lectrblux VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. ERNSTIGE MISDAAD TE PRAAG VERGIFTIGING DOOR K00LM0N0XYDE FRANKRIJK'S ROEP OM VEILIGHEID Model XII LAATSTE BERICHTEN AUTO-ONGEVAL NABIJ D1EMEN Vier personen te water AUTO IN EEN SLOOT Steekt den rijweg loodrecht over J Wolhandel „DE CONCURRENT" 1 Vier volwassenen en een kind met een bijl bloedig verwond Praag, 4 Maart. (V. D.) Hedenmorgen vroeg werd voor het café van een zekeren Ti rub j diens zwager, de kellner Vetrosky, in bewusteloozen toestand gevonden met een einstige wond links in de borst. De po litie, die den gewonde het café wilde bin nendragen, vond dit gesloten en drong het huis van Hruby binnen, die, met bloed bedekt, bewusteloos in bed lag. Evenals zijn vrouw had hij diepe houwwonden, ter- wij. hun negen maanden oud kind met ernstige wonden aan het hoofd tusschen hen in lag. Voor het bed lag de moeder van Hruby met doorgesneden keel op den grond. De oude vrouw was reeds dood en toonde eveneens diepe steekwonden by de slaap. In een hoek van dc woning vond men een bebloede bijl, waarmee de won den zijn toegebracht. Aangezien alle bij het drama betrokken personen nog buiten bewustzijn verkeeren, tast men in het duis ter omtrent de toedracht van do zaak. Drie personen gedood, drie in levensgevaar Kopenhagen, 4 Maart (V. D.) In den afgeloopen nacht werden in een groote ^kweekerij negen leerlingen-tuinders, die een gemeenschappelijke slaapzaal hadden, tengevolge van koolmonoxydc-vergiftiging bewusteloos gevonden. Drie hunner bleken reeds te zijn overleden, drie verkeeren in levensgevaar en de drie overigen hoopt men te kunnen redden. Dc kweekerij is ge legen te Hasle bij Aarhus en de slaapzaal wordt sedert jaren voor dc op de kwee kerij werkzame .leerlingen gebruikt, zonder dat zich ooit eenig ongeval heeft voorge daan. Onder het slaapvertrek bevond zich de stoomvenvarmings-installatie voor één der broeikassen. Vermoedelijk kon de rook tengevolge van den wind niet uit den schoorsteen ontwijken en heeft zich kool- monoxyde gevormd, dat de slaapzaal is bin nengedrongen. P a ry s, 4 Maart. (H. N.) Minister-pre sident Tardieu heeft vandaag in de Kamer commissie voor buitcnlandsche zaken ge sproken over de buitenlandsche politiek van Frankrijk, waarbij hij er op wees, dat Frankrijk sedert 1921 zijn legersterkte aan merkelijk verminderd heeft.. Zoodra de overige staten oen internationaal leger ter beschikking van den Volkenbond zullen stellen, welk lager Frankrijk voorgesteld heeft te stichten, is de Fransche regeering bereid tot verdere vermindering van dc be wapening over te gaan, aangezien dan ver hoogde internationale veiligheid verkregen zal zijn. Frankrijk zal zich bij geen alge- meene ontwapening of een overeenkomst voor evenredige vermindering der bewapc ning aansluiten zonder krachtige interna tionale waarborgen voor de veiligheid. nancieele kwesties met uitzondering van vraagstukken betreffende de begrooting, de sociale en juridische wetgeving en de recht spraak. L">eze volmachten moeten dan voor- loopig gelden tot 193i. ENGELSCHE MANOEUVRES BIJ LISSABON. Lissabon, 4 Maart (V. D.) In dc ha ven van Lissabon ligt sedert ecnigc dagen een Engelscb eskader met een vliegtuig moederschip. Heden hebben vicr-en-dertig vliegtuigen, tijdens grootsch opgezette ma noeuvres, een luchtaanval uitgevoerd op Lissabon. GEDEELTELIJKE STOPZETTING DER BIERSTAKING IN GROOT-HAMBURG. Hamburg, 4 Maart (V. D.) De orga nisatie van caféhouders te Hamburg deelt mede, dat de bierstaking, die te Hamburg reeds bijna 20 dagen duurt, voorloopig ge deeltelijk onderbroken zal worden, tcnein de de rijksregcering en den Hamburgschen senaat gelegenheid te bieden tot het voeren van nieuwe onderhandelingen. De bond van werkgevers in het cafébedrijf verklaar de zich echter niet bereid ten behoeve hier van den boycot te onderbreken. TEGEN HET ANTISEMIETISME. P a r ij s, 3 Maar t. (V. D.) Te Parijs heeft onder dc leuze: „Redt dc Duitsche Joden voor het Hitlergcvaareen groote bijeen k.-mst plaats gehad van de internationale liga tegen het antisemictismc. Als sprekers traden op twaalf Franschen, o.in. de Ka merafgevaardigden Rcnaudel en Chabrun, en een niet met name genoemde vertegen woordiger van het Duitsche „IJzeren front". POOLSCHE NOODVERORDENINGEN TE WACHTEN. Warschau, 5 Maart (V. D.) De Pool- sche regeering heeft bij den Sejm een wets voorstel ingediend, om den staatspresident de bevoegdheid te geven, evenals zulks in de Duitsche rijksgrondwct het geval is met artikel 48, om tusschen twee zittingen van de Sejm in noodverordeningen uit te vaar digen ten aanzien van economische en fi- Oe geruischlooze, de bocteriënvonger Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voornome plaatsen van Nederland. VAN ONZE VEEMARKTEN. Over 't goheel is er op onze veemarkten een klein tikje verbetering te bemerken. De zeer loge prijzen welke er. over 't geheel genomen, do vorige week besteed werden, hebben het aanbod zoowel op dc gebruiks- als ook op de slachtveemark ten doen in krimpen. Deze kortere aanvoer deed den handel iets vlugger worden, waardoor de prijzen een neiging kregen om hooger te worden. De varkensprijzen, welke in ieder geval ten opzichte van liet slachtvee, het laagst van alles in prijs staan, zullen bij een kor toren aanvoer het meeste gebaat zijn 'en vandaar beslist hooger in prijs worden. Het verkoopen tegen alle prijzen zal men kun nen voorkomen door den verkoop zoo lang mogelijk te rekken. liet gehruiksveo is nu zoo langzamer hand op een prijsniveau gekomen zooals we dat in geen jaren gekend hebben. Meer malen wezen we er voorheen op, dat het gebruiksvee steeds te hoog in prijs stond, ten opzichte de waarde die men er aan kon geven ten opzichte dc opbrengst der zuivel. Ook de zuivclprijs is. nu zeer laag. Zoo daarin geen verbetering mocht komen, wil het ons voorkomen, dat er vooreerst ook geen hoogere veepryzen zijn te ver wachten. Op de gebruiksveemarkt te Utrecbt nas het aanbod ook korter dan de week ervoor, welke markt toen een bij zonder slecht verloop had. Ook nu deed het zich aanzien, dat het weer betzelfde geval zou zijn. 'Toch verliep de markt ten slotte iets gunstiger; tegen de nu geldende lage prijzen was het vee beter te plaatsen. Goede melkkoeien golden nu van 175 tot 225, enkele heel besten nog tot 250. Guist vee en jong vee voor du weide wordt nog weinig aangevoerd, wel komt er een tikje vraag, maar de vveiders kunnen en willen geen hoogen prijs besteden. De slachtveemark ten hadden ook over *t geheel een korteren aanvoer met iets vlug geren handel en een ruim prijshoudend verloop. Op de Utrechtsche markt waren de grossiers drukker als gewoon, een tee- ken, dat het hun ook op dc andere mark ten niet meegevallen was, 1ste kw. gold van 0.700.78, 2de kw. 0.600.66, 3de kw. 0.50—0.60, alles per K.G. geslacht. De vette kalveren en vooral de nuchtere kalveren kunnen slecht geplaatst worden. Vette kalveren golden 1ste kw. 0.2S0.32, 2de kw. 0.22—0.26, 3de kw. 0.18—0.20 alles per pond levend. Nuchtere kalveren voor de slacht van 2.50 tot 5.— per stuk. De vette varkensmarkt heeft zich de laat ste week tamelijk verbeterd, de prijzen lie pen met 2 a 3 cent per pond op. Er is weer meer vraag. Op dc magere markt komt ook weer iets meer belangstelling, de aanvoeren zijn ge ring de prijzen nog zeer laag, toch is er weer meer handel. H. DOOR NEERVALLENDEN STEEN DOODELIJK GETROFFEN. Valkenburg (L-), 6 Maart. Alhier heeft Zaterdagmiddag een ongeluk plaats gehad, dat een jong meisje het leven kostte. Do 20-jarige P. B. was n.l. de overtollige mer- gelsteenen van een nieuw gebouwd huis aan het opruimen. Hij gooide deze vanaf de derde verdieping naar beneden; zijn één jaar jongere zuster liep hier onder door en kreeg een dezer twintig kilogram wegende steenen op het hoofd. Zwaar gewond werd zij opgenomen. Zij overleed Zaterdagavond zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. (Mndgm.). AUTO-ONGELUK BIJ HUIS TER HEIDE. Zeist, 7 Maart. Hedenmorgen onge veer half 8 is dr. H. E. de Ruiter Zijlker uit Katwijk a. d. Rijn met zijn auto bij Huis ter Heide door tot nog toe onbekende oor zaak tegen een stilstaanden vrachtauto ge botst. De auto van den geneesheer draaide een slag om en sloeg vervolgens tegen een boom. Dr. Z. bleef bewusteloos en met een gapende hoofdwonde achter het stuur zit ten. Onmiddellijk was dr. O. van Huis ter Heide ter plaatse. De inmiddels gearriveerde ziekenauto vervoerde do gewonde naar het ziekenhuis te Zeist. De wagen is ernstig beschadigd. Een wagen zonder lichten midden op den weg Zondagavond laat heeft op den straatweg nabij Diemen een auto-ongeluk plaats ge vonden. Ecp automobilist die op weg was naar Amsterdam, maar de rit wegens ge brek aan benzine moest staken, liet zijn wagen zónder lichten midden op den weg staan, om ergens benzine te gaan halen Intussclien naderde van uit Amsterdam de auto van de familie B.; de heer B. had z'n lantaarnlichten gedempt, wijl uit de tegen overgestelde richting een andere auto aan kwam met verblindend licht Plotseling zag de heer B. op den weg, op geen tien meter afstand, de stilstaande auto zonder licht. Hij trachtte nog op liet. laatste oogenblik rechts om clic auto heen te zwenken, aan gezien links de weg bezet was met nade rend verkeer. Toch raakte hij nog de stil staande auto; door den schok werd het stuur van de auto der familie B. onklaar, met gevolg dat de wagen de Diemervaart inreed. Do heer B. riep zijn drie mede-inzit tenden toe, dc portieren te openen, maar zelf slaagde hij niet daarin. Hij moest een portier met geweld opentrappen. Dc auto was intusscben óók nog omgekanteld. Met toegeschoten hulp werden de inzittenden op den kant getrokken. Men ruiste evenwel nog een dame, die bij hernieuwd onderzoek te water, bewusteloos werd opgehaald. Zij bleek bovendien verwondingen to hebben opgeloopen. De patiënte werd naar het Bur ger Ziekenhhuis te Amsterdam vervoerd. Kenige andere inzittenden uit de auto wênschten naar Utrecht te worden gebracht en werden daar ter verpleging in de Emma- Kliniek opgenomen. Zestigjarige dame onmiddellijk overleden Venlo, 7 Maart, óp den Kastenraai- schen weg te Vonraay had Zondagavond een auto-ongeluk plaats, dat vermoedelijk door de gladheid van den weg moet zijn veroorzaakt. Dr. Verbeek uit St. Authonis bij Boxmeer reed met zijn ochtgenoote en de 60-jarige mcj. van Üesouw uit Boxmeer in dc richting Venlo. Plotseling kwam dé wagen in een sloot- terecht. Mej. van Be souw werd zwaar gewond en overleed on middellijk. Ook, dr. Verbeek en zijn echtge- noote werden gewond, echter niet levens gevaarlijk. PAPEGAAIENZIEKTE TE KEULEN? Keulen, 5 Maait. (V. D.) Ongeveer 14 dagen geleden zijn tc Keulen-Deutz een in genieur en zijn vrouw ziek geworden. De zieken vertoonden de. verschijnselen van griep, zoodat zij naar het ziekenhuis wer den overgebracht. Het beloop van dc ziekte deed echter het vermoeden ontstaan dat het hier gevallen van dc z.g. papegaaien ziekte (psittacosis) betreft. De ingenieur is in het midden van deze week overleden. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. De politie heeft alle noodzakelijke maatregelen genomen om uitbreiding van de gevaarlijke ziekte te voorkomen. ONTPLOFFING TE GOUDA. Gouda, 7 Maart, Tengevolge van een explosie is hedenmorgen in de fabriek van de N.V. voorheen gebr. Derksen, beschuit en koekfabriek, gelegen aan de Karncmclk- sloot alhier, een deksel van een gaskist ge sprongen. Op dat moment was alleen een stoker in de fabriek aanwezig, die door het uitstroomend gas bedwelmd raakte. Door dat het personeel, dat op het geluid van dc ontploffing kwam toeloopen, direct hulp verleende, kon de rnan spoedig weer wor den bijgebracht. De materieelc schade is evenwel van dien aard, dat het bedrijf tijdelijk gestag neerd is, waardoor 40 man zonder werk zijn. RUITERSPORTVEREEN. „EMLAND". Cross-country bij „De Zielhorst". Nadat dc vorst tweemaal als spelbreker moest optreden, heeft het bestuur der R.S.V. „Eemland" ten derden male een datum voor dezen wedstrijd bepaald en wel Don derdag 10 Maart a.s. Men hoopt thans het parcours nu om en nabij de boerderij „De Zielhorst" te kunnen uitvlaggen. De deel nemers zijn uitgenoodigd zich alhier ten half 2 te verzamelen, teneinde het parcours van de cros6 in oogcnschouw tc nemen. In verband hiermede zal de eerste ruiter om streeks half 3 worden gestart; met ruim 30 deelnemers zal de wedstrijd dan onge veer ten 4 uur zijn geëindigd, op welk uur dus de prijsuitdeeling op de reeds genoem de boerderij zal plaats vinden. Vanwege dc vereeniging zal aan deelne mers en belangstellenden daarbij een thee worden aangeboden. LÖFLER-KWARTET. In de Remonstrantsche kerk. In de Remonstrantsche kerk zal op Dins dag 22 Maart a.s. door het Lófler-kwartct een muzikale wijdingsavond wprden gege- Het aantal verkeersongevallen, als gevolg van de snelle uitbreiding van het verkeer, nec-mt ieder jaar nog steeds schrikbarend toe. De statistieken wijzen uit, dat percents gewijs dc jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is blootgesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal ver keersongevallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en liet niet opvolgen van de verkeersregels. Het is daarom dringend noodig de jeugd te beschermen legen de gevaren van het verkeer. Door verkeersondcrwijs op school en door voorlichting in liet gezin kan het kind de verkeersgevaren en de regels van den weg leeren. Maak het kind niet bang voor het verkeer, maar leer de kinderen het gevaar kennen en leer ze hoe ze het gevaar kunnen ontwijken Gewen ze aan het gevaar, dan wordt het ontwijken ervan een tweede natuur en onbewust zullen zij dan op een critiek moment dc noodige be wegingen maken om bet gevaar te ontgaan, sneller en doelmatiger, dan wanneer zo er eerst over moesten gaan denken. Wanneer iemand in zulke gevallen zou moeten gaan denken, dan was «lij al overreden, vóórdat hij uitgedacht was. Ten einde de verkeersregels meer alge meen bekend te maken, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die zich al sinds jaren met het verkeersvraagstuk in zijn vollen omvang bezig houdt en nuttig werk gedaan heeft op het gebied der ver keersveiligheid, thans kosteloos een nieuw leermiddel beschikbaar gesteld,'ten dienste van het verkeersonderw ijs in dc hoogste klasse van alle lagere scholen. Dit leermid del is een stel van IS gekleurde zogels, die in den trant van de bekende schoolplaten van den A.N.W.B. naast elkander afbeelden een verkeersfout en hoe 't wél moet. Alle afbeeldingen hebben betrekking op ver- kcersfouten van kinderen. Van deze zegels heeft dc A.N.W.B. een serie cliché's met bijschriften ter beschik king gesteld van de redactie van dit blad. In een aantal opeenvolgende nummers zal zoo'n plaatje worden afgedrukt, met een korte, eenvoudige toelichting, die voor kin deren bestemd is, alt» korte, gemakkelijk te onthouden verkeerslcs. Met behulp van deze „verkeerslessen" kunnen ook in liet gezin dc kinderen ver trouwd worden gemaakt met de regels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed inzitten, zal menig ongeluk kunnen worden voor komen, zullen vele kinderlevens worden gespaard en zullen rouw en leed, de scha duwzijden van het moderne verkeer, min der huisgezinnen bezoeken. Wij bevolen dus deze „Verkeerslessen van den A. N. W. B.", welke 18 achtereen volgende kecren in ons blad zullen ver schijnen, ten zeerste aan in de aandacht onzer lozers en speciaal in de aandacht van hen, die kinderen hebben,' EERSTE LES Üc eerste les behandelt het oversteken van een drukke 6traat, „Steek den rijweg loodrecht over", is heL onderschrift van dit zegel on de afbeelding vertoont, hoe onbezonnen Pietje het ver keerd en hoe slimme Jantje het goed doet. Bij deze eerste les kan het kind eraan worden herinnerd, dat de rijweg bestemd is voor autos en fietsen (tenzij er voor dc fietsers een afzonderlijk rijwielpad is, want dan hooren ze daér thuis). Het trottoir is voor de voetgangers. Daar Icopcn ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet dc wan delaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. Op het rechterplaatje doet Jan hot goed. Hij stcokt recht over, dat is de kortste wég. Het is ook de veiligste weg, want Jan kan nu naar links en rechts uitkijken of er ook een auto, of een kar, of een fiets aankomt. Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij overstak. Eerst heeft hij naar links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waarom? liet is gemakkelijk te onthou den: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemakkelijk genoeg, want ze bestaat maar uit twee woorden: „Houd rechts". Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens het oversteken naar rechts want dan zie ge het verkeer, dat van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet, die blijft maar naar links kijken en ziet den auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant nocrdeloos verlengt en zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te worden Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, eerst naar links, of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder. DE TOONKUNST-UITVOERING. Wij brengen, op verzoek, onder dc welwil lende aandacht van bezoekers der Samson- uitvoering op Dinsdag 8 Maart, dat met het oog op de treinverbindingen na afloop, ten behoeve der solisten, het concert om 8 uur precies zal aanvangen. Men wordt dus vriendelijk, doch dringend verzocht te 8 uur in de zaal van Amicitia aanwezig tc willen zijn! ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. De Commissie voor Ontwikkeling cn Ont spanning van Werkloozen verzoekt ons nog tc willen mcdedeelen, dat de Chr. Gym nastiekvereniging „Jahn" alhier, a.s. Za terdag om 8 uur een uitvoering met mu ziek geeft. De uitvoering heeft plaats in de Markt hal, die van 7.307.45 uur geopend is voor de werkloozen en hun vrouwen of verloof den. Gratis toegangsbewijzen hiervoor van af Donderdag a.s. aan te vragen aan de Arbeidsbeurs. Vanaf 7.458 uur kunnen niet-werkloo- zen voor de nog beschikbare plaatsen toe gangsbewijzen verkrijgen ad 0.15. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Ommegang tentoonstelling aar dewerk in de Poth. De tentoonstelling in de Poth werd reeds op vele dagen met de belangstelling ver eerd van leden van den Kunstkring en ook van niet-leden, die een klikje kwamen ne men om zich een denkbeeld te maken van wat de beide artistcn-pottenbakkers Lanooy en Dresler met klouren en sierlijke vormen hebben weten tc bereiken. Het Nut wil nu aan hen, die van dezo tentoonstelling nog niet genoten hebben de gelegenheid bieden om zulks nog tc doen, waartoe mevrouw van der Mark zich verder welwillend be schikbaar gesteld heeft. Op Woensdag 9 Maart zal zij daarvoor nog eens aan be langstellenden een denkbeeld geven wat de pottenbakkerskunst in de eeuwen en eeuwen van haar bestaan bereikt heeft cn rnet welke dikwijls uiterst eenvoudige mid delen door primitieve volken artistieke vor men cn schoonc kleuren werden verkregen, ook voor de meest gewone gebruiksvoor werpen. Dc verzameling in de eerste kamer der tentoonstelling, waar vele merkwaar dige en kostbare vazen en potten zijn bij eengebracht, voor het meerendeel eigendom van mevrouw van der Mark zelve, vormen daarbij een zeer goede handleiding. Daarna kan men dan de tentoonstelling in de tweede kamer rustig gaan bekijken, waarbij ongetwijfeld ook dc weefsels zullen opvallen. De liillegging vapgt om twee uur NEDERL. BOND VAN TECHNICI. Dezer dagen hield do plaatselijke afdee- ling van den Nederlandschon Bond van Technici voor leden en genoodigden in „de Valk" een lezing met lichtbeelden over de „Renaissance-stijl". Ofschoon deze stijl niet meer ligt in den geest van dezen tijd, ge raakt men bij het aanschouwen van gebou wen in dien stijl opgetrokken steeds weer onder bekoring door de fijngevoeligheid in lijn en verhouding, alsook de minutieuze wijze waarop elk détail is verzorgd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat velen die oude gebouwen gadeslaan, in stille vereering en diepe bewondering je gens den ontwerpers. Hot behandelde betrof hoofdzakelijk ge bouwen in Nederland, was keurig verzorgd en viel dan ook zeer in den smaak. De aan wezigen reisden in een kort tijdsbestek het gehecle land af en kregen veel schoons tc aanschouwen. Mede door de toelichting van den cau seur, den heer M T. C. Hak, kwam het ge heel bijzonder goed tot zijn recht, zoodat aan het einde een flink applaus uiting gaf aan de waardeoring voor het gebodene. RECTOR J. TH. G. WILMINK, f Te dezer stede is, naar „De Maasbode" meldt, overleden de heer J Th. G. Wil mink, rector van het R.-K. Ziekenhuis al hier. Hij was in 1896 geboren en in 1926 tot priester gewijd. Na kapelaan te zijn ge weest te Urnsurn en Apeldoorn, werd hij in 1930 benoemd tot rector van het R.-K. Zie kenhuis tc Zutphen en in het begin van dit jaar tot rector van het R.-K. Ziekenhuis al hier. BURGERLIJKE STAND. 5 Maart 1932. Geboren: Antoon, z. van Marinus van Bloemendaal en Geertruida Gcrritdina Kor- stens. 3 Extra zwaar gemoltonneerde P Dames Directoires jU voor 69 cent Natuurlijk alleen LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT f

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2