GEBREK AAN GOEDKOOPE WONINGEN Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Openbare Protestvergadering KROTWONINGEN MOETEN VERDWIJNEN! Tekort van 154 woningen VOOR ZUINIG BEHEER VAN 0PENB. GELDEN a Wolhandel „DE CONCURRENT" i VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 Verpakte zuivere Roomboter per pond 60 cent Advertentiën W. A. HECKMAN Agent-Depothouder MAANDAG 22 FEBRUARI a.s. TH. M. KETELAAR TH. J. THIJSSEN STADSNIEUWS 'et wachten is op het vrijkomen van de gronden in het Zog- straatkwartier In ons blad van gisteren hebben wij reeds in het kort melding gemaakt van het nieuwe voorstel van B. en W. aan den Raad, tot den bouw van 58 woningen op het terrein Oskam aan den Leusderwcg. Aan het begeleidende schrijven, dat het college den raadsleden als toelichting op dit voorstel heeft toegezonden, ontleeneri wij nog het volgende Het is voor ieder, die ook maar eenigszins op de hoogte is van de woningtoestanden en woningbehoeften in onze stad, bekend, dat er groote behoefte bestaat aan woningen be neden een liuur van 6— per week. liet gaat er niet om voor menschen, die niet meer kunnen verwonen dan 1.3. 3.50 of 4.een woning in dezelfde huur waarde te bouwen, want dat is onmogelijk liet gaat er echter wèl om, voldoende wo ningen te bouwen, waaraan behoefte is en door welke bouw de mogelijkheid Iwordt ge opend een opschuiving te bevorderen van de goedkoopc krotwoning naar een behoor lijke goede woning en tevens, door de in verhouding veelal te duur verhuurde oude particuliere woningen in het opscliuif- sysfèem te betrekken, te bereiken, dat di«> woningen in huur móéten dalen, zoodat ook minder draagkrachtigen zich van een zij het dan oude toch behoorlijk bewoonbare woning kunnen voorzien. Eerst wanneer in de normale woningbe hoefte en in de behoefte aan woningen vooi rninfler draagkrachtigen is voorzien, za1 dienen te worden overwogen hoeveel wonin gen tenslotte voor de minst draagkrachtigen gebouwd moeten worden. Zooals wij gisteren reeds meldden, be draagt het tekort aan woningen beneden de 6.huur (5 a TOO. De toestand van de woningmarkt, samengesteld volgens de laatst bekende gegevens, is als volgt Van de 10 in Januari 1932 gehuwden zagen 3 zich genoodzaakt in een reeds bewoonde woning tè gaan inwonen; van de '25 in Janu aii gevestigde, gezinnen gingen er twee in u onen in een roeds bewoonde woning. Van do 20 vertrokken gezinnen waren 0 inwonend: door verhuizing betrokken 7 in wonenden een eigen woning, 3 gezinnen nare inwonend en gingen onpieuw inwonen, het.aantal gezinnen bedroeg 1 Februari 1932 9ÖS4,-. het aantal woningen 8930, derhalve eer» tekort van 154; het aantal inwonende gezin nen, waarop in verband met de woningle hoefte toezicht gewenscht is, bedroeg 86; be neden 6.— huur per week stonden 4 wo ningen to huur, waarvan 2 krotwoningen, het; aantal verhuurde woningen beneden 6,bedroeg in Januari 62 (grootendeels gereedgekomen woningen van Goed Wonen) geen nkele woning beneden 6.— wordt to koop aangeboden, terwijl geen van die woningen werd verkocht; van de 86 hier bovengenoemde samenwoningeh waren er 53 in woningen beneden C.huur Aandachtige beschouwing van deze cijfer? toont wel aan, dat bij alle wisseling van bewoning het inwonen een belangrijke rol speelt en hei tekort aan woningen zich stegds weer doet gevoelen. Bedenkt men hierbij, dat alle woningen, óók de krotwoningen en de woningen die feitelijk den naam van woning niet kunnen dragen er zijn ruim 1000 woningen bene den 3.huur per week in dc statistiek zijn medegeteld, dan geeft alleen deze be schouwing reeds voldoende aan, dat er nog zeer veel op. dit gebied is te doen. Buiten deze, op gegevens van het oogen- blik berustende, cijfers valt echter ook reke ning te houden met andere omstandigheden Na het gereedkomen van de 63 woningen van Goed Wonen kunnen avn de hier wer kende arbeiders der Spoorwegen 31 vaste en 30 losse arbeiders geen woning vinden en blijven zij verplicht van elders heen en weer te reizen. De Directie van de Spoorwegen drong herhaaldelijk aan op de beschikbaarstelling van woningen en B. en W. waren verplicht tc berichten, dat de gemeente daarin niet kan voorzién. Een firmó die haar bedrijf naar hier over brengt cn 12 arbeiderswoningen vraagt, moest een teleurstellend antwoord worden gegeven. Op de laatste stempeldagen in Novembei 1931 meldden 588 woningzoekenden zich aan Hieronder waren er 52 voor vestiging, 70 die wenschen te trouwen, 41 die inwonen. Vooi Ie 72 thans in aanbouw zijnde woningen op terrein Oskam en de 58 woningen, waarovei dit voorstel gaat, hebben zich 155 gegadig den gemeld. Het onderzoek omtrenta. net heid van bewoning; b. of het inkomen over eenkomt met de opgaven, gaf reeds aan, dat er 88 geschikte gegadigden zijn; voor 67, die blijkens opgaaf geschikt zijn, moet het on derzoek nog plaats hebben. Voor bewoners van onbewoonbaar ver klaarde en onbewoonbaar te verklaren woningen is geen woning beschikbaar. Ook uil deze gegevens blijkt overduidelijk het nog bestaande tekort en kan men con cludeeren, dat de gezonde, organische ont wikkeling van een vooruitgaande gemeente a ls'Amersfoort op deze wijze wordt gefnuikt, dat de woningmarkt op dit oogenblik het bouwen van woningen eischt. Zoodra dc gronden in het Zogstraatkwar- tier door aankoop of onteigening eigendom uer gemeente zijn, zal hei reeus in nooia- njitfiii umworpcu piun vuur uen jjuuw van Limvuuuigo wunuxgcn voor minst draag- ruaciiugen en eimuiu groute gezinnen met een laag ïmtuincii ter nana Kunnen worden genomen. Zuuaia reeds is gezogu, is net unmugenjk woningen te Douwen met een wci'KenjKe huurwaarde Lot een maximum \an J r.uo gemeente zou uau vervallen m den houw van een woning, uie wat con- siructie en ruimte Detroit met loeiaatDaar is. riet Douwen van dit soort woningen zul ucmaive niet anders Kunnen piaais iicddcij uau met een teKoit op de exploitatie, welK tCKOrt met toeslag op de huur zal moeten woi uen geuCKt en deze Loesiug Komt dneci ten laste van de gewone uitgaven der ge meente. liet lijkt B. en W. daarom zeer juist, dat de gemeente, door het Douwen van zich zeil- uenKenue woningen, traeüt een zoo groot niogeiijK aantal woningen in liet opscuuil systeem te DetreKKcn, waarDij nog uieut te u uracil toegevoegd, dal Dij liet opscüuil systeem de gedaente vooropstaat ae men- reilen een woning te laten newoaen Ie. waarvan de huur niet liooger is dan de huurwaarde 2e. waarvan de liuur in verhouding tot het inkomen niet tc lioog is; 3c. waarvan dc huur in verhouding tot bet inkomen niet te laag is. liet laatste punt is \oorul ook van belang in liet geheele systeem; wanneer toch de ge legenheid geopend wordt voor een draag lijKe huur een behoorlijke woning te ver Krijgen, dan zal men daarvoor meer geld u\or hebben en leert de gemeente de men schen een goede woning waardeeren. De goede woning helpt veelal mede tot verhei'nng van liet gelieele gezin en alleen daardoor zal de gemeente uit de groote moeilijkheid komen, dat 111 de gemeente nog een zoo groot aantal gezinnen bestaat waarvan het levenspeil zoodanig is, dat zij niet anders kunnen, ja zelfs soms niet an ders -willen, bewonen, dan een krotwoning. De menschen daaruit op te heffen zal een maatregel van het grootste belang zijn en daarvoor komt de gelegenheid als er ruimte komt in het woningtype dat voorgesteld wordt te bouwen. Het bouwen van yen aantal van 150 woningen in het Zogstraat kwartier zal het hier bedoelde niet in den weg staan omdat wel zeker is, dat daarmede nog niet in. de totale behoefte is voorzien. Het zöo spoe dig mogelijk bouwen is noodzakelijk om de reeds aanwezige en steeds voorkomende ge vallen direct te kunnen opvangen;"de moei lijkheden zullen er door verminderen doch nog niet geheel worden weggenomen. s. Na bouw van dé thans voorgestelde en bovenbedoelde woningen zal men óader moeten overwegen óf. cn in welke mate. bouw voor dc minst draagkrachtigen moet worden voortgezet. Gezien bovenstaande overwegingen, stel len B. en W. onder intrekking van het niet goedgekeurde raadsbesluit, voor, om oyer te gaan tot den bouw van 58 eengezins woningen op liet terrein aankoop Oskam gelegen aan den Leusderweg. De bouwkosten zijn, gelet op dc aanbeste ding van dc 72 woningen," 5 lager gesteld, de balccns en de tusschenmuurtjes bij de voordeuren zijn vervallen; hierdoor kunnen de bouwkosten van 237,382.50 van het in te trekken besluit worden teruggebracht op 220.300.—. De hoogere rente en het disagio op de leening veroorzaakt, ondanks de bezuini ging, dat de huren der 46 woningen met 10 cent en der 12 woningen met 20 cent per week moeten worden verhoogd om een slui tende exploitatie te verkrijgen. DE KAMPERBINNENPOORT. De verhuur van de perceelen aan de zijde-Zuidsingel. Dc restauratie van de Kamperbinnen poort is, zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, thans zoover gevor derd, dat aan de rechterzijde, gerekend vanaf dc stad, is aangevangen met het op trekken van de nieuwe gevels voor het perceel Kamperbinnenpoort 5, het pand op den hoek Muurhuizen en het poorthuisje hebben zich reeds gegadigden aangemeld, met wie ook onderhandelingen zijn ge voerd over den huurprijs. Het pand no. 5 zal voor 10 jaar tegen 1000 per jaar wor den verhuurd; het pand hoek Muurhuizen voorloopig voor 3 jaar tegen ƒ700 per jaar met 3 optie jaren, terwijl voor het poort huisje (begane vloer) aan de P.U.E.M. een buur van ƒ100 per jaar is bedongen. De gemeente zal evenwel zorg dragen voor het inwendige, bedragen voor deze perecelcn respectievelijk 1000, 4000 en 500. B. en W. stellen nu den raad voor hun voor een en ander een crediet toe te staan van ƒ14.500, dat ten laste zal komen van den ka<pitaaldienst. GENEESKUNDIGE DIENST. B. en W. declen den Raad mede, dat zij in verband met do reorganisatie' van den geneeskundigen dienst, de plaatsen van de gemeente-genecsheeren en van den tijdelij- ken schooltandarts niet meer wenschen te vervullen, maar in plaats, van deze een arts vol-ambtenaar willen aanstellen op een salaris van ƒ5700—6300, waarover nog het advies van de commissie voor georga niseerd overleg moet worden ingewonnen. Ten aanzien van de kosten hebben B. en W. overwogen, dat aan den tijdelijken ad- viseerenden schooltandarts per jaar pl. m. ƒ2346 zou moeten worden uitbetaald en dat de beide gemeente-geneeshecren, die den gemeentedienst verlaten hebben, een salaris van ƒ1200 'sjaars tezamen geno ten. De hoogere kosten voor deu te benoemen gemeente-arts in vol-ambt bedragen dus ƒ2154 ƒ2754. Voor de inrichting van een kamer zal den raad t.z.t. een crediet worden gevraagd. Het is de bedoeling de werkzaamheden te verdeelen over de dan in functie zijnde tweo vol-ambtenaren. Dc vereeniging verzoekt den Raad een reorganisatie van de ge- meente^diensten te willen overwegen De Vereeniging tot bevordering van een zuinig beheer van openbare gelden alhier, heeft zich in een adres tot den gemeen teraad gerioht, met het, verzoek het daar heen te willen leiden, dat een onderzoek worde ingesteld door daartoe bevoegde en onafhankelijke personen, naar de wen- schelijkheid een reorganisatie te verkrijgen van de gemeentediensten, dan wel, naar de mogelijkheid op andere wijze bezuini ging te verkrijgen op de verschillende tak ken van gemeentedienst- Aanleiding tot dit verzoek is de overwe ging, dat, naar met groote waarschijnlijk heid kan worden aangenomen, de terug gaande conjunctuur, waarvan ook in Amersfoort de eerste verschijnselen zich reeds vertoonen, het gemeentebestuur zal nopen, bij de eerstvolgende begrootingen het gemeentebudget steeds sterker te be snoeien. Daardoor kan dit bestuur voor groote moeilijkheden komen te staan, als niet, nu het nog tijd is, rustig worde overwogen hoe, met een minimum schade voor den goe den gang dor openbare diensten, doeltref fende en ingrijpende bezuinigingen kunnen w orden toegepast. Door een dergelijke voorbereiding wordt men bovendien in staat gesteld beter het hoofd te bicden aan mogelijke verrassin gen, waarmede in deze onzekere tijden re kening dient tc worden gehouden. Tenslotte kan vorenbedoeld onderzoek dienstbaar worden gemaakt aan het ver krijgen van een vermindering van den be lastingdruk, die reeds jaren lang veel te zwaar was en dit thans nog is. Tot' besluit worden in het adres eenige feilen genoemd, waaruit nu reeds met ze kerheid mag worden vastgesteld, dat het belastbaar inkomen, althans relatief, ver mindering ondergaat: Korting op de Rijks- salaiissen en vermindering van loonen in het particuliere bedrijf; vertrek uit de ge meente van vermogende ingezetenen; te ruggang van de vermogens en van de in- komsten'-daaruil; achteruitgang van de in- .diistrie en vei mindering van de "werkgele genheid; ach teruitga rig-van de inkomsten van den winkelstand; vermindering in de vestiging van vermogende personen, een deels tengevolge van de tijdsomstandighe den, anderdeels wegens, de hooge belastin gen te Amersfoort;" hét toenemende per centage dat van de teruggaande gemeen telijke inkomsten zal moeten worden af gezonderd voor de betaling van rente en aflossing van schulden; AANRIJDING. Op de Varkensmarkt Een bakfiets en een vrachtauto kwamen gisteren op de Varkensmarkt in aanrijding. Naar de oorzaak wordt een nader onder zoek ingesteld. Het gevolg was, dat het transportrijwiel geladen met bussen voe dingsmiddelen kantelde en beschadigd werg. De bestuurder liep enkele lichte schaafwondjes op. De auto is doorgereden Geheel gevoerde Tricot Heeren HANDSCHOENEN voor 38 cent Natuurlijk alleen 1 LANGESTRAAT 81 I AM^FC^^J BURGERLIJKE STAND 18 Fej^narL GEBOREN: Herman, z. v. Corner Phi- lippus-Suik en Jaantje Berkloo. Pieter Johannes, z. v. Pieter Johannes de Jong en Ploontje de Witte. Wilhelm Antonius, z. v. Klaa6 Willem Hartsuiker en Albertha Goedee. ONDERTROUWD: Joliannes Antonius Pol en. Maria van der Bor. Lambertus Wilhelmus de Winter len Hendrika Wilhelmina van Empelen. Johannes van Vendeloo en Mientjo Pie per Teunis van Drie en Maria Brons. Willem Buitink cn Teuntje van Drie. Wulfers Overeem en Johanna Christina den Hooglander GEHUWD: Johannes Bovee en Geertrui- da Johanna van Nimwegen. OVERLEDEN: Melle Huizinga, oud 37 jaar, echtgenoot van Jacoba Lambrechts. Hendrika Kraan, oud 78 jaar, weduwe A. T. Koster Anthonie Gijsbertus Pull, oud 69 jaar, echtgenoot van Hendrika de Lacosino HET BRIDGE-CONCOURS. Uitgesteld tot 20 Februari. In verband met den feestavond der H. B.S.-club is het bridgc-concours ten bate van de noodlijdende kunstenaars, dat in hotel Monopole gehouden zal worden, uit gesteld tot Maandag 29 Februari a.s. Dagelijks: City Theater, Westsingel 7. Vertoonlng van „De heilige Vlam." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo- uing van „De Koning van de Congo." Museum Flehite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theo®. Vereeniging, Regentoscselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhulzen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. Vredesbibliothcek, Arnhemscheweg. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 19 Febr. Amicitia. 't Nut Voordracht avond van Jac. v. Elsacker. 8 uur. 20 Febr. De Valk. Uitvoering Groninger Club. 21 Febr. Amicitia. Filmvoorstelling Ver. v. Vrienden der Sovjet-Unie. 10 uur. 21 Febr. De Valk. Congres linksche groep uit de S.D.A.P. 10 uur. 22 Febr. De Valk. Vergadering Comité van Actie tegen wetsontwerp Terpstra; sprokera de heeren Ketelaar en Thijssen. 8 uur. 23, 24 en 25 Febr. Do Valk. Demonstratie Maggi-fabriekcn. Dinsdags 2}/3 uur, Woens dags en Donderdags 2^2 en 8 uur. 23 Febr. School Rozenstraat. Kinderkoor- uitvoering ten bate van het plaatselijk Cri sis-Comité. 8 uur. 23 Febr. Amicitia, filmavond van don Bond v. Verbruikscoöperaties. V/3 uur. 24 Febr. Markthal. Uitvoering Chr. Gym- nastiekver. „Wilhelmina." 24 Febr. Princess Room. Bijeenkomst Na tionaal Jongeren Verbond. 8 uur. 24 Febr. Luthersche Kerk. Wijdingsavond „Kerk en Vrede." 24 Febr. Amsvordc. Vergadering Melk- contrölestation „Amersfoort en Omstreken." 8 uur. 25 Febr. Amicitia, samenkomst der Ver een. v. Huisvrouwen. 2% uur. 25 Febr. Remonstrantsche kerk. Wijdings avond met medewerking van E. Micdema jtenor), en G. v. d. Burg (orgel). 2o> Febr. Eben Haëzer, tentoonstelling bak kersvakcursus van den Centr. Bond van Chr. arbeiders in bakkeisbedrijven. 6 uur. 25 Febr. Amicitia. De Vereenigde Toonvel- spelers, opvoering van „Om 10,060 dollar", len bate van het Plaatselijk Crisis-comité. 8 uur. 27 Febr.De Poth. Amersf. Kunstkring. Opening tentoonstelling pottenbakkers- en weefwerk. 2J4 uur. 27 Febr. Amicitia. Feestavond H. B. S.- club. 8 uur. 27 Febr. De Valk. Propaganda-fee9tavond Spoorwegherstellingsoord-vereeniging „Vil- 'andry.' 8 uur. 29 Febr. De Valk. Propaganda-avond Jeugdherberg „Jong Amersfoort." 8 uur. 29 Febr. Hotel Monopole. Bridge-concours ten bate van noodlijdende kunstenaars. 8 uur. 1 en 2 Maart. De Valk. Bazar, te houden door het damescomité van Amersfoort's Mannenkoor. 2 en 3 Maart. Amicitia. Uitvoering Chr. Gymnastiekvereniging „Jahn." 3 Maart. Remonstrantsche Kerk. Nederl. Protestantenbond. Lezing met lichtbeelden van dr. Miedema (Goethe-herdenking). 8 uur. 3 Maart. De Valk. Vergadering Bestuur- dersbond „Amersfoort." 5 Maart. Markthal, uitvoering Speeltuin- Vereen. „Socsterkwartier" en Gvmnasttek- Vereen. „Jonge Kracht." V/3 uur 5 en 6 Maart. Amicitia. Kunst na Arbeid, opvoering van: „Vadertje Langbeen." ZATERDAG. KOFFIETAFEL: Lever. MIDDAGTAFEL: Roodc Kool. Gebakken bloedworst. Flensjes. ZONDAG KOFFIETAFEL: Zalmsalade. MIDDAGTAFEL: Kippensoep. Doperwtjes, biefstuk. Ananas met slagroom. G Maart. Do Vatk. jxuoileum-uitvoering Joodsche Vereeniging „Nut cn Genoegen." 8 uur. 8 Maart. De Valk. Filmavond Mctaalbe- werkersbond. 12 Maart. De Valk. Feestavond H.V.C. 19 Maart. Dc Valk. Matinée Nederl. Pad vinders. 20 Maart. Dc Valk. Prppaganda-filmavond Arbeiders Jeugdcentrale. V/3 uur. 26 Maart. Dc Valk. Feestavond Friesehe Shelskip. UTRECHT. 19 Febr. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch iperetto „Rund um die Liebe." 7y: uur. ZEIST. 20 Febr. Concertzaal Figi. Fritz Hirsch operette „An der Donau hab' Ich meln Méde! geküsst." 8 uur. 2G Febr. Concertzaal Figi. Het Nederl. Too- neel, opvoering van„Süss, de Jood" (abonn.). 8 uur. B A A R N. 21 Febr.G Maart. Lyceum. Tentoonstel ling van etsen, litho's en houtsneden van Kiithc Kolhvitz (104 uur; Zondags 1J4 4 uur). OMREKENINGSKOERSEN. Oft. Not. Niet Ofi. 12 uur. 18 Febr 19 Febr. 12 uur. Londen 8.52 8.52 Berlijn... 58.65 58.70 Parijs 9.74 9.74% 34.49 34.47, Zurich 48.26 48.24 Wecnen Kopenhagen 47.25 47 25 Osio 46.75 46.75 Stockholm 48— 48— New York 2.47 2.46 90 Medegedeeld door de Rott. Bankvereeniging. Inplaats van kaarten. Verloofd: CHRISTIEN KOK en CHRISTIAAN SCHUURING. Amersfoort, Stationsstraat 59. Amsterdam, Romb. Hogerbeetsstr. 103huis Thuis: Zondag, 21 Februari 3—5 uur. Heden overleed onze lieve Vriendin, Mevrouw ALLEGONDA JOHANNA MEINSMA, geb. IMMERZEEL, in den ouderdom van 93 jaar. B. J. CA NN EG IET ER. N. W. BBN'NESMA ex. test. F. L. T. VERSTONEN ex. test. 's-Graveiïhage, 17 Februari 1932. Laan Copes van Cattenbureh 50. „Huize Tony", De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. te twee uur op de begraaf plaats „Jaffa" te Delft. Gevestigd te Amersfoort Utr.wog 87 Arts, Homoeopatisch geneesheer. Hoogtezonbehandeling. Spreekuur alle werkdagen behalve Zaterdag van 2—3 uur en voor minvermogenden van 1011 uur. A. J. R. E. van Schoonhoven van Beurden Internist is morgen, Zaterdag, NIET TE CONSULTEEREN gevraagd door puddingfa- Ibriek. Dezo fabriek brengt een nieuw massa-artikel in den handel tegen lagen prijs, van prima kwaliteit in schit terende verpakking. Voor in gevoerde reiziger pracht igo gelegenheid voor ruime bij verdienste. Borgstorting of bankgarantie van f 100. vcreischt. Br. onder No. 861 bureau Amersf. Dagbad. Versch Hollandsch Rund- vleesch v.a, 40 ct. p, p. Jong Gcldersch Varkensvleasch v.a, 40 ct. p. p. Ie kwal. Blank vet Kalfsvleesch v-a. 75 cL p. p. Fijne Vleeschwaron. Slagerij BEN POLAK, Arnh.str. 12B. Tel. 659. tegen Wctsontwerp-TERPSTRA op in „DE VALK". Sprekers: Lid v. d. Tweede Kamer en Lid Hoofdbest. Bond v. Ned. Ond. Aanvang 8 nnr (zaal open half 8). Vrije toegang. .-TT—- Het pl. Comité van Actie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3