G. van DUIN Engelsche Eetkamers A. H. van NIEUWKERK N.V. DE MOORD OP DEN VELDWACHTER DE SPOORWEGAANSLAGEN Een pracht collectie Brillen JUWELIER tel. sas OPTICIEN HET CONFLICT IN HET KLEEDINGBEDRIJF HET WETSONTWERP. TERPSTRA DE GEWAPENDE CORPSEN Fa. J. W. VAN ACHTERBERCH WESTSINGEL 10-13 HAARVELOURS- en BOUCLé-KARPETTEN HUMORHOEKJE ■cenfcj De verdedigers aan het woord Na de heropening van de zitting wordt oen aanvang gemaakt met de pleidooien Jhr. mr, van Lidth de Jeude to Hel, do ver dediger van verdachte G. R. is van meening, lat het bewijs in deze zaak zeer zwak is. De verklaringen van den tweeden verdachte Joh. leveren tegen verdachte G. geen bewijs op. De verdachte Joh. is zeker niet onschul dig. Dit blijkt uit het feit, dat hij zijn jas heeft weggeworpen. Ook was het de tweede verdachte, die tegen het hoofd van den rijks veldwachter schopte. Het verrichte bloed onderzoek is zeer onvolledig geweest. Ver dachte J. en de verslagene behoorden tot dezelfde bloedgroep; indien dit met de beide verdachten ook het geval zou zijn geweest, kan er heel wat bloed van dezelfde groep gevloeid zijn. Ten aanzien van de zware mishandeling zal voor ieder der verdachten do deelneming moeten bewezen worden. En dat bewijs ontbreekt Van de storing van do openbare orde is het bewijs evenmin gele verd. Wat betreft de derde tenlastelegging, moet bovendien bewezen worden, dat do aanval van de deelnemers is uitgegaan. Do maximum-straf hiervoor is 3 jaar gevange nisstraf en hiertoe zal de rechtbank zich moeten beperken. Mr. H. J. W. van Esveld, te Tiel, optre dende voor J. R., zegt, dat het O. M. wel aanneemt, dat verdachten niet geacht kun nen worden de bedoeling te hebben gehad, tien rijksveldwachter om het leven te bren gen. Van den opzet tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel is echter evenmin cenig bewijs geleverd. Men kan de ver dachten alleen vcroordeelen voor hetgeen zij elk willens en wetens hebben gedaan Een van de drie verdachten moet geroepen hebben: houdt toch op! en zich hebben wil len terugtrekken, toen hij zag wat er ging gebeuren. Het voordeel, hieruit voortvloeien de voor dezen vérdachtc geldt voor alle drie. Toen de beide broers J hoorden roepen: hij slaat me kapot!, kon het niet anders of zij zijn hem gaan helpen. Zij hebben derhalve niet met opzet, maar krachtens een impuls gehandeld. Ten aanzien var. de ordeversto ring sluit spreker zich aan bij den vorigen pleiter. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat de aanval is uitgegaan van Tap en het gaat niet -aan, de zaak om te draaien. Spreker acht de deskundigheid van dr. Hulst boven allen lof verheven. Hij moet cr echter bezwaar tegen maken, dat deze con clusies gaat .trekken, waarbij aan de recht bank een zaak als op een presenteerblaadje wordt opgediend, leder kan die conclusies trekken. Hét gevaar schuilt hierbij In de deskundigheid van dr. Hulsi; tenslotte is het maar een raden. Daar liet bewijs zi, niet is geleverd, zal vrijspraak moeten volgen. Mr, J. van Nes, de verdediger van Joh. R., zegt, dat uit de getuigenverklaringen dui delijk is gebleken, dat deze verdachte, die den veldwachter goed gezind was, de be doeling heeft -gehad, dezen te beschermen tegen zijn beide broers. Te zijnen nadeel is niets gebleken; deze verd. is dan ook ge heel en al onschuldig aan dit feit. Spreker verzoekt daarom zijn onmiddellijke invrij- heidsstelling. Na re- en dupliek weigert de rechtbank inwilliging van dit verzoek. Do uitspraak is bepaald op gisteren over li dagen. WIELRIJDER GEDOOD. Onder eon tractor geraakt. Amsterdam, 19 Febr. Vanmorgen om streeks elf uur is in de Spuistraat nabij de Molsteeg een 17-jarige kruideniersbedien de van de firma J. F. Krone uit de Binnen Bantammerstraat, die daar reed op zijn boodschappenfiets in de richting van de Dam, onder een tractor met aanhangwa gen van de gebroeders Ileercmans geraakt en op slag gedood. De jongen reed in de lichting van de Raadhuisstraat, toen op dat moment in te gengestelde richting een groote zeswiclige truck naderde, die ver naar links moest uitwijken bij het passeeren van een stil staande auto. Ook de jongen zag zich ge noodzaakt naar het middengedeelte van 'den rijweg te zwenken, doordat hij even eens een auto die stil stond, moest voorbij rijden. Hij is daarbij in botsing gekomen met den hem tegemoet komenden vracht wagen mot het noodlottige gevolg, dat hij kwam te vallen en met het hoofd onder een der achterwielen terecht kwam. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Zooals begrijpelijk verwekte het ongeval groote consternatie in deze drukke buurt. DE LOONSVERLAGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Gistermiddag is te Almelo een conferen tie gehouden tusschen het bestuur der Al- melosche Fabrikantenvereniging en de be sturen der textielarbeidersorganisaties De Eendracht, St. Lambertus, Unitas en do po litiek onafhankelijke textielarbeidersorga nisatie, waar uitvoerige besprekingen zijn gehouden over de door de farikantenver- ceniging noodzakelijk geachte loonsverla ging van ongeveer tien procent. Deze ver laging geschiedt zoowel voor de export industrie als voor de industrie betroffende de binnenlandscbe markt, in welk laatste geval de loonsverlaging iets minder zou kunnen zijn. Overeenstemming werd niet bereikt. De fabrikantenvereniging heeft enkele bepaalde voorstellen gedaan waarover de organisaties nader in eigen kring zullen beraadslagen. Binnen veertien dagen zal antwoord op 'deze voorstellen gegeven .worden» Een dreigement door de telefoon Amsterdam, 18 Febr. Naar do Tele graaf verneemt, werd do politie te 's-Gra- venhage cenigen tijd geleden opgebeld door een man, die haar de mededeeling deed, dat hij namens een bende sprak. En namens deze bende deelde hij mede, dat de Pullman trein dezer dagen „er uit" zou gaan nabij den Moerdijk. Toen de politie, wien dit be richt interesseerde, wilde vragen, waar en wanneer, brak do man het gesprek af Waarschijnlijk vond hij do vrag onbeschei den. Zeer vermoedelijk heeft men hier te doen met een lugubere grap. Doch daar men een zoo groot mogelijke zekerheid wil hebben, heeft een speciale bewaking van het traject nabij den Moerdijk reeds haar beslag gevon den. De politic in Den Haag heeft alle poli tiecorpsen langs de route Amsterdam— Roozendaal mededeeling gedaan van het telefonische gesprek en voorts de justitie ingelicht. Zoo is ook bericht bij de Amstor- damsche politie en bij den procureur-gene raal ingekomen. in prima kwaliteit en afwerking tegen zeer voordeellgcn prijs, vindt U bij UTRECHTSCHESTRAAT 23 Vakkundige bediening. Nog geen overeenstemming bereikt Amsterdam, 19 Febr. Donderdagraid- dag hebben de vertegenwoordigers der werkgevers on werknemersbonden nog maals' geconfereerd. De partijen konden niet tot overeenstemming komen. De werk gevers handhaafden o.a. liun voorstel van een verlaging vnn. 5 cn 4 cent per uur; zij waren wèl bereid arbitrage te aanvaarden, doch verbonden daaraan de voorwaarden, dat wanneer ddor arbitrage het uurloon hoogcr wordt dan de werkgevers voorstel len, de maat- annex confectiezaken geen zekerheid kunnen geven, dat zij de toege zegde indeeling der serie naar do ver koopsprijzen handhaafden. Deze vorm van arbitrage werd door de vertegenwoordigers der vakbonden scherp bestreden. De hoofdbesturen der vakbonden hebben opnieuw de kleermakers gewaarschuwd ;een gewijzigde arbeidsvoorwaarden le aanvaarden of individueele contracten ie teekencn. De rijksbcmiddelaar beeft de partijen tot een bijeenkomst op Zaterdag middag a.s. bijeengeroepen. Wordt deze week geen overeenstemming bereikt en blijven de werkgevers bij bun voornomen en de kleermakers uitgesloten, dan worden de uitgesloten kleermakers Maandagmorgen door de vier vakbonden ter vergadering opgeroepen. DR. P. H. VAN EDEN 70 JAAR. Amsterdam, 19 Febr. Op 25 Februari a.s. zal dr. P. H. van Eden, oud-medisch adviseur der Rijksverzekeringsbank, den 70-jarigen leeftijd bereiken. Doze verdienstelijke arts, die in zijn langdurige praktijk te Wolvega, Harlingen en Leeuwarden bekend geworden was als een bekwaam geneeskundige, wiens boek over Verbandleer daarbij grootcn opgang maakte, is, nu ook zijn ambtelijke loopbaan reeds enkele jaren geëindigd is, nog met hart en ziei werkzaam op velerlei gebied, als: Eerste Hulp bij Ongelukken, het red dingswezen van drenkelingen en weten schappelijke bewerking van de medische statistiek der R. V. B. Ofschoon de jubilaris dezen dag in in tiemen kring wenscht te vieren, zal het hem ongetwijfeld niet ontbreken aan tal rijke gelukwenschen uit binnen- cn bui tenland. DE STAKING BIJ P. SMIT Jr. Rotterdam, 18 Febr. Het gemeente raadslid, de heer Reuderink c.p. heeft een interpellatie aangevraagd over het z.i. zeer partijdige optreden van de politie in het loonconflict bij de firma P. Smit Jr.. door dat postende arbeiders allerlei moeilijkhe den in den weg worden gelegd cn de hoofd commissaris van politie zich openlijk heeft uitgesproken voor de loonsverlaging. Voorts wenscht dit raadslid, dat aan de stakers gedurende den duur der staking vrijstelling zal worden verleend van beta ling van gas en electriciteit, dat de gemeen te de woninghuren der betrokken stakers voor haar rekening zal nemen en eveneens voor haar rekening aan de kinderen der stakers warme maaltijden zal verstrekken. In strijd met de grondwet? Het Tweede Kamerlid prof. dr. B. D Eerdmans heeft giteravond in de afdee- ling Den Haag van den Vrijheidsbond be handeld het ontwerp-Terpstra, een onder werp dat met beschaming uit nationaal oogpunt vervult, omdat aan schoolbesturen, die aan eenige bepalingen voldoen, de be schikking over do overheidskas wordt ge geven: beschamend ook uit 't oogpunt van de voorstanders van 't bijzonder onderwijs, doordat de wet van 1920 niet verstandig is gebruikt en sommige kringen slechts vra gen wat er uit die wet is te halen. Zelfs van rechts is ingezien, dat hekken geplaatst moesten worden. Voor degenen, die aan de wet hebben medegewerkt, is dit teleurstel lend geweest. Uit een oogpunt van cultuurhistorie is wat bij ons wordt afgespeeld een stukje van den ceuwcnlangen strijd tusschen het geestelijke, clerical© gezag en de overheid, de burgerlijke gemeenschap. Bij ons heeft de geestelijkheid de rechten op onderwijs erder moeten prijsgeven dan elders en ons openbaar onderwijs is een erfenis van de republiek. Het ontwerp-Terpstra is de vier de schakel in een keten en zal zonder eeni- gen twijfel ten gevolge Ticbben, dat dit openbaar onderwijs meer en meer in elkaar zal vailen en in kringen 'van ontwikkelden niet meer meetellen. Toch is geen opvoe ding beter dan die welke het verband met de volksgenoQlen tot uiting doet komen Het samengaan van kinderen als één ge- neel brengt iéts dat méér gericht is op een samengaan later dan dé splitsing van den beginne af aan. Daarom moet men blijven pal staan voor het recht, dat het openbaar onderwijs in ons midden heeft; misschien zal het later uit de dalende lijn weer over gaan tot. grootcr blooi. In 188 gemeenten zijn geen openbare scholen, de statistiek van vóór 1920 telde slechts £4 van derge lijke gemeenten. En het getal bijzondere scholen is sindsdien verdubbeld. We moe ten dus zorgen voor dc instandhouding van wat er ts, k* De L.O.-wet wordt heel vaak gewijzigd, veel te vaak, de belangstelling buiten de onderwijskringen is daardoor gebluscht; in het volk leeft do gedachte van het verschil tusschen openbaar en bizonder onderwijs niet. Het is een der ergste dingen van *t ontwerp-Terpstra, dat liet gevaar dreigt, dat het lager onderwijs nog meer aan den grond raakt en het kind van de rekening wordt De verplichting, dat er een openbare school in elke gemeente moet zijn als er 12 leerlingen voor zijn, is vervallen. Eeni ge gemeenten mogen zich n.l. ycreenigen en men neemt aai^ dat dan aan de Grond wet wordt voldaan- Wel 'trekt dc Mem. van Antwoord zich wat van de Grondwet aan. als men scherper bepalingen wil tegen te makkelijk oprichten van bizondere scholen. Bij bezuiniging laat do minister de open bare school wijken en interpreteert in elke gemeente als door elke gemeente. Zoo is het wctsontwcrp-Terpslrar met do Grondwet in strijd. Het biedt daarvoor aan de mogelijkheid, dat de gemeente kan beslissen, dat 't hoofd _ecn eigen klas heeft en de mogelijkheid van onderwijs in een vreemde taal. Wat wordt voorgesteld is een vergemak kelijking voor bizondere onderwijsverceni- gingen met kapitaal van ouderen data. Natuurlijk is ook gedokterd aan dc leer- lingenschaal, uitgaande van 't gotal on derwijzers, dat men zou kunnen bekosti gen. Do 45 heeft in de onderwijswereld groote beroering gewekt; de bezuiniging op de onderwijskrachten, die hier geleidelijk door zal ontstaan, moct.de groote bezuini ging zijn. Hel kind speelt als enkele rol te zijn het kind van de rekening. Toch is na tuurlijk het kind het voornaamste bij k<;t onderwijs. En al zal bij groote klassen wel goed onderwijs gegeven kunnen worden, docli bij do toch al niet zeer leergrage van tegenwoordig is het de vraag of voldoende resultaat zal worden- bereikt als de klas niet goed onder controle van de onderwijs kracht staat. Met 45 is men aan den heel hoogen kant en de liberalen moeten trach ten daar verandering in te brengen. Hij hoopt het besto voor ons openbaar onderwijs, maar gezien de stemming aan de rechterzijde is hij cr niet gerust op. De voorzitter, jhr. mr. dr. E. A. van Be- resteyn, hoopt, dat 't ontwerp-Terpstra niet zoo slecht zal blijken als 't is en betoogde de noodzakelijkheid dat aan den ontstellen den achteruitgang van 't openbaar onder wijs een einde zal worden gemaakt en dat de openbare school zal blijven een Neder- tandsche school, waarin men elkaar reeds van de jeugd af leert kennen. NEDERLANDSCH CENTRAAL BUREAU VOOR VOLKSDANSEN. Een commissie van bijstand. In verband met de werkzaamheden, wel ke Mevr. Dr. Elise van der Ven ten Bensel te Oosterbeek reeds enkele jaren verricht, zoowel op het gebied van wetenschappelijk onderzoek als van practischc toepassing van den volksdans, is thans opgericht: Het Ned. Centr. Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) dat zich onder haar leiding ten doel stelt: a. het verzamelen van materiaal op het gebied van volksdans; het wetenschappelijk onderzoek hiervan iu internationaal verge lijkend verband; b. het geven van voorlichting en het ver strekken van inlichtingen over volksdansen in binnen- en buitenland; c. het houden van voordrachten en het organiseeren van volksdanscursussen en -feesten. d. het steunen van de volksdansherleving in dezen tijd met alle verdere ten dienste staande middelen, Er heeft zich voor dit Bureau een commis sie van Bijstand gevormd, bestaande o.a. uit de heeren Sem Dresden, directeur van liet Conservatorium voor Muziek te Amsterdam. Dr. J. H. O. Reys, voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond te Den Haag, Dr. Juïiu3 Roentgen te Bilthoven e.a. In aansluiting met de volksdanscursussen- cn -demonstratie welke in de laatste jaren op iniatief van Mevr. Dr. v. d. Ven zijn ge houden, heeft het bureau thans in voorbe reiding een tournee van de „Staff" der „En glish Folk Dance and Song Society" te Lon den, door ons land van 4—11 April a.s. Onder auspiciën van hot K.N.G.V. te Den Haag zal o.a. op 7 April in het Geb. van Kunsten en Wetenschappen een uitvoering plaats hebben, terwijl op 8 April het gezel schap op uitnoodiging van de Commissie tot Bevordering der Danskunst le Amster dam in de groote zaal van het Concert-ge bouw een dansavond zal geven. Een toelichting op het wetsvoorstel Albarda c.s. Ontleend is aan de Memorie van Toelich ting op liet wetsvoorstel-Albarda c.s.: Het voorstel van wet, dat hiernevens aan de Kamer wordt aangeboden, strekt tot een verbod van de vorming en de instandhou ding van particuliere gewapende corpsen. De voorstellers zijn van oordeel, dat zulk een verbod wenschelijk is on dat de om standigheden hier te lande het nu nog mogelijk maken zulk oen verbod tot stand te brengen. Als het eenmaal zoover is ge komen, dat verschillende groepen en rich tingen, die in het volk tegenover elkaar staan, zich tegen elkander hebben gewa pend, stuit het streven om het politieke leven in de wettige banen te houden of naar de wettige banen terug te leiden, op zeer groote en misschien onoverkomelijke moei lijkheden. De ervaringen, in andere landen opge daan, men denke slechts aan Oostenrijk en aan Duitschland, hebben dit overtuigend bewezen. Had men in die landen tijdig een algemeen verbod uitgevaardigd, zooals den voorstellers blijkens hun hiernevensgaand wetsvoorstel voor den geest staat, en aan de naleving van dat verbod gestreng de hand gehouden, dan zouden zich daar uit de politieke toestanden niet zulke groote gevaren hebben ontwikkeld, als thans de volken dier landen bedreigen. Het bestaan van gewapende corpsen, die verklaard hebben zich ten dienste van de wettige Overheid te zullen stellen, prikkelt dé richtingen, tegen welke men zegt dat ge zag te willen beschermen, tot maatregelen van tegenweer; cn dit te nioor, omdat de ervaring, o. a. in Italië, heeft bewezen, dat gewapende corpsen, opgericht om het wet tig gezag te verdedigen, ook andero richtin gen kunnen inslaan en dat gezag voor be paalde parlijdoelcindcn aan zich kunnen onderwerpen. Het voorstel van de voorstellers strekt om bijeenkomsten voor oefeningen van militai ren aard, om zich in den wapenhandel te oefenen, om zich op het gebruik van wape nen voor te bereiden, om een gewapend corps te vormen, om de vorming van een gewapend corps voor te breiden of om daar toe op te wekken, te verbieden. DE OTHELLO I WEER VLOT. Amsterdam, 19 Febr. De Othello I, die gisteren aan den grond zat ter hoogto van Uitdam, is vannacht door twee sleep- booten vlot gesleept. Vannacht om één uur is bet 6chip aan de Oranjesluizen to Schel- lingwoude geschut en hedenmorgen is de reis voortgezet. DE BRANDSTICHTING TE NUENEN. Verdachto vrijgesproken, 's-Hertog nbosch, 18 Febr. De Rechtbank alhier heeft heden den koop man G. H. te Eindhoven, die terecht stond wegens opzettelijke brandstichting to Nue- nen, vrijgesproken. Do eisch luidde zeven jaar gevangenis» straf. ERNSTIGE AANRIJDING NABIJ HELMOND. Landbouwer gedood. Helmond, 19 Febr. Hedenmiddag om streeks kwart over 12 wilde de 31-jarige landbouwer M. Meulendijk uit Asten, die hardhoorend is, op den Bakelscheweg met zijn fiets plotseling den weg oversteken, om dat aan de andere zijde een vrouw hem een boodschap wilde overbrengen. Op dat mo ment passeerde juist een vrachtauto. De man werd gegrepen en meegesleurd. De auto kwam tenslotte in een droge sloot langs den weg terecht. M. was onmiddellijk dood. De vrouw werd eveneens nog door de zijwaartsche beweging, die de auto nam, aangereden, doch zij kwam cr vrij goed af. Den chauffeur van do vrachtauto trel't geen schuld. HET KAMERLID K. TER LAAN GEVALLEN. V Uit Zaandam werd d.d. 18 Febr. aan dö Voorwaarts gemeld: De gladheid van den weg is burgemees ter Ter Laan hedenmorgen noodlottig ge worden. Even na het verlaten van zijn woning is de burgemeester uitgegleden en ongelukkig gevallen, waarbij hij een knie vrij ernstig bezeerde. De heer Ter Laan heeft zich toen per auto naar het stadhuis laten vervoeren: om daar zijn werk te verrichten. De pijn werd even wol zoo hevig, dat verder werken onmogelijk werd ön de burgemeester beeft zich toen om 11 uur naar huis laten bren gen. De ontboden geneesheer, dr. Van Dam, heeft volledige rust geadviseerd. De moge lijkheid bestaat, dat van de knie, die zeer gezwollen is, nog een Röntgenfoto wordfc gemaakt. DE ROOFOVERVAL TE ZEELST. 's-H ertogenbosch, 18 Febr. D© Rechtbank alhier heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen P. S., vordacht van den roofoverval te Zeelst. De rechtbank sprak den verdachte vrij. De eisch luidde vier jaar gevaneenisstraf. HEDEN GEETALEERD IJZERSTERK, PRACHTIGE DESSINS. Bouclé 200 x 300 f 33.75 Haarvelours 200 x 300 f 39,-w ZIET DE ETALAGES Uw ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEER ING. Vrouw „Waar ts dat portret van me dat Ik Je stuurde om naast Je bed te zetten Man„O, dat bewaar Ik onder mijn kussen, lieve." (Humorist),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6