rM4 ERSf OOftTS CH DAGBiAÜ Maandag 29 Februari 1932 ..DE ELM LANDER" 39e Jaargang No. 207 DERDE BLAD HEEFT „BUITENLANDSCHE ZAKEN" ZICH GEBONDEN? DE NOOD IN DEN LANDBOUW GOED AFGELOOPEN DE NOODTOESTAND OP HET PLATTELAND Tegelijkertijd met ons bericht van gister avond over de Nederlandsch Belgischo on derhandelingen, bevat do Nieuwe Hotter damscho Courant een zeer positief bericht omtrent hetzelfde onderwerp. Het „Vnaerland", dat het bericht van het zustororgaarj onweersproken laat, komt thans met een bericht, dat, in den vorm van een tegenspraak, deze berichten in de hoofdzaak bevestigt Het blad erkent dat er „vóórontwerpen en ontwerpen" zijn gemaakt „Dat deze gepa r&féerd zouden zijn of zelfs onderteekend is waarschijnlijk". Maar, zegt het blad, dat bindt niemand, geen minister, geen Regee ring, geen land." „Dat de minister gebon den zou zijn," concludeert het blad, „is on juist". Dezo laatste conclusie is misleidend. Het spreekt vanzelf, dat het land, door 'deze onderteekende ontwerpen niet is ge bonden: dat is eerst het geval wanneer de Koningin het door de Staten Generaal aan genomen verdrag beeft onderteekend. Het spreekt evenzeer van zelf. dat de Regeering door die onderteekende ontwerpen nog niet juridisch gebonden is. Ook dat hebben wij niet beweerd. Maar, volgons de onweersproken raedc- deeling van den heer Segers en het offi cieele rapport van den Belgischen Senaat, betreft een dezer ontwerpen, waarover de onderhandelaars tot overeenstemming zijn gekomen, (en die, volgens het Vaderland, wat trouwens irrelevant is, waarschijnlijk zelfs onderteekend zijn) een directe verbin ding met Antwerpen over land, cn is deze overeenkomst tot stand gekomen onder toezicht van don Nederlandscben Minister van Buitenlandsche Zaken. M.a w. de Minister van Buitenlandsche Zaken hoeft in een met zijn medeweten tot stand gekomen verdragsontwerp een pseu do Moerdijk kanaal aannemelijk verklaard, en is daardoor wel niet formeel juridisch, D.aar moreel en feitelijk volkomen gebon den. Hij kan tegenover België op dit punt niet meer terug zonder zich onmogelijk te maken. Zelfs niet door te beweren, dat het geen h ij aannemelijk acht een „politieke onmogelijkheid" is. Want een Minister, die den geest in zijn land, na een langjarig mi nisterschap zoo weinig blijkt te kennen, dat hij nop niet weet. wat al dan niet no ljtiek mogelijk is, is klaarblijkelijk in zijn boogc ambt niet op zijn plaats. Ook in België zou minister Beelaerts, door thans terug to krabbelen hot vertrou v\en verliezen, dat hij als bewindsman in Nederland reeds niet mer in de, voor dezti aangelgenheid volstrekt noodzakelijke, al gemecne mato bezit. Niets anders en niets meer hebben wij gezegd, toen wij schreven dat „do overeen komst usschen de Ncderlandsche cn Belgi sche onderhandelaars omtrent, het nieuwe Moerdijk kanaal reeds een den heer Bee laerts verbindende kracht haJ verkregen." Het is trouwens geen geheim, dat de heer Beelaerts tegenover verschillende persoon lijkheden met nadruk heeft verklaard, dat hij op de aan België gedane toezeggingen niet zal terugkomen. Men mag aannemen, dat bij met zijn Moerdijkkanaal zal willen slaan en vallen. Op het, tegen de N.R.Ct. gericht dement) in het Handelsblad behoeven wij niet in te gaan: het is afkomstig van de „zeer bc- .vuegdo zijde" De ware stand van zaken is overigens thans, indien de NederJandsche pers wil, gemakkelijk vast te stellen. Men drukke bet in het rapport Segers voorkomende kaartje van het nieuwe Moer- dijkkanoal over en vragc aan de „zeer be voegde zijde" op het Plein, of het juist is, dat, omtrent dit Moerdijk kanaal door ou der toezicht van den heer Beelaerts van Blokland staande Ncderlandsche onder handelaarts) overeenstemming is bereikt. Zoo ja, dan eischt do politieke zedelijk heid, zooals wij dit verstaan, van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, in het belang van- den binnenlandschen vrede een offer, dat het onnoodig is nader aan te dui den. Het Vaderland meldt verder in klaarblij kelijke reactie op onze herinnering, dat „de vroegere besprekingen tusschen de heeren Colijn en van Cauwulaert deels te Londen hebben plaats gevonden, dat „de heer Co- lijn gisteren naar Londen vertrokken is." Maar „om redenen, die met do Neder landsch Belgische quacstie volstrekt niets te maken hebben." Het is ver van ons daar aan te twijfelen. Wij kunnen hierbij voegen, dat het verblijf, ten vorigén jaro, van den heer Colijn te Antwerpen geen ander doel had. dan om, onder geleide van don emi nenten burgemeester van Cauwelacrt. een bezoek te brengen aan den opgeheven Poes- jevcllenkelder. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE ALPHENSCHE SLACHTPLAATS. Werkt de burgemeester het onderzoek tegen? Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Justitie gevraagd: Is het den minister bekend, dat van een op 21 November j.l. gestorven rund van den beer W. Vergeer te Alphen a/d. Rijn welk rund ter gemeentelijke nood slacht plaats aldaar uitverkocht is een belang rijk quantum vloesch of de opbrengst daar van verduisterd is; dat genoemde heer Vergeer van deze ver duistering aangifte deed bij de politie op 1 December 1931, die van dit goval proces verbaal beeft opgemaakt, doch dat een ge rechtelijk onderzoek tot heden achterwege is gebleven: dat bet vermoeden bestaat, dat door don burgemeester ter plaatse een gerechtelijk onderzoek wordt tegengewerkt? Is de minister borcid naar bet gesigna leerde geval eon onderzoek te doen instel len en zoo noodig recht te laten geschie den Mededeelingen van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw De Minister vermoedt zoo zegt hij in zijn Mem. v. Antw. aan de Eersto Kamer inzake de begrooting voor binnenlundsch»- zaken en landbouw dat de overgang van de afd. Landbouw met 1 Mei a.s, zal kunne», plaats hebben, indien dan althans de zg bevocgdheidswet. tot stand zal zijn gekomen De Minister van Economische Zaken en Ar beid zal zich zoo spoedig mogeltjk daarna op grond van verkregen ervaring een oor deel vorm »n of wederaanstelling van een directeur generaal van den Landbouw wen schelijk *s. Ten aanzien van het resultaat van de in 1927 ingestelde Staatscommissie Ebels kan worden medegedeeld, dot, naar het zich laai aanzien, het eerste gedeelte van het rapporl van genoemde commissie nog in dit. parle mentaire jaar gereed zal zijn. Inderdaad is do crisis diep in het land bouwbedrijf, dat terecht steeds als bron van volkskracht is beschouwd, gedrongen: thans» worden ook die takken van den landbouw geschaad, welke aanvankelijk voor een wezenlijken nood gespaard bleven. De Mi nisfer is zich ervan bewust, dat het naast deu nood, waarin de tuinbouw verkeert de toestand der zuivelbedrijven is, welke, niet op do laatste plaats in verband met de moeilijkheden bij den export ondervonden bijzondere voorzieningen vraagt Reeds onderzoeken deskundigen, op zijn uitnoodiging, met bekwamen spoed, lang*- welken weg de veehouderij, waarmee bet bostaan van een millioen boeren gemoei 1 is. in bet komende zuivelseizoen voor instor ting kan worden behoed. De Minister wil thans reeds niet verhelen, dat, naar het zich laat aanzien, hierbij bezwaren van cconorni schen en financieelen aard. niet steeds te vermijden zullen zijn; hij verklaart echter gaarne dat'hij niets ongedaan zal laten, waf binnen do grenzen van het mogelijkcn den bitteren nood zal kunnen lenigen. Of, en zoo ja, op welke wijze thans een verdere uitbouw der stcunverleening, met het oog op het algemeen belang, zal moe'pn geschieden, wordt ernstig overwogen. De positie der zuivelprod uren ten en der ver bouwprs van haver, maakt allereerst onder werp van genoemde overweging uit. ONDER DE TRAM. Amsterdam, 28 Febr. Toen hedenmid dag te ongeveer kwart over één eon 39-ja rige man op de Weteringschans ter hoogte van de Vijzelgracht op een rijdenden mo torwagen van lijn 7 wilde springen, kwam hij te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij onder den baanschuiver van den bijwa gen terecht kwam. De wagen moest worden opgevijzeld, voordal men de ongelukkige kon bevrijden. In zorglijken toestand is hij door den G.G. en G.D. naar het Tesselscha- dczickenhuis vervoerd. NATIONAAL CRISISCOMITé Bijdragen uit het buitonland. Onder voorzitterschap van den consul generaal Dozij is in Boekarest een crisis comité Roemenie opgericht- dat oen gift van ƒ325 aan het Nationaal Crisis-comité te Den Haag heeft afgedragen. Ook te Lon den cn Parijs hebben comite's bun werk zaamheden aangevangen. DE VOLKENBOND EN HET CONFLICT IN HET OOSTEN. Nederlandsche afgevaardigden bij de besprekingen. 's-G ra ven ha ge, 27 Fcbr. Naar wij vernemen zal Nederland in de buitengevvo ne zitting van do vergadering van den Vol kenbond, welke op Dinsdag 3 Ma^rt a.s. te Gcnève zal bijeenkomen ter bespreking van het Chineesch Japansch geschil vertegen woordigd worden door Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken eu Prof. Mr. Dr. J. P. A. Francois, administrateur, chef van dc afdecling Vol kenbondszaken van bet Departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoog- Iceraar aan dc Ilandclshoogeschool tc Rot terdam. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. De bestuurster zwaar gewond. Zaterdagmiddag beeft mej. dr. Aberson schoolarts van den Mcnvekring te Boven Hardinxveld, een ernstig ongeluk met haar auto gekregen. Zij trachtte con jongetje, dat den weg overstak te ontwijken, doch verloor hierbij de macht over haar stuur Nadat zij eerst met volle vaart tegen een huis was aangebotst, sloeg de wagen om m kantelde 'van den rivierdijk. In zeer zorgwekkenden toestand is zij opgenomen en naai- het ziekenhuis te Gorcum ver voerd, Auto met vijf personen le water gereden, doch allen gered Amsterda m, 28 Febr. Een driotal grondwerkers had gisterenavond laat een auto gehuurd, om hen te brengen naar pol der VIII, aan den overkant van het IJ. waar zij hedenmorgen moesten zijn. De chauffeur van de gehuurdo auto wist den weg niet en nam als vijfde man iemand race, die hem als gids zou dienen. In de nabijheid van de Vuilverbranding is de gids den weg bijster geraakt en met een vaartje verdween de auto in het Papa vcrkanaal. Er kwam spoedig hulp opdagen. Een paar agenten van politic en de nacht waker van de Fokkerfabrieken hebben de eer6to hulp verleend. De chauffeur en de gids waren spoedig uit den wagen, die on- gever vier meter van den kant lag. Over een badding, die men neergelegd had, kon den zij op den kant komen. Een van de drie passagiers wist door het raampje naar bui ten te kruipen. Dc twee andere grondwer kers zaten in den wagen en waren niet da -lelijk tc bereiken. Gelukkig lag de auto niet geheel onder water en konden zij het hoofd boven houden De brandweer heeft hen uit den wagen gehaald door de kap open to snijden. Alle vijf drenkelingen zijn naar het Binnengasthuis overgebracht cn zijn daar ter observatie opgenomen. hoog zouden stijgen. Than9 moet zoo heel lang gewacht worden, voor men de midde len vindt om de buitensporig laag geworden prijzen iets to steunen. Wij -weten, dat hier moeilijkheden schui len on verschil van meening heerschL Meerderen opperen de vrees, dat elke steun, welke aan landbouw on veehouderij gegeven wordt, in laatste instantie aan den rijken grondbezitter ten goede zal komen. Anderen beschouwen het Juist als een voordeel, als door de steunmaatregelen do grond uoer eonige waarde krijgt en ze wij- zon op honderdtallen, die bij wijze van spaarbankboekje, een perceeltje dorre hei- d«- hebben omgezet in cultuurgrond, of op de vele honderden, die na een leven van harden arbeid, een boerderijtje hebben rij- gemnakt van schuld en daaruit nu een huur behooren to trekken, bij wijze van pensioentje. Weer anderen hebben or bezwaar tegen, dat ook de nrmsten eventueel voor bepaal de voed ngsmiddelen méér zouden moeten hetalen en zoo bijdragen tot steun van den landbouw nis geheel. Wij erkennen do zeer ernstig bezwaren, maar mot nadruk ontkennen we, dot daar- r.m de noodigc steunmaatregelen moeten uitblijven. Heeft men er bezwaar tegen, dat groote grondeigenaars van deze maatregelen zou den profiteeren, is dit dan niet te voorko men, door een verhoogde bplastlnR te hef fen op het inkomen boven eon bepaalde grootte? i Wij tneenen, dat tijdelijke steun direct en gebiedend noodzakelijk is. Onze kleinste boertjes en onze landarbei ders zijn altijd de slechtst betaalde werk* krachten van onze samenleving geweest. En ofschoon de werkloosheid In de sto- den groot is. is daar bij breede groepen, dia nog do volle week werken, het loon niet, of onbeduidend gedaald, naar o.a. gecon stateerd werd in de publicatie van de Di rectie van den Arbeid: „De crisisinvloed op hft bedrijfsleven". Ook de ambtenaren en groepen tusschen- personen verkeeren nog in betrekkelijk gunstige conditie. Zij kunnen helpen. Allereerst door hm rnoreelen steun. Maar ook door mede le werken tot het scheppen van oen menta liteit, welke de regeering 9neller doet be sluiten, den grooten nood, waarin onze boerenstand verkeert, te verzachten, door spoedig to komen met gepaste maatrege len. Daarmede kan een ineonstorting van zeer vele families op het platteland worden voorkomen. Daarmede worden duizenden hard zwoe gende en sober levende keuterboertjes en landarbeiders bewaard voor het kazernele ven en den demoraliseerenden Invloed van dc werkverschaffing, voor de ellende der wanhoop en voor dc verlokkingen van het communisme. Eu ten slotte, het Is het belang van het Nederlandsche volk zelf, als directe hulp geboden wordt. Want dat is goedkooper, dan het verleenen van vverkloozensteun en liet verschaffen van vaak onproductief werk, aan nog vele tienduizenden tegen loon En wordt de Nederlandsche landbouw thans drijvende gehouden, dan staat hij straks weer gereed, om onder beter om standigheden zijn taak te vervullen. Dat is het belang van ons geheele land, ons ge heele volk, ons aller welvaart in de toe- Komst, want of men zijn ideaal zoekt In het verbeteren van onze maatschappij, met behoud van z.ijn tegenwoordig fundament, of wel slechts heil verwacht van een sa menleving op andere grondslagen. In belde gevallen zal hot uitbouwen, of omvormen gemakkelijker gaan, naarmate een ineen storting van ons platteland volledige^ voorkomen wordt. En daarom vragen we in het belang van ons geheele volk. dus ook In Uw eleen be lang- „Helpt mee, opdat er spoedig uit komst daagt. Want talloos velen kunnen met langer wachten! Geen dag en geen nacht!!" Namens het Bestuur van derf Drentschen Boerenbond, A. JONGBLOED, Voorzitter. JAC. TER HAAR Ezn„ Secretariat BRAND TE LEEUWARDEN. Zaterdagavond tegen tien uur brak een felle brand uit in het huis, bowoond dooi den heer M. Bekkcma aan de Druifstreek t- Leeuwarden. De aan elke zijde van hei brandende perceel gelegen woningen, die van dne beer Beintema en een leegstaand pand, de vroegere woning van den adjunct directeur van de bijzondcro strafgevange nis, liepen aanvankelijk groot gevaar een prooi der vlammen te worden. De brand weer wist met zes slangen op de waterlei ding en drie op twee motorspuiten den brand tot bet buis van den beer Bekkema to beperken, dat dan ook geheel uitbrand de. De woning van den heer Beintema liep brand- en waterschade op. TWEE KAPITALE BOERDERIJEN VERBRAND. Boerenzoon ernstig verwond. R a a m s d o n k, 27 Febr. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn omstreeks één uur twee kapitale boerderijen in de Beneden-Kerkstraat in de gemeento Was pik tot den grend toe afgebrand. Drie stuks vee kwamen in de vlammen om. Do boer derijen behoorden aan den heer M. de Zeuw en G. Kamp. Een zoon van de Zeuw werd zoo ernstig gewond bij de blus- schingspogingen. dat hij moert worden op genomen in liet ziekenhuis tc Raamsdonks- voer. Do oorzaak is onbekend. Dc boerde rijen waren laag verzekerd. Ds. J. DEKKER v In den ouderdom van 69 jaar is te Lex- mond overleden ds. J. Dekker, emeritus predikant van de Geref. Kerk aldaar. De overledene aanvaardde in 1S92 het predik ambt te Wezep en stond vervolgens te Nieuw-Vennep, Ambt-Vollenhove en Lex- mond; waar hem ten vorigen jaro eervol emeritaat werd verleend. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSSEL. Ernstig gewond bij het 6kieön. Dc Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, vertoeft sinds eenigen tijd in Zwitserland, waar hij zich ook wijdde aan de beoelening van de winter sport. Dezer dagen is hem daarbij echter een ernstig ongeluk overkomen. Bij het skieén u.l. in de omgeving van Arosa is hij zoo ongelukkig komen te val len, dat hij een zijner beenen op vier plaat sen brak. De kwetsuren zijn van dien aard, dat ba ron van Voorst tot Voorst'eerst een tien tal dagen volslagen rust zaJ moeten ne men. alvorens zal kunnon worden overge gaan tot het zetten en spalken van hot been. De patiënt is opgenomen iu het sanato rium van dr. Ilerwicb in Arosa. KUNSTIJSBAAN TE BUSSUM GEOPEND. Bus sum, 23 Fcbr. Dc kunstijsbaan te Bussum in het Gemeentelijk Sportpark al daar, wordt hedenavond reeds bereden. De baan zal morgenochtend voor haar leden worden opengesteld. NEDERLAND EN BELGIE. Voorkoming van dubbele belas ting. Een nieuw handelsverdrag? Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: De onderhandelingen tusschen do Neler- landsche en de Belgische gedelegeerden voor het sluiten van een overeenkomst betref fende dc voorkoming van dubbele belasting zullen 1 Maart te Brussel worden voortge zet. Dezelfde gedelegeerden zullen ook trachten den grondslag te leggen voor een nieuw bandclsaccoord tusschen de beide landen: Rolmops en gemarineerde Haring? Heerlijk gekroid, en extra billijkt IJM. VISCHHANDEL Tel. 92. Utrechtschestraat 40. Een woord aan het Neder: landsche volk Nederland bezit 221.650 landbouwbedrij ven'. Meer dan de helft daarvan is kleiner dan 3 H.A. En slechts ruim een negende deel van dit aantal bestaat uit bedrijven, grooter dan 20 H.A. Verder zijn er nog 5S.000 land arbeiders, die xh tot 1 H.A. land gebruiken «•n nog 76.000 zulke andere personen. Nederland Is een land van klein land bouwbedrijf. Nedprland bezit 2.200.000 H.A. grasland en bouwland. En het aantal aanslagen In de grondbelasting op ongebouwd, is ruim een millioen; daar zijn groote eigenaars bij. doch slechts een klein percentage. Nederland i9 een land van klein grondbezit En de helft van de Nederlandsche boeren zijn pachters, de andere helft eigenaar-boer 220.000 landbouwers cn veehouders, met nog 400.000 landarbeiders zoeken eon be •daan in den landbouw. Do landarbeiders vindt mon in hoofdzaak in do akkerstreken van ons land. op zeer veel zondbedrijven houdt de boer geen vreemde werkkrachten, of slechts een enkele knecht. De landbouwer Is hier feite lijk een arbeider, die zijn eigen werk heeft Ook op andere grondsoorten komt dit klein bedrijf veel voor. Maar toch zijn al die bedrijven en be drijfjes samen van groote beteekenis voor onze handelsbalans. In normale Jaren voert mzo landbouw voor een ongeveer even groot bedrag uit als onze industrie. En in tegenstelling met de industrie staat daar een betrekkelijk niet zeer groote invoer van grondstoffen tegenover. Ongeveer 23 van onze bevolking zoekt rechtstreeks zijn levensonderhoud in den landbouw. I-Ioevelen indirect daarin een bestaan vinden, is niet zuiver te berekenen Doch men mag aannemen, dat dit nóg on gevcer 23 van onzo bevolking is. Zoodat direct en Indirect bijna de helft van ons volk zijn bestaansmogelijkheid In den land houw vindt Tot de tweede categorie behooren aller eerst de neringdoenden op het platteland en in do kleine steden. Doch ook in de groote steden dankt menigeen zijn bestaan geheel of gedeeltelijk indirect aan den landbouw. Momenteel verkeeren veehouderij en land bouw in grooten nood. Men heeft er van gelezen fn de courant, doch alleen wie met en tuöschen de boeren leeft weet hoe ont zettend groot die nood is. Hoe er gezwoegd wordt van den vroegen morgen tot den laten avond cn toch niets verdiend. Hoe finan cieele moeilijkheden den slaap rooven, als het moegesloofd lichaam een korte rust zoekt op de legerstede Hoe melk, varkens en granen afgeleverd worden tegen prijzen, dat de boor er geld bij moet leggen, terwijl op eigen kost en kleeding en dekking tot het uiterste moet worden versoberd en bespaard. Tot nog toe ontvingen de veehouderij en gemengde bedrijven op de zand- en veen gronden dat is samen deel van onzen landbouw - nog geen steunmaatregelen. Wanneer er niet geholpen wordt, spoedig cn krachtig, vervalt dit platteland tot pau perisme. Daar wordt thans reeds oneindig geleden, maar nóg kan er door snelle hulp veel worden voorkomen. Dit kan, nis rnaatrpgplen worden geno men, waardoor ieder onzer voor enkele voedingsmiddelen iets meer betaalt, dan de prijs op de tegenwoordige desolate wereld markt bedraagt. Maatregelen om dit te bereiken zijn In overweging. Maar het duurt zoo lang, zoo eindeloos lang. voor ze komen. Is het wonder, dat de boer vergelijkingen maakt met den mobilisatietijd? Tóen wer den in zoon kort tijdsbestek maatregelen getroffen om te zorgon, dat. de prijzen der eerste levensmiddelen niet buitensporig

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9