J. A. SCHOTERMAN Zn. G. VAN DUIN BeldanopNo.42 Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 Goud, Zilver of Horloges A. H. van NIEUWKERK N.V. Wijnhandel HET AANSTAANDE S.D.A.P.- CONGRES „HET GROENE FRONT" Beginselverklaring Mr. W. C. WENDELAAR IN DE KAMER? Vacatures in de V.B. fractie RAZZIA ONDER DE GELE BANDJES Hebt U een Taxi of Auto noodig? DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE HAAR VELOURS-EN BOUCLé-KARPETTEN HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 De hangende partijs geschillen Van het niet Paschon te houden Haar- lemsch congres van de S.D.A.P. is de be schrijvingsbrief verschenen. Het bevat, al dus de Voorwaarts, niet minder dan 289 voorstellen. „Daarvan zijn er slechts twee van het partijbestuur; alle andere zijn van partij-afdceliiigen afkomstig. Daarenboven zijn er voorstellen bij, die gelijkluidend door verscheidene afdeelingen zijn inge diend en slechts voor één nummer op de lijst tellen. Van dc 289 voorstellen hebben er 70 recht streeks betrekking op de hangende partij geschillen, waaraan waarschijnlijk het ge- lieeJe congres gewijd zal zijn. Do overige komen dan vermoedelijk pas aan de orde op een vervolgcongres, dat reeds in het voornemen van het partij-bestuur ligt. Het spreekt vanzelf, dat 289 voorstellen onmogelijk op het congres en zelfs op ver scheidene vervolgcongressen stuk voor stuk toegelicht, behandeld en afgehandeld zullen kunnen worden." Het blad doet vervolgens een greep uit de voorstellen betreffende de partijgcschil- len. Uit deze opsomming blijkt dat er in de S.D.A.P. allerminst éénstemmigheid heerscht. ..De afdeeling Heemstede geeft een uit voerige motie niet do kern: oppositie geoor loofd, tegenleiding niet. Rotterdam VII wil terugtrekking van alle partijgenooten uit colleges van dagelijksch gemeentebestuur. Gedeputeerden en crisis-comité's; dito Voorburg en ongeveer Rotterdam II. De afdeeling Den Haag V ontwerpt een werk- looslieidsprogram, evenals Beekbergen en Zaandam cn Amsterdam XIII, de beide laatste echter op andore basis. Amsterdam IIT, Arnhem II, Den Haag V cn nog eenige andere afdeclingen verwijten de partijlei ding tekort in buitenparlementaire actie, de laatste en Arnhem I vergen obstructie in de Kamer. Leiden eenerzijds vrije mee- ningsuiting, anderzijds ordemaatregelen te gen onorganisatorisch cn een ondisciplinair optreden. Arasterdam V wil een partijwoek- blad onder in meerderheid oppositieleiding en dan verbod van „Fakkel" en „Socialist". Amsterdam XI wil evenals Gouda zulk een weekblad als bijvoegsel van onze dagblad pers. Leidschcndum, Schoor], Lonneker V en Amsterdam VIII vragen in meer of min der sterken vorm maatregelen tegen het oppositieoptreden, terwijl Laren-Blaricum met drie moties de oppositie steunt en het partijbestuur afvalt." DE DIRECTEUR DER VEREEN. BAKKERIJEN VEROORDEELD. Tot een jaar. "s Graven h age, 16 Febr. De Haagsche rechtbank deed hedenochtend uitspraak in de zaak tegen de gewezen directeur der Vereenigde Bakkerijen II. Ph. Z„ die op 2 dezer heeft terechtgestaan wegens verduis tering van een bedrag van totaal 9000 ten nadeelo van bovengenoemde N.V. cn voorts wegens valsche aangifte. Zooals ge roeid is in deze zaak door hot O. M. tegen verdachte 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf gecischt. Do rechtbank achtte dc ten laste gelegde verduistering wettig en overtuigend bewe zen en veroordeelde Z. te dier zake tot een jaar gevangenisstraf. Verdachte werd vrijgesproken van de ten laste gelegde valsche aangifte. DE PRINS NAAR ROTTERDAM. Z. K. H. Prins Hendrik zal zich in den middag van Donderdag 18 dezer naar Rot terdam begeven, ten einde tegenwoordig te zijn bij de huldiging van den afgetreden voorzitter van de Kon. Roei- en Zeilveree- niging „De Maas", den heer Hoffmann. UITBREIDING VAN DE ELECTRIFICATIE. Verbinding DordrechtAmster« dam. Dordrecht, 15 Febr. De verbouwing en de ophooging van het stationseinplacement alhier en de bouw van een tunnel naar de Chrispijnwijk zijn thans in een nieuw sta dium gekomen door de ernstige plannen, die er bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bestaan om de spoorlijn Rot terdamDordrecht te electrificeeren. Het laatste zou dus beteekenen dat Dordrecht een regelrechte verbinding krijgt met Am sterdam, waardoor liet station als overstap station voor het Zuiden des lands hoogst waarschijnlijk in de plaats zal treden van Rotterdam D. P. Naar wij vernemen ligt het tevens in de bedoeling den bestaanden halfuursdienst lusschen Rotterdam en Amsterdam bij door trekking van de lijn tusschen Amsterdam en Dordrecht te handhaven, zoodat Dor drecht dan een uitstekende verbinding krijgt met Noord- en Zuid-Holland. De plannen tot verbouwing van het sta tion zijn lang niet nieuw. Reeds bij het aan nemen van het voorstel van B. en W. in den raad tot den bouw van een nieuwen tunnel, onder de spoorlijn door, in de on middellijke nabijheid van het station, kwam aan het licht dat er ernstige plannen wa ren om het station te verbouwen en vooral het emplacement belangrijke wijzigingen te doen ondergaan, waardoor de tunnelbouw geregeld werd vertraagd en uitgesteld. Nu thans het plan bestaat orn het traject te electrificeeren wordt het tunnel- en sta- tionsvraagstuk weer actueel. Het is te verwachten, dat indien inder daad tot electrificatie wordt besloten dit Dordrecht slechts voordeel kan brengen en de naam van de oude stad weer veel vaker zal worden genoemd dan thans het geval is (Telegraaf) Dankbetuiging van II. M. de Koningin voor liet gezonden telegram In de Zaterdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van het Nationaal Boeren Cri siscomité werd mededeeling gedaan van een na de demonstratie uit Den Haag na gezonden telegram, namens H.H. de Ko ningin, waarin II.M. dank betuigt voor de gevoelens, geuit in een haar door het Co mité gezonden telegram. Waar Donderdag aan 't eind der bijeen komst op Iloutrust in principe is besloten tot het oprichten van een Nationale Boe renpartij „Het Groene Front" was aan de bespreking daarvan het grootste deel de zer vergadering gewijd. De Nationale bocrenparij „Het Groene Front" wil zijn de groote Nederlandsche Centrale boerenorganisatie door boeren bestuurd. De partij ziet in de verschillende land bouworganisaties tccfmischo vakvereeni gingen, wier werkzaamheden voor onze boerenstand van veel belang zijn geweest en nog zijn, doch wier karakter meebrengt, dat zij zich afzijdig houden van politiek, met als gevolg dat zij op economisch ter rein (Technische voorlichting uitgezon derd) vrijwel machteloos staan, wat uit de tijdens de crisis opgedane ervaringen wel zeel duidelijk is gebleken. Het lidmaatschap van de Nationale boe renpartij ..Het Groene Front" sluit dus in geen geval het lid zijn van een of meer der landbouworganisaties uit. Zooveel mo gelijk zal juist dc partij het georganiseerd zijn van alle boeren in die speciale vak- verecnigingen waarin zij thuis hooren, be vorderen. Ook het lidmatschap van een der poli tieke organisaties is, voor zoover deze niet met het door de partij beoogde doel in strijd zijn, toelaatbaar. De Nationale Boerenpartij „Het Groene Front" verklaart zich pertinent tegen revo lutie, voor orde en gezag. Zij is trouw aan de overheid, voor de handhaving van Godsdienstvrijheid krachtens de beginse len van het Christendom, zooals die ook door ons voorgeslacht onder leiding der Oranjevorsten is hoog gehouden. Een commissie werd benoemd tot het ontwerpen van Concept-statuten en Huis houdelijk reglement. De contributie werd voorloopig bepaald op 1.— per jaar minimum. Met de werving van leden wordt nu be gonnen. BRAND IN EEN WASSCHERIJ TE ROTTERDAM Veel waschgoed verloren gegaan. Rotterdam, 16 Februari. Hedenmid dag omstreeks vier uur brak alhier brand uit in de wasscherij „Kralingcn" van de ^Ved. J. L. Lefebre aan de Jeruzalem- straat 16. Het pand bestaat uit twee verdiepingen, beneden de wasscherij, daarboven de dro gerij. Het vuur is ontstaan in de drogerij. Per soneel dat in de wasscherij bezig was, be speurde den brand en poogde eerst met een slang op de eigen leiding het vuur te blusschen, wat evenwel niet gelukte. De brandweer die inmiddels gewaarschuwd was, verscheen met veel materiaal ter plaatse. Door drie 6langenwagens en' een motorspuit werd met zes stralen gewerkt onder leiding van hoofdman van Sillevold. De vlammen sloegen eerst aan de aohter- zijde uit het pand en kort daarop ook aan de voorzijde. Het personeel moest in allerijl de vlucht nemen. Na drie kwartier spuiten had men den brand onder den knie, waar na er nog cenigen tijd werd nagespoten. Het \voonhui9 van de eigenaresse, dat naast de wasscherij gelegen was, kreeg evenals de afdeeling wasscherij veel water schade. Toen de brand uitbrak, heeft men nog kans gezien een partij waschgoed uit de wasscherij in veiligheid te brengen. Op de drogerij, die geheel is uitgebrand, is echter veel waschgoed verloren gegaan. Het dak is op verschillende plaatsen doorgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. De burgemeester van Rotterdam, de heer Droogleever Fortuyn, sloeg geruimen tijd het blueschingswerk gade,- De Vrijheidsbond heeft nieuwe, jonge krachten noodig In de bladen verschenen berichten, dat de burgemeester van Alkmaar, mr. W. C. Wendelaar, vice-voorzitter zou worden van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond. Mr. Rink zou als zoodanig aftreden wegens hoogen leeftijd, burgemeester Droogleever Fortuyn wegens drukke werkzaamheden. Een liberaal politicus, van wien het eer ste bericht in de „Avondpost" was uitge gaan, dat aan mr. Wendelaar een belang rijke functie in de Liberale Staatspartij was aangeboden, schrijft than6 nader aan hetzelfde blad: De zaak is deze, dat ook de voorzitter der partij, mr. D. Fock, te kennen heeft gege ven binnenkort zijn funotie te zullen neer leggen. Do heer Fock staat op het stand punt, dat zijn taak nu maar eens overge nomen dient to worden door een jongere kracht, cn bovendien, al is hij nog sterk en geestkrachtig, toch is de plotselinge dood van zijn vrouw ten vorigen jare een zeer harde slag voor hern geweest, en is het ook in verband hiermede geen wonder, dat hij van de vele beslommeringen van het voorzitterschap wenscht te worden ont heven. Het tijdstip, waarop hij zijn taak zal overgeven, staat wel-is-waar nog niet go- heel vast, maar ligt in de nabije toekomst. Het is, indien zich geen onverwachte om standigheden voordoen, de bedoeling, dat, eventueel na een kort vico-voorzitterschap, mr. W. C. Wendelaar hem zal opvolgen, en het moet zeker niet onmogelijk worden geacht., dat dan de partij dezen nieuwen leidor in 1933 in do Tweede Kamer zal brengen. En al is hieromtrent uiteraard nog niets beslist, men zal in Alkmaar niet al te verrast rnocten zijn, wanneer de Burge meester indien do voornemens, welke men in leidende kringen van den Vrijheids bond ten opzichte van hem koestert, in ver vulling gaan in de naaste toekomst zijn taak aan het hoofd dier gemeente zal neer leggen. Wanneer die voornemens althans met zijn eigen wcnsclion overeenstemmen. Er zijn teckenen, welke er op wijzen, dat men in den Vrijheidsbond, zeker niet het minst met het oog op do verkiezingen van het volgend jaar, naar het vooruitbrengen van jongere krachten zoekt. Wanneer men de parlementaire positie van de liberalen nagaat, komt men tot do conclusie dat die, met het oog op den in vloed en het prestige der partij, geen ver dere verzwakking kan velen. Zooals men weet, is de Vrijheidsbond in 1921 opgericht. Bij de verkiezingen van 1918 kregen de par tijen en groepen, waaruit later de Vrijheids bond werd gevormd, gezamenlijk 202.129 stemmen of ruim 15 pet. van het totaal, die samen IC zetels opleverden. Na de op richting van den Bond is het toen bij do achtereenvolgende verkiezingen als volgt gegaan Aantal In per- Aantal stemmen centen zegels 1922 271.358 9.3 pet. 10 1925 269.562 8.7 pot. 9 1929- 249.105 7.4 pet. 8 Men is zich in de leidende kringen der partij er-van bewust dat het cijfer niet verder mag dalen, en dat daartoe alle krachten moeten worden ingespannen. Wij spraken hierboven over de mogelijk heid, dat mr. Wendelaar indien hij dit zelf óók zou wenschcn in de Kamer zou worden gebracht. Men schijnt zekere ver wachtingen van hem te koestoren. Vermoe delijk komen in de Kamer-fractie enkele vacatures. Mej. J. Westerman heeft reeds enkele malen officieus te kennen ge geven, dat zij zeer vermoedelijk in 1933 geen candidatuur meer zal aanvaarden, al heeft zij nog geen definitieve beslissing ge nomen. Van een ander lid wordt gezegd, dat hij zich evenmin meer verkiesbaar zal stellen. Zal de Kamer-fractie ook met eeni ge jongere krachten worden versterkt? In den laatsten tijd treden in de (schriftelijke en mondelinge) propaganda voor dc libe rale beginselen enkele personen op den voorgrond, van wien met vrij groote stel ligheid kan worden gezegd, dat zij bij de candidaatsteiling voor 1933 voor een candi datuur in aanmerking zullen komen. Intus- 6chen is dit een punt, dat ernstige overwe ging verdient, en waarop ik later, met uw goedvinden, nog wel eens terugkom. Te meer, daar iemand bekwaam en achtens waardig kan zijn, en toch minder geschikt om in de politiek naar voren te worden ge bracht. Dc Liberale Staatspartij zal, wil er in 1933 een bevredigenden uitslag worden bereikt, tijdig een krachtige propaganda moeten gaan voeren, met zeer geschikte candidaten. Voor het oogenblik wil ik hieraan alleen nog toevoegen, dat, als mr. Fock inderdaad spoedig mocht heengaan, de geheelc partij dezen staatsman, aan wien de liberale zaak zooveel verplicht is, dank zal dienen te weten voor het feit, dat hij, na zijn terug komst uit Indië, aanstonds bereid is ge weest aan het op hem gedane beroep ge volg te geven en voorzitter te worden. En het stemt weemoedig, dat de Liberale Staatspartij op dit oogenblik een leider, die hem naar standing, ervaring en bekwaam heid voldoende vervangen kan, niet kan vinden. Er heerscht, helaas, in onze gele deren een ie-kort aan goede aanvoerders. DE DOODSLAG IN DE WAGENSTRAAT. De Hooge Raad zal den 29en Februari behandelen het cassatieberoep van den 28- jarige D. P., die door het gerechtshof te 'sGravcnhage in hooger beroep tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens doodslag gepleegd in de Wagenstraat te 's Gravenhage op «zekeren Van N. in den nacht van 15 op 16 Juni 1931. Politioneele actie tegen snorders in de hoofdstad Amsterdam, 16 Februari. Naar wij vernemen is de politie hedenavond op het Rembrandtplein en op andere punten van de stad met kracht opgetreden tegen een groot aantal niet tot het erkende station- neerbedrijf behoorende chauffeurs, dat op alle uren van den dag met allerlei auto's door de straten van Amsterdam pleegt te rijden, met de kennelijke bedoeling o.m. op te maken uit liet opzettelijk langzaam rijden met auto's, voorzien van gele of witte banden, den ritprijs vermeldende op transparanten of bordjes, enz. deze wa gens aan het publick to verhuren, hetgeen in strijd is met het z.g. snordersverbod. Vele chauffeurs zijn in de avonduren van deze actie der politic, welke ten doel heeft, aan dit snorren paal en perk te stellen, het slachtoffer geworden, doordat proces-ver baal tegen hen werd opgemaakt. Op het Rembrandtplein en omgeving was het geruimen tijd zeer rumoerig in verband met het feit, dat een lange file van deze snorders telkens opnieuw het plein rondreed, daarbij onophoudelijk met claxons en signaalhoorns een oorverdoo- vend lawaai makend. BRAND IN DE J. P. HEYENSTRAAT TE AMSTERDAM. In een uurworkzaak. Arasterdam, 10 Febr. In de uurwerk zaak van den heer J. Lorist, gevestigd J. P. Heyestraat 79, heeft hedenmiddag een kleine uitslaande brand gewoed. Wat de oorzaak betreft, is komen vast te staan dat de zoon van den heer Lorist bezig is geweest rnet het schoonmaken en reparee- ren van een wekker, waarbij hij behalve benzine en nafta, een brandende soldecr- lamp heeft gebruikt. Toen hij zijn werk eenige oogenblikken in den steek liet om wat sigaren tc halen, bemerkte hij bij zijn terugkomst tot zijn grooten schrikt dat de werkplaats in lichter laaie stond. Toen de brandweer, die spoedig gewaar schuwd was, arriveerde, had, het vuur zich reeds aan do winkelruimte medege deeld, terwijl het aan de achterzijde vrij fel uitsloeg. Het oorspronkelijk gegeven alarm van middelbrand werd na aankomst van den hoofdbrandmeester D. Doetz, na dat deze de situatie had opgenomen, in kleinen uitslaanden brand gewijzigd. Met twee stralen, waarvan een aan den voor kant cn de andere aan dc zijde van de Borgerstraat werd binnengeleid, waren de vlammen spoedig bedwongen, waarna de werkzaamheden van de brandweer zich tot hetgewone sloopingswerk konden bepalen. De werkplaats en de winkelruimte wa ren vrijwel geheel uitgebrand, waarbij een aantal klokken cn andere uurwerken het leven heeft gelaten. Ook de achterkamer van de eerste etage kreeg, doordat het vuur door een luik in dc werkplaats naar boven was geslagen, brandschade. Dc bovenburen hadden dadelijk na het uitbreken van den brand hun woning ver laten. De eigenaar is voor een bedrag van 10.000 verzekerd. Een talrijk publiek sloeg van achter de afzettingen het blusschingswcrk gade. ONTSLAG OP DE MIJNEN. Heerlen, 16 Febr. In verband met het feit, dat op de particuliere mijnen onge veer 50U arbeiders tegen 1 Maart worden ontslagen, heeft dc Nederlandsche Mijn werkers Bond een verzoek tot de Contact commissie gericht een spoedvergadering van de Contactcommissie te beleggen, om de mogelijkheid te bespreken door bijzon dere maatregelen dit massa-onslag nog te voorkomen. Juwolior. Tel. 898 OptioiSa, wn&ó 10 GRANDS PRIX Wanneer U een aardig en niet te duui! cadeau zoekt in kunnen wij U helpen. U vindt deze al tegen zeer bescheiden prijzen voorradig in prima afwerking. Deze maand gereed In aansluiting op ons bericht van S Febr, jongstleden wordt ons thans uit Brussel ge meld, dat de onderhandelingen tusschen dc Belgische en Nederlandsche regeering, wel ke nog slechts over de reeds aangeduide, ondergeschikte aangelegenheden liepen, hoogstwaarschijnlijk aan het einde dezer maand definitief 'zullen zijn beëindigd. Men rekent op 27 of 28 Februari. Men meent, dat het resultaat der onder handelingen nog vóór den zomer aan het Nederlandsche parlement zal kunnen wor« den voorgelegd. SCHILDERSWERKPLAATS UITGEBRAND. Enschede, 1G Februari. Hedenochtend brandde dc schilderswerkplaats van den heer Bcnnink aan de Tubantiostraat te En schede geheel uit. Dc brand ontstond door dat de knecht een busje terpetijn op een brandende bcnzinelamp liet vallen, waar door alles in een oogenblik in lichter laaie stond. Een personen-auto en een groote hoeveelheid verf is verbrand. Verzekering dekt de schade. LES MARIÉS DE LA TOUR EIFFEL. Het Groningscli Studenten Muziek Gezel schap „Bragi" heeft ter gelegenheid van zijn a.s. tiondo lustrumviering in studie geno men „Les Mariós de Ia Tour Eiffel" van Jean Cocteau. De leiding berust bij den lieer Ad. ITooy- kaas. HET CONFLICT IN HET KLEEDING- BEDRIJF. De rijksbemiddelaar in het 2e district, mr. S. de Vries Czn„ heeft inlichtingen ge vraagd aan partijen betrokken bij het drei gend conflict in liet hoerenkleedingbcdrijf, welk conflict zich over het gehecle land uitstrekt. IN HEETE MELASSE GEVALLEN. Op een fabriek te Bergen-op-Zoom. Zaterdag is op de Zuid-Nederlandsche spiritusfabriek te Bergen op Zoom de ar beider Van den Borght uit Halsteren tij dens het vullen van een schip met heete melasse, uitgegleden. In zijn val greep hij zijn kameraad Loos vast, waardoor beidën in de hecto melasse terecht kwamen. Zij werden spoedig uit do netelige posi tie bevrijd cn naar het Algemeen Burger gasthuis overgebracht. Hedenmorgen ver namen wij, dat hun toestand nog zeer zorgwekkend is. (Hbld.) HEDEN QEETALEERD IJZERSTERK, PRACHTIGE DESSINS. Bouclé 200 x 300 f 33.75- Haarvelours 200 x 300 f 39.—. ZIET DE ETALAGES Uw ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. DE „STANFRIES IV". Niet meer als vrachtboot in de vaart? Amsterdam, 16 Febr. Naar wij ver nemen is het thans zeer waarschijnlijk, dat de „Stanfries IV", waarvan cenigen tijd geleden bet wrak van den bodem der Zui derzee is gelicht, om verschillende redenen niet meer in haar oorspronkelijke bestem ming van vrachtstoomboot in de vaart zal worden gebracht Vermoedelijk zal het cas co tot lichterschip worden ingericht Do ketel van de „Stanfries", welke kort geleden uit de Zuiderzee is opgehaald en in goeden staat verkeert, is opgeborgen in het ruirn van de „Zwolle" van Verschure en Co., welk schip destijds eenige reizen naar de plaats, waar de ramp geschied is, heeft gemaakt Sen je ooit bedrogen in de liefde Bedrogen Man, ik ben opgelicht l", (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6