MINISTER DIETRICH AAN HET WOORD T WEEF HUIS engelsche Eetkamers MOTIES v. WAIiTROUWEN VERWORPEN HINDENBURG OVER ZIJN CANDIDATUUR RADIOPROGRAMMA STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN DU1TSCHF. RIJKSDAG De Naf. Socialisten weigeren verder in dit „apenlheater" aanwezig te zijn Groener's decreet ingetrokken Berlijn, 26 Febr. (V. D.) In de rijksdag zitting werd bet woord gevoerd door den afgevaardigde dr. Neubauer en den afge vaardigde van de Duitsche staatspartij We ber, die van te voren had aangekondigd, dat hij zich scherp tegen de nationaal-so- cialisten zou keeren. Als hij het spreekge stoelte betreedt, verlaten de nationaal-so- cialiston, met uitzondering van Gooring, de zaal. Weber herinnert aan den moord op Erzberger en op Rathenau. Op de interrup tie: .,Dc daders waren geen nationaal-so cialisten", antwoordt Weber, dat zij inder tijd door de Völkischen werden verheer lijkt en later functionnarissen in do natio naal socialistische partij zijn geworden. Verder citeert hij krantenartikelen, rede voeringen, dienstreglementen en liederen der naties, o.a. een stormlied waarin ge zongen wordt: „Die Juden und Marxisten, Sic bringen uns kein Heil, Den Severing und Genossen erschlagen wir mit dem Bell". (Grooto verontwaardiging bij het centrum en bij de 90claal democraten). Met het oog op den moeilijken toestand in de binnen en de buitenlandsche politiek acht de staatspartij het noodzakelijk, den rljksweer minister opmerkzaam te maken op het ge vaarlijke van zijn experiment. Voortzetting der discussies. B e r 1 ij n, 2 6 Febr. (V. D.) Bij den aan vang der rijksdagzitting protesteerde do Duitach nationale afgevaardigde Gottheim tegen het uitzenden van de rede van dr. BrOning ppr radio. Voorzitter Loehe antwoordde, dat alles wat in den rijksdag wordt gezegd, op gra mofoonplatcn wordt vastgelegd en dat hij het verzoek, om de rede van dr. Brüning voor den omroep te gebruiken, had toege staan. Ingekomen is voorts eon Duitsch-natio naai voorstel van Oberfohren tegen het be leid var» dpn rijksdagvoorzitter. Het woord is dan aan den nationaal socialMt Rosenberg, die in tweede instantie- antwoordt op de rede van den rijkskanse lier. De nat.-soc. dr. Frick dient een voorste' van orde in om den rijksminister van fi nancicn te verzoeken in den rijksdag te willen kooien, aangezien de nat. socialist Rheinhardt in zijn rede wil spreken over de politiek van den rijksminister van finan ciön. Hpt voorstel werd verworpen. Minister Dietrich, die juist tijdens de stemming was binnengekomen, verlaat on der stormachtig applaus van de linksche en middenpartijen weer de zaal. Hheinhnrdt deelt hierop den voorzitter mede, dot hij van zijn voornemen afziet. De volgende spreker is de christ. soc. af gevaardigde Bausch, die de nat. soc. p«>li tiek, v-»oral wat het buitenlandsch gedeelte betreft, dwaas noemt. De regeering heeft al het mogelijke gedaan om de crisis te over winnen. Sociaaldemocraten en econo mische partij scharen zich - achter de regeering. B e r 1 Ij n, 2 6 Febr. (V. D Voor het be gin van de rijksdagzitting van hedenmor gen heeft de soc. dem. rijksdaufractie eer» korte fractievergadering gehouden. Besloten werd tegen alle ingediende moties van wantrouwen te stemmen. Da rijksdagfractie van de economische partij besloot eveneens tegen alle moties van wantrouwen tegen de regeering te stemmen. Zij heeft deze stemming voor haai leden verplichtend gesteld. B e r 1 ij n, 26 Febr. (H.N.). Dc rijksdag heeft vanmiddag de door de nationaal-so- cialisten, communisten, Duitsch nationalen en Duitsche volkspartij ingediende moties van wantrouwen tegen het rijkskabinet met 289 tegen 264 stemmen verworpen. Voor deze moties sternden behalve de indieners ook de landvolk- en de socialistische ar beiderspartlj. Alle overige partijen stemden tegen de moties. Van de Duitsche volks partij namen behalve de afgevaardigden die wegens ziekte verhinderd waren, ook dr. Curtius en von Kardoff aan do stem ming niet deel. De uitslag werd door de meerderheid van den rijksdag met luide bijvalsbetuigingen begroet. De datum voor do verkiezing van den rijkspresidont, werd overeenkomstig het regcoringsvoorstel met nlgemeene 6temmen vastgesteld op 13 Maart en do datum voor de evontueole herstemming op 10 April. Alle afgevaardig den van alle partijen stemden voor het re geeringsvoorstel. wat aanleiding gaf tut don Ironischen uitroep: Eon eenheidsfront voor de regeering. De motie van wantrou wen tegen rijksweerminister Groener werd met 305 tegen 250 6temmen verworpon, die tegen den rijksminister van financiën dr Dietrich met 291 tsgen 250 stemmen. De meerderheid voor de regeering wisselde dus tusschen 25 en 55 stemmen. De motie om tot ontbinding van den rijksdag te be sluiten, werd met 299 tegen 228 stemmen verworpen. Voorts kwam nog in behande feng de motie van wantrouwen tegen pre fcident Loebe, waarbij de kwestie aan de orde kwam, of deze motie wel toelaatbaar was, aangezlon de president van den rijks dag vóór den duur der 2itting werd geko zen. Met 321 tegen 226 stemmen werd vast gesteld, dat déze motio niet toelaatbaar was. DIETRICH. De rijksdagzitting, die om 10 uur van morgen begon, duurde vanavond nogen uur nog voort Vandaag kwamen de sprekors voor de derde reeks aan het woord. Tij dcn6 de beraadslagingen nam ook de rijks minister van financiën dr. Dietrich hel woord, die over de noodzakelijkheid van de reconstructie dor banken sprak en voorts de begrooting toelichtte. Hij wees or op, dat de begrooting thans 4 milliard lager is dan ton tijde, dat de uitgaven het maximum bereikt hadden, zoodat de uitgaven van het rijk thans met een derde verminderd zijn De tegenwoordigo rogeering hoeft met in spanning van alle krachten de financiën n orde gebracht, voor zoover dit raogolijk was. Ook indien een regeering van rechts zou regeeren, zouden de maatregelen van de tegenwoordigo regecring gehandhaafd moeten worden, wil men het economisch* leven niet ten gronde richten. De stemmingen begonnen om 5 uur en duurden met korte tusschonpoozen 4 uur lang. De zitting was vandaag veel rustiger dan de vorige dagen. Slechts bij do behan deling van de motie tegen president Loebe kwam het nog tot rumoerige tooneelen, toon de communistische afgevaardigde Koenen een hevigen uitval togen de natio naal-socialisten dood. Koenen kon zich ten gevolge van hot lAwaai niet verdor ver staanbaar maken en toen dc communisten ie internationale aanhieven, schorste vice- president Esser do zitting. De schorsing duurde echter slechts korten tijd. In het verdere verloop van de zitting werd nog een nationaal-socialistische motie verwor oen, die intrekking van het verbod voor het houden van betoogingen verlangde. Ook een communistische motie, om do be talingen voor de schadevergoeding aan het kapitalistische buitenland te staken, werd met 368 tegen 75 stemmen verwor pen, waarbij de woordvoerders van vor schillende partijen verklaarden, dat zij we gens de toelichting tegen stemden hoewol ij het met het beginsel eens waren. De nationaal-socialisten verlieten na de verwerping van hun motie de zaal. Een communistische motie om uit den Volken bond te treden word eveneens verworpen Daarentegen werd een motie aangenomen, welke de opheffing van de laatste rijks- .veerverordening verlangt, welke motio den vorm van een uitnoodiging aan de regeo- ing heeft en niet die van oplegging van een verplichting aan de rogeering. Onder nieuw groot tumult van het Huis verklaarde vervolgens afgevaardigde Stras ser (Nat. Soc.) dat zijn fractie weigert ver der in dit „apentheater" aanwezig te zijn. Do nationaal-socialisten verlieten hlorop de zaal, terwijl de communisten in koor riepen: Trlbutsknechte". „De Ilitlerpartlj voor loonslavernij". De Rijksdag nam met 232 tegen 162 stera- -non, met 43 stemmen blanco, een commu riistisch voorstel aan, de betaling der poli 'iesubsidies aan het land Brunswijk direct te staken. Extra fijn zijn onze gaïaaloncroqactieL en vischkoekjes! IJmulder Vischhandel Utr.staat 40. TeL 92. STEVEN v. d. HAGENLAAN 16 "Teleloon 3S0 Leert weven op mijn weeftoestellen en gebruikt daarbij de bij mij ver krijgbare wol als: SMYRNA, KELIM, SOEDAN WEEEWOL Weef les gratis SCHRAPPING DER HERSTELSCHULDEN BEPLEIT. Een oproep van vooraanstaande Engelschen. Londen, 2 5 Febr. (H. N.) Vandaag is een door 120 bekende persoonlijkheden on- derteekende oproep -verschenen, waarin vor- klaard wordt, dat na oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding nieuwe welvaart kan worden verwacht, zoodat er up aangedrongen wordt ten spoedigste e.on conferentie bijeon te roepen om tot schrap ping van de schadevergocdingsschuld te ge raken. De oproep is onderteekend door «len bisschop van York, door George Paige, Wells en andore bekende personen. TWEE ENGELSCHE GEVECHTSVLIEG TUIGEN BRANDEND IN ZEE GESTORT Londen, 26 Febr. (V.D.) Tusschen Mal U* en Cartagena zijn twee tot het vliegtuig moederschip „Courageous" beboerend* Pril sche gevechtsvliegtuigen op een hoogte van ongeveer 900 M. tegen elkaar gebotst. De botsing had bovon zee plaats. Beide mechi nes stortten brandend omlaag en verdwe nen direct in de diepte. „Ik ben de gevolmachtigde van het geheele volk Berlijn, 25 Febr. (V.D.) Rijkspresident von Hindenburg heeft Donderdag de leden der werkcommissie der vereenigde Hinden burg-comitó's ontvangen, Lw. de heeren Ge- reke, graaf von Westarp en generaal von Winterfeldt, die hem namens do comité's dank brachten voor zijn bereidwilligheid opnieuw een verkiezing te aanvaarden. In zijn antwoord juichte von Hindenburg de beslissing der werkcommissie toe om den helaas.onvermijdelijk geworden verkie zingsstrijd op voorname wijze te voeren en alles to voorkomen wat zou kunnen leiden lot een verscherping der bestaande tegen stellingen. Ik heb, aldus Hindenburg, de enndidatuur slechts aangenomen op de ba sis van onpartijdigheid cn het op besliste wijze van de hand gewezen mij op welke wijze dan ook tegenover de partijen te bin den, of een of andere voorwaarde nan te nemen. Ik zal ook verder Iedere verbinte nis aan de eon of de andere zijde weigeren. Ik ben de gevolmachtigdo van het geheele \olk, niet de lasthebber van een partij of een groep partijen en wil slechts verplicht zijn aan mijn gewoten en het vadorlnnd. GERHARD HAUPTMAN EN SVEN HEDIN TE NEW YORK. New-York, 26 Febr. (V.D.) Het mail schip Europa is te New York aangekomen met aan boord den Duitschcn schrijver Gerhard Iluptmann en den bekenden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven He- din. Beide mannen zullen hedenmiddag op hel "New Yorkscho stadhuis officieel wor den ontvangen door den New Yorkschen burgemeester Walker en een commissie van ontvangst onder leiding von prof. Mur ray Butler. VERLICHTING DER ENGELSCHE NATIONALE LASTEN. Londen, 25 Feb.r. (V. D.) Do minister van financiën, Chamberlain, verklaarde he den in het Lagerhuis, dat sinds 23 Augus tus tot eon bodrag van meer dan 100 OOu pond sterling in contanten en staatspapie ren vrijwillig waren gestort ter verlichting van de staatsschulden. Bovendien hebben velen hun rechten op pensioen of andere rechten op gold uit de staatskas prijsge geven. Zondag 28 FebrnarL Huizen: 8.30 Morgenwijding onder leiding van kommaridanle M. J. van de Werken. 9.30—12.00 Hoogmis uil Rotterdam. 12 001.45 Lunchconcert door het Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.452,30 Literair uurtje „Poolsche Lite ratuur" door Johan Koning. „Woudhouse" door Jos. Panhuyson. 2.303.30 Studio opvoering van A. Adam's Opéra Comique „De Neurenberger pop". 3.30—3.15 Gramofoonmuziek. 3.454.30 Het orkest o.l.v. Joban Gerrit sen. 4.30—5.00 Zickenhalfuurtjo verzorgd door Kapelaan H. Sondaal. 5.00 Kerkdienst, vanuit de Gercf. Kerk Rijkmanstraat te Deventer. Voorganger Ds. P. Prins te Devonter. 7.45—8.10 „De Katholieke deugdenleer" door Prof. Dr. C. van Oosterhout. 8.10—815 Voetbaluitslagen van de R. K. Federatie. 8.15—10.40 Concert door het Salonorkest o.l.v. Marinus v. 't Woud. 9.00 Nieuwsberichten van het Persbu reau Vrz Dias. 10.40—11.00 Epiloog door hot Klein Koor o.l.v. Jos. Plekkers. Fa, J. W. VAN ACHIERBERGH WESTSINGEL 10-13 CAMPBELL REED EEN NIEUW AUTO WERELDRECORD. De record-auto „Blauwe Vogel", vóór een der laatste proefritten In Daytona-Beach, de klassieke plek der wereldrecord-ritten» In den cirkel Malcolm Campbell die thans het sensationneele record van 408 K.M, per uur bohaald heelt en daarmede zijn eigen werelrecord van het vorige jaar met 12 K.M. verbeterd heeft. Hilversum: 8.15 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerc koper. 8.30 Esperanto Cursus XVI, van hot Inst. v. Arbeidersontwikkeling en de Federatie van Arboidor9 Esperantisten, door Jac. Lem. 8.55 Voelbalmededeelingon. 9.01 Tulnhouwhalfuurtje door S. S. Lan tinga. Onderwerp: „Begonia's". 9.30 Ochtendconcert door het Orkest o.l.v. Hugo de Groot, solist: Reinier Bresser, lid van het V A R.A. Orkest 1000 Socialistische cn dramatische Poë zie. Een kouze uit de werken van verschil tonde Fransche dichters, vertaald en voor te dragen door Martien Beversluis. 10.20 Ochtendconcert (Vervolg). 11.00 Zondagmorgentoespraak, door G. J Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A. 11.20 Ochtendconcort (vervolg en slot). 12.00 Einde van het programma (eerste deol). 12.01—2.00 Het Kamer-Orkest o.l.v. Louis Schmidt 2.00—2.30 Tooneelhalftiur. Gustav Czopp- „Een du Ivo) op aarde" door B. van Eyssel stoin. 2.304.00 Uitzending uit het Concertge bouw, Amsterdam. Zondagmlddagconcert o.l v. Eduard van Beinum. Solist: Gerard Hokking, cello. 4.004.30 „Film en Filmkunst". Spreker: L. J. Jordaan. „Greta Garbo'. 4.305.00 Gramofoonmuziek. Sportuitsla gen van Vaz Dias. 5.01 Kinderuurtje „De familie de Boer". 6.00 Halve uren met boeken: Arthur Schnitzler. Spreker- Dr. H. Wolf. 6.45 Kerkdienst uit don Ned. Prot. Bond te Weesp. Spreker: Ds, A. de Kat Ange lino. Koorzang. 8.018.15 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 8 159.00 Het Omroep Orkest o.l.v. Nico Troep. Solist: Wolfgang Schneiderhan, viool. 0.00—9.20 W. L. Nijland zingt liedjes aan den vleugel. 9.20—10.20 Hot Omroep Orkest o.l.v. Nico Trecp. Gramofoonmuziek. 10.20—10.45 „Amsterdam—Amersfoort", door Nono. 10.45—12.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest {Refreinzang: Bob Scholio). Huizen: Maandag 29 Februari. 8.00—8.15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgonconcert. 10.30—11.00 Korte ziekendionst, te lelden door Ds. N. P. E. G. van Uohelen, Ned. Herv. Predikant, to Hilversum. 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur, door mej. J. C. M. Doven, to Hilversum. Voorge lezen wordt: „Tusschen de einden der aar de", van J. G. Kargel. 11.30—12.30 Gramofoonplatenconccrt, 12.00—12.15 Politieberichten. 12.30—2.00 Orgelconcert vanuit de Herst. Fvang. Luth. Kerk aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam, door den orgelist dier kerk, den heer Jan Zwart. 2 00—2.35 Uitzending voor de scholen. Spreker: De heer H. J. W. A. Meijerink, te Apeldoorn. Onderwerp: „Een tocht naar den Merapi op Midden Java". 2.35—2.45 Gramofoonmuziek. 2.45—3.15 Causerie over gezinsvoeding en over de voedingsmiddelen door Mej. H. M. S. J. de Holl, te Soesterberg, Oud Directri ce der Huishoudschool, to 's Gravenhage. 315—3.45 Cursus knippen en stofversio- ren, te geven door het Instituut E.N.S.A.I.D, lolsteegsingel 54, to Utrecht. 3.454.00 Verzorging van den zender. 4.005.00 Zieken uurtje, te leiden door Ds* H. v. d. Elskamp, Geref. Predikant, te Gro ningen. Muzikale medewerking verleenen: Mej. C. do Jager, zang. M. F. Jurjaanz, har monium. 5.00—6.30 Concert, te geven door „Het Amsterdamse!» Kamermuziekcnsemble". be staande uit: Willem Drukker, le viool. H. Lindeman, 2e viool. H. Kiekens, altviool. J. Drukker, cello. Alex Bing, hobo Engelsche hoorn. 6.30—7.00 Verteluurtje voor jongeren. Spreker: De heer F. G. van Dorp, lloofd Idenburgschool U.L.O., te Rotterdam. 7.00—7.30 Cursus Engelsch voor gevorder den door den heer J. F. v d. Sloot, Leeraar Engelsch M. O., te Amsterdam. 7.307.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Persberichten van hot Ned, Chr. Persbureau. 8.00—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15—9.45 Uitzending vanuit do Jeruza- Icmkerk, Jan Mayenplein, te Amsterdam- West. Kerkconcert door het Jeruzalemkoor. Di recteur: W. van Laar. Medewerking van: Mej. To van der SI u ijs, sopraan. Den heer Jacques Bleij, orgel. 9.4510.00 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.00—10.45 Plano-recital door Gerard Hengevcld, jongste bezitter van do prix d'oxcellence voor piano. 10.45—11.30 Gramofoonplatenconcert H llversum: 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10 15—10.30 Gramofoonmuziek. - 10.30—10.30 Mevr. Frans van Gelderen—- de Witte: „Do gehuwde vrouw en haar eigen geld". 10 50—11.00 Gramofoonmuziek. 11.00—12.00 Orgelconcert door Pierre Pal- la op het Aeolian Pijporgel van de N.V. C* C. Bender's Plano en Orgelhandel, Am sterdam Soliste- Dzjobs Ising, zang. 12.01—2.00 liet Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt, 2.00—2.30 Verzorgen van den zender. 2.30—3.30 Max Tak: „Romantici der ope ra: Mozart, Beethoven, Hérold, Weber" <met gramofoonmuziek). 3.30—4.30 Uitzending uit Hotel „Central". Den Haag. Willy Honsbeek en zijn orkest, 4.30—5.30 Kinderuur door Antoinette van Dijk. 5.30—7.00 Het Klein-Orkest o.l.v. Nico Treep. 7.00—7.30 Boekenhalfuur. Theun de Vries: „Overzicht over den stand van de Dichtkunst van dezen td". 7.30—8.00 Klein Orkest 8.01—9.15 Uitzending uit het Concertge bouw, Amsterdam. Eerste deel van de Mis in c kl. t van Mozart. De Koninklijke Ora- t Tium Vereeniging o.l.v. Anthon v. d. Horst Solisten: Jo Vincent, sopraan. Di Moorlag, sopraan. Kees Smulders, tenor. Willem Ravelli, bariton. Jan Nieland, or gel. Het Concergebouw-Orkest. 9.1510.00 Opvooring van fragmenten uit „Cyrano de Bergerac", heldenkomedie in 5 bedrijven van Edmond Rostand. Verb: R. de Buci Regie: Kommer Kleijn. Medewer kenden: Anna Klaassen, Kommer Kleijn, Ko van Dijk, Jan van Gent, Frans van Sehorel. 10.00—10.10 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 10.10—11.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. M

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10