AH EKSF ÖOETS €11 DAGBLAD AMERIKA VERSTOORD OP JAPAN PRIJSVERMINDERING HOEDEN CONFECTIE Vrijdag 5 Februari 1932 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 187 SCHERPE PROTESTNOTA TE WACHTEN Weer een Chineesche tegenregeering GROOTE AANVAL DER JAPANNERS ONTHULLING, DIE OPZIEN BAART Onwettig besluit? „L'HIRONDELLE" W. K. VAN ROSSUM ALLEEN a CONTANT PERSSCHANDAAL IN OOSTENRIJK Hebben de Japanners een echec geleden? Londen, 3 Februari. (V.D.) Naar uit Washington gemeld wordt, is men in het 6taatsdepartement van meening, dat de toe stand in Sjanghai door de houding van Japan buitengewoon dreigend wordt. Er wordt op gelezen, dat Japansche soldaten de Amerikaansche zone zijn binnengedron gen, waardoor gevaar ontstaan is voor bot singen tusschen Amerikaansche en Japan sche patrouilles. Verder wordt het leven en de eigendom van de Amerikaansche onder danen, evenals de daar geankerde Ameri kaansche oorlogsschepen in gevaar gebracht. Een scherpe protestnota'zal thans aan Japan worden gezonden, waarin zal wor den aangedrongen op een onmiddellijk stop zetten der Japansche schietpartijen. Londen, 3 Februari. (H.N.) Volgens be richten uit Sjanghai1 duren de gevechten in deze stad voort. In berichten van Chinee sche zijde wordt gemeld, dat het den Chi neezen gelukt is de Japanners in de buurt van het Noorderstation terug te drijven, wat in berichten van Japansche zijde be vestigd wordt. Chineesche berichten melden verder, dat de Japanners ook bij hun aanval op de ves tingwerken aan de Jangtsc geen succes hebben behaald. Het. opperbevel van de Chineesche troe pen te Sjanghai meldt, dat een Japansche torpedojager door het artillerievuur der vestingwerken tot zinken is gebracht, ter wijl de overige oorlogsschepen door het vuur gedw ongen werden zich terug .te trek ken. Het Japansche militaire oppercom mando te Sjanghai ontkent echter de juist heid van deze berichten. Londen, 3 Februari. (H.N.) Volgens een bericht van een Amerikaansch persagent schap moet in China weer een tegenregee ring gevormd zijn. De vroegere minister van buitenlandsche zaken, Eugen Tsjen, en de vroegere minister-president Soenfo, moe ten n.l. verklaard hebben, dat zij de regee ring van Nanking niet meer erkennen, bij welke verklaring zich ook de opperbevel hebber van de Chineesche troepen te Sjang hai aangesloten moet hebben. De beide politici en de opperbevelhebber hebben daarop een verdedigingsraad ge vormd. Botsingen ten Zuiden van Charbin. T o k i o3 Februari. (V.D.) Op 50 K.M. ten Zuiden van Charbin zijn de Japansche sol daten aangevallen door overblijfselen van h'et Chineesche leger onder leiding van generaal Tingtsjan. De Chineezen werden volledig verslagen en ontwapend. Japansche bezwaren tegen toe passing van art. 15. Genovc, 3 Februari. (V.D.) De Japan sche ambassadeurs tc Londen en Brussel hebben bij den secretaris-generaal van den Volkenbond bezwaren ingebracht tegen de in-vvèrking-steliing van de procedure vol gens art. 15 van het Volkenbondspact. Voorloopig is de volgende zitting van den Volkenbondsraad vastgesteld op Vrijdag morgen. Bommen uitgeworpen. F a r ij s3 Februari. (H.N.) Het agent schap Indo-Pacifique meldt uit Sjanghai, dat op het arsenaal van Kao Sjang Miao twee vliegtuigen vijf bommen hebben uitge worpen, die ec;.ter niet onU'loft zijn. Volgens Japansche berichten zijn 10 000 man der troepen van Tsjang Kai Tsjek uit Honan aangekomen. De ijzeren divisie der Chineezen rukt naar Sjanghai op. Opnieuw vallen de Japan ners Tsjapei aan. Sjanghai, i Febr. (V.D.) Donderdag ochtend hebben Japansche marine- en luchtstrijdkrachten opnieuw een krachtigen aanval gedaan op de voorstad van Sjang hai, Tsjapei. Te kwart voor 10 Donderdag- Sjanghai's vreemdelingenkwartier lijkt op een belegerde vesting: prikkeldraadversper ringen en zandzak-barricaden. morgen (ongeveer 2 uur in den afgeloopen nacht Am6terdamsche tijd) begon wederom een bombardement met het zwaarste ge schut, waarover do Japanners beschikken. Zij concentreerden hun aanval op het Noor. derstation, waar de Chineezen nog steeds stand houden. De Japanners schijnen te trachten een omtrekkende beweging te ma ken, teneinde de Chineesche verdediging te isoleeren. Naar het oordeel van Amerikaansche ma rineofficieren zijn de Chineesche stellingen echter zoodanig ingericht, dat zii het nog geruimen tijd tegen de Japansche strijd krachten kunnen volhouden. Nog steeds blijven granaten in de internationale neder zettingen vallen. Een voorgenomen lucht aanval van de Japanners kon niet door gaan, aangezien sneeuw en mist het opstij gen van vliegtuigen belemmerden. Naar verluidt, zouden ook Chineesche vrouwen, gekleed in uniform en met de volledige uitrusting der Chineesche solda ten, in de loopgraven aan de verdediging van Tsjapei deelnemen. Japansch-Chineesche kingen. bespre- Nanking, 4 Febr. (V.D.)- Gistermiddag vond aan boord van een voor Nanking lig gend Japansch oorlogsschip een conferen tie plaats tueechen vier Chineesche regee- ringambtenaren, den Japanschen consul-ge neraal en den Japanschen vlootcomman- dant. Men kwam overeen, dat aan geen van beide zijden het vuur zou worden geopend, tenzij één der partijen zich aan provocatie zou schuldig maken. De Japansche oorlogs schepen ziin verder stroomopwaarts geva ren, terwijl de Chineesche oorlogsschepen de rivier zijn afgevaren. Tusschen de beide eskaders liggen En- gelsche en Amerikaansche oorlogsschepen. S j a n >g h a i, 4 Febr. (V.D.) Do nieuwe Japansche aanval op Tsjapei, die speciaal geconcentreerd was op het Noorderstation te Sjanghai, zijn door de Chineesche troe pen, nadat zij versterking hadden gekregen en gebruik hadden gemaakt van een pant- 6ertrein, afgeslagen. De Chineezen gingen daarop terstond tot een tegenaanval over. Twee Japansche bataillons aan de Woe- 6oeng-rivier loopen gevaar van de Japan sche hoofdmacht te worden afgesneden. Ja pansche torpedobooten hebben opnieuw de Woesoeng-forten gebombardeerd. M06kou, via Kowno, 4 Febr. (V.D.) Naar het Telegraafagentschap van dc Sovjet Unie mededeelt, hebben Donderdagmorgen 15 zware Japansche bombardementsvliegtui gen, alle Japansche oorlogsschepen en de landbatteiijen een hevig vuur geopend op de Chineesche stellingen. Tsjapei is ernstig eteisterd. Het Noordstation is plat gescho ten. Beide partijen hebben ernstige verliezen geleden. Na het atillerievuur gingen de Ja panners tot den aanval over. Het gevecht is nog niet beslist. De beschieting van Woe- soeng werd gedurende twee uren onder broken. De gevechten bij Sjanghai. Londen, 4 Febr. (V.D.) Naar uit Sjan ghai wordt gemeld, zijn de Chineezen bij het Noordstation bij regen en lichten sneeuw val naar een voorbereiding door de artil lerie overgegaan tot den tegenaanval. De Chineezen zijn er in geslaagd twee batal jons Japansche mariniers gedurende eeni- gen tijd te omsingelen. Tc Tsjapei werden honderden huizen door brand vernield. De internationale ne derzetting wordt door de branden ernstig bedreigd. Ook in het Japansche hoofdkwar tier zijn Chineesche granaten terecht geko men. Chineesche vrouwen hebben zich op den weg welke naar Wocsoeng leidt in een loopgraaf verschanst, teneinde een moge-, lijken aanval van deze zijde af te 6laan. Nieuw Engelsch-Amerikaansch protest. Londen, 4 Febr. (V.D.) Volgens een be richt uit Washington hebben Engeland en Amerika opnieuw te Tokio geprotesteerd tegen het gebruik maken van de interna tionale nederzetting te Sjanghai als uit gangspunt van militaire bescherming. Het antwoord van Japan. Tokio, 4 Febr. (V.D.) Donderdagmid dag werd het Japansche antwoord op de vijf voorwaarden van het Viermogendheden voorstel overhandigd aan de ambassadeurs der Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Het derde en vierde punt (terugtrekking der Chineesche en Japansche troepen te Sjanghai en de instelling eencr neutrale zone) zijn door Japan zonder voorbehoud geaccepteerd Het tweede en vijfde punt (geen verdere militaire voorbereidingen en regeling der wedcrzijdsche geschillen in den geest van het Kelloggverdrag en de Volkenbondsraad resolutie met behulp van neutrale advi seurs) werden verworpen, terwijl punt één (staking der vijandelijkheden) onder voor behoud is aangenomen. Ook Frankrijk protesteert op nieuw in Tokio. P a r ij s4 Febr. (V. D.) De Franscbe ambassadeur te Tokio, die zich reeds Dins dag aangesloten had bij den stap van de Amerikaanscho en Engelsche ambassa deurs, beeft opnieuw een bezoek gebracht bij den plaatsvervangcnden minister van buitenlandsche zaken te Tokio, om (e pro testeeren tegen het feit, dat verscheidene .ïapansche schoten gevallen zijn in de Fransche concessie. Minister Frick zou Hitler het Duit sche staatsburgerschap hebben verschaft B e r 1 ij n, 3 Februari. (H.N.) Groot opzien heeft in de pers het bericht gewent, dat Adolf Hitler genaturaliseerd zou zijn .ils Duitscher en wel op heimelijke wijze door den vroegeren minister van Thürlngen, dr. Frick. liet schijnt, dat dr. Frick deze naturalisa tie op slinksche wijze tot 6tand heeft trach ten te brengen en Hitler in Juli 1930 in verband hiermede tot commandant der gendarmerie te Hilburgshausen heeft be noemd, waarbij echter tevens een document is opgemaakt, waarbij Hitier afziet van het aanvaarden van zijn post en het genieten van een bezoldiging. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de desbetreffende Thürin- ger documenten zich op het oogenblik op het rijksministerie van bipnenlandsche za ken bevinden, waar zij onderzocht worden. Het resultaat van dit onderzoek zal moeten worden afgewacht. Het feit, dat de regeering van Thüringen deze zaak bij de rijksregeerlng aanhangig heeft gemaakt, wijst er wel op, dat aan de wettigheid van deze daad van dr. Frick ge twijfeld wordt. Ben verklaring van nationaal- socialistische zijde. Mürich en, 3'Febr. (V.D.) De persafdee- ling van de rijksleiding der nat.-soc. partij deelt in verband met de berichten over de verwerving van de Duilscho nationaliteit door Adolf Hitler mede, dat dr. Frick in derdaad het voornemen heeft gehad Hitier, die vier jaar lang in het Duitsche leger voor zijn volk gediend had, door middel van een ambtenaarsfunctie in Thüringen ook formeel de Duitsche nationaliteit te verschaffen. Toen Adolf Hitler echter hoor de van deze poging, die buiten zijti mede weten gedaan wa6, verzocht hij dr. Frick hieraan geen gevolg te geveh, aanzien hij niet langs dezen weg de Duitsche nationali teit wenschte te verwerven. In verband hiermede heeft dr. Frick toen de onderno men stappen onmiddellijk te niet gedaan. Een Oberregierungsrat schetst, wat zich heeft afgespeeld. Een Oberregierungsrat, een Thüringsch ambtenaar, die bij de zaak betrokken is geweest, heeft verklaringen afgelegd, die hierop neerkomen, dat minister dr. Frick ongeveer Juli 1930 hem een document heeft gedicteerd, waarbij Adolf Hitler belast word met de toentertijd vacante functie van gen darmeriecommissaris van Hildburghausen. Voor zoover de Oberregierungsrat zich kan herinneren, betrof het verdere dictaat .het feit, dat Adolf Hitler van in dienst treden afzag en eveneens van het ontvangen van bezoldiging. Volgens den indruk, die de Oberregierungsrat kreeg, moest dit een do cument worden, dat Adolf Hitler ter onder- teekening zou worden aangeboden. Op de bezwaren, door den Oberregie rungsrat geuit en volgens welke het Thü- ringsche staatsministerie hierin gekend moest worden en dit document mede moest onderteëkenen, heeft dr. Frick verklaard, dat hij den toentertijd met verlof zijnden minister van financiën vertegenwoordigde on dat hij du6 zelf te beslissen had, hoe hij deze aangelegenheid zou behandelen. Dr. Frick legde den Oberregierungsrat de ver plichting op over deze zaak het stilzwijgen te bewaren, waaraan de laatste zich tot dusverre plichtsgetrouw heeft gehouden. Ministerialrat A. bevestigde over het ge heel deze verklaringen. Dr. Frick heeft hem van bovenstaande gebeurtenissen op de hoogte gebracht, aangezien hij zijn af- deeling betroffen, doch ook hem was de verplichting opgelegd tot zwijgen. De Ml- 18 LANOESTRAAT nisterialrat heeft daarop opgemerkt, dat dit toch niet kon, aangezien do minister van financiën hiertoe moest medewerken, waar op dr. Frick hem geantwoord heeft, dat hij den minister van financiën vertegenwoor digde. Verder deelde dr. Frick mede, dat do functie terstond weer vacant zou wor den, aangezien Hitler onmiddellijk een ver zoek cm ontslag uit den staatsdienst zou indienen. Over ccnige weken zou dan de door den Ministerialrat voorgestelde candl- daat kunnen worden benoemd. Verder verklaarde de Ministerialrat nog, Jat Hitler in het geheel geen dienstbetrek kingen met het land Thüringen heeft ver vuld en dat hij tot de overtuiging was ge komen, dat ondanks een eventueel over handigen van de oorkonde een aanstelling van Hitier als ambtenaar wel heelemaal niet geschied zou zijn, want, aan Hitier zou noch een functie worden opgedragen, noch zou hij de met een functie verbonden rech ten en plichten krijgen. Hitier zonder nationaliteit? In welingelichte Berlijnscho kringen ont houdt men er zich van positie te kiezen in de aangelegenheid der naturaliseering van Hitler. Van officieelo zijde wordt al leen verklaard, dat het gepubliceerde ma teriaal voor zich zelf spreekt. De rijksminister van binnenlandsche za ken zal nu dc documenten moeten onder zoeken op hun staatsrechterlijke waarde. De groote moeilijkheid van het staatsrech terlijk onderzoek ligt wel hierin, dat het betreffende document zelvo ontbreekt. Be halve dc verklaringen van de beide Tlïü- ringsche ambtenaren zijn geen papleren aanwezig Men zal verder door getuigen- verhooren moeten trachten uit te maken, of Hitler inderdaad de bewuste ambtcnaars- functié aanvaard heeft en daarna om ont slag uit den staatsdienst heeft verzocht. Verdér wordt er in politieke kringen nog op gewezen, dat in den loop van het proces- Schürihger, dat drie maanden na de na turalisatie van Hitier gevoerd Is, door Hit- Ier als getuige onder eede verklaard is, dat hij zonder nationaliteit was. Op de uitdruk kelijke vraag, die hem toen gesteld is, of hij, daar hij toch in Oostenrijk geboren was, niet Oostenrijker was, heeft hij nog maals verklaard, dat hij geen nationaliteit bezat, Geen baklucht in huis! Kcopt bij ons heerlijke gebakken visch. IJM. VISCH HANDEL. Tel. 92. Utrechtsciiestraat 40. Een groot aantal bla den omgekocht Uit Wcencn wordt d.d. 4 Febr. aan Hoi Volk gemeld: Vandaag is hier een ongehoord journalis tiek schandaal ontdekt. Korten tijd geleden hadden dc sociaal-democraten bij het parle ment een voorstel ingediend om te doen uit maken door een officieel onderzoek, met welke bedragen de ineengestorte Oosten-» rijksche Credit Anstalt Oosten rij ksche jour nalisten had omgekocht. De chrislelijk-so- ciale (katholieke) regeering had zich even wel tegen dit voorstel verzet. Hedenavond echter publiceert de organi satie van de Wccn6che pers een lijst van de omgekochte bladen en. journalisten. Onder de omgekochten bevindt zich bijna de geheele Weensche burgerlijke pers. Een redacteur van het grootste Weensche blad, do Neue Freie Pressc, heeft steekpenningen van de Credit Anstalt aangenomen. Even- eens een redacteur van het Christel ij k-so- ciale (katholieke) partijorgaan Die Reichs- post en het christclijk-sociale Weltblatt. Het officieelo orgaan van den Landbond heeft zich met huid en haar aan de Credit Anstalt verkocht. Ook de' geheele anti-Marxistische pers der burgerwachten bevindt zich onde£ de omgekochten. Dit is het grootste journalistieke schan daal, dat ooit in Oostenrijk is voorgekomen* De correspondent telefoneerde nador: De finhncieele commissie van het.Oosten* rijksche parlement heeft eenigen tijd gele den besloten een onderzoek naar het bekend geworden schandaal met de steéUpenningen van de Credit Anstalt over to dragen aan do Weensche journalisten-vcreoniging. Deze organisatie heeft terstond con onderzoek in gesteld en publiceert vandaag met groote openhartigheid de namen van die journal listen en bladen, die zich door dc Credit Anstalt hebben laten omkoopen. De omgekochten, die van de Credit Anstalt geld hebben aangenomen, zijn voor een deel reactionnaire organen, voor een ander dezl krantenuitgevers en ten slotte individueels journalisten. Onder dc bladen, die op doze lijst voor komen, bevinden zich bijna alle reaction naire en fascistische bladen, oèmè 't blad van de nationalisten, de Deutsch-Oisterreichi- sche Tageszeitung, het orgaan van den bond van industrieelen Die Industrie, evenals het christelijk-sociale Montagsblatt, dat een zus- terorgaan is van het officiëele partijorgaan der christelijk-sociale party, Die Reichspost. Tot de journalisten, die zich hebben laten omkoopen, behooren redacteuren van de Neue Freie Presse, van Die Reichspost en do plaatsvervangende hoofdredacteur van Das Neue Wiener Journal. Die Reichspost heeft den betrokken redacteur terstond ont slagen De steekpenningon werden verdeeld door drie in zulke zaken doorknede bankbe dienden. Het erg6te js niet, dat deze lieden zich voor dit vuile werk lieten vinden en ieder een provisie van 5000 Oostenrijksche schilling opstreek, doch dat zij het uitge geven valsch geld hebben verantwoord en een aanzienlijk deel daarvan in hun eigen zakken hebben laten glijden. In dit deel van de zaak zal vanzelfsprekend de justitie worden gemengd. Ook de perschef van de Oostenrij ksche burgerwachten, een zekere Benesch, pronkt op de lijst der omgekochten. Op Cuba heeft een aardbeving plaats gehad. Bovenlinks eon straatkijkje te Santiago de Cuba. Hechts ëeu Duitsch kaartje van de omgeving van het eiland Cuba. Ondes de beroemde Juanheuvel In Santiago de Cnba.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9