VERZILVEREN Mi OOUPOiS Vrijdag 26 Februari 1932 30e Jaargang No. 205 TWEEDE BLAD DE WEERSGESTELDHEID IN JANUARI IVaABSON DE JAGER CONTINGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 MIDDENS1AND5- BANK^ AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT EEN FOKKER XII VOOR ZWEDEN UIT DE STAATSCOURANT AMSTERDAM WORDT NOG GROOTER EEN LEVEN OM EEN LEVEN Over het algemeen was het weer vochtiger dan normaal Normale zonneschijn Onze weerkundige medewerker schrijft: De weergesteldheid had in Januari een zeer bijzonder verloop, zoowel hier le lan de als over een groot gedeelte van Europa, zooals blijkt uit het Maandelijkse!) over zicht der weersgesteldheid, uitgegeven door het Meteor. Instituut en uit andere over zichten. Opvallend is, dat de luchtdruk, na aan het begin der maand vrij hoog te zijn ge weest en na van 6 op 7 Januari zijn laag sten stand te hebben bereikt, toen een diepe stormdepressie over de Noordzee trok, van dat oogenblik af met tal van kleine schom melingen tot den 26sten sterk steeg en op dien datum te De Bilt 787.4 m.M. bereikte. De hoogste stand tot nu toe bekend was 7S6.0 m.M. (1882). De maand begon met sterke vorst in Midden-Europa, maar reeds den 2en trok een warm-vochtige, uit den Oceaan komende luchtstroom over Midden Europa door. Daarbij trad in ons land sterke ijzel op. Deze invallende warme luchtstroom veroorzaakte hier en elders een sterke stijging van de temperatuur, die do gemiddelde temperatuur van de eerste dekade in ons land 3 gr. en die van de vier de ruim 4 gr. boven de normale bracht. De hoogste temperatuur der maand, 12.2 gr. werd ook in deze periode, n.l. den Gden Januari waargenomen te De Bilt, Winters wijk, Gcmert, Sittard en Maastricht. Nadat in het begin der maand de depressies langs de N.W.-kust van Europa wuren getrokken, verplaatst de warme luchtstrooming zich gaandeweg naar het Noordwesten en waar schijnlijk ten gevolge van toestanden der hoogere luchtlagen kreeg het Zuidelijk ge deelte van het gebied van hoogen druk, dat over Europa lag, versterking aan de West zijde, zoodat wij do kern naar de omgeving van ons land zagen verplaatsen, en dit ge bied van hoogen druk bleef verder de ge- heele maand den weerstoestand over West en Midden-Europa behccrschen. De warme luchtstroom nam nu zijn weg over de Noor delijke helft van Europa, waar dan ook weinig of geen vorst meer voorkwam. In West-Europa konden geen koude lucht- siroomen doordringen en daar ook een sneeuwdek in Midden-Europa ontbrak, kon geen sterke vorst ontstaan. In do tweede helft bewerkte echter de* uitstraling, dat koude nachten met lichte vorst voorkwa men, waardoor do gemiddelde temperatuur van de derde dekade in ons land beneden LUNCHROOM H.v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56. TEL. 115 Ruim gesorteerd in GEVULDE PAASCHEITJES en PAASCH ARTIKELEN. de normale daalde. De laagste tempera tuur der maand kwam niet in deze dekade maar in den 'Nieuwjaarsnacht voor. Zij be droeg 21.0 graden C. (te lJstcr). Over dc geheele maand gerekend was de tempera tuur 2 graden boven de normale. Met uit zondering van Hongarije waar de tempera tuur 1—3.5 graden onder de normale lag, was het over geheel Europa 1—5 graden warnier dan normaal, vooral in Noorwegen en België. In West-Europa was du afwij king zelfs veel grooter, n.l. in Engeland bijna 7 graden, Portugal 10 graden en Mal ta 12 graden. De neerslag was over de meeste deelen van Europa geringer dan de normale, voor al in hot Oosten. Over ons geheele land gerekend, was hij, wat hoeveelheid betrof normaal, maar in Gronigen 50 pet., in Drenthe en het Noorden van Overijssel 10- 20 pet. daarboven, in Noord Holland en Zuid Limburg 25 procent er beneden, in Zeeland 10 pet., overigens normaal. Het aantal regendagen met 0.1 m.M. of meer. was 17 tegen normaal 12, dat niet 10 m.M. of meer 8 tegen normaal 9. Vooral in lm: O. en N. waren de dagen met ccn klein beetje neerslag talrijk, zoodat Januari over het algemeen een regenachtige maand was. Sneeuw kwam 35 dagen voor. Over het algemeen was het weer vochti gc-r dan normaal. De bewolking en het aan tal zonneschijn-uren was over het alge rneen ongeveer normaal, met 2 heldere of lichtbewolkte dagen, 12—20 zwaar bewolk te dagen (naar gelang van het district het Zuiden en Oosten hadden het kleinste aantal) en 50 zonneschijn-uren. De storm van 0 op 7 Januari gaf te De Bilt maximale windsnelheden van 27 mps Na dien datum nam dc wind over het al gemeen af en was van den 18den af meest slechts matig of zwak. Men deelt ons mede: Voor de onder de Contingentecringsbe- sluitcn vallende goederen, welke tot en met 24 Februari aan de grensstations of andere plaatsen, waar de inklaring geschiedt, zijn aangekomen, zijn dadelijk invoervergun ningen bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de plaats, waarbij zij zijn in geschreven, verkrijgbaar. Dit is een maat regel, die genomen is in het belang van die firma's, die tot lieden nog geen toewijzing ontvangen hebben. Ter verkrijging van de bedoelde invoervergunningen dient men bij de Kamer van Koophandel de facturen over te leggen, welke op dc bet-effende zendin gen betrekking hebben. De verschuldigde rechten van 2 ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde, moeten bij de afgifte der vergunningen aan dc Ka mer van Koophandel betaald worden. Uit de facturen moet duidelijk blijken, voor welke der onderstaande groepen een invoervergunning verlangd wordt. Groep A. Bovenkleeding cn onderklce- ding, gebreid of uit tricotstof vervaardigd, zonder rubber (geen kousen en sokken). Groep B. Wollen cn halfwollen stoffen. Groep C. Bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide en tricotgoedcren en niet vervaardigd van weefsels met caoutchouc (gomelastiek of rubber) en der- iel ijk e. Groep D. Bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, vervaardigd van weefsels met caoutchouc. De op deze wijze gcimporteerde goederen worden op de te verstrekken toewijzingen t.z.t. door de Kamers van Koophandel in mindering gebracht. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat firma's die een vergunning aanvragen voor goederen, die nog niet op 2 't Februari 1932 in Holland ter inklaring aanwezig waren, zoodat deze vergunning geen dienst kan doen, de betaalde kosten niet vergoed krij- DIRECTIE: A. H. MARTENS Veranderingen ter opvoering van de snelheid Amsterdam, 25 Febr. De Zweed scho A.B. Aerotransport, die reeds enkele jaren in sanienwerkiug met do K.L.M. do Scandinavian Air Express exploiteert, heeft voor don op 1 Maart a.s. beginnenden dienst een nieuw type vliegtuig aangeschaft, dat heden op Schiphol werd overgenomen. Tot dusver vloog de A.B. Aerotransport met toestellen van Duitsch ontwerp, doch •le bedrijfsresultaten, die de K.L.M. met haar materieel bereikt, gaven de Zweedsche maatschappij aanleiding, haar vliegend ma terieel meer aan de eischen van het mo derne verkeer aan te passen, terwijl boven dien de gelijkwaardigheid van de door beide ondernemingen gebezigde toestellen de bedrijfseconomie in niet onbelangrijke mate bevordert. Het nieuwe type is de Fokker F XII uit gerust met 3 Wasp motoren van 425 P.K. elk. Teneinde de snelheid zoo hoog mo lijk te kunnen opvoeren door vermindering van luchtweerstand, zijn de motoren van Townend-ringen voorzien en hebben de wielen c.en stroomlijnvormige bekleeding gekregen, die in de wandeling „slobkousen" enoemd worden. De aldus uitgeruste F. XII kan een maximum snelheid van 230 K.M. per uur bereiken. De cabine is ingericht voor li passagiers, die achteroverleunend in geriefelijke fau teuils, de vliegroute kunnen volgen op een kaart, welke op het plafond der cabine ge schilderd is. De trajecten LondenAmsterdam en Pa rijs—Amsterdam worden in beide richtin gen door dc K.L.M. bevlogen, terwijl de dienst Amsterdam—Kopenhagen—Malmó cm beurten door de K.L.M. en de A. B. Aerotransport wordt uitgevoerd. Op de reis Londen—Kopenhagen of Parijs— Kopenha gen beteekent het gebruik maken van de Scandinavian Air Express een verkorting van den reisduur van niet minder dan 30 uur. Men vertrekt 's morgens om 10 uur uit Lon den of uit Parijs, landt te ongeveer 1 uur op Schiphol, waar de reiziger drie kwartier heeft om zijn lunch te nuttigen en arriveert reeds om 5 uur in Kopenhagen en om half G in Malmö. SPOORLIJN UTRECHT—''S-BOSCH. Nieuw viaduct. Een der laatste nachten is nabij het station Zalt-Bommel op -de spoorlijn Utrecht's ITorlogonbosch een nieuw via duct gelegd. Met het oog op dc eischcn van het verkeer moest dit werk des nachts ge beuren. Na het passeeren van den laatsten avondtrein na middernacht werd met den arbeid begonnen, die zóó voorspoedig verliep, dat des ochtends om drie uur het nieuwe viaduct (over den weg Zalt-Bom- mei—Hurvvenen) gereed was. De eerste ochtendtrein, komende van Den Bosch, reed reeds over het nieuwe viaduct. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Den bestuurder treft geen schuld. Leiden, 25 Febr. Hedenmorgen is te Ter Aa het vijfjarig dochtertje van den heer W. van V. door een vrachtauto over reden. Dr. Kwartel verleende op de plaats van het ongeval eerste geneeskundige hulp, waarna het meisje naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden werd overge bracht. Bij aankomst aldaar bleek het kind inmiddels reeds te zijn overleden. Dc auto werd bestuurd door den heer de R., expediteur van de firma V. te Alphen a.d. Rijn. Naar wij vernemen treft den be stuurder geen schuld. Benoemd tot ridder in de Oranjc-Nassau- orde P de Maret Tak, notaris tc Nijmegen; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw mr. P. IJssel de Schepper, vice-president der rechtbank te Rotterdam; met ingang van 1 April op verzoek eer vol ontslagen met dank voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten mr. P. IJs sel de Schepper, als vice-president der rechtbank te Rotterdam; met ingang van 1 Maart op verzoek eer vol ontslagen uit den militairen dienst de eerste luitenant H. E. A. ter Beek van hut 9e regiment infanterie. Ouderscheidingen. Bij Kon beskuit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verhonden cere- iiiedaillo, in zilver aan A. Vredcnburg. ka pitein in dienst van dc Naamloozc Ven nootschap Wcrnink's Beton Maatschappij tc Leiden Departement van Arbeid. Bij «Kon. besluit is met ingang van 16 Fobr. 1932 benoemd tot commies bij het departement van arbeid, handel cn nijver beid mr. S. Th. J. Teppcma, thans tijdelijk adjunct-commies bij genoemd departe ment. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van financiën is dc inspecteur der directe he laslingen enz., J. Reijntjes, hoofd van de inspectie Helmond, verplaatst naar Til burg en aangewezen als hoofd van de in spectie der directe belastingen, enz., 2c af- deeling aldaar; en is de inspecteur der directe belastin gen enz., J. P. Huijser, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie de** directe bolus tingen te Rotterdam, verplaatst naar Hel mond en aangewezen als hoofd van de in spectie cler directe belastingen, enz., al daar. Dc Gocthe-herdenking. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot zijn bijzonderen vertegenwoor digcr bij de Gocthe-herdenking (Gedacht- nisfest des Deutschcn Reichs), die den 22sten Maart 1932 tc Weimar zal plaats hebben: prof. dr. J. ITuizinga te Leiden, voorzitter van de afdeeling letterkunde der Kon. Academie van Wetenschappen. Zal IJmuiden geannexeerd worden? Er rijzen al bezwaren Do berichtgever van do Maasbode te IJmuiden schrijft: De heer H. J. A. Bückmann alhier zond onlangs aan den gemeenteraad van Am sterdam een adres, waarin hij do wensche- lijkhcid van annexatie van IJmuiden door Amsterdam betoogde, omdat deze stad ver schillende belangen bij deze annexatie zou hebben, ten corste wegens de mogelijkheid tot uitbréiding harer havens in dc richting van de zee en ten tweede voor het verkrij gen van een zeedorp voor hare inwoners in tegenstelling met dc tuindorpen in het Gooi Adressant had de voldoening, dat zijn adres niet zonder meer torzijdo gelegd, doch door de he er en Weiss cn Wijnkoop krach tig ondersteund werd. Eén der hoofdamb tenaren der hoofdstad is nu met een voor- loopig onderzoek naar dc wenschelijklieid van annexatie belast geworden. Dc behandeling dezer zaak heeft in IJmui den evenwel eenigo opschudding verwekt; geheel nieuw is de zaak niet, jaren geleden was dit onderwerp reeds aan de orde, maar sedert werd er niets meer van gehoord en dc tegenstanders hadden niet de minste reden om de zaak op te rakelen. Eén van de vurigste tegenstanders, de heer F. P. Vermeulen, oud-wethouder en nog lid van den gemeenteraad van Vclsen, heeft over deze zaak do vorigo week het woord gevoerd in zijne (A.R.) kiosvereoni- ging. Op verzoek van dc vereeniging „IJmui •lens Bloei" zal hij binnenkort in het open baar nog eens zijne bezwaren tegen an nexatie naar voren brengen. Als tweedo spreker tegen de annexatie zal optreden dc heer W. Landewecrt, eveneens oud-wet houder van Vclsen. BE VASTE RIJNBRUG BIJ ARNHEM. Ged. Staten van Geldorland en het verzoek om uitstel. Woensdagmiddag is ten provinciehuize te Arnhem ccn bespreking gevoerd tus- schen Gedep. Staten van Gelderland cn eenigc leden van het college van B. cn W. van Arnhem in verband rnet de reeds er- melde stappen, dooi* laatstgenoemd college gedaan, om den bouw van een vaste brug over den Rijn bij Arnhem eenigo jaren uitgesteld te krijgen. Het schijnt, dat B en W. ook met Gedep. Staten van Gelderland geen overleg hebben gejileegd, alvorens zij zich tot den minister van Waterstaat heb hen gewond, zoodat Ged. Staten eerst uit dc bladen bericht kregen van het verzoek ven B en W. Gedep. Staten hebben tenminste aan den minister van Waterstaat bericht, dat het verzoek van het dagclijksch bestuur der gemeente Arnhem geheel zonder hun voor kennis was gedaan cn dat zij daarvoor geen verantwoordelijkheid wilden aanvaar den. NEDERL. IND. LEENINGEN. Uitloting. 's-Gravenhage, 25 Februari. Naar men ons van officieele zijde mededeelt, zijn bij de heden gehouden uillotingen van de Nederlandsch-Indische leeningen 1915 en 1923 E. (uitgifte 1939), de navolgende schuld bewijzen per 1 April a.s. aflosbaar gesteld. Lcening 1915: alle schuldbewijzen bchoo- rende tot de serie R. Leening 1923 E: de schuldbewijzen van 1000— genummerd 1G.1G5 t.m. 17.062; de schuldbewijzen van 500.— genummerd 41.135 t.m. 41.1S8; de schuldbewijzen van 100.genummerd 50.221 t.m. 50.440. Geen dag is lang voor iemand, die werkt. Naar bet Engelsch van Morice Gerard door Etnma A. H. 50 HOOFDSTUK VII. In arrest. Lucille 6tond als verplet van verbazing, waaronder ook een gevoel van afkeer en een opwelling van jalouzie, die zij niet ver klaren of beschrijven kon. Wie heb je daar, Robert? vroeg zij. Ze was zelve verrast door den toon van haar stem; die klonk scherp, haast schril; de lange tijd van spanning en aTigst van dien middag, de nieuwe gewaarwording, toen zij den last zag, dien haar echtgenoot tegen zijn borst hield, deze dingen waren zoozeer van invloed geweest op den klank van haar stem, dat die er heel anders van was ge wórden. Ten antwoord boog Robert zich voorover en legde het jonge meisje bij zijn vrouw in de armen, die zij, gehoorzamend aan de op dracht in zijn blik, omhoog hield maar andermaal met een gevoel van weerzin. Tegelijkertijd trof het haar, hoe bleek haar echtgenoot zag en dat hij zich met moeite bewoog, of hij pijn had. Sultan liet ook den kop hangen en raakte met zijn bek bijna de steenen, of hij moe was van den dubbelen last. Een groote nieuwsgierigheid maakte zich van Lucille meester, om het gezicht van hel jonge meisje te zien, dat zich nu voldoende had opgericht, om met eenigc hulp te staan, maar blijkbaar nog niet wetend wat zij deed. Met een lichte beweging sloeg zij den mantel weg, die gedeeltelijk liet gelaat om hulde. Het was het gezicht van een meisje van nog geen twintig, niet bepaald mooi, maar van een innemende lieftalligheid door haar jeugd en zedigheid, en die onder andere omstandigheden zeker nog treffen der zou zijn, door dc levendigheid die zij nu miste. Haar kleeding was die van den middenstand, eenvoudig, maar niet goed koop, terwijl er geen zweem was van nood of armoede. Lucille richtte zich op, met een zucht van verlichting, waarvoor ze zich schaamde. Robert, dat wist zij, had nooit naar een andere vrouw met liefde of zelfs met be wondering gekeken en dit jonge ding hoef de haar toch geen oogenblik het vertrouwen in hem te benemen, dat jaren van kame raadschap onder de beste verstandhouding haar geschonken had. De last werd nog gedragen door haar armen, daar zij de schouders van het jonge meisje hield omvat; maar van haar hart was de last afgenomen; in plaats daarvan was wroeging getreden, dat zij ooit een ge voelen had gekoesterd, dat haar en Robprt onwaardig was. Misschien was ook de her ihncring aan het beeld, dat haar spiege' haar te zien gaf, op dat oogenblik niet bii Lucille uit het geheugen. Robert steeg langzaam af en wierp d«' teugels toe aan een van de stalknechten, die naderbij getreden was. Wrijf hem zorgvuldig in, luidden zijn orders, en geef hem een warme korenpap. Ja, sir. Toen nam Darcy Lucille's arm in zijn hand en hield dien vast, deels uit genegen beid, deels om zichzelven een steun te ver schaffen. Gezamenlijk liepen ze naar dc deur, terwijl Lucille het jonge meisje hielp, of het een vermoeid kind was. Ze traden naast elkaar voort, zij op een verklaring wachtend en hij blijkbaar naai woorden zoekend, om die te geven, terwijl het hem duizelde. Onder het langzaam voortloopcn haalde het meisje een twee a drie keer zwaar adem, of zij ontwaakte. Je zult haar de verzorging van een vrouw moeten geven. Lucille, zei Robert. Ze heeft »cn ruwe behandeling ondergaan Ik heb haar bij jou gebracht, niet wetend wat ik anders moest doen. De klank van zijn stem was zijn vrouw .een bewijs, dat hij op den een of andere manier beleedigd was; en, of hij zich alleen geestelijk verslagen voelde of ook lichame lijk, dit kon zij niet uitmaken. Wat scheelt er aan, beste man? vroeg zij. Een lichte schram; niets van belang; Longstaffc zal mij helpen Je komt toch terug, zoodra je voor het meisje hebt ge zorgd? Ja natuurlijk; onmiddellijk! Ze gingen de gang door, die naar den voorhal leidde. Tegen dien tijd was het jonge meisje nog meer bijgekomen. Lucille riep haar kame nier; samen hielpen ze haar de trap op cn brachten haar naar een van de logeerka mers, Madam Darcy liet ec-n drank klaar maken van warme melk met geronnen wijn en kreeg er de vreemdelinge wat van bin nen, nadat zij eerst ontkleed en te bed ge bracht was. Lucille spoedde zich terug naar haar echtgenoot. Ze vond hem in het vertrek, dat hij gebruikte als een 6oort kantoortje, om er dc zaken in te behandelen en dat uitzag op de rivier, llij zat achterover ge leund. niet het hoofd togen het leer van den stoel, terwijl de bleekheid van zijn ge laat nog eens zoozeer uitkwam door zijn donkere haar. Madam Darcy vreesde, zij wist niet wAt. Zij ging naar hem toe en knielde naast hem: Wat is er, liefste? vroeg zij. Er is iets heel ergs gebeurd en dat houdt je voor mij verborgen. Hij glimlachte, maar die lach was droe viger clan tranen. Wel, vrouwtje, ik heb nog geen gele genheid gehad, je iets te vertellen; van mijn leven niet, sinds wij één waren, heb ik iéts voor je verborgen gehouden van de dingen, die ik zelf wist. Lucille keek hem in de oogen, terwijl zij geestelijk overwoog, wat hij had gezegd en dit vergeleek met de ervaring, die zij achter den rug had. Het was waar: zij hadden niets verborgen gehouden voor elkaar; had den geen geheimen, vreugde en verdriet had hen verbonden: zij hadden tezamen gedragen, naast elkaar staand, als trouwe kameraden. Ze legde haar hand op zijn schouder; hij kromp ineen onder die aanraking. Je hebt je bezeerd? riep zij Ben je gewond? Heeft er dan een gevecht plaats gehad? 't Is niets, antwoordde hij. Een schram van het zwaard van lord Devizes; maar die zal weer gauw genezen zijn. Hij hield ineens op; zijn mond vertrok kramp achtig, hij slikte rnet moeite; toen ging hij naar een paar minuten voort Hij heeft er voor geboet; ik vrees met zijn leven. Lucille schrikte terug. Die medcdccling kwam zoo onverwacht, dat ze des te meer indruk maakte Het was een tijd, waarop duels dagelijks plaats hadden en er bloed vergoten werd als water; maar deze twee hadden een kalm leven geleid, verwijderd van het slijk van de straten, van den druk van jalouzie en oneenigheid, voortkomen de uit roof en wellust Je hebt hem gedood! riep zij cn trok zich eenigszins van hem terug Het deed haar pijn, dat zij denken moest, hoe de hand die zoo dikwijls de hare had gevat, bezoedeld was met bloed. Anders zou ik niet hier zijn, 6prak hij nadrukkelijk, terwijl hij wel degelijk haar beweging gezien had. En zou dit arme kind zijn overgeleverd aan een lot, erger dan de dood! Was zij dan de aanleiding tot dit alles? vroeg Lucille cn iets van het gevoelen, dat zij te voren gekoesterd had, kwam weer over haar. Na een pauze zei Robert: 't Is b^ler, liefste, dat ik je van den be ginne af vertel, wat er heeft plaats gehad. God heeft een groote en onverwachte ellen de over ons gebracht en die zullen wij sa men moeten dragen. Zijn stem klonk zeer droef en ernstig, al6 een voorbereiding wekkend in het hart van haar, die luisterde. (Wordt vervolgd)^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5