Agenda Fa. M.R.N. OOSTERVEEN OVER MULTATULI EN ZIJN ARBEID Als schrijver en als ambtenaar onder de loupe l Wolhandel „DE CONCURRENT" LAATSTE BERICHTEN VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 - Tel. 77 Lezing van den heer E. Roodhuyzen voor „Oost en lt7es/" in hotel Monopoli, alhier Voor de vereeniging „Oost en West" en haar introducé's, hield de heer E. Roodhuy zen, alhier. Zaterdagmiddag een lezing in hotel „Monopole" over: „Multatuli als schrijver en Douwcs Dekker ale ambte naar" Na de gebruikelijke opening, begint de heer Roodhuyzen met er op to xvijzon, dat Multatuli's lieratuur er niet op gericht was te strijden voor den verdrukten Javaan, doch meer om weer in 's lands dienst te komen en het beter te krijgen dan vroe ger, als assistent-resident. Spreker heeft zelf vroeger ook tot de geestdriftige vereer ders behoord, doch heeft later leercn besef fen, dat men Multatuli eigenlijk als een beKlagenswaardigen neurasthenicus rnoest beschouwen. Een greep wordt vervolgens gedaan uit „Onkruid onder de Tarwe" van prof Van Vloten en uit „Lebak on de Max Havelaarzaak" van jhr. W. H. W. de Koek Prof. Van Vloten is vlijmend scherp en motiveert alles, wat hij schrijft; jhr. De Koek is 2eer gematigd en zorgt voor za kelijke documenten. Multatuli heeft tever geefs getracht de aanvallen van den heer Lion te weerleggen, die gedaan werden na de verschijning van de Max Havelaar. Maar spreker heeft ook vee) kunnen be wonderen. Om te beginnon wel de Max Ha velaar, ondanks de ellenlange geschiedenis van Saïdja cn Adinda. Ook do juistheid móet soms bestreden worden: zoo poëtisch als die Saïdja uit Badoer, is de Javaan niet Deze is een practisch mensch en gaat niet drie jaren ver weg naar een andere streek om te sparen en een Adinda te kunnen koópen. Ook andere figuren worden onder het oog genomen. De Wouter-geschiedenis vindt iedereen heel mooi, doch het slot is onaf. Meesterlijk is zijn beschrijving van Wouter als jong employé bij do firma Kop pei'lith Nog even wordt ook stil gestaan bij do interessante Multatuli-studieen. Prof. Van Vloten heeft gezegd, dat het huwelijk al een zonderlinge rol 6peelt in Multatuli's leven en geschriften, waarvan een enkel voorbeeld wordt gegeven. In dit verband kómt spreker op oude schrijvers •terug, die in 't geheel niet bewonderd wer den door Multatuli. Om dit nog eens duidelijk aan te geven en te laten zien, hoe iemand in tegen stelling met Multatuli in zijn loven han delde, zooals hij het poëtisch in zijn ge schriften beschreef word: „Waar werd op rechter trouw geciteerd"? Aan het slot van de beschouwing van Multatuli als auteur, wordt er nog op ge wezen, dat prof. Van Vloten in zijn „On kruid onder de Tarwe" in hoofdzaak heeft willen bewijzen hoe Vosmacr (getuige bij het tweede huwelijk) er naast was met zijn overdreven bewondering van Multatuli als edel mensch en waarheidszoeker. Aan gehaald wordt nog het gedicht Floris V, waarin werkelijk zeer schoonc gedeelten voorkomen, doch waarin ovorigens Bilder- dijk door het slijk werd gehaald. Douwes Dekker als arab tenaar. Na de pauze wordt de ambtenaar Douwes Dekker onder dc loupe genomen. Jhr. De Koek, ov.d-lid van de Rekenkamer in Ne derlandse!) -Indië, komt tot de conclusie, dat Douwes Dekker zeer zeker een veelzij dig ontwikkeld ambtenaar is geweest, maar dat het geen verlies voor den lande was toen hij woedend zijn ontslag nam en zich zóó onttrok aan de edele taak om den Javaan te beschermen tegen knevelarij. Jhr De Koek beschrijft ook uitvoerig hoe eigen lijk de Max Havelaar is ontstaan en haalt daarbij veelvuldig Multatuli's eigen woor den uit zijn brieven aan. Verder behandelt bij het optreden van Douwes Dekker in Lebak en noemde dat hoofdstuk: „Helden daad of Dwaasheid". In een uitstekend beider betoog bewijst hij, dat het een dwaasheid is geweest om als pas aange komen assistent-resident te eiechen, dat eon hooggeplaatst ambtenaar als een re gent, bijna afgodisch vereerd door de be volking,, verbannen worden zou. Ook de aanteckening van jhr. De Koek bij een uitspraak van dr. Van Deventer in de Nieuwe Courant van 16 April 1910 wordt door den heer Roodhuyzen gereleveerd. Dan wordt Multatuli met zijn „idee 183" aan het woord gelaten en spreker zou wil len zeggen: wat een genie om zóó iets te beschrijven. Wat een vernuftige wijze om dé Bijbeltaal na te bootsen of liever de taal van Jezus, zonder profaan te worden. Waarna geëindigd wordt met het slot van den serieuzen arbeid van jhr. De Koek, o.a. met Multatuli's uitlatingen omtrent fi guren, die door het nageslacht als genieën gehuldigd worden. Resumeerende verwacht spreker, dat men het allen met hem een6 is, dat Multatuli ontzettend veel er toe bijgedragen heeft, dat de getrouwde vrouw niet meer wordt beschouwd als bet huissloofje, de bewon deraarster van den „autocratischén Pa", zooals in den tijd van Multatuli het geval ■was (lees: „De Klop op de Deur"). Hij heeft de belangstelling van het Nederlandsche publiek gewekt voor den gordel van sma ragd, die zich slingert om den evenaar. In Multatuli's tijd wist men in Holland niets anders van Indië dan dat er jaarlijks een batig slot vandaan kwam. Hij heeft door tijn vlijmend sarcasme een einde gemaakt P. P. RINTEL, AMERSFOORT AFDEELING KLEEDING NAAR MAAT VARKENSMARKT 13-15 - TEL. 582 Wij hebben dc eer U te berichtendat 01x2c stalen-collecties voor het V O O R J A AR S - SEIZOEN gereed zijn en noodigen U beleefd tot een bezoek uit. De prijzen zijn 10-30 pet. lager dan in 1931 aan vele „spitzbürgerliche" ideeën. Maar., als men van iemand kan zeggen: „let op mijn woorden, maar ziet niet naar mijn daden", dan is het wel de genie Multa tuli, dio men in de eerste plaats noemen mag. NEDERLAND—FRANKRIJK. Lezing van Heniy Asselin over: „Baudclaiie et les Hears du Mal". Morgen, Dinsdag 9 Februari zal de heer. Henry Asselin een lozing houden over „Baudelaire et les Fleurs du Mal" Deze bijeenkomst was eerst oangokondigd op 8 Februari, maar is één dag uitgesteld met het oog op de hier ter stede te geven op voering door het tooneelgezolschap Jan Mus»ch. De heer Asselin werd goboren in 1884. Hij is een bekond letterkundige, journalist en diplomaat. Van 1905 lot 1906 was hij secretaris van Dr. de Wyzcwa. Hij is mode werker aan verschillende grootc bladen, zooals „l lntransigeant", „Figaro", „Journal des Débats", etc Door "t Ministerie van Buitenlandsche Zaken is hij bclaot geweest met diplomatieke zendingen in China en ook in ons land, waar hij op het oogenblik nog vertoeft. Van de voornaamste werken van den heer Asselin noemen wij allereerst zijn be kend werk over Holland: „La Hollende dans le Monde: l'Amo et la vie d'un peuple" (couronné par 1'Académie Franeaise), ver der „Le Cendrier", „Paysages d'Asie: Sibë- rie Chine, Ceylan" (eveneens bekroond door de Académie Fr.), en twee romans, „Rapétiese ton coeur" en Pierrot de la Lunc'Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit nummer. GARNIZOEN. Aan den sergeant-majoor-administrateur A. Gelderman van het 16e regiment infan terie alhier, zal op 4 Maart a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst wor den toegekend. Aan den sergeant-majoor administrateur C. Zwart van het 18e regiment infanterie alhier, zal op 5 Maart a.s. de zilveren be- daille voor 24 jaren trouwen dienst worden toegekend. NEDERL. REISVEREENIGING. Feestavond in „Amicitia". Met de keuze van den Japansclien avond, Zaterdag j.l. in Amicitia, is het bestuur van onze plaatsc-lijke afdeelin-g der Ned. Reis- veréeniging wél zeer gelukkig geweest. Waarvoor wij dén voordrachtkunstenaar Ger. Ptlger, een man die vele jaren in Ja pan woonde, het dankbaarst moeten zijn, is moeilijk te zeggen. Was het zijn grooto op merkingsgave, zijn sterk gevoel voor hu mor of zün pittige voordracht? Voor de pauze deed hij ons Japan beleven, vanaf het ontstaan van dit „Land van de opgaande zon". Zijn voordracht werd opgeluisterd met Japansche lichtbeelden in origineelo kleuren en origineele Japansche muziek en zang. Na de pauze was de heer Pilger, oud- spoler in het gezelschap Verkade, op zijn best. Drie Japansche eenakters werden door hem voor het voetlicht gebracht. De beide eersten (dorpsschool en heldensage) van diepen inhoud, het slotnummer met luch- ligen inhoud bezorgdon den heer Pilger aan het slot een warm applaus, het was wel verdiend! Wij zullen hem hier zeer gaarne terug zien. Het bestuur dor N.R.V. heeft met do zen avond velen aan zich verplicht! Van het bal behoeven wij weinig te zeg gen, het was onder goede leiding en als steeds gezellig, waartoe de keurige aartklee- ding der zaal en de verlichting niet weinig bijdroegen. ZIJDEN DAMESKOUSEN m. punthiel in fraaie tinten, ook zwart 0.98, 0.69, 0.58 en 39 cent Natuurlijk alléén 9 LANGESTRAAT BI AMERSFOORT BURGERLIJKE STAND. 8 Januari. Geboren: Trientje Josepbim, d. v. Hen drik Wésterhof en Jantje de Vries. Overleden- Jan van Keulen, oud 82 Jaar, weduwnaar van Corhélia Sleeking. MEDICUS VRIJGESPROKEN. Zooals oilze lezers zich wellicht zullen hol-inneren is verleden jaar een medicus alhier door den kantonrechter veroordeeld wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder den invloed van alcoholhouden- den drank was Thans kunnen wij mede- deelen, dat bedoelde medicus, na in hooger beroep te zijn gegaan, dooi- de Utrechtsche rechtbank van het hem ten laste gelegde is vrijgesproken. AANRIJDINGEN. Op den hoek HoogewegRan- denbroekerweg Zaterdagmiddag had op den hoek Hooge- weg-Randenbroekerweg een aanrijding plaats tusscben een auto cn een wielrijd- ster. Volgens ooggetuigen moet dc auto links in den bocht gereden hebben. De fiets werd licht beschadigd, hetgeen door den automobilist vergoed wordt. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op den Lensderweg. Gisteren werd op den Leusderweg een wiel rijdster ingehaald door een auto. Dit voertuig ging echter te snel weer naar rechts, waardoor het voorwiel van dc fiets tegen de auto aankwam. Do wiolrijdster viel en bezeerde zich ecnigezins aan de knie. De schade aan de fiets wordt door den automobilist vergoed. DE KEI IS VERHUISD I Maar niet seriens. De gemeenteraad heeft reeds gcruimen tijd geleden besloten tot overbrenging van de Amersfoortsche Kei naar het plantsoen bij de Meisjesschoolo. Aan deze verhuizing gaat een behoorlijk kostohbedrag gepaard en thans is gebleken, dat het ook wel pro deo geschieden kan. Lezers, rncéht niet, dat hier een critische beschouwing gewijd wor den zal aan dafgenè, wat onze Vroede Va deren wanscholijk en noodzakelijk hebben geacht. Met de verhuizing kunnen wij on? zeer goed vereenigen, ook al duurt deze wat lang. Ons bezwaar gaat echter uit naar de verhuiskosten, want wat dc een gratis doet, is voor de ander aanleiding tót het aan vragen van een crediet van f 2000. Zaterdagnacht toch hebben surveilleeren- de agenten van politie in hel plantsoen bij dc- Meisjesschool de plek, die voor de Kei bestemd is reeds het historische mo nument aangetroffen. In dien laten nacht (of beter* vroegen morgen) hebben zij ech ter geconstateerd, dat het niet de „offi- cieele" Kei, maar eén zeer goed nageboot ste n was! De herkomst laat zich raden: er waren enkele bals-masqué en op een daarvan zal men die Kei, waarvan de hoogte W* me ter was, wel gebruikt hebben tot verwer ving van een prijs. De feestgangers hebben natuurlijk na afloop van het festijn den Kei maar daar gebracht, waar het origineele exemplaar „eens" zal komen to liggen. Een aardige grap! Gelukkig waren er rolletjes onder het gevaarte aangebracht, zoodat het dientengevolge gemakkelijk naar het poli tiebureau getransporteerd kon worden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers boven de 18 jaar. 3 Dagmeisjes, 2 dienstboden, 1 aank. kell- ner. beneden de 18 Jaar. 1 leerl. timmerman, 1 leerl. meubelstof feerder, 1 leerl. kleermaker, 2 leerl. rijwiel hersteller, 1 magazijnjongen, 4 kantoorbe dienden, 3 dagmeisjes. Aanbiedingen van werkzoe kenden boven de 18 jaar. 1 Afwaschster, 3 autogeenlasschers, 3 auto monteurs, 4 banket- en broodbakkers, 2 banketbakkers, 11 bankwerkers, 3 behan gers-stoffeerders, 1 betonwerker, 1 boekbin der, 5 boekdrukkers, 4 Boekhouders, 1 broodbakker, 16 chauffeurs, 1 chocolade werker. 1 colporteur, 2 dagmeisjes, 3 dienst boden, 7 electriciens, 1 expeditieknecht, 35 fabrieksarbeiders, 1 framevijler, 1 gas- en waterfltter, 1 graniet-schuurder, 61 grond werkers, 1 hóutdraaier, 2 buishoudsters, 2 hulp in de huishouding, 3 incasseerders, 1 instrument-maker, U kantoorbedienden (mann.), 8 kantoori lienden (vrouw.), 11 kantoorwerksters, 11 kellners, 1 schoor steenbouwer, 1 uitvoerder, 1 corvecër, 1 waschbaas, 1 kinderjuffrouw, 7 kleerma kers, 1 klinker, 5 koks, 3 kruideniersbedien den, 13 letterzetters, 2 lompensorteerders, 7 loodgieters, 1 loopknecht, 152 losse arbei ders, 4 machinale boutbewerkers, 4 machi nebankwerkers, 1 machinist, 6 magazljn- kneebts, 4 metaaldraaiers, 3 raetaalslijpere, 33 met-selaars, 4 meubelbeitsers, 22 meubel makers, 1 meubelstoffeerder, 1 monteur ra dio, 2 naaisters, opperlieden, S pakhuis knechten, 1 plaatwerker. 5 reizigers, 1 rij wielhersteller, 4 rijwielmonteurs, 62 huis schilders, 1 galvaniseur, 2 isoleerders, 1 me* taajfraiser, 3 schoenmakers, 20 sigarenma kers, 2 sigarensorteerders. 8 smeden, 2 sla gers, 1 steendrukker, 1 steno-typiste, 2 sto kers, 17 straatmakers, 8 straatmakors-hand langere, 7 stukadoors, 1 tabaksbewerker, 1 teekenaar, 64 timmerlieden, 13 tuinlieden, 1 twijner, 1 veldarbeider, 2 venters, 16 ver warming-monteurs, 16 voegers, 13 voorl.c den, 3 wagenmakers, 16 werkvrouwen, 31 Wevers, 1 winkeljuffrouw. 1 zadelmaker. plano-stemmer, 2 verw. technikers, 1 zan.i bla er, S zilverelijpors, 1 zilversmid, 14 tex tielarbeiders, 4 wafelbakkors, 3 bloemistm, 1 emballcur, 1 moto ree hipper, 1 varensgezel 1 teekenaar werktuig., 1 teokonaar olectr techn., 1 meostcrknecht meubelfabriek, 1 meesterknecht houtb., 1 buffetjuffrouw, 1 facturiste. Beneden de 18 jaar. 1 leerl. metselaar, 2 leerl. schilders. 2 leerl. straatmakers, 1 aank. timmerman, 1 leerl. zadelmaker, 1 aank. automonteur, 1 aank. bankwerker, 1 suikerwerker, 1 leerl bloemist, 1 kruideniersbediende, 1 Kantoor bediende, 1 leerl. bankwerker, 5 leerl. elee triciens, 1 metaalstamper, 1 l*«rl. rijwiel hersteller, 3 leerl. smeden, 5 textlelarbei rlerè, 1 aank. banketbakker, 4 fabrieksar beiders, 5 losse arbeiders. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente, raadplege men de opgave op de stads-aan plakplaatsen. 8 F«'br Amicitia NV Het Schou wtooneel ipvoering van ,,'n Goede Buur Is betei bin8 uur. 9 Febr Theosof. Loge. Genootschap \e Ierland—Frankrijk. Lezing Henry Asselin «ver Baudelaire et „les Fleurs du Mal." - s uur. 9 Febr. Café d'Oranjeboom. Ver. Bevordr mg Bijenteelt. Lezing W. H. v. d. Broek Met den Imker het Bijenjaar door." 8 UTRECHT 9 Febr. Stadsschouwburg. Centraal Too noel, opvoering van. „Klokslag 12." 8 uur VOOR ZIJN WONING NEERGESLAGEN Maastricht, 8 Febr. Zekere P. v. d. H., 30 Jaar, wonende Kwade Vliegcnstraat te Maastricht, is Zondag voor zijn woning neergeslagen. De hersenpan is verbrijzeld Zijn toestand is hopeloos. Do vermoedelijke dader W. is aangehouden. Voetbal. SCHERPENZEEL—AMERSF. BOTS 2—3. Onder veel publieke belangstelling stellen beide elftallen zich op. Scherpenzeel is vol ledig, Amersf. Bo>*6 hoeft een invaller voor haar keeper. Het terrein is heel elecbt. Bei de elftallen komen ten aanva', maar van heide- kan fen is er geen gevaar voor doel punten. Het terrein is zeer modderig en goed spel is haast onmogelijk. Dc linksbin nen der Boys komt voor de open goal, maar schiet tegen den koeper op. Ook de voor hoede van Scherpenzeel krijgt kansen, maar de reservekeeper is op zijn post. Na een half uur geeft de mid voor der Boys zijn club de leiding 10. Maar nog geen drie minuten later ligt de gelijkmaker in het net met een pracht schot van de recht^bin non via het hoofd van een Boys-back. 1—1. Als er weer afgetrapt is neemt de Boys- voorhoede de bal rnee, doze komt bij de linksbinnen, die voor de tweede goaJ zorg de. 21. Alzöo drie doelpunten in vijf mi nuten Scherpenzeel blijft volhouden maar de achterhoede der Boys geeft niet thuis. Dan is het rust. Als er weer begonnen wordt, gaat Scherpenzeel dadelijk ten aan va], en nog geen drie minuten later denkt de linksback, dat de bal out loopt, maar het is 22. Even later is het de rnidvoor der Boys» die er 32 van maakt. De Amersf. Boys hebben deze ontmoeting verdiend gewonnen. BREDDRODES I—SOPLA I 1—4. Als om 2.15 Brerlerodes aftrapt, neemt So- pla direct den bal over en gaat op het Brc- derodesdoe] af, maar de midvoor trapt naast. Al spoedig blijkt dat voetbal onmo gelijk ic?t daar het veld onder water had gestaan en er ontstaan val partijtjes, waar bij de keeper van Br. komt te vallen en zijn duim breekl, wat Sopla het 1ste doel punt bracht. Hij verlaat echter niet het veld en blijft rustig tot ni6t verder spelen. Sopla ondomeomt verschillende aanvallen, maar steeds is het vallen en de kans is weer verkeken en als de linksbuiten mooi voorzet ie het de midvoor die nummer 2 in de touwen jaagt Hiermede is het rus ten. Na de rust het zelfde 6pel met Sopla in de meerderheid en als Br. een aanval on derneemt fluit tot ieders verwondering de scheiden-echter cn wijst naar de bekende punt en Van Oorschot voltrekt het vonnis. Het is 21 voor Sopla; er is nog tien mi nuten te spélen: Sopla ziet in, dat het zoo niet gaat en gooit er een schepje op, en uit twee fraai opgezette aanvallen ontstaan 2 even fraaie doelpunten. (14). Hiermee komt het einde van deze matig geleiden wedstrijd. DE OLMPISCHE WINTERSPELEN. Reutere speciale dienst seint uit Lake Placid: De eerste week van de Olympische Win terspelen, welke zicb kenmerkte door vele incidenten, eindigde zonder nieuwe sensa ties. De Noren verklaarden in een inter ne w weinig hoop te hébben öp succes itt de finale 1Ö.00Ó Meter, die vandaag overge reden wordt, gezien de omstandigheden, waaronder deze rit zal plaats vinden. Nader wordt gemeld: Zondag, was het grootste aantal toeschou wers aanwezig sinds het begin der Spelen, 's Ochtends gingen dc deelnemers naar de kerk, terwijl de bezoekers alle soorten van wintersport bedreven, vooral uitstapjes KoÜieUfeL Nierenbroodjes Middagtafel: Spercieboontjes Varkenskarbonade Cueiardvla Krafts Knttckebrood 33 cent aanbevolen door Heeren Doctoren maak ton in arreslcden, terwijl er ook ver scheidene vliegtochten ondernomen worden. Het was schitterend weer, doch dc tempera tuur kwam boven hot vriespunt In de ijshockeycompetitio sloeg Canada Polen met 9- 0. In de eerste periode maukte Awirs 2 doelpunten, in de tweede scoorden Monson en Simpson ieder J en Lindquisfc 1 doelpunt en in het laatste deel brachten Mallóy en Hinkel den eindstand op 9—0. Het verwoede aanvallen dor Canadeezen ontmoedigden de Polen cn als hun doelvor- dediger Stokowski niet zoo schitterend op dreef goweest wus, zou de score der Cana deezen zeker verdubbeld zijn: In de eerste periode stopte hij 15 aanvallon, doch later werd het tempo te snel. Adamkowatski, Krygior en Marchowczyk muntten uit, doch het heele team weerde zich dapper. Amerika sloeg Duitschland met 70. In de eerste periode scoorden Chase (2 maal) en Everet, in dc tweede Mclson en Palmer en in dc derde Palmer nog twee maal. Niet tegenstaande de groote nederlaag boden de Duitschers heftigen tegenstand. Do Ameri kanen maakten de drie eerste doelpunten in de eerste twee minuten en slechts dc prestaties van den Duitschcn doolverdedi- ger Leinweber, die voor zijn spel meerma len door het publiek werd toegejuicht, be hoedde zijn land voor een hoogere score. Dc Duitscher Ball muntte eveneens uit. De Zwitsers, Duitschers cn Amerikanen oefenen druk voor de bobsloewedstrijden onder groote belangstelling van hot pu bliek, dat om de schilderachtige baan to midden der bergen is samengestroomd. Ten gevolge der vele ongelukken tijdens do oefeningen, noemt men deze de doodenrit; do deelnemers verwaarloozen alle voor zorgsmaatregelen om niaar te winnen. Men verwacht een opwindend schouwspel. UTRECHTSCH STED. ORKEST. Utrecht. Woensdagavond 10 Febru ari zal in „TivOli" onder leiding van Ed. van Beinum het 19e U.S.O.-abonnemonts- concert worden gegeven. Het programma luidt: 1. Symphonic No. 1. Mahler. 2. Ijzergieterij (Machinemuziok). Mossölow. 3. Poolechc dansen uit „Prins Igor". Borodine. VECHTSTREEK EN GEMAAL. Het Hoofdbestuur van de vereeniging de Vechtstreek verzoekt ons het volgende te willen plaatsen: Naar aanleiding van het feit, dat de Vecht in Januari wederom gedurende kor ten tijd een weinig buiten haar oevers is getreden, zijn meerdere dagbladen tot de conclusie gekomen, dat het Vechtgemaal te Muiden, hetwelk nu juist oen jaar werkt, niet zou voldoen. Ons Bestuur is daarentegen van meening dat het genoemde feit die conclusie niet wettigt Wat was n.l. het geval? Op 8 Januari j.l. werd in het begin van den namiddag kennis gegeven dat de Vecht net peil had bereikt, waarop de mo gelijkheid. dat er gemalen moest worden, onder de oogen moest worden gezien. Daar na moeten de monteurs uit Utrecht ver trekken om zich naar Muiden te begeven en daar het gemaal in werking te stellen. De speling tusschen het poil, waarop ge waarschuwd wordt en dat, waarop met malen moet worden begonnen, is norma liter meer dan voldoende, om vanuit Utrecht de bemaling te werking te doen stellen. Dat het thans echter andere uitviel kwam door een samenloop van omstandig heden en wel door de ongehoord snelle was van de rivier, groot ongeveer 3 c.M. per uur, en door het feit, dat juist de speruren (van 49) intraden, waarop niet gemalen mag worden. Zoodra men echter met malen begon, zakte do Vecht zeer langzaam, totdat den volgonden dag de da ling tengevolge van de speruren wederom verloren ging. Uit een en ander moge blijken, dat nóch do bemalingscapaciteit nóch bet feit, dat de vraag, of met malen begonnen zal wor den in Utrecht wordt beslist, oorzaak ts geweest, dat wederom een ongewenscht hooge waterstand voorkwam. Enkel én al leen de speruren zijn daaraan schuld. Moge de aloude stelregel; nood breekt wet, door de overheid dikwijls op zoo in grijpende wijze in wettelijke regelingen ge ïncorporeerd, ook hier toepassing vinden. Dan n.l. wanneer de sperurbn vóór do noodbemaling moeten wijken, maar ook dan alleen zal de Vechtbemaling steeds doeltreffend kunnen zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3