AMERSf ÖÖRTSCH DAGBIAB EEN VAN EUROPA'S GROOTSTEN HEENGEGAAN WAAR IS HET FRANKRIJK VAN BRIAND? VERBREIDER DER VOLKENBONDS-IDEE Dinsdag 8 Maart 1932 30e Jaargang No. 214 DERDE BLAD Bij den plotselingen dood van Aristide Briand den grooten apostel des vredes, den promotor van Pan-Europa, den staatsman zonder weerga, den Mensch DE FEITEN MACHTIGER DAN ZIJN IDEALISME HET BEKEND WORDEN TE GENEVE MINISTER IN VELE KABINETTEN STAATSLIEDEN OVER ZIJN DOOD -DE EEMLANDER" ARISTIDE BRIAND. f Parijs, 7 Maart (V.D.) Hedenmiddag kort na 2 uur is Aristide Briand, oud-minister-president van Frank rijk, en in talrijke kabinetten minlstor van buttenlandsche zaken, op bijna 70-Jarigen Zoolang ik leef en werk zal geen oorlog uil- breken" Zijn rol bjj het maken der historie Wel repten de laatste maanden af en toe berichten van Briand's physieken achter uitgang, maar men hoopte, dat de staats man, op zijn landgoed te Cocherel uitrus tend van de talrijke beslommeringen, die decennia lang zijn deel waren en die nu eenmaal inhaerent zijn aan de functies van een politicus, die op levendige wijze deelneemt aan het bewogen staatkundig leven van een groot land als Frankrijk, ge leidelijk weg zijn oude krachten zou her winnen. Dit heeft niet zoo mogen zijn e.n zoo droeg zijn plotselinge dood een overrom pelend karaitter, -daa_r. juist.de laatste dagen met geen enkel woord gewag werd gemaakt van tot'nenirénde verzwakking. liet is niet slechts' Frankrijk," dat thans één zijner groote zonen heeft verloren, maar geheel de wereld, daar Briand een uiterst belangrijke internationale rol heeft gespeeld bij het „maken van de historie der laatste tientallen jaren. Dat Briand in 1931 het feit kon herden ken, dat hij oen kwart eeuw lang Fransch minister was geweest, mag reed& als een bijzonderheid worden gememoreerd, doch de omstandigheid, dat hij in dezelfde pe riode vijf en twintig malen werd geroepen om deel uit to maken van een ministerie, is bovenal uiterst merkwaardig: niet in de eerste plaats laat dit feit zien, dat de levensduur der Franschc kabinetten ver wonderlijk kort is, maar vooral blijkt hier uit dat men telkens en telkens weer op nieuw bet als iets onvermijdelijks en eigen lijk vanzelfsprekends beschouwde gebruik te maken van Briand's buitengewone dien sten. Wij willen te dezer plaatse niet al de ministeries opsommen, waartoe hij heeft behoord, maar mogen niet onvermeld la ten, dat hem zoowel de portefeuilles van onderwijs, justitie als van binnenlandsche zaken in den loop der jaren toevertrouwd zijn geworden. Deze ministerfuncties be kleedde hij echter slechts onderscheiden lijk twee, drie en vier maal, terwijl hij van elf ministeries als premier de eerste leider van 's lands zaken was, doch als minister van buitcnlandsclic zaken heeft hij tot zes tien kceren toe een uiterst verantwoorde lijke plaats ingenomen. Het is bovenal in deze positie geweest, dat Briand van zicli heeft laten .spreken en eon wereldver maardheid heeft verworven. Uit den aard der zaak is vooral van groote beteekenis de rol, die Briand heeft gespeeld tijdens den wereldoorlog alsmede in de periode na het sluiten van den vrede, die van den oorlog een vermomde voort zetting was. Toen de volkerenk rijg uitbrak, zat Briand rustig op zijn dierbare landgoed te Cocherel, waaraan hij zijn hart had ver pand, omdat hij in dit kalme oord, na de inspanning, die het politieke leven vergde, weer tot rust kon komen en zich kon over geven aan één zijner hartstochten: het vis- schen. Het was opnieuw Briand, op wien men een beroep deed, toen in Augustus bet oor- logskabinet-Viviani werd gevormd en bet er, na de ontstellende nederlagen, die Frankrijk in de eerste maand van den oorlog leed, op aankwam om aan den in val van de Duitschc legerscharen het hoofd te bieden. Misschien zal men zich eveneens nog herinnoren, dat. tocli er sprake van was Parijs zonder'strijd op te geven, liet Briand was, die mèt de socialistische mi nisters Sernbat, Gucsde en Viviani. met man en macht zich tegen dit voornemen verzette. Ook van Briand was liet denkbeeld enkele weken na den slag aan de Marne afkomstig om in Saloniki een geallieerd front in 't leven te roepen. Engeland maak te bezwaren en in zijn eigen land verwier pen Clemenceau, Joffrc en Delcassé het plan, maar Briand hield vol en wist zijn zin door te drijven. In 1918 plukten de ge allieerden van deze hardnekkigheid de rijke vruchten. Ook van October 1915 tot Maart 1917, toen op de oorlogstcrrcincn zich ge wichtige gebeurtenissen afspeelden wij behoeven slechts de woorden Verdun en Sommc te noemen en de tijd was aan gebroken, dat hij nauw kon samenwerken met Lloyd George, heeft Briand vooraan op de bres gestaan om als patriot naar beste kunnen zijn vaderland te dienen. Ofschoon aan Briand's politieke activiteit na den oorlog geenszins een einde kwam wij vermelden terloops, dat hij in het begin van 1921 aan het hoofd kwam te staan van een ministerie op den grondslag der natio nale eenheid duurde het tot 1925, voor dat hij in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandschc zaken de rol is gaan spelen, welke hem plaatsto in de rij dei- genen, die systematisch en volhardend aan stuurden op een verzoening der volkeren en de liquidatie van een droef verleden, waarin de haat het hoogste woord voerde Aan Briand's ijveren en initiatief is het evenals aan de goede gezindheid, die Stre- semann en Chamberlain aan den dag leg den te danken, dat het verdrag van Lo carno tot stand kwam, dat een voor Duitschland. welgezinder Franschc politiek inluidde, hetgeen naderhand onder meer tot uiting kwam in 'de-vervroegde ontrui ming van het West-Duitschc gebied. Ook aan liet paet-Kellogg, dat te Parijs werd gesloten en in den beginne alleen was gedacht als een middel om een innig Fransch-Amerikaansch samengaan te be vorderen, doch dat op aandrang der Ver- eenigde Staten werd uitgebreid tot een verdrag, waartoe alle staten konden loc leeftijd op zijn buitenverblijf ie Cocherel overleden. De dood is een gevolg van de hartkwaal waaraan Briand sedert gerulmen tijd lij dende was. treden, die den oorlog buiten de wet wil den stellen, is Briand's naam onafscheide lijk verbonden. Hetzelfde geldt voor het plan-Youne. lu beginsel een schappelijker regeling van bei vraagstuk der schadevergoeding en dus eveneens bevorderlijk voor de verzoening der volkeren. De conferenties, die in Den Haag werden gehouden om de tenuitvoer legging van genoemd plan te bespreken, werden ook door Briand bijgewoond. Tevens dienen wij er nog aan te herinne ren, dat Briand's pan-Europa plannen, die in de eerste plaats aanstuurden op de ver werkelijking der economische eenheid van ons werelddeel en die van 1929 datecren in wezen evenzeer vredesdoeleinden dien den, al gebiedt de eerlijkheid op te mer ken, dat Briand, die in de eerste plaats een Franschman was en een werkelijkheids politiek wilde voeren, bij al zijn idealisti sch streven inzonderheid Frankrijks belan gen op het oog had. De paar jaren, die aan Briand's heengaan voorafgingen, zijn wel het meest tragisch geweest: de Franschc nationalisten roerden zich vooral de laatste jaren op buitenge woon levendige wijze, het chauvinisme vierde in Frankrijk hoogtij en op deze wijze werd vee] afgebroken wat Briand mooi zaain had opgebouwd. Bovendien nam de macht der Ilitlcriancn in Duitschland zienderoogen en op een voor Frankrijk verontrustende wijze toe hetgeen den vredes- en verzocningsarbcld eveneens groote hindernissen in den weg legde. Wanneer men dan nog in aanmer king neemt, dat het échec, hetwelk Briand leed, toen hij in een onbewaakt oogenblik zich candidaat liet stellen voor het presi dentschap voor hem een groote teleurstel ling heeft beteekend en tevens overweeg' hoe onnoemelijk veel leed het hem moet hebben gedaan, dat hij feitelijk uit het kabinet-La val is weggewerkt, dan wordt het duidelijk, dat Briand in het begin van dit jaar als een lichamelijk en geestelijk. Wijlen Stresemann, die met Briand zooveel gedaan heeft ter bevorde ring van den vrede. gebroken man weer naar Cocherel is ge gaan, waar de dood reeds op hem wachtto. Wij herinneren ten slotte nog aan een go denk waardig woord, dat Briand in groote oprechtheid en in groote geestdrift heeft gesproken, toen in 1930 de Volkenbondsver gadering bijeen was: „Zoolang ik leef en werk, zal geen oorlog uitbreken". De feiten waren machtiger dan zijn idealisme: in het jaar der groote vredesconferentie, in het jaar, dat heel do wereld uitziet naar don fel-begccrden vrede, is de wereld vol span ningen en onrust: in het Verre Oosten buldert het kanon en in Gcnève begint eer lang een wilde worsteling om aan de ont wapening te ontkomen. Do leiding hierbij heeft het Frankrijk van Laval en Tardiou. Waar is het Frankrijk van Briand? Gonève, 7 Maart (V.D.). ITet bericht van het overlijden van Briand werd te Genève des middags bekend tijdens een zitting der plenaire vergadering van den Volkenbond en onverwijld medegedeeld aan president Hymans en Paul Boncour. De plenaire zitting van den Volkenbond, waarin de algemccnc bcschouwingon over het Japansch Chineeschc conflict reeds in vollen gang waren, werd door Hymans di rect geschorst. Er had vervolgens een korte indrukwekkendo rouwplechlighcid plaats ter eere van Briand. Hymans herdacht als president der As semblee Briand en legde er den nadruk op, dat het geheclc streven van Briand de vriendschap en 'den vrede der volkeren heeft gegolden. ITij heeft krachtig medege werkt aan den opbouw van den Volken bond. De Volkenbondsvergadering spreekt do Franschc regeering en het Franschc Volk haar innig leedwezen uit. Nobelprijswinnaar voor den Vrede, tegelijk met Stresemann en Chamberlain Breuk met de politiek van Laval Aristide Briand werd op 28 Maart 1862 te Nantes geboren en zou dus over eenige weken zijn 70.»:ten verjaardag hebben ge vierd. Hij studeerde rechten en begon reeds vroegtijdig met het schrijven van politieke artikelen, aanvankelijk in het toen nog bij na anarchistische blad „Le Peuple" en later in de „Lanterne", van welk blad hij ccnigcn tijd redacteur was, waarna hij tezamen met Jcan Jaurès het toenmaals socialistische, thans in handen der communisten zijnde dagblad „L'Humanité" stichtte. In 1891 be haalde hij op het Arbeidscongrcs te Nan tes een overwinning op de aanhangers van Jules Gucsde en sedert dien was zijn posi tie als een der leiders van de Franscha socialistische partij gevestigd. Na eenige vergeefsche pogingen kwam hij in 1902 in de Kamer, waar hij direct de aandacht op zich vestigde door zijn actie voor de scheiding van Kerk en Staat. Toen zijn wetsontwerp inzake scheiding van Kerk en Staat door de Kamer word aangenomen kreeg hij gelegenheid om zelf de uitvoering ervan ter hand ie nemen door het aan aarden van de functie van Minister van (hl der wijs en Ecrcdienst in het knbinet- Sarrien in het jaar* 100G. Hij aanvaardde deze portefeuille tegen den wil van de Socialistische partij en werd dan ook in Maart van betzelfde jaar uit deze partij geroyeerd. Ook in het kabinct-Clemenccau bleef Briand zijn functie behouden en toen dit kabinet in Juli 1909 viel, werd Briand voor de eerste maal kabinetsformateur, doch tengevolge van de spoorwegstaking in 1910 kwam dit kabinet eveneens spoedig ten val on een nieuw kabinet-Briand kwam ton val in 1911. In Januari 1912 werd Aristide Briand Minister van Justitie in het eerste kabinet-Poincaré en in 1913 bij Poincaré's presidentsverkiezing werd hij wederom mi nister-president, totdat in Maart de kies rrchthcrvorming hem wederom zag ver dwijnen. Toen in de eerste maand van den oorlog Viviani zijn op nationale basis berustend oorlogskobinct vormde, werd Briand we derom Minister van Justitie en in October 1915 wederom minister-president. Toen in Maart 1917 er een ernstig conflict tusschcn Maarschalk Lyautey en de Kamer ontstond trok Briand zich terug en hield zich eenige jaren, tot na den wapenstilstand, op den achtergrond. Pas in Januari 1921, bij den val van het Uabinct-Leygues kreeg hij opnieuw een op dracht tot kabinets-formatic en reeds dade lijk had de toepassing van het Verdrag van Versailles zijn groote belangstelling. In het najaar van 1921 ging hij als Fransch ver tegenwoordiger naar de Vlootconferentie te Washington en reeds toen begon de actie der Fransche 'Nationalisten, die Briand ver weten de nationale belangen van Frankrijk te verwaarloczen en hersenschimmen van internationale toenadering na te jagen. Na de intergeallieerde conferentie te Cannes nam deze actie een zoodanigen omvang aan dat een telegram van President Millerand hem ertoe deed besluiten in Januari 1922 af te treden. In April 1925 word hem de portefeuille voor Buitenlandschc Zaken in het kabinet- Painlevè aangeboden. Onder zijn invloed kwam in October 1925 het verdrag van Lo carno tot stand, waardoor zijn invloed zoo wel in Frankrijk zelf als in het buitenland, geweldig steeg. Toen in November Painlevé aftrad, kwam Briand aan het hoofd der nieuwe regeering te staan. Het is niet doenlijk de verschillende ka binetten te schetsen waarin Briand sedert dien zitting had, nog eenige malen als Mi nister-President, doch bijna zonder onder breking als Minister van Buitenlandschc Zaken waarbij bij al zijn krachten gaf aan de versterking van de Volkenbonds-gedacbte en de Europeesche samenwerking, zonder bet Fransche standpunt van handhaving der bestaande verdragen los te laten. Briand was een der meest geziene sprekers te Gcnève en het was vooral zijn samenwer king met den toenrnaligen Duitschen Minis ter van Buitenlandschc Zaken Dr. Gustav Stresemann, die de ergste scherpte in de verhouding tusschcn Frankrijk en Duitsch land na den oorlog deed slijten en waar door do eerste grondslagen voor een blij vende samenwerking tusschcn Frankrijk en Duitschland zijn gelegd. Tegelijk met Stre semann en Chamberlain werd hem de Nobelprijs voor den vredo toegekend. In de laatste jaren vestigde hij nogmaals de internationale aandacht op zich door zijn Memorandum inzake de vorming van een Pan-Europccschc Unie, een denkbeeld dat hij nader uitwerkte en dat leidde tot de instelling van een Pan-Europeesche Com missie te Genève, die verleden jaar haar werkzaamheden begon onder auspiciën van het Secretariaat van den Volkenbond. Bij het einde van de presidents-periode van PresidentDoumerguc, liet Briand zich ertoe overhalen een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. De felle ac tie, die van Nationalistische zijde tegen hem gevoerd werd, was mede oorzaak van zijn nederlaag. De Senaatsvoorzitter Dou- mer werd met een aanzienlijke meerder heid tot President der Republiek gekozen. Hoewel men aanvankelijk verwachtte dat Briand zich na deze teleurstelling voorgoed uit het politieke leven zou terugtrekken, aanvaardde hij nogmaals de portefeuille van Buitenlandsche Zaken in het kabinet- Laval. De tegenstellingen tusschcn bom en de zich steeds verder naar rechts oriëntee- rendc politiek van Laval, leidde echter tot een breuk bij de kabinetscrisis in het be gin van dit jaar. Toen Laval op 13 Januari j.l. een nieuw kabinet formeerde, aanvaard de hij zelf de portefeuille van buitenland sche zaken en trok Briand zich terug op zijn landgoed Cocherel. Hiermede nam bij voorgoed afscheid van bet politieke en bet openbare leven. Eenige weken geleden meldden de dagbladen, dat hij eenige malen onwel was geweest, wat zijn doktoren aan zijn hartkwaal toeschre ven. Desniettemin is zijn doodsbericht he den zeer onverwacht gekomen en het zal niet nalaten, behalve in Frankrijk, ook in Europa en ver daarbuiten, cn vooral te Genève, waar de Volkenbond in buitenge wone plenaire vergadering bijeen is. even als de Ontwapeningsconferentie, aan wel ker voorbereidingen Briand een zoo groot aandeel heeft gehad, diepen indruk te ma ken. Tardieu herdenkt Briand in de Fransche Kamer P a r ij s, 7 Maart (V.D.). ITet bericht van liet plotseling overlijden van Briand heeft grooto verslagenheid teweeg gebracht. Hoe wel men wist dat do toestand van Briand dc laatste dagen ernstig was achteruit ge gaan, zoodat men hem naar Parijs moest overbrengen, kwam do dood van Briand toch onverwacht. Toen het doodsbericht tij dens de Kamerzitting bekend werd, ver hief de president zich van zijn zetel en sprak hij eenige korte woorden. Hij ver klaarde dat hij Dinsdag gelegenheid zal hebben do gevoelens der Kamer bij het ver scheiden van Briand ook plechtig uit te spreken. Hierna nam Tardieu het woord. Hij zoide o.m.: Do verplettcrendo gebeurtenis, welke do president ons zoo juist aankondigt, treft ons allen zeer zwaar. De roem, waarmede Briand de Fransche driekleur heeft bedekt, het aandeel, dat hij heeft genomen aan do moeilijke taak bij do organisatie van dc wereld na de vreeselijkc oorlogsjaren, moe ten allen, zelfs zijn tègenstaiidcrs, hooge achting afdwingen. Ik sluit mij van gan- scher harte aan bij do gevoelens, welke de Kamervoorzitter zoo juist beeft uitgespro ken". Ten toeken van rouw werd de zitting ge schorst tot hedenavond acht uur. Betreffende den dood van Briand wordt nog bekend, dat hij zich Zondagmiddag zeor vormoeid gevoelde. Maandagmorgen constateerden jlc doktoren evenwel een aanmerkelijke verbetering. Tegen half twee is Briand plotseling aan een hartaanval overleden. Het verluidt, dat hij reeds des morgens het bewustzijn had verloren. Direct na bet overlijden van Briand, be gaven Tardieu, Laval cn persoonlijke vrion den van Briand zich naar zijn sponde. Het staat vast dat Briand op staatskosten zal worden begraven. Tardieu zal zijn vertrek naar Genève uit stellen. De president der Republiek heeft na ont vangst der doodstijding tegen hedenavond 6 uur een ministerraad bijeengeroepen. De- zo rouwzittinp zal in het bijzonder de plechtigheden der bijzetting, welke op staatskosten zal geschieden, in dotails ro- gclen. liet stoffelijk overschot zal in het mini sterie van Buitenlandscho Zaken worden opgebaard. Dc begrafenis zal waarschijn lijk Donderdag plaats hebben. Simon over den dood van Briand. Genève, 7 Maart (V.D.). De Brit9cho minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon heeft voor do journalisten oen korte verklaring ufgelegd in verband met het overlijden van Briand. Simon verklaart o.m. dat slechts weinig politici van den laatsten tijd zich een zoo belangrijke plaats in de geschiedenis hebben verworven als Briand door zijn djenst in het belang van zijn land en door zijn opofferend werk voor do zaak des vredes en der internationale vriendschap. Op dit moeilijke oogenblik der geschiedenis van den Volkenbond kan men het aandenken van Briand niet bctor oeren dan door deze groote instelling te hand haven en te consolideeren. In het bizonder het Engelsche volk, al dus besloot Simon, heeft in Briand een wijzen, loyalcn en grootraoedigen vriend verloren. „Bouwmeester van den vrede". Londen, 7 Maart (H.N.). De koning van Engeland heeft aan den president der Fran sche republiek telegrafisch zijn deelneming betuigd met liet overlijden van Briand. In liet Lagerhuis bracht Austen Chamberlain in warme bewoordingen buide aan de na gedachtenis van Briand, wiens verdienston voor den vrede hij huldigde. Engeland heeft in Briand een warmen vriend verloren. Dc onverwachte tijding van Briand's overlijden is overal met diepe ontroering ontvangen. Dc bladen brengen Briand hul de als apostel des vredes en wijzen op dc verdiensten, die hij zich voor de zaak van den vrede heeft verworven. Macdonald noemt Briand in het telegram, dat hij tot Tardieu richtte om zijn deelneming te be tuigen, don bouwmeester van den vrede, wiens heengaan niet alleen door Frankrijk betreurd zal worden, doch door allen, die van goeden wille zijn. P a r ij s, 7 Maart (H.N.). Het overlijden van Briand heeft overal diepen indruk ge maakt. De avondbladen wijden uitvoerige beschouwingen aan Briand's vredes-politiek waarbij de rechtscho bladen hun standpunt natuurlijk opnieuw verdedigen. Algemeen wordt echter de vooruitziende politiek van Briand gewaardeerd en erkend, dat zijn pan-Europa-plan een grootsche conceptie was, welke ook in de toekomst invloed op de politiek zal blijven oefenen. Van ver schillende staatshoofden en ministers van buitenlandsche zaken werden reeds tele grammen van deelneming met het verlies, dat Frankrijk door den dood van Briand lijdt, ontvangen, waarin tevens hulde wordt gebracht aan de nagedachtenis van den overledene en de verdiensten, welke hij zich voor de zaak van den vrede heeft ver worven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9