DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER A. Mo VAN NIEUWKERK N.V. J. A. SCHOTERMAN Zn. Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 Wijnhandel BOEREN-DEMOHSïRAT!E TE BEH HAAG 11 Februari op Houtrust HET LEGER !N 1932 ZWARE BRAND TE ZAANDAM Groote opslagplaats uitgebrand HOE DE HOOFDVERDACHTE HET GEBEURDE VOORSTELT Den dood niet gewild? HEDEN ETALEEREN WIJ 20 MODELLEN DRESSOIRS VOOR SPOTPRIJZEN MASSIEF EIKEN DRESSOIR MET SPIEGEL f 25.80 PRACHT DRESSOIR MET GROOTE OVALE SPIEGEL f 43.60 Z9ET ONZE ETALAGES! 2 FAUTEUILS 4 STOELEN MET MOQUETTE f 27.80 THEEMUTSEN 39 CENT K. Beekstr. 6 - Telef. 543 - Amersfoort - BeekensL Laan 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUB9LEERING HUiViORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Vanwege het Nationaal Boe ren Crisis=comité sGravenhagc.o Febr. Gemeld wordt: Door het Nationaal Boeren-crisis-comité, (voorzitter de heer A. Fikse, te Achterveld) zal op Donderdag 11 Februari a.s. op het terrein Houtrust te Den Haag een groote demonstratie worden gehouden. Doel van dezebetooging. waaraan door tienduizenden boeren uit alle oorden van ons land zal worden deelgenomen, is, om op waardige ernstige wijze te protesteeren tegen de wijzs, waarop door de regeering en volks vertegenwoordiging de belangen der boeren worden achtergesteld bij die der burgerbe volking. Gceeischt wordt de onverwijlde in voering van eenige maatregelen om den ergsten nood te verlichten en voorts een in beduidend vlugger tempo dan thans gebrui kelijk is, invoeren van die maatregelen, die strekken om onzen Noderlandschcn land bouw (in den ruimstcn zin) van een anders wissen ondergang te redden, welke maat regelen onder meer zijn geformuleerd in het z.g. urgentie-programma der Centrale Landbouworganisaties Waar deze organisaties echter zijn geble ken onmachtig te zijn tegenover de tegen houdende machten in regeering en volks vertegenwoordiging, is het Comité tot de overtuiging gekomen, dat het noodzakelijk is, dat de boeren, als massale eenheid, zon der onderscheid van politieke of godsdien stige richting zelf voor hun belangen opko men. Op 30 November van het vorige jaar ie het Comité begonnen met in verschillende oor den van het land proteslvergadoringen te houden, die overal zeer druk zijn bezocht en waarop duidelijk is gebleken, lioa overal, heel ons land door, de boeren er genoeg van krijgen langer met een kluitje in hel riet te worden gestuurd. Uit alle oorden van ons land zullen op 11 Februari autobussen rij den om de betoogers naar Den Haag te ver voeren. Ook door de spoorwegen zijn uiterst billijke tarieven vastgesteld. Voorzoover dit laatste betreft, is het nóódig dat men zich eenige dagen te voren aanmeld aan de sta tions van vertrek. Gezelschappen kunnen dan reizen tegen 3 cent per K.M. (retour). Gewenscht is het, dat waar men per trein naar den Haag wcnscht te gaan, één persoon in zoo'n plaats de leiding neemt en de reisbiljetten aan vraagt. Blijkt het, dat er een genoegzaam aantal deelnemers uit een bepaalde streek de reis per trein maakt, dan zullen extra- treinen daarvoor worden ingevoegd. Noodig is het daarom intijds de reisbiljetten aan te vragen Nog zij gemeld, dat boeren van alle rich tingen cn gezindten aan deze betooging kun nen deelnemen. Door het Comité zal er streng voor worden gewaakt, dat de betoo ging geen rcvolutionnair karakter zal aan nemen. De meeting op Houtrust (waar een luid- sprekerinstallatic zal worden aangebracht) begint omstreeks kwart voor twaalf en duurt tot ongeveer 1 uur. Een deputatie zal zich dan naar het Bin nenhof begeven om een onderhoud te heb ben met de regeering. Door de betoogers zal een ommegang worden gemaakt, waarna op Houtrust zal worden teruggekeerd, waar door de deputatie verslag van het genoem de onderhoud zal worden uitgebracht, waar na cle betooging zal worden geëindigd. Blijkens dc dezer dagen verschenen nieu we naam- cn ranglijst der officieren zijn thans bij het leger hier tc lande de navol gende aantallen opper-, hoofd- en subalter ne officieren in actieven dienst: a. groote staf. 2 luitenants-kolonels der infanterie, 1 luitenant-kolonel der cavalerie, 1 ritmeester, 1 eerste-luitenant der cavale rie en 1 cerstc-luiten&nt der artillerie; b. generale staf: 1 luitenant-generaal, chef 3 kolonels, 10 luitenant-kolonels, 2 majoors, 20 kapitoins; c. intendance: 1 goncraal-majoor, 1 kolo nel, 3 luitenant-kolonels, 1 luitenant-kolo nel-titulair, 4 majoors, 11 kapiteins; d. plaatselijke staf: 4 kapiteins en 5 eer ste luitenants: e. infanterie: 2 luitenants-generaals (lid van het Hoog Militair Gerechtshof), 4 gene raal-majoors, 9 kolonels (1 gouverneur K. M.A.), 38 luitenants-kolonels, G3 majoors (1 motordienst), 2 majoors-titulair, 241 kapi teins (8 vlieger. 2 pont. en torp. en 1 direc teur Kon. Mil. Kapel), 287 eerste luitenants Hl vlieger en 4 pont. cn torp). 85 tweede luitenants (1 vlieger en 1 pont. en torp.); f cavalerie: 1 kolonel, inspecteur. 5 lui tenant-kolonels, (1 commandant regt. wiel rijders). 3 majoors, 21 ritmeesters, 29 eerste iuiteants (1 vlieger), 4 tweede luitenants; g. artillerie: 1 luitenant-generaal (com mandant van het veldleger, tevens com mandant Vesting Holland). 2 generaal ma joors, 5 kolonels. 1 kolonel-titutlair, 20 luite nant-kolonels (1 commandant pont. cn torp., 1 directeur gnsschool), 19 majoors (1 pont en torp.) 1 majoor-titulair, 110 kapiteins (1 vlieger, 2 pont. en torp.) 130 eerste-luit. (6 vlieger. G pont. en torp., 22 tweede-luite nants; 3 majoors. 8 kapiteins en 1 eerste- luitenant-magazijnmeester; h. genie: 1 generaal-majoor, 3 kolonels, 5 luitenant kolonels, 7 majoors, 31 kapiteins 27 eerste- en 4 tweede-luitenants; i. Koninklijke marechausse: 1 kolonel, 1 kolonel-titulair, 3 luitenant-kolonels, 2 ma joors, 10 kapiteins en 7 eerste-luitenants; j. militaire administratie: 1 kolonel, 3 luitenants-kolonels. G majoors. 3G kapiteins. 39 eerste luitenants; k. geneeskundige dienst: 1 generaal-ma joor, 2 dir. off. v. gez. Ie kl. (kolonel), 5 dir. 2e kl. (luit.-kol.), 8 dir. 3e kl. (majoor), t dir. 3e kl. titulair, 11 off. v. gez. der le en 21 der 2e kl., 1 dir. apoth. (luit.-kol.), 3 dir. apoth. tit. (majoor), 2 mil. apoth. der le en 2c kl.. 1 dir. paardenarts (luit.-kol), 3 dir. paardenarts (majoor), 1 dir. paardenarts- Li t. (majoor), 14 paardenartsen le kl. (kapi tein). DE AANRIJDING TE EINDHOVEN. De 24-jarige fabrieksarbeider G. v. d. Kruis, uit Geldrop, die. zooaio gemeld, Woensdagavond te Eindhoven door een au to van den heer H. van Lith te Eindhoven werd overreden cn een evnstiae schedel breuk bekwam, is gisternamiddag aan-de be komen verwondingen overleden. Door do Justitie werd gisteravond sectie op bet lijk verricht. WERHLOOZENRELLETJES TE HAARLEM Charges der politie. Onder de wèrkloozett te Haarlem was een oproep verspreid Donderdagmorgen te de- monstrecren tegen de leiding van de mo derne vakbeweging. Do demonstranten verzamelden zich voor het gebouw der Centrale aan het Spaarne, waar het kan toor van den Haarlemschen Besturenbond gevestigd is, en waar de werkloozcn voor elf uur moeten stempelen. Toen eenige honderden personen zich verzameld hadden, werd het sein tot ver trek gegeven. Een aantal gaf aan den op roep gehoor cn wandelde in de richting Gedempte Ou'degracht. Daar de politie geen toestemming .gegovon had tot deze demon stratie, joeg zij de wandelaars uiteen. De Sabel werd getrokken en verscheidene klappen uitgedeeld. St.eencn waren ge- reedgelegd, doch zijn niet gebruikt. De po litie heeft ze later in het Spaarne gewor pen. Arrestaties hebben niet plaats gehad. Moeilijk te bereiken terrein met gevaarlijke belending Zaandam, 4 Fobr Te Zaandam is he denavond ongeveer half zes een zware brand uitgebroken in een groóto opslag plaats „Het. Zwarte Kalf" van de N.V. J. Schoemaker in het Noordelijk deel der ge meente tegenover Zaandijk. Toen de heer L. Schoemaker, één der firmanten, rustig in zijn kantoor zat te wer ken, werd zijn aandacht getrokken door een eigenaardige reuk. Toen hij op den zolder een onderzoek instelde naar de herkomst hiervan, keek hij in een groote vuurzee. On middellijk werd de politie en de brandweer gealarmeerd Inmiddels hadden de werk lieden het onheil eveneens ontdekt. In ver band met hot feit, dat het terrein waar de brand woedde moeilijk te bereiken Is, duurde het eenigeh tijd voor en aleer de eerste spuit tor plaatse was. Intusschen had het vuur gretig voedsel gevonden in een groote hoeveelheid cacaoproducten. Er bestond gevaar voor het bclendendo fa brieksgebouw, een extraheerinrichting waar ruim 10.000 Liter lichte benzine in tanks zijn opgeslagen. Door het krachtdadig op treden van de brandweren uit Zaandam, Koog aan de Zaan.en Zaandijk en het feit, dat zich in het fabrieksgebouw een perma nent werkende- .sprenkelaar bevindt, wist men verder onheil te voorkomen, en kon het vuur tenslotte beperkt worden tot de opslagplaats, welke een oppervlakte van 1230 M\ en een hoogte van 15 Meter heeft. Gebouw en goéderen zijn verzekerd. Door den brand ondervindt het bedrijf geen stagnatie. Om half tien hedenavond woed de de brand in de opslagplaats nog voort. Nader kunnen wij nog mededeelen om trent den brand in de opslagplaats te Zaan dam, dat om negen uur de brand op zijn hevigst woedde. Op dat moment werkten de verschillende brandweren rnet 20 slangen. Langzamerhand temperde het vuur, doch het zal wel morgen worden, voordat men kan zeggen, dat het vuur geheel gebluscht is. Door hot feit, »iot de cacaoproducten aan het smeulen gingen, werd een geweldige rookontwikkeling gevormd. In den loop van den nacht konden eenige spuiten inrukken, terwijl natuurlijk nog slangen achterbleven voor de nablussching. De oorzaak is tot nu toe niet opgehelderd. Ook de schade kon ons in den loop van den avond nog niet worden opgegeven. De vooraanstaande skiloopers cn -springers bij de winter-olympiade. 1. Ulterström, de Zweod3che lange olstands-ioo- per; 2. Dc beste vertegenwoordigers op de 17 cn 59 K.M. Oio Stenen (links) cn Gröttumsbraaton (beide Noorwegen); 3. Birger Ruud, de beste skispringer tei wereld; 4. Vinjaringen, Noonvegon; 5. De Zwiisersche springer Kaufmann; 6. Sigmund Ruud, broed van Birger; 7. Ole Stenen, de Noor, Europeesch kampioen 1931; 8. Rudstadstuen (Noorwegen). 's-G ravenhage, 4 Febr. De openbare behandeling van de strafzaak tegen J. A. J. H. K. en J. G. W. F., verdacht van den moord op den heer W. G. J. Eschauzier op 9 Mei 1931, is hedenochtend voor de Haagsche rechtbank onder enorme belang stelling aangevangen. De rechtbank is als volgt samengesteld: mr. C. J. J. de Jonchcere, president; mrs A. N. Kuhn en J. H. van Laer, rechters; mr. C. J. do Vries, bijzittend rechter; mr. J. Huizinga, griffier; terwijl jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, als officier van Justitie het openbaar ministcrio ver tegenwoordigt De dagvaarding. Blijkens de uitvoerige dagvaarding wordt aan beide verdachten ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks 9 Mei 1931 te 's-Grayen- liage to samen en in vcrconiging met een ander opzettelijk den heer \V. G. J. Eschau zier van het leven hebben beroofd, door daartoe dezen met geweld bij de keel to grijpen cn een doek als prop in diens mond te duwen en een touw oin diens hals vast aan te halen, tengevolge waarvan deze kort daarop i3 overleden, zijnde het voorom schreven misdrijf gepleegd na kalm beraad en rustig overleg. Verder wordt tegen K. aangevoerd, dat hij met het oogmerk van wederrechtelijke tocéigening heeft weggenomen bankbiljet ten tot een bedrag van ongeveer 100.—, Loebehoorende aan den heer Eschauzier. Voorts, dat K. in de eerste helft van het jaar 1931 of daaromtrent te 's-Gravenhage althans in Nederland, opzettelijk valsche- lijk heeft opgemaakt een schriftelijke kwi tantie met een op de rugzijde daarvan ge stelde schriftelijke betaalbaarstelling, zulks met het oogmerk deze als echt en onver valscht te gebruiken en door anderen te doen gebruiken, terwijl in dat gebruik cenig nadeel kon ontstaan. Deze kwitantie luidde als volgt: 14 dagen zicht. Ontvangen van den Weledgeb. Heer W. G. J. Eschauzier enz. de somma van vijf duizend twee honderd vijf cn twintig gul den, volgens factuur d.d. 4 Maart 1931. Zegge 5.225. Den Haag, 15 Maart 1931 Onder of gedeeltelijk onder „15 Maart" en over een plakzegel van 10 cent heen ge schreven, een handteekening lijkende op „Steinbach" met daarbij als datum op dén plakzegel „15/3 1931". De op do rugzijde Van dat: kw itaniieïor: muiier geschreven betaalbaarstelling luid de als volgt„Betaalbaar bij de heeren Heldring en Pierson alhier; den Haag 15 April 1931" met onderteekening „W. Es chauzier". Subsidiair wordt K. te dezer zako ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 15 April 1931 te 's-Gravenhage opzettelijk van vorenbedoelde en vorenomschreven valsche kwitantie en valsche betaalbaarstelling heeft gebruik gemaakt al ware deze echt en onvervalscht, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan Dit gebruik maken bestond hierin, dat hij, Bertus Vis ser, met het stuk zond naar de bonk van Heldring en Pierson op den Korte Vijver berg alhier, om het aan een loket daar aan te bieden, teneinde daarop betaling te erlangen. Nog meer subsidiair wordt tenlaste ge legd, dat hij op of omstreeks 15 April 1931 te 's Gravenhage, pogend om met het oog merk zichzelf, althans een ander, weder- rcchterlijk tc bevoordeelen, de leden der vennootschap Heldring en Pierson, althans een of meer personen in dienst van of ver bonden aan die vennootschap, te bewegen lot afgifte van een bedrag in geld, groot on geveer 5225 gulden, door lustiglijk en be drieglijk ten kantore dier vennootschap te doen aanbieden voormeld omschreven val sche kwitantie met daarop gestelde valsche betaalbaarstelling, daartoe opzettelijk met het oogmerk om zichzelf, althans een ander wed er rechter lijk te beoordeelen, Bertus Visser heeft gezonden naar dat kantoor met vooromschreven valsche kwitantie enz., ten einde deze daar aan te bieden en daarop betaling te erlangen, welke Bertus Visser dan ook ingevolge die opdracht zich begaf naar dat kantoor en daar aan het loket aan den aan dat loket werkzame bankbediende Mulder het stuk aanbood, zijnde de uitvoe ring van verdachte's misdrijf niet voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onaf hankelijke omstandigheid, dat de bankbe diende de zaak niet vertrouwde, dacht dat 't stuk valsch was of niet in orde en niet tot betaling overging. Van het subsidiair ten laste gelegde uit do dagvaarding van verdachte P. vermelden we Dat hij opzettelijk, toen J. A. J. H. K. toen aldaar na kalm beraad cn rustig overleg opzettelijk W. G. J. Eschauzier van het leven heeft beroofd, daartoe behulpzaam is ge weest, door daartoe de armen en boenen van gcmelden Eschauzier vast te houden en om de polsen een touw te doen en te binden, althans door dat te doen, opzettelijk aan ge- melden K. gelegenheid heeft verschaft tot het plegen van diens vooromschreven mis drijf. Voorts wordt ten laste gelegd wijheids- berooving, den dood tengevolge hebbend, bedreiging om het slachtoffer te dwingen af te geven gelden of aan te gaan een ver plichting tot storting van geld ten behoeve van een bestaande of op te richten vennoot schap of maatschap cn een verplichting tot betaling van een bedrag in geld groot hon derdduizend gulden, opzettelijke weder rechtelijke bevoordeeling den dood tenge volge hebbend, met geweld aangrijpen en vastgrijpen den dood tengevolge hebbend. Gedagvaard zijn 27 getuigen en de des kundigen dr. R. R. Rochat, arts, dr. E. C. van Rijssel, arts, A. H. Schirm, directeur der gemeente-apotheek te 's Gravenhage, en prof. dr. D. H. Wester. Verdachte K. zal door mr. F. J. M. Neder- veen, uit Roermond, als raadsman worden bijgestaan, en verdachto P. door mr. E. G. S. Bourlier, uit Den Haag. Mr. Nederveen heeft één getuige A décharge opgeroepen, mr. Bourlier geen enkelen. Even voor half elf worden do beide ver dachten binnengeleid. Verdachte K. staat het eerst afzonderlijk in de beklaagdenbank. Dc. Griffier doet voorlezing van de tegen K. uitgebrachte dagvaarding, Mr. Nederveen, verdediger van K.r geeft als naam van do door hem gedag vaarde getuigen décharge op G. J. Meijer te Wassenaar en W. J. Pabst, kassier le 's-Gravenhage Daarna wordt de dagvaarding tegen P. voorgelezen. De president deelt mede, dat de rechtbank voeging van beide zaken beveelt. Een aantal getuigen kunnen desverlantrd heengaan om morgen te worden gehoord, als zij aan de beurt komen. Eerste getuige is de heer P. Kramer, commissaris van politie, die verklaart in den avond van Maandag 11 Mei hier in het pakhuis aan de Westerbaenstraat het lijk van den heer E. te hebben aangetrof fen, dat in eor. kist was geborgen, met ge deeltelijk onbedekt gelaat. Een doek of kus sensloop lag op het hoofd. Een en ander ia op de foto's vastgelegd, die de situatie zeer juist weergeven. Spr. herkende het stoffe lijk overschot als dat van den heer E. Met eenigo touwen was het lijk vastgebonden. Na inbeslagneming heeft spr. last gegeven Twee Schotten gooiden er om w.e de consumptie fou Delalen De eene nep: „munt" en de andere nep .Drand" en ontsnapte in de verwarring. (Passing Show-J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6