Nadruk Verboden. Afdruk uitsluitend roor Geabonncerdcn* roljJeD# leveringsvoorwaarden. Alle rccbleo Vcrecoigde rersburcaux, s Gravcnhace. MOEDER EN KIND i entoonstelling te Amsterdam. Uezea zomer wordt in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de belangwek kende tentoonstelling „Moeder en Kind", gehouden. Dat deze speciaal voor ons moeders van belang is, behoeft geen betoog. Wij hopen er nog nader uitvoerig op terug te komen. Tal van belangwekkende inzendin gen zullen er te zien zijn. Het statistische bureau der Ge meente Amsterdam komt o.a. met interessante bijzonderheden uit. Zoo zal men b.v. kunnen zien, dat 40 der Nederlandsche bevolking uit jon gens en meisjes beneden de 20 jaar bestaat, dat er iedere 3 minuten in Neder land een kind geboren wordt en er iedere 7 minuten iemand sterft, dat, dank zij de groote verbetering in de zuigelingenverzorging der laat ste tientallen jaren, de zuigelingen sterfte tusschen 1880—1930 een tijdsverloop dus van 50 jaren van 20 tot 5 per 100 levendgeborenen is afgenomen, dat er niettemin in Nederland nog 25 zuigelingen per dag sterven, dat 56 der in Amsterdam ge boren zuigelingen aan de consults tie- bureaux van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst worden ingeschreven, dat, wanneer de zeer geringe zuige lingensterfte van Amsterdam voor ge heel Nederland mocht gelden hetgeen helaas niet het geval is er jaarlijks 3000 kinderen zouden blijven gespaard, dat van kinderen, die kunstvoeding genieten ruim 3 en van kinderen die aan de borst worden gevoed slechts ruim een Yo sterven, dat de Engelsche ziekte bij de eer ste groep in 57 der gevallen, bij de borstkinderen slechts in 39% der gevallen werd waargenomen, dat in 1930 20.000 kinderen naar builen werden gezonden, van wie 60 uit de groote steden, dat per jaar, 700 kinderen beneden de 15 jaar tengevolge van ongelukken om het leven komen, dat van de kosten van het order wijs per jaar, ongeveer 165 millioen gulden ten laste van rijk, provincie en gemeente komen, waarnaast mis schien mag vermeld worden, dat er ieder jaar 450 millioen gulden worden uitgegeven aan rookartikelen, drank en openbare vermakelijkheden, dat er tien maal meer vrouwen aan onze universiteiten studeeren dan in 1900, dat 20 'I der aan Hoogescholen in ons land studeerende jongelieden meisjes zijn, dat 30 der vrouwen van 16—35 jaar in Nederland een beroep uiloele- nen, welk cijfer belangrijk lager is dan in andere landen, en nog lal van andere bijzonder heden. ALLERLIEFST JURKJE. (nr 333). Een allerliefst jurkje voor onze kleine meisjes van 2 tot 5 jaar, met korte of lange mouwen, beelden wij in figuur 333 af. Dit jurkje kan van alle sloffen ge maakt worden, maar staat bijzonder aardig van gebloemd- flanel of crélon- ne, dat het voordeel heeft zoo goed waschbaar te zijn. Het jurkje heeft eenige platte plooien aan vóór- en achterzijde en een stukje, dat van voren met een kleine punt in het midden tusschen de twee plooien komt; smal boordje met strikje van smal lint. HET DIVANBED VOOR DE KINDER SLAAPKAMER. Het vrij algemeen geworden divan- bed wordt tegenwoordig veel in kin derkamers gebruikt, vooral als de kin deren een jaar of tien worden. Het maakt de kamer voor de kinderen veel gezelliger, dan wanneer er een gewoon bed in staat, en ook, wan neer zij hun schoolwerk op hun eigen kamer moeten maken, zullen zij het prettig vinden niet tegen een bed aan te zien. Men ziet tegenwoordig steeds meei de z.g opklapbare bedden gebruiken, vooral in niet te groote kamers, die 's avonds uitgeslagen worden als bed en overdag den indruk geven van een vrij lage, lange kast, met een gordijn er voor. - JONGEMEISJESJAPON. (Nr. 35). Dit zeer aparte japonnetje is vooral geschikt voor slanke jonge meisjes; het is een combinatie van twee soor ten foulardzijde of kunstzijde, en kan gekozen worden b.v in donkerblauw met een wit moesje, gegarneerd met een witte fond met blauwe moezen, maar ook even goed in alle andere denkbare combinaties, zooals wij er een zagen van wijnrood met wit en de garneering wit met een moes van rood, hetgeen een bijzonder fleurig geheel gaf. Ook kan men de eenvou digste combinatie nemen van zwart met wit. Het model van dit japon netje is zeer eenvoudig en moet zijn charme krijgen door de mooie com binatie van twee soorten van hetzelfde materiaal. De taille is glad met punthals en raglan mouwen, die gedeeltelijk van de stof der garneering zijn gemaakt en wijd uitloopen in een klok. Vanuit de beide zijnaden wordt een reep zijde naar het midden toe ingehaald, zoodat deze met plooien over het gladde lijfje vallen, terwijl een paar einden van de garneerzijde met bijpassende gesp een aardige garneering geven; de rok is glad om de heupen en valt naar on deren klokkend uit. WASSCHEN VAN HET GELAAT. Bij het waschen van het gelaat ge- bruike men vooral geen heet water, daar de poriën zich dan openen en de rimpeltjes teveel zichtbaar wor den; beter is het koud water te ge bruiken, waardoor de poriën zich slui ten en de huid dus langer vast en frisch blijft. AARDIGE MEISJESJURK. (No. 386) Jurk voor meisjes van 8, 10 en 12 jaar, die eenvoudig te maken is; een klein ruitje leent er zich bijzonder goed voor, terwijl het schuine stuk van bijpassende effen stof gemaakt wordt, evenals de ceintuur; de voor baan van het jurkje is een voortzet ting van het lijfje, terwijl de zijbanen de noodige ruimte geven door eenigs- zins klokkend uit te loopen. KAPLAARZEN. Worden minder gedragen. Heel begrijpelijk ziet men de kap laarzen door dames steeds minder dragen; te verwonderen is dit niet, want zij zijn bijzonder weinig gracieus; of zij inderdaad practisch zijn, is een andere vraag. Nog een andere laars, die er niet toe medewerkt om een slanke vrouwen enkel te laten zien, is de schoen of laars, die met een randje bont is afge werkt; in den regel worden zij van zwart of bruin leder gedragen, met dito bont. Met groote koude is het be grijpelijk, dat men meer dan anders op het practische nut van een klee- dingstuk let, dan wel op het effect, maar indien de thermometer niet on der nul staat, is een eenvoudige schoen, die den enkel te zien geeft, veel eleganter O ONZE BABIES. Iets over het wegen. Jonge moeders moeten hare klein tjes niet te vaak wegen, hoogstens één maal per week, tenzij de arts het om een of andere reden voorschrijft. Vele angstige moeders leggen de kleine om de twee dagen op de weeg schaal en zien dan met angst en beven het verspringen van den wijzer te gemoet, hetgeen er niet toe mede werkt om zich rustig te houden, in dien de kleine niets of heel weinig is bijgekomen. Moeders, die haar kleine zelf voe den, moeten alles voorkomen wat on rust geeft in bef belang van het kind zelve. DE SHAWL. o Ofschoon de shawl reeds eeuwen en eeuwen bekend is, is ze toch een voor werp van de laatste mode en buiten gemeen modern Hoe ver ook schijnt ons het vizioen van de groenen gazen sluier, die omstreeks 1900 om ons heen in den wind fladderde. Tegenwoordig zijn de shawls zoo mooi en vol afwis seling, tlat men niet weet aan welke men zijn gunst zal schenken. Er zijn kleine wollen shawls in zulke helle groene, roode en blauwe tinten, dat zij voldoende zijn om een eenvoudig wollen ochtendkleed aantrekkelijk te maken. Geschikt voor sport-doeleinden is de shawl uit bruine, groene of gespik kelde wollen crepe de chine, die zoo dik geweven is, dat zij onwillekeurig doet denken aan een pas geakkerd land. De groote kanten doorzichtige en beschilderde mouselinen shawls herinneren aan de in de maneschijn geweven weefsels der feeën uit de sprookjes. Men kiijgt het gevoel ol een wolkje in staat zou kunnen zijn de harmonie der lichte, geheimzinnige kleuren te versturen. Dan zijn er shawls met groote bedrukte patronen, ingewikkelde schijven met geometri sche motieven, andere weer met kleine roode of blauwe balletjes. Shawls met voorstellingen uit de dieren wereld, ziet men op de schouders van jonge dames vandrie jaar. Shawls. sjerpen, fichu's en al haar nakomelin gen rollen zich om slanke, blanke hal zen, glijden langs soepele lijnen, lief koozen en gelijken getemde roofdie- ten in dienst van de vrouw, die zich ervan bedient om haar natuurlijke bekoorlijkheid te verhoogen. EENVOUDIGE HUISJAPON. (Nr. 325). Een aardige eenvoudige huisjapon van gewerkte mouseline of effen stof met kleine shawlkraag geeft ons nr 325. Dit goed afkleedende japonnetje be staat uit taille, aansluitend heupstuk en rok met voor en achter eenige olatte plooien. De lijn van het voor pand loopt een weinig naar links, om zich dan in tegenovergestelde richting in het puntig toeloopende heupstuk voort te zetten; juist door het effect der beide punten van het heupsluk, dat met een smal effen biesje afge werkt, of ook zeer goed tweemaal doorgestikt kan worden, geeft hel een slanke lijn; de taille wordt ingehaald aan de onderkant en aan het heupstuk gezet, zóó dat men de ruimte over de geheele breedte verdeelt of de meer dere ruimte aan de zijkanten verdeelt, en het midden van rug en voor- oand glad vallen, hetgeen het figuur ten goede komt. De mouw en een ceintuur mei Aalalilh-tfesp maken hel geheel at. MODE-ALLERLEI Sierbangers op den rug Op avond en gekleede middag- japonnen worden kettingen gedragen, die op den rug tot de taille neerhan gen. Aan het einde dezer kralen ol paarlen kettingen hangt een groote geslepen steenen hanger. Versiering der schouders. De beide schouders van kanten avondjaponnen worden meestal door een of ander sierstuk met elkander verbonden en samen gehouden. Ook ziet men geheel zwarte avondjaponnen die met breede rose opslagen zijn ge garneerd, welke opgeknoopt worden. Zeer modern is de ruim ingezette bal lonmouw, die omstreeks 1890 even eens gedragen werd en waarvan de ondermouw zeer strak aangesloten is Op een zwart wollen japon staat een shawl en een ceintuur van hel groen jersey zeer decoratief. Kussens Hoewel de lijn der patronen, waar van de kussens voor divan eri fauteuil gemaakt worden zeer vereenvoudigd is en men zoodoende een meer deco ratief geheel verkrijgt is de omvang zeer toegenomen, waardoor men zich dan ook niet meer bepaalt tot een groot aantal kussens, maar slechts enkele. Op donkere pluche fauteuils staan kussens van zilver weefsel heel mooi; het middenstuk is vierkant en omge ven door een breede dubbele volant. Het moderne rood. Het moderne rood is geraniumrood; in deze tint worden lederen jakjes op zwarte rokken gedragen met hand- lasch en hoedje in dezelfde kleur. Zelfs schoenen en ceintuurs zullen wij van dit frissche eigenaardige rood zien dragen- DE KN1PPATRONENDIENST. Het bestellen van patronen. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeelde japon zelf wenschen te maken of door de naaister willen laten vervaardigen, kunnen het hier voor benoodigde patroon in de maten 42—50 het vlugst en billijkst besteller, door overschrijving van een bedrag van 68 cent op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendiensl" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwis sel worden gezonden aan de Redac trice van den Knippatronendiensl", Muzenstraat 5B te '-Gravenhagc. Patronen in de maten 40 en 52 en van afwijkende speciaal opgegeven maten kosten evenals de patronen van mantels en manteljaponnen 88 cent. Wij verzoeken onze lezeressen vriendelijk vooral niet te vergeten om de maat van het gewenschte model tegelijk met het nummer op het giro- of postwisselstrookje te vermelden. oi GEKLEEDE JAPON. (No. 380). Zeer gekleede japon van fluweel crêpe satin, crêpe de chine of soepele wollen stof. De japon beslaat uit de taille en rok; de eerste heeft een puntig overslaand voorpand, waaruit een kleine shawlkraag, terwijl de mouw ook een kleine kantgarneering laat zien. De voor- en achterbaan loopen gedeeltelijk door over de heupen, ter wijl de zijstukken apart zijn ingezet lleze japon is heel moni van zwail crêpe satin, met wit zijden kraagje es witte kant; terwijl een mooie strass- knoop in de punt van het r">~hler voor pand als sluiting dient. VcM9

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18