Mercurius Havermout tcu, Door weer en wind Mr. S. M. VAS DIASf DE ECONOMISCHE RAAD STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE DE RIJN-SCHELDEVERBINDING J. L. WERYt DIEFSTAL VAN BONT TE AMSTERDAM De begrafenis te 's*Gravenhage 's-Gra ven li a ge, 4 Maart. Hedenmid dag heeft op de Algemeene Begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mr. S. M. Vas Dias, oud-journalist. Op de begraafplaats deden van hun be langstelling blij kon Mr. E. Polis, gedele geerd commissaris der Maatschappij Zee bad Scheveningen. met welke maatschap pij de heer Vas Dias gedurende tal van ja ren zeer vriendschappelijke betrekkingen had onderhouden, do heer Hoogervorst. de badmeester der maatschappij, de heor J. Bax, oud-collega van den ontslapene en een breede kring van vrienden. De directie van het Nederlandsch Cor respondentiebureau voor Dagbladen, van welk bureau mr. Vas Dias vroeger mede werker was geweest, was vertegenwoor digd door den heer B. C. van Berkum, die ii. den stoet medekwam, evenals de heer J. C. van Rantwijk, oud-hoofdadininistra leur der Maatschappij Zeebad Schevenin gen. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, bedankte een zoon voor de belang stelling. Onder de bloemstukken was cén van de Maatschappij Zeebad Scheveningen en één van de directie van hot Nederl. Corrcspon dentiebureau. die kan van geluk spreken. Hij had genoeg van z'n auto. Een luxe-auto, bestuurd door een reizi ger uit Rotterdam, reed Woensdag uit Ze venbergen in de richting Standdaarbuiten. De scherpe bocht bij 't Sas kon nog precies genomen worden doordat krachtig werd geremd. Maar het lukte den bestuurder niet meer het stuur tijdig terug te halen, zoodat do wagen rechts van den dijk schoot op een plaats, waar deze ongoveer oen meter diep is afgegraven. Tweemaal buitelde de Ford over den kop voor hij stil bleef liggen in een sloot aan den voet van den dijk. De bestuurder kwam or buitengewoon goed af. Met een lichte hoofdwonde kon hij zich uit zijn benarde positie bevrijden. De kap van den wagen werd geheel vor- nield, terwijl het sluurrad gebroken was. Het oersto' wat de reizigor deed, was zijn wagen verkoopen; hij had er genoeg van. (Msb.) wijziging telegraafreglement. s-G ravenhage, 4 Maart. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot wijziging van het Rijkstelegraafregle-, ment. O.m. wordt opgenomen een nieuw artikel luidende als volgt: Nieuwe diensten van de Rijkstelegraaf of wijzigingen van reeds bestaande dien sten, kunnen, indien do belangen dor ge bruikors of van den dienst dit wenscholijk maken, bij wijze van proef worden inge voerd. De directeur-generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie treft, onder goedkeuring van den minister van Water staat, voor den tijd, dat deze proef duurt, de terzake noodige regelingen, welke niet eordor in working treden dan na publica tie in de Staatscourant. verduistering van een rijwiel. Een pseudo-politie-inspecteur met 27 veroordeelingen. Amsterdam, 4 Maart, Een kleerma ker uit Heemstede stond voor do rechtbank terecht verdacht van oplichting subs, ver duistering. De man zou op 20 Aug. te Laron bij den rijwielhandelaar Ilclhorst oen da mesfiets hebben gehuurd. 1-Iot rijwiel bracht hij echter niet terug, doch hij verkocht het aan een landarbeider te Haarlem. Volgens 'de verklaring van den rijwielhandelaar had verdachte zich uitgegeven voor inspecteur van politic te Haarlem. Hij moest te Laren een onderzoek instellen on had daarvoor een fiets noodig. Van een belastingplaatje behoefde het rijwiel niet voorzien te zijn, want hij was immers inspecteur van politie. De verdachte bekende dat hij het rijwiel had gehuurd en niet had teruggebracht en het had verkocht voor 7, maar het ver haal dat hij inspecteur van politie was zou hij niet hebben gedaan. Het bleek dat ver dachte reeds 27 veroordeelingcn achter den rug had. Elf van de straffen leverden samen 18>a jaar gevangenisstraf op. Op dit oogon- blik bevindt hij zich nog in voorloopige hechtenis voor een andor feit Het O. M. vroeg vrijspraak van de oplich ting, doch veroordeeling wegens de subsi diair ten laste gelegde verduistering tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Vonnis 18 Maart. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer Blijkens het Voorloopig Verslag inzake het wetsontwerp tot instelling van een Economische Raad wa6 men vrij algemeen met den Minister van gevoelen, dat deze instelling wonschelijk is. Ter voorziening in de reeds lang gevoelde behoefte aan betere economische voorlichting werd,- naast de reorganisatie van het departement van Ar beid, do schepping van een dergelijk vast college van advies en bijstand aan do Re- gcering betreffende onderwerpen van ccono mischen aard in den ruimston zin noodig geacht. De meeste leden verheugden zich dan ook over de indiening van dit wets ontwerp. Andere leden waren maar matig ingeno men met de instelling van wederom eon nieuwen Raad. Naar hun meoning, wordt de verantwoordelijkheid dor Ministers langs dion weg steeds meer verzwakt. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat do bewindsman achter hot advies van zulk een Raad schuil gaat, en de Raad hoe langer hoe meer de neiging krijgt een zokcro aanspraak te doen golden op het volgen van zijn adviezen. Naarmate zulke Raden langer bestaan, wordt het voor do Regeering moeilijker to gen hun adviezen in te gaan. Zeer in het bijzonder doet dit bezwaar zich gelden, wanneer zooals steeds meer het geval wordt leden der Staten-Generaal van verschillende richtingen in deze Raden be noemd worden. Er bestaat dan de mogelijk heid, dat niet alleen de Minister, maar ook do Kamerleden van do eigen partijen zich niet goheel vrij meer gevoelen. Verscheidene leden hadden tegen het zit ting nemen van Kamerleden in advisoeron- de colleges, geen bezwaar. Integendeel acht ten zij het bij den groei van het organisatie wezen van groot belang, dat op deze wijze het gevaar kan worden vermeden, dat een klove zouden kunnen ontstaan tusschen de vertegenwoordigers van hot volk in zijn socialo groepeering en de eigenlijke staat kundige vertegenwoordiging. Bovondicn kan de deskundighoid der Staten-Generaal er slechts bij winnen, wanneer een aantal ledon van het parlement aan de voorbe reiding der wettelijke maatregelen in advi- seerende colleges hebben medegewerkt. Op deze wijze wordt ton slotte vrijwel hetzelfde bereikt als in vroegere jaren beoogd werd met de instelling van een sociaal-econo mische Kamer naast dc Politieke Kamer. Vond de indiening van het wetsontwerp tot instelling van een Economischen Raad vrij algemeen waardeering, ten aanzien van dc structuur en do werkwijze van dit lichaam, was men minder mot het ontwerp ingenomen. Algomcon wonschte men een grootore centralisatie. Hot brongen van een heid op het gebied der economische advie- zon moot immers juist do bestaansredon van den Economischon Raad zijn. Verschillende leden konden zich niet ont trekken aan den indruk, dat do commis sies en erkende colleges, in het ontwerp gedacht, belangrijker zullon worden dan do Raad zelf. Tenölotto werd door vcrschillonde leden o.a. gevraagd, of do Minister inlichtingen zoude kunnen verschaffen omtrent de te vorwachtob kosten van do nieuwe organi satie. Het doet wel ecnigszins vreemd aan, meondon dozo lcdon, dat in een tijd, waarin de Regooring steeds spreekt van versobe ring en algemeen wordt aangedrongen op beperking der bureaucratie, een instelling in het loven zoude worden geroepen, die benoeming van een secretaris en ambtena ren vraagt. Hiertegen werd opgemerkt, dat steods algomeen geklaagd is over de ge brekkige outillage van onze Departementen en dat dit bezwaar zich juist in den tegen- woordigen tijd zeer hevig doet gevoelen. Voor verbetering dozer outillago moet men dan ook iets over hobbon. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. Een betonmaatschappij contra de Gemeente Amsterdam 's-Gra ven hag e, 4 Maart. De advocaat- generaal bij den Hoogcn Raad, mr. Bcsior. heeft heden geconcludeerd in een procedu re tusschen de N.V. Betonmaatschappij „Systeem vander Schaar" to Amsterdam en dc gemeente Amsterdam. Do N.V. had bij inleidende dagvaarding gesteld dat zij op 8 Juli 1925 in aanbouw had een aantal percoclon aan do Cabral- straat to Amsterdam, waartoe do noodige bouwvergunningen door haar waren ver kregen, doch dat op dien dag het Bouw- en Woningtoezicht van do gemeente haar heeft verboden bij bedoelden bouw gebruik te maken van den voor do voorgevels dozer percoelen aangevoorden plintsteen op grond dat die steen niet voldeed aan de oischon, welke door dc schoonheidscom missie en don architect gesteld werden. Op 26 Augustus 1925 is toen de voortzet ting van den bouw door de gemeente met behulp der politie belot, zoodat dc N.V. ge dwongen werd anderen steen voor dc voor gevels te laten komen, waarna het werk eerst op 30 September 1923 wedor kon wor den voortgezot. Do N.V. achtto de handelingen der ge- meonte onrechtmatig en zij vorderde der halve schadevergoeding voor do als gevolg daarvan door haar geleden schade. De gemoente voerde daartegen aan, dat voor dezo woningen, bij welker bouw met hoog te stollen oischcn van acsthetica re- koning moest worden gehouden, B. en W. het aanduiden van do kleur van don gevel steen hebben overgolaton aan de voor de N.V. werkzamon architoct Kuipers en dai deze aan den dirocteur dor N.V. een steen van het door hem, don architect, gewensch- te kleurmonster heeft getoond, zoodat de N.V. bokend was mot don kleur-eisch. Wuar echter de N.V. gevelstconon heeft gekocht, welke niet aan 't vertoonde kleur monster beantwoordden, mogon do gevol gen van deze onvoorzichtigheid niet ten laste der gemeente worden gebracht. Voorts voerde do gemeente aan, dat B. en W. bevoegd waren aan do vorleonde bouwvergunning voorwaarden betreffende de kleur van de te gobruiken materialen te verbinden, aangezien art. 95bis der Bouw verordening inhoudendo dat het bouwen niet mag geschieden, wanncor daardoor, naar het oordeel van B. en W. liet stads- schoon zou worden geschaad, op het on derhavige bouwterrein toepasselijk is, waaraan word toegevoegd dat do aango- voordo steen, wat de kleur betrof, in dis harmonie was met do stccnkleur dor aan- grenzondo huizen. Dc rechtbank te Amsterdam ontzegde de ingestelde vordering, terwijl in hoogor be roep het Gerechtshof aldaar met vornioti- ging van dit vonnis, de N.V. alsnog niot- ontvankelijk verklaarde. De advocaat-generaal bij den Hoogon Raad concludeerde heden tot verwerping van het door de N.V. tegen dit arrest ingc steld cassatieberoep. De Hooge Raad zal later arrest wijzen. Bezorgdheid bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam Rotterdam, 4 Maart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft zich in een op 1 Maart j.l. gehouden vergadering bozig gehouden met bespre king van de onrustbarende tijdingen die in 'do pers do rondo doen omtrent don stand van dc onderhandelingen tusschen Neder land on Belgiè. Tegenover het daarbij aan gekondigde gevaar van het toestemmen door Nederland voor den aanlog van oen gesloten kanaal tot dc Belgische grens ten behoeve van dc Antvverpscho Rijnvaart, dat daarmede ongetwijfeld dezelfde ken merken zou vertoonen als het kanaal voor zien in het verworpon verdrag van 1925, heeft de Kamer met groote belangstelling kennis genomen van de uitingen, die in don lande zijn opgegaan tegen de volvoe ring van dit aan onzo regeering toege schreven voornemen, waardoor de grond slag van het verkoor ovor dc Nedcrland- scho zeohavons ernstig wordt aangetast. Dc belangen van Noord-Brabant en van do Noderlandscho zeehavens, welko op zich zelf nationalo bolangcn van do eerste orde zijn, zijn naar do vaste ovortuiging dor Kamer onvereenigbaar met een oplossing van do Nedorlandscho-Belgischc belangen verschillen, waarbij een besloten kanaal verbinding tusschen dc Belgische grens on eenig punt van do tusschenwateren tus schen Rijn en Schelde zou worden toege staan. ETHIOPISCHE MISSIE. Plechtige ontvangst te Den Haag. 's-G ravenhage, 4 Maart. Heden is ovon voor 12 uur aan het Hoilandscho Spoorstation een bijzondere missie van den Koizior van Ethiopië aangokomen bestaande uit den ambassadeur en clon gezaatschaps- raad van Ethiopië te Parijs, om ^on dank van den Keizer over te brongen aan H.M. do Koningin voor do vertegenwoordiging van H.M. bij do ten vorige jarc plaats ge had hebbende kroning van don Keizer van Lthiaptë. De ambassadeur reeds in een mot 6 paarden bospannen galnrijtuig van H.M. do Koningin naar het Koninklijk paleis aan het Noordcindo tor wijl de stoet werd begeleid door oen oero-oscorto cavalerie. Voor het paleis was een ccre-wacht op gesteld terwijl de Koninklijke Militaire Ka pel zich deed hooren. Deze speelde o.a. het Ethiopisch volkslied. moeten ze, naar school, naar win kel of kantoor: Uw kleintjes, dc grooteren, Uw man. Stuur ze er niet uit eer ze een werkelijk goed' ontbijt hebben gehad, laat ze niet gaan zonder zoo'n bord heerlijke,' voedzame Mercurius Havermout. Een Nederlandsch product, beter en goedkooper dan elk buiten- landsch merk. Eischt Mercurius van Uw kruidenier! CENT PER PONDSPAK nojc\ wip De pionier der stenografie in Nederland Dezer dagen is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 76 jaar overleden do heer J. L. Wory, do ontwerper van het Steno- graficstolsel Stolze—VVery, die op het ter rein van het kortschrift baanbrekend werk iu Nederland heeft verricht In stillen eenvoud, geheel overeenkom stig hot leven en stroven van dezen merk- waardigen man, is zijn stoffelijk ovorschot in tegenwoordigheid van den engon familie kring ter aarde bestold. Vóór het jaar 1889, toen de hoer Wory zijn Leerboek dor Nedorlandsche Stenogra- fio naar het syslcom Stolze—Wory het licht deed zien, kende men hier de stcno- grafio slechts als oen soort gehoimschrift, dut in het Parloment word gebruikt om het gesproken woord snel op te leekonen. De heer C. A. Stogcr voordo hot in onzo Volks vertegenwoordiging in, waarbij hij voort bouwde op een Fransch stelsel, dat hij ten gebruike voor onze taal wijzigde. Dc heer Wery heeft met groote vinding rijkheid en wetenschappelijken zin een stel sel voor Nederland ontworpen, en, over tuigd van de groote beteekenis van do stenografie voor het practische leven, met groote energie, onverflauwden ijver en niet-aflatend optimisme ten aanzlon van 't welslagen van zijn pogingen, gestreefd naai de populariscering van hot kortschrift. Zijn doel was wetenschappelijk en ideëel in do eerste plaats. Hij heeft tallooze cursussen, lezingen en tentoonstellingen georganiseerd om ons volk met de voordeelen der stono- grafio voor beroeps- en eigen arbeid bc- eknd te maken. Maar ook internationaal terroin heeft hij zich bewogen. Hij is een der oersten geweest, die internationlo con gressen van stenografen organiseerde. En zoo valt het ook niet te verwonderen, dat hij eerelid was van enkele buitonlandsche stcnografenvorcenigingen. Do beteekenis dor stenografie drong spoedig ook tot de kringen der Regeering door on zoo werd don hoer Wery het onderwijs daarin op gedragen aan do Hoogere Krijgsschool on aan officieren van den Gcnoralcn Staf. Langzamorhand verbreidde het gebruik van het kortschrift zich eveneens in do handelskringen en toen hot zoover was, zorgde de heer Wery voor een practische vorbinding van do stonografie met hot machincschrijvon door zijn tionvingermo- thodc. Dank zij Wory's werk heeft do steno grafie hier to lande een groote bekondhoid en uitbreiding verkregen; andore stelsels hebben daarop kunnen voortbouwen en de beteekenis daarvan erkend. Toen hem tor gelegenheid van zijn 70ston vorjaardag op 17 Februari 1926 in De Twee Steden door vrienden, loorlingen en oud leerlingen een treffende hulde werd boreid, is dezo gelegenheid ook door do voorman non van andore stenografiestolsols aange grepen, om in don heer Wory don pionier van de stenografie in Nederland te coron. Door zijn hartelijkheid, beminnelijkheid en hulpvaardigheid, door zijn eenvoud, die uiterlijk vertoon schuwde, heeft de heer Wery zich vele vrionden verworven. Zijn heengaan zal door velen dan ook met loed- wozen worden vernomen. MASSAGE EN HEILGYMNASTIEK. Masseurs op wetenschappelijken grondslag. Amsterdam, 4 Maart. Op Woensdag 2 Maart j.l. hooft de jaarvergadering plaats gehad van don Bond van Nodorlandscho Masseurs op Wotcnschappelijkon grondslag. Do voorzitter, de heor G. J. van Ellinkhui- zen, wees erop, dat do Bond thans oen or ganisatie is, welke zoowel de wetenschap pelijke als de sociale belangen van de mas- «eurs-hcilgymnastiek behartigt. De maatre gel om alleen als lid too te laten, hen, die oen zwaar en veelomvattend examon niet succes hebben afgelogd voor eon commissie, bestaande uit medici, allen lid van de Maat schappij tot Bovordcring dor Geneeskunst, zal in de toekomst con goed besluit blijken to zijn. Met algemeene stommen werd het volgen- do bestuur samengesteld: G. J. van Ellink- buizon, voorzitter, M. Waterman, socrotaris, J. II. Kramer, 2o secretaris, H. W. Ridder, penningmeester, mevr. Joh. Martens. Polen aan het werk? Amsterdam, 4 Maart. Zooals gemeld is, heeft oen bonthandelaar to dezer stede bij do politie aangifte godaan, dat hij uit zijn zaak twee zilvervossen, ter waarde van 240 vermist, waarbij hij het vermoeden uitsprak dat twee vreemdelingon, die zich bij zijn cchtgonooto aan de zaak hadden vervoegd, zich aan dezen diefstal hebben schuldig gemaakt. Naar thans bekend is geworden, beeft de buit, behalve uit genoemde zilvervossen, nog uit andere waardevolle blauwvossen en bontsoorten bestaan, terwijl tevens is gobleken, dat het tweetal bij verschil lende andere bonthandelaren hier ter stede is opgetreden, zonder dat nog vaststaat of zij ook daar succes hebben gohad. Dc geslaagde diefstal moet des morgons gepleegd zijn daags nadat do tweo gemoldo personon, die als heor gekleed waren en Duit8cb spraken, zich aan de bewuste zaak do „Amsterdamscho Pelterijenfabriok" Prinsengracht 1079 haddon vervoegd. Zij hebben bij hun eerste bezoek alleen onder handelingen gevoerd over aankoop van bont en doden dit waarschijnlijk ora do situatio ter plaatso te kunnen bestudcoren. Don volgenden ochtend, kort na achten, toon alleen de bontwerkers binnon waron, zijn zij in een gang van hot porccol gezien. Zij vroegen toen de directie te spreken; kort daarna is goconstateord dat zij hot huis mot oen koffer verlioton. LUCIE BAART OVERLEDEN. Vertaalster en schrijfster. In den ouderdom van bijna 82 jaar den 2cn April a.s. zou zij dion leeftijd heb ben bereikt is to Bergen (N.H.) overleden de bekende schrijfster on vertaalster Lucie Baart, dio onder don schuilnaam „mevrouw Van Heuvolink" tal van werkon in hot Nederlandsch hcoft overgezot. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gouda, 4 Maart. Hedenmorgen wilde dc oude marskrumor G. van der Neut to Gouda den onbewaakten overweg aan don Zwartcweg nabij Gouda passeoron, toon juist oen trein uit dc richting Utrecht na- dorde. Do locomotief greep de vierkante kist, die do marskramer voor het lichaam droog .waardoor dezo achterover tuimelde en buiten dc rails terecht kwam. Door deze omstandigheid heeft de marskramer slechta cenigc verwondingen aan gelaat cn han den bokomen. VERDUISTERING DOOR EEN POSTAMBTENAAR. Amsterdam, i Maart. De rechtbank veroordeelde hedon een postambtenaar wegens vorduistoring tot een gevangenis straf van acht manndon, waarvan vier maanden voorwaardelijk worden opgelegd. I)o man had gelden tot een bedrag van 225 als ambtcnaur van do postspaarbank niet geboekt, doch ten eigen bate aange wend. Reeds voor het vooronderzoek een aanvang nam, had hij het geld ochter te rugbetaald.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7