CRISIS EN BRIDGE VACANT Als de winter komt Amersfoortsche Radio Centrale DE BLAUWE VOGEL Sluit U aan bij de Het verhoogt Uw gezellige he id in huis Kantoor: Telefoon Lange Bergstr. 13 462 door H. G. CANNEGIETER Tegenover mij hangt, als een kleurig plekje in den triesten schemer van dezen Februaridag, een schilderij. Een jong fi guurtje, is het een jongen?, is het een meisje? zit droomerig vóór zich te tu ren. De handen om de over elkaar gesla gen knieén gevouwen, zit zij in een zomer- schen tuin. Boven haar zonnig blond haar wuiven goudlelies. Zij zit en luistert, stil voor zich heen, naar den zang van liet blauwe vogeltje, dat in liet gcbloemte kwettert. En ik luister mee. Hoelang is 't al geleden, dat ik zoo ge zeten heb, in volle overgave luisterend naar het lied van den vogel? Blauw was het vogeltje niet; 't was maar een gewone grauwe tuinfluiter en het tuintje, waarin hij zong, telde meer kiezel dan gras. Toch heb ik, op mijn wiebelend tuinstoeltje lui sterend naar het lied van den hofzanger, het paradijs geopend gezien en de enge len in den hemel gehoord. De tijd van den blauwen vogel is lang voorbij. Wij hebben 't te druk om naar zijn gekwetter te luisteren. Zelfs als wij werkloos zijn, hebben wij ernstiger vraag stukken om over te denken dan het ge kweel van een simpclen vogel. De wereld is razend geworden. Zij tolt om haar as als een vliegmachine en duikelt al tollend omlaag. Zij overschreeuwt zich in het schorre gebulk van de claxon. Zij verblindt zich met booglampen en schijnwerpers. Zij verstikt in de drommen, die zich in het warenhuis, voor de bioscoop, in het stadion verdringen. Tusschen een in aanbouw zijnd huizon complex bloeit op een nog braak liggend stuk bouwterrein liet laatste polletje kla ver. Ik heb er bij neergeknield. Do geur was mij eerbiedwaardig als wierook. Welk een wereld roept dit zoete aroom op, welk een volstrekt andere wereld dan die van het parfum, dat in winkelstraten den wandelaar tegenwolkt bij het voorbijgaan van vrouwen. Klavergcur en vogelgékwetter zijn nog in deze ontredderde wereld gebleven. Nog zoemt de hommel boven het restje rozen, nog kirt de duif tusschen* de lindcblaren. Maar wie let er op? Wie luistert er naar? En zal, wie er naar luistert, hetzelfde wonder beleven als dit jonge figuurtje, welks afwezige oogen in een betooverde wereld schouwen? Is de wereld van 't sprookje voor ons niet gesloten, voorgoed? Het sprookje heeft voor ons afgedaan wij zijn werkelijkheidsmenschen geworden. Krachtens de nuchtere werkelijkheid heeft ons gezonde verstand een nieuwe wereld geschapen. E11 wAt voor een wereld! Wij zijn bedrijvige menschcn, wij hebben stel selmatig werken geleerd, wij halen ons uiterste „nuttig effect" uit mensch en ma chine. Wij hebben het ontlast van de vruchtelooze ballast der fantasie. Wij noe men het ding bij den naam, onverbloemd, en wij bevredigen onze begeerten volgens de 6nelste methode. Voor ons heeft de ziel geen geheimen meer en het heelal geen duistere hoekjes. Wij hebben de methodiek van de liefde in een leerboek ontleed. Rationalisatie, efficiency, tempo! O, in deze jachtige, verstandige, stelselmatige wereld, waar is het stille geluk van het sprookje? De blauwe vogel zingt tusschen de goudlelies en een zonnig blond figuur tje luistert er naar. En onderwijl razen daarbuiten door den triesten schemer van dezen Februari-dag de bulkende auto's en de knallende motorfietsen, waarheen? waarheen? Naar welk geluk razen zij, dat begeerlijker is dan het droomen van para dijzen in een zomerschcn tuin? Naar wel ken hemel, naar welke hel? In de hel van deze ontluisterde aarde zingt ondanks het barbaarsche resultaat der beschaving, in een vlierstruik verbor gen, de blauwe vogel zijn lied. Hij zingt van een ander geluk dan de chansonnier op de planken, van een andere weelde dan die van het nieuwste merk limousine. Het geluk en do weelde, waarvan hij zingt, is ouder dan onze beschaving. Hij zong het al voordat de oermcnscli zijn grot woning betrok en hij zal het zingen, nadat het modernste moordtuig den laatstcn mensch heeft vernietigd. Er is een wijsheid, die alle verstand te boven gaat, een wijsheid, welke de nuch tere slimmerikken nooit zullen vatten, maar die slechts aan kinderen wordt openbaard. Deze gruwelijk verminkte menschheid zal zich den genadeslag, toe brengen, zoodra ze het sprookje uitroeit uit de harten der kinderen. (Door onzen Amerikaanschen correspondent). In de Zwarte Heuvels, een groep rotsen in don Amerikaanschen staat Zuid-Dakota, staat de Rushmorc als een granieten koe pel in het omringende landschap. De top verheft zich meer dan een mijl boven den zeespiegel. Ilier werken tal van menschen aan wat eens het meest grootsclio monu ment in zijn soort zal zijn. In het zwarte rotsgesteente worden n.l. reusachtige por- trctstandbeelden uitgehouwen voor Was hington, Jefferson, Lincoln en Roosevelt Het hoofd van Washington is reeds afge werkt en met het overige gedeelte van het werk zijn goede vorderingen gemaakt. Het is dus reeds mogelijk om een indruk te krijgen van dit indrukwekkende beeld houwwerk. De afmetingen zijn het meest imponeerend; elke figuur zal 135 M. hoog worden, 30 M. over de schouders cn 18 M. over de lengterichting van het gelaat. De vier grootc Amerikanen krijgen dus een gedenkteeken, dat vermoedelijk veel lan ger blijft bestaan dan de cultuur, die zij hebben gekend cn ook door hun werk tot verdere ontwikkeling hebben gebracht. Het geheele werk staat onder leiding van den beeldhouwer Gutzon Borglum cn werd in 1920 begonnen, 's Winters moeten de werkzaamheden gestaakt worden; men kan dan ongestoord alles bekijken, doch aan den anderen kant mist men ook iets, want de wijze, waarop het werk verricht wordt, is eveneens zeer interessant. Slechts een betrekkelijk klein aantal jaren geleden zou een dergelijk monument geheel met de hand uitgehouwen moeten worden met behulp van hamer en beitel. Het zou on der dergelijke omstandigheden feitelijk on uitvoerbaar rnoctcn worden verklaard, want er moeten zulke grootc hoeveelheden materiaal worden verwijderd en do rotsen zijn zoo steil cn gevaarlijk, dat onnauw keurigheden gemakkelijk kunnen inslui pen. Daarmee zou echter de gelijkenis der beelden verloren gaan. Bovendien zou het werk te lang duren cn te kostbaar wor den. Zelfs thans, nu men van alle mecha nische en technische hulpmiddelen ge bruik maakt, zal het nog wel een jaar of zes duren, voordat het monument gereed is. Borglum heeft al meer soortgelijk werk gedaan. Op Stone Mountain heeft hij ge ëxperimenteerd met beeldhouwwerk, dat veel meer dan levensgroot was cn daar kwam hij al spoedig lot de conclusie, dat bet zonder technische hulpmiddelen niet zou gaan. Noodgedwongen nam hij zijn toevlucht tot dynamiet cn het bleek dat dit, wanneer het met zorg werd gebruikt, de rotsen verwijderde zonder noemens waardig gevaar voor de gedeelten, die be houden moesten blijven. De technische t ulpmiddclen zijn dus voornamelijk dezelf de als die, welke in steengroeven worden gebruikt voor het boren van gaten in de rotsen, doch daarnaast heeft men ook hijschinrichtingen en andere werktuigen, die bij het bouwen van wolkenkrabbers worden gebruikt. De werklieden, die voor de werkzaamheden aan het monument zijn uitgekozen, beschouwen het als een ge woon kenmerk van hun dagtaak, dat zij uren achtereen tusschen hemel en aarde Dcngclen op een grootcn schommel. Voordat met de eigenlijke werkzaamhe den kon worden begonnen, was er echter nog een intensieve voorbereiding noodig. Er werd een kamp opgeslagen aan den voet van den berg en het oude pad, dat daarheen leidde, werd verbeterd. Er wer den kabels a_angelegd om de noodige elec- tricitcit ter plaatse te verkrijgen cn een clectrische hijschinrichting om snel de 400 M. af te kunnen leggen, die bet kamp van den bergtop scheidden. Bovendien werden tegen de steile berghelling houten treden aangebracht, waarlangs men zich te voet naar boven kan begeven. Natuurlijk be hoorde tot het voorbereidende werk ook het maken van teckeningen cn modellen voor het monument. Eindelijk werd de groep goedgekeurd en waardig geacht aan de vier grootc leiders. Washington, die de aanvoerder van de Amerikaansche troe pen was in den vrijheidsoorlog en de eer ste President der Verccnigde Staten werd; Jefferson, die Louisiana aankocht en daar door het symbool van de expansiepolitiek werd; Lincoln, die do eenheid onder do staten heeft gehandhaafd en Roosevelt, aan wien de aanleg van liet Panama-ka naal te danken was, waardoor de. band tusschen Oost- cn Westkust nauwer werd. Het werk werd nu begonnen aan de hand van een model op 1/12 van de ware grootte. Allereerst rnoest in het rotsge steente gezocht worden naar de juiste po sitie van eenige belangrijke punten, zooals de bovenzijde van het hoofd, do punt van don neus en liet meest uitstekende gedcel te van de wenkbrauwen. Vanuit een va ,t punt op liet model worden dan eerst ten horizontale en daarna een verticale .ijn gemeten cn deze metingen worden in het groot herhaald op den berg. Het genoemde vaste punt is bovendien het middelpunt van een halven cirkel, die zuiver horizon taal ligt, de lijn, die bij 90 graden loopt, geeft dus het midden aan van het gezicht, dat in het gesteente moet worden uitge houwen. Met een horizontaio lijn en een loodlijn kan men zoo b.v. het meest uit stekende punt van een wenkbrauw bepa len, doch nu moet daaronder de rots wor den uitgehold en ook daarbij moeten nauwkeurig do afmetingen van hot model in acht genomen worden. Men moet dan een nieuw vast punt op den wenkbrauw aannemen cn hiervan eerst een verticale en vervolgens een horizontale lijn laten uitgaan. Ook de werkzaamheden op den eigenlijken rots worden dan weer ingewik keld, want de gewone methode om de werklieden van bovenaf neer te laten, kan dan niet worden gevolgd. Do werkbrauwen van het gedeeltelijk voltooide rotsmonu- racnt houden hen te ver buitenwaarts om onder do wenkbrauwen nog ver genoeg naar binnen te kunnen doordringen. Er moeten in zoo'n geval dus van onderen af steigers worden gebouwd. Bijna al het werk wordt gedaan met be hulp van dynamiet en het in acht nemen van de grootste nauwkeurigheid bij het bo ren der gaten, die later met springstof zul len worden gevuld, is de voornaamste taak der werklieden. Langzamerhand heeft men zooveel ervaring opgedaan bij het werken met dynamiet, dat men de rots tot op 15 A 30 c.M. van het toekomstige oppervlak van het monument kan verwijderen, zon der dat er gevaar bestaat voor aantasting daarvan of zelfs maar voor een verminder de hardheid van het gesteente, dat de op pervlakte van het monument zal vormen. Men was overeengekomen, het hoofd van Washington zoo hoog mogelijk te plaatsen, doch op (Jen top van den berg bleken tal van scheuren en scheurtjes voor te komen als gevolg van erosie en daarom moest men niet minder dan 12 M. diep gaan om het geheel vaste rotsgesteente to bereiken. Toen werd het gesteente verder verwij derd op de plaats, waar het gezicht moest komen; eindelijk was de rots hier eivormig gemaakt cn kon met het modellcercn van de gelaatstrekken worden begonnen. Do hoeveelheden dynamiet, waarmee gewerkt werd, werden steeds kleiner; op het laatst werden nog slechts stukken ter dikte van ongeveer 15 c.M. verwijderd. En toen het dynamiet zijn werk gedaan had en van de gelieelc oppervlakte nog slechts 15 A 30 c.M. gesteente moest wor den verwijderd, werden tot de vcrcischte diepte gaten geboord, die slechts enkele centimeters van elkaar verwijderd waren. Het gesteente tusschen de gaten werd weg- De beeldhouwer Gutzon Borglum bezig met de wenkbrauwen van Washington's portretbeeld. geslagen met een puntigen boitel en een kleinen hamor, die mot samengedrukte lucht werkte. Zoo werd de juiste vorm van het monument uit do rots te voorschijn gebracht; men behoefde nu nog slechts de oppervlakte bij te werken cn glad te ma ken. De daarvoor bonoodigde werktui* gen werden eveneens gedreven door sa mengeperste lucht. Het grootc werk zal nog jaren duren, ook wanneer in het tegenwoordige tempo met de werkzaamheden kan worden voort gegaan. Do 500.000 dollars, die ervoor noo dig zijn, moeten voor de helft bijeen wor den gebracht door vrijwillige giften en worden voor de andere helft bijgepast door de schatkist, doch op die wijze, dat de staat telkens zooveel bijbetaalt, als door de burgers bijeen wordt gebracht. HAAGSCHE BRIEVEN Er zijn op het oogenblik maar twee ele meuten in het Haagsche leven die de groo te belangstelling hebben en dat zijn: de faita et gestes van liet crisis-comité cn de ver schillende vormen waarin het bridge-spel wordt beoefend en de gelegenheden, die daar toe worden opengesteld. Het zijn wel twe.« heel uiteenloopende zaken, maar dat doet aan de belangstelling voor beide niet af. Dp bridgerij interesseert uittcraard wel een zeer breeden kring, maar toch altijd maar een deel van het publiek, het crisis-comité heeft letlelijk aller belangstelling. Dat blijkt niet alleen uit de bijdragen die, belangrijk of onbelangrijk, soms roe rend zijn om de lieve gedachte, de zin voor romantiek of naïviteit, waarmee ze gege ven worden; dat blijkt ook uit de critiek. die er te pas of te onpas geoefend wordt, de belangstelling waarmee wat er gebeurt of niet gebeurt besproken wordt en de ver halen, die er gaan over de aanvragen om steunvcrleening. die, net als in het sprook je van Andersen, netjes het kringetje rond gaan en in zoodanigen vorm bij den eersten verteller terugkomen, dat die het product van zijn eigen verbeeldingskracht of laten we zeggen, het eerlijke en authentieke ver haal, dat hij getrouwelijk oververtelde, niet herkent. En ieder heeft een dergelijke anec dote natuurlijk uit de allerbeste bron cn van iemand, die liet weten kan, omdat hij dagelijks met die of die van de kopstukken, die in 't comité zitting hebben, in aanraking komt bijvoorbeeld er mee in de tram zit. Al deze min of meer en misschien ook niet gekleurde verhalen zijn wel zeer Haagsch en geven een, zij het dan wellicht ietwat verwrongen beeld, van wat men in andere plaatsen zoo graag de Haagsche mentali teit noemt. Zoo gaat het gerucht, dat in een winkel, die de naam heeft toch voordcelig te zijn, zich een dame vcrvoQgdc, die avondjapon nen wilde zien en een keuze deed uit wat haar werd voorgelegd. Het was een duur avondtoilet, duur voor die winkel dan, dat spreekt. Toen het op betalen aankwam, presenteerde de dame een bon vanhet crisis-comité. De cassière maakte bezwaar, vond dat crisis-comité-bons nuttiger besteed behoorden te worden dan met het aan schaffen van, zij het voordcelige, avond jurken. Naar hel heet is het comité gewaar schuwd en er schijnt een klein stormpje in een limonadeglas gewoed to hebben. Een ander kwam, naar verteld wordt, steun vragen van het comité, omdat hij anders ge noodzaakt zou zijn den chauffeur te ont slaan cn dan werd die werkloos en dat zou zoo naar voor hem zijn. Inderdaad! liet zou heel naar zijn, maar je vraagt je toch even af of er nu toch werkelijk in dezen tijd men schen rondloopen met zoo weinig begrip van den bitteren nood, die geleden wordt, dat ze waarlijk meencn voor steun in aan merking tc komen, wanneer ze bedreigd worden door het vooruitzicht iets van hun comfort te moeten opgeven. Persoonlijk is mij een dame bekend, die door den achteruitgang van haar effecten bezit haar comfortabele flat met centrale verwarming, vaste waschtafels enz. niet kon behouden cn naar een bescheidener wo ning moest omzien. Dat leek haar iets zoo onbillijks cn onbestaanbaars, dat ze ir ernst overwoog of ze niet voor steun in aan merking zou komen, want het was toch een heel ding om zonder centrale verwarming een winter in Holland mee te maken en een vaste waschtafel leek haar onontbeerlijk voor iemand, die er van houdt schoon te zijn! Familieleden hebben met veel moeite ge tracht haar duidelijk te maken, dat men ook leven kan zonder deze moderne ge makken en dat er menschen zijn, wie het aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften ontbreekt. Zij is nu een trouwe comparan- tc in alle lokaliteiten waar gebridget wordt want dat spaart vuur en licht en daarom beoefent ze het edele spel 's middags cn 's avonds. Zoo zijn er trouwens honderden. Heel Den Haag, voor zoo ver het in staat is dertien kaarten in de hand te houden, speelt bridge, zooals in was het niet i IS 15? het congres danste. Er zijn wcl- dadigheidsdrives ten bate van het crisis comité, die je de illusie geven om al brid gende ook nog iels goeds tc bewerken cn er zijn zalen en zelfs heele huizen beschik baar voor spelers, die hun middag- of avondpartij maken willen. Of liever voor speelsters, want de dames zijn in de meer derheid en ze hebben zich met een soort honger op het spel geworpen, dat haar aan dacht in beslag neemt en haar tijd moet vullen, nu bezoeken aan naaister, modiste coiffeur, manicure, tearoom en andere oor den des vermaaks uittcraard beperkt, zoo niet geheel geschrapt moeten worden. En de Haagsche vrouw, die zich min of meer in de wereld beweegt cn wie beliooren daartoe niet? beschikt nu eenmaal over veel vrijen tijd. Intusschen heeft de bridgewoede toch wel een heel nuttigen kant. Al zou het alleen maar zijn, omdat ze helpt de zorgen van enkelen te verlichten, al zijn die enkelen natuurlijk maar een heel klein percentage van de massa. Een vorige maal schreef ik a! eens over enkele families die hun huis, dat ze, keurig ingericht en wel, toch eenmaal hebben, en dat ze niet zoo maar een-twee drie van de hand kunnen doen, productief hebben weten tc maken door gelegenheid te geven tot bridgen tegen een zeker entrée- gcld, waarvoor de bezoekers geheel als gas ton van den huize ontvangen worden. Zoo als vroeger wel open tafel werd gehouden In particuliere huizen. Eerst leek het of die bridge-liuizen, nu het ei van Columbus maar eenmaal ont dekt was, als paddestoelen uit den grond zouden oprijzen. Maar liet is al gauw ge bleken, dat er, om zulk een onderneming te doen slagen, nog iets meer noodig Is dan een aantal speeltafeltjes met stoelen, spellen kaarten, bridgeblocs en potlooden Daar is onder meer voor noodig een gast vrouw, die weet te ontvangen, die sfeer weet te scheppen, die cachet weet te geven die de situatie weet te beheerschen cn die een persoonlijkheid is. Zooveel deugden in een enkele persoon verecnigd, vindt men niet overal en zoo is gekomen, dat zich van alles wat er in het begin opdook slechts een of twee bridge-salons hebben gehandhaafd. Maar die. en speciaal pene er van, heeft zich dan ook in enkele maan den een reputatie verworven. In de cersto plaats de reputatie van zeer select te zijn, iets wat in Den Haag altijd de allerbeste aanbeveling is. In de tweede plaats den roep, dat het nergens zoo ge zellig en prettig is. In de derde plaats is voor drives, die, zoo niet aan do orde van den dag, dan toch aan die der week zijn, avondkleeding voorgeschreven. En dat is bij ons ook een groote attractie. De salon is zoo in trek, dat onlangs voor een drive die was aangekondigd, veertien dagen van tc voren al geen plaats meer beschikbaar was. Volteckend, noemen ze dat in geld taal, meen ik. Natuurlijk zijn er altijd angstige zie'en, die met schroom en beven een dergelijk modern verschijnsel tot bloei zien komen cn die zich en anderen afvragen of dat nu heusch geen kwaad kan, of a!les daar, om met de woorden van Paului te spreken, wel eerlijk cn met orde geschiedt, of de jonge meisjes er wel safe zijn. of er misschien geen verlovingen tot stand zullen komen of verbroken worden. Of mis schien partners in het huwelijk niet zul len ontdekken, dat hun samenspel toch niet zoo buitengewoon is en naar een an der omzien, in het kort allemaal vragen, die men niet anders dan met een „het kan best" kan beantwoorden. Maar derge lijke vragen kan men ten slotte wel a pro pos van alles gaan stellen en de angstig» zielen in kwestie zullen zich gerust moe ten stellen met de overwoging, dat de Haagsche dat wil in veler oogen zeggen de mondaine, genotzuchtige, misschien zelfs een tikje lichtzinnige vrouw in on zen modernen tijd vrij aardig geleerd hoeft op zich zelf te passen, zoodat het dus zoo'n vaart niet loopen zal. Nog een andere categorie heeft de brid gewoede in het leven geroepon en dat zijn de bridge-leeraren en leeraressen. Een spe ciale bevoegdheid is er nog niet voor noo dig, maar dat zal nog wel komen. Voor- loopig kan ieder, die goed speelt en de complicaties van het spel voldoende onder de knie heeft, en die bovendien in do om standigheden verkeert dat iedere verdien ste welkom is, zich opwerpen als bridge- iccraar en daarmee een niet te versmaden wapen vinden in den strijd om het bestaan. Natuurlijk is er al een flinke concurren tie en de prijken van club- en privélessen dalen als dc koersen aan de beurs. WILLY PETILLOX.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 15