J. A. SCHOTERMAN Zn. A. H. van NIEUWKERK N.V. Wijnhandel Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 DE LIMMENSCHE STRAF ZAAK DE WEIGERING VAN PROF. K0RS CONTINGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN NA 25 JAAR NOG NIET VERGETEN W. STORKf De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant o.t. 0°^.» f [|6 DE OPBRENGST VAN 'S RIJKS MIDDELEN HAARVELOURS-EN BOUCLé-KARPETTEN HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Derde dag van de behandeling Amsterdam, 17 Febr. De Vierde Ka mer der Rechtbank zette heden de be handeling voort van de strafzaak tegen den Amsterdamschen advocaat, verdacht van medeplichtigheid aan valschheid in ge schrifte, verduistering en heling. Hij zou o.a. in een crediet-hypotheekacte hebben doen opnemen, dal een zekere juffrouw W. aan den hypotheekgever E. een schuld van 8800 had. Dat was echter, zooals hem bekend was, onjuist. Heden werd als getuige gehoord de neef van juffrouw W., de heer August W., thans wonende in Duitschland. Aanvankelijk was hij niet als getuige verschenen, doch de tweede verdachte in deze zaak, de koopman S., had op zijn aan wezigzijn geslaan. De advocaat had aan den neef een valsch taxatie-rapport ge dicteerd. Het huis van juffrouw W. was oorspronkelijk getaxeerd op ƒ8000, do ad vocaat had get. op zijn kantoor een taxatie rapport ten bedrage van ƒ18.000 gedic teerd. Toen get, het geschreven had, had verd. lachend gezegd: „Nu hebt u zicih aan „Urkundefiilschung" schuldig ge maakt." Get, wi6t, dat de woning oorspron kelijk was getaxeerd op ƒ8000, doch hij zag geen kwaad in het valsche rapport. Pres. mr Huysinga: „Waar is dat val- Bche rapport gebleven?" Getuige: „Dat weet ik niet, waarschijn lijk heeft do advocaat het in zijn zak ge stoken." Naar de meening van get. was de ad vocaat voor het gebeurde verantwoorde lijk, verd. S., de Amsterdamsche koop man, zou zijn handteekening maar gezet hebben, zonder den inhoud van de stuk ken te kennen. Op zekeren dag was get. telegrafisch in Keulen ontboden hij woonde toen in Duitschland de advo caat en de Amsterdamsche koopman zou den hem opwachten. Get. had n.l. vóór het samentreffen te Keulen aan den koop man S. een brief geschreven, waarin hij om geld vroeg, omdat hij zijn betrekking had verloren om bij mej. W. in dienst te komen. Daar de zaken te Limraen slecht gingen was got. broodelooa geworden. In Keulen liepen de zaken echter heel anders, dan get. zich had voorgesteld. De advocaat zou hem zoo verklaarde getuige mët een revolver hebben be dreigd en hem zco hebben gedwongen een schuldbekentenis van 203 te teekonen ten behoeve van den koopman S. Mr. Kokosky tfofc getuige): Dat verhaal is heel merkwaardig, temeer, daar ik in mijn dossier een brief heb, geschreven door u den dag na het. gebeurde te Keulen, en waarin u den advocaat bedankt voor alles, was hij voor u heeft gedaan. U schrijft er in, dat u ondankbaar bent geweest en later alles hoopt goed te maken'. Als u een baantje in Holland hebt, zult u den advo caat overal aanbevelen, zoo besluit u uw brief. (Vroolijkhcid.) Getuige: Ik was bang voor den advocaat en* ik vond het maar heter om zoete broodjes tegen hem te bakken. Naar aanleiding van get.'s verklaringen en zijn rol inzake het schrijven van het val- Bche taxatierapport werden getuige door den president, den officier en door mr. Ko kosky verschillende vragen gesteld. Het vuur werd hem na aan de schenen gelegd. Pres.: Toen u dat valsche taxatierapport schreef, hebt u er toen nooit aan gedacht, dat u een strafbare handeling pleegde? Get.: Dat is pas later tot mij doorgedron gen, doch toen was het te laat. Pres Waarom hebt u geen pogingen ge daan dat taxatierapport terug te krijgen? Getuiee: Dat hèb ik 6eprobeerd, maar het is me niet gelukt. De advocaat verlaat hierop het verdach- tebankje om zijn plaats af te staan aan den Amsterdamschen koopman S. Deze houdt eerst een opgewonden rede voering, waarin hij betoogt, dat hij minder goed wordt behandeld, dan de advocaat, zijn medeverdachte. Toen de president zijn woordenvloed op tactische wijze had ge stuit, werd August W., de neef van de Lim- mensche juffrouw ook in deze zaak als ge tuige gehoord. Intusschen brengt een vroolijk incident wat kleur in de rechtbank. Mr. Kokosky, de verdediger van den ad vocaat maakte een opmerking naar aanlei ding van de klaagliederen van verd. S. Verd. S. (tot mr. Kokosky): Wat zegt u meneer Kokosky? President: U bent hier eigenlijk op 't oogènblik niet, meneer Kokosky (gelach) President (tot get.): U hebt gewichtige mededeelingen te doen in de zaak tegen S. HEEFT U REEDS BESTELD? IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 Telefoon 92 Getuige W.: Ja, ik wilde vertellen, dat wij het geld allemaal samen hebben opge maakt, de dames hebben ook meegedaan. Vóór wij ons met de zaken bemoeiden had juffrouw W. al mets dan schulden. Pres.: Maar beter is zc toch niet van uw bemoeiingen geworden. Verd.: Dat beweer ik ook niet. Pres. (tot getuige): Van vvien kwam Viet denkbeeld om goederen op crediet te koo- pen en dan failliet te gaan. Get. W.* Dat idéé opperde de advocaat. Verdachte stelt eenige vragen aan getui ge, het antwoord laat zich echter even wachten, waarop verd. uitroept: „Maar August, je hebt toch tijd genoeg gehad om te bedenken wat je zult zeggen. (Vroolijk- heid.) (Wordt voortgezet.) Minister Beelaerts beantwoordt de vragen van den heer Hermans Op de vragen van den heer Hermans in verband met den aan prof. Kors, hoog leeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijme gen, geweigerden toegang tot België op zijn doorreis naar Leuven tot het vervullen van een spreekbeurt aldaar, heeft minister Bee laerts van Blokland geantwoord, dat hij omtrent de redenen van het gebeurde in lichtingen te Brussel heeft doen inwinnen Zooals ook uit het antwoord van de Belgi sche Regeering op de interpellation van de heeren Rubbens en Rpmsée in de Belgische Kamer van Afgevaardigden blijkt, was de weigering van toegang aan prof. Kors geenszins tegen 2ijn persoon gericht, maar hield deze verband met het feit, dat hij zich naar de vergadering te Leuven wilde be geven, te welker aanzien bij de Belgische Regeering de verwachting bestond, dat zij, hoewel zonder bijbedoelingen bijeengeroe pen, zou ontaarde-n in betoogingen vooi dienstweigering. Er werden toen maatrege len genomen, opdat de geheele vergadering te Leuven met zou kunnen plaats hebben. Van Regeeringszijde is het bij de beantwoor ding der interpellaties betreurd, dat prof. Kors niet tijdig kon worden gewaarschuwd. De thans geldende regeling Naar aanleiding van desbetreffende vra gen, deelt men ons vanwege het Crisis In- en Uitvoerbureau mede, dat ten aanzien van de contingenteering van textielgoedercn thans de volgende regeling geldt Importeurs, die textielgoederen als boven bedoeld wenschen in te voeren, blijven hun desbetreffende aanvragen op de daartoe vastgestelde formulieren bij het crisis bureau inzenden. Ingeval op de aanvrage gunstig wordt beschikt, wordt aan de aanvragers door genoemd bureau een toewijzing verstrekt, vermeldende dc totale bedragen, tot welke hun, onder dc bekende voorwaarden, de in voer, uit de op de toewijzing vermelde lan den wordt toegestaan. Zij, die in het bezit zijn van een op hun naam gestelde toewijzing, wenden zich, zoo dra zij een bepaalde partij goederen wen schen in te voeren, ter verkrijging van dc daarvoor noodige vergunning tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij welke hun handelszaak in het Handelsregister is in geschreven, onder overlegging van a. de toewijzing; b. de origineelc factuur der in te voeren goederen. Op dc toewijzing wordt door de Kamer van Koophandel cn Fabrieken telkens af geschreven het bedrag, waarvoor vergun ning is verleend. Indien het totaal bedrag der toewijzing is afgeschreven, wordt deze door de Kamer ingehouden. Bij de afgifte van een invoervergunning wordt aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voldaan een bedrag, overeenko mende iriet 2 ten honderd van de factuur- waarde der in te voeren goederen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot dc Kamers van Koophandel en Fa brieken, bij welke alle gewenschte inlich tingen, alsook de noodige formulieren, te verkrijgen zijn. ARBEIDSONGEVAL. Hardinxveld, 17 Febr. Hedenmiddag is de 30-jarige monteur B. Muilwijk, werk zaam op do Machinefabriek „Holland" tus- schen de machines bekneld geraakt. De dood trad onmiddellijk in. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kin£ Den 2len Februari 1907 verging aan den Hoek van Holland de Berlin Aanstaanden Zondag zal het vijf-en-twin tig jaar geleden zijn, dat de Ilarwichboot, de „Berlin" schipbreuk leed op de pieren van Hoek van Holland. De binnenkomende nachtboot was in vliegenden storm over zee de Hollandsche kust genaderd en passa giers en bemanning baalden weer ruim adem na de moeilijke reis, die het schip in voortdurende schommeling golf óp en golf af had gejaagd, waarbij van den kapitein en zijn officieren op de brug het uiterste aan kunst van navigatie was geèischt. Een zware tocht in het nachtelijk duister. Een zee, die nog zelden of nooit in zulk een on stuimigheid was aanschouwd, een striemen de sneeuwjacht, waartusschen-door klette rende hagelbuien op de mailboot uiteensloe gen, als was de orkaan, die de golven als losgebroken titanen in onvermoeidheid van uren op het schip deed aan-rennen, voor de opvarenden en verantwoordelijke bestuur ders nog niet beangstigend genoeg. Zwal pende en steigerende kwam de Berlin om streeks vijf uur in den morgen ter hoogte van De Hoek. Het ergste leed was gele denreeds flitsten dc lantaarnlichten van dc in zee uitgebouwde havendammen door het donker van den nog niet wijken den nachtde eerste bemoediging weer voor hen, die, aansprakelijk voor de passa giers beneden, in hutten en salons, op het commandodek de beklemmende vrees van dreigende gevaren hadden beleefd, maar nu weer andere gevoelens durfden binnenlaten, nu de veiligheid van het land hen méér en méér wenkte. Toen opeens die verraderlijke grondzee, op hetzelfde oogènblik dat de Berlin op den top van ziedende golven den Waterweg van De Hoek werd ingestuwd. Het was die grondzee in wier machtige greep het schip uit het roer liep en in het volgend moment op den Zuider-dam werd geslagen, daarop neergekwakt door de zee, die in een laat- stcn, woedenden aanval nog eenmaal zich op haar prooi wierp, die haar in geen geval mocht ontglippen. Op die Zuiderpier is de mailboot gebro ken, niet bestand tegen den ontzaglijken druk der zeeen, die uit het noordwesten kwamen aangestormd, ópgezweept door den loeienden wind, die in bondgenootschap met de golven, het nieuwe gevaar voor het schip wilde vergrooten. In die wilde razer nij der elementen brak het voorste deel van do „Berlin" ter hoogte van de machine kamer plotseling af, om direct in de diepte te verdwijnen. Het andere stuk van het schip zat in hellende houding muurvast op den strekdam geschoven, waar het door de torenhooge golven voortdurend werd over spoeld, waardoor de, in radelooze benauwe nis naar het dek gevluchte reizigers, in de branding der over-komende zeeën werden meegesleurd en weggeslagen, meters ver. buiten de pieren.- De Berlin had 160 passagiers aan boord. Van hen zijn er nog geen 20 gered Deze laatsten hebben het leven gedankt aan den moed van mannen, die dwars door den storm heen, hun stoomsloepen wisten naderbij te brengen, daarna door lijnen con tact kregen met het wrak op den dam, om eindelijk langs zwiepende touwen de nog aan boord overgebleven reizigers te laten dalen op de bodems die ter hunner redding waren uitgevaren. Reeds den tweeden dag nk den ramp lagen in een loods aan Den Hoek 68 lijken bijeen, passagiers van de Berlin, die waren opgevischt, of op het strand werden gewor pen. Tot die 68 van den eersten dag behoor de ook een tienjarig Duitsch knaapje, dat de reis van Londen naar Berlijn moeder ziel alléén had ondernomen. Familie had het kind te Harwich aan de boot gebracht en den blonden krullebol aan de hoede van den kapitein aanbevolen, terwijl vooruit naar den Hoek was geschreven, om daar te willen toezien op het plaats nemen in den trein. Het spoor-personeel had al instruc ties ontvangen om den knaap vooral be hulpzaara te zijn. Het ventje was een der eersten die aanspoelden. Den derden dag na de schipbreuk kwam de moeder van uit Berlijn naar Den Hoek om haar jongen te herkennen in de doodenhal, waar toen al negentig passagiers in eeuwige slaap lagen. Velen zijn van uit Den Hoek vervoerd naar de woonsteden hunner familie in het buitenland. Anderen zijn voor goed in Hol land gebleven en te rusten gelegd in onze aarde. Op het kleine kerkhof van 's-Graven zandc werden ze in een gemeenschappelijke groeve toegedekt, waarbij predikanten van hun eigen nationaliteit een laatsten groet brachten van het land, dat nimmer meer zou worden aanschouwd. Niet alle omgekomenen zijn teruggevon den. De zee heeft hen behouden. Het is alles alweer vijf-en-twintig jaar ge leden. Het leven heeft de afschuwelijke ellende van die Februaridagen in 1907 alreeds zóó ver weggedragen in verbleekt verleden, dat er 'n bepaalde overpeinzing voor noodig is, om het gebeurde weer in juiste herinnering terug te roepen. Vandaar even vertoefd bij het kruis dat wij boven de zee willen zien, waar in dien nacht van den 21en Februari vijf-en- twintig jaar geleden méér dan 135 men- schen den dood vonden, toen de bescher ming van het land hun zóó was nabij ge komen, dat de lichten van de veilige ree hun al toeschenen.». DRIJFIJS OP DE WAAL. Op de rivier de Waal voor Nijmegen ver toont zich sinds Dinsdagmiddag zwaar drijfijs over nagenoeg de geheele breedte. De scheepvaart ondervindt van het ijs be langrijke belemmering, terwijl ook de veer dienst met groote moeilijkheden gaande ge houden wordt. Gevaar dat de rivier gaat zitten, bestaat voorloopig nog niet. (Hbld.) Bekend Twentsch textieb industrieel Te Delden, waar hij ae laatste jaren woon de, overleed de heer Willem Stork, een be kend Twentsch textielindustrieel. De heer Stork werd 26 Augustus 1861 ge boren. Hij ontving zijn handelsopleiding op kantoren te Amsterdam en Engeland. Later trad hij in dienst van de firma C. T. Stork en Co., dc Hengelosche onderneming, die bekend is om haar fabrikaat van bont ge weven goederen. Hij maakte,een langdurige reis voor deze firma naar Nederlandsch- en Britsch-Indiö en was o.a. werkzaam in Rangoon. Deze reis legde den grondslag voor een blijvende belangstelling in de door hem bezochte gewesten, die tot persoonlijke relaties leidden. De overledene was o.a. commissaris van de N.V. Moluksche Handel-Vennootschap en de N II. Holland-Ceylon Handel Mij., bei den te Amsterdam. In 1885 bij de ornzet der firma C. T. Stork en in de N.V. Koninklijke Weefgoe-* derenfabriek werd hij mede-directeur dezer vennootschap. De laatste jaren was hij hier aan als comm. verbonden. Hij was een der krachtigste voorstanders van de oprichting van de N.V. Kunstzijdespinnerij „Nyma" te Nijmegen en bovendien werkte hij vele jaren mede in de Centrale Werkgevers Ri sico Bank en als president-Commissaris van dc Ovcrijsselsche Hypotheekbank te Deventer. Als bij vele Twentsche industrieelen ging zijn belangstelling uit naar land- en tuin bouw, op welk gebied hij zich vele vrien den had verworven. Zoo was hij geruimen tijd bestuurslid en voorzitter van de Over- ijselsche Landbouwmij., maakte deel uit van het bestuur van het boter-controlesta- ion en verder had hij zijn geheele liefde verpand aan de tuinbouwinrichtingen van dc Maatschappij van Weldadigheid te Fre- deriksoord, waar hij vele jaren commissa ris was. Van de Overijsselsche Vereeniging voor recht en voor Studie en van de Han- delskamer Twente was hij een groote steun pilaar. (libld.) DE SPOORWEGVRACHTEN. En de publicatie van het rapport dor commissie de Vries. 's- Gravcnhage, 16 Febr. Door den Voorzitter der Tweede Kamer zijn heden aan de Regeering medegedeeld de volgen de ingediende vragen van den heer van Braambeek aan den* Minister van Water staat: Wanneer kan publicatie tegemoetgezien worden van het rapport der commissie de Vries betreffende de spoor weg vrachten, waarvan de Minister de verschijning vóór 1 Januari 1932 reeds verwachtte blijkens het door hem gesprokene bij de behande ling van hoofdstuk IX der Rijksbegrooting 1932. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. Ongeval te Amsterdam. Amsterdam, 17 Februari. Toen heden middag te ongeveer kwart over drie een groepje kinderen, dat bij de Keulsche Vaart had gespeeld den rijweg van de Weesper- zijde wilde oversteken, kwam een bijna ze venjarig knaapje ongeveer ter hoogte van de Celsiusstraat <e struikelen met het nood lottig gevolg, dat het werd aangereden door een luxe auto, welke uit de richting Dui- vendreciit kwam. Het kind was onmiddel lijk doodo. Het lijkje is per auto van den Gemeentelijke Geneeskundigen en Gezond heidsdienst naar de ouderlijke woning ver voerd. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee Melange's volgens o.s. N.T. (Namidt.) - 1.90 E.F. (China Congo) - 2.10 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee - 1.60 Aanbevellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AMSTERDAM OPGERICHT 1881 QSAK ÓEXALI Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Peccof 1.90 Britsch-Ind. Pecco. - 1.80 *s Rijks middelen hebben gedurende Jan. 1932 opgebracht 31433.7223,40, tegen 43.255.758,05 in dezelfde maand van 1931. Het 1/12 der raming bedraagt 34.850.71 i, 1G. Middelen Jan. 1932 Jan. 1931 Grondbelasting 481.631.57 3.222.575.40 Personae Ie belast- 14.419.27 3.301.426.46 Inkomstenbelasting 7.09S.498.84 7.90S.643.34 Vermogensbelasting 1.116.679.86 1.251.357.53 Divid. en tantième 7.60.398.72 826.223.17 Rechten o.d. invoer 3.936.092.94 5.224.903. S6 Statistiekrecht 177.137.12 232.249.69 Accijns Zout 200.413.59 194.635.95 Geslacht 533.613.75 756.347.56 Wijn 51.421.45 35.102.79 Gedistill. 2.669.31138 3.452.202.35 Bier 804.984.90 943.071.74 Suiker 4.266.109.06 4.459.476.23 Tabak 2.502.159.39 2.808.257.46 Goud en Zilver 63.342.20 69.547.21 Zegelrechten1.565.777.02 2.351.322.96 Registratierechten 925.341.99 1.343.739.57 Recht v. success, enz. 3.750.765.60 4.102.609.32 Domeinen 175.167.88 2-49.004.83 Staatsloterij 16.955.97 16.974.49 Loodsgelden 323.591.30 455.807.06 1) Hieronder begrepen wegens zegelrecht van nota's van makelaars en comrnsionairs in effecten (Beursbelasting) 226.973.70. a. Hoofdsom, b. Opcenten, geheven ten bate van de algcmeene middelen. BEGRAFENIS VAN DR. J. A. BEIJERMAN. Zeer veel belangstelling uit Remonstrantsche kringen. Een schare van naar schatting eenige honderden menschen was op de.Oosterbe graafplaats to Amsterdam verzameld, ter bijwoning van de begrafenis van dr. J. A. Beijcrman. Onder hen waren de voorzitter en secretaris van de Commissie tot de Za ken der Remonstr. Broederschap, resp. de heeren mr. A. J. van Royen en ds. N. Blok ker uit Utrecht, ds. W. Mackenzie en bijna alle overige bestuursleden der Remon strantsche gemeente te Amsterdam; de hee ren M. H. Lem, H. Holster en mr. H. J. Lo- man voor de afd. Amsterdam van den Ned. Protestantenbond; de heeren jhr. Qiiarlcs van Ufford, L. J. van Wijk en ds. Bocke voor het Ned. Bijbelgenootschap; ds. P. v. d. Veer en de overige bestuursleden van „Zelfstandig Godsdienstig Leven" voor deze vereeniging; afgevaardigden van de Rè- monstr. Gemeenten te Leiden en te Gronin gen, predikanten van eenige kerkelijke go- meenten te Amsterdam enz. Aan het graf sprak, overeenkomstig den wensch van dr. Beyerman, niemand anders dan zijn oudste zoon, ds. J. Beyerman, thans directeur van het Groene Kruis te Utrecht, die voor de belangstelling zoowel bij deze uitvaart als tijdens de ziekte van zijn vader dankte; deze was, zoo zeide spreker, steeds vol dankbaarheid voor vriendelijkheid ge weest. Spr. gaf voorts naar het Hbld. meldt nog uitdrukking aan de liefde en de dank baarheid, die het gezin van dr. Beyerman steeds voor hem heeft gevoeld, en vertelde, dat deze nog kort voor zijn sterven al zijn kleinkinderen om zich verzameld had om te getuigen van zijn ideaal, om met Chris tus tc leven. HEDEN GEETALEERD IJZERSTERK, PRACHTIGE DESSINS. Bouclé 200 x 300 f 33.75- Haarvelours 200 x 300 f 39.—. ZIET DE ETALAGES Uw ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. ONZE GEZANT TE BERLIJN. En de betooging in het Sportpaleis. Op de vragen van den heer Schaper be treffende de tegenwoordigheid van leden van het Nederlandsche gezantschap te Ber lijn bij een z.g. appèl over de S.A.-troepen van Hitler ln het Sportpaleis aldaar, heeft minister Beelaerts van Blokland geant woord Hr. Ms. gezant te Berlijn, vergezpld van den gezantschapssecretaris, heeft inderdaad bedoeld appèl bijgewoond, evenals verschil lende andere diplomaten. Graaf van Limburg Stirum heeft daar omtrent geen voorafgaand overleg met den minister gepleegd. Het behoort tot de taak van de Neder landsche diplomatieke vertegenwoordigers, op de hoogte te zijn van belangrijke poli tieke stroomingen in het land, waar zij zijn geaccrediteerd cn, wanneer dc gelegenheid daartoe bestaat, daaromtrent persoonlijke indrukken op te doem, „Hemel, ik heb nog nooit zulke droome* rige oogen gezien." „Dat komt zeker omdat je vanavond zo<} laat blijft/1 {Judge/* j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6