Buitenlandse!) Overzicht Marktberichten Stadsnieuws REPUBLIKEINSCHE WINST IN IERLAND AMERIKA EN 'T HAAGSCHE HOF STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN TARDIEU SLAAGT IN ZIJN OPDRACHT ,DE GR00TE STRIJD BEGINT" STEMBUSSTRIJD IN JAPAN LAATSTE BERICHTEN NIEUWE 5% STAATSLEENING VAN F 186.000.000 VREESELIJKE WRAAK DE LINKERVLEUGEL DE S.D.A.P. IN j Wolhandel „DE CONCURRENT" Do Franscho kabinetscrisis op gelost. Tardieu slaagt erin een nlouw ministerie samen te stel len. Enkele ochtendbladen bevatten Zaterdag ten telegram, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat Painlevé, wion Doumer, de president der Franschc republiek, na den val van het kabinet-Laval de opdracht had Verstrekt, een nieuw ministerie samen tc stellen, erin was geslaagd zijn medewer kers bijeen te brengen. Dit bericht was voorbarig optimistisch: Painlevé moge een oogenblik zijn doel bijna hebben bereikt, doch te elfder ure rezen er moeilijkheden, zoodat de formatie van een kabinet, dat linkscher was georiënteerd dan het vooraf gaande, achterwege bleef. Toen wendde Dourner zich tot Tardieu en aangezien deze een buitengewoon voort varend man is, kon men aannemen, dat het hern weldra zou lukken de crisis op te los sen. Dit is ook inderdaad geschied: hij om ringde zich in een oogwenk van mannen, die bereid waren met hem samen tc wei- leen. Met de onderstaatssecretarissen medege- rekend, telt het nieuwe kabinet onder lei ding van Tardieu. die ook de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zicli zelf heeft gereserveerd, zeven leden minder dan het vorige; dat Tardieu Laval, die thans leider van het departement van arbeid is geworden, niet hoeft willen laten glippen, Was te voorzien. In het ministerie hebben zitting één re. publikeinsch-socialist, twee onafhankelij- ken, vier links-radicalen, zeven links-repu blikeinen, twee links-socialen, één volks- 'democraat, twee leden der democratische en sociale actie en twee vertegenwoordigers der republikeinsch-democratische unie. Al die namen klinken nog al vooruitstre vend, doch verscheidene politieke partijen in Frankrijk tooien zich met namen, die er erg democratisch uitzien, terwijl zij in wezen dikwijls zeer reactionair zijn. Hot is dan ook te verklaren, dat, terwijl de pers der rechtsche cn middenpartijen zeer sym pathiek tegenover het nieuwe kabinet staan, de uitgesproken linksche bladen het ministeric-Tardieu geenszins sparen en daar zelfs zeer scherpe kritiek op uitoefe nen. Vooral de socialistische bladen schie ten scherpe pijlen af op het kabinet-Tar- waarvan de samenstelling wordt aan geduid als een slechte grap, terwijl eraan wordt toegevoegd, dat vooral de Senaat een afwijzende houding zal aannemen, daar de twee hoofdpersonen, die nog maar enkele dagen geleden ten val zijn gebracht (Tar dieu en Laval) thans opnieuw zijn terugge keerd. Vandaar dat. links voortzetting van den strijd aankondigt; ook een doel der ra dicale pers beschouwt de samenstelling van het ministerie als een uitdaging, zoodat men mag aannemen, dat de oppositie zich weer-spoedig levendig zal gaan roeren. Niettemin neemt men in verschillende Franschc kringen aan, dat het kabinet-Tar- 'dieu, hetwelk zich Dinsdag aan de Kamer Eaï voorstellen, zal kunnen rekenen op een Sn eerderheid van ongeveer vijftig stemmen. Met een ongeschokt gezag zullen de Fran schc vertegenwoordigers in dat geval naar Gcnève kunnen tcrugkceren. Uit medcdcc- ïingen van Tardieu kan reeds nu worden opgemaakt, dat de samenstelling der Fran- Bche delegatie naar de ontwapeningsconfe rentie nauwelijks wijzigingen zal onder gaan; de geest zal in elk geval dezelfde blij ven; zelfs schijnen de ex-ministers van ma rine cn luchtvaart, Dumont en Desmesnel, als adviseurs, te Gcnève te worden gehand haafd, zoodat de wereld er niet op hoeft te rekenen, dat er, als gevolg van de kabinets wisseling te Parijs, in de Volkenbondsstad een frisschcr ontwapeningswind zal gaan waaien. Naar een re gee ring? De Valera? Londen, 20 Febr. (V.D.) De stand der verkiezingen in Ierland was Zaterdagoch tend: republikeinen 61 tegen 56 in het laat ste parlement, Cosgravepartij 45 tegen 65 in het laatste parlement; onafhankelijken, roet inbegrip van vier agrariërs, 15, voor heen 21; arbeiders met inbegrip van twee onafhankelijke arbeiders 9, voorheen 10. Er ontbreken nog 22 uitslagen. Alleen de republikeinen hebben tot dusverre winst en wel van 10 zetels ten koste van alle andere, partijen. In verband met den te verwachten uitslag rekent men op een re geering De Valera met steun van de arbei derspartij. Ernsiig verzet van den Senaat te wachten Washington, lö Febr. (V.D.) In den loop van de volgende week zal de Ameri- liaansche senaat zich moeten uitspreken Tver de deelneming van Amerika aan het llaagsche Hof van arbitrage. Hiervoor is fcioodig een meerderheid van van het aantal uitgebrachte stemmen. In het afge loopen jaar is de tegenstand der senato ren, wat de toetredig tot het Haagsche Hof betreft, echter zoodanig toegenomen, dat ïnen verwacht, dat de meerderheid in pen senaat niet zal kunnen worden bereikt. Nu zich in onze stad. ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal ah die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. Een kabinet samengesteld Parijs, 21 Februari. (V.D.) Om één uur hedennacht is Tardieu erin geslaagd het volgende kabinet te vormen: Tardieu, minister-president en buiten landse] ie zaken. Reynaud: vice-president en justitie. Mahieu: binnenlandsche zaken. Flandin: financiën. Roustan: onderwijs. Guernier: openbare werken Rollin: handel. Chauveau: landbouw. Do Chappedelaine: koloniën. Laval: arbeid. Champcticr de Ribes: pensioenen, bevrij de gebieden. Blaisot: openbare gezondheid. Pietri: nationale verdediging. Het nieuwe kabinet Tardieu zal Dins dagmorgen zijn eersten ministerraad hou den en zich nog den zelfden middag aan de beide Huizen voorstellen. In do kringen der Kamermeerderheid heerscht een zeer tevredfen stemming, ter wijl de linkerzijde haar ontevredenheid en teleurstelling duidelijk te kennen geeft. In linksche kringen wordt naar voren gebracht dat de oplossing Tardieu de slechtst denkbare zou zijn. Het feit dat se nator Mahieu binnenlandsche zaken krijgt schijnt hieraan weinig af te doen. Het nieuwe kabinet bestaat uit. 13 mi nisters en 8 onder-staatssecretarissen. Albert Mahieu is in 1864 geboren en is ingenieur. Sinds 1921 heeft hij zitting in den senaat. Tot nu toe was hij departe mentschef van het ministerie voor open bare v. erken en tijdens den oorlog heeft hij de leiding gehad over de afdeeling stra tegische wegen. Claude Chauveau, die minister van land bouw is geworden, werd in 1861 geboren. Hij oefent de dokterspractijk uit cn werd in 1910 senator. Hij maakt deel uit van do republikcinsche unie. Chauveau is voor zitter uer commissie voor volksgezondheid en sociale verzekering. Verkiezingsactie der nation naabsocialisten B e r 1 ij n, 19 Febr. (V.D.) De nat.-soc. partij heeft hedenavond in het Sportpalast haar eerste grootc verkiezingsvergadering gehouden, waar het woord werd gevoerd door generaal Litzmann en den landdag afgevaardigde Kube over het tliema: „De grootc strijd begint". Generaal Litzrnan herinnerde er aan, dat hij voor 17 jaar met den recliter-vlcugcl van het Hindenburgleger in den Massuri schen winterslag gereed had gestaan om het Russische leger geheel te omsingelen. Evenals voor 17 jaar het Duitsche leger, zoo staat ook thans het nat. socialisme dicht voor het succes. Vervolgens zette spr. uit voerig uiteen, hoezeer Hindenburg als rijks president hem had teleurgesteld, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het vanzelf sprak, dat de nat-soc. den eens hoogvereer- den generaal-veldmaarschalk niet kunnen verkiezen. „Wij wachten at', dat onze lei der, Adolf Hitler ons den koers aangeeft." De leider der Pruisische landdagfractie, Kuhe, zette uiteen, dat het buitenland be grijpen moet, dat de vanzelfsprekende over winning van de nat.-soc. partij in de bin nen- en buitenlandsche politiek een prin- cipicele verandering zal brengen. DE AMERIKAANSCHE CREDJETWET AANGENOMEN. Washington, 19 Febr. (V. D.) De se naat heeft de wet tot uitbreiding van het crediet hedenmiddag rnet overweldigende meerderheid aangenomen. Washington, 20 Febr. (V.D.) De senaat heeft zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de wet inzake het iederal reserve crediet en het vrijmaken van mid delen voor het herstel. Op het laatste oogenblik werd een amendement aangeno men, waarbij dat deel der wet, betreffende het uitgeven van geld ter bescherming van den goudvoorraad en het verstrekken van leeningen aan individuecle banken, werd uitgebreid van 1 tot 2 jaar. Lceningen aan groepen van banken zijn niet gebonden aan een tijd. De wet gaat thans terug naar het huis ter goedkeuring van do wijzigin gen. De uitslag van groot belang voor den strijd in 't Verre Oosten Londen, 19 Feb r. (H.N.) In Japan worden morgen de verkiezingen voor het het heole jaar zitting. De verkiezingen ge schieden op grond van het algemeen kies recht, dat alle Japanners boven de 25 jaar hebben. r Tokio, 20 F e b r. (V.D.) Bijna op het zelfde oogenblik, dat te Sjanghai het Ja- pansche offensief werd geopend, werden in Japan de stembureaus geopend voor de al- gemeene verkiezingen, die heden worden gehouden. De verkiezingen zullen in zeker opzicht de maatstaf zijn voor de gezindheid van het Japanscho volk ten opzichte van de Japansche campagne in China. Do mi litaristische regeeringspartij is ervan over tuigd dat de meei^erheid der bevolking met enthousiasme het, Japansche optreden in China steunt. De pacifistische groepen verklaren, dat. heden zal blijken, dat het grootste gedeelte van het Japanscho volk liet imperialistische avontuur in China ten sterkste afkeurt. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Voortzetting dor algemeene beschouwingen. G e n v c, 20 Febr. (V.D.) De algemecno beschouwingen werden hedenmorgen voort gezet door den vertegenwoordiger van Zuid-Afrika, die zich speciaal bij liet Ita- iiaansclie voorstel aansloot en critiek oefen de op het Franschc voorstel. Verder sprak nog de vertegenwoordiger van Chili, die verklaarde, dat Chili zijn leger reeds zeer veel had verminderd. In tegenstelling tot hetgeen was aangekondigd, zullen de al- gemeene beschouwingen heden niet worden gesloten, aangezien men Frankrijk in de gelegenheid wil stellen om na de regee- ringsvorming in den loop van de volgende week bij de algemeene beschouwingen zijn standpunt ten aanzien van dc Duitsche voorstellen bekend te maken. VAN ONZE VEEMARKTEN. In de afgeloopen week is dc toestand op onze veemarkten, (welke al langen tijd slecht is), nog in beduidende mate verer gerd. „Men kan er geen touw meer aan vastknoopen", zegt men, cn helaas ook wij moeten dit ten volle onderschrijven. ITet is ov.er de geheele linie een zoo'n slechten toe stand als zeker gedurende menschen heu genis nooit is voorgekomen. Hoe langer hoe meer blijkt, dat, nu onze' uitvoer zoo zeer aan 'banden gelegd is ge worden, wij hier met een overschot zitten, dat niet to plaatsen is. Daar komt nu nog bij dat het vertrouwen in een beteren toe komst totaal verloren is. De hoop dat de contingenteering eenige verbetering zou ge ven wordt nog steeds niet bewaarheid, en andaar dat men nu ook de markten nog overvoert. Zeer gewenscht zou bet. daarom zijn, zoo men het mogelijk kon maken, dat de aan voer gebracht werd in verhouding tot de vraag cn de behoefte. Hierover gaan al en kele stemmen op. Naar het ons voorkomt zal dit echter niet anders kunnen dan door uit schakeling der vrije markt. (Sluiting der beurzen). Dc gemaakte groole verliezen zul len er ook wel toe rnee werken dat de aan voeren deze week wel zoo kort mogelijk ge houden zullen worden. Op de gebruiksveemarkten worden de aanvoeren nu bij iedere markt grooter, de handel evenwel steeds stugger en over het geheel kan het aangevoerde alleen geplaatst worden door afgeven tegen lageren prijs. Te Leeuwarden en ook' tc Zwolle had de markt een zeer slecht verloop; de aanvoer was ruim en moeilijk te plaatsen. Te Utrecht was de markt bepaald over voerd met versche melkkoeien, daar is abso luut met zoo'n aanvoer geen vaste prijsbasis meer van. Men verkoopt tegen alle prijzen Goede melkkoeien golden van 175225, voor enkele besten liep het nog op tot 250. In vare koeien en jong vee gold zoo onge veer denzelfden slechten toestand; er is mo menteel van geen vasten prijs meer te spre ken. Op de slacht veemark ten is het ook al den- zelfden toestand. Dc aanvoeren zijn te groot in verhouding tot de vraag. De prijzen lie pen daardoor ook over het geheel omlaag. Eerste kw. gold nu van 0.70—0.74," 2de kw. 0.600.66, 3de kw 0.50—0.56, alles per K.G. geslacht. De vette kalverenmarkl heeft ook een zeer slecht verloop, de aanvoer is te groot, en niet te plaatsen. De prijzen liepen weder om terug. De nuchtere kalveren komen nu los, ook daarvan wordt de prijs nu zeer laag; goede „slachters" gaan voor 4 A 5 per stuk en het zal ons niet verwonderen dezen prijs nog lager te zien worden. De varkensmarkteit zijn nog de slechtste van allen, de aanvoeren worden nog steeds grooter, en zijn daardoor nog weer slechter tc plaatsen. De prijzen varieerden van 10 tot 13 cent per pond levend. Op 2 Maart a.s. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags stelt de regecring de in schrijving open op de 5 pCt. vrijwillige geldleening van. den Staat der Nederlanden tot een bedrag van 186.000.000, waarvan geplaatst: 34.570.100, terwijl de deelneming is verzekerd tot een bedrag van 35.000.000 De inschrijving staat open ten kantore van de in de advertentie vermelde Bankin stellingen en den Agent van liet Ministerie van Financiën te Amsterdam. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot 100, 500 en 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pCt. op de 6% obligation van de leening. 1922 A wordt een voorkeursrecht verleend. Dc aflossing van de nieuwe lecning be gint op 1 April 1933 tot ten minste 0.83 ten honderd van de geheele schuld, vermeer derd met het bedrag der door die verplich te aflossingen vrijgevallen rente. Do aflos sing geschiedt pari. De schuldbewijzen worden bij loting in de maand December ter aflossing aangewezen. De lecning zal in uiterlijk 40 jaren zijn afgelost. De aflosbaargcstelde obligation verjaren 30 jaren na den éérsten dag waarop zij af losbaar zijn. De form'dliëreh'voor de' inschrijving zijn verkrijgbaar vanaf 23 Februari aart dc kaïh toren van inschrijving. De inschrijvingen moeten beloopen bedra gen van 100 of veelvouden daarvan. De inschrijvingen waarvoor de 6 pCt. obli- gatiën van 1922 A worden gebezigd, zullen ten volle worden toegewezen. Bij de tot storting aangeboden obliga tion moeten gevoegd worden dc bijbehoo- rende, nog niet vervallen coupons van Sep tember 1932 cn volgende, waarvan de rente over dc maand Maart nog wordt verrekend. De storting moet geschieden op Vrijdag 1 April 1932 ten kantore waar de inschrij ving is geschied. Bij elke storting worden voorloopig rece- pissen aan toonder uitgereikt, welke zoo spoedig mogelijk kosteloos zullen worden ingewisseld. Aussig, 30 Febr. (V. p.) In dc stedelijke steengroeve bestaan alhier sedert geruimen tijd onecnigheden onder het personeel. Voor eenige dagen was een slcen los geraakt, waarvan men de schuld gaf aan zekeren Hor tig, die nogal dronk. Hedenmorgen vroeg begaf zich het gemeenteraadslid en secre taris van den transportarbeidersbond Wer ner naar de steengroeve. Toen hij met ver scheidene arbeiders bij de groeve kwam, waar Hortig zich ophield, wierp deze plot seling 10 K.G. dynamiet in het open vuur. Een vreesteüjke ontploffing volgde, waarbij Ilortig en nog drie arbeiders op slag gedood werden. Werner werd zwaar gewond en overleed spoedig naarna. BOERDERIJ AFGEBRAND. 24 koelen omgekomen. Huizen N. H.) 21 Februari. Heden avond is dc boerderij van den heer P. Veer man aan de Ilaven te Huizen afgebrand. 24 koeien zijn in de vlammen omgekomen. Vier 'k-oeien heeft men met zware brand wonden kunnen redden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men denkt echter aan kortsluiting, daar de veestal electrisch was verlicht. Verzekering dekt de schade. De eigenaar en de familie zaten in de boer derij en hebben den brand eerst opgemerkt toen de stal in lichte laaie stond. Ondanks dat de brandweer met kracht optrad en van 8 tot half tien aan het spuiten was, was er niets meer tc reddejï. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Het hoogc drukgebied verplaatste zijn kern naar den oceaan ten W. van Ierland, maar blijft overigens -merkwaardig stand vastig. Een diepe depressie, die over Scan dinavië trok, heeft de van IJsland komen de zachtere luchtetrooming tot over ons land doen doordringen, maar in Scandi navië zelf heeft de vrij strenge vorst zich weer hersteld en over Finland uitgebreid, terwijl ook in Zuid- en Midden-Europa nog een gebied van matige plaatselijk zelfs strenge vorst ligt. De tijdelijke drukstJj^ De Tip der Tips Tandzeep GIBBS! De Tip der Tips Scheerzeep GIBBS! De Tip der Tips Huidcrême G8BBS! De Tip der Tips Toiletartikelen G9BBS! De Tip der Tips Uw merk is GIBBS! ging in Scandinavië zal weer eenige da ling van temperatuur in onze omgeving brengen, maar 'het toenemen van de de pressie op den oceaan zal daarop bin nen kort. weer stijging doen volgen. Krachtige N.W. winden -waaien in het Oostzeegebied. Op do Briteohe eilanden is de lucht groofendeels betrokken. In Duitschland valt regen of sneeuw. In Zuid- Frankrijk is liet helder, windstil weer, zoo dat overdag de temperatuur daar boven het vriespunt stijgt. Bijeenkomst hier te stede. Gisteren had in de concertzaal. Dc Valk alhier een vergadering gehouden van die leden der S.D.A.P., die zich geschaard hebben om het links-socialistisch weekblad „De Fakkel," onder redactie van de hcereii F. van der Goes, J. de Kadt en P, J. Schmidt, ter bespreking van de maatregelen, door het Partijbestuur der S.DcA.P. tegen deze groep aan het met Paschen te houden Partijcon gres voorgesteld en o.a. inhoudende den eisch tot opheffing van „De Fakkel." De vergadering, die onder leiding stond van den lieer Edo Fimracn, was bezocht door 318 personen, vertegenwoordigende de werkersgroepen voor liet weekblad „De Fakkel" in 53 plaatsen van het land. Na een uitvoerige discussie werd dc \ol- gonde resolutie met algemeene .stemmen aangenomen: De werkers vergadering van het links-so cialistisch weekblad „De Fakkel", bijeen te Amersfoort-pp 21 Februari 1932; gehoord, de discussies over dc crisis-reso lutie van het Partijbestuur en over de op richting van „De Fakkel"; spreekt uitfat de: genoemde „cii^is-reso- lutie" van het P.B. voor tien linkc-rylcugc] volstrekt onaanvaardbaar is en dat daar mede slechts wordt bevestigd, dat dit Par tijbestuur niet in staat is in deze beslissende tijden leiding te geven aan dc socialistische beweging in Nederland; stelt vast., dat.de Partijleiding door schen ding van het hoofdpunt der gemaakte over eenkomst de oprichting van „Dc Fakkel noodzakelijk heeft gemaakt, terwijl juist in dezen tijd de linkervleugel meer dan ooit waarborg moet hebben, dat hij onbelemmerd de links-socialistische opvattingen kan blij ven propageeren; protesteert met den grootsten nadruk te gen de scheuringspolitiek van het P.B., zoo als deze tot uiting komt zoowel in de P.B.- resolutie zelf als in het, feit, dat het P.B. alle bemiddelingspogingen zonder meer af wijst; verklaart, dat voor de links-socialisten elke beslissing van het Congres, welke hun niet. de volkomen vrijheid van het woord cn vrijheid van onderling overleg waarborgt, onaanvaardbaar is; keurt cle oprichting van „De Fakkel" goed; wijst de ontoelaatbaarverklaring van dit 151ad door het P.B. onvoorwaardelijk af; en roept alle linkssocialisten op, zich met alle kracht te wijden aan de grootmaking van „Dc Fakkel" en aan de propaganda voor de opvattingen van den linkervleugel. VEREENIGING „OOST EN WEST". Lezing en film op Woensdag 24 Februari. Wij vestigen dc aandacht onzer lezers op de m dit blad voorkomende advertentie van de afdeeling Amersfoort der Verceni- ging Oost en West, waarin wordt bekend gemaakt, dat Woensdagavond a.s. in Ami- citia ten -lezing zal worden gehouden door den heer S. A. Reitsma, welke lezing zal worden gevolgd door de vertooning van een door Willy Mullens opgenomen film „Ban doeng en West-Java". De heer Ilcitsma is oud-burgemeester van Bandoeng, aldus wel de meest compe tente persoon, clio ons iets van dit centrum der „Preanger'ook wol „de tuin van Java" genoemd, kan vertollen. BURGERLIJKE STAND. 20 Fct-uari 1932. Geboren: Aaltje, d. van Cornells Veld man en Elisabeth Geurtsen. Extra zwaar gemoltonneerde Sm Dames Directoires p voor 69 cent Natuurlijk alleenfl LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2