Ingezonden PREDIKBEURTEN NIEUWE UITGAVEN Amersfoort Zondag 14 Februari. Ned. Herv Kerk. Sint Joriskerk. 10 uur Dienst 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. uur: Dienst 6 uur: Ds. Pannebakker. Emma Kerk. 10 uur: Dienst. uur. Dienst Bethel kerk. Kinderkerk. Gesthulskerk. 10 uur: Dienst Wijkgebouw Monntkenpad. 20 uur. Kinderkerk. Gebouw ..liet Sluisje.®" 10 uur: Kinderkerk Vrijz Hervormden. (Luthersche Kerk). 7 uur: Ds. Dikboorn. Ri'fnonstniritsche Kerk. 10% uur: Dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente. 10% uur: Ds. Hylkema. Evang Liifhersche Kerk. 10% uur: Ds. de Jongh. Gere! Kerb (Zuldeingel). 10 uur: Ds. Schouten. 5% uur f)s Pop ma Geref Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur- Ds. Pop ma. 5% uur: Ds Schouten. Geref Kerk In Herst Kerkverband. 10 uur. Ds. v. d. Brink. 5 uur: Ds. v. d. Brink. Chri9t Geref. Kerk. 10 uur: Ds de Groot 5% uur: Da de Groot 'r Geref. Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovestraat 10 uur: Godsdienstoefening. 5% uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref Gemeente. 9% uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud Kftth Gemeente ('4 Zand IS). 10 uur: H. Dienst. Universeele Eeredienst (Soefi beweging). Gebouw der Theos. Vereen. 11 uur: Dienst; onderwerp: „Eén Waar heid." Vrije Kath. Kerk (Regentesselaan 21). (Theos. Loge, Regentesselaan 21). Geen opgave ontvangen. Leger des Heils (Langestraat 94). 7 uur v.mr: Bjdstonö. 10 uur: Behandeling van „De Verloren. Zoon." 3% uur: Openluchtsamenkornst 7 uur: Openluchtsamenkornst 8 uur: Behandeling van „Het Groote Wonder." Christian Selene® ft Laantje S). 10% uur: Hollandsche dienst De Amersfoortsche Bergkapel, (Theos. Loge). Geen dienst BUITENGEMEENTEN. Baarn en Bombragge. 10 uur: Ds. Kievit 6 uur: Ds. W. A. v. Griethuyzen van Brus sel. BarneveïtL 9% uur: Ds. v. Montfrans. 5 uur: Ds. Batelaan. Hoevelaken. 9% uur Ds van Boven. 2 uur: Ds. van Boven. Hoogland. 10 uur: Ds. Warners. Lensden. 10 uur: Ds. Hospers van Zeist Nijkerk. 9% uur: Ds. van Meile. 5 uur: Ds. v. Montfrans van Barneveld. ScherpenzeeL 9% uur: Ds. Warmolts. 6 uur: Ds. Warmolts. Soest Geen opgave ontvangen. Soestdijk. Vrijs. Godsdienstlgen. Geen dienst Soesterberg. 10 uur: Dr. F. W. C. E. Schulte, emer. pred. te Hilversum. De Vuursche. Geen opgave omvangen, Woudenberg* 9% uur Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. A.s. Zondag hebben dienst de doktoren Nicolai, Kolk, Plomp. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEEK. Zondag en de geheeïe week 'e nachts heeft dienst de apotheek der firma Ten Brink en Vermolen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Nederlandsche hypotheken in Dnitschland. Wij vernemen, dat de Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland, gevestigd te Frankfort am Main, Haus Offenbach, van plan is, om een organisatie op te richten ler behartiging van do belangen van Ned. hypotheekhouders in Duitschland. Deze or ganisatie zou dan ook, indien gewonscht, het geheele beheer van die hypotheken op zich kunnen nemen. Voor dit doel worden binnenkort spreek uren gehouden in ons land in de bureaux van enkele Kamers van Koophandel, en wel te Nijmegen op 22 Februari; te Zwolle op 23 Februari; te Amsterdam op 24 Februari; te Utrecht op 25 Februari; te- Rotterdam op 26 Februari; te Den Haag op 27 Fe bruari. Door deze spreekuren wil dio Kamer vast stellen, of er voor <le oprichting ecner dor gelijke organisatie genoeg belangstelling en reden is. De Kamer van Koophandel alhier heeft een circulaire met meer gegevens over de beweegredenen en het doel dezer actie. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) HET CONFLICT BIJ DE DRUKKERIJ v. d. BIEZENBOS. Geachte Redactie. In uw blad van Dinsdag j.l. komt een verklaring voor van den heer v. d. Biezon- bos, welke op zijn minst genomen onjuist is. Hij verklaart daarin dat hij nooit aan de Ioonen heeft getornd en maar een lid van zijn personeel ontslag had gegeven wegens gebrek aan werk. Ddt deze verkla ring wel eenigszins bezijden de waarheid is, moge uit het volgende blijken: Vooraf dienen wij tot het geven van een juist begrip mede te deelen, dat de druk kerij v. d. Biezenbos tot de georganiseerde zaken behoort, wolke een collectieve over eenkomst hebben gesloten met de gezellen- organisaties, in welke overeenkomst do wederzijdsche rechten en plichten zijn om schreven. Hierin komen o.a. voorschriften voor betreffende loons- en getalsverhou ding de ancrienniteitsrechten der gezellen in geval van ontslag bij slapte, enz. Voor het beslechten van eventueele geschillen zijn twee rechtsprekende instanties inge steld; allereerst beslist de districtscommis sie, terwijl de centrale commissie uitspraak doet in hooger. beroep, welke uitspraak bin dend is. Thans over het conflict nog het volgende: In Maart 1931 werd de gezel Z. v. d. B. ontslagen; daar er steeds overwerk was en niet gehandeld was overeenkomstig de en- cienniteitsregeling, werd door ons met de drukkerij hierover gecorrespondeerd, met als resultaat, dat het ontslag werd inge trokken. Begin April werd het ontslag op nieuw gegeven, doch toen aan twee gezel len. Daar ook deze ontslagen contractueel tniet door den beugel konden, werden -zij voor de districtscommissie gebracht, welke den heer v. d. Biezenbos in het ongelijk stelde, zoodat de ontslagen ongedaan moes ten worden gemaakt. De zaak betreffende het ontslag van Z. v. B. werd in hooger beroep voor de centrale commissie gebracht welke den heer v. d. Biezenbos na een grondig onderzoek eveneens in het ongelijk stelde, daar er van 6lapte geen sprake bleek te zijn en de ancienniteitsregeling niet in acht was genomen. Na veel heen en weer gespartel werd aan Z. v. d. B. den toegang tot de werkplaats ontzegd. De-fir ma voerde de besluiten der centrale com missie niet uit, waarop deze op 15 October j.l. besloot den gozellenorganisaties op te dragen den heer v. d. Biezenbos met alle middelen" te bewegen tot het naleven van het contract Begin November werd plot seling, zonder voorafgaande mededeeling, het loon van den gezel v. E. met ongeveer ƒ5 per week verlaagd; ook deze kwestie kwam voor de districtscommissie, doch werd tijdens de zitting ongedaan gemaakt, daar de heer v. d. Biezenbos de loonsver laging introk. Op 16 November had een conferentie plaats tusschen de firma v. d Biezenbos en de hoofdbesturen, waarin de heer v. d. B. erkende in gebreke te zijn en toezegde het ontslag van Z. v. d. B. onge daan te zullen maken. Dienzelfden dag noo- digde hij den betrokken gezel uit een stuk te teek*nen, hetgeen door hem werd gewei gerd. daar hij niet wist wat men met dat stuk wilde doen. Op zijn verzoek het 6tuk aan de hoofdbesturen te mogen laten lezen, werd hem een weigerend antwoord gege ven, waarop hij wederom niet tot zijn werk werd toegelaten. Een nieuwe conferentie met de hoofdbesturen had tot resultaat, dat Z. v. d. B. op 23 November weder aan het werk kon gaan, doch op hetzelfde moment werd de gezel F. ontslagen. Daar dit ont slag wat raadselachtig werd gevondpn, kwam ook deze kwestie vooi de districts commissie, welke het op grond van artikel 34 (rancune) niet goedkeurde. F. bleef, aan den arbeid, doch ontving begin Januari per uur 5 cent te weinig. Toen hij hierop aan merking maakte, zou de patroon het wel eens nazien, doch er volgde opnieuw ont slag. De laatste week van loonbeuring werd het loon aangevuld met 3 cent per uur. zoo dat een tekort van 2 cent per uur bleef be staan; daarbij werden de vacantiedagen (4%) niet vergoed en de rentekaart niet teruggegeven. Z. v. d. B. werd eind Januari weer ontslagen onder dezelfde omstandig heden als de vorige keeren het geval was geweest, zoodat de hoofdbesturen, inziende dat de heer v. d. Biezenbos de uitspraken der rechtscolleges niet wilde uitvoeren, don gezellen opdracht gaf het besluit der cen trale commissie uit te voeren en het werk stop te zetten. Uit het bóvenstaande zal den lezer wel blijken, dat de voorstelling van den heer v. d. Biezenbos inzake het con flict wel wat al te onvolledig was. Namens den A. N. T. B.: R. WIJNGAARD. Namens den R.K. Graf. Bond: R. JONKHART. Namens den Ned. Chr. Graf. Bond: A. A. WAANDERS. De heer v. d. Biezenbos deelde ons röede, dat hij doordat" er teveel drukkers op zijn zaak waren gekomen, zien genoodzaakt had gezien Z. v.d. B., die het kleinst aantal dienstjaren had, te ontslaan. Er waren toen vier drukkers tegen twee zetters,, hetgeen niet de goede verhouding is. Wat het ont slag van den zetter F. .betreft, deze is ont slagen, omdat de heer v. d. Biezenbos zelf weer gelegenheid had ora te gaan zetten, zoodat F. overbodig was gewo dep. Met betrekking tot de Ioonkortlng van v. E. werd ons medegedeeld, dat deze als chef vólgens contract twee cent per uur meer loon ontving dan de overige gezel len. In werkelijkheid werd hem evenwel vier cent per uur meer uitbetaald, zoodat hij eigenlijk nog twee cent per uur meer ontving dan de patroon contractueel ver plicht was te geven. (REDACTIE A. D.) TEGEN HET WETSONTWERP- TERPSTRA. De Ouderverklaring afgeschaft. Geachte Redactie. In de bestaande Lager Onderwijswet moet bij de aanvrage voor de stichting van een bijzondere school o.m. worden overgelegd een ouderverklaring in de praktijk ge noemd „de lijst" waaruit blijken moet, dat de school bezocht zal worden door een zeker aantal kinderen Dit aantal hangt af van de grootte der gemeente: 40, 60, 80, 100 voor een school voor gewoon lager onder wijs. En voorts o.a. een verklaring van het schoolbestuur, waaruit blijkt, dat dit be stuur bereid is een'waarborgsom te storten ter grootte van 15 van do bouw- en in richtingskosten. Die „lijst" heeft tot heel wat ellende aan leiding gegeven. Herhaaldelijk kwam het voor, dat de vol waardigheid van de op die lijst voorko mende a.s. leerlingen bestreden werd; even herhaaldelijk kwam het voor, dat, nadat de aanvrage, met de bijbehoorendo „lijst" bij het gemeentebestuur was ingediend, oudere hun geplaatste handteekening wilden terug nemen. Zulk terugnemen van handteeke- ningen op dat tijdstip is echter, volgens de vaststaande jurisprudentie, niet geoorloofd. Talrijke K. B. noomon dit: „achteraf ko mende omstandigheden, waarmede geen rekening gehouden kan worden." Groote aanleiding tot de ellende met de „lijst" is ongetwijfeld te vinden in de be- teekenis, die aan 't woordje „blijkt" in het desbetreffende wetsartikel gegeven is. Uit de overgelegde verklaring moet b 1 ij- k e n, dat *t wettelijk geöfschte aantal kin deren de nieuwe school, zal bezoeken. Aan wie moet dat blijken? Wie voor hot eerst mei. dit wetsartikel kennis maakt, zal zeggen; natuurlijk aan dat college, dat medewerking moet verlee- nen, dus aan den gemeoffteraad. Zóó behoorde het te we^en logisch zou het zijn, als de Gemeenteraad kon nagaan, of de handteekeningen inderdaad volwaar dig zijn en of de ouders dus werkelijk het voornemen koesteren hun kinderen naar do nieuwe school te-zenden.~ Zoo. is het echter niet de interpretatie van „blijken" is: het, móet b 1 ij k e n aan het schoolbestuur. Als het schoolbestuur op den dag van de indiening van de lijst geacht kan worden redelijkerwijze overtuigd 'te zijn, dat de op de ouderverklaring voorkomende kinderen de school zullen bezoeken, is de zaak in orde. Op welke wijze de handteëkening op de lijst gekomen is, doet al heel weinig ter zake. Krasse staaltjes zijn in den loop der jaren daarover gepubliceerd. Ellende geven die lijsten, maar toch al- thans.eenige zekerheid. Ja, meer dan oen i- g e zekerheid. In het K.B. van 14 Mei 1928 No. 42 wordt de ouderverklaring genoemd: „de voornaamste, zoo hiefc eenige waar borg" voor de juistheid van de in do aan vrage gedane mededeelingen. Was het mogelijk zonder de lijst goede waarborgen te scheppen, de afschaffing be hoefde niet betreurd to worden. Maar die- betere waarborgen worden niet gegeven door de voorgestelde .verhooging van de te storten waarborgsom van 15 tot .30 en die verhooging dan nog alleen voor echo- len met minder dan 150 leerlingen. En toch wist de meerderheid der Staats- commiBsie-Rutgens en minister Terpstra volgt ook hier weer gedwee geen andere oplossing te vinden. De ouderverklaring afschaffen, want zoo is de redeneering: „Uit de' over te leggen verklaring moet „een toekomstig feit blijken. Het is dik- „wijls reeds moeilijk feiten, die in het „verleden plaats grepen, te doen blij den; toekomstige feiten te bewijzen „mag metterdaad onmogelijk worden „geacht." Die redeneering over het bewijzen van toekomstige feiten is er dan toch glad naast. Een toekomstig foit kan nooit „bewezen" worden. Door het plaatsen van de handteekening op de ouderverklaring wordt alleen een schriftelijke verbintenis aangegaan, maar in elk geval toch een ver bintenis. Meer wordt door een handteekening op een ouderverklaring niet „bewezen", maar minder mag die handteekening ook niet beteekenen. De meerderheid der Staatscommissie en Minister Terpstra hebben niet gezocht naar betere waarborgen, naar een wijze waar door meer vastheid te verkrijgen is, maar schaffen de ouderverklaring eenvoudig af En betere waarborgenzijn waarlijk wel te vinden; de minderheid- der $taatscom missie heeft daarop gewezen; er zijn ook nog andere aan té geven, maar Minister Terpstra wenscht het stichten van bijzon dere scholen blijkbaar nog gemakkelijker te maken. Wel wijzen in het jongst ver schenen „Onderwijsverslag 1929—1930", zoo wel de Inspecteur in de Inspectie Brielle, als die in de Inspectie Middelburg bei de heeren zijn voortgekomen uit het bij zonder onderwijs erop, dat de school- spütsing al veel te ver gaat en dat vele gemeenten zich die luxe-niet kunnen ver oorloven, .qiaar het wetsohtwerp-Terp- stra gaat in een richting, die voert tot zoo goed als ongebreidelde voortgang van de stichting van bijzondere scholen en school tjes. Maandag 22 Februari a.s. zal een open bare protestvergadering tegen het wetsont- werp-Terpstra worden gehouden in de groote zaal van De Valk. Als sprekers zullen optreden de heeren Th. M. Ketelaar lid der Tweede Kamer, en Th. J. Thyssen, lid van het hoofdbestuur van don Bond van Nederlandsche Ondervvijzers. HET COMITÉ VAN ACTIE TEGEN HET WETSONT WERP-TERPSTRA. Broer en Zuster door Leonhard Frank. Uitg. N.V. Em. Queri- do's U. M. Amsterdam. Bij de echtscheiding werd de driejarige Lydia aan Mevr. Schmitt toegewezen, terwijl ile achtjarige Constantin bij den vader bleef, laren later ontmoetten zuster en broer elkaar en onbewust van hun verwantschap ontstond een groote liefde en daar er geen enkele reden was om lang te wachten, trouw den zij zoo spoedig mogelijk. De moeder was yeer ingenomen met het huwelijk, rnaar langzaamaan kwamen feiten aan den dag, welke haar wantrouwen wekten en haar na sporingen deden instellen, zoodat zij op de hoogte kwam van don waren toestand. Het geval van bloedschande greep haar zoo aan, «lat zij besloot het niet te overleven. Maar eerst wilde zij haar dochter de oogen ope nen. Lydia was oerst verpletterd dpor den plotselinge» triomf van het noodlot en be taalde daarvoor met een bewusteloosheid en een verstandsverbijstering verwekkendeuit putting. En toén begon de strijd, waarin zij liet $ewijs zoii leveren, dat haar liefde ster ker was dan het noodlot. Innerlijk tot rust gekomen vond ze vrede met den bestaanden toestand, pit wel zeer moeilijke cn uiterst Kiesch probleem heeft Frank heel aanneme lijk behandeld, zoo dat de oplossing aller minst weerzin wekt En dat is zeker geen geringe verdienste van dit zoer vlot geschre ven boek. ,De oude liefde kwam door Ruby M. Ayres. Uitg. Bruna en Zn's U. M. Utrecht. Buddy Manners deed met het aannemen van het aanzoek van Philip Aston een goede partij, maar zij wist ook drommels goed, dat ze heel wat waagde en dat ze niet Philip's eerste liefde was. Ze wist alles van zijn flirtation met LyaJl Seyler, maar zij was overtuigd dat hij werkelijk van haar hield. Inderdaad was dat zoo on toch stond Lvall haar volkomen geluk in den weg. Maar zij vocht voor dat geluk en wist Philip ten slotte geheel voor zich te winnen. Een aardig pak kend verhaal, luchtig en toch boeiend ge schreven, zoodat m'en het met genoegen door leest.-. Het Mcezennost door Rein Valkhoff. Uitg. N.V. v. IIol- kema en Warcndorfs U. M Amsterdam. De familie Uterwaal Mees, bijgenaamd de Meezen, werd in de gelegenheid gesteld op gunstige voorwaarden de vacantie door te brengen in Diablerets. Moeder, Noor, Rob, llarrie en Koen met vriend Hans betrokken het Chalet des Vernes, dat al spoedig omge doopt werd in het Mcezennest. En daar in de hooge bergen genoten ze van de heerlijke natuur en beleefden ze voor het jeugdige volkje schitterende avonturen. Rein Valk hoff vertelt daarvan op prettige wijze, hier it hij weer de schrijver van dat leuke jon gensboek Toffie. En ook van dit boek zullen onze jongens en meisjes genieten cn ze zul len het wel en wee der Meezen daar hoog in de Alpen meeleven. Nederlandsche algemeen© en cyclopaedia door H. Zonder van. Uitg. Scheltens en Gil ty, Amsterdam. Aan het voorwoord dezer naar Broekhaus' Encyclopaedic bewerkte kleine uitgave ont- lcenen we het volgende: Uitvoerige gegevens en beschouwingen zal niemand in een cncy- clopaedie van slechts één deel verwachten, maar wat zij wel kan en wil geven in haar ongeveer veertig duizend artikelen is een be knopt en zaakrijk overzicht van alles, waar in de beschaafde mensch belang stelt, ook van de jongste uitingen van de mensche- hjke geest en het menschelijke vernuft, van personen, toestanden, landen, volken, par tijen, staten en steden. Daarenboven wordt de beknoptheid der mededeelingen aange vuld door de vele duizenden afbeeldingen in de tekst door de talrijke kaarten, zwarte en gekleurde platen, die voor een niet gering gedeelte oorspronkelijk, dus niet aan be staande encyclopaedieën ontleend zijn. Daar door kan dit werk een vlug en gemakkelijk le raadplegen gids worden in het labyrinth van menschelijlc weten en monschelijk kunnen. Er zijn thans drie afleveringen versche nen, welke inderdaad een prachtwerk belo- \cn. De bewerking draagt do kenmerken van groote nauwkeurigheid, terwijl het illu stratief gedeelte aan hooge eischen voldoet. Pelgrims Lleldetccht door Sinclair Lewis. Uitg. Bruna en Zn's U. M., Utrecht. Claire Boltwood van „de Hoogten" in Brooklyn maakt met haar vader in hun 70 P.K. Deperdussïn van uit Minneapolis een tocht van duizenden mijlen en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat zij haar krachten had overschat. Maar gelukkig voor baar had zc in Schönström de aandacht ge trokken van Milt Dagget, die in zijn sprink haan-auto haar achtervolgde en haar op de moeilijke reis heel wat diensten bewees. Dat ip beiden de liefdé groeide en dat de pel grim ten slotte succes kon hoekon spreekt van zelf. De interessante tocht wordt door Lewis met veel kleur beschreven en de na tuurlijk-grappige figuur van Dagget is uit stekend gctcekend, zoodat men met vee! ge noegen de avontuurlijke reis en de verdere verwikkelingen volgt. De Wolfsmenschen door Frank Powell. Uitg. Kemink cn Zoon N.V. Utrecht. Het verhaal van een wonderbaar!ijken tocht met een duikboot om de Poolgoheimen to onthullen. Maar de stoutmoedige reizigers raken in een onderaardschcn stroom en be landen in het binnenste dor aarde waar ze dc vrcemdsoortigste avonturen beleven. Niet alleen de flora schenkt hun daar do meest interessante groeivormen maar ook het dier- 'ijk leven is er van schrikbarende verschij ningen. En de menschcnsoort. welke zij or aantreffen, de Wolfsmenschen, bezorgt hun de meeste angsten en zorgen. Het verbaal doet vaak aan Jules Veme denken, maar deze was genialer. Wat het wonderlijke en het avontuurlijke echter aangaat doet de schrijver voor den grooten l'ranschman niet onder en aan spanning ontbreekt het in dit verhaal dan ook niet. Het Rosarium door C. Boone- Swartwolt en J. Rieniens- Reurslag Uitg. J. M. Mculon- hoff, Amsterdam. Een bloemlezing uit de belletristische, psy chologische en pacdagogische literatuur over hei kind. Hierin zijn van dichters, schrijvers on paedagogen uitingen bijeengebracht, die alle betrekking hebben op *t wel en wee, bef leven en de ontwikkelingsgang van het zeer jonge kind tot aan ongeveer den tien- jarigen leeftijd. De ervaren docent zal er ge- genheid in vinden op vele onderwerpen dieper in te gaan. terwijl door nauwkeurige opgave van titels ieder in staat is gesteld cic boeken zelve te raadplegen, wanneer daartoe de belangstelling is opgewekt. In dat .laatste ligt o.i. het voornaamste. Hoe ver dienstelijk de keuze der verschillende bij dragen ook is, bevrediging kan men er niet >n vinden. Maar deze vaak zeer interessanto litingon moeten ook een aansporing ziin verder door te dringen in de kinderstudie I. als zoodanig kan deze keurig verzorgde bundel groote verdiensten bobben. Wrakhout door J. A. Visscher. Uitg. Koning's Uitgeverij, Baarn. De schrijver voelt zich aangetrokken tot de maatschappelijk verongelukten, het wrak hout der samenleving. Van hun leed, van hun ellende vertelt hij, niet om die ellonde te pronk te stellen maar om te laten zien wat de maatschappij aan haar schipbreuke lingen misdoet. Het scheeve oog waarmee dit wrakhout meesttijds wordt aangezien doet veel kwaad, want het zijn evengoed monschen, die geholpen kunnen worden, mits het „Wie uwer zonder zonde is" ook practisch toepassing vindt. SoBer "is hij in zijn beschrijving, sober maar raak. \Vant sciierp omlijnd geeft hij zijn observaties oven scherp en raak als hij zijn individuen ge- teekend heeft Hij idealiseer volstrekt niet «pi legt den vinger op de wonde. Maar daar naast duidt hij op het te kort der samen leving, welke het mensch-zijn ook van het wrakhout maar al te veel vergeet De gezegende dag door Jeanne Oterduhl. Uitg. J. M. Meulen- hoff, Amsterdam. Stille ochtenduren met jonge monschen, cón wijdingsboek vol goede wenken, zoodat er inderdaad wijding van kan uitgaan. Wie den dag begint met de lezing van een dezer frlssche schetsen en dan zijn gedachten er over laat gaan, kan er van verzekerd zijn, zedelijke winst te zullen boeken. Want de mooie gedachten, wolke d». schrijfster uit en ter overpeinzing biedt zijn als zoo vele zede lijke waarheden, welker erkenning on toe passing in hot leven moeten leiden tot ver dieping van de ziel en tot verbreeding van liet levensinzicht. Dit maakt dit boek voor örnstige jongelui tot een hoog paedagogisch gehalte. Poen!, door Adacée. J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Poent, een naam ontleend aan haar eigen taaltje en waarmede zij de poos bedoelde, is een aardig'type. Het boek bevat vele fijne trekjes. Het is voor meisjes van 12 tot 15 jaar. Poent kon op school best meekomen, maar ze had te veel aan het hoofd op haar manier. Was er eon feestje voor te berei den, Poent nam vrijwel al het werk op zich, zelfs zoo, dat zij door haar schoolvriendin nen als „al te bedillerig" werd bestempeld en ten slotte daarnaar behandeld. Dat gaf een breuk. Nimmer was het zoo bedoeld. Maar haar grootste tegenstandster bewijst zij later de grootste vriondelijkheden, toen deze van haar paard was getuimeld en zicb vrij ernstig had bezeerd. Aan het slot sluit Poent' een hechte vriendschap met een vriend van haar broer, die wel voor het leven zal blijven. Ella Riemcrsma toekende een aardig om slag en eenige prettige illustraties. De Twee Zusjes, door Elsa Kaiser. J. H. Meulenhoff, Amsterdam. Zij loopen in leeftijd wat uiteen. De oudste, een bedaard meisje, is een goede zuster voor de jongste. Maar toch bestaat er geen bepaalde vertrouwelijkheid, al is de onderlinge verhouding ook uitstekend. De jongste is driftig, gevoelt zich gauw veron gelijkt en toont meermalen een kopje. Steeds zegeviert haar goede hartje en dat stellen haar ouders zeer op prijs. Door ver wikkelingen op de school gaat zij naar het buitenland en op de kostschool, met al die vriendinnen om haar heen en onder de lei ding van een voor de kinderen beminnelijke directrice, groeit zij tot een lief meisje op. Daar komt ook tot ontwikkeling wat in haar reeds lang sluimerde; zij kiest het be roep van doctor. Ella Riemcrsma verzorgde bandomslag en platen op uitstekende wijze.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 13