SIERKUNST BORAH KOMT OP VOOR DE WERKLOOZEN MUSSOLINI'S BEZOEK AAN HET VATICAAN STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN FELLE KOUDE IN ENGELAND he! sklarekproces. GROOTE DEMONSTRATIE VAN BOEREN Een twaalftal wenschen UTRECHTSCHEWEG GROOTE KORTING OP ALLE LEERWERK VEEL TASSCHEN TEGEN HALVEN PRIJS. TEL. 1235 „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G Schoonderbeek te Laren do Februari- aflevering van „De Wandelaar", maand blad gewijd aan natuurstudie, natuurbe scherming, heemschut, geologie,, folklore, buitenleven en toerisme. S. Hoekstra vertelt hoe mooi de wereld wordt wanneer sneeuw haar toedekt, ter wij) C. A Kruis allerlei interessante bi- zonderheden mededeelt over den lichaams bouw der kevers. Met Friedrich Schnack reizen wij opnieuw naar Madagascar,-een land van bijna ongelooflijke vlinderpracht. A. C. de Koek weidt onder meer uit over nevelvlekken en sterrehoopen en J. H. de Boer betreurt hot, dat er in Drenthe zoo vee) moois gaat verdwijnen. A. L. C. A. van Nijnantcn uit zijn opge togenheid over de schoonheid van Breda's omgeving, terwijl het schaatsenrijden in Friesland een geestdriftig beschrijver vond in U. G. Dorhout Ernst Groenevelt roert het probleem aan, of wij de schoonheid binnen of buiten onze landsgrenzen moeten zoeken. G. H. J. H. Veldkamp geeft een nieuwe causerie over het wondere bijenleven ten beste en G. D. Duursma begint een serie artikelen over de cactusliefhebborij. Er is weer een uitgebreide rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch aller lei), waarin o.a. de redacteur. Rinke Tol man, een winterimpressie publiceert en mededeelingen doet omtrent twee merk waardige vlindervangsten in 1931. Een zeer groot aantal fraai uitgevoerde illustraties wisselt op aangename wijze.den prettigen tekst af. Februari-nummcr van Eet Vliegveld. In het Februarinummer van „Het Vlieg veld" vraagt de Redactie in haar maandc- lijksche beschouwing o.a. de aandacht voor het al heel oude plan betreffende het stich ten van een Nederlandsch Luchtvaart Mu seum. Ze meent dat genoemd plan 20 jaren eerder had moeten worden uitgevoerd. Ir. von Baumhuuër vervolgt zijn belang wekkende „ervaringen opgedaan met het zweven aan het strand", terwijl Ir. Cabos woorden van nagedachtenis wijdt aan den de vorige maand overleden stichter van de Aviolanda vliegtuigenfabriek, den heer H. A. Burgerhout. G. Nijland stak een vliegvisite af bij den vlieger Smirnoff en- v. d. Muelen vertelt van het plan om in ons land technische lezingen te houden op luchtvaartgebied. Van de andere bijdragen die dit zeer lezenswaar dige nummer bevat, noemen we nog het spannende artikel „Vliegtuigen kraken voor de-film'! waaruit blijkt, dal de gevaarlijke verrichtingen die men op de film te aan schouwen Krijgt geen .sJudiotrucs zijn doek waarachtige^werkelijkheid, die bedrijvers; vroeg of laait mot den dood betalen. Washington, 11 Febr. (V.D.) In den Senaat hield senator Fess van den siaat Ohio een rede, waarin hij den staatswerk- h.ozensteun, die door sommigen geèischt werd, een onwaardige uitkeering noemde en betoogde, dat dc verschillende plaatse lijke instellingen voor haar eigen werkloo- zen moesten zorgen. Het kwam tot een be wogen'scène, toen senator Borah, die zich zichtbaar over de rede van Fess zat te ergeren, hern toeriep: „Wilde je ze dan laten sterven Fess antwoordde, dat geen enkele ge meenschap zou toelaten, dat menschen van honger omkwamen. Borab antwoordde hierop, dat hij daar nog niet zoo zeker van was, nadat hij de rede van Fess had ge hoord. Fess had den indruk gewekt, dat Amerikanen niet weer aan het werk zou den gaan, indien zij, wanneer zij door werkloosheid van honger dreigden om te komen, op een behoorlijke manier gevoed zouden worden. Borah riep uit: „Ik be schouw dat als een beleediging aan het Amerikaansche volk. Negentig procent van van de wcrkloozen zou morgen weer aan het werk gaan, als ze daar de kans toe kregen en zij zouden spuw.en op uw lief dadigheid." -Borah betoogde de noodzakelijkheid, dat de regeering thans steun verleende en niei zou wachten, tot de volwassenen van honger zouden zijn omgekomen en de kin deren ziek en verzwakt zouden zijn door ondervoeding. De verdere discussie duurde drie uur. De rede van Borah schijnt groo- ten indruk te hebben gemaakt en de re geering schijnt zich er niet meer zoo zeker van te voelen, dat zij een meerderheid zal vinden tegen het voorstel van Costigan en La Follette tot vorming van een staats- 6leunfonds voor de werkloozen, ten bedra ge van 375 millioen dollar. POSTZAK GEPLUNDERD. Parijs, 11 Febr. (H. N.) Rij de aan komst van den sneltrein uit Berlijn op het Nöorder-stationte Parijs stelden postamb tenaren gisteren vast, dat één der postzak ken in den postwagen geopend moei zijn en daaruit aangeteekende stukken mot een in houd van eenige honderdduizend francs verdwenen waren. Men heeft nog geen aan wijzingen omtrent de vermoedelijko daders. BOZEN EEN OVERWEGEND DUITSCH-SPREKENDE STAD. Rome, 10 Febr. (H.N.) Volgens een be richt van de Agenzia Stefani is de uitslag van de volkstelling in de provincie Bozen, dat geteld zijn 195.147 Duitsch sprekende Inwoners, 65.508 Italianen en 1885 Slaven. Geestdrift uit zich in de Italiaansche pers Rome, 10 Febr. (V.D.) Aan het a.s. be zoek van Mussolini aah (het Vaticaan wordt algemeen zeer groote boteekenis ge hecht. Alle bladen maken in het bizonder van deze' gebeurtenis melding, welke den vréde tüsschen het Vaticaah en Italië en de verzoening van kerk en fascisme 'bezö geit. De TribUna verklaart, dat in het Vafc- caan de stemming heerscht, welke steeds bij groote gebeurtenissen merkbaar is, ter wijl de voorbereidingen voor het bezoek met koortsachtige haast worden uitge voerd. De paus zou verklaard hebben, dat 11 Februari een dubbel roemrijke datum voor de kerk en Italic zal zijn. De Osservatore Romano, het officieeLe orgaan van het Vaticaan, heeft het bezoek van Mussolini in een extra-editie aange kondigd. Mussolini zal tijdens zijn bezoek de uni form van minister-president dragen en waarschijnlijk de eereteekenen van de orde van het Gouden Spoor, hem onlangs door den paus verleend. De Lavora Fascista verklaart, dat .de datum van 11 Februari betëékent, dat do betrekkingen tusschen kerk en staat een harmonie hebben bereikt als. nimmer te voren Overigens is 11 Februari door Mussolini tot nationalen feestdag verheven in de plaats van 20 September, welke te voren werd gevierd ter herdén king van den op- marsch naar Rome. Rome, 11 Febr. (V. D.) Met groote plechtigheid heeft heden het hoofd der Ita liaansche regecring, Mussolini, het reeds lang van te voren aangekondigde en met groote spanning tegemoet geziene bezoek gebracht aan het Vaticaan en den paus. Zooals bekend is, vindt het bezoek plaats ter gelegenheid van den dertien verjaardag van. de tot stand-koming van cle Lateraan- verdragen tusschen Italië en den Vatiqaan- schen staat. De audiëntie duurde een uur en vijf minuten. Rome, 11 Febr. (V.D.) Omtrent den in houd van het gesprek dat de Paus en Mus solini hebben gevoerd is nog niets bekend, doch Mussolini zou zich tegenover een zij ner kamerheeren hebben uitgelaten, dat hij over het resultaat van het onderhoud ten zeerste voldaan is. Rome, 11 Febr. (V.D.) Met groote plechtigheid heeft- heden het hoofd der Italiaanscha regeenng Benito Mussolini zooals wij reeds meldden het reeds lang van te voren aangekondigde bezoek ge bracht aan het Vaticaan. Mussolini werd langs de gouden trap tot den..Paus toegelaten. Na de audiëntie stel de Mussolinj zijn gevolg aan den Paus voor, o.a. den Minislci van Justitie,., den ItaliaansQhen ambassadeur bij den H. Stoel, den onder-staatssecretaris van het Minister-Presidium, den onderstaatssecre taris van het Departement van Buiten- landsche Zaken, Mussolini's perschef en de leden van de Italiaansche ambassade. Vervolgens bezocht Mussolini .den kar dinaal-staatssecretaris Pacelli en begaf zich vervolgens in gezelschap van den opper sten Kamerheer van den Paus en eenige pauselijke dignitarissen, naar de SL Pieter. Na een kort bezoek aan de Sacrements- kapel.-knielde Mussolini voor hethoofd altaar. Door de sacristie verliet de Duce de Basiliek, om naar het Palazzo Venezia terug te keeren. Langs den geheelen weg stonden troepen opgesteld, terwijl een groo t»> menigte langs den weg geschaard stond. Later op den ochtend legde de Kardinaal Staatssecretaris Pacelli, oen tegenbezoek af bij Mussolini in het Palazzo Venezia. De Paus heeft den Italiaanschen Minis ter van Justitie en den Minister van Fi nanciën het Grootkruis van de St. Pieters- orde verleend. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In óverleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal - als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. DECONFITURE VAN EEN FRANSCH LEVENSMIDDELENCONCERN. Parijs, 11 Febr. (V.D.) De „Société des Economats"; een Fransch levensmid- delenconccrn met rneer dan 1200 filialen heeft bjar betalingen gestaakt. Betalings verplichtingen ad 50 tot 60 millioen fran ken kunnen niet worden nagekomen. De moeilijkheden zouden het gevolg zijn van onregelmatigheden en speculaties van den president van den Raad van Toezicht, Defradas. DE COMMUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID IN URUGUAY. B u e n o s-A ires, 11 Febr. (V. D.) üit Montevjdco wordt gemeld, dat de regeering un Uruguay als verdere voorzorgsmaat regel tegen communistische actie een de creet heeft uitgevaardigd tot inbeslagne ming van alle civiele vliegtuigen. De moto ren worden gedemonteerd. Behalve de com munistische actie houdt ook de agitatie 'der nationalisten de regeering bezig. Er zijn eenige nationalistische leiders thans ge arresteerd. DE 6TRIJD TEGEN DE CORSIKAANSCHE BANDIETEN. P a r ij s13 Febr. (H. N.) De strijd te gen de bandieten op Corsica wordt nog steeds voortgezet. De gendarmes zijn er in geslaagd, de schuilplaats van één der voor naamste bandieten op te sporen. Er ont stond een langdurig gevecht, in den loop waarvan de bandiet zwaar gewond werd. Hij slaagde er echter toch nog in te ont komen. De gendarmes vertrouwen echter, dat het hun toch zal gelukken den bandiet onschadelijk te maken. Londen, 10 Febr. (V. D.) Heden is na een lange periode Van zacht weer in geheel Engeland een strcrige winterkoude inge treden met hevige sneeuwstormen en scher pen wind. De weervoorspellingen luiden, dat de strenge koude-nog zal aanhouden en dat nog veel sneeuw zal vallen. De thans reeds gevallen sneeuw en de vorst hebben de wegen slecht berijdbaar gemaakt, met het gevolg, dat tal van botsingen tusschen voertuigen plaats hadden en vele autobus verbindingen niet meer functionneeren. Reeksen schepen worden in cle havens ge houden en het verkce^ over het Kanaal is ontwricht. Het luchtverkeer heeft nog geen last on dervonden van de weersomstandigheden. AlJe diensten van Croydon hebben regel matig plaats gehad. Slechts een Belgisch toestel is gedwongen geweest een landing te maken. Uit Portland wordt gemeld, dat cle koude het reddingswerk van den M 2 heeft onderbroken. Nader wordt gemeld, dat de winter in Engeland vóór dén jongston koude-inval de zachtste was, dien men sinds 23 jaar heeft gekend. Hoo de toestand plotseling is veranderd blijkt uit het feit. dat giste ren drie personen van de koude zijn omge komen. Londen, 10 Febr. (H.N.) Geheel Enge land en het Kanaal wordt bezocht door een buitengewoon hevigen sneeuwstorm. Deze was zóó;r hevig, dat, de haven van Dover tijdelijk voor het scheepvaartverkeer geslo ten moest worden- CHINEESCHE ROODE SOLDATEN TOT DEN AFTOCHT GEDWONGEN. Peking, 11 Febr. (V. D.) De Chince* sch'e rcgeeringst'roepen zijn er na een heftig gevecht nabij Hankau in geslaagd een af- decling van het Chineesche roode leger fot dén aftocht te dwingen. Het verkeer op den spoorweg Peking—Hankau, dat wekenlang oriderbroken was, kon hervat worden. EEN HONDERDVIJFJARIGE. M o n t a b a u r, 10 Febr. (V. D.) In het Westerwalddorpje Baurnbach zal de land bouwer Peter Schupp Donderdag zijn hon derd en vijfden verjaardag vieren. Schupp is het oudste lid van den Duitschen Turn bond. Reeds toen hij honderd jaar werd, werden hem geluk wenschen gezonden door den rijkspresident', de rijksregeéring en talrijke vereenigingen en bonden. Schupp geniet een goede gezondheid. DE DO X IN AMERIKA. In April terugkeer naar Duitschland. N e w-.Y o r k, 11 Febr. (V. D.) De reus achtige Duitsche Dorniervliegboot DO X, die nog steeds to New-York ligt, zal in April naar Duitschland terugkeeren. Te St. Johns op New-Foundland en op de Azoren zal de vliegboot haar brandstoffenvoorraad aanvullen. NIEUWE OPSTANDIGE BEWEGING IN NICARAGUA. Vijftig dooden. New-York. 10 Febr. (V.D.) In Nicaragua is naar gemeld wordt een nieuwe revolu tionaire beweging ontstaan onder leiding van generaal Sandino. In de nabijheid van .Tinotega is het tot herhaalde gevechten ge komen tusschen de nationale garde en de rebellen. De verliezen van cle opstandelin gen moeten 50 bedreigen. VERLAGING DER PRANSCHE AMBTENAREN-SALARISSEN? Parijs, 10 Febr. (H.N.) De Fransche re geering heeft een wetsontwerp bij de Ka mer ingediend tot verlaging van de sa larissen cler ambtenaren en van de pen sioenen. De verlaging bedraagt voor de laagste klasse der salarissen 1 en stijgt progressief tot 10 voor de hoogere sala rissen. Men twijfelt er echter in politieke kringen aan, of dit wetsontwerp wel vóór de aanstaande verkiezingen in behandeling zal komen. HEVIGE SNEEUWVAL IN NNORD-ITALIfi Milaan, 11 Febr. (H. N.) In Noord-lta- lië is veel sneeuw gevallen. Op het nieuwe station te Milaan werd het verkeer door den zwaren sneeuwval ontwricht. In Triest en Fiume ondervond het 6cbe©nvaartver- keer' veel belemmering. Wat de heeren uitgaven. Berlijn, 11 Febr. (V. D.) Bij de voort gezette behandeling van de zaak tegen de drie gebroeders Sklarek kwam ter sprake, dat Leo Sklarek in den inflatietijd een villa heeft gekocht in het Westen van Berlijn, terwijl zijn broer Willy een villa huurde, waarvoor hij jaarlijks 20.000 M. betaalde. De badkamer heeft alleen 5000 M. aan marmer gekost. De gebroeders Sklarek droegen zijden hemden van 90 M. per stuk, terwijl zij voor hun sokken 16 M. per paar betaalden. Leo Sklarek heeft volgens een mededee- ling van den president van Maart tot Sep tember 1929. alleen aan delicatessen meer dan 5000 M. besteed. Max Sklarek heeft in twee j.ven tijds voor meer clan 30,000 M. wijn gekocht. Voor cognac betaalde hij 80 M. per flesch. In to taal hebben de drie gebroeders in twee jaren tijd voor 75,000 M. aan wijn verbruikt Leo Sklarek heeft van 1 tot 7 September niet minder dan 4V* pond caviaar verbruikt tegen 70 M. per pond. Huilend betreurde Leo Sklarek, dat hij geen geld meer heeft cn niet weet hoe hij het ooit weer zal kunnen verdienen. De president concludeerde, dat de Skla- reks in zes jaren tijds 13.5 millioen M. heb ben opgenomen, hetgeen neerkomt op 700,000 M. per hoofd per jaar. DRÏJSIJSGEVAAR OP DUITSCHE RIVIEREN. IC oh 1 enz, 11 Febr. '^V. D.) Medegedeeld wordt, dat de ochteridternperaturen in het Boven- en Midden-Rijngebied sedert negen Februari gedaald zijn van het vriespunt tot veert ien graden. In Neckar, Main, Na he en Moezel heeft zich drijfijs gevormd, dat zich ook reeds vertoont in het Midden- Rijngebied. De weringen cn sluiswerken bij Kosthcim en aan de monding van den Main zijn door ijsvorming buiten werking ge steld: De scheepvaart op den Main ligt stil. De binnenkomendo weerberichten voorspel len voor dc eerstvolgende dagen strengo vorst. Men kan dus een toeneming van het drijfijs verwachten, waardoor ook het Ne- der-Rijngebied in gevaar gebracht zou kunnen worden. Op het sportterrein Houtrust nabij den Haag 'sGra ven ha ge, 11 Rebr. Heden och tend is op het sportterrein Houtrust do door het Nationaal Boeren Crisis comité georganiseerde massa demonstratie van landbouwers aangevangen. Uit alle oorden van het land kwamen de demonstranten por trein en per autobus naar do residen tie, teneinde voor hun belangen op te ko men. De leiding berustte bij den heer A. Fikse uit Achterveld. Op het terrein wa ren luidspreker-installaties opgesteld. De demonstratie heeft bij lango na niet den omvang gehad, dien de organisaties zich daarvan hadden voorgesteld. Eén der factoren welke remmend moeten hebben gewerkt op het bezoek, is stellig wel de plotseling ingetreden felle koude, die zich vooral gisteren op zoo snerpende wijze deed gevoelen, dat velen, die anders in den vroegen ochtend van heden de reis naar den Haag zouden hebben onderno- men, hebben besloten daarvan af te zien. Toen te 12 uur de voorzitter van het co mité, de heer A. Fikse uit Achterveld (hij Barneveld) de meeting opende, waren nog slechts een 500 teil demonstranten aanwe zig. De heer Fikse schetste den nood van do Nedtrlandsche boeren en tuinders en riep in het bijzonder deo heer Braat een wel kom toe, die ook als parlementslid zooveel voor den landbouw en den landbouwenden stand heeft gedaan. Onder de rede van den heer Fikse groei de het aantal belangstellenden tot eenige duizenden aan. De heer Fikse las aan het 6lot het adres voo»*, dat een deputatie hedenmiddag aan dan minister zal aanbieden. Spr. eindigde met een „Leve do boeren stand!" Daarop werd door de vensterkings- installaties het Wilhelmus ten gehoorege bracht, dat door allen luide werd meege zongen. Voorts werd besloten tot verzending van het volgende telegram aan de Koningin: Het Nationaal Üoerencrisis coinité op tl Februari 1932 te 'sGravenhage bijeen In vergadering op het sportterrein Houtrust, met naar schatting 30Ü0 boeren uit alle oorden dos lands, betuigt Uwe Majesteit zijn gehechtheid aan het Huis van Oranje en zijn aanhankelijkheid aan Uwe Majes teit, als draagster van de Kroon. Noch socialistische, noeh communistische- bewe gingen. noch ook de crisis zullen do trouw der Ncderlandsche boeren aan Uw gezag doen verzwakken. In het adres, dat de deputatie hedenmid dag aan den voorzitter van den raad van ministers overhandigde, worden in ver band met de tegenwoordige benarde tijds omstandigheden voor land en tuinbouw een 12-tal maatregelen gevraagd, o.a. op heffing van speciale lasten, steunverle ning, afschaffing van den Zomertijd, ont binding der pachtcontracten van vóór 1 Mei 1931; instelling van een staats-hypo- theekbank voor land en tuinbouw, directe steun voor aanschaffing van kunstmest, zaad- en pootgoed, steun aan de melkpro ducenten en afschaffing van do vleesch- accijns en grondbelasting op het onge bouwd. De heer Braat daarna het woord ver krijgende, begon met o. a. te constateeren dat er een milliard wordt uitgegeven om de Zuiderzee droog to leggen, terwijl er aan nieuwe grond voor den landbouw geen be hoefte bestaat. De schuld van den nood van den boeren stand schreef spreker toe niet alleen aan het parlement, maar ook aan de boeren zelf, die te lang hebben verzuimd om als kiezers die mannen in het parlement te brengen, die werkelijk voor de belangen van het platteland opkomen. In de eerste plaats moeten de landbouwers hun eigen afgevaardigden in het parlement hebben, waarin thans veel te veel advocaten, domi- né's en onderwijzers zitting hebben. Wat de regeèring tot nu toe heeft gedaan voor eenige groepen van noodlijdende boe ren kost haar geen cent. De verdeeldheid in den landbouwenden stand is voor de boeren noodlottig. In het parlement regeert de een op den grondslag van den bijbel, de ander in naam van de vrijheid, een derde in naam van den arbeider, maar het is boer Sijmen die aan allemaal moet betalen (ap plaus). Geef mij, zoo besloot spreker, zes tien mannen in het parlement, dan zullen wij in staat zijn te regeeren. Luide ovaties volgden op de woorden van den, heer Braat. De heer Verheul, R.-K. gemeenteraadslid van Maartensdijk, was de volgende spre ker. Deze gaf eveneens een exposé van den noodtoestand en deed een beroep op H. M. de Koningin. De heer Van Herwaarden, uit Utrecht, hoofdbestuurslid van den Bond van Vee handelaren, was de laatste spreker. De deelnemers gingen hierna op straat demonstreeren. Geen baklucht in huis! Koopt bij ons heerlijke gebakken visch. IJM. VISCHHANDEL. TeL 92. Utrechtschestraat 40. CONSULAIRE DIENST. Bij K.B. is te Calvi (Corsica) een vlce- consulaat der Nederlanden opgericht en is dr. H. C. van der Heyde benoemd tot v;ce- consul der Nederlanden aldaar, buiten be zwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice consulaat omvat Caléria, Calvi cn l'He-Rousse. BET CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Bespreking tusschen de be trokken partijen te Amster dam. Amsterdam, 31 Februari. Heden had alhier een vergadering plaats van de he- sturen der Enschedesche on Twcntsch-Gel- dersche Fabrikantenverenigingen met de besturen van liet N.V.V., R.K. Werklieden. Verbond en Christelijk Nationaal Vakver bond ter bespreking van het conflict i?i de. textielindustrie. De besturen waren tot deze bespreking uitgenoodigd door den burge meester van Enschede, den heer Edo J. Bergsma. De besprekingen werden niet ten einde gebracht, Zij zullen nog worden voortgezet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2