J. A. SCHOTERMAN Zn. Wollen Vesten Wijnhandel Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 DE VERDWAALDE VLIEGER TERUG RADIODISTRIBUTIE OVER HET LICHTNET STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN EEN ACC00RD VAN 30% AANGEBODEN EENHEIDSFRONT VOOR VEILIG VERKEER „L'HIRONDELLE" W. K. VAN ROSSUM Peignoirs Pullovers Kousen Handschoenen ERNSTIGE BRAND IN 'T OUDE CONCERTGEBOUW HAARVELOURS- en BOUCLé-KARPETTEN A. H. van N1EUWKERK N.V. ^bS^nVhe^an5!! HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Hij wilde naar huisen landdein Frank: rijk Wij lezen in het Handelsblad: Woensdagmiddag is de verdwaalde vlie ger, de heer E. A. C. VVeber uit Amster dam, die Zondag even boven het Gooi wilde gaan vliegen cn tenslotte in Noord Frank rijk bij Valenciennes landde, in het vader land teruggekeerd. Omstreeks half drie streken het Pandertje P. H.—A. T. T. en de Koolhoven coupé P.H.—A.G.Q. op het vlieg veld Waalhaven neer en zoodra de heeren H. M. Schmidt Crans, E. A. C. Weber, J. Postroa en A. Hoeven in het clubhuis van de Aëro-club waar een bord de leden noodde tot bijwoning van „één enkelen Webor avond" waren aangekomen, heb ben wij den sportvlieger naar zijn avon tuur gevraagd. Zondag om eën uur is de lieer Weber op gestegen met zijn zuster, de bekende zwem ster, mej. H G. Weber, om een tochtje bo ven het Gooi te maken, waar hun ouders wonen. Zij wilden wat boven Bussum en I.aren vliegen, maar na eenigen tijd zag de piloot Amersfoort onder zich liggen, waaruit hij de gevolgtrekking maakte, dat hij te ver was gevlogen. Ilij keerde om en zocht op zijn compas het westen. Zoo kon hij de ree bereiken cn vandaar was hot eenvoudig om Amsterdam terug te vinden. De sportvlieger vloog eenigen tijd door, rnaar er kwam geen zee, er gleed geen stau onder het toestel door, het land was wit en het zicht heiig Eindelijk vloog hij over een water: de Zuiderzee, naar de vlieger meen- oe, maar naar alle waarschnlijkheid is het de Schelde geweest. Tegen drie uur in den middag vloog men boven een stad. In een van de straten hing een Belgische vlag en nu meende de piloot aan de Nederland-Bel gische grens te zijn genaderd. Daarom draaide hij zijn toestel. „Als ik nu de zon links houdt, vlieg ik naar het Noorden", zoo overlegde hij, „dan kom ik van zelf weer in Holland. Na ongeveer een kwar tier vliegen stond de motor stil. De ben zine was op. Op een stuk bevroren moeras grond maakte do vlieger een keurige nood landing en toen na eenigen lijd bewoners van de streek bij het toestel kwamen, er voeren de jongelui, dat ze 50 m. over de Belgische grens in Frankrijk waren ge daald. Ze stonden in Heriguis, 25 K.M. van Valenciennes. Het eerste werk was om naar Amsterdam te telefoneeren, ten einde do familie gerust te stellen. Vervolgens werd benzine gekocht, want de vlieger wilde nog terugkeeren. Men vertelde hem, dat zijn toestel wat gevaarlijk stond op dat bevro ren moeras en dat hij het beter een eindje kon verhalen om op vasteren bodem te ko men. Bij het verhalen is echter het lan dingsgestel geknikt, zoodat niet kon wor den gestart. In het vaderland was men intusschcn op de hoogte gehracht van de verblijfplaats van de beide jonge mcnschen, door bemid deling van den Belgischen oud-minister van luchtvaart, den heer Lippens. Zoodra de chef-instructeur van de Koninklijke Luchtvaartschool, de heer Schmidt Crans ervaren had, waar zijn pupil was, liet hij per radio seinen, dat Weber in geen geval moest opstijgen, dat men naar hem onder weg was. De beide vliegers hebben wel in den vreemde naar de uitzending van een Mengelberg-concert en een Hollandsch kin deruurtje zitten luisteren, maar het bericht heeft hen niet bereikt. De heer Schmidt Crans is Maandag on middellijk per trein naar Valensiennes ge reisd, waar hij 's middags aankwam. Di rect begaf hij zich naar Herignis, waar hij de schade aan het toestel opnam. Een tele foontje naar Botterdam en den volgenden dag waren de instructeur J. Postma en de monteur A. Hoeven met het Koolhoven-toe stel, P.H.—A. G. Q„ onderweg met nieuwe stijlen voor het landingsgestel. De heer Schmidt Craus vertelde ons, dat hij hel niet had aangedurfd met het geknikte lan dingsgestel te starten, ook al omdat liet ter rein krap was. Dinsdagmiddag om vier uur was de Q. in Valenciennes. Even kreeg men nog moeilijkheden met de douane, omdat invoerrechten op de onderdeden zou rnoetcn worden betaald. Het werd alles echter goed geregeld, maar het was te laat gewordeu om nog denzelfden dag te ver trekken. Gisterochtend om zeven uur was men met de onderdeden te Herignis cn om 10 uur was de reparateur klaar. De A. I. A. kon opstijgen cn men vloog eerst naar Valenciennes om koffie te drinken en de Q. op te halen. Mej. Weber was inmid dels per trein naar Amsterdam terugge koerd. Om 1.09 werd gestart en na een vlucht over de vliegvelden van Brussel en Antwerpen (die prompt de overtocht aan de Hollandsche stations meldden) landden de twee toestellen op Waalhaven. Omtrent de oorzaak van de „afdwaling" wist eigenlijk niemand ons iets te vertel len, we ervoeren slechts, dat het wel meer zij het niet zoo frappant voorkomt. F.en sportvlieger, die van het vliegveld Eel de naar Antwerpen wilde vliegen is wel in Bochum te land gekomen en een van onze meest ervaren piloten kwam eens, toen hij in zijn jonge jaren naar Dusseldorp vloog, op de hei bij Assen dalen. Een circulaire van Ged. Staten van Noord Brabant Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen in dat gewest een circulaire gezonden van den volgenden in houd: De N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteitsmaatschappij bericht ons het volgende: Aangezien in verschillende gemeenten de stichting van een bedrijf voor radio-distri butie in studie is genomen en wij van uw college iti den laatstcn tijd ook reeds eenige aanvragen voor den aanleg van geleidingen voor radio-distributie in gemeenten om ad vies hebben ontvangen, meeneri wij goed te doen het navolgende te uwer kennis te brengen: Door Philips' Radio te Eindhoven is een systeem ontworpen om radio-distributie te doen geschieden over de bestaande hoog- spanningslcidingen van de clectricitcitsbe- drijven, welke vinding volgens mededeeling van genoemde firma in een zoo ver gevor derd stadium is, dat deze reeds binnen en kele maanden zal kunnen worden toegepast, waardoor dan de oprichting van afzonder lijke netten voor de distributie van radio zou kunnen vervallen. Behalve dat dit voor de desbetreffende gemeenten ecne belangrijke besparing van kosten zal kunnen geven, is er ook het groote voordeel aan verbonden, dat het stads- en dorpsbeeld niet zal worden ont sierd door de vele geleidingen, terwijl hot verder voor onze N.V. van belang zal kun nen zijn, aangezien ook onze hoogspannings leidingen voor het beoogde doel zullen kun nen worden gebezigd. Naar wij meencn te weten zijn tot dusver re de vergunningen aan particulieren voor stichting van radio-distributie in gemeenten verleend onder beding, dat deze te allen tij de kunnen worden ingetrokken. Het komt ons gewenscht voor, dat deze bepaling ook bij volgende aanvragen zal worden gehand haafd. Ged. Staten verzoeken de gemeentebestu ren aan het vorenstaande de roodige aan dacht te schenken. KONINGIN EMMA JUBILEUMFONDS. Ter aanvulling van het gepubliceerde be richt betreffende de samenstelling van het Koningin Emma Jubileumfonds wordt nog medegedeeld, dat in het bestuur als advi- seerend lid ook zitting heeft dr. A. van Voorthuijsen te Utrecht. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersjoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersjoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere ennduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. Kassierskantoor v. d. Boer en Co. te Beverwijk B c v e r ii ij k 18 Febr. Het kassierskan toor van de Boer en Co. alhier, dat op 8 de zer de betalingen staakte, heeft gisteren in een vergadering van crediteuren oen accoord van .'30 °/0 aangebodon. De baten bedragen 1(3.700. De concurrente schulden 13G.500, zoodat bij faillissement te rekenen valt op een uitkeering van slechts 6Do alge- mcene verwachting is, dat het accoord zal worden aanvaard. Eert belangrijk initiatief De veiligheid van het verkeer is een veel zijdig vraagstuk, dat in korte spanne tijds in belangrijkheid ontzaglijk is toegenomen. Door een totalen ommekeer, welken het ver- koer plotseling onderging en waardoor ge bruikers van den openbaren weg prijs schenen gegeven te worden aan de grootst mogelijke gevaren, ging een aantal verecni- gingen ieder voor zich slechts met een deel van het groeiende verkeersvraagstuk zich bezighouden. Zij waren het, die het het ware de eerste hulp verstrekten en op verschil lende punten orde-regelend optraden cn het gevaar van een eliaotischen toestand op ver keersgebied wisten te voorkomen. Zij werk ten ieder voor zich, in meer of minder be perkten kring en gespecialiseerd op bepael- de onderdeden van het omvangrijke pro bleem van de veiligheid van het verkeer. Ze hebben tot lieden „getrennt niarschicrt". De tijd tot samenwerking echter is thans gekomen. Er moet, wil men een uiteinde lijke oplossing van het verkeersvraagstuk vinden, verband komen tusschcn hetgeen tlians nog partieel wordt verricht. Overleg over en weer, opdat niet hetzelfde werd óf tweemaal wordt gedaan of op verschillende wijzen, waardoor verwarring in plaats van vereenvoudiging kan ontstaan. Overleg over en weer, opdat het werk van cle ecne organisati caansluite aan het werk van dc andere, ermede correspondeert, gelijk het raderwerk van' een goed loopend mecha nisme betaamt, Overleg over cn weer, op dat ook op dit gebied eendracht macht make, waar versnippering van krachten tot krachteloosheid zou zijn gedoemd. In een speciaal voor dit doel belegde ver gadering, die te 's-Gravenhage werd gehou den, is een eenheidsfront voor veilig ver keer gevórmd en opgericht het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer'. Het initiatief ging uit van de navolgende vereenigingen, die als leden-oprichters zul len optreden, t.w. A.N.W.B.-Toeristcnbond voor Nederland, Koninklijke Ncderlandsclie Automobiel Club, Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, Koninklijke Ncder- 'andsche Motorwiclrijders Verecniging, Ne- derlandsche Unie van chauffeurs cn overig automobiclpersonecl, Nederlandsche Bond '.oor Verkeersveiligheid voorheen Bond van Vrijwillige Verkeersinspcctiën in Nederland, de Verecniging „Het Nederlandsch Wegen- congres' Het doel van het Verbond is: in samen werking op •federatieven grondslag, met andere vereenigingen, die blijkens hare sta tuten een overeenkomstig doel beoogen of tot wier taak het doel van het Verbond als onderdeel barer werkzaamheden gerekend mag worden te behooren, de veiligheid van het verkeer in den meest algemeenen zin te bevorderen. Een voorloopig*bestuur is gevormd. Als voorzitter en secretaris treden daarvan respectievelijk op de heeren Mr. A. Baron Schimmelpenninck v. d. Ovc te Bloemen- dnal en C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht. Alleen vereenigingen kunnen lid van het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig verkeer" worden. Het is intusschen thans gewenscht, dat personen, welke vereenigingen ter bevorde ring van een veilig verkeer willen oprich ten en bestuurderen van reeds bestaande soortgelijke vereenigingen contact zoeken met dit. centrale lichaam, opdat door ge meenschappelijke samenwerking ons land zal krijgen een veilig verkeer. (Voor inlich tingen wende men zich tot den secretaris hierboven genoemd). Na „getrennt marschieren" is thans de tijd aangebroken van „vereint Schlagen". DE PACHTWETTEN. Soc.-dem. Kamerfractie zal haar indienen als initiatief-voorstel. De sociaal-democratische Tweede Kamer fractie is voornemens zeer binnenkort de door de Eerste Kamer verworpen pachtwet ten ongewijzigd in den vorm van initiatief voorstellen opnieuw in te dienen. (Het Volk). DE SLUITING VAN DEN ZUIDER- ZEEDIJK. Vermoedelijk in Juli a.s- Naar wij vernemen, zullen de werkzaam heden voor de dichting van het laatste sluitgat in den afsluitdijk van de Zuiderzee dë Vlietcr, waarvoor thans de voorberei Jin- gen worden getroffen, waarschijnlijk na Paschen worden aangevangen. De sluiting zal vermoedelijk in Juli a.s geschieden. DRAMA OP EEN POLITIE-BUREAU. Arrestant richt een revolver op zichzelf. Dinsdagmiddag heeft ten politiebureele te Maastricht een arrestant zich met een re volver in de borst geschoten. De agent-rechercheur V. herkende in de Gro:te btr^iat in den arrestant den schrijn werker Q. J. B. B. uit Verviers, dien hij als verdacht van kerkdiefstal, gepleegd te Eys- den, naar het politiebureau overbracht. Hier heeft de arrestant kans gezien om tijdens het fouillecron een revolver te trekken, op zich zelf te richten en af ,le vuren. Üe ge wonde is naar liet ziekenhuis Galvarienberg overgebracht. GEEN ZAND ZONDER BONNETJE. Al was het ook voor een brand. Amsterdam, 17 Febr. Het geval met de motorspuit te Zaandam, die niet mocht' uitrijden voor er een belastingkaart was ingevuld, vindt navolging. Er moet nu een maal orde zijn, zelfs bij brand en liet is ontoelaatbaar dat er op onregelmatige wijze gebluscht wordt. Dat het ook nog wel ordelijk kan, werd dezer dagen op een ambachtschool hier ter stede bewezen. Op deze school heerschte tot voorkort nog de verkeerde rneening dat de eene leeraar, zoo maar, op een eenvoudig verzoek, den anderen mocht ter wille zijn met het af staan van eenig materiual of gereedschap. Daaraan is door een ingenieus bonnenstel sel een einde gemaakt. Het loopt nu alles over Directie en Administratie. En nu kwam er brand op een der boven verdiepingen, zoo maar, zonder voorafgaan de kennisgeving. De leeraar liet de klas ontruimen en zond eenige leerlingen naar beneden om emmers zand. Het brandde bij de loodgieters al vrij stevig en er was bovendien benzine bij het geval betrokken. Inmiddels bluschten leeraren en leerlingen w at ze konden, sleepten weg wat los was en zagen dra de zandhalers naar boven komen hollen, doch met leege emmers. Eerst rnoest een behoorlijk aanvraagbriefje voor zand worden ingediend. De brand heeft zich tenslotte bij dit besluit neergelegd en werd zonder zand, alleen na een beetje meer schade, gebluscht. Waarmee maar betoogd wil worden, dat zelfs een brand in bepaalde omstandighe den verstandig kan handelen. SCHIPPERSRUZIE BERECHT. Groningen, 18 Febr. Op den eersten Kerstdag is bet tot een bloedige botsing gekomen tusschen de 3G-jarige A. H. en de 22-jarige J. G„ beiden bewoners van een woonschip, liggende in het Buiten Darn- sterdiep te Groningen, tengevolge van een oneenighcid onder de kinderen. De twist liep zoo hoog, dat J G. een bijl greep en daarmee A. H. te lijf ging. H. wist de sla gen gedeeltelijk met zijn arm op te van gen, doch werd niettemin met een paar gebroken ribben in het Academisoh Zie kenhuis opgenomen. Hij is nog niet her steld. Heden heeft het O. M. bij do rechtbank te Groningen tegen J. G. een gevangenis straf geëischt wegens ernstige mishande ling van 6 maanden. Uitspraak over een week. VAN EEN TREIN GESPRONGEN. De vrouw van een machinist ontstak in woede Dezer dagen sprong, aldus het Hbld., even buiten Zwolle een vrouw van een trein naar Blokzijl. De medepassagiers zagen haar even later naast de iails liggen, langzaam opstaan en wogloopen. De trein stopte en men zag daarop de machinist de vrouw na- loopen cn inhalen, maar zij scheen te wei geren om mee terug te gaan. Onverricliter- zake keerde de machinist terug. Men ver trok zonder de reizigster. In Hasselt waarschuwde men het station Zwartsluis, waar bij aankomst een andere machinist gereed stond om den trein verder te brengen. Wat toch was het geval? De vrouw was de echtgenoote van den machi nist. Zij had op het balkon staande gezien, dat haar man tcckehs wisselde met een langs de lijn wonend meisje en in haar woede daarover is zij uit den trein gespron gen ommet het meisje te gaan praten. ONTVANGEN DE NIEUWE MODELLEN VOORJAARSHOEDEN De bovenste verdieping geheel uitgebrand Amsterdam, 19 I'cbr. Hedenmorgen tegen half zeven is een ernstige brand uit gebroken in het gebouw Felix Meritis", liet oude concertgebouw op de Keizers gracht 324. Dit oude concertgebouw, dat reeds vele jaren de zetel is van de bekende drukkersfirma Holdert en Co., is aan den voorkant der bovenste verdieping verhuurd aan de firma Heybroek, groothandel in lampekappen. In deze opslagplaats aan den rechterbovenhoek van het gebouw werd het vuur het eerst ontdekt. De brandweer, die binnendoor dc eerste poging waagdo om het vuur meester te worden, moest weldra voor de vlammen wijken. De rook golfde zwaar uit het bovenlioekraam. Van buiten af was nog geen vlam te zien, maar uit de zware rookwolken was op te maken, dat het inwendig geweldig moest branden. Het duurde niet lang of een roode gloed wercl zichtbaar en enkele oogenblikken later sloegen de vlammen naar buiten. Van af een mechanische ladder werd aan den voorkant het vuur aangetast, terwijl ook de brandweer vanaf het dak van het naast liggende perceel stralen op den vuurgloed wierpen. Ondanks het vele water breidde de brand zich ziendcroogen uit en sloe gen de vlammen zichtbaar over de geheele verdieping. Het waterkanon van de drij vende spuit Jan v. d. Heyden werd in wer king gesteld. Eenige oogenblikken later doofde plaatselijk het vuur. Ongeveer half 8 sloegen de vlammen van alle kanten uit bet dak, terwijl ook de lager gelegen ver dieping door bet vuur werd aangetast. Na een uur hard werken door de brandweer kon worden geconstateerd, dat de brand in omvang afnam. De bovenste verdieping was geheel uitgebrand en de tweede ver dieping had zware brand- en waterschade Tot goed begrip van den brand dienc, dat dit zeer groote gebouw uit twee doelen be staat. In hel voorgedeelte waren groote za len die ingericht waren voor kantoren cn opslagplaatsen. Het achtergedeelte was de concertzaal die gedekt wordt door een gla zen koepeldak. In dit laatste gedeelte is in hoofdzaak gevestigd de drukkersfirma Holdert cn Co. cn dit kon door de brand weer worden vrijgehouden. Het voorgebouw heeft sterk geleden. Hedenmorgen om 10 uur werkte de brandweer nog met onvermoeide kracht voort. Een groot aantal autoriteiten was hedenmorgen op de plaats des onheils. Als nieuwigheid kan worden medegedeeld, dat de stadswagen van de. brandweer voor het eerst dienst deed. Hierdoor had dc com mandant van de brandweer een voortdu rende verbinding met het hoofdbureau. De firma Holdert en Co. 'verzoekt ons bet volgende mede te dcelcn: Het achtergebouw van „Felix Meritis" is zoo goed als zeker behouden. De uitgaven der firma als Astra, Polytechnisch Week blad „Onze gids voor de meubelmakers", zijn geheel vernietigd, zoodat onmiddellijk een nieuwe uitgave Ier perse gaat. HEDEN GEETALEERD IJZERSTERK, PRACHTIGE DESSINS. Bouclé 200 x 300 f 33.75- Haarvelours 200 x 300 f 39,—. ZIET DE ETALAGES Uw ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEER ING. LIBERALE KAMERLEDEN. Mej. Westerman en mr. Knotten belt stellen zich niet herkiesbaar Wij vernemen thans van welingelichte zijde, dat mej. Westerman en mr. Knotten belt naar aanleiding van de tot alle leden der liberale Tweede Kamerfractie gerichte vraag of zij zich het volgend jaar voor her kiezing beschikbaar stellen, hebben mede gedeeld, niet meer voor dien Kamerzetel iii aanmerking te willen komen. (Hbld.) Geen baklucht in huis! Koopt bij ons heerlijke gebakken visch. IJM. VISCHHANDEL. Tel. 92. Utrechtschestraat 40. „Ik zou wel eens willen weten wat er gebeurde als jij het ook maar met iets wat ik zei eens was." „Dan zou ik ongelijk hebben." (Passing Show), J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6