A. H. van NIEUWKERK N.V. DE CONTINGENTEERING VAN KATOENEN GOEDEREN Op groote omzichtigheid aangedrongen DE KONINGIN IN HET WESTLAND m STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN TERAARDEBESTELLING VAN FRITS HOPMAN PROPAGANDA-AUTO VAN DE JAARBEURS SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN uit voorraad en volgens eigen ontwerp te leveren HUMORHOEKJE Een adres aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid In een adres van eenige industrieole aan den minister van arbeid, handel en nijver heid wordt erop gewezen, dat zij te Hen gelo een bespreking hebben gehouden over de pogingen, die van verschillende zijden in het werk worden gesteld om de contin- gcnteering van tal van katoenen goederen te verkrijgen. In deze bijeenkomst was een groote meerderheid, die zich met den grondslag van de Contingcnteeringswet in het geheel niet kon vereenigen, de groote gevaren zag, die zij door het oproepen van tegenmaatre gelen voor den export van onze goederen inhield, en haar liefst zoo spoedig moge lijk zag ingetrokken. Anderen zouden te gen een conlingcntccring geen bezwaar wil len maken, indien slechts vast stond, dat het percentage van den invoer niet lager dan 100 pet. van den gemiddelden invoer van 1920 en 1930 zou bedragen. Ook werd in de bijeenkomst het gevoelen geuit, dat contingcnteering met name van katoenen goederen wellicht in de toekomst niet te vermijden zou zijn, maar dat deze op dit oogonblik nog allerminst noodzakelijk kon worden geacht. Alle onderteekenaren van dit adres ble ken later van gevoelen, dat bij het in toe passing brengen van contingenteerings- maatregelen de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. Vooral wanneer het gaat over maatregelen tot beperking van den invoer van artikelen, die hier te lande in hoofdzaak voor den export worden ge fabriceerd, klemt dit zeer sterk. Wat dan ook de katoenindustrie betreft stellen adr. er prijs op, uiting te geven aan hun ernsti ge vrees, dat een eventueelc contingcntee ring deze industrie niet zal baten, maar haar integendeel onberekenbare schade zal berokkenen. De katoenindustrie is in overwegende mate op export aangewezen. De regccring zal, naar de meening van adr. al datgene moeten doen, wat dien export kan vergroo- ten en al datgene moeten nalaten, wat zijn kansen verkleint. Onzerzijds zullen wij, zoo zeggen adr. er steeds op uit moeten zijn onze bedrijven op de meest moderne wijze in te richten en we vragen de regeering slechts, dat zij doet wat op haar terrein ligt, n.l. het bewerkstelligen van een belangrijke verla ging van de vele directe en indirecte las ten, die ons in den concurrentiestrijd be lemmeren. Dan zullen ook de ondernemin gen, die hoofdzakelijk voor de binnenland- sche markt belangstelling toonen, op vol komen normale wijze het hoofd kunnen bieden aan de zoogenaamde abnormale concurrentie, waartegen zij nu contingen- teering vragen, een contingenteering, die haar niet zal helpen en onzen export zal beleer meren. Slechts een weg wijst naar de overtui ging van adr. uit het moeras, waarin men dieigt te verdwalen. Daar, waar gewone concurrenie ten go- vol ge van goedkoope productie uit het bui tenland den invoer hier te lande mogelijk maakt, is men niet op contingenteering aangewezen, maar op verlaging van pro ductiekosten, ten einde de bedrijven in staat ic stellen de buitenlandsche concur rente hier te lande het hoofd te bieden en tegelijk van de exportmarkt te verdringen. Zou de voorkeur van 10 pet., die onze in dustry op de binnenlandsche markt ten gevolde van het invoerrecht ondervindt, niet voldoende zijn om het buitenlandsche product verre te houden, dan zou dit betee- kenen, dat de katoenindustrie voor export haar reden van bestaan heeft verloren; dit brevet van onvermogen wenschen adr. niet tc aanvaarden. Zij zijn van gevoelen, dat alle contingenteeringsmaatregclen den toe stand van de Nederlandsche exportindus trie slechts kunnen verergeren en daarom richten zij tot den minister het verzoek het daarheen te leiden, dat de wet van 23 De cember 1931 met de grootste omzichtig heid worde toegepast, wijl de voordeelen van contingenteering wel eens allerminst tegen de nadeelcn voor onze volksalgemeen- Bchap zouden kunnen opwegen. Het adres is door de volgende firma's ondertcekend: N.V. Kon. Stoomweverij te Nijverdal, Almelo; Boekelosche Stoomblee- kerij, Boekelo; Firma ter Kuile Cromhoff, Fnschede, Fa. van IIcck Co., Fnschc'dc; N.V. Spinnorij „Tubantia", v.h. B. W. II. ter Ivuile, Enschede, Fa. J. F. Scholten Zn., Enschede; Fa. M. van Dam Zn., En schede; Fa. Gcrh. Jannink Zn., Enschc do; N.V. Katoenspinnerij Bamshoeve, En schede; N.V. Enschedesche Katoenspinne rij, Enschede; Ilarry ter Kuile, Enschede N.V. Katoenfabr. v.h. Arntzcnius Jannink Co., Goor; N.V. Textielfabr. v.h. Diddcns van Asten, Helmond; N.V. Kon. Weefgoe derenfabr. v.h. C. T. Stork Co., Hengelo; N.V. Leir!sche Katoenraaatschappij, Leiden; Fa. G. J. van Ileek Zonen, Lonneker; Fa. H. P Gelderman Zonen, Oldenzaal; N.V. Kralingsche Katoenmaatschappij, Rotter dam; L. E. Hofkes Co., Wierden (O.); Spinnerij Oosterveld, Enschede; N.V. Tex tiel-Maatschappij v.h. Gebr. Driessen, Al phen a. d. Rijn; N.V. Textielfabriek „Hol land" te Enschede. Belangstelling in den tuin bouw en den handel Gisteren heeft H.M. de Koningin, verge zeld van freule baronesse Taets van A me rongen en Haar adjudant kapitein Van Kesteren, een niet officieel bezoek aan het Westland gebracht. Te ruim 10.30 arriveerde de Hooge Be zoekster aan de in gang zijnde groenten- en fruitveiling te Poeldijk met het doel Zich door een persoonlijk onderhoud met de be langhebbenden op de hoogte to stellen van de huidige toestanden in den tuinbouw cn tuinbouwhandel. Hare Majesteit werd door den heer J. Ba rendse ingelicht, die, nadat het doel van het bezoek kenbaar was gemaakt, verschil lende personen aan Hare Majesteit voor stelde. Achtereenvolgens liet de Koningin zich voorlichten door den heer C. van den Euekel, voorzitter van de Wcstl. Expor- teursverecn., den heer J. Scheffers, verte genwoordiger van den binnenlandschen handel, de Poeldijksche kweekers Th. v. Paassen, N. van der Knaap cn G van Holst, die zich juist in de veiling bevonden en uit hun practise!) leven verschillende gegevens terzake van den toestand in de bedrijven verstrekten. Op eenvoudige wijze onderhield H. M. zich met deze personen, terwijl Zij tenslotte ook nog inlichtingen vroeg aan den schip por Verdouw uit Leidschendam, die gege vens verschafte ten aanzien van het ver voer te water. Het onderhoud had staande plaats, te midden van het publiek, doch zoo, dat de handel niet gehinderd werd. Na beëindi ging van het onderhoud met genoemde per sonen heeft de heer Barendso de Koningin naar de bestuurskamer geleid, waar hij Haar dankte voor de belangstelling, door dit onverwachte bezoek in den tuinbouw getoond. De Koningin heeft zich tenslotte nog door den heer Barcndse nader omtront de moeilijkheden in den tuinbouw laten voorlichten. Het Hooge Bezoek duurde ongeveer drie kwartier. MEJ. H. R. ABERSON. Naar aanleiding van het bericht omtrent het auto-ongeva;, overkomen aan mej. II R. Aberson, schoolarts m den Merwekring, ver neemt het Vaderla n'd nader, dat de dok toren den toestand van mej. A. aanvanke lijk zeer ernstig inzagen, doch reeds na 24 uur was de indruk veel gunstiger en durf den de doktoren weder goede hoop op her stel geven. Het verloop der ziekte is gun stig gebleven en Zaterdagavond kon de ge neesheer-directeur van het ziekenhuis te Gorinchem, waar mej. Aberson verblijft, aan de ouders medcdeelen, dat de toestand van de patiënte aanzienlijk verbeterd was. VER. HOLLANDSCHE SIGAREN FABRIEKEN. Voorstel tot verkoop van eenige onroecende goederen. Houders van obligaties in de b% leening ad 1 millioen van 1916 ten laste van de Verecnigdc Hollandsche Sigarenfabrieken worden opgeroepen tot een vergadering, te houden op 16 dezer. Aan deze vergadering zal worden voorgelegd een voorstel tot goedkeuring van door den trustee te ver- loenen toestemming tot verkoop van eenige onroerende goederen. (Telegraaf). Nu zich in onze stad. ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis-Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. Hier is een boom gevelddie vele vruchten droeg In tegenwoordigheid van vele vrienden en collega's is gistermiddag op Oud-Eik-en- Duinent er ruste gelegd het stoffelijk over schot van den heer F. J. Hopman, redac teur der Nieuwe Rotterd. Ct. en oud-leeraar der II.B.S. te Leiden. Bij de plechtigheid waren o.a. aanwezig mr. G. G. v. d. Hoeven, hoofdredacteur der N. R. Ct.; mr. P. C. Swart, adj.-hoofdredac teur; de directeur, de heer Nijgh; de hee- ren Ver dobs, Brusse en andere Rotterdam- sche en Haagsche collega's, een deputatie van het technisch personeel der N. R. Ct; mr. J. J. van Bolhuys namens den Ned. Journalistenkring en de Haagsche Journa- listenvereeriiging. Voorts directeur, leeraren en oud-leera- ren van de Gem. H.B.S. te Leiden cn ver schillende oud-leerlingen van deze instel ling. Nog werden opgemerkt prof. Huizinga. uit Leiden; prof. Martin, directeur van het Mauritshuis; mej. dr. Prins, onder-direc trice van het Museum Scheurleer; II. J. VV. Becht uitgever te Amsterdam; Annie van Wageningen—Salomons, Maurits Wa genvoort, de schilders van Konijnenburg. Moulijn cn Mees; de etser Dirk Nijland en ir. O. Schulte. In de rouwkapel heeft mr. G. G. van der Hoeven namens de N. R. Ct. haar dank en erkentelijkheid uitgesproken voor hetgeen de overledene voor haar is geweest Spr. roemde zijn hoog karakter, voortreffelijke eigenschappen, eerlijkheid, oprechtheid en plichtbesef, waaraan zich hoffelijkheid en bescheidenheid paarden. Door dit alles was Hopman een persoonlijkheid, die voor al len een vriend is geworden, die getroffen werden door zijn nobelen aard en inborst. Voor mode in de kunst voelde hij niet; zijn oordeel was welwillend en zacht, zijn cri- tieken rondborstig en welverzorgd van stijl. Tijdens zijn ziekte heeft hij toch zijn werkzaamheden in zijn woning hervat en zoo is zijn gevoelige laatste kroniek na zijn verscheiden gepubliceerd. Hij heeft de taak van De Meester met on verdroten ambitie overgenomen en het bes te wat in hem was, eraan gegeven. Uit naam van de leeraren der Gem. H.B.S te Leiden heeft de directeur dr. J. C. Schalkwijk den vriend herdacht, die in 191S aldaar werd benoemd tot leeraar in het Engelsch en in de harten der leerlin gen heeft weten door te dringen. Door kwinkslagen, door toepasselijke verhalen wist Hopman moeilijke onderwerpen voor hen aannemelijk te maken en zelfs be langstelling in het proefwerk te wekken Bij zijn afscheid is hem enthousiast uitge leide gedaan door meer dan 100 leerlingen cn de woorden en geschenken in de school bij die gelegenheid hebben duidelijk voor hem gesproken. Hier is een boom geveld die vele vruchten droeg. De heer Kees de Voogt, afgevaardigde van de Beeldende Kunstenaars te Rotter dam, roemde den fijnen geest van den ont slapene en bracht namens hen dank voor zijn steun aan de jongeren. Dr. van Pesch sprak namens de vrien den waardecrcnde woorden, de pottenbak ker Willem Brouwer prees Hopmans eer lijke bedoelingen, welke hij steeds den ar tiesten heeft voorgehouden, waarna een der oud-leerlingen zeide, dat elke Engel sche les van hem een levensles voor de leer lingen was geweest, en dat zijn liefde voor de jongeren voor altijd aan de school in herinnering zal blijven. Een zoon heeft aan het graf voer de be langstelling bedankt. Er waren kransen, o.a. van redactie en technisch personeel der N. R. Ct. DE AMBASSADEUR VAN ETHIOPIË. 's-G ravenhage, 7 Maart. Met het zelfde ceremonieel als waarmede hij was ontvangen bij zijn aankomst op Vrijdag j.l is de Ethiopische ambassadeur, Z.Exc. Zel- leke Aguedeon, vergezeld van den gezant- srhapscraad Tasfaé Taggagne, hedenoch tend met den trein van 10.23 Holl. Spoor naar Parijs teruggekeerd. Thans bevond zich voor bet Paleis een eerewacht van de Jagers onder bevel van kapitein Van Voortliuysen, met het regi men tsvaandel, den regimentscommandant luitenant-kolonel De Iongh en de muziek der Koninklijke Militaire kapel, terwijl hel eere-escorte cavalerie, dat den ambassadeur naar het station begeleidde, onder comman do stond van ritmeester Pieters. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vroomshoop. 7 Maart. Hedenmiddag is op den onbewaakten overweg alhier een auto, waarin gezeten was dokter van Bu ren, assistent van dokter van Brakel te Den Ham, door den trein naar Almelo van vijf uur, gegrepen. De wagen werd 50 Me ter meegesleurd cn geheel verbrijzeld. Dok ter van Buren wed opgenomen met hoofd wonden en heeft vermoedelijk inwendigo kneuzingen. Hij was echter goed bij kennis. Dokter Oskam uit Vroomshoop verleende de eerste hulp. WERKEN VAN H.M. DE KONINGIN. Verlenging der Amsterdam* sche tentoonstelling. Amsterdam, 7 Maart. In verband met de groote belangstelling zal de in het Stedelijk Museum georganiseerde tentoon stelling van door H.M. de Koningin ver vaardigde werken, welke oorspronkelijk morgen zou worden gesloten, voor het pu bliek opengesteld blijven tot en met Zon dag 13 Maart. Evenals op de werkdagen zal de expositie ook Zondag van 10 tot 5 uur te bezichtigen zijn. Het 'bestuur van de Jaarbeurs laat niets ongemoeid om zoo veel mogelijk pro paganda voor de Utrechtsche Beurs te maken. Zoo laat het thans als reclame voor de aanstaande Voorjaarsbeurs door het land een liohtauto rijden, die allen, die hij op zijn weg ontmoet, opwekt om een bezoek te brengen aan de beurs. Deze wagen moot bij avond een schitterend gezicht opleveren; de wanden zijn geheel van glas en beaohilderd naar ontwerpen van den teekenaar A. Pieck, tor- wijd op den achterwand een film kan worden vertoond, die een aansporing bevat om op de Jaarbeurs nieuwe relaties aan te knoopen. Deze lichtende reclame zal haar werk ongetwijfeld goed doen en de berichten die het Beursbestuur erover ontvangt doen blijken, dat do reis van dezen wagen is een zegetocht door ons land. en dat velen erdoor zullen worden opgewekt om de volgende week naar Utrecht te komen. VEILING VAN 'T LEESMUSEUM TE AMSTERDAM Bij opbod werd 195.000 geboden Amsterdam, 7 Maart. De vrijwillige verkooping bij opbod van het bekende ge bouw van het Leesmuseum, gevestigd aan het Rokin 102, dat is ingericht tot biblio theek met bijbehoorende societeits-, verga derzalen enz., is hedenmiddag na zes uur ten overstaan van notaris H. Groener in het Verkooplokaal „Frascati" geschied. De verkoop werd ingezet met een bedrag van 175.000, er werd hierna geboden tot 195.000. Dit hoogste bod was van de firma Staal en Haalmeyer te Amsterdam. Op 14 Maart zal de afslag plaats vinden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Amsterdam, 7 Maar*- In de Sar- phatistraat voorbij de Huddestraat heeft hedenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 17-jarige motorrijder kwam in snelle vaart uit de richting van de Hooge Sluis, terwijl van den tegenover gestclden kant een auto kwam, die door het geven van signalen en het nemen van een nor maal groote bocht te kennen gaf de Hud destraat te willen inrijden. De motorrijder raakte het achterwiel van de auto en vloog met zijn hoofd door het achterruitje van den wagen. Hij werd met ernstige wonden aan het hoofd cn een schedelfractuur naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis vervoerJ Zijn toestand is ernstig. IN BRAND GERAAKT. Groningen, 7 Maart. De 64-jarige vrouw W. Knol uit de Schuitemakerstraat is hedenmiddag, doordat zij met haar klee- ren te dicht bij de kachel kwam, in brand geraakt en met ernstige brandwonden over hot geheele lichaam naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. RABINDRANATH TAGORE EN DE K. L. M. Den Haag. 7 Maart. Onlangs beeft de bekende Britscb-Indiscbe dichter, schil der en wijsgeer, Rabindranath Tagore, ver gezeld door den Nederlandschen consul-ge neraal, Visser, mevrouw Visser, den secre taris van Tagore, prof. A. C Chahrbutty en eenige andere vrienden te Calcutta een korte vlucht met dc Leeuwerik gemaakt. Bestuurders waren Van Dijk en Viruly. Tagore had reed vroeger een luchtreis van Londen naar Parijs gemaakt, doch toen veel hinder ondervonden van het geraas der motoren. Hij vond echter het K.L.M. vliegtuig zooveel aangenamer en de vlucht zoo weinig vermoeiend, dat hij voor zich zelf en drie van zijn Britsch-Indische vrien den passage per K.L.M. heeft geboekt van Calcutta naar Bu9hir (Perzië). HAAGSCHE BIOSCOOP FAILLIET. 's-G ravenhage, 7 Maart. De Haag sche rechtbank heeft heden in staat van faillissement verklaard de N.V. de Haan's Bioscoop Theater. Tot rechter-commissaris werd benoemd Mr. Boramezijn en tot curator Mr. Over- bosch. IN DEN TREIN BEROOFD. Winterswijk, 5 Maart. In den trein van hier naar Stadtlohn is een mei6je, dat naar deze plaats reisde, van een bedrag van 225, dat zij bij zich had, beroofd, hetgeen ze eerst bemerkte op de plaats van aankomst. Zc stelde zich mot de politie in verbinding on herinnerde zich, dat bij haar in den coupé eon vrouw had plaats genomen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het meisje juiste inlichtingen had verschaft, want bij de vrouw uit Hol* sterhauscn, werd het geld gevonden. Ze hield eerst staande het geld gevonden te hebben, doch het bleek dat de vrouw in den tijd dat het meisje zich naar de retira de begaf, zich het geld uit een tasch oad toegeëigend. (Telegraaf) OUD-WETHOUDER BRAUTÏGAM Door zijn aftreden als wethouder van Rot terdam, was de heer Brautigam in de ge legenheid het voorzitterschap van den Centralen Bond van Transportarbeiders, dat hij vijf maanden geleden had neerge legd, weer op zich tc nemen. Het Hoofdbe stuur van den Centralen Bond heeft zoo meldt de Voorwaarts, thans het besluit ge nomen, den heer Brautigam opnieuw met het voorzitterschap te belasten. Hij is in- tusschen weer in functie getreden. K. BEEKSTRAAT TEL 543 BEEKENSTEINSCHEL. 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. HU; Niet lang geleden a-as ik de eenige van ons kantoor, die niet kon dansen. ZU: Werkelijk! En wie ls er dan nu bij gekomen? (London OpinlonJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6