Nadruk Verboden. Afdruk uitsluitend voor Gcaboooccrden, volgens leveringsvoorwaarden. Alle rechtco Vcrcenigdc Persbureau*, VGravcnhage, DE SAHARA ALS BLOEMENLAND. Waar onze parlumessences gewonnen worden. Wie onzer kan zich de Sahara, de z.g. dorre zandwoestijn, wel als bloe- menland denken? Toch biedt ze de botanici schier onbegrensde mogelijkheden op dit gebied. Ten oosten van Marokko zijn sedert eenige jaren de zandige rots achtige randen der Sahara, dank zi) den vlijtigen arbeid der bewoners, omgetooverd in een bloemenland, waar alles even welig en prachtig groeit. Rozen vindt men er in groote weel de drie maal per jaar in bloei, hetgeen eveneens het geval is met de aanplan tingen van allerlei andere sier gewassen. De besproeiing der planten levert geen moeilijkheden op en iedere andere verzorging is blijkbaar overbodig, zoodat vele Marokkaan- sche stammen zich op dit winstgeven de bedrijf ziin gaan toeleggen. De bloembladeren van rozen en ■Waniums, zoowel als van andere bloemen, worden in zakken verpakt en deels door kameelen, deels per trein naar Marrakesch getranspor teerd. waar de aromatische essence der blnemenblaadjes gedistilleerd en naar Europa, in hoofdzaak naai Frankrijk gezonden wordt. De geraniumplanten in de Marok- kaansche Sahara bereiken een hoogte van drie meter en hebben vaak een levensduur van 8 jaren, ofschoon de blaadies vier maal net- maand worden geplukt. De gemiddelde opbrengst van een met geraniums benlant stuk rfrond van een onnervlaktc van t PI.A'. bedraagt 25 K.G. reukessence in één. jaar. SNEEUW. En wat voor nut ze kan hebben. Sneeuw! Hoe popelt het hart dei kinderen niet, als zij de sneeuw in een gewirwar van vlokken zien neder dansen. Sneeuw! Hoe verlangen onze Hol- landsche jongens en meisjes er niet hartgrondig naar om elkander eens met ballen te bekogelen en flink te „wasschen". Wij zouden haast zeggen niet alleen kinderen maar ook ouderen genieten van de vreugde en pret, die sneeuw kan geven. Groot en klein laten zich met het grootste genoegen van de heuveltjes op hun bobslee afglijden! Versch gevallen sneeuw was bi) onze voorvaderen een zeer gewild schoonheidsmiddel dat zij gebruikten om een frissche gelaatstint te kri'gen Men zegt. wanneer men gedurende den sneeuwval zich éénmaal per dag het gezicht hiermede inwrijft, de huid zacht en soepel wordt en alle puistjes en vlekken op liet gelaat na zoo'n „sneeuw-massage" verdwijnen, evenals de vooral door jonge meisjes zoo gehate „sproeten". Voor bevroren voeten en handen is inwrijven met sneeuw zeer heilzaam. Heeft men wintervoeten of -handen, dan worden deze in een kom of teil met versche sneeuw gehouden ge durende eenige minuten en daarna in heet water, waardoor de pijnlijke en jeukende plekken veel minder last veroorzaken. Ook als bleekmiddel voor het pas gewasschen linnengoed wordt sneeuw met goed gevolg gebruikt, vooral als men het bleekt als tevens de zon schijnt, dus bij vriezend weer; vooral de Maarlsche sneeuw werkt prachtig. Bij het reinigen van stoffige kleeden is sneeuw een prachtig hulpmiddel. Pas gevallen sneeuw wordt over de geklopte kleeden gestrooid, waarna men er met een borstel of doek Hink overheen borstelt of wrijft; na deze behandeling zullen de oorspronkelijke kleuren van uw kleed weer naar voren komen. Natuurlijk moet men hierbij HANSOP. |No. 283). Dit heerlijke, warme hansopje zal zeker wel aan de behoefte voldoen om onze kleinen 's nachts te hoeden voor kouvatten. Geheel lot de voetjes rei kend en hoog aan den hals gesloten mei lange mouwen is deze gewerkte of effen flanellen hansop afgezet met een effen bies, terwijl de hansop aan de rugzijde sluit. Geschikt voor kinderen van twee tot zes jaar. dienst doet; verder vesten met en zonder mouwen van fijne zaphtge- kleurde wol, shawls enz. Fantasie en vaardigheid kunnen wij den vrijen loop laten en zoodoende op eenvou dige, weinig koslbare wijze de meest practische wollen onder- en boven- kleeren klaar tooveren. GEKLEEDE BLOUSES. Bij de tegenwoordige bezuiniging worden veel geklecde blouses gedra gen. Een rok is nog wel van een reeds gedragen gekleede japon te maken, ter wijl men dan als variatie de gekleede blouse er bij maakt. No. 12 heeft een zeer bijzondere hals met ronde omge slagen kraag, die op zijde over elkander geslagen wordt. Het bovendeel der mouw is een voortzetting van het lijfje en heeft even boven den elleboog een strakke volant. Blouse no. 15 met over elkander ge slagen revers ontworpen, waarvan de linker revers in een halve strik eindigt, de mouw is strak, in het midden een weinig wijder en aansluitende manchet; smal ceintuurtje om het middel. vlug te werk gaan en stuk voor stuk „besneeuwen" en afborstelen, vóór de sneeuw kans heeft om te smelten, waarom het dan ook het beste is, deze behandeling in een onverwarmde kamer of in den tuin te doen geschie den. SCHOTSCHE STOFFEN. Maken een jeugdigen indruk. Scholschc wollen stoffen zijn zeer modern, zoowel in groote als in kleine ruiten, in allerlei tinten, maar toch ziet men ze overwegend in combinaties van rood en groen en blauw. Het rood der Schotsche stoffen is zeer gedekt daar de helle roode kleuren het ge heel gauw iels gewoons geven. In den regel worden de ruiten voor japonnen recht geknipt en worden de rokken met platte of stolpplooien ge maakt, terwijl men een ruit eveneens in klok model kan maken, met dien verstande echter, dat vóór- en achter baan recht zijn en het klokstuk op zijde schuin genomen wordt. Garnceringen worden bij ruiten niet toegepast, hoogstens een kraag ol revers van effen stof. Een mooie geruite japon staat jeug dig, vooral met een klein zwart flu- weclen jakje er op. WOLLEN ONDERGOED. Brei het zeil! In de koude winterdagen met de wisselende temperaturen is het in een klimaat als het onze zeker wel aan te bevelen om wollen onderkleeren te dragen. Het is heel gemakkelijk dit ondergoed zelf te breien; hoeveel ver loren oogenblikjes zijn er niet dat wij toch niets doen en dan kunnen we zoo gemakkelijk even zoo'n breiwerkje ter hand nemen. Het is echter noodig om een goede soort krimpvrije wol te gebruiken, opdat wij niet de kans be loopen, dat het gebreide voorwerp na één maal wasschen onmogelijk ge krompen is. Niet alleen ondergoed, maar allerlei andere practische dingen kunnen wij breien, o.a. alleraardigste jakjes voor herstellende zieken met halflange kimono-mouwen en een lint door de halsopening, dat tevens als sluiting nog het voordeel het vaak helle elec- trische lic/.t te dempen. Bij het kiezen van zi'den lampekap- pen moet men er aan denken, dal roode en groene kappen weinig flat teus licht geven, daarentegen goud kleur en terra cotta aangenaam aan doen. TANDENPOETSEN. Jong geleerd, cud gedaan! Het is ii iodig om reeds heel vroeg te beginnen om de kleinen te leeren hun tanden zelf te poetsen; als zij twee jaar oud zijn, moeten zij al hun eigen tandenborstel cn glas of liever beker tje hebben, dat zij op een vaste plaats zelf kunnen vinden; de kleinen zijn er gauw heel handig mede en juist om dat zij het tanden poetsen van zoo heel jong af gewoon zijn, zullen zij het later niet licht nalaten. Ook de huid eischf verzorging. Een heel goed mijdel om een zachte huid te krijgen is om 's avonds vóór het naar bed gaan met een in warm kamillenwaler gedompelde borstel, die niet t e zacht mag zijn, over de huid te wrijven en we] van onder naar boven. 's Winters heeft men vaak last van roode oogleden, vooral bij een scher pen kouden wind. Men kan dit voor komen door 's morgens en 's avonds de oogleden te betten met rozenwater waarin een weinig aluin is opgelost. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN Wenken voor het bestellen. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het bestellen niet te ver geten de maat en het juiste nummer op te geven. Patronen worden geleverd na overschrijving van een bedrag van 58 cent op postrekening 191919 van den „Knippatronendienst" te 's-Gra- venhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel gezonden worden aan de Redactrice van den „Knippatronen- dienst", Muzenstraat 5B te Den Haag en indien niet anders mogelijk per brief met bijsluiting van een bedrag van 58 cent in postzegels. De VOORJAARSMODE ROEPT. De namiddag japon. Nu het voor vele vrouwen nood zakelijk is geworden op haar kleed geld te bezuinigen, komt men er veel minder toe om extra avondjaponnen aan te schaffen en doet een namiddag iapon tevens als avondjapon dienst. Natuurlijk is zwart hiervoor het mees! geschikt en wel crêpe de chine, georgette, marocain enz. Het geheel moet zoo eenvoudig mogelijk zijn zon der veel opschik en onnoodige garnee ringen, maar de coupe moet onberis pelijk zijn. Bijpassende mantels, even lang als de japon zelve, zullen veel gedragen worden, terwijl als garneering der laatste plissée's en volants gekozen worden. De rokken worden zoowel klokkend als met plooien gemaakt, terwijl zeer slanke dames de Berthe-kraag en een met ruches versierde taille kunnen dragen; de passen der tailles zuilen tot onder de arm reiken, terwijl kan ten en zijden jabots weer in den smaak vallen en ook vaak iets gedistingeerds aan het geheel geven. De halsuitsnijding is puntig in V-vorm of rond, terwijl de mouwen tot aan ol over de elleboog reiken en met een volant afgewerkt worden; ook de strakke mouw blijft men nog vee; zien. Wel worden er pogingen aange wend om de ballon en andere mouwen weer in de mode te brengen, maar voorloopig lijkt het ons, dat het bij die pogingen alleen zal blijven. LAMPEN EN LAMPEKAPPEN. Scheppen een gezellige sfeer. Licht is de vreugde van het leven en het kunstlicht is voor ons geduren de de lange winteravonden een bron van gezelligheid. Wij kunnen deze huiselijke gezel ligheid nog aanmerkelijk vergrooten door niet alleen onze groote, maar ook verschillende kleine schemer lampjes hier en daar te plaatsen, |a zelfs aan den muur te hangen. Veel worden allerlei soorten vazen, zoowel Chineesche als Japansche en andere tot lampen verwerkt, terwijl dan een bijpassende kap gemaakt wordt, die dezelfde motieven laat zien. Voor eetkamers heeft men moderne houten lampen met koorden en kra len, ook wel pongé kappen met bovenlichten, die indirect liebt geven: de zijden lampekappen hebben altijd LIEF KINDERJURKJE. (No. 308). Hoe vindt u bijgaand lief kinder- lurkje van wit vyella of stof gemaakt? Het zeer gemakkelijk te maken mo del wordt met lange zoowel als korte mouwen geleverd. Waar onze teeke- ning hier om de hals en boven de schouders twee lijntjes aangeeft wordt met een kruis of steelsteek in ge kleurde waschzijde een eenvoudige versiering aangebracht, of ook wel met de flanelsteek of een vischgraatje, zoo ook op een c.M. of 6 boven de onderkant der zoom. Geschikt voor kinderen van 1, 2 ol 3 jaar. 308 HUISKLEEDING. Eenvoud, kenmerk van het ware. Huis- of kantoorjaponnen worden doorgaans zeer eenvoudig gehouden, hetgeen ook noodig is, opdat zij bij de uitoefening der bezigheden niet hin derlijk zijn. In den regel valt de keus op donkere stoffen, terwijl tweed nog zeer in den smaak blijkt vallen, het geen ook inderdaad te begrijpen is, daar woilen tweed sterk is en niet kreukelt en tevens billijk in prijs, het geen bij elkander genomen zeker wel voorname factoren zijn. De mouwen zijn doorgzans glad (elleboogmouw), terwijl de garneering zich bepaalt tot een licht (waschbaar) garnituur in kunstzijde of crêpe de chine. Bi) iedere japon make men enkele ver schillende garnituren die telkens iets anders aan het geheel kunnen geven. Hoe dankbaar zijn o.a. niet de ge haakte wollen kraagjes, die eenvou dig in lossen cn vasten cf stokjes wor den gehaakt van gewone wol of van de mooie harige Angora wol en aan een eenvoudige jaoon zoo iels aparts kunnen geven. Wil men ze niet in enkel wit haken, dan bepale men z'n keus tot een combinatie van ver schillende linten, maar zóó dat de laatste toer van Angora wol wordt ge haakt. FLUWEFL DE GROOTE MODE. Fluweel blijft nog steeds de groote mode en zal zeker nog wel tot ver in het voorjaar gedragen vrorden. Geen wonder dan ook, want het blijft altijd gekleed slaan. Deze combinatie van fluweel cn crcpe de chine is dan ook al bijzonder gelukkig cn flatteus. Japon A met klokkende rok en fluweel heeft een los manteltje met revers, waaronderuit het bovendeel der japon te zien is, dat van mooi gewerkt zijden crêpe de chine is vervaardigd. De mouw van het man teltje is een weinig uit loopend, terwijl de japon mouw hier weer uit komt kijken. Schuine sluiting met knoopen aan het bo vendeel der japon. Afbeelding B geeft ons een gewerkt zijden crêpe de chine japon met vestje en mouw, garneering van effen zijde. De taille is eenigszins gedrapeerd en wordt met een strik op zijde bevestigd; de mouw is glad en heeft een paar kleine gladde volants, terwijl de rok uit zes banen beslaat. VeM7

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18