Nadruk Verboden- Afdruk uitsluiteod voor Geabonneerden, volgens- leveringsvoorwaarden. Alle rechtenVercenigde Persbu >ux, 's-Gravcohage.' BEPAAL ZELF UW MAAT. Het blijkt telkens, dat vele lezeres sen niet ->recies weten wat voor maat zij eigenlijk hebben. Een tvgave van de maten en de daarop corresoondee- rende buste- en heupwijdte volgt hier onder. Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 100 104 44 108 110 46 112 116 48 120 124 50 126 130 (Niet te strak met de centimeter ge- me ten.3 EEN AUTOMATISCH KOOK- TOESt'EL. Geen aanbranden meer. VERSIERING. Hertengewei als kroonluchter. Ir het plaatsje Landsberg aan de Warthe bevindt zich in de kerk een kroonluchter, die gemaakt is van een hertengewei. De daaraan verbonden j geschiedenis is interessant genoeg, om ze hier over te vertollen. In den wip te- van het iaar 1519 werd even bui ten de stad een hert door wolven achtervolgd. Het beangste dier vluchtte weg door de straten van hel stadje en rende eindeliik door hel geoDp"de portaal der kerk naar bin nen. Voor het hoofdaltaar bWf hel ui'tfeput s(aan en zonk ineen. Het ge lukte. het hert weer fo doen b::komen en het ook tam te maken, zoodat men het npa jaren lang 00 de wallen der stad kon zien grazen, waar hel vooral door l'lndet-op gaarne aange haald werd. EindeM'k stierf het hert door ouderdomszwakte; eenige bur gers der stad l!»t»n toen van zon gewei een kroonluchter maken, die voor het altaar werd opgehangen op de plaats, waar het dier eenmaal neer was gestort. Meer dan 200 jaar bleef het tfewei daar hangen, totdat de kerk in IR'l gerestaureerd werd. Toen werd het verkocht, doch in 1806 beval Keizer Wilhelm I. getroffen door de geschiedenis van het hert, dat het ge wei weer op z>;n oude plaats moesl worden opgehanden. Daar kan men het thans nog zien. APARTE MANTELS. Wij zien links op de figuren een aar dige manteljapon van fijn donkerblau we serge (nr. 65). De rok heeft acht banen en de naden der voorbaan zetten zich in het voor pand der mantel voort. Ceintuur van dezelfde stof met metalen gesp. Slui ting bestaat uit een dubbele rij knoo- pen. De bruin laken mantel aan de rech terzijde (nr. 66) heeft een knoopslui- ting op zijde; ceintuur van dezellde stof eveneens met knoopsluiting; de lijn der mouw valt onder de schouders en de smalle «pstaande kraag eipdigt in een strik. Kort geleden is een electrisch kook- toestel in den handel gebracht, dat de eleclriciteit automatisch in- en uit schakelt. Is de pan leeg, dan staat zij in zoodanigen stand, dat de stroom toevoer afgesloten wordt; wordt zij gevuld, dan slaat zij eenigszins om, waardoor de stroom wordt ingescha keld. Plaatst men de pan dan weer eenigszins scheef, om er wat uit te gieten, dan wordt de stroom automa tisch uitgeschakeld; hetzelfde ge schiedt wanneer de inhoud van de pan te veel verkookt, omdat dan de pan uit zichzelf scheef gaat staan. De uitvinding berust dus eigenlek op hel feit, dat de pan zoowel gevuld als leeg of halfleeg steeds haar evenwichtstoe stand tracht te bereiken en dat zij zoodanig gemaakt is, dat het zwaarte punt zich tijdens het vullen of ledigen belangrijk verplaatst. Links; iManlcljapon no. 65; rechts: Bruinlal en mantel no. 66. EEN GOED MIDDEL TEGEN VERMOEIDHEID. Het is dikwijls noodig, om op te blijven, ook al zou men veel liever vroeg naar bed gaan. En dan is het niet prettig, om er vermoeid uit te zien. Een goed middel daartegen is, het gezicht te bedekken met een doekje, dat men tevoren gedompeld heeft in heet water zoo heet als men verdragen kan, zonder de huid te benadeelen. Na enkele minuten moet het doekje opnieuw bevochtigd wor den. Wanneer men dit eenige malen herhaald heeft, wordt het lapje in koud water gedompeld; het koude compres moet tweemaal worden her haald. GEKLEEDE WANDELTOILETTEN. Aardig en toch heel een voudig zijn de hier aige- beeldc wandeltoiletjes Ze >.ijn heel gemakkelijk zelf te maken. Links (Nr. 62). z*'en wij een middagjapon van blauw crêpe de olive met puntig toeloopende .voorpas, die over de schouders loopt, waardoor de lijn der geplooide mou wen vrij laag is. Op heup hoogte heeft men eveneens gedeeltelijk een geplooide volant, terwijl de rok klokkend is. 60RRtSft(H OUDERS VAN WONDERKINDEREN. Zijn zij gelukkig? Zijn ouders van wonderkinderen eigenlijk wel gelukkig? Moet men hen benijden, omdat hun kinderen wat bijzonders presteeren en veel vroeger dan gewoonlijk in nauw contact met de buitenwereld komen? Deze vragen zijn telkens opnieuw aan ouders van wonderkinderen gesteld en de ant woorden zijn steeds weer anders en getuigen niet alleen van trots en vreugde, maar ook van bange zorg. Wij geven hier een interessant ar tikel weer van iemand, die over dit onderwerp een speciale studie heelt gemaakt: Het Noorscbe meisje Sonja Henie was pas vijf jaar, toen zij zich op haar carrière als wereldkampioene voor schaatsenrijden begon voor te be reiden. Thans heeft zij het hoogtepunt bereikt in haar kunst een wonder, dal men slechts met verbazing en dankbaarheid kan zien. Sonja is be mind bij allen, die haar ooit op het ijs hebben gezien. Ondanks haar jeugd heeft zij bereikt, dat haar naam bin nen enkele jaren bovenaan stond in de wereld der ijssport. Zij is een wonderkind, hoewel zij thans reeds achttien jaar is, want zij is haar fenomenale carrière begonnen, toen zij nog geen tien jaar oud was. En nu de ouders van deze begaafde jonge kunstenares? Waar Sonja is, daar kan men ook „Papa Henie'' vin den. Zijn dikke, welgedane figuur is algemeen bekend. Altijd vergezelt bij zijn dochter; hij heeft haar geholpen bij de eerste oefeningen op het ijs en hij heeft haar aanleg ontwikkeld. Hij is zelf een enthousiast sportsman, en heeft dan ook met zorg haar traineis uitgekozen. Als zijn kind, zijn trots, zich op het ijs oefende, zat hij erbij en criliseerde elke beweging. Want om dat Papa Henie zoo trotsch is op zijn dochter, is hij tegelijkertijd haar strengste criticus. „Waar Sonja is, daar ben ik ook", zei hij eens, toen zijn dochter met bloemen overladen in haar garderobe terugkeerde. „Mijn kind kan haar ouders niet missen. Wij moeten bij haar blijven, zoodat zij een thuis heeft, ook als zij zooveel op reis is". Sonja's moeder reist gewoonlijk ook mede met haar kind; slechts zelden laat zij haar alleen. Dat de jonge Sonja zoo frisch en onbedorven gebleven is, heeft zij te danken aan haar ouders, die steeds in het oog houden, dat naast de sportieve training, ook de mensch tot zijn recht moet komen. Gezellig heid, ook in hotelkamers, tot rust komen, ook in een vreemde omgeving dat is het, wat Mevrouw Henie haar kind gegeven heeft. Deze ouders ge voelen geen bezorgdheid over hun kind; zij weten, wat Sonja presteert, zij houden alles van haar verwijderd, wat een slechten invloed op haar zou kunnen uitoefenen en zij zijn steeds bij haar om haar te helpen bij het verwer ken der velerlei indrukken, die zij ontvangt. Daardoor was het mogelijk dat het mooie jonge meisje een frissche en onbedorven persoonlijkheid heelt behouden. Haar ouders hebben zich daartoe geheel en al aangepast aan het ongewone leven van dit wonder kind. Wie eenmaal Yehudi Menuhin heeft hooien spelen, zal daarvan een onver- getelijken indruk hebben meegeno men. De thans twaalfjarige jongen is een wonderkind, een begenadigd genie, zooals slechts zelden voorkomt Wanneer hij zijn viool bespeelt, is hij geen kind meer; zijn krachten groeien boven het kinderlichaam uit en men kan zich niet voorstellen, dat hel nog dezelfde bescheiden blonde jongen is, die met het diepste artistieke begrip de composities speelt. Men wordt bijna bang voor deze vroegrijpheid doch als men den jongen later ont moet, kan men met innerlijke vreugde constateeren, dat hij toch nog een kind is, dat bijv. graag met een spoor- treintje speelt. Zijn moeder, die steeds met hem meereist op zijn tournée's, zorgt er voor, dat hij een kind blijft als alle andere kinderen. Hij mag spelen, een spoorbaan aanleggen of ravotten als andere jongens. Zijn moeder weet, wat een kind noodig heelt; zij heelt een groot gezin. „Mijn jongen is een echt kind", zegt zij trotsch, en dat is dan ook het beste, wat zij van hem zeggen kan. Dit wonderkind zal zich ongetwijfeld ontwikkelen tot een der zeer grooten in de wereld der muziek. De wonderbaarlijke aanleg van hel kind zal dan ten volle gerijpt zijn Doch thans is hij nog een kind en dat zijn ouders hem kind laten zijn, dal is het beste, wat zij hem kunnen mee geven in zijn leven. Als een vader jaren lang wereld kampioen is geweest, dan ligt het vooi de hand, dat zijn dochter met hart en ziel opgaat in de sport, die hem be roemd heeft gemaakt. Zulke vaders kunnen zich dan ook goed de verlan gens van hun eerzuchtige kinderen •oorslellen, want zij behoeven slechts] te denken aan hun eigen jeugd. Van daar dat de elfjarige Megan Taylor ook van haar vader toeslemming heeft gekregen om geheel alleen naar Geheel in tegenstelling daarmee staat de opvoeding van de andere kampioene, het dertienjarige Ween- sche meisje Hilde Holovsky. Haar moeder heeft haar eenvoudig ver boden om aan de wedstrijden in Amerika deel te nemen, omdat zij daar alleen heen zou moeten reizen en zij daai legen zeer terecht bezwaar had. Een dergeliik besluit is voor een moeder natuurlijk niet gemakkelijk, want Hilde Holovsky had zeker iets bijzonders gepresteerd, doch tenslotte achtte zij het toch van meer belang, dat het karakter van haar kind niet bedorven werd. Over het algemeen valt het op, dat de vrouwelijke kampioenen steeds jonger worden. Helene Mayer was op den dag af zeventien jaar oud, toen zij op de Olympische spelen te Am sterdam bet wereldkamoioenschap schermen behaalde en Cilly Aussem was achttien, toen zij haar eerste overwinningen behaalde in internatio nale wedstrijden. Ook zwemmen kan men het beste jong leeren. De Ameri- kaansche zwemster Gertrud Ederle was 21 jaar, toen zij het Kanaal over- Z91 Amerika te reizen en daar Engeland te vertegenwoordigen bij de Olympi sche spelen te Lake Placid. Toen zij pas vier jaar oud was, bond haar vader haar zelf voor het eerst de schaatsen aan en thans laat Phil Taylor zijn kind reeds een vrijheid en zelfstandig heid als van een volwassen mensch. Dit is zelfs zijn principe. „Zelfstandig heid is het voornaamste in een men- schenleven", zegt hij. „Megan weet, wat zij wil en dan zal zij ook met haar elf jaren wel haar weg vinden in hel vreemde land". En ondanks alle ver wijten en raadgevingen blijft hij daarbij. Aan bewondering is de kleine EENVOUDIGE GEKLEEDE JAPON. (No. 292). Eenvoudige gekleede japon, waar van de halsafwerking de Grieksche1 lijn te zien geeft; de eenvoudige mouw loopt naar onderen toe iets wijder uit; de rok heeft een heupsluk met vier schulpen, voor, achter en aan de beide zijkanten, waaraan de klokrok is gezet. Vooral van effen soepele stof, als wollen crêpe georgette of zijde, is deze japon zeer apart. Voor een middel maat japon is noodig ongeveer 4J4 el van 100 breed. DE KNIPPATRONENDIENST. Het bestelfen van patronen. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeelde japon zelf wenschen te maken of door de naaister willen laten vervaardigen, kunnen het hier voor benoodigde patroon in de maten 4250, het vlugst en billijkst bestellen door overschrijving van een bedrag van 58 cent op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwis sel worden gezonden aan de Redac trice van den „Knippatronendienst", Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage. Patronen in de maten 40 en 52 en van afwijkende speciaal opgegeven maten kosten evenals de patronen van mantels en manteljaponnen 78 cent. Wij verzoeken onze lezeressen vrien delijk, vooral niet te vergeten om de maat van het gewenschte model tege lijk met het nummer op het giro- of postwisselstrookje te vermelden. JONGE MEISJESKLEEDING. Wij beelden hiernaast een tweetal alleraardigste mantels voor jonge meisjes af n.l. een zeer moderne mantel links (nr. 61) en een aardige jersey mantel- japon rechts van de al- beelding (nr. 62). Links (Nr. 61). Zeer moderne mantel van wijnroode wollen crêpe stof, die aan de voorzijde opgestikte stukken hee'l en met twee knoopen sluit; ceintuur met galaliet gesp; rechte kraag die van achteren opslaat. Rechts (Nr. 62). Groen wollen jersev mantel japon. De rok simt glad om de heupen en heeft eenige stolpplooien die tot op 25 c.M. van den onderkant zijn opgeslikt en vandaar at uitspringen Het manteltje heelt geen kraag, maar een schuine bies, die zich vanat den bals over het geheelc rechter voorpand voortzet; ceintuur van dezelfde stol met metalen gesp. VeM8 EEN MERKWAARDIGE KERK- Recbts (Nr. 63). Bruin wollen crêpe japon, waarvan het bovenstuk diep uitgesneden is en de mouwen kort zijn; een naturel shantung blouse wordt hieronder gedragen. De voorzijde der taille heeft een opgestikte patte met knoopen gegarneerd, die eveneens om een ge deelte der heupen als gar neering der rok gebruikt wordt. Megan reeds gewend, want elk jaar oefende zij zich te St. Morilz onder leiding van haar vader en dan trok zij reeds als heel klein meisje een groot publiek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18