„OPRUIMING AMBRSFOOïSTSïH DAGBLAD NIEUW PARUS BALACJS Zaterdag 13 Februari 1932 -DE EEMIAISDER- 30e Jaargang No. 194 DERDE BLAD DE GEVECHTEN TE SJANGHAI BOODSCHAPTASSCHEN Leer div. uitvoeringen Fa. B. KRAAL Langestraat 23 Lijstenmakerij en Kunsthandel KLEEDING MAG AZIJN oVefchoe^ otieó^ WERKLOOZENONLUSTEN IN NEW FOUNDLAND ONTWAPENINGSSTRIJD TE GENEVE DE STAATSGREEP IN MEMEL De Amerikanen maken zich ongerust S jan gli ai, 12 Febr. (V.D.) Te Washing ton maakt num. zich ernstig ongerust over. het steeds dreigender wordende gevaar voor het leven der Amerikaansche onderdanen te Sjanghai. Men ziel echter in, dat men aan den toestand weinig kan veranderen. Alge meen gelooft men, dat de pds'tio der Ame rikanen te Sjanghai gevaarlijker is dan uit de officiorle verklaringen blijkt Het bom barderncmt van een-textielfabrh k, dje door Amerikaansche marinesoldaten was bezet, wordt als een zeer, ernstig feit beschouwd. Een korte wapenstilstand. Sjanghai, 12 Febr. (V.D.) Tal van vrij willigers onder leiding van katholieke priesters en missionarissen helpen mede, teneinde van den korten wapenstilstand ae- bruik te maken om de burgerbevolking, die nog in Tsjapei on in andere stadswijken in de nabijheid van hot front woont in veilig heid te brengen, alvorens do Japanners overgaan tot hot groote offensief, dat krach tig is voorbereid. „De liel zal weldra losbreken". Sjanghai, 12 Febr. (V.D.) Voor "t eerst sedert 14 dagen zwijgen do kanonnen. Van hedenmorgen 8 uur tot precies 12 uur 's middags duurt de wapenstilstand. De hoofdweg naar Tsjapei kan door het Ja- pansche vuur bestreken worden, maar geen schot wordt gelost, nu de hulpbrigades er aan hot werk zijn. Japansche officieren ver klaarden, dat men zich strikt aan den wa penstilstand zal houden tot 12 uur precies, maar dat dan, gezien de hoeveelheid Ja pansche troepen, die opgesteld zijn, de hel zal losbreken Terwijl de Japanners hadden aangekondigd, dat zij gisteren een groot of fensief zouden inzetten, beweren zij thans, dat hun aanval, die is afgeslagen, slechts een proefaanyal is geweest. Zij hebben he den nieuwe versterkingen gekregen, doch ook voor de Chineesche 'troepen zijn ver sterkingen uit Nanking gearriveerd. Giste ren heeft een .Tnpansch vliegtuig hommen laten vallen.b^ven een textielfabriek in de Amerikaanse!"!^ concessie; 19 Amerikaan- sch.e marinesoldaten - konden ter nau wer pend ontsnappen. In antwoord op het pro test van den Ameriknans'chcn consul gene raal betuigden do Japansche autoriteiten hun leedwezen en verklaarden dat iets der gelijks niet meer zal voorkomen. Australische steun aan do Chi- urezen? Kingsford Smith wordt genoemd als adviseur op luchtvaartgebied. Londen, 12 Febr. (V. D.) De corres pondent te Sydney van de Daily Herald verklaart uit zeer betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat de bekende Australische vlieger Kingsford Smith een aanbieding zou hebben gekregen het opperbevel over de Chineesche luchtvloot op zich te nemen. Kingsford Smith zal dit aanbod echter waarschijnlijk afwijzen, doch wel de functie van adviseur voor de Chineesche lucht strijdkrachten aanvaarden. Voorts zijn on derhandelingen gevoerd over den aankoop van Australische gevechtsvliegtuigen door China, terwijl een groot aantal werkloozc Australische piloten bezig zouden zijn met de vorming van een speciaal eskader, dat den Chineezen hulp zou willen verleencn. Een rijk in Australië woonachtige Chinees zou bereid zijn de noodige gelden ter be schikking te stellen. In officieele Austra lische kringen is men van meening, dat een dergelijk optreden van Australische on derdanen geoorloofd is, zoolang Groot-Bri- tanniê neutraal blijft in het Japanscb-Ghi- neesche conflict. Een nieuwe Japansche aan val op de forten. Moskou, 12 Febr. (V.D.) Het sovjet-tele- graafagentschap meldt uit Sjanghai, dat hedenmiddag tegen 12 uur de Japansche aanval op de Wocsoengforten opnieuw is begonnen. De Japanners maken gebruik van zware artillerie en na een beschieting met scheepsgeschut en machinegeweren is de Japansche infanterie tot den eersten aan val op de forten overgegaan, tot nog toe echter zonder succes. Londen, 12 Febr. (H. N.) Uit Sjanghai wordt gemeld, dat admiraal Nomoera den commandant van den Engelschen kruiset Berwick heeft verzocht om voor van mid dag 3 uur de plaats, waar de kruiser thane* ligt, te verlaten' Men leidt daaruit af, dal de Japanners van plan zijn tot een nieuwe beschieting der Chineesche stellingen over te gaan. Sjanghai, 12 Februari. (V.D.) Direct na afloop van den wapenstilstand welke voor vier uren was overeengekomen en waarvan de Japanners een verlenging wei gerdon, werden Vrijdagmiddag de vijande lijkheden hervat en aan beide zijden met artillerievuur heropend. Japansche vlieg tuigen bombardeerden opnieuw de Chinee sche stellingen. Ook bij de Woesoengforten openden de Japanners het bombardement van een oorlogsschip uit, nadat de bevel hebber der Japansche zeestrijd krach ten, "Vamara den commandant van den Engel schen kruiser „Berwick" had verzocht zich uit de vuurlinie te verwijderen. De ontruiming van do Toengt- schi Universiteit. Sjanghai. 12 Febr. (V.D.) Tijdens den wapenstilstand van Vrijdagmorgen werd de Duitsche kolonie van de Toengtschi IJni versiteit door haar bewoners geheel ge- evacueerd, nadat de meeste aldaar woon achtige Duitschers reeds eenige dagen ge leden de Internationale nederzetting had den betrokken. De Chineesche opperbevelhebber beeft de Duitschers met zeer grooto vriendelijk heid bejegend en stelde hun twee vracht auto's ter beschikking, teneinde hun bezit tingen in veiligheid te brengen. Prof. Struebel, die een krachtig aandeel heeft gehad in de totstandkoming van den wapenstilstand, vertelde over zijn weder waardigheden sinds het begin van de ge vechten bij de Woesoeng-forten: Alle Duitsche professoren met hunne fa mine's waren sinds den aanvang der ge vechten in de gebouwen der Universiteit bijeen en verblijven tijdens het bombarde ment in de kelders. Het huis van Prof. i Struebel is door de .Tapanscho granaten volkomen vernield. Het laboratorium van cle universiteit" \Verd~ evonoens geheel ver woest. Prof. Strubel zelf, die tijdens don oorlog officier van gezondheid was aan het Westelijk front, begaf zich iederen dap met gevaar voorzijn léven - naar "de Woesoeng forten ter verzorging van dé gewonde Chi- noezen. De commandant; van hek-fort werd een der eerste' zwaar gewon deh, aangezien hem béide armen door een Japansche gra naat werden afgerukt. Bijeenroeping van Ue Volken- bondsvergadering gevraagd. Genève, 12 Febr. (V.D.) De Chinee sche gezant heeft Vrijdag een nota aan den Raad van den Volkenbond doen toe komen, waarin officieel het bijeenroepen van do Volkenbondsvergadering ter behan deling van het Japansch-Chinecschc con flict wordt gevraagd. In de nota wordt echter verklaard dat dc Chineesche regecring van dit verzoek geen gebruik zal maken, wanneer de Raad zijnerzijds de#Volkenbondsvergadering bij eenroept. Men heeft den indruk dat de Chineesche delegatie niet direct op de bijeenroeping van de Volkenbondsvergadering aandringt, cloch zich alleen verzekeren wil van haar rechten overeenkomstig de bepalingen van artikel 15 van het Volkenbondsverdrng. Het Chineesche voorstel ver worpen. De Volkenbondsraad heeft Vrijdagavond in een zitting welke cenige uren duurde MUSSOLINI BIJ DEN PAUS. Een draadloos overgebrachte afbeelding in verband met Mussolini's bazoek aan den Pans. Men ziet hier den Duce, te midden van pauselijke hoogwaardigheids- - bekleederSj in het yatlcaasu LANQESTR. 35 TEL. 308 arrch. weg 33 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. Billijke prijzen. het Chjnecsche voorstel besproken inzake directe bijeenroeping van de Volkenbonds- vergadering. Do Raad staat op bet stand punt, dat de directe bijeenroeping van do plenaire vergadering voorloopig niet doel matig is,, aangezien de tot nu toe van de •Enquêtecommissie in liét'Verre Oosten ónt- vangen berichten geenvèi voldoende basis vormen voor een onderhandeling tot defini tieve regeling van het conflict. Eenige stadsdeclen van Sjang hai door de Japanners bezet, Moskou, 12 Febr. (V.D.) Volgens een bericht van het Telegraafagentschap der Sovjet Unie hebben du Japansche troepen verscheidene stadsdeelen van Sjanghai cn omgeving bezet. Minister-president mishandeld Londen, 12 F e b r. (V. D.) Te St. Johns op New Foundland kwam het gisteren tot ernstige werkloozen onlusten. Een groote menigte had zich verzameld voor het ge bouw van het hoogo gerechtshof, aange zien men meende, dat bet ministerie daar juist m zitting bijeen was, om t.e beraadsla gen over de maatregelen voor de werkloo zen. Onzeer 2000 werkloozen stonden voor het gebouw en besloten een deputatie naar den minister president sir Richard Squires te zenden. Toen deze deputatie echter niet werd toegelaten, brak de menigte door hot politiecordon been en drong het gebouw binnen. Mannen en vrouwen drongen door de gangen naar de kamer van den minis ter-president, die de werkloozen trachtte te kalmeeren, doch van één hunner een klap in het gelaat kreeg. Toen de minister-presi dent ook geen kans zag om te ontsnappen, zegde hij toe, dat hij opdracht zou geven dat de uitgereikte hoeveelheden levensmid delen zouden worden vergroot en dat ver hooging van den steun, die thans niet meer bedraagt dan 1,6 dollar per maand, zou worden overwogen. Radicale Spaansche voorstellen G e n v o, 12 Febr. (V. D.) Bij do alge- me'eiïe debatten van hedenmorgen lichtte de Spaansche minister van buitenland sche zaken de Zulueta de ontwapeningsvoor stellen der Spaansche regeering toe. Deze voorstellen houden in: vermindering van personeel cn materiaal tot het minimum, dat '-noodig is om de internationale vol kenbondsverplichtingen to kunnen nako men en voor de bezetting van de garnizoe nen in het binnenland; voorts verminde ring der vloten tot het voor de bescherming der kusten en zeeéngtcn noodzakelijk mini mum; volledige afschaffing van do militai re luchtvaart en mtcrnatiohaliseerihg van de handelsluchtvaart: afschaffing van alle wapens, die de conferentie tot aanvaiswa pens verklaart; internationale cóntröU* op den wapenhandel en de wapenfabricagc. afschaffing van oorlogsschepen boven de 10,000 ton, afschaffing van scheepsgeschut boven het kaliber van 203 m.M. en van onderzeebooten boven de 1000 ton, alsmede verbod van bet met kanonnen uitrusten van vrachtschepen. Minister De Zulueta toonde zich uiterst pessimistisch', wat de afschaffing der aanvalswapens betrof. De j ervaring had geleerd, dat de oorlogvoeren de mogendheden slechts op humane wijze oorlog wilden voeren in de gebieden, waar zij hun operaties niet hielden. De Spaan sche minister weigerde in te gaan op de kwestie van het verband tusschen veilig heid en ontwapening. Zonder deelneming van de Vereenigde Staten en sovjet-Rus land achtte hij Ontwapening ondenkbaar. De diepste oorzaken van den oorlog lagen echter op economisch gebied. Derhalve moeten thans in de eerste plaats de eco nomische moeilijkheden worden opgelost De Spaansche regeering is bereid de ont werp-convcntic der voorbereidende ontwa peningscommissie als basis voor verdere onderhandelingen te aanvaarden, doch eischt dan grondige wijzigingen. Met .den Italiaanschcn minister Grandi was Zulueta van raeoning, dat de bewapeningswedstrijd der Europeesche mogendheden tegelijk was begonnen met do uitbreiding der veilig heidsverdragon, zoodat de ook thans weer gedane pogingen, om veiligheidsgaranties te krijgen, even doelloos zouden blijken. Genève, 12 Febr. (V.D.) Na zijn Spaan schen confrater voerde de Minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowa- Kije? Benesj. het woord/ Benesj schilderde uitvoerig den huldigen iCatastrophalen politieker» cn cconomischon toestand van Europa. Hij sloot zich aan bij het Fransche standpunt, doch motiveerde nauwkeuriger don Tsjecho Slowaakschen eisch van een internationaal veiligheids systeem als eenige waarborg voor de be .scherming der kleine staten. De gebeurte nissen van do laatste jaren hebben het 'vertrouwen van de publieke opinie in de internationale instellingen, in de hand tee keningen van staatslieden en in de resulta ten van het Volkenbondsverdrag, zwaar geschokt. Dientengevolge moét de confe rentie zekere principieele verplichtingen scheppen. Het is de eerste taak om de tot standkoming van de eerste etappe van de beperking der bewapening te verzekeren Over enkele jaren moet deze eerste etappe door een tweede gevolgd worden. Tot nog toe hebben do schulden- en herstelvraagstuk ken de tegenstellingen tusschen bepaalde groote mogendheden verscherpt en de ont wapeningskwestie op een dood punt ge DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Vrijgestelde artikelen. Londen, 11 Febr. (V. D.) De volgende artikelen optieenen wij nog aan de lijst van artikelen, welke vrijgesteld zullen zijn van bet algemeen invoerrecht ad. 10 van de waarde: spek, ham en eetwaren, af val, doch geen extracten cn essences van vleesch of geconserveerd vleescb in blik, levende viervoetige dieren, visclndoor Brit ten gevangen, ruwe katoen, met inbegrip van verwerkte katoen, afval van vlas en hennep, buiden en vellen, dagbladen, ge drukte boeken en gedrukte muziekuitga ven, drukpapier in rollen, houtpulp, chroom-erts, ijzervijlsel en staal vijlsel, ij zer- pyriet, tin-erts, stukhout voor de mijnen, zwavelhoudende mineralen, kalkphóspha- ten en radium. bracht. Do tweede definitieve etappe der Ontwapeningsconferentie zou slechts be reikt kunnen worden wanneer overeen stemming over de groote politieke vraag stukken is bereikt. Principieel staat de re- geering van Tsjecho Slowakije afwijzend tegenover do ontwerp conventie van den Volkenbond in haar geheel. Zij stelt echter verschillende wijzigingen voor, o.a. bet vaststellen van een duidelijke beperking der bewapening, doelmatige controle op do wapenfabricagc en den handel in wapenen, verbod van den chemischcn en bacteriolo gische» oorlog en van luchtaanvallen op do burgerbevolking, ontwikkeling van een systeem van sancties tegen degenen, dio gebruik maken van de verboden oorlógs- middelen. Met nadruk verklaarde Benesj, dat zijn regeering grooto waarde hecht aan de Fransche voorstellen on bereid is deze aafl te nemen. Redo van den Dccnschen minister Mnnch. Do Deensche minister van buitenland sche zaken. Dr. Munch, die eveneens he denmorgen het woord voerde, constateerde dat ondanks de verschillen in de ver schillende aan de Conferentie voorgelegde voorstellen, er toch op tal van punten over eenstemming heerschte, zoodat een accoord mogelijk moest zijn, speciaal ten aanzien van het verbod van bepaalde aanvalswape nen, vermindering der militaire uitgaven ep het scheppen van een doeltreffende con trole op de ontwapeningsraaatregelen. Het ontwapeningsprobleem was voornamelijk van politieken aard. Wanneer de staatslie den inderdaad den wil hadden om tol een resultaat te komen, zouden zij de techni sche moeilijkheden weten te overwinnen. Zal Duiischland een oorlogsschip zenden Koningsbergen, 11 Febr. (V. D.) Op een in het oog springende plaats wijst de Königsb. Allg. Ztg. op het gevaar eener in vasie der Litausche jongerenorganisaties m het Memel land en wordt de zending van een Duitsch oorlogsschip naar het Memel- gebied geëischt. Dit zal natuurlijk niet tot taak hebben aan te vallen, doch slechts tot plicht heb ben de door den „Marscb auf Memel" in ge vaar gebrachte Duitsche bevolking in het Momelgebied te beschermen en eventueel aan boord te nemen, indien het tot bloed vergieten en botsingen zou komen. DRIJFIJSGEVAAR OP DUIT8CHE RIVIEREN. K o b 1 e n.-z, 11 Febr. (V. D.) Medegedeeld wordt, dat de ochtend temperaturen in het Bóven- en Midden-Rijngebied sedert negen Februari gedaald zijn van het vriespunt tot veertien graden. In Neckar, Main, Naho en Moezel heeft zich drijfijs gevormd, dat zich ook reeds vertoont in het Midden- Rijngebied. De weringen en sluiswerken bij Kostheim en aan de monding van den Main zijn door ijsvorming buiten werking ge steld. De scheepvaart op dén Main ligt *tiL De binnenkomende weerberichten voorspel len voor de eerstvolgende dagen strenge vorst. Men kan dus een toeneming van het drijfijs verwachten, waardoor ook het Ne der-Rijngebied in govaar gebracht zou kunnen worden. EEN SCHILDERIJ VAN LUKAS CRANACH, GEVONDEN IN EEN KERR VAN EEN DER BERLIJNSCHE VOORSTEDEN. Een tot dusver onbekend schilderij van Lukas Cranach „Gethsemane", dat in de kerk van de Berlijksche voorstad Karlshorst door den predi kant ontdekt word. Volgens een verklaringen van bekende deskun» digen dateert het 85 C.M. hooge schilderij uit het jaar 1537, -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9