Nadruk Verboden. Afdruk uiUluiUnd voor Geeboooeerden, "rolgona Icvcringavoorwaardea. AU» ïêchtca V«r»«nfgd» Pertbureaox. '«•Graveofcaae. ONS SUCCESI ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. GEDROOGDE VRUCHTEN. PRACTISCH HUISHOUDSCHORT. (No. 369). Om aan veelvuldige verzoeken ois gedaan, tegemoet te komen, plaatsen wij hier een model van een practiseh huishoudschort, dat van satinet, cre tonne en Brabantsch bont gemaakt kan worden. Het bedekt de gehee'e japon cn voldoet dus volkomen aan de eischen, die men uit een pracliscii oogpunt stelt, maar heeft het groote voordeel tevens ook gekleed te zijn. wat wij niet van alle schorten kunnen zeggen. GEZONDHEID EN LEVENSLUST. Buitengewoon nuttig werk heeft de firma Ba-yer door haar propaganda- geschriftje „Gezondheid en Levens lust" verricht. Het boekje verdient de belangstelling van alle huisvrouwen. Naast wenken voor de gezondheid komen er ook algemeene practische wenken in voor: Denk er aan, dat bet gebruikelijke broodsnijden tegen de borst gevaarlijk kan wor den, wanneer het mes van de harde korst afglijdt, dat met vochtige handen nooit het elec- trische licht in- of uitgeschakeld mag worden, dat brandzwachtels in geen huis apotheek mogen ontbreken, dat het schoonmaken van handschoe nen enz. met benzine, bij open vuur levensgevaarlijk is, dat bij het schoonmaken der vensters de trap, waarop men staat, niel moet kunnen uitglijden, dat bij vriezend weer het straatge deelte voor het huis en het trottoir met zand of asch bestrooid wordt Het is verkeerd! ter bescherming tegen koude voeten twee paar kousen aan te trekken, wanneer de schoenen zoo nauw zijn, dat door de dubbele kousenlaag, de voet samengeperst en de bloedsom loop gehinderd wordt; zijn kinderen op den mond te kussen, erger, hen door vreemde menschen op den mond te laten kussen. In het eene zoowel als in het andere ge val, kunnen infecties overgebracht worden en de kinderen hebben meestal met deze kusserij niet veel op; een kind alleen in een ruimte te laten, waarin een open vuur brandt; zich tegen koude door veel onder- kleeding te beschermen. Beter zijn bovenkleeren, welke men na ge bruik kan uittrekken; kinderen ongewasschen fruit te eten te geven; in de slaapkamer te rooken; tenzij men er voor zorgen kan, dat de slaapkamer daarna nog behoorlijk gelucht kan worden. VERKEERDE GEWOONTEN. 1. Bevochtig de vingers niet, om geld te tellen of bladen om te slaan, aan het papier kunnen zich ziekte verwekkers bevinden, die zoo doende in Uw mondholte komen 2. Bevochtig postzegels niet met de tong: ze zijn door vele handen ge gaan en zeker niet schoon meer: bevochtig evenmin enveloppen met de tong, om ze te sluiten. 3. Lik niet aan de punt van het pot lood. vooral niet aan inktpotlood. 4. Drink niet met anderen uit het zelfde glas: U weet niet, of de an der ziek is. 5 Houd spelden, naalden, spijkers, spoor- of tramkaartjes enz. niet tusschen de lippen of tanden. 6 Doe kadetles, brood of andere voe dingsmiddelen niet onverpakt met andere, dikwijls niet geheel schoo- ne dintfen, in denzelfden zak of dezelfde tasch. 7. Laat voedingsmiddelen zoo weinig mogelijk onafgedekt in de keuken of kamer liggen, ook al zien vlie gen, muggen en andere medebewo ners het gaarne. 8. Lees niet bij het eten: niet slechts omdat het onbeleefd is. maar om dat het de spijsvertering stoort waaraan U Uw onverdeelde aan dacht moet schenken. Behandel om dezelfde reden geen zaken tij dens het eten, voer geen opgewon den gesprekken, erger U niet 9. Hoest en nies anderen niet in h'-.t gezicht. Gebruik een zakdoek welke U ook van dienst moet ziin als U souwt. De vloer is geen souwbak. 10. Druk puisties in het gezicht r.iet met de vingers uit; Uw nagels zijn niet absoluut zuiver. 11. Paraoluies en stokken dwars on der den arm te dragen, is een onge pasthcid: het kan gevaarlijk zijn voor de oogen van Uw buurman. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Indien het gebruiken van ijs noodig is voor de ziekenkamer, dan beware men het blok ijs liefst in een stuk wol len deken, terwijl men het gemakke lijk in kleine stukjes kan verdeelen door met een fijne breinaald in het ijs te steken en er zachtjes met een ha mertje op te slaan. Krakende schoenen zijn bijzondei hinderlijk èn voor den drager èn voor zijn omgeving. Men kan trachten dit te voorkomen door de zooien een nacht op een natte dweil te zetten EENVOUDIGE HUIS- OF KAN TOORJAPON. (No. 294). Practische eenvoudige japon voor huis of kantoor, die zeer gemakkelijk te maken is. De stof, die wij verwerken kan zoowel van effen als gewerkt mate riaal zijn; ook van tv/eed zal,hij zeer goed kleeden. Kraag en manchetten zijn van witte kunstzijde, terwijl de sluiting eenigszins op zijde is met twee maal drie knoopen;*deze japon heeft geen apart heupstuk, dus werkt vlug af Benoodigd is voor maat 46 ongeveer 4 M. slof van 100 breed. O ONS HUISHOUDSCHORT. De bijzondere aandacht van onze lezeressen vragen wij voor het in deze- rubriek afgebeelde huishoudschort, dat wij voor een bedrag van slechts 40 ct beschikbaar stellen in de maten 42 tot en met 50! EENIGE VASTEN MENU'S. Gekookte kabeljauw, peterseliesaus, aardappelen. Wentelteefjes met bessensapsaus. Witte boonensoep. Schelvisch schotel met aardappelen, fruit. Stokvisch met mosterdsaus, aardappelen. Rijst en gebakken uien. Vla met abrikozen. SLANKMAKENDE MODELLEN. De hierbij afgebeelde modellen zijn speciaal ont worpen voor aanstaande moeders, doch kunnen in het algemeen worden aan: bevolen voor gezette figu^' ren, omdat zij de draagster slanker doen schijnen. De meeste zorg is besteed aan de heupen, juist omdat de tegenwoordige mode een slanke heuplijn vereischt en het oog als gevolg daar van bijzonder op dit pua* let. Ook te breede schou ders komen echter in deze modellen voordeelig uit. Waar het juist voor dames, die niet de meest gangbare malen kunnen dragen, moeilijk is om geschikte confectiejaponnen te krij gen is zelf maken voor haar dubbel voordeelig. Links zien wij nr. 820, een japon van zwarte Canton crêpe met wit borduursel, die flatteert door den revers- kraag en de ingezette ba nen van den rok; rechts nr. 821 een japon van Canton crêpe in de nieuwe pur- perroode kleur van Patou, gecombineerd met zwart fluweel; het slankmakend effect wordt hier bereikt door zigzaglijnen. •.M De goedkoope knippatronen. Van vele lezeressen ontvingen wij dankbetuigingen voor de instelling van deze rubriek. De patronen voldoen goed, hebben een uitstekende coupe en zijn voor heel wat abonné's in dezen tijd een uitkomst. Het is ook zoo pret tig met behulp van onze patronen zelf japonnen of kinderpakjes te maken, vooral nu men zoo op de kleintjes dient te passen. Ook ditmaal geven wij wederom aan trekkelijke modellen. Wil bij uw opgave vooral de ver langde maat of anders de juiste buste wijdte en de heupwijdte opgeven! Vragen van belangstellende leze ressen worden, mits postzegels voor antwoord zijn bijgesloten, gaarne in behandeling genomen. DE NIEUWE SCHOENEN. Vroeger was de schoen bijna geen modeartikel. Een schoenenmagazijn maakte niet die vroolijke, bonte indruk van tegenwoordig, nu we kunnen j. kiezen uit de tal- looze modellen, die elk seizoen tSSs' weer opnieuw uit komen. avondschoen valt de uiterst hooge voorgeschreven'. Daarentegen heeft de zwart satijnen avond- schoen een lage breede hak, een V/*!L model, dat door zijn eenvoud be- koort. De twee wandelschoenen, die wij afbeelden vertoonen een breede lage en een breede hooge hak. Voor wan delschoenen prefereeren vele dames de lage hak, omdat vooral bij zwakke enkels een hooge hak wel eens onaan genaamheden in het dragen bezorgt. Geen nood hoor, de mode heeft er aan gedacht en de ,,laag-bij-de-grondsche" schoen is niet minder elegant, dan het met fantasieleer bewerkte hoogere zusje. deze mandjes worden op eenvoudige hangende rekken gezet, terwijl men meerdere mandjes op elkander sta pelt. Hoofdzaak is, dat de warme stroom der kachelwarmte alle vruch ten kan bereiken. Beschikt men niet over een goede gelegenheid om zelf de vruchten te drogen, dan worden ze ook wel bij den bakker gegeven, die dit tegen een kleine vergoeding in zijn oven doet. Bij het eventueel gebruiken der vruchten, behoeft men ze niet te ko ken, maar men wassche ze en laat ze 24 uren in zooveel water weken dat zij bijna onderstaan; toevoeging van suiker is overbodig, daar de aan wezige vruchten, suiker genoeg bevat. HONDENSPEELGOED. Wellicht om het leven der jonge hondjes een weinig amusanter te ma ken, en tevens om het aangename met het nuttige te verbinden heeft men voor hen gummiballen in den handel gebracht met kattenkoppen, waar zij tevens in kunnen bijten en zoodoende hun scherpe tanden afslijpen. Misschien kan men hierdoor berei ken, dat hun aardacht van kussens en dergelijk® verboden voorwerpen, waar zij maar al te graag mee ravotten, wordt afgeleid! GEBLOEMD JURKJE. (No. 391). Gebloemd jurkje van flanel of cre tonne met bijpassende directoire en effen kraagje; het voor- en achterstuk is een keer of zes ingehaald; wie ech ter vaardig is in het smocken, kan er een heel mooi geheel van maken. Dit jurkje is met korte zoowel als lange mouwen geschikt voor meisjes van 3, 4 en 5 jaar. - Vroeger jaren zorgde men, vooral zij, die op het platteland woonden en vruchtboomen hadden, voor een Hin ken winter-voorraad gedroogde aard appelen, peren, kwetsen en pruimen, terwij! men in de stads-huishoudingen ook tegenwoordig nog, de gedroogde vruchten ter afwisseling van de altijd terugkecrende kool in de wintermaan den, gaarne nuttigt, hetzij ter vervan ging van groente, hetzij als compote Het drogen is eenvoudig en goed koop, hoofdvereischte is niet te groote hitte (hoogstens 70 gr., beter is het echter op pl.m. 60 gr. te blijven) en te zorgen, dat de warmte goed door de vruchten kan circuleeren. Men heeft voor het drogen volrijpe goede vruch ten noodig en overtuige zich, dat zij niet wormstekig zijn. Appelen worden met de appelboor van het klokhuis cotdaan en in ringen of partjes gesne den; peren worden van het kroontje ontdaan en blijven heel of worden ge halveerd. Pruimen worden in hun geheel ge laten en niet ontpit; er zou dan te veei vocht wegvloeien. De gereedgemaakte vruchten worden nu in los gevlochten platte teenenmandjes op een verhoo ging boven den kachel geplaatst of Wenken voor het bestellen. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het bestellen niet te ver gelen de maat en het juiste nummer cp te geven. Patron»- w. '~n ge!c erd na overschrijving van een bedrag van 58 cent op postrekening 191919 van den „Knippatronendienst" te 's-Gra- venhage. Aanvragen kunnen ook per nostwissel gezonden worden aan de Redactrice van den „Knipnatroncn- dienst", Muzenstraat 5B te Den Haag en indien niet anders mogelijk per brief met bijsluiting van een bedrag van 58 cent in postzegels. -t REGENMANTELS VOOR KINDEREN. Zooals men op onze afbeelding ziet, volgen ook de regenmanteltjes der kinderen de mode voor de volwasse nen. Zij zijn van geïmpregneerde tweedstof, Schotsche of effen zijde en worden voorzien van groote, prak tische zakken en bijpassende hoedjes.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18