werkkracht WAAROM NOG GEEN VERANDERING? DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN RAMS E -AAR EN WAAROM ZOO WEINIG REGEN? „KERK EN VREDE" EN HET OOSTERSCHE CONFLICT RADIOPROGRAMMA N6ET NOODSG SOUSSA SLAAT D0MME- RING Veel belangstelling OM DEN DUM0NCEAU- BEKER Quaker beslaat voor 65"/, uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat In een gezondmakend voedsel behoort aanwezig te zijn. DE ABNORMALE WINTER Een aantal vragen uit onzen lezers kring door onzen weerkum digcn medewerker be antwoord Deze winter is een curiositeit Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Een lezer, die geregeld mijn weerkundige beschouwingen volgt, heeft mij eenige vra gen gedaan over abnormale verschijnselen in dézen winter, vragen, die wel zoo be langrijk zijn, dat zij hier oen antwoord mo gon vindon. Deze lezer dan schrijft: „Hoe komt het, dat do barometer al wel tv\ee maanden op een enkele daling na zoo bui tengewoon hoog staat en er nog maar steeds geen verandering komt? En dal midden in den winter terwijl andere win ters de barometer juist altijd zooveel schom melingen vertoont". En dan iets verder ,,'t Regent ook nooit meer en dikwijls is er voor de wintermaanden bijzonder wei nig wind. Is een en ander ook geen curio sitcit? Hóe komt het, dat die dalingen van „links" nioi konion opzetten en door dringen sinds'zoc geruimen tijd en er hee lemaal geen depressieloop is? Ook is niet duidelijk, dat bij de jongste vorstperiode l aantal graden vórst hier te lande zoo ge ring was niettegenstaande de wind, welke de koude naar hier transporteerde, bijzon der krachtig "%is~en twee.vuile clagen en nachten aanhield en de vorst in 't O. en N.O. toch bijzonder streng was". I-Iicrop kan ik het volgende antwoorden: Vooreerst is het verschijnsel der ongewone hooge barometerstanden al veel eerder be gonnen dan twee maanden geleden. De gemiddelde barometerstand in September was 8.5, in November ruim 5, in November ruim 7, in December bijna 7 cn van 124 Februari 11 m.M. hooger dan de normaal gemiddelde. Alleen in November was hij iets te laag. Dit alles wijst erop, dat wij te doen hebben met een bijzondere oorzaak die over een langen tijd aan het werk is. maar ook, dat al dien tijd slechts weinig depressies diep. in West-Europa doordron gen Er kwamen dan ook slechts weinig diepe inzinkingen In de luchtdruk-lijn voor De voornaamsten zijn- 29 Sept. met zeer veel regen, 7 Oct, 'met veel regen, 2025 Oct. met weinig regen, één tegen het einde van Nov., één van 46 Dec. en ten slotte een regenrijke van 28 Dcc—13 Jan. Latere, onbeduidende inzinkingen gingen gepaard met zeer weinig regen. Het verschijnsel, dat weinig depressies van „links" doorkwamen was d-us ook al lang aan den gang en den laatsten tijd bijzonder opvallend. Daarente gen kreeg een gebied van hoogen druk, dat afwisselend over Centraal-, N.O.-, Z.- en W.-Europa lag, steeds meer de overhand. In de laatste, dagen vestigde het zich over N.W..-Europa en het is opvallend, dat het zich slechts nu en dan door depressies op zij heeft laten dringen zonder evenwel ge heel uit den weg te gaan. WIJ zijn dit hier in West-Europa heclemaal niet gewoon. Nu moet men m.i. het afwisselend heer schcn van een gebied van hoogen druk cn van depressies altijd in verband brengen met do ligging van de twee groote circu latic-stroomen tusschcn don Equator cn de Noordpool,, de warm-vochtige equatoriale Z.W.-luchtstroom, dio naar de Pool vloeit en de koud-droge polaire luchtstroom die naar den Equator terugkeert. Daarbij moet men m.i. de do- verschijnselen, als secundaire en min of meer locale (op een 1990 K.M. middellijn van zoo'n depressie zien wij hier niet in verband mot het geweldig gebied der bei de circulatie stroomen) luchtcirculatie stroomen, die in de eerste plaats de betee kenis hebben van reyenfabrieken, en, daar zij in staat zijn over ecnigen afstand in een gebied van hoogen druk door te dringon. daarvan als het ware stuk kon „af te klui ven", het weer voor ecnlgcn tijd verstoren De beide circulatie-stroomen blijven m.i primair en karakter-bepalend voor het ver loop der weersgesteldheid over lange pe rioden. Het gaat er nu om welke van deze twee stroomon hier de overhand hoeft, want zoo de eerste ons warm-vochtig, regonach tig weer bij Z.W.-Iijke winden brengt, dp tweede veroorzaakt het och to gure, be wolk te weer met Noordelijken wind en weinig neerslag. Ik geloof nu, dat wij niet ver van de waarheid zijn, wanneer wij hel algemeen verloop van de groote weerfactorcn: lucht druk en luchtstroomcn, In dezen winter als pressies slechts opvatten a's secundaire volgt zien. De equatoriale luchtstroom heefl langen tijd, vooral in den herfst en voor- winter langs de W.-kust van Europa ge- loopen, waar hij pas op hooge breedten naar het Oosten afvloeide en daardoor in Scan dinavie zulk een ongemeen zachten winter bracht. In den laatsten tijd heeft deze stroom zijn bedding naar het westen ver legd. Hel is n.l. zoo, dat deze stroomen niet, zooals de warme golfstroom en de terug* keornnde onderstroom in den Oceaan bo ven elkaar liggen, maar naast elkaar; maar het is dan ook mogelijk dat deze bei Je stroomen, de warm vochtigo equatoriale en de koude droge polaire, niet vlak langs elkaar loopen maar gescheiden zijn door een neutraal gebied. Dat is dan in het geval van dezen winter m.i. het ge woldige gebied van hoogen druk over Mid den-Europa of daaromtrent, dat westwaarts begrensd wordt door don equatorialcn, >ostwaarts door den polairen circulatie- stroom. Uit dezen laatste wordt het door afvloeien van koude aftakkmgs-stroomen n de onderste luchtlagen gevoed, terwijl nu en dan aftakkingen van den warmen stroom aan do Westzijde in hoogere luchtlagen wer de koudo onderste luchtlagen vloeien. Hieruit zouden de veelvuldige mist en de fijnere regens verklaard kunnen worden. Wanneer dit werkelijk nu en dan zoo ge- beurde kondon zich wel zwakke depressies ontwikkelen (zooals ook nu en dan voor kwamen) maar zou de algemeone toestand niet gunstig zijn voor het doordringen van liepo en groote depressies. Hierbij dient >ok niet vergeten te worden, aat voor het doordringen van depressies in de vrijwel stagnecrcnde lucht van het gebied van hoo zen druk noodig is dat deze luchtmassa's in de slorko luchtbeweging der depressies betrokken worden. Daarvoor is veel ener zie noodig. Dit is blijkbaar aileen mogolijk van den rand van hel gebied van hoogen iruk, waar de energie ontleend kan vvor len aan de groote circulatiestrooraen, die ■deeds nieuwe energie aanvoeren, dFeHat-wit- lanweziy is in den waterdamp. Wij zullen lit echter verder laton ruston. Het is nu voorloopig oen open vraag .vaarom speciaal de equatoriale luchtstroom lezen winter niet in staat was het gebied van hoogen druk aan de Westzijde In even sterke mate aan te tasten als in andore .vinters. Misschien moeten wij de oorzaak oeken in den toestand in wijde omgeving, misschien onkel in hot feit, dat de beide urculatie-stroömen ditmaal ver van el kaar bloven, ongetwijfeld tongevolgo van bijzondere toestanden in het verre Woston m verre Oosten. Het Midden-Europccsche jebied van hoogen druk zou dan ais een ^oort bufferstaat tusschon beide stroomen o beschouwen zijn. Inderdaad is m dien zin do winter dit maal een curiositeit. Dat bij de laatste vorstperiode de vorst ïier slechts matig was, schrijf ik daaraan oe, dat wij gedurende de paar dagen har- len wind de voorloopers hebben gehad van len kouden luchtstroom, eerst trouwens vermengd met mcdegesleepte warmere 'ucht. Voordat de koudste luchtmassa's hier ■varen, hield dc sterke wind op. (Nadruk verboden). Het hoofdbestuur van Kerk en Vrede ont ving van de Japansche logatie in antwoord op haar protest inzake het Japansch-Chi ncesche conflict hot volgende antwoord van de Japansche legatie te 's Gravcnliago, ge dateerd 17 Februari 1932: „Ik bericht u do ontvangst van uw brief d.d. 11 dezer, waarin u het gezichtspunt -m de houding van uw bostuur van „Kerk en Vrede" ten opzichte van de regeering en het volk van Japan in hunne bohandoling van het huidige conflict mot China en be vestig ik goede nota van een en ander t» hebben genomen. Hoewel ten volle doelend de bezwaren door u gevoeld betreffende do tegenwoor dige toestand in bet Verre Oosten en sym pathiseerende met u in uw activiteit in don naam van religie, menscholijkhoid on recht spijt het mij te moeten zeggen, dat ik niet met u kan medegaan in de meaning die in uw protest wordt ontvouwd. Ik wensch er nadruk op te leggen, dat het onmogelijk is een gezond oordeel te vormen over do aan gclogenheden in China zonder een grondige kennis van de actueele omstandigheden die daar hun invloed doen gelden, zoowel als van de historische feiton die daarmede samonhangon. Om u eon idee to geven van deze factoren en invloeden die tot de huidige situatie heb ben geleid, sluit ik u hiorblj eenige brochu res in zooals: „Anti-Japancse Movement in China", „Anti-Japanese Education in China", „Lawless Conditions in Manchuria", ..Chinese Violations of Japanese Rights and Interests in Manchuria". „Anti-Japanese Laws", „Ordinances and Instructions issued by the Chinese Authorities", and „Revolu tionary Foreign Policy of China". Zooals U ziot, heeft de Japansche regee ring van tijd tot tijd al naar de «iristan- dighoden dit vereiscliten, verschillende be sluiten inzake liet conflict gepubliceerd en duidelijk en samenvattend het standpunt dat zij heeft ingenomen, uiteengezet. Hierbij sluit ik U eenige dezer besluiten In, die op 24 September, 26 October, 27 December 1931 en 7 Februari j.l. zijn uitge vaardigd en verzoek ik U dringend deze be sluiten te lezen met de inlichtingen betref fende de feiten hierboven vermeld, zoodat bet standpunt van mijn Regeering naar ik hoop, wellicht duidelijk zal worden ver staan." Door het Hoofdbestuur is op dit schrijven op 23 Februari het volgende antwoord ge geven: (20 Februari was in een schrijven door den Secretaris de goede ontvangst be richt). „Wij berichten U de ontvangst van Uw schrijven van 17 Februari met bijlagen. Er kennende, dat wij niet in staat zijn ons een Juist oordeel te vormen omtrent de oorza ken van het conflict tusschen Uw Regee ring en de Regeering van China, blijven wij als onze overtuiging handhaven, dat de wijze, waarop de Regeering van Japan tracht dit conflict op te lossen, In strijd ia zoowel met de beginselen van Menschelijk- heid als met het Verdrag van den Volken bond! Zaterdag 27 Februari. HII vorsli m 6.43-7.00 on 7.30-7.45 V. A. R. A. Gym nastiekles. 8.00 Gramofoonplnton. 9.0(> Trio w. Drukker. 10.00 V P.R.O. Morgenwijding. 10 15 Concert Trio Willem Drukker, Elize de Haas, zang. Joh. Jong, piano on het V A.R A luonecl. 12.00—1.15 V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonplnton. 2 15 Instituut voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 Grarnofoonplaten, lersche melodieën. Toelichting: W. Zicsomer—v. d. Rijst. 3.30 Dr. F M. Wibaut: Het vijfjarenplan jn Rusland (II). 4.00 Concert. Eerste Nederl. Krontjong- orkest o.l.v. J. F. Steggorda. 4.45 Toespruak door F. Kupcrs. 5.0U Beoefening dor Huismuziek. 5.45 Actueel Allerlei door het N.V.V. 6.00 Volksliederen door de „Wielewaal". 6.15 Uil dc roode Jeugdbeweging. 6.20 Vervolg volksliederen. 6.30 Literair lialfuurtjo door A. M. dc long. 7.00 V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl. 7.15 Bestuursniouws door A. de Vries. 7.30 Vervolg concert. 8.00 Zaterdagavond-programma. M. m. v. Teun de Klepperman (actueele causerie), V.A.R.A orkest o.l.v 11. Wiggclnar. B. v. Kreveld,- zang. V.A.R A; fcoonce! en Modern Kleinkunst. Ensemble o.l.v. Is. Romein O.a. „De dame kiest eon paailsnocr". hoorspel* letjo van VV. Lichtenborg. Fant. „Rigoletto", Verdi. C.a. 9.30 Vaz Dias. 0.45 Vervolg populair programma. O.a. Dansmuziek V.A.R.A.-orkest. 11.05—12.00 Gramotoonplatcnconcert. Huizen: 8.009.15 KRO Grarnofoonplaten. 10 00 K.R.O. Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.1,5 K R O. sextet o.l.v. P. Lustcnhouwer. I.45 Puur o. 2.00 Gnnnoloonplaten. 2.30 Kinder uur. 4.00 H.I.R.O 5.00 Grarnofoonplaten. 5.15 Esperanto-nicuws. 5.30 Grarnofoonplaten. 6.00 Journ. Weekoverzicht. 6.20 Grarnofoonplaten. 0.40 Esperanto cursus. 7.10 Causerie ovor Polen. 7.45 Sportpraatjc. 8.00 Poolscli concnrt door het K R.O. or kest o.l.v. .1 Gerritsen. M.m.v. Johnn Ko ning (voordracht) en Dick Vos (viool). O.a. Vioolconcert nr. 2 in d rooll, Wieniawski. 9 00 Vaz Dias. Hierna vorvolg conceit. O.a, Onvcrt. Norma, Bellini en Kubelik* serenade, Drdla. II.00 —12.00 Gramofoonplutcnconccrt Zélf Uw covet herstellen', Elk W-KROON CORSET wordt door de fabriek bij voorkomend gebrek geheel GRATIS hersteld op he+ merk Bij ieder Corset, een Garantiebewijs Langesiraat - Telef. 341 - (2 lijnen) Na afloop der wedstrijd op 1 ijs, De winnaar zei „Nee" Serveerde men koek en anijs 1 Geef mij DORLAS thee „En houdt voor mijn part dan de prijs!" BILJARTEN De Belg Gabriels door ziekte uitgesloten Rotterdam, 25 Fobr. Do eerste partijen van den tweeden dag van het Europeesch biljart-kampioenschap gingen hedenmiddag tusschen van Bclle-Butron en Corty Pap. Er was zeer veel publieke belangstelling. Van Belle liep geleidelijk uit on beëindig de de partij met een serie van 112, terwijl Butron op 239 bleef staan. Van Belle 400 20 112 20. Butron 239 20 78 11.95 In de andere partij werd peen zeer hoog staand spel vertoond on de Franschrnan had niet minder dan 40 beurton noodig cm de 400 vol tp maken. Corty 400 40 82 10 Pap 327 39 59 8.38 DommeringSoussa. Daarna zouden Dommering tegen Soussa ou GahrJMs tegen Ferraz spelen, maar aan dat voornemen kon helaas geon gevolg meer worden gögovon, wijl bericht was bin nengekomen dal Gabriels ziek in zijn ho tel te heel lag. Men hoopte nog dat do Belg des avonds zou verschijnen, daar hij an dors uitgesloten zou worden. Het publiek, dat ondertusschcn nog sterk was aange groeid, kon nu uitsluitend zijn bolangstel ling concontreeron op de partij tusschon •nzon landgenoot en den Egyptenaar. Dom mering mag voorspelen en na don eersten stoot over drie banden krijgt hij do ballen onmiddellijk in goede positie. Hij drijft de ballen naar het middenvak, waar hij een keurige serie van 43 bij elkaar prikt, afgebroken door een moeilijken pique stoot. De ballen blijven gunstig voor Soussa liggen, waarvan deze dan ook di reet profijt trekt. Een paar trekstooien zijn voldoende om de positie nog te verbeteren, waarna hij aan den korten band een serie gaat opzetten. Zijn rappels en het plaatsen zijn mathematisch zoo juist, dat hij nage noeg geen enkele maal zijn toevlucht tol oen masseo behoeft te nemen. Even raakt de positie in het middenvak verloren, maar een afgemeten trék-stoot herstelt haar weor. Rustig gaat hij door totdat op 98 de hallen uit elkaar komen te liggon, zoodat hij een uiterst moeilijken ec.nbandsstoot moet ma ken, die faalt Luid applaus beloonde Sous sa voor dit fraaie begin. Dommering ant woordt met 2, waarna Soussa een poedel laai volgen Weer zet Dommering daar een 2 togenover en daarna begint Soussa op nieuw aan oen groote serie, die hij schit terend opbouwt. Het toeval wil, dat hij an dermaal op 98 strandt na een niet al tezwa- ren trekstoot. Na drie beurten is de stand dan Dommering 47, Soussa 190. In de vier de beurt scoort Dommering 44, welke se rie afgebroken wordt wijl hij een eenbands- stoot, waarin crevaar voor klosson zat, pre fereert boven den losson-bandstoot Soussa gaat dan weer naar de tafel en dra heef* '>ij de juiste positie gevonden. Voor do der de maal komt hij in het gezicht van de 100, maar vveor strandt hij na eon mees terlijk gesnoeide serie van 89. Dommering stelt daar 10 togenover. Soussa is dan iets minder vast, hetgeen toch niet verhindert, dat hij aan zijn totaal weer 42 punten toe voegt. waardoor de stand na 5 beurton is: Soussa 327, Dommering 110 De Hollander zet zich ondanks zijn grooten achterstand weer schrap cn in keurige stijl produceert hij een serie van 44, welke afgebroken wordt door con trekstoot. Soussa mankt daarna öon nul en laat de ballen in zulk eon goede positie liggen, dat Dommering wederom aan oon groote serie kan begin nen. Op 60 krijgt hij een moeilijken los* bandstoot te maken. Deze lukt wel, doch de ballen komen zoo uit elkaar te liggon. dat de andere stoot te moeilijk en daardoor mis is. Soussa maakt dan 25, zoodat de stand na 7 beurten is: Soussa 352, Domme ring 206. In de achtste beurt scoort onze landgenoot slechts 1, terwijl Soussa er 34 aan zijn totaal toevoegt, aldus op 386 ko mend Dommering maakt daarna 18, doch laat zulk slecht spel liggen, dat Soussa poedelt. Do Arnhemmer volgt dit voor beeld, waarna Soussa in de tiende beurt zijn partjj uitmaakt. Uitslag: Soussa Dommering 400 223 10 10 61 40.— 22.50 De avondpartijen. Om 8 uur des avonds werd het to urnooi voortgezet met dc partij Soussa— Roth. Al lereerst werden do verschillende spelers voorgesteld aan mr. Drooglcever Fortuyn, den burgemeester van Rottendam, die dezen avond do wedstrijden bijwoonde. Er werd begonnen met oen partij omdat Gabriels wegens ziekte afwezig bleef, zoodat de wodstrijdcommissie zich tot haar spijt ge noodzaakt zag den Belg van verdere deel name uit te sluiten. Dc belangstelling is opnieuw zeer groot, wanneei Roth do par tij opent. Hij mist den opsloot en reeds in de eerste beurt speelde dc Egyptenaar weer hetzelfde sterke on soepele spel, waarmede hij des middags Dommering ten val heeft gebracht. De uitslag wordt: Soussa 400 11 128 36.36 Rotb 23 11 9 2.09 De verdere uitslagen waren: p'örstor 400 10 155 40 Van Bello 363 9 98 40.33 Dommering 400 12 122 33.33 Corty 210 11 61 19.09 's-G ra ven h a g o, 25 Fobr. In haar laat ste algemecne "ergadering heeft de motor club Zuid-Holland te e Gravenhage heslo- en ook dit jaar den bekenden Dumonceau- Bekerrit weer te houden cn evenals vorig jaar als wedstrijdterrein ai o to wijzen do Belgische Ardennen en Luxemburg. Deze dortiendo Dumonceau-Bekor ii zal twee da gen duren jn plaats hebben op 4 en 5 Juni van dit jaar Den eersten dag zal in hoofd taak een groot traject va, ongeveer 475 K.M. moeten worden afgelegd, terwijl op den tweeden dag het traject veel kleiner zal zijn, maar daarentegen verschillende proeven als non-stops, heuvelklims en snelheidsproeven den rit zullen verzwaren. De belangrijkste proef zal ongetwijfeld een snolheidsrit zijn op het circuit van Francorchnmps, nabij Spa, dat voor deze gelegenheid geheel voor het verkeer zal worden afgesloten en dat den deelnemers n staat zal stollen nq te toonen, wat zij op snelheidsgehied kunnen pr^steeren. Naar men zich z.herinneren. ss twee jaar ge- teden voor h»t eerst do motorclub Zuid-Hol- tand met eon dergelijke snelheidsproef voor den dag gekomen, toen zij Jen Dumonceau- Bekorrit in de Eiffel liet verrijden, waar op de Nürburgring »en aantal ronden met een hooge gemiddelde .snelheid moesten worden afgelegd Thans is hot voor de eer ste maal dat een Hollandsche club gelegen heid krijgt om op een buitcnlandsch circuit een snelheidsproef te laten rijden, en het getuigt dus wel van grooten «portieven moed om ondanks de talrijke moeilijkhe den, welke daaraan zijn verbondon een der gelijke proef in den Dumonceau-Bekerrit in te lasschon. Het ligt in do bedoeling om dit Jaar in twee groepen to laten rijden, namelijk een groep voor geroutineerde wedstrijdrijders on een groep van minder geroutineerdon, voor wie een eenvoudiger traject met min der zware prooven zal worden uitgezocht, dat van hun deelneming eer het karakter van een toeristische prestatie zal geven. Ton overvloede zij er nog or gewezen, dat voor beide groepen thans ook de deelne ming zal open staan vour do dames. Even als in de lactate jaren roedf het geval was, zal voor dozen dertiendon Dumonceau- Bekerrit kunnen worden ingeschreven, zoo wel door motorrljdors als door automobi listen. Automobilisme. 408 K.M. PER UUR. Eeu nieuw snelheidsrecord van Campbell. Londen, 24 Febr. (V.D.j. De Engelsche recordrijder Campbell heeft heden volgens eon telegram uit Daytona Beach een nieuw snelheidsrecord op zijn naam gebracht. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 108.525 K.M. (253.9 mijl). Hot oude record, dal eveneens op zijn naam stond bedroeg 394.205 K.M. (245 mijl).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10