Plilii ZES KOP KOFFIE EN TOCH DRONKEN? Opruiming SIERKUNST Stadsnieuws RAMSEIAAR OLYMP. WINTERSPELEN GEOPEND M. H. vanRaalte AMERSFOORT van Restanten en Coupons Vitrage en All-over APARTE DESSINS M. H. vanRaalte ALS SCHAPEN STAREN Wie won de pop' In Wolhandel „DE CONCURRENT" f UTRECHTSCHEWEG GROOTE KORTING OP ALLE LEERWERK VEEL TASSCHEN TEGEN HALVEN PRIJS. TEL. 1235 (orjêTbandJ LANGESTRAAT TEL. 341 (2 iu'neri) FRITZ HIRSCH OPERETTE. Zeist. In de Concertzaal Fi*ri, alhier, zal Zaterdagavond 20 Februari a.s. een opvoe ring gegeven worden van de Fritz Hirsch operette: „An der Donau hab' ich mein M&- del gekuist". Bijzonderheden omtrent deze uitvoering vindt men in een annonce in dit blad. Lake Placid lijkt de wereld in miniatuur Lake Placid, 4 Febr. (Reuter Special). Schitterende zonnestralen spreidden zich "uit over dit tooverland van sneeuw en ijs en een scherpe Noordenwind deed aller wangen gloeien, toen hedenmorgen te Lake Placid de 300 deelnemers uit 17 verschillen de landen zich vereenigden bij de opening van de Derde Olympische Winterspelen. Uit alle deelen der wereld zijn winter sport-enthousiasten gekomen om nieuwe emoties op te doen. Mannen en vrouwen zullen strijden om den voorrang bij deze Spelen, die waarschijnlijk wel de meest fascineerende wedstrijden in de sportwe reld vormen. Reeds maandenlang hebben alle bewoners van dit,kleine dorp met zijn nauwlijks 4000 inwoners zich beijverd orn alles voor deze Spelen tijdig in gereedheid te brengen, waaronder vanzelfsprekend de huisvesting der duizenden belangstellenden, die ver wacht werden, een voorname plaats Innam. Een naast het stadion gelegen schoolge bouw is voor de tic^inemers ingericht met kleed-, massage- en badkamers. Er zijn ook conversatie-zalen gereed gemaakt. Sommige landen hebben huizen gehuurd, "waar de deelnemers onder een dak gehuis vest zijn en het eten, dat zij in hun land gewend zijn voor hen wordt bereid. Ande ren hebben hun intrek genomen in pen sions en hotels, waarvoor een matige prijs berekend wordt. Zoo vertoont Lake Placid vandaag het beeld van een wereld in miniatuur, waar de sport hoogtij viert en waar de eeuwen oude craditie van Griekenland wordt voort gezet. lat» uit de geschiedenis der Spelen. De Olympische Spelen zijn ontstaan in het oude Hellas, waar in het jaar 776 v. C. in de stad Olympia voor de eerste maal de Grieksche athleten bijeenkwamen, om te trachten in wedstrijden van lichaamskracht en behendigheid den Olympisclien kran6 te bemachtigen. Meer dan 1000 jaren hebben geregeld iedere 4 jaar deze wedstrijden plaats ge had, totdat zii met het aanbreken der Mid deleeuwen verliepen. Doch in 1896 ziin zij herleefd door het initiatief van Baron de Coubertin, toen de eerste moderne Olympische Spelen in Athe ne werden gehouden. Sindsdien hebben zij geregeld iedere 4 jaar weer plaats gehad, uitgezonderd in den oorlogstijd. De eerste Olympische Winterspelen datee ren van 1924 te Chamonix, die een groot succes waren. In 1928, toen de officieele Spelen waren toegewezen aan Nederland, werd de afdeeling wintersport beoefend in het Zwitsersche SL Moritz. Thans is de beurt aan Amerika, waar het door booge bergen omgeven en in een schitterende natuur gelegen dorpje Lake Placid voor de wintersport is aangewezen. Een nieuwe bobsleigh-trophée. Het Amerikaanse!» Olympisch Comité heeft een nieuwe trophée beschikbaar ge steld voor de bobsleigh-deelnemers, ver moedelijk in den vorm van een beker, welke den naam draagt van „Mo Cabe Me morial Trophy" en geschat wordt op een .waarde van 500 dollar. Een speciale postzegel voor de spelen te Lake Placid. Ter gelegenheid van de Olympische Win terspelen zal een in rood en wit uitgevoer de 2 cts.-postzegel worden uitgegeven, voor stellende een skilooper, die een sprong on derneemt. Regen verwekt onrust. Reuters speciale dienst meldt nader: Woensdagavond veroorzaakte ecnige re genval onrust over het welslagen der win terspelen, doch het meteorologisch instituut voorspelt voor heden zeer koud weer. Gis teravond laat reeds was de temperatuur alweer beneden het vriespunt, •WIELRENNEN DE FRANKFURTER ZESDAAGSCHE. Schön—Tietz zegevieren. Frankfurt a. M., 4 Febr. (H.N.) De Frankfurter Zesdaagschc is, zooals ver wacht werd, door het koppel Schön—Tietz gewonnen, dat 243 punten behaalde. Daarna volgden op één ronde: 2. Rausch—HCrtgen 447 punten. 3. Van Kempen—Braspenning 341 punten. 4. Göbel—Dinale 256 punten. 5 Charlier- Deneef 133 punten. 6. Kroll—Maidorn 114 punten. Op twee ronden: 7. Wambst—Broccardo 122 punten. Op drie ronden: 8. NegriniSevergnini 245 punten. Op vijf ronden: 9. ZimsSchorn 181 punten V"'/ VJV yy ïm'i SJifé 7% 7% ÏÏA ifA if if Afd. Stoffen UITSLUITEND IN SOLI EDE QUALITEITEN if if 38 In het geheel werden afgelegd 3292.6 K.M. Zooals gewoonlijk, werden op den laateten avond door Van Kempen verscheidene spurts gewonnen, doch het gelukto hem niet den achterstand van één ronde nog in te halen. Het bezoek was wederom zeer groot; de hal was dan ook geheel uitver kocht. VoetbaL SPOORVOGELS—N.S.W. Morgenmiddag zal de voetbalvereoniglng Spoorvogels op haar terrein (ingang over weg Vlasakkers cn Soesterwee) eon wed- strij'd öpelen tegen N S.W. uit Utrecht. WISSELPRIJSWEDSTRIJDEN U.P.V.B. Voor de voorronde van de Wisselprijs- wed strijden U.P.V.B. zal Quick II Zondag om 12 uur (vóór den wedstrijd Quick—Half weg) op Birkhoven spelen tegen Jutphaas I. Ruitersport. NOORD-HOLLANDSCHE JACHTVEREENIGING. Jaclitrit oo 7 Februari. Door de N.H.J.V. zal oo Zondag 7 Fe bruari a^s. een jachtrit worden georgani seerd in de omgeving van Laren. Ten 10.30 wordt verzameld aan de Crai- loosche Brug, waarna langs de legerplaats bij Laren in het Witzand naar .Blaricum wordt-gereden. Over fle Meent wordt den Éemnc-sserweg bereikt, waarna lang6 de Gooiersgracht liet parcours wordt vervolgd, hetwelk door de Witte Bergen wordt voort gezet om bij het café van dien naam te worden beëindigd. Ale jagermeester zal fungeeren de heer W. de Vlaming uit Hilversum. ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Een filmvoorstelling op Hl Februari. Op Donderdag 11 Februari a.s. zal in Amicitia een filmvoorstelling worden ge geven, welke is georganiseerd door den Amersfoortschcn Bestuurdersbond, de plaatselijke afdeeling van don Xed. Bouw-, arbeidersbond en het Instituut voor Ar beidersontwikkeling alhier. Deze avond wordt speciaal gehouden voor de werkloo- zen en hun echtgenooten of verloofden. Vertoond zullen worden een natuurfilm en de Russische film „Moeder Krouze's weg naar geluk", terwijl „The Red Boys" voor muzikale afwisseling zullen zorg dra gen. Kaarten voor dezenavond zijn veiv krijgbaar aan de loketten van de arbeids beurs. EXAMENS. Voor het examen coupeuse ziin geslaagd de dames E. Bangert-Schrassen. E. Vosso- gat en E. Groothuis. Voor het doctoraal examen Handelswe tenschappen slaagde gisteren aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam de heer J. A. Baart Jr., alhier. SPIRIT. VEREENIGING HARMONIA. Zondagmorgen a.s. zal de Suiritische ver- eeniging Harmonia een kerkdienst Jiouden in het gebouw der Theosofische Loge aan de Regenteesclaan. Als spreker zal daarbij optreden de heer K. Sipsma. uit Rotterdam. Nadere bijzonderheden vindt men in een annonce in dit blad. STICHTING ZIEKENHUISVERPLEGING. Overzicht van Januari Aantal deelnemers 1435 (1363). Totaal verzekerden 4133 (3951), waaron der 1802 (1710) kinderen beneden 18 jaar. Aantal gevallen van opname 74 (61), n.l. in de ziekenhuizen te Amersfoort 59 (48), te Utrecht 12 (10), Barakken voor besmet telijke ziekten 3 (3). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 31 December j.l. CHR. GEM. ZANGVEREENIGING „SOLI DEO GLORIA". De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zal dit jaar deelnemen aan het nationaal zangconcours te De Bilt, uitge schreven door de Mannenzangvereeniging ..Zanglust". Men zal uitkomen in de af deeling „Uitmuntendheid". Een inwoner van Bunschoten wordt wegens verkoop van ondeugden lijke melk door het kanton gerecht streng gestraft De openbare zitting van het kantonge recht heeft gisteren weer vele uren in be slag genomen. Het aantal strafzaken was groot, de rij van getuigen zeer lang. Een der belangrijkste zaken had zelfs zeven go- tuigen naar het kantongerechtsgebouw go- bracht. Wie is de gelukkige de pop? pinnaar van Begonnen werd met een overtreding van de Loterij wet. Verdachte schitterde door af wezigheid. De ten lastclegging maakte mel ding van'het feit, dat op 21 November j.l. op den Hof aandéelen te koop waren aange boden tegen 0.10, of althans tegen een geldprijs. Men kon dan dc gelukkige win naar van een groote pop (ter terechtzitting in een doos aanwezig) worden. Een prijs van een waarde beneden 100, geen ver gunning van B. en W.. dezer gemeente en dus een strafbaar feit. De verbalisant en twee getuigon hebben hel „gokje" gadegeslagen: men kor» do pop of desgewenscht een bedrag van f 1.50 uit betaald krijgen. De ambtenaar, van het Openbaar Mi nisterie, mr. Zijlistra,.acht de strafbare han deling wettig en overtuigend bewezen Niet de eerste maal wordt de verdachte thans voor een .dergelijke overtreding vervolgd en daarom is de -eiach 30 subs. 10 dagen hech tenis/óigt-verbeurdverklaring van het cor pus delictus. Conform den oisch wordt ver dachte door mr. Van Son veroordeeld. Uitspraak in een verzetzaak. Vorigo week was in tweede behandeling genomen de strafzaak tegen iemand uit Bunschoten wegens het in den handel bren gen van voor de consumptie ongeschikte melk. De eisch was GO subs. 30 dagen hech tenis. Gisteren werd vonnis gewezen: 50 subs. 20 dagen. Gevaarlijk autorijden te Soester- berg. Op 15 December j.l. kwam iemand uit Soesterberg aldaar uit een niet voor het plubliek tocg'ankclijken wég. Er was boven dien geen signaal 'gehóórd, evenmin rich ting aangegeven. Eén met 60 K.M. gang uit onze sfad nadei'cnde auto had slechts met dc grootste moeite oen botsing kunnen ohtloopen. Deze auto kwam zelfs achter de boomen en rnctdén kop naar Amersfoort te staan. Verdachte was niet verschenen. De zaak 6tond echter' wel vast; er was hier roeke loos gehandeld én daarom werd 20 subs 8 dagen geëischt. De kantonrechter zal volgende week Donderdag uitspraak doen Zes kop koffie en toch dronken? Vervolgens kwam in behandeling een ver zetzaak van een autobestuurder, die 26 Oc tober 1931 te Baarn op. den Amsterdam- schen straatweg onder zoodanigen invloed van sterken drank zou hebben verkeerd, dat hij niet in staat kon worden geacht een auto behoorlijk te besturen en dus dc vrij heid en veiligheid van het verkeer in ge vaar bracht. Verdachte, ter terechtzitting aanwezig en thans bijgestaan door mr. Jacobs uit Hil versum, had vorigo maal 3 dagen hechtc- nisstraf opgeloopcn en hem werd het rijbe wijs gedurende een jaar ontzegd. Niet min der dan zeven getuigen, waarvan één charge, waren present. Deze getuige a charge had zich in den avond van 26 October per fiets op de plok des onheils bevonden. Hij had een klap ge-, hoord en was er dadelijk op af gegaan. Een kameraad van den bestuurder kwam bloe-' dend uit dc auto, die tegen enkele paaltjes was opgereden. In eon nabijzijnd hótel was die kameraad van den verdachte verbon den. Het slachtoffer wilde daarna niet meer met de auto meerijden, hij had er ga- noeg van! Volgens getuige had verdachte onder drankinvloed verkeerd, ofschoon hij geen dranklucht had geconstateerd. De man had maar enkele woorden gesproken, zoo dat het ook niet uit zijn taal was af tc lei den. -Doch zijn gang was wankel; voor ge tuigd stond echter het gebruik van alcohol vast. Hij had zelfs nog geprobeerd het con tactsleuteltje uit de auto te halen, door zoo doende het verder rijden te beletten, doch dit sleuteltje was niet aanwezig in de auto. Het passagierende duo had een paar uur doorgebracht in het hótel, waarvan de eigenaresse verklaarde den verdachte één glaasje port te hebben geschonken en ver der nog 6 koppen koffie! Zij had gezien, dat verdachte niet was, „zooals hij wezen moest', doch van dronkenschap kon toch moeilijk gesproken worden. Over het onge luk had zij zich zeer verwonderd; komen cr menschen in het hótel, die tc veel aan Bacchus geofferd hebben, dan is het haar gewoonte de politie er van in kennis te stellen. In hel onderhavige geval was dit echter overbodig geacht. De paaltjes door hét Rijk aangebracht vormen echter een doorloopend gevaar voor het verkeer. Daar is, reeds meermalen op gewezen. Gelijk luidende gatuigenis wordt door den hótel- eigenaar afgelegd, evenals door den kellner. Er blijkt uit de gememoreerde feiten, dat het proces-verbaal onvoldoendo is opge maakt. Dan komt de kameraad-schipper aan het woord. Hem was verzocht mee to rijden en voor wat, hoort wat. Hij had du6 op een paar glaasjes bier getracteerd. Verdachte zou echter veel koffie gedronken hebben Van het verder meerijden na het ongeval had deze getuige maar afgezien: een imcnscli heeft dan den schrik te pakken! Vervolgens wordt nog een tweetal getui gen 5 décharge gehoord, dat achtereen vol-, gens met verdachte is meegereden. Er was echter geen druppel drank gebruikt tot 's avonds half acht ongeveer. Toen hebben zij den verdachte verlaten. In zijn requisitoir wijst de ambtenaar var» het O. M. er op, dat men na het getuigen verhoor een ander beeld heeft gekregen dan dat, uit het proces-verbaal gevestigd. Toch meent mr. Zijlstra, dat het strafbaar feit wel vast staat. Men heeft dat kunnen hooren uit de verklaringen van de hótel- eigenaresse, die het gewenscht oordeelde om koffie te schenken. Daarnaast heeft men to letten op de getuigenis van den getuige décharge. Vaak is het moeilijk zelfs voor verbalisanten om aan te geven, waaraan de dronkenschap te bemerken viel. Zoo is dat ook hier geweest, doel» de toe stand van verdachte is toch wel zoodanig bevonden, dat de getuige nog getracht heeft het contactsleuteltje van de auto weg te nemen. Spreker wil nog aannemen, dat ver dachte niet dronken was geweest, maar dan meent hij nog dat de man niet in staat kon worden geacht een auto behoorlijk te besturen. De opgelegde straf was zeker niet te hoog en daarom handhaaft spreker den eisch: 3 dagen hechtenis cn ontzegging van het rijbewijs gedurende een jaar. De verdediger, rnr Jacobs, acht het straf bare feit geenszins bewezen. Men kan toch afgaande op dc getuigenverklaringen bezwaarlijk dronkenschap veronderstellen door liet gebruik van éét» glaasje port cn 6 koppen koffie! Opzettelijk heeft spreker op het gevaar van de paaltjes laten wijzen. Men is er tegenaan gereden, doch daaruit kan de schuld niét verklaard wórden. Dé wankile gang kan bovendien zeer goed het gevolg ziji» van zenuwachtigheid door het ongeval. Mr. Jacobs concludeert dan ook, dat vrijspraak zal moeten volgen. Ontzeg ging van het rijbewijs zou een ernstige bö- iladceling voor verdachte, die een blanco strafregister heeft, beteékenen. De uitspraak wordt op Donderdag a.s bepaald. Een gevaarlijke hond te Bun schoten. Een paar landbouwers uit Bunschoten kwamen zich beklagen over buurman s liond, die de onvriendelijke gewoonte had orn schapen aan te vallen. Verdachte eigenaar van den hond was afwezig. Iioe de schapen-eigenaar het bemerkt had? Wel, hij luid de lammetjes na den aanval eens goed bestudeerd en ze keken recht cp liet huis van den buurman .aan!, Daar moest dus do vrede-verstoorder wel vandaan gekomen zijn. Maar ambtenaar en kantonrechter vonden dit .gegeven tè vaag, voor do bcwij&constructie en dus volgde vrijspraak. Enkole uitspraken. Overtreding Arbeidswet: 15.subs 10 dagen. liet fietsen op verboden grond: schuldig; zonder boete. Het besturen van een auto zonder rijbe wijs: f 6— 6ubs. 3 dagen. Met een auto links op den weg gereden: 10.— subs. 5 dagen. Deze uitspraken waren allen conform den eisch van het O.M. Zuivere wollen Jaspé sokke diverse fraaie tinten ijj- S3, 68 en 43 cent Natuurlijk alleen in j| UffSESTRAAT 81 AMERSF00R» BB BURGERLIJKE STAND. 4 Februari 1932. Geboren: Angenict Gerarda, d. van Johan nes Plug cn Gerarda Veenendaal.: Gerarda Margaretha, d. van Johannes van Schalk wijk en Geertrui da Wilhelmina Oostvcen; Tcunie Ge.rrit, z. van Rijk van de Bunt en Hermina Veer; Agnes Maria Philippina, d. van Petrus de Jong cn Agnes Maria dc Leest; Marinus, z. van Willem Opgelder cn Grietje Jonker. Ondertrouwd: Maurits van Beek cn Jo hanna Wilhelmina Smeele; Johannes Bo- vee en Gcertruida Johanna van Nimwegen. Gehuwd: Antonie bloksbergen en Rudol- phina Kutver; Jan Pcnst en üatjiarina Wil helmina Jutte; Jan van de Peut en Cornelia Mastenbroek. Overleden: Wessel.van Zanten, oud 75 j., echtgenoot van Antonia \:an Koetsveld. SCHOOL VONDELLAAN. Ouderavond. Woensdag werd in de U. L. O.-school aan de Vondcllaan een ouderavond gehouden. Nadat de leider van dezen avond, de heer Kostense, de bijeenkomst, welke zeer goed bezocht was, had geopend, werd door den voorzitter der ouder-commissie, den heer Coster, aan 15 jongelui, die de hoogste klasse dor school verlaten hadden, een blijvend aandenken in den vorm van het boek van wijlen dr. Te Lintum, cn getiteld „Nederland gedurende de laatste 25 jaren", aangeboden. \&E= OCTROOI 17201 Het ideaal voor iedere vrouw. Steunt de buik spieren. Geeft steun in den rug en ver schuift niet. Aanbevolen door H.H. Doctoren. Hierna werd door cenige leerlingen. der hoogste klasse een aardig tooneelstukje in de Duitschc taal opgevoerd. Het hartelijke applaus, dat do jonge artisten ten deel viel, was wel verdiend en, gezien den zeer korten tijd van voorbereiding, was hot resultaat voor don heer Kostense, den regisseur, een succes. Na de pauze, waarin de ouders in de ge legenheid gesteld werden zich met de leeraren over onderwijsaangelegeriheden te onderhouden, werd ovei'gcgaan tot het be spreken der op het cont'ocaticbillct voor komende punten van behandeling. In de vacature, ontstaan door het bedanken van drie leden der oudercommissie,-werd voor zien door benoeming van mevr. Loeflang en de heeren Hofman, Tak en Neuteboora. Met een hartelijk dankwoord door den voorzitter tot de aftredende leden, de hee ren Scholeman, Bijvoet en Coster gericht, voor alles wat zij voor het openbaar onder wijs in het algemeen en voor-de U. L. O. school in het bijzonder gedaan hadden, sloot hij dezen zeer gcanimeerden ouderavond. EERSTE NEDERLANDSCHE MODE- VAKSCHOOLVEREENIGING. Op -de gehouden Examens" té Den Haag van do 'eerste Nederlandsche Modevak- schoolvereeniging behaalden dc volgende dames het diploma voor: Lcerares-Coupcuse: G. Jut, Arnhem; C J. Ivuyt, Zeist; R. Felix, Delft; R. Kleys, Delft; T. Schamhart, Hilversum; G. Prins, Andijk (O.); M. H. v. Gangclen, Zeven huizen; S. T. de Graaff, Utrechj;; L. Bae- ten, Alphen (N.B.); G. Elswijk, Ilazers- woudc; J. M. Bavcrs, Kruiningen; E. Prins, Ierseke, A. Cornelisse, Ierseke; A. de Graan- v. d. Werf, Amsterdam; W. Balvcrt Meye-Zegveld: A. E. Ëxalto, Waddinxveen; A. IJzermans-Sohoonen, Steenbergen; A. E. Wins, Den Haag; A. Murkes, Apeldoorn; C. Koelman, Spaarudam. Coupeuse: C. Broeken, Tilburg; N. v. d. Hoff, Bunnik C. C. Carrière, Zeist; J. v. Agrcn, Amster dam; M. E. F. Hunsche, Amsterdam; W„ C. Hey, Zevenhuizen; M. T. van Beest, Delft; B. Hooimeycr, Gouda; J. P. v. d. Sloot, Gouda ;H. v. Tintelen, Utrecht; C. M. Rcntinck-dc Groot, Utrecht; M. G. J. Kragtcn, Utrecht; A. v. Doornik, Utrecht A. Kramer, Groenekan; P. v. Beek, Kaats heuvel; P. Rombout6, Kaatsheuvel; C. van Noye, Kaatsheuvel; T. Bok, Kaatsheuvel; A. M. E. Lobbes, Amsterdam; W. Bakker, Den Haag; J. Kav6er, Den Haag: C. C Elferink, Haarlem; E. IT. Groothuis, Amersfoort; E. Vossegat, Amersfoort; E. J. M. Bangert-Sclirasser, Utrecht; M. v. Waarde, Driewegen; M. Hofman. ïvrab- bendijke; M. Wilschut, Reeuwijk; W. Da- men, Den Hout; A. v. d. Velden, Voor schoten; G. C. v. Straalen, Utrecht; C. C. B. v. d. Pol, Utrecht; A. Vonk, Utrecht; J. Heiligers, Utrecht; J. J. v. Nugteren, Utrecht; J. II. Sprengers, Dc Bilt. Moderne Sierkunst: Chr. de Gooycr, Njj- kei'k. Hoedenmodiste: A. Behrens, Hillegom. Alle dames leerden volgens de methode E.N.S.A.LD

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2