Propaganda-avond I CITY THEATER Film: „DE PADEN OP" JEUGDHERBERG „JONG AMERSFOORT" HOE MAAK IK EEN NESTKASJE? LOU BANDY ZINGT IN „DE VOORDRACHT" 25 JAAR PLAKWERK! I iVolhandel „DE CONCURRENT" Advertentiën Blank Kalfsvleesch „DE KEI" UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST. Utrecht. Het 22e abonnementscon cert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest zal op Woensdag 2 Maart a.s. onder lei ding van L. M. G. Arntzenius in Tivoli ge- geven worden. Het programma is als volgt samenge stcld: 1. Ouverture „Midsummcrnightsdream". F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Concert voor piano en orkest No. I bes. p. Tsjaikofski. Pauze. 3. „Iberia" Images pour orchestre. C. Debussy. 4. La Valse. M. Ravel. De beer Ed van Beinum, 2e Dirigent van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, die in deze maanden tijdelijk de leiding van het U.S.O. heeft zal in de komende weken nu en dan verhinderd zijn de Con certen te leiden. In verband hiermede zullen enkele gast- dirigenten optreden; zoo zullen het Volks concert van 1 Maart en het Abonn. Con cert van 2 Maart a.s. worden gedirigeerd door den heer L. M. G. Arntzenius, bekepd muzikoloog te Amsterdam. Het Concert van 9 Maart a.s. zal ge wijd zijn aan de nagedachtenis van Alpli. Diepenbrock. Onder leiding van Ed. van Beinum zul len worden uitgevoerd de Marsyas-suite en .,Die Nacht"1 voor Alt-solo, te zingen door Mej. Annie Woud. Bovendien zullen wor den uitgevoerd, Proloog en Epiloog, mu ziek geschreven bij Vondels Gijsbrecht van Amstel. Onder leiding van Otto Glastra van Loon. (Opvolger van Evert Cornell's als leider van het Kralingsche Vrouwenkoor) zal dien avond door genoemd koor en or kest dit nummer worden uitgevoerd. KENNISGEVING. Wijziging uitbreidingsplan. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Amersfoort brengt ter algeraeene kennis, dat een ontwerpplan tot wijziging, van het uitbreidingsplan dier gemeente, voor zoover betreft de terreinen gelegen tus- schcn de Gasthuislaan en den Bisscliops weg, vastgesteld in de openbare vergade- ling van den Raad der Gemeente Amers foort van 23 Februari 1932, ter Gemeente secretarie, Kamer 8, voor een ieder ter in zage zal liggen vanaf 27 Februari a.s. tot en met den 26eri Maart d"a.v. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van J. Ph. Korthals Alles alhier om drankverlof in het perceel Utrechtselio- weg 180 alhier. BADHUIS SOESTERKWARTIER Twee duizend handteekeningen. Volgende week zal een adres mpt 2000 handteekeningen van bewoners van het Soesterkwartier den gemeenteraad worden aangeboden ten behoeve van de stichting van een badhuis in dat kwartier MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Volksavond. Het ligt in het voornemen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, depar tement Amersfoort, om op Woensdag 2 Maart a.s. een Volksavond te geven in de Markthal. Het zal een ontspanningsavond worden, waarop de heer en mevrouw Clinge Doorcnbos liederen en kleine voordrachtjes ten beste willen geven, gezellige vlotte en niet te zware kost, die ieder in opgeruimde stemming brengen zal. Eenige Amersfoort- sche jongelui willen hierbij hun steun ver- lecnen met het spelen van wat gezellige jazz-muziek en dergelijke om den toon in alle opzichten prettig te doen zijn. Dg firma v. d. Burg stelt welwillend een vleugel ter beschikking en de Phoenix-brou- werij geeft voor dezen avond ruim 300 stoelen ter beschikking, teneinde het mo gelijk te maken om het maximum aantal van 900 plaatsen te bereiken. Deze zitplaat sen zullen door den houthandel J. Wels worden vervoerd. Al deze hulp wordt ge geven zonder kosten, dus om de zaak te helpen slagen. Ingeschreven werkloozen kunnen voor zich cn hun vrouw of verloofde zonder kos ten een toegangskaart verkrijgen op de ar beidsbeurs. Het Nutsbestuur hoopt en veiv trouwt dus op êen goede opkomst. In het blad van Maandag a.s. zal een en ander per advertentie nog verder onder de aandacht worden gebracht. Morgen zal de heer G. v. d. Pijpekamp, wonende Vijver 21, den dag herdenken, waarop hij 25 jaren in gemeentedienst is. Maar zijn arbeid wordt niet, als van zoo vele andere menschen in gemeentedienst, te.n stadhuize verricht. Hij komt wèl regel matig in het gebouw aan den Westsingel om daar te vernemen welke werkzaamhe den hem weer wachten. De arbeid zelve wordt echter daar buiten verricht; de zil veren jubilaris behoort dus nauwgezet genomen tot den „buitendienst". De heer v. d. Pijpekamp is een van onze van de op MAANDAG, 29 FEBRUARI des avonds om 8 uur in „DE VALK", Valkestraat 14. Pro gramma: Opening Voorzitter. Zang. Toespraak Dr. C. P. GUNNING. Volksdansen. Kaarten verkrijgbaar in boekhandel ITTMANN en \tri a on nvonds aan de zaal. Prijs f 0.25. bekende stadsfiguren. Wie kent den man niet, die met zijn korte, vlugge schreden door onze straten stapt met het laddertje op den eenen arm en het pakje aanplakbil jetten onder den anderen. Daarmee is fei telijk tegelijkertijd zijn métier verraden! Onze stadsaanplakker jubileert, heeft 25 ja ren lang goede en kwade lijdingen op mu ren en gemeenteborden aangebracht. Ken feit, dat zeker belangrijk genoeg is om er iets meer van te vertellen; daarom zijn wij dezer dagen eens op bezoek ge weest bij den jubilaris, die juist op het punt stond om als bovengemeld naar het gemeentehuis te gaan voor het even tupel in ontvangst nemen van nieuwe bil ietten. Maar een enkel oogenblikje kon er nog wel af! Op 1 Maart 1907 werd de heer v. d. Pij pekamp tijdelijk aangesteld, hetgeen tel kens met een jaar of een half jaar ver lengd werd. De vaste aanstelling volgde op l .Juli 1914. Direct daarop volgde de mo bilisatie, hetgeen een groolc vermeerdering der werkzaamheden meebracht. Tal van militaire zaken, regelingen van de distri butie. enz. moesten ter openbare kennis worden gebracht en de heer v. d. Pijpe kamp werd te hulp geroepen. Daaraan is het toe te schrijven, dat, in de jaren 1907— 1914 gemiddeld per jaar 1000 biljetten voor de gemeente werden opgeplakt en in de jaren 1914—1918 niet minder dan 1000 por jaar. Na 1918 is dit getal weer op 2000 teruggekomen. Hoe deze cijfers zoo bekend zijn? Wel, dat wordt nauwkeurig geadmi nistreerd cn het vormt een ruggesteun voor cventueele noodzakelijke contróle. In die jaren 19141913 is het dus bijzonder druk geweest: 's avonds Iaat werd de aanplak ker wel uit zijn bed gebaald en men ver zocht hem vriendelijk om er maar met bet laridertjo cn de pot stijfsel op uit te trek ken' Dat is ook des Zondags wel gebeurd. Dan komt er een somber moment in het gesprek: er is namelijk ook een reden tot klagen. Niet zoozeer dat het momenteel ook in dit beroep zoo'n slechto tijd is (waar heeft men nu geon last van de malaise?), doch wel het gebrek aan plaatsruimte, het onvoldoende aantal borden. Daarover is al veel cn lang gesproken, zijn ook al toezeg gingen gedaan. Maar nog steeds is het aan tal borden niet grooter dan 13. Vroeger had de heer v. d. Pijpekamp^ook verschil lende muren bij particulieren in huur, doch hij beeft deze weer moeten afstaan. Men ging ze voor eigen doeleinden bezigen, men ging verbouwen of er werd een raam in gebracht Allemaal oorzaken, die de beschikbare plaatsruimte verkleinden, het gebrek ver grootten. Veel moeilijke problemen doen zich ge lukkig niet voor bij onzen zilveren aan plakker. Maar toch kan dat ook nog wel eens gebeuren in verkiezingstijd, wanneer alle partijen graag hun aanbcvelmgsbiljet- to.n willen zien prijken. „Dan is het zaak er voor te zorgen, dat iedereen naar billijk hcid behandeld wordt!", aldus onze gast heer. In weer en wind wordt er op uitgetrok ken. Zelfs in den barren winter van 1929, toen do stijfsel onderweg bevroor en dien- tengevolge carton en spijkers als hulpmid delen dienden. Wij hebben ook nog zitten berekenen of ons vermoeden juist was, dat dit beroep het den beoefenaar Tg volhandig maakte. Met als eenige gegeven voor dit reken sommetje, dat ongeveer 60 K.G. stijfsel per jaar verbruikt worden. Deze berekening is echter te moeilijk gebleken! Intusschen ne men wij gaarne aan, dat deze bijzondere arbeid veel tijd on zorg vraagt. Voldaan gingen wij heen; do zilveren ju bilaris, wion wij hierbij onze beste gcluk- wenschen offreeren, moest immers naar het gemeentehuis! En er was dus geen ge legenheid om nog wat te blijven „plak ken d u/i m- Schrotf. Ingevolge de belofte in het laatste „Mooi Amersfoort" gedaan geven wij hier nu eenige aanwijzingen voor het zelf timmeren van nestkastjes. Het is in de laatste jaren namelijk gebleken, dat vierkante nestkast jes even graag door de vogels worden be trokken als de ronde, waarvoor vroeger een klompenmaker, die het gat boorde, nood zakelijk was. Dit is natuurlijk een groot voordeel, en dat men ze nu zelf kan maken is een tweede, waarvan we hier profijt ho pen te trekken. Profijt voor do vogels dan. Nieuw is, dat we ze voorzien van een uit- neembaren bodem, waardoor we ze gemak kelijk en degelijk kunnen reinigen. Dit reinigen vooral is een belangrijke factor, waarvan het resultaat voor een groot deel afhangt. Boven de ronde kastjes hebben de vierkante bovendien voor, dat ze duurzamer zijn. Er zijn kastjes noodig van verschillende afmetingen met het oog op verschillende vogels, die ze zullen bewonen. We geven daarom hieronder even epn tabel met af metingen. 6 c.M. o '21 x21 45x21 45x25 58x4 28x28 De laatste 2 soorten zijn bedoeld voor spreeuwen en kauwtjes. De meest gebruikelijke is wel no. 2, die meest door koolmcesjes etc. wordt betrok Vliegopening 3 c.M. 4 c.M. 5 c.M. 5 c.M. Houldikte IV2 IV" iy2 IVo Bodem 9x9 11x11 13x13 13x13 Znwanden, elk 23x9 25x11 28x13 35x13 voor- cn achtcrw. 23X12 25x14 '28 x 16 35x16 Ophanglat 35 x4 37x4 •11X4 48x4 Deksel 15x15 17x17 19X19 19x19 ken. Wij kregen er ook ringmusschen en draaihalzen in. De ophanglat (fig. 6) wordt van onder cn boven aan de kanten ingezaagd, ten einde er de krammen om been to slaan, waar mede het kastje aan den boom wordt be vestigd. Van boven wordt ook aan de voor zijde een stuk weggenomen, teneinde ruim te te krijgen voor de neklap van het dek sel. Deze neklap is noodig om inwateren te voorkomen cn wordt van asphaltpapier ge maakt. Hoe het scharnier aan het deksel wordt gemaakt, vertellen ons de figuren 1 tot 3. Een haakje dient Voor de sluiting. Schar nier en haakje kan men zelf maken van stevig gegalvaniseerd ijzerdraad. Voor men het kastje in elkaar timmert, bevestigt men eerst den achterwand met 2 schroeven aan den ophanglat en timmert er dan zijwan den en voorwand aan vast. De bodem moet netjes in het kastje pas sen. Een viertal latjes belet, dat die te hoog kan worden ingeschoven (zie fig. 8), terwijl 4 duimschroeven het uitvallen beletten (zie Tig- 7). Als alles klaa'r is, wordt het kastje ge verfd met een mengsel van gele en zwarte verf, waardoor een „neutrale" kleur ont staat, welke de kastjes niet al te zeer doet opvallen. Zc worden dan gemakkelijker be trokken. Bij het ophangen denken we er aan, dat de kastjes iets achterover hellen en dus het regenwater over de neklap kan wegloopen. Een drietal meiers hoog is wel gewenscht. En nu goed succesl A. JOMAN. EEN WERKWILLIGE LASTIG GEVALLEN In de Krommestraat. Gisteravond laat is een werkwillige uit de drukkerij 'v. d. Biezenbos in de Krom mestraat door bij die firma stakende moD- schon lastig gevallen. De werkwillige werd vergezeld door zijn vader, die bij de ontsta ne vechtpartij een wondo onder liet oog kreeg. De vader heeft echter getracht zich te verdedigen en daarbij ook zijn aanvaller gowond. Het is mogelijk, dat deze laatst" niets met het arbeids conflict heeft uit t" staan. Zoowel aanvaller als aangevalleno heb ben bij de politie aangifte van dezo weinig vriendschappelijke ontmoeting en haar ge volgen gedaan. KAMER VAN KOOPHANDEL. De vergadering verdeegd. Naar wij vernemen is de vergadering van de Kamer van Koophandel, vastgesteld op Dinsdag 1 Maart, uitgesteld tot Vrijdag S Maart a.s. SCHOORSTEENBRAND. In de P. Pijperstraat. Vanmorgen omstreeks half elf ontstond een schoorsteenbrand in een perceel P. Pij perstraat. Do politie is met den minimux er hoen gegaan; men wist het vuur spocJig te bedwingen. BURGERLIJKE STAND. 26 Februari. Geboren: Annigje, d. v. Jacob Strijland cn Anna Bertha Harkenthal. Overleden. Johannes Hermanus Grote Beverborg, weduwnaar van Anna van Ton goren. J H Natuurlijk alleen lANGESTRAAT 81 AMERSFOORT Moderne wollen DAMESKOUSEN ook in zwart en grijs 1.68, 1.39, 0.98 en 69 cent D age 1 Ij k s City Theater. Westsingel 7. Vertoonlny van „De Klokkenluider van de Notre Dame." Rembrandt I heater. Langeslruat Verloo ning van „Het Spook van de Opera." Museum Hehile, Westaingel. (Uilgezon lerd des Zondags). theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos Vereeniging, Regentescselaan. lederen dag N/an 8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhulzen 9. R K Leeszaal. Niouwstraat 24. Vredesbibliotheek, Arnliemscheweg. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 27 Febr. Amicitia. Feestavond H. B. S.- club. 8 uur. 27 Febr. De Valk. Propaganda-feestavona spoorwegherstellingsoord vereeniging „Vil landry." 8 uur. 28 Febr. Do Poth. Amersf. Kunstkring. Uit eenzetting mevr. v. d. Mark bi* tentoonstel ling ceramische kunst 21/. uur. 28 Febr. Café d'Oranjeboom. Optreden duo de Schepper (3—5J4 en 8—11 uur). 29 Febr. De Valk. Propaganda-avond Jeugdherberg „Jong Amersfoort" 8 uur. 29 Febr. Hotel Monopole. Bridge-concours ten bate van noodlijdende kunstenaars. 8 uur. 1 en 2 Maart Do Valk. Bazar, te houden door het damescomité van Amersfoort's Mannenkoor. 2 Maart. Markthal. Nutsdepartement. Op treden van Clinge Doorenbos voor de werk loozen. 8 uur. 2 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkring. Uiteenzetting mevr. v. d. Mark bij tentoon stelling ceramische kunst 2 y, uur. 2 en 3 Maart. Amicitia. Uitvoering Chr Gymnastiekvereniging „Jahn." 3 Maart. Keizerskroon. S.D.A.P. Lezing met lichtbeelden van den heer E. Fimmen over zijn indrukken uit het Oosten. 8 uur. 3 Maart. Remonstrantsche Kerk. Nedcrl Protestantenbond. Lezing met lichtbeelden van dr. Miedema (Goethe-berdenking). 8 uur. 3 Maart De Valk. Vergadering Bestuur- «orsbond „Amersfoort" - - - *55 4 Maart. Hotel Monouole. Bridge concours ten bate van het Kunstverbond. 7l/s jur. 5 Maart Amsvorde. Uitvoering Amersf. vlandolineclub. 8 uur. 5 Maart Markthal, uitvoering Speeltuin- Vereen. „Soesterkwartier" en Gymnasttok- Vereen. „Jonge Kracht" 7y3 uur 5 en 6 Maart Amicitia. Kunst na Arbeid, opvoering van: „Vadertje Langbeen." 6 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkring. Uiteenzetting mevr. v. d. Mark bij tentoon stelling ceramische kunst 21/* uur. 6 Maart De Valk. Jrbüeum uitvoering Joodsche Vereeniging „Nut en Genoegen." 8 uur. 8 Maart De Valk. Filmavond Metaalbo- werkersbond. 10 Maart. Amicitia. Amersf. Kunstkring. 4o Abonn. concert Ethel Bartett en Rae Robertson (pianisten). 8 uur. 12 Maart De Valk. feestavond H V.C. 17 Maart Amicitia. Amersf. Kunstkring. Voordracht Charlotte Köhler: „Stervend Europa." 8 uur. 17 Maart. Markthal. Willy Derby-avond, uitgaande van do V.A.H.A. 8 uur. 19 Maart Do Valk. Matinée Nedcrl. Pad- vindersl 20 Maart De Valk. Propaganda filmavond Arbeiders Jeugdccntralo. 7%' uur. 26 Maart. Do Valk. Feestavond Friesclie Selskip. UTRECHT. 28 Febr. Tjvoli. Optreden van den variéfé- artist Grock. 2 en 8 uur. 28 Febr. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering van „Do wijze Kater." 8 uur. 29 Febr. Stadsschouwburg. Gezelschap Verkade, opvoering van: „Een huwelijk on der Lódewijk XV" (gem. abonn,). 8 uur. 1 Maart Tivoli. U. S. O.-volksconccrt 8Yi uur. 2 Maart. Tivoli. U. S. O.-abonnemcntscon- cert. 8 uur. ZEIST. 7 Maart Concertzaal Figi. Rotterdam. Hof- stadtooneel, opvoering van: „De goede Fee." 8 uur. 12 Maart Hotel Figi. Alg. Ledenvergade ring Rijwielpad vereeniging U. M. O. 2f/t uur. B A A R N. 21 Febr.6 Maart Lyceum. Tentoonstel ling van etsen, litho's cn houtsneden van Kfithe Kollwitz (10—4 uur; Zondags 1H 4 uur). 8 Maart. Musis Sacrum. Gezelschap Vcr- kadc, opvoering van „Hamlet" 8 uur. OMREKENINGSKOERSEN. Oft. Not. Niet Off. Not. 26 Febr. 27 Febr 12 uur Londen..........*., 8.64 V2 8.66 Berlijn 59.05 59.07y2 Parijs9.77 9.76y2 Brussel 34.56 34.56 Zurch48.32 48.20 Weenen Kopenhagen 47.70 47.70 Oslo V7.10 47. Stockholm48.10 48.10 New-York 2.48 2.48.- Medegedeeld door de Rott Bankvereeniging. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Moeder en Bohuwd- moeder, Mej. Wed. W. LAN GRAS geb. WXJNA, betuigen wij hiermede onzen hartclijkon dank. Fam. LANG RAS. Amersfoort, Februari 1932. Ligusterstraat 20. Belangrijke prijsverlaging van le kwaliteit Electr. MODELSLAGERU p. p. Doorr. lappen 75 ct. Gehakt en poulet 75 Magere lappen 80 CoUdetten 80 Rollade 100 Nierstuk 100 Blinde Vinken 110 Oesters 110 Schnitzels 110 Biefstuk 110 Gevulde borst 100 Frjcandeau 100 Beleefd aanbevelend. Hooren en thuis bezorgen zonder prijsverhooging. Utrechtschestraat 19. Telefoon 715. FONGERS 55.50. Magneet transportrijwiel maar i 60-Motobécane (motorrijwiel) maar 125.—. Eenige agent HUIB HOLSTEIJN. Muziekhuis POLAK Utr-weg 69. TeL 1279. Weet U, dat de Jack Hyl- ton platen thans 1.50 kos ten. Ik wen aan Ben Want Slagerij BEN POLAK concurreert met kwaliteit- Kelisbielstnk 1.10 p. p. Tel. 659.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3