do verdee ling over de verschillende landen goed te nóemen is. Een ter onderzoek ingestelde commissie, heeft een ongunstig rapport uit gebracht. En thans voelt men eerst recht het tekort aan goud. Alle pessimistische berichten ten spijt, is spreker echter van meening, dat indien het goud werkelijk een doorslaggevende rol speelt, ook ter zijner tijd wel nieuwe bronnen gevonden zullen worden. De heef Diemer komt dan tot de kwestie der verdeeling. In Frankrijk en Amerika is niet minder dan ':A der wereldhoeveel- heiü opgepot. Daarnaast hebben België, Zwitserland en Nederland grooto voorra den. Men weet natuurlijk,dat er te aden tijde schommelingen bestaan. Zoo zat Ame rika in 1907 in moeilijkheden door gebrek aan goud en Engeland kwam toen tc hulp, waardóór men de moeilijkheden te boven kwam. In do maatschappij, zooals wij die thans kennen, zullen van tijd tot tijd crises voorkomen. Men heeft dan te vo ren te veel toegegeven aan de expansie- zucht. De historie geeft er tal van voor beelden van. Deze crisis is in tegenstel ling met de vroegere in alle landen te gelijk. Vröeger hadden enkele naties juist een gunstig tijdperk, terwijl anderen depres sies doormaakten. Spreker ziet deze crisis evenwel als een vertrouwenscrisis, een na sleep van den grooten wereldoorlog. We zagen toch, dat Duitschland groote verplichtingen op zich nam in den vorm van herstelbetalingen, waardoor cr zeer veel goud afvloeide. Engeland was toen het alleszins vertrouwde middelpunt van den geldhandel. Er hebben zich toen echter invloeden voorgedaan (o.a. uitzetting van credioten in Midden-Europa), dio er toe geleid hebben, dat het mis ging. Het goud stroomde weg uit Londen on dientengevolge heeft men op 20 Septem ber j.l. hot losgemaakt van het goud. Spreker beschouwt deze stap als een wel overwogen daad. Het kan toch een eerste stap zyn om het land weer na jaren aan de spits te kunnen brengen. Het dirocte ge volg was, dat meerdere landen toon tot de zen overgang gedwongen werden. De vraag rijst, welke positie ons land thans wel in neemt. De voorgeschreven gouddekking is 40 docli er is vooral thans een veel groo tere dekking. Wanneer wij konden zor- gen, dat onze handelsbalans niet al te zeer passief werd, dan zou do situatie hier niet ongunstig zijn voor alle maatschappe lijke rangen. Maar daar schuilt juist de groote moeilijkheid: Indic toch is ineen gezonken, maar spreker acht dit niet het ergste, want als er een glimpje van ople ving komt, zal ook daar het herstel wel snel geschieden men stelt zich toch met weinig comfort tevreden. Het groote ge vaar schuilt echter in het dekkingspercen tage van den uitvoer van Nederlandsche productie op den invoer van vreemde arti kelen. Dit percentage toch is vórig jaar van 74 op 69 pet. teruggeloopen; zelfs bedroeg het in de maand December 1931 maar 57 pet. Dat heeft men als een groot kwaad te beschouwen en men diont daar ernstig te gen tc waken om het inflatie-gevaar on schadelijk te maken. Voor het huidige handelsloven is^ de toe stand gevaarlijk. De zieke plekken in ons

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2