'AMEDSF00M50H OAGBiAK Dinsdag 8 Maart 1932 ..DE EEMLANDEEF 30e Jaargang No. 214 TWEEDE BLAD BEROUW OF FANTASIE? Zijn echtgenoote verdronken? UIT DE STAATSCOURANT GEEN VERBETERING VAN DE STEUNREGELING ONTPLOFFING TE GOUDA UIT DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT EEN LEVEN OM EEN LEVEN Herinnering aan verclrinkingsgeval van zes jaar geleden. Man doet aangifte bij de politie Amsterdam, 6 Maart» Op een April- avond van liet jaar 1926 klonk aan do Ringvaart van Watergraafsmeer tusschen de Israelietische begraafplaats en de Kruis- laan hulpgeroep. Het bleek, dat twee per sonen, een man en een vrouw, te water la gen. Voorbijgangers schoten toe en brach ten met vrij veel moeite de beide drenke lingen op het droge. De man had zeer veel water binnen gekregen en was bewuste loos, de vrouw bleek te zijn overleden. Bij het politieonderzoek werd aangeno men, dat beiden twist hadden gekregen en dat de vrouw te water was gesprongen. Dc man was haar nagegaan, doch slaagde er niet in de vrouw te redden. Thans, ongeveer zes jaar later, heeft de man zich bij do politie van het bureau Linnaeusstraat vervoegd. Hij zeide, door berouw gedreven te zijn en geen rust te kunnen vinden in verband met het ge beurde in 1926. Zijn verklaring van thans week af van die van vroeger. Hij deelde namelijk mede, dat hij de vrouw een duw had gegeven, waardoor zij in het water terecht was gekomen. Hij is haar achterna gesprongen om haar er weer uit te halen, doch slaagde hierin niet» Al die jaren had hij g'ien rust gehad en zijn bezwaard ge moed had hem naar dc politie gedreven. Deze zaak is voor do politic niet vrij van twijfel. Immers do mogelijkheid beslaat ook, dat de man fantaseert en dat de zaak zich heeft toegedragen zooals in 1926 aan genomen werd. Bewijzen zullen wel zeer moeilijk bij te brengen zijn. Dc man sprak bij de aangifte over een „moord", die hij bedreven had. Hoogstens zou dit doodslag of mishandeling met doodelijken afloop kunnen zijn. De commissaris van het bureau Lin naeusstraat heeft den man ter beschikking van de Justitie gesteld en het volgende woord is aan den officier. (Dc Courant). GEEN TEXTIELSTAKING TE ALMELO. Almelo, 7 Mrt. In de gisteravond ge houden vergadering van leden van „De Eendracht", de grootste vakorganisatie van textielarbeiders alhier, zijn na uitvoerige discussies de laatste voorstellen inzake loonsverlaging in de Almelosche textielin dustrie, verworpen met een kleine meer derheid. Dit wil ecjiter niet zeggen, dat er ge staakt zal worden. De vergadering sloot zich namelijk aan bij de conclusie van den leider dezer bijeenkomst, dat deze stem rning beteekende, dat ,.De Eendracht" zich onder protest neerlegt bij de loonvcrlging. Met deze beslissing is practisch uitge maakt, dat er te Almelo niet gestaakt zal worden. DE CONTINGENTEEP.ING VAN SCHOEISEL. De Vereeniging van agenten en grossiers in buitenlandsch schoenwerk heeft dezer dagen in Amsterdam een goed bezochte vergadering gehouden, waar de conlingcn- teering in den breedc is besproken. Daar bij is gewezen op dc verschillende tekort- HET GEMAK PAST! Advertentiën, Keitjes Abonnementen, Adres veranderingen, Berich ten worden aangenomen aan het BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS SOESTERWEG 107 DEN GEHEELEN DAG OPEN UW COURANT: 'T DAGBLAD komingen van dc nieuwe maatregelen. Zoo werd de contingcnteering van artikelen, die in Holand niet gemaakt worden, ge laakt. Voorts is dc aandacht gevestigd op de moeilijke positie van de agenten in buiten landsch schoenwerk. Het bestuur is opge dragen, zich betreffende dc verschillende za ken met de daarvoor in aanmerking komen de regeeringslichamen in verbinding te stel len, opdat dc belangen zoowel van de gros siers als van dc agenten, bij bet treffen van maatregelen, in acht zullen worden genomen. Op verzoek is eervol uil den militairen dienst ontslagen de reserve-officier van ge zondheid der eerste klasse dr. J. Goudsmit; benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse E. M. Kole met gelijktijdig eervol ontslag als reserve-officier van ge z ndheid der tweede klasse; benoemd tot reserve-officier van gezond heid der tweede klasse de dienstplichtig vaandrig Jhr. II. L. van Vierssen Trip arts; op verzoek eervol uit den militairen dienst omslagen de reserve-kapitein D. C. van Pcvpe van het regiment kustartillcrie en de resèrve-dirigeerend officier van ge zondheid der tweede klasse G. A. W. F. Lo- secaat van Nouhuys. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranjc-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan: J. H. Beekmann, eerste bediende bij de N.V. Kunsthandel van Gebroeders Douwes te Amsterdam. Consulaire dienst. De heer P. E. Teppcma, voormalig consul te Sydney is van daar vertrokken, met be stemming naar Nederland. Met de waarneming der zaken van het consulaat-generaal is heiast dc vice-consul, de hoer I C. van Berckel. VERDUISTERING VAN EEN AMBTS BRIEF? De Prov. Gron. Courant verneemt, dat men te Eenrum tot de ontdekking is geko men van de verduistering van een ambts brief van den burgemeester door een post bode, in overleg met een der wethouders. Deze brief zou van belang zijn ten opzichte van de toen plaats gehad hebbende benoe ming van ecu gemeente-secretaris. Dc justi tie heeft de zaak in onderzoek. MINISTER REYMER. De werkzaamheden hervat. 's-Gravenhage, 7 Maart. De Minis ter van Waterstaat, Mr. P. J. Rcymer, heeft na een korte ongesteldheid zijn ambtsbezigheden aan liet Departement her vat. De vier groo/e steden zullen daartoe geen aandrang op het Rijk uitoefenen Amsterdam, 7 Maai t. Naar aanleiding van een voorstel, waarbij B. en W werden uitgenoodigd, zich in verbinding te stellen met de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Hang en Utrecht, teneinde gezamenlijk bij de regeering stappen te doen om te ko men tot \crhooging van den steun aan werkloozen, deelcn B. en W. thans aan den Raad mede, dat tusschen de vertegenwoor digers der vier groote gemeenten, bespre kingen hebben plaats gehad, waarin over de al of niet noodzakelijkheid of wensche- lijkheid van verbetering der steunregeling van gedachten is gewisseld In aanmerking nemende de steeds dalende kosten van le vensonderhoud en gezien de verbeteringen, welke in den laatsten tijd in de steunrege ling der vier groote gemeenten, zijn aange bracht, achtten de vertegenwoordigers een verdergaande verbetering niet noodzakelijk Ook werd erop gewezen, dat de financieele toestand der gemeenten zoodanig is, dat het niet verantwoord zou zijn tot verhooging der steunbedragen over te gaan. terwijl voorts niet verwacht werd, lettend op de bezwaren door de gemeenten ondervonden bij het tolstandbrengen der huidige steun regeling, dat door de regeering een steun regeling verder gaande, dan dc tegenwoor dige, wordt goedgekeurd. Van deze conclusie hebben de vertegen woordigers in de verschillende colleges van R. en W. mededceling gedaan. Na ampele besprokingen hebben B. en W. besloten bij de regeering geen stappen tot verbetering der steunregeling te doen. Ook de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben in gelijken zin be sloten. CHAUFFEUR IN BRAND GERAAKT. N ij m e g e n, 7 Maart. Do chauffeur Van der Veen, vroeger te Nijmegen, thans te Arnhem woonachtig, reed met de benzi neauto van dc Texas Company van Nijme gen naar Millingen. Onderwerg stopte hij om een sigaret aan te steken. Een vonk viel or» zijn broek, welke onmiddellijk in brand vloog. Dc man sprong van den wagen en liep brandend over den weg. Voorbijgangers hielpen hem en wierpen hern een jas om. Do man kreeg brandwonden aan het on derlijf en werd in ernstigen toestand naar liet ziekenhuis te Millingen overgebracht, vanwaar hij lieden naar Arnhem werd ver voerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. EEN ZELDZAAMHEID. 75 jaar in dienst bij zijn patroon. Vrijdag herdacht de heer H. J. Bosman den dag. waarop hij 76 jaar geleden bij de fa. Voortman, stoelenmakerij to Deventer, in dienst trad. Tevens vierde de krasse grijsaard dien dag zijn 83sten verjaardag. Zelfs Vrijdag wilde hij liever niet rusten, doch zijn gewonen gang gaan en doorwer ken. De jubilaris is houder van de zilveren eere-medaille van dc orde van Oranje- Nassau. (Handelsblad). DE MOORDAANSLAG TE LEIDEN. Dc commissaris van politie te Leiden heeft f 100 uitgeloofd voor aanwijzingen, die kun nen leiden tot opsporing van den dader of de daders van den moordaanslag op den heer Brand, aan dc Iïeerengfacht te Leiden, eenige weken geleden gepleegd. AFGESLOTEN SPOORWEGOVERGANGEN. Verzoek der Toeristenbonden. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich gewend tot den inspecteur-generaal van de Spoor- en Tramwegen rnet een verzoek in het belang van de veiligheid voor het ver keer zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat de beide boomen, van de z.g. „bewaakte spoorwegovergangen" gelijktijdig zullen wor den afgesloten en waar zulks niet het ge val is, dat de binnenkanten van de afsluit- boomen zullen worden voorzien van een re flector. Indien n.l. een bestuurder van een motorrijtuig een van dc boomen van een spoorwegovergang ongehinderd heeft ge passeerd, kan het voorkomen dat intus- schcn dc andere boom reeds is neergelaten, doch zulks niet wordt bemerkt vanwege dc lichten der overstaarde voertuigen, waar door ongelukken niet uitblijven (dit geval heeft zich o.a. voorgedaan bij den spoor wegovergang in den weg Amsterdam- Haarlem bij de kruising met den spoorweg Haarlem—Hoofddorp)- Gouda, 7 Maart. De explosie had heden- morgon om i uur plaats in de suikerwer ken fabriek van de firma Derkscn. Dc daar- aanwezigc stoker vluchtte na de hevige ontploffing, doch toen hij bij dc op het voorterrein staande koek- en beschuitfa briek aankwam, om den nachtwaker te waarschuwen, kon hij geen woorden uit brengen door den hevigen schrik. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat do deksel van het zuiggasreservoir was afgevlogen en met geweld tegen de dakspanten was. terechtgekomen. De zware balken zijn ge kraakt, maar hebben toch verhinderd dat liet deksel door het dak is heengeslagen. Door den luchtdruk zijn de dakpannen ge heel door elkaar gevlogen. Omtrent de oorzaak van de ontploffing vermoedt men, dat bij het schoonmaken der machines een vlammetje zich heeft voortgeplant naar het reservoir, waar het verzamelde gas tot ontploffing is gekomen. De zuiggasinstallaties leveren aan de bei de fabrieken het gas, die bovendien nog met stoommachines werken. Tengevolge van de ontstane stagnatie in het bedrijf konden 40 arbeiders van de in totaal aan de fabriek werkzaam zijnde 120 personen hedenmorgen niet aan den ar beid gaan. De mogelijkheid is echter groot, dat reeds in den loop van den dag dc noodigc 'reparaties zullen zijn verricht, zoodat do fabrieken weer met volle kracht kunnen werken. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJN INDUSTRIE. Vrijdag kwamen te Heerlen de drie sa menwerkende mijnwerkersbonden, name lijk de Ned. R.K. Mijnwerkersbond, de Pvot. Chr. Mijnwerkersbond en de Centrale van werknemers in een gezamenlijke hoofdbe stuursvergadering bijeen. Breedvoerig werden de voorstellen der mijndirecties inzako do loonsverlaging on der het oog gezien. Het resultaat der be sprekingen was, dat men tot dc overtuiging kwam, dat men de voorstellen niet kan aanvaarden. De grond, waarop men tot deze overtuiging gekomen is, zullen in de Maandag te houden vergadering van de contract-commissie worden uiteengezel. C. A. O. IN DE RIJNVAART OPGEZEGD. Onderbandolingen mislukt Amsterdam 5 Maart. Ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaarden in de Rijnvaart hebben de werkgevers ecnigen tijd geleden voorstellen aan den Ceo.tralen Bond van Transportarbeiders gedaan, die wat betreft de loonen neerkwam op een verlaging van ruim 15 In de hierover tusschen partijen gevoer de besprekingen is ter zake de loonen geen overeenstemming tusschen partijen moge lijk gebleken, zoodat de onderhandelingen als mislukt dienen te worden beschouwd. De col let lieve arbeid-overeenkomst die partijen bindt, loopt per 31 Maart a.s. ten einde. (Telegraaf). Electrificatie van de lijn AmsterdamAmersfoort Geen opheffing van den Ooster spoorweg Ontleend is aan dc memorie van ant woord aan de Eerste Kamer op het voor- loopig verslag der Waterstaatsbcgrooting 1932: Wat betreft dc opmerking over salariee- ring van de bureelnmbtenaren kan worden medegedeeld, dat binnenkort een aanvul ling van bet bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren op dit punt kan worden verwacht. De minister zet uiteen, dat in het belang van een regelmatige ontwikkeling van het vervoer een vergunningstelsel voor het vrachtautovcrvoer ongewenscht moet wor den geacht. Het verwijt over het beleid der lcgeering inzake den aanleg der z.g. mijn- spoorwegen schijnt den minister misplaatst. Deze aangelegenheid kan beter besproken worden bij de betreffende onteigen ingswets- ontwerpen, waarover de Tweede Kamer een voorloopig verslag heeft uitgebracht, dat den minister ertoe heeft geleid deze zaak in handen te stellen van de commis'sié-Patijn ten einde haar nogmaals uit een vervoer- economisch oogpunt van verschillende zij den te doen overwegen. Ook de regeering is er ten volle van over tuigd, dat de tegenwoordige „verwarde toe stand" op vervoersgebied veel zorg eischt en dat een betere afbakening of liever coör dinatie tusschen de verschillende vervoer middelen wenschelijk is. Zij heeft reeds in 1929 omtrent dit zeer moeilijk vraagstuk ad vies gevraagd aan de commissie Patijn. ITet rapport is onlangs uitgebracht en zal bin nen eenige dagen worden gepubliceerd. Of en in hoever een vervoerraad te dezen een oplossing zou kunnen brengen, zal aan de hand van dit rapport worden overwogen. Dc vraag of het wenschelijk is den ter mijn van ontzegging der bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen to verlengen, is in onderzoek. De bouw van de brug bij Moerdijk zal zooveel doenlijk worden bespoedigd. In ver band met do regeling met de gerneento Arnhem is het niet onmogelijk, dat de bouw van een brug bij Arnhem wordt uitgesteld. Omtrent dc ramp met het vliegtuig Ooie vaar is een nader onderzoek inzake de oor zaak van het ongeval, aansluitende aan het bekend gemaakte rapport van de daartoe door de Siameesche regering ingestelde commissie, aanhangig. Hot 5ïgt in het voornemen eerlang de electrificatie van de lijn Amsterdam— Amersfoort te ondernemen. Het denkbeeld om deze electrificatie in te vooren vóór dc voltooiing der spoorwegverbetering in Am sterdam ontmoet bezwaren. Omtrent do technische zijde van bet spoorwegvraagstuk in en om Rotterdam be staat overeenstemming met do Ned. Spoor wegen en de gemeente Rotterdam; onder handelingen met do gomeente Schiedam zijn gaande. Spoedige uitvoering wordt be lemmerd door de zeer hooge kosten, waar van de verdeeling tusschen partijen thans niet kan worden vastgesteld. Togen opheffing van den oosterspoorweg te Utrecht bestaat overwegend bezwaar. MARINE-MUTATIES. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van den Manne- stoomvaartdiensi der 2e klasse G. van der Tak, dienende bij het vliegkamp „De Kooy' den 29en Maart 1932 ter beschikking ge steld en is de luitenant ter zee der 2e Has se mar. res. E. J. Buiskool den 15 Maart 1932 geplaatst aan boord van II. Ms. Wacht- schijj te Willemeoord. Wijs niet af den troost der mensclicn, maar wee u, als gij uw vrede van hen ver wacht. Naar het F.ngolsch van Morice Gerard door Emma A. H. 59 Koning Karei bezat een uitstekend, een koninklijk geheugen voor gezichten; daar- bijkwam nog. dat de gebeurtenissen, J*ie zich hadden afgespeeld in» dien tijd van zijn jongelingschap, hem onuitwisbaar in het geheugen geprent waren; althans de perio den van tegenspoed hadden zich diep in zijn gemoed gegriftf. Andermaal volgde er een pauze Lucille haalde den ring te voorschijn, dien de kon.ing haar aan den vinger ge schoven had en hield dien voor hem op. U heeft mij dezen zelve gegeven, sire, en u zei er bij, dat, als ik ooit in nood ver keerde, ik mij d.an tot u zou wenden oin bijstand, en ik verkeer nu in nood, in drin genden nood. Wanneer was die gelegenheid? vroeg de hertog van York, waarvan deze dame spreekt? Maar Zijne Majesteit antwoordde niet en "niemand anders waagde de stille te ver breken, Hij zat achterover geleund in zijn groolen stoel, met dc oogen gesloten, of hij in slaap gevallen was, maar in. waarheid herinneringen opwekkend uit dat lang ver vlogen jaar. Eindelijk riefhtte hij zich op en legde de hand op de schouder van miss Darcy. Dus dan was u het kind. dat ik juist van pas in het park tegenkwam? Ja, sire. Ik had mijn vrijheid, misschien mijn leven te danken aan uw vader. Wét zei mijn broer zoo juist? Een leven om een leven, antwoordde miss Darcy vlug. Dan zal zijn uitspraak van kracht blij ven, misschien in anderen zin, dan hij meende. Hij glimlachte en keek met critischcn blik naar Lucille. Dien ring moet u mij geven, zei hij, die heeft dienst gedaan, ik kan u niet weer daarmee een zaak laten bepleiten. Miss Darcy deed als haar verzocht werd en legde den ring in de hand van den Ko ning. Intusschen bracht miss Stuart met groote vlugheid van handelen Zijn Majes teit een sohrijfmappc. Uw handteekening, sire, zei ze. De genade en de gerechtigheid van den Ko ning. De gerechtigheid is een vrouw, en blind. Niet altijd, sire, soms een man met een scherp gezicht Dat is maar vleierij, Frances! Zijn Majesteit schreef een enkele ïegel ondcrtcekcnde dien en overhandigde net papier aan miss Darcy. Spoedt u zich hiermee naar den Gou verneur van den Tower en hij zal u uw echtgenoot teruggeven. En toen tot miss Stuart: Het is maar beter, dat George Villlers er later van hoort; liev2r dan voor dien tijd. Daar zal ik voor zorgen, sire, verze kerde miss Stuart hem mot een glimlach. Onmiddelijk daarna verlieten de dames het vertrek met diepe kniebuigingen. De koning hield den ring, die na zooveel jaren weer in zijn bezit was gekomen, in de palm van zijn. hand Het is maar een klein ding. zei hij, om den prijs to zijn van een leven. Toen voegde hij er, na een pauz2. met een luimigen glimlach bij: George zal woedend zijn als hij hier van hoort, maar misschien zal ik vannacht d.es te rustiger kunr.cn slapen, nadat ik dit volbracht heb. Miss Stuart geleidde miss Darcy snel door dc doolho-f van gangen en vertrekken naar den weg, waarlangs zij het palus be treden hadden. Lucille liep als in een droom, nauwelijks beseffende, welk oen groot geluk er over haar gekomen was. Toen zij op een gras heuveltje stonden, dicht bij de rivier, hield miss Stuart even stil en kuste haar. Neem mijn praam, zei ze, ga naar den Tower en bevrijd uw echtgenoot. Ik kan. u nooit genoeg danken, ma dam, voor al, wat u voor mij heeft gedaan, zei Lucille, u heefi mij mijn echtgenoot te ruggegeven, die mij alles is! Neen, antwoordde miss Stuart vrien delijk, u heeft het zelve gedaan. Mij lukte het niet, wat mij nog nooit is voorgekomen met Zijn Majesteit; ik las het op zijn ge laat, toen ik nog niet wist welk een pees u op den boog 'had. Uw beroep trof hem juist op het pun.t, waar hij het gevoeligst is, na melijk in de herinnering aan die dagen, toen het lot van zijn vader ook hem schoen ie bedreigew. U was het, madam, die mij bti hem bracht, anders was ik nooit gegaan. U heeft ook de vijanden var., mijn echtgenoot ge dwarsboomd. Ik zal altijd voor u bidden, bidden, dat u liet geluk moogt vinden, waar u mij naar terugvoert. Met lichten blos antwoordde Frances: Missclxien Toen wendde zij zich om en gaf enkele orders aan het hoofd van de bedienden in naar praam, waarbij zei hem beval, zicli ter beschikking van miss Darcy te stellen en dan later naar Hampton terug te keeren Lucille kuste haar de hand, toen ze scheidden: Ik zal over den koning waken, zei miss Stuart, en toezien dat er geen nieuwe order van hem uitgaat eer u uw echtgenoot vei lig heeft weggehaald uit den Tower; Zijn Genade, do hertog van Buckingham, zal ecnigen tijd geen toegang tot hem krijgen, dat beloof ik u. Dit zeggende liep zij het terrasvormige pad op, terug naar het paleie. Miss Darcy werd in de praam geholpen en onmiddelijk daarna werd dc boot in de richting van Londen gestuurd. Op weg daarheen kwam zij langs haar huis in Kingston. De schemering begon al in te val len. Dr. Fletcher stond beneden op liet grafveld de terugkomst van m:ss Darcy af te wachten. Hij was uit, toen zij ging, maar zij had een briefje voor hem achtergelaten. Hij hield Harold bij de hand. De roeiers hielden 6til aan don oever. Lu cille stak het kostbaar papier voor den pre dikant in de hoogte en riep: God i6 ons genadig geweest. Ik heb van den Koning verkregen, waarom ik smeek te! Hij knielde neer cn met ontbloot hoofd, terwijl de koude wind door zijn witte lok ken atreek. sprak hij een vurige dankzeg ging uit, terwijl Harold er vol verwonde ring bij 6tond HOOFDSTUK Xï. Vrijheid. Wilt u toezien dat alles in orde is oor de ontvangst van mijn echtgenoot? vroeg miss Darcy aan dr. Fletcher. Toen :'loot ze Harold in dc armen. Vader wacht op ons; ga je mee? Ze verborg het gelaat in den hals van het kind om haar vreugdetranen niet te laten zien, maar hij voelde ze wel en 6loeg 'le armpjes om haar heen. O, moeder, vader is al in zoo'n tijd niet thuis geweest! Ik verlang zoo naar hem! Mis© Darcy kon niet spreken; ze tildo het kind in de praam. Op het oogenblik was in haar het overweldigend gevoel, hoe weinig het maar gescheeld had of haar kinderen hadden nooit hun vader weerge zien! iSlot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5