AMEKSfÖOlBfSCIH DAGBLAD V erkoopiegee Dinsdag 23 Februari 1932 .DE EEMLANDER' 30e Jaargang No. 202 TWEEDE BLAD PHILIPS CONTRA NED. RADIOWERKEN UIT DE STAATSCOURANT ENGELSCH ZEEMANSGRAF PHILIPS VRAAGT INVOER BEPERKING Telefunken gedupeerd NEDERLANDERS NAAR INDIE EEN LEVEN OM EEN LEVEN Arrest van het Haagsche Gerechtshof 's-G r a v e n h a g e, 22 Februari. Het Haag sche Gerechtshof heeft heden arrest gewe zen in een octrooikwestic tusschen de N.V. Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de Handelsvennootschap onder dc firma De Nederlandsche Radiowerken gevestigd te Utrecht. Bij inleidende dagvaarding had Philips als eigenaar van het Nederlandsche Octrooi no. 7684 betreffende een schakeling met een thermionisch toestel gesteld, dat het dooi de Radiowerken in haar bedrijf vervaardig de en in het verkeer gebrachte radio-ont vangtoestel „Dumol D 4inbreuk maakt op haar octrooi. Op grond hiervan vorderde Philips we gens onrechtmatige inbreuk op dit octrooi schadevergoeding van De Radiowerken. De Haagsche rechtbank, besliste daarop, dat de lampen van De Radiowerken een toepassing bevatten van datgene, waarvoor het octrooi is verleend. Zij wees dan ook de ingestelde vordering toe met bepaling, dat het vonnis uitvoer baar is met lijfsdwang tegen de individu eele leden der firma. In hooger beroep heeft het Gerechtshof thans dit vonnis bevestigd. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend dc bronzen eere-medailles der Oranje-Nassauorde aan C. van Mourik en S. Verwey, respectievelijk oud-jachtopziener en oud-tuinman, beiden in dienst geweest bij mevrouw douairière jhr. J L. P. Bosch van Drakestein van Nieuw Amelisweerd te Bunnik. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde aan Bra- him, Inlandscli bootsman bij de Koninklijke Marine, dienende aan boord van Hr. Ms. opnemingsvaartuig Tydeman; toegekend do bronzen eeremedaille dei- Oranje Nassau-orde aan C. van Frankfoort, koperslager bij de firma Ponsioen en Zoon te Alphen aan den Rijn, en aan C. Boer, smid-bankwerker bij de firma Penn en Bau- duin te Dordrecht. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hoorn S. J. J. Luyckx, candidaat-notaris al daar. Regenten gevangenissen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het regentencollege over de gevangenissen te Roermond L. E. J. van Kuyk. inspecteur der registratie en domeinen aldaar; tot lid van het regentencollege over de ge vangenissen te Amsterdam mr. J. A. Molt- zer, directeur van de school voor Maat schappelijk Werk aldaar, wonende te Vel- sen; op verzoek met 1 April eervol ontslagen met dank J. Bruce, als lid van het regenten college over de gevangenissen te Breda. Voogdijraad. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot lid, te vens voorzitter van den Voogdijraad Amster dam I mr. Th. I. B. Hiltermann. Octrooiraad. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ingc nieurs bij den Octrooiraad Th. J. van Ros- sum en J. P. Schouten, thans reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam. Pensioenraad. Bij beschikking van den minister van Fi- nanéièn is met ingang van 1 Maart bij den Pensioenraad benoemd tot commies in tij delijken dienst voor den tijd van één jaar J. A. H. L. Willemse. Landmacht. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve kapitein voor spccialen dienst bij het dienst vak der intendance de reserve-kapitein vooi speciale diensten J. de Flines van het Vrij willig Landstormcorps luchtwachtdienst, zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit 'ijn tegenwoordige betrekking Onbekend voor de menschen, maar wèl bekend bij God Op het kerkhof van 's Gravenzande be vindt zich, behalve het gemeenschappelijke graf van de Berlin schipbreukelingen nog een andere, gemeenschappel'jke rustplaats. Dat graf ligt aan de andere zijde van den hoogen heuvel, die het kerkhof in tweeén deelt. Het is een groeve van verscheidene vierkante meters oppervlakte, keurig on derhouden, zij trekt al van ver dc aandacht door een groot kruis van gelen zandsteen, dat staat opgericht bij den ingang van het graf, dat. aan die zijde geen omrastering kent. maar aan do drie andere kanten met kleine palmen is afgezet. Een groote staan de zerk bevat het volgendo Engelsche op schrift: Ninety seven unknown British seamen 1914—1918 Known unto God In dat graf rusten dus 97 onbekend-ge bleven Engelsche zeelieden, die tusschen 1914 cn 1918 den dood in de golven vonden en op de kust van Nederland aanspoelden. Onbekend dan voor de menschen maar wèl bekend bij God! Aan don anderen kant der groote groeve rust het stoffelijk overschot van veertien wèl met name bekende Engelsche zeelie den, leden der Engelsche marine. De nabestaanden dezer slachtoffers heb ben op al deze veertien graven gelijkvor mige kleine, staande zerken aangebracht. Men leest er den naam op cn het schip waarop gediend werd. Op sommige steenen is nog wat bijgevoegd. Zoo leest rnen op een dier zerken: „Sleep on, dear son, till the day break and the shadows flee away". (Slaap in vrede, lieve jongen, lot de morgen voor je zal lichten cn de schaduwen zullen zijn opgetrokken). Op een anderen steen lazen wij gisteren: A bitter grief A shock severe To part with one With love so dear Eon bittere klacht, een diepe smart te moeten scheiden van een die men zoo on uitsprekelijk heeft lief gehad. BIZONDERE STRAFGEVANGENIS TE ZUTPHEN. In een nota naar aanleiding van het ver slag dpi* Tweede Kamer nopens de supple- toire Justitiebegrooting 1931, zegt dc Minis ter, dat hij zich voorstelt, dat de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zut- phen in het a s. najaar in dienst zal kun nen worden genomen. 'Anders personeelsinkrimping van 9000 lot 5000 man Het Volk meldt: Het staat thans wel vast dat de commissie voor contingenteering van radio artikelen aan de regeering zal voorstellen, den invoer van deze waren binnen zekere grenzen te beperken. De commissie heeft in de afgeloopen weken te behandelen gekregen een verzoek van de N.V. Philips' Radio, om tot contingen- tecring over te gaan. Philips heeft ter ver dediging van dit verzoek medegedeeld, dat bij niet contingenteering zij genoodzaakt zou zijn, het tegenwoordige personeel van 9000 werklieden met 5000 te verminderen. l)c commissie heeft een groot aantal bc langhebbenden en deskundigen uit de radio branche gehoord en zal aan de regeenng voorstellen om over te gaan tot contin gentecring van den invoer van complete radiotoestellen en van radio-ontvanglam pen. De invoer van complete radiotoestellen is practisch reeds volkomen gecontingen- tcerd door het feit, dat Philips in het bezit is van de belangrijkste octrooien en den invoer van buitenlandsche toestellen be lemmert. Uitzondering vormen slechts de toestellen van Tclcfunkcn, die door mid del van een overeenkomst met Philips vrij zijn De te verwachten contingcntecrings maatregel op complete locstellen zal dus vrijwel uitsluitend dc Tclefunken-fabri- katen betreffen. De tc verwachten contin gf-nteering van ontvanglampcn zal hoofd zakelijk dc fabrikaten van de firma Tungs ram Fotos betreffen. Wij vernemen verder, dat de commissie zal advisceren om niet over te gaan tot contingenteering van den invoer van losse radio-onderdcelen en van luidsprekers. DOODELIJKE ONGEVALLEN TE ROTTERDAM. Rotterdam, 21 Februari. Hedenmiddag is de 48-jarige mej. C. F. Maate, geboren Kleyn op den Schiedamschen weg toon zij achter een tram om, den weg overstak, ge grepen door een autobus van den dienst op Vlaardingcn. De vrouw werd over een af stand van 10 meter medegesleurd. Zij was zwaar gewond cn bleek op slag te zijn ge dood. Volgens getuigenverklaringen zou den chauffeur geen schuld treffen. Rotterdam, 20 Februari. Zaterdag avond vond alhier in de Stieltjesstraat oen ernstig ongeluk plaats. De 43-jarige schilder H. Stoker uit de Pa- pavtrstraat reed daar op zijn fiets cn kwam plotseling tc slippen, waardoor hij tegen den grond gesmakt werd. Door don val ge raakte hij met zijn linkerbeen in de spaken van het achterwiel terecht, waardoor hij he vig met het hoofd tegen den grond gesmakt werd. Met een schedelbreuk werd hij in ern stigen toestand per auto van den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. HET TWENTSCHE TEXTIELCONFLICT In een zeer druk bezochte vergadering van de volledige besturen der afdeelingen van ..St. Lambcrtus," welke betrokken zijn bij het Twcntsoh textielconflict werd Zaterdag te Hengelo na een uiteenzetting door den bondsvoorzitter den heer v. d. Meys over den stand der onderhandelingen met dc Twentsche werkgevers onder leiding van den burgemeester van Enschede een breed voerige discussie gehouden. Zukelijke opmerkingen werden uit de verga dering gemaakt, waarbij het tot nu toe ge voerde beleid van het hoofdbestuur volko men werd goedgekeurd en vol vertrouwen uitgesproken in dc verder to voeren leiding van het hoofdbestuur in deze aangelegen heid. Eveneens werd in een daartoe gehouden hoofdbestuursvergadering het beleid van de dagclijksche leiding goedgekeurd en werd met algemeene stemmen volmacht verleend om dc onderhandelingen vooM te zetten cn naar bevind van zaken te handelen. Strenge toelatingsbepalingen voor hen, die geen middelen van bestaan hebben 's-Gravenhage, 20 Febr. Aneta-IIol- land meldt De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat in Ned. Indiè ten aanzien van dc voorloopige toe lating van personen daar te lande met in gang van 1 Maart 1932 een strengere go- drugslijn zal worden aangenomen dan tot dusverre werd gevolgd. Tot dusverre werd aan onder het tocla- tingsbesluit (Indisch Staatsblad 1916 no. 47, zooals dat sedert is gewijzigd en aange vuld) vallende personen, bepaaldelijk aan Nederlanders, die zonder bohoorlijk mid del van bestaan in Ned. Indie aankwamen cn aan wie dc toelating niet om een der andere in art. 4 van dat besluit vermoldo redenen aanstonds moest worden gewei gerd, onder uitreiking van een voorloopig toelatingsbewijs wel gelegenheid gegeven om naar een betrekking uit tc zien. Dit ge schiedde bepaaldelijk, wanneer de betrok kenen konden aantoonen, dat zij tijdelijk zouden kunnen worden onderhouden door familieleden of vrienden, dan wel in het bezit waren van een som gelds, die hen in staat stelde om ecnigo maanden daar te lande te leven. Met ingang van 1 Maart a.s. zal aanstonds tot weigering der toelatingskaart moeten worden overgegaan ten aanzien van die werkzoekende immigranten, die niet in het bezit zijn van een schriftelijke verkla ring, hetzij van een bona fiden werkgever, dat, de betrokkene in een voldoende gesa larieerde betrekking is of zal worden aan gesteld, hetzij van ccn familielid of andere relatie, dat door den steller der verklaring ton volle in het onderhoud van den immi grant zal worden voorzien. Voorloopige toelatingsbewijzen zullen dan alleen mogen worden afgegeven: a. indien de werkzoekende immigrant wel in het bezit is van een document als bovenomschreven, doch geen voldoende ze kerheid bestaat ten aanzien van de gegoed heid hetzij van den werkgever, hetzij van het familielid of de relatie, dan wel van dc deugdelijkheid der verklaring: b. indien do werkzoekende immigrant wel in het bezit is van een document als bovenomschreven, terwijl ook geen twijfel bestaat omtrent de gegoedheid van den werkgever of de deugdelijkheid der verkla ring, doch belanghebbende slechts voor korten tijd (niet langer dan zes maanden) do in die verklaring bedoelde behoorlijk gesalarieerde werkzaamheden zal verrich ten. Aan dc ontschepingsambtenaren is opge dragen bij het uitreiken van vergunningen tot ontscheping, tevens toelatingskaarten, met het vorenstaande rekening te houden DE CONSECRATIE VAN MGR. LEMMENS. Op 19 Maart. Roermond, 22 Febr. Thans is defini tief bepaald, dat de wijding van mgr. Lem- mens.plaats zal hebben op 19 Maart door den Aartsbisschop van Utrecht. Amersfoort. Woensdag 24 Febru ari, Concordia, v.m. 11 uur, verkoop van do buitenplaats „Dc opslag Dennen", aan do De Gcncstctlaan 9. Woensdag 24 Februari, Verkooplokaal Muurhuizen 47, v.m. 9% uur. verkoop van •■en inboedel. Donderdag 25 Februari, II. v. Vianden- straat 20, v.rn. 9 uur, verkoop van een in boedel, een winkel-inventaris en kruide nierswaren. Vrijdag 26 Februari, ,,'t Boompje", v.m. 11 uur, veiling van do landbouwerswoning „Bouwlust" aan den Iloogeweg 230. Vrijdag 26 Februari, lerrein Wagen werk plaats v.m. 10 uur, verknop van spoorhout. Donderdag 3 Maart, Hotel De Zwaan, n.m. 8 uur, verkoop van een burgerwuon- huis aan den Koedijkerweg 3a cn ccn bur gerwoonhuis aan den Koedijkerweg 2. Baar n. Donderdag 3 Maart, Hotel do la Promenade, Amalialaan 1, n.m. 8 uur, ver koop van een winkel- on woonhuis aan den Dijkweg 8 en 10: drie woningen aan den Dijkweg 12. 14 en 16; drie woningen aan den Dijkweg IS, 20 en 22; een huis aan dc Jo- hannalaan 17; twee woningen aan de Jo- hannalaan 19 en 21. een perceel grond aan de Johanna laan; nog een perceel grond aan de Johannalaan; een perceel bouwterrein aan de Hcemskcrklaan hoek van Galcnlaan; een perceel bouwterrein aan de Kronings laan, en een huis aan den Eemnesserweg 110. Woudenberg. Donderdag 25 Febru ari, ten huize van den heer W. ter Maten, op eerste Broek, v.m. 10 uur, verkoop van dc boerderij-inventaris, have, vee, benevens eenigen inboedel. DE KAMERVACATURE LINGBEEK. Ook de heer Woldendorp be dankt. Evenals de heer G. Niouwenhuijsen, dio als eerste onder ds. C. A. Lingbeek op Jc lijst der Hervormd Gereformeerde Partij stond, hoeft thans ook dc heer J. J. Wolden dorp, te Groningen, die op den heer Nieu- wenhuysen volgde, aan liet Centraal Stem bureau medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in do plaats van ds. Lingbeek niet aanneemt. Nu komt als opvolger van laatstgenoemde in de eerste plaats in aanmerking ds. A. C. G. den Hertog, predikant tc Rotterdam. CLANDESTIEN COLLEGELOOPEN. De kantonrechter te Leiden heeft zes stu denten ter zake van het volgen van colleges zonder te zijn ingeschreven veroordeeld tot geldboeten van 60 tot 75. (Hndsbl.) KINDEREN SPELEN OP STRAAT. Bij het tollon door een auto gedood. Zaterdagmiddag om kwart over 3 heeft op den Wouwschen weg te Bergen op Zoom eon doodelijk ongeluk plaats gehad. Eenigo kinderen waren daar aan het tollen. Toen van een hunner, den 8-jarigen de K. do tol op den straatweg terecht kwam, liep het ventje zonder uit te kijkeD den weg op om hem op te rapen. Tegelijkertijd passeerde de auto van den heer D. uit Roosendaal, die met bloemen naar de bloemenmarkt to Bergen op Zoom reed. De bestuurder kon zijn wagen niet tijdig meer tot stilstand brengen, met het noodlottig gevolg dat do jongen met zijn hoofd tegen do rechtervoor- lamp van de auto botste en daarna werd overreden. Het ventje werd bewusteloos in een na- bijzijnde woning binnen gedragen, waar een terstond ontboden geneesheer slechts den dood kon constatecren. De autobestuurder treft geen schuld. (Maasbode). Eerzucht maakt zich lichter meester van kleine zielen dan van groote. CIIAMFORT. Naar bet Engelsch van Monce Gerard door Emma A. H. 47 Ten antwoord nam zij zijn arm, terwijl met de andere hand den sleep van haar Lfced vasthield; zij drukte hem tegen zich Van. Ze hadden nu den hoofdweg verlaten Cti waien het park ingegaan. Boven hun hoofden een blauwe lucht; een lichte, witte wolk werd door een bescheiden bries voort gedreven naar den horizon. Het is een echte Zon-dag, zei hij na ccn pauze. Wij zullen 'm geen van beiden vergeten. Neen, vond zij ook. Het zal één van die herinnerinnen zijn, waaraan wij ons in de toekomst zullen verkwikken. Je bent toch niet bang voor dat laatste woord, liefste? Lucille's oogen schitterden, terwijl zij zich tot hem wendde. Niet wanneer ik met je samen ben. Hoe kon ik dan bang zijn? Wij zullen naast elkaar gaan, hand in hand, altijd; daar ben ik zeker van. Je maakt mij zeer gelukkig, antwoord dc hij en sloot de hand tegen zijn arm. Weet je, zei ze, ik was in het eerst wat hang toen die tijding kwam van een zee slag, waarin de hertog van Albemarle één van de bevelhebbers was, dat je ook zoudt willen gaan, vooral toen ze totaal verslagen waren. Misschien zou ik dat gedaan hebben onder andere omstandigheden, antwoordde hij, hoewel ik liever te land dan te water zou wrillen strijd voeren. Mijn oude leer meester houdt van veldslag leveren op zich- zelvc cn geeft er weinig om op welk element de strijd wordt gevoerd. Ik zou niet graag hebben dat jc ging! riep Lucille. Ik zou wel willen hoe je mij beloofde dat je nooit rncer vechten zoudt in eenigen strijd, hetzij dan in een openbaren of een particulieren. Trok er een wolk over de lucht of wa ren zij gekomen op de plek waar de hoo rnen den glans van de zon verduisterden Het landschap leek ineens zijn helderheid te verliezen. Waarom trad het visioen van Zijn Genade, den hertog van Buckingham, voor Darcy's geestesoog op dit eigenaardig moment? Ik zal nooit den strijd zoeken, zei Ro bert na een pauze, ja, zelfs terwille van jou, liefste, zal ik 'm altijd vermijden. Meer kan ik niet beioven, want daar kon mijn eer mee gemoeid zijn. O, ik smeek, Robert, dat je voor mij bewaard blijft, want inderdaad mijn heele leven gaat uit naar je welzijn! Ze liepen door het park naar de Abbey Eén vleugel was ingericht voor hun uit sluitend gebruik; de bedoeling was dat ze minstens een maand zouden blijven eer ze naar Kingston trokken. Lucille had zich ongerust gemaakt over de eenzaamheid van haar vader, als zij niet langer onder zijn dak zou vertoeven. Een nicht, een weduwe Frankland Som- merville, zou ecnige maanden bij sir Eve lyn blijven, tot kapitein cn mrs. Darcy te rugkeerden. Toen zij het huis bereikten was de rest van het gezelschap nog niet uit de kerk teruggekomen, daar zij een langeren weg hadden genomen. Er zou nog een half uur verloopen voor de eerste bel Voor het diner zou gaan. Waar is sir Evelyn? vroeg Lucille den butler. Ik heb hem in een uur niet gezien, madam. Ik denk dat hij in de bibliotheek in slaap is gevallen, verklaarde Lucille tot haar echtgenoot. Zij had ook vast verwacht dat haar vader hen begroet had bij hun terugkeer, te meer daar hij immers niet mot hen had kunnen meegaan. Met lichten tred ging zij den hall door en klopte zacht aan de bibliotheekdeur. Er kwam geen antwoord. En met een knikje tot Robert, of zij zich in haar oor spronkelijke opvatting versterkt voelde, draaide zij zachtjes den knop om cn trad het vertrek binnen. Een vuur brandde in den haard, maar dit was bijna uitgedoofd; er was een tijd lang niets bijgedaan, ofschoon een heele voorraad blokken in een mand bij den haard stond. Sir Evelyn bevond zich in half-zittcnde, halfliggende houding, in zijn lievelingsstoel; een kat, die bijzonder aan hem gehecht was, lag op zijn knie ineengerold. Wij zijn weer terug, Vader, zei Lucille zacht, maar toch met de bedoeling om hem te wekken. Het was een ongewoon iets voor hem, dat hij op den ochtend in slaap zou vallen, al gebeurde dit ook dikwijls op den middag of in den avond. Sir Evelyn verroerde zich niet en er kwam geen antwoord. Lucille schrikte; de stilte trof haar als on heilspellend; zenuwachtig voelde zij haar hart kloppen. Zij keerde zich om, om te zien of haar echtgenoot ook achter haar het vertrek was binnengekomen, maar blijkbaar wa6 hij in den hall gebleven. Zij kwam dichter naar haar vader toe en zag dat zijn hoofd op zij was gevallen in een ongewone houding, zc legde haar hand op zijn arm, maar hij bleef zoo zitten. Haar ergste vrees, die in enkele seconden was gewekt, werd bewaarheid. Sir Evelyn Lee was zijn rust ingetreden. Lucille knielde neer en verborg haar ge laat op haar vaders knieën; zij was versla gen, verplet. Het leek of zij ineens alle hou vast aan het leven verloor en zij in een on bekende zee dreef. Haar vader was haar zoo véél geweest, zoolang het haar heugde; nu wa6 hij heen. Toen zij daar knielde trad Robert binnen, werd haar houding gewaar en kwam nader; hij ook, zelfs nog sneller, merkte wat er had plaats gehad. Zich voorover buigend sloeg hij den arm om Lucille en vlijde haar hoofd tegen zijn schouder. Ze voelde zijn sterke armen om zich heen en zelfs in haar leed en verlatenheid dankte zij God, die haar een echtgenoot had geschonken, haar vertrouwen waardig en die haar ter zijde zou staan in haar uur van droefheid en beproeving. HOOFDSTUK VI. In spanning. October 1669. Vijf en een half jaar zijn verloopen sinds de stille huwelijksvoltrekking in de kapel te Graneeland en dc daarop gevolgde ont dekking in de bibliotheek op de Abbey, die de eerste schaduw had geworpen over de verbintenis van Robert en Lucille Darcy. Veel was er gebeurd gedurende deze ge-< wichtige jaren; gewichtig wat betreft den staat en ook wat betreft het huiselijk leven van degenen, met wie wij kennis hebben gemaakt, maar wat wij niet in bijzonderhe-» den kunnen meedeelen. Lady Darcy was haar ru6t Ingegaan, in den herfst van het jaar, waarin het huwe lijk plaats had, liefderijk verpleegd door haar zoon en haar schoondochter, die haar zelfs meer was geweest dan zij had durven hopen gedurende de maanden, dat zij on der hetzelfde dak hadden vertoefd. Lucille had geleerd ln de ervaring van haar droef heid over den dood van haar vader en in de voortdurende verzorging van Robert's moeder de lessen, die de Voorzienigheid wil, dat geleerd zullen worden va rien smeltkroes des levens, waardoor zij gelou terd werd. zachter en teederder gestemd. Hun waren drie kinderen geboren, drie jongens; de oudste, Harold, was nu ruim vier jaar; de jongste, Francis, juist een jaar. Tusschen die twee in was er één geboren op het landgoed in Picardië gedurende den tijd van de pest, toen zij verbannen waren uit Engeland door het wijs beleid van den heer des huizes. Lucille had eenigszins ge leden door het oversteken en do daarop vol gende reis; de pas-geborene had nauwelijks het levenslicht gezien of hij was weer weg genomen. Zij had het verlies bitter gevoeld en had van dien tijd af verlangd om naar Engeland terug te keeren, weg van die her inneringen van lijden en droefheid, die zich voortaan verbonden aan hun heerlijkheid in Frank-iik. JVordt .vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5