MET OVERHEIDSSTEUN GEBOUWDE HUIZEN IN MASSA'S SLIJTERIJ WIJZE VAN EXPLOITATIE NEDERLAND TE GENEVE EEN TORPEDOJAGER NAAR SJANGHAI OOK DE HEER ALBARDA STELT VRAGEN HET REGENL00ZE WEER DE VERDUISTERING TE LIMMEN Onze Postvliegers onderweg HAARVELOURS- en BOUCLé-KARPETTEIV A. H. van NIEUWKERK N.V. K:,BK HUfVSORHOEKJE Het rapport der Gommiss siesVliegen verschenen Geen aansprakelijkheid voor premiewoningen Verschenen is het rapport van de door de ministers van Financiën en Van Arbeid dezer dagen met dankbetuiging ontbonden commissie, welke een onderzoek heeft in gesteld naar de moeilijkheden, welke zich voordoen bij de exploitatie van de met financieelen steun van het Rijk en de ge meenten gebouwde woningen, welke maat regelen van overheidswege ter tegemoet koming aan die moeilijkheden zouden kun nen worden genomen en welke gevolgen die maatregelen voor de geldmiddelen van het Rijk en de gemeenten zouden hebben. Aan dit rapport ontlcenen we, dat de commissie haai' onderzoek zoovéél moge lijk heeft beperkt tot de woningen, voor welker totstandkoming steun ingevolge de Woningwet is verleend, en de woningen, waarvoor van overheidswege steun bui ten de Woningwet om is gegeven, niet na drukkelijk in haar onderzoek betrokken heeft. Evenwel heeft zij laatstbedoelde wo ningen toch niet geheel buiten beschou wing gelaten. Te nemen maatregelen. Ten einde de moeilijkheden, welke zich hij de exploitatie van met Rijkssteun in gevolge de Woningwet gebouwde woningen voordoen, voorzoover doenlijk uit den weg te ruimen, acht de commissie verschillen de maatregelen noodig. In de eerste plaats, dat de huurbepaling voor al deze woningen berust op één alge meen geldenden grondslag en dat aan de in dit opzicht bestaande onderlinge ver schillen een eind wordt gemaakt. Deze grondslag moet gevonden worden in de objectieve huurwaarde der wonin gen en als basis voor de bepaling hiervan dient aangenomen te worden de reproduc tiehuur fd.i. de huur, die gelijk is aan de exploitatiekosten der woning, wanneer zij zonder bijdrage onder de huidige, als nor maal te aanvaarden omstandigheden was gebouwd), met dien verstande evenwel, dat de huurprijs niet geheel wordt los gemaakt van de beweging der marktprijzen en dat met bijzondere omstandigheden wordt re kening gehouden. Hierbij wordt evenwel nadrukkelijk op gemerkt, dat de huurprijzen der Woning wetwoningen niet op elke schommeling van de plaatselijke markt mogen reageeren en dat een opwaartscho beweging hiervan slechts mag worden gevolgd, wanneer aan genomen kan worden, dat men niet te doen heeft met een stijging van tijdelijken aard. In geen geval mag een plaatselijk tekort aan woningen aanleiding zijn, dat de huren van Woningwetwoningen worden opge voerd Integendeel dient juist in een perio de van woninggebrek van de Woningwet woningen een remmende invloed op de stijgende tendens uit te gaan Ook bij de huurbepaling voor de in goed- koopen tijd gebouwde woningen wil de commissie uitgaan van do reproductie- huur. Echter dient bij de beoordeeling van de huurwaarde dezer woningen in het oog to worden gehouden, dat ze dikwijls, wat gerief betreft, bij de later gebouwdo wo ningen ten achter staan. Teneinde het hierboven uiteengezette stai. :punt in do practijk te kunnen toepas sen, dienen de huren van alle met Rijks- steun ingevolge de Woningwet gebouwde woningen hieraan te worden getoetst en de huren opnieuw te worden vastgesteld, hetzij dat zij worden gehandhaafd op het oude bedrag, hetzij dat zij hooger of lager worden gesteld. Naar do meening der Commissie dient gestreefd te worden naar de uniformiteit in de rentetypes der Rijksvoorschotten en in verband hiermede acht zij een herzie ning van do rente van alle van Rijkswege verstrekte voorschotten voor de vóór of tijdens do oorlogscrisis lot stand gekomen ■woningen of gckochten grond gewenscht. De nieuwe rente zal voor al deze voor schotten dezelfde moeten zijn en gelijk ge steld worden aan de rente, die het Rijk geacht kan worden voor de kapitalen, waaruit deze voorschotten zijn geput, ge middeld zelf te hebben betaald. Deze her ziening kan plaats vinden na conversie der in 1922 aangegane 6 pCt. Staatsleeningen. Dc aard van deze maatregelen brengt mede, dat de financieele gevolgen, welke zij voor de financiën van Rijk en Gemeen ten zullen hebben, tevoren niet nauwkeu- zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVTK él. TeL 292 A>8. WOENSDAG 12—i uur wederom „VOLKSVISCHDAG". 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtschestraat 40. „Het gesprek van den dag". rig berekend kunnen worden zonder dat de huurwaarde en exploitatiekosten van elk complex afzonderlijk worden nagegaan. De Woningwetwoningen. Na de door haar voorgestelde toetsingen eventueele herziening van huren en ex ploitatieuitgaven zullen de met Rijkssteun ingevolge de Woningwet gebouwde wonin gen een verlies opleveren, waarvan de grootte niet met zekerheid kan worden opgegeven, maar dat is to stellen op rond 13.395.000 per jaar. Hiervan komt ten laste van het Rijk rond 10.046.250 en van de betrokken gemeenten gezamenlijk rond 3.348.750. Dit beteekent een meerdere uitgave voor het Rijk van rond 1.471.000 per jaar, voor de betrokken gemeenten daarentegen een ongeveer even groot gezamenlijk voor deel, daar dit meerdere verlies tot dus verre practisch voor haar rekening kwam De opbrengst der bijschrijving, evenmin met zekerheid aan te geven, kan worden gesteld op rond 1.005.000 per jaar, waar van rond 603.000 ten goede komt aan hel Rijk en rond 201.000 aan de betrokken gemeenten gezamenlijk. Welk bedrag ineens deze jaarlijkschc op brengst vertegenwoordigt, is niet met vol doende zekerheid te zeggen en zal van ge val op geval moeten worden vastgesteld. Het overgroote gedeelte van het geraam de jaarlijksch verlies zal verdwijnen door de voorgestelde afschrijving Hoe groot dit gedeelte precies is, is slechts van geval op geval uit te maken. De premiewoningen. Met betrekking tot de woningen, ge bouwd met een bijdrage of premie fonds perdu, meent de commissie, dat het Rijk geenerlei aansprakelijkheid heeft ten op zichte van eventueele latere verliezen op of moeilijkheidheden bij de exploitatie. Mèt de verstrekking van de bijdrage of premie had het Rijk de taak, die het zich in dit opzicht gesteld had, vervuld en kwam elk verder risico voor rekening van dengeen, die haar aanvaardde. Ten slotte wijst de commissie op de wen- schelijkhoid dat ten opzichte van de huur bepaling der met rijksbijdragen k fonds perdu ingevolge het K.B. van 6 November voor den bouw van middenstandswoningen en met Rijkspremies ingevolge het K. B van 8 November 1920 voor den bouw van woningen gebouwde woningen, voorzoover dezo door gemeenten of woningbouwver- eenigingen worden geëxploiteerd, zooveel mogelijk dezelfde gedragslijn wordt ge volgd als zij ten aanzien van de met Rijks steun ingevolge de Woningwet gebouwde woningen aangeeft. De meerderheid der commissie, bestaan de uit de leden Vliegen, H. P. J. Bloemers, W. J. Bossenbroek, mr. C. Frida Katz en H. C. Nijkamp, heeft deze voorstellen neer gelegd in een wetsontwerp. De minderheid der Commissie, bestaande uit do leden J. Bakker, ir. II. van der Kaa (hoofdinspecteur der Volkshuisvesting), mr. L. Lietaert Pcerbolto (directeur-generaal van de Volksgezondheid) en J. Th. Peters heeft in een afzonderlijke nota haar afwij kend standpunt uiteengezet. liet gemeenschappelijke voorstel der kleine landen tot tonnagevers mindering van duikbooten De heer Albarda heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Voor zitter van den Raad van Ministers, de vol gende vragen gesteld: 1. Is de Regeering bereid mede te dee- len, wat er waar is van de berichten der dagbladen, meldende, dat onderhandelingen te Genève tusschen dc delegaties van Ne derland, de Scandinavische landen en Zwit serland gevoerd om tot het indienen van een gemeenschappelijk voorstel aan de Ont wapeningsconferentie te komen, zonder het gewenschte resultaat zijn gebleven, en of het hereiken van overeenstemming mede afgestuit is op de weigering van de Ncder- lundsche delegatie om tot een ver-gaande tonnagevermindering van duikbooten mede te werken? 2. Is de Regeering, mede gelet op het zeer groote belang, dat met het bereiken van overeenstemming tusschen de kleine Furopeescho mogendheden gediend zou zijn bereid aan de Nederlandsche delegatie op te dragen, dat zij zal trachten alsnog die overeenstemming te bereiken, door harer zijds zich tot wijziging van haar standpunt met betrekking tot duikbooten bereid te verklaren? 3. Is de Regeering bereid het ontwape ningsvoorstel, dat door de delegatie van Nederland te Genève is ingediend, in zijn volledigen tekst en eventueel met de daar bij gegeven toelichting ter kennis van de Kamer te brengen en openbaar te maken? HET KORTINGWETJE. 's-G r a v e n h a g e, 22 Febr. In verband met den stand van zaken, als gevolg van de indiening van het amendement-van Vuuren en Rutgers van Rozenburg en het sub- amendement-Suring op het wetsontwerp tot korting op de Rijksuitkeering aan de ge meenten, heeft het bestuur van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten Zater dagmiddag een spoedvergadering gehouden. Besloten werd heden een uitvoerig adres aan de Regeering en aan de Kamerleden te zenden, welk adres morgenochtend gepu bliceerd zal worden. Nog een sub-amendement van den heer Smeenk. Met betrekking tot het kortingswetje i9 door den heer Smeenk een sub-amende ment ingediend op het amendement van dc heeren Van Vuuren en Rutgers van Rozen burg op art'ikel 1 van het wetsontwerp, waarvan do toelichting als volgt luidt: De ondergeteekende heeft geen overwe gend bezwaar tegen de in lid 1 voorgestelde normale korting van 6 procent Dit cijfer toch blijft beneden het percentage van dc uitkeering, dat uit 's Rijks kas zal moeten worden bijgepast. Hij meent echter, dat aan de zwaar be laste gemeenten wel ontheffing van do kor ting zal moeten worden verleend en dat daartegen ook geen bedenking kan rijzen, indien blijkt, dat het hooge aantal opcen ten op de Gemeentefondsbelasting vereischt wordt ondanks zoowel een voldoende op voering der (overige) inkomsten als een voldoende beperking der uitgaven. De in het derde lid voorgestelde bepa ling strekt tot verhooging der rechtszeker heid. Een soortgelijk beroep van een minis- terieele beslissing op de Kroon, waarbij dan d«- afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State wordt gehoord, komt voor in artikel 99, lid 3 der Lager Onder wijswet en andere wetten. Prof. van Embden wil hem doen terugroepen Hoevee! Nederlanders wonen daar? Batavia, 22 Febr. (Aneta). De torpedo- bootjager Van Galen is gisteravond 20 uur uit Soerabaja naar Sjanghai \ia Hongkong vertrokken. Het oorlogsschip staat onder commando van den kapitein luitenant ter zee E. A. Vreede.De kosten van deze zen ding komen t.cn laste van het moederland. Het Kamerlid de heer van Embden heeft de volgende vragen gestold: 1. Is het bericht juist, dat de Regeering besloten heeft, een torpedojager naar Sjang liai te zenden? 2. Onder welke van de grondslagen, die do Regecring als uitsluitende doelstelling onzer oorlogstoerusting opgeeft, brengt zij bedoelden maatregel, de verdediging van on9 gebied, of vervulling van Volkenbonds plichten? 3. Hoeveel Nederlanders wonen er te Shanghai? 4. Waarom heeft de Regeering tot het opnemen van vluchtende landgenooten niet een passagiersschip gecharterd, gelijk van wege de Nederlandsche Regeering bij vrij recente internationale verwikkelingen wel heeft plaats gevonden? Acht de Regeering het bepaaldelijk gewenscht, gereed te zijn voor de aanwending van militair geweld te gen de strijdende partijen? 5. Zoo ja, is de Regeering zich dan ge noegzaam bewust van de groote en geheel noodelooze gevaren, die een zoo zwak be wapende Staat als Nederland tot zich trekt door zich met een klein oorlogsschip te be geven te midden van een dermate gecom pliceerde en overprikkelde situatie al3 in Oost-Azië aanwezig is? 6. Is de Regecring bereid, den torpedo jager alsnog terug te roepen? De heer Albarda heeft de volgende vra gen aan de regeering gesteld: I. L° de Regeering bereid zoo spoedig mogelijk mede to deelen, of het bericht waarheid behelst, volgons hetwelk de Re- «eering heeft besloten tot onverwijlde zen ding van een torpedobootjager naar Sjang hai, bepaaldelijk met het oog op de belan gen der Nederlansche onderdanen aldaar? II. Indien het in de eerste vraag ver melde bericht waarheid inhoudt, van wel ken aard zijn dan de diensten, welke de Regeering door dat oorlogsvaartuig aan (le belangen der te Sjanghai verblijvende Nederlanders wil doen bewijzen? III. Indien uitsluitend of hoofdzakelijk bedoeld wordt, dat het vaartuig de Neder landers te Sjanghai, zoo noodig, aan boord nemen on in veiligheid brengen zal, waar om hoeft dc Regcering dan niet één of meer passagiersschepen voor dat doel ge charterd? IV. Is de Regeering niet van oordeel, dat de aanwezigheid van een Nederlandsch oorlogsschip bij Sjanghai de mogelijkheid oplevert cf vergroot, dat Nederland wordt betrokken in den zich in het verre Oosten ontwikkelenden oorlog? V. Welke waarborgen bezit de Regec ring, dat de zending van een oorlogsschip het gevaar van in den oorlog te wor den betrokken niet oplevert of niet ver groot? VI. Is de Regeering bereid den torpedo booljager, indien deze reeds naar Sjanghai is vertrokken, terug te roepen en onver wijld één of meer passagiersschepen te zen den, om, zoo noodig, do in Sjanghai ver blijvende Nederlanders aan boord te ne men en naar veiliger oorden te brengen? VAN EEN AUTO GESLAGEN EN GEDOOD. Ongeval te Giessendam. Giessendam, 22 Febr. Tegen zes uur heeft alhier een droevig ongeluk plaats ge had. De van zijn werk terugkeerende, on geveer 40-jarige arbeider Van Loon uit deze gemeente, reed achter op een vrachtauto mede. Toen de wagen een poort door reed kwam de arbeider met zijn hoofd in aan raking met eon ijzeren balk en sloeg van de auto. De man was onmiddellijk dood. De ongelukkige laat een vrouw en een achttal kinderen onverzorgd ar.ht.ar. Sedert 16 Januari slechts 7 m.M. Onze weerkundige medewerker schrijft d.d 22 Febr.: Het duurt nu reeds meer dan een maand dat de regenval zeer gering is. Gedurende de eerste helft van Januari viel er veel regen, namelijk 46 m.M., in aansluitihg op een regenperiode, die aan het einde van November van het vorig jaar een aanvang had genomen. De eerste helft van Januari had reeds zooveel regen geleverd, als voor de geheele maand normaal is. Ook het aan tal regendagen was gelijk aan het normale aantal. Na den 15den brak een periode van regenarmoede aan, die tot nu toe heeft aangehouden. Van 16 Januari tot 20 Febru ari (36 dagen) kwamen slechts 13 regen dagen voor, waarvan slechts 2 een hoeveel l«eid van meer dan 1, maar minder dan 2 m.M. leverden. De geheele hoeveelheid regen, die hier sedert 16 Januari is geval Ion, bedraagt slechts 7 m.M., een hoeveel heid, die ver beneden de normale is. Het Is daarbij opvallend, dat op een paar uit zonderingen na. dat een heel klein beetje sneeuw is gevallen, dat ternauwernood een wit laagje op dc straten achterliet, de neer slag onkel uit regen bestond. De rcchtstreeksche oorzaak van deze re- gen-armoede is, dat gedurende den gehee Ion drogen tijd de warm-vochtige Z.W. lijke luchtdrukking, die in normale regentijden dc waterdamp aanvoert, waaruit de neer blag moet ontstaan, buiten onze omgeving is gebleven door den invloed van het ge bied van hoogen druk, dat zich aan het bo gin van de tweede helft van Januari van Zuid- naar Midden-Europa verplaatste en daarna in hoofdzaak over. West- en Noord Europa is blijven liggen. Men herinnert zich, dat buitengewoon hooge barometer standen op 26 en 27 Januari voorkwamen. Daarna is de barometer veel gedaald en kwamen enkele storende depressies in de buurt, maar in de laatste dagen heeft het gebied van hoogen druk zich weer over West-Europa gevestigd en kwamen op nieuw zeer hooge barometerstanden over Schotland voor. Zoolang dit gebied van hoogen druk in onze omgeving stand houdt zal wel niet veel neerslag te verwachten zijn, omdat de vochtige luchtstroom, die voldoende waterdamp aanvoert om sterke re regens mogelijk te maken, dan niet in onze omgeving kan doordringen. (Nadruk verboden). BRAND TE VRIES. Bekend café in vlammen. Vries, (Dr.), 21 Febr. Gisterenavond om streeks 10 uur is brand uitgebroken in het van ouds' bekende café „Het Wapen van Leiden", bewoond door den heer G. Hómah. Het vuur greep zeer snel orn zich heen en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was is het gebouw geheel uitgebrand. Ook de inventaris werd een prooi der vlammen. De brandweer kon, mede, dank zij den gunstigen wind, de belendende perccelcn be houden. Ook de achter het café gelegen wo ning en de bij het café behoorende zaal werd vernield. Vermoedelijk is de brand op den zolder uitgebroken. De oorzaak is onbe kend. MINISTER BEELAERTS. 's-G ravenhage 22 Februari. De minis ter van Biutenlandschc Zaken, de Heer Beelaerts van Blokland, is Zaterdagmiddag uit Gcnéve voor korten tijd in de residentie aangekomen en heeft hedenmorgen zijn ambtsbezigheden aan het departement, her vat. AANRIJDING OP DE ROZENGRACHT TE AMSTERDAM. Voetganger gewond. Amsterdam, 22 Februari. Heden avond omstreeks half acht heeft op de Rozengracht bij de Prinsengracht een aan rijding plaats gehad. Op dat tijdstip kwam een personenauto in de richting Dam met een matig gangetje aanrijden, toen deze moest uitwijken voor een slecht ziende man, die met een oude vrouw overstak. Aangezien de wagen bijna in botsing kwam met enkele wielrijders, remde de bestuur der daarop krachtig, met het gevolg even wel, dat de auto slipte en een kwart slag om maakte, waardoor het veliikel dwars op den weg kwam te staan en do man een klap kreeg en tegen den grond werd ge slagen. Hij werd met een gebroken rechter- onderbeen en een bloedige wonde boven een der oogen opgenomen en is door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Dc vrouw, zijn bejaarde moeder, bleef, on gedeerd. De aangcredene was de 42-jarige wonende aan de Prinsengracht. Eisch tegen den advocaat Nadat het getuigenverhoor in de straf zaak tegen den Amsterdamschen advocaat die terecht stond wegens medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte en wegens ver duistering en heling, was geëindigd, was heden het woord aan den officier van jus titie mr. Reijling, voor het houden van zijn requisitoir. Den advocaat was, naar men zich herinnert, ten laste gelegd dat hij aan de totstandkoming van een valsch laxatie- f-apport had medegewerkt en de daarin ver melde 8000 had veranderd in 18.000. Voorts zou hij hebben geweten, dat in de hypotheekacte, waarbij mej. W. uit Lim- raen geld van den Bussumschen koopman, leende, ten onrechte stond vermeld, dat zij reeds 8800 aan E. had betaald. Ook zou do advocaat geld. bestemd voor W. van S. (ver dachte in de vorigo zaak) hebben aangeno men, evenals eenigc stukken laken. Ten slotte had hij los van deze Limmensche zaak in 1925 gelden ten eigen bate aange wend als curator in een faillissement. De officier van justitie eischte na een zeer uitvoerig requisitoir wegens het uitlokken van valschheid in geschrifte, medeplegen van valschheid in geschrifte en heling, twee maal gepleegd, een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Spr. eischte vrijspraak voor de ten laste gelegde verduistering in een faillissement, waarin verdachte curator was. V ALeeu- Reigei un wcrik Amsterdam Boedapest Belgrado of 11 '2 18—2 Amsterdam 18—2 Pa rij 9 11—'2 Marseille 12—2 19—2 Rome Brindisi 1-1—- 20—2 Athene Mersamtruh 15— 2 21—2 Caïro Ghaza Rutbawelïs 16—2 Bagdad Basra Boeshir 17—2 Dj ask Karachi 22—2 18—2 Jodpoer 19—2 Allahabad 21—2 Calcutta 20—2 Akyab Rangoon 20—2 21—2 Bangkok Kohlak Penang 19—2 22—2 Medan Palembang Batavia 19—2 Bandoeng In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen- volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van het eerstvolgende postvlieg- tuig van Amsterdam 25 Februari 1932. HEDEN GEETALEERD IJZERSTERK. PRACHTIGE DESSINS. Bouclé 200 x 300 f 33.75* Haarvelours 200 x 300 f 39,— ZIET DE ETALAGES Uw ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. De volmaakte hulsknecht (onverstoorbaar): „Wie kan lk aandienen, meneer?" (London Onlnion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6