HET RUSTHUIS DE LICHTENBERG Fa. M.R.N. OOSTERVEEN LICHT EN LUCHT IN OVERVLOED Reeds thans bijna geheel bezet i TOLSTOI'S „OPSTANDING Leutige liedjes na de pauze VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 RADIOPROGRAMMA S'l A DSNIEUWS Het rienwo rusthuis „De Lichtenberg" aan don Utrechtscheweg, dat hodenmiddag onder groote belangstelling is geopend. Een gebouw waar vele ouden van dagen een mooien levens* avond kunnen hebben Het was gjsteron precies een jaar geleden, dat liet Ned. Herv. Ziekenhuis „De Lichten berg" nabij Duam Fockcnmlaan officieel werd geopend. De toenmalige voorzitter, wijlen de heer G. J. A. Ruys, heeft toen in zijn optimistische toespraak betoogd: „Met een jaar zal ons rusthuis in exploitatie komen'. Op dat moment was daar naasi het ziekenhuis nog alles bosch. Weinigen zullen toen hebben gedacht, dat deze vuur spelling bewaarheid zou v\orden. Inderdaad, bet bestuur van „De Lichtenberg" h«-oft steeds die eene zin van wijlen zijn voorzitter voor oogen gdiouden en is erin geslaagd precies een jaar na dato het Rusthuis offi cieel te openen. Het gebouw is nog wel niet geheel geïnstalleerd, doch toch wol zoo ver gevorderd, orn den vorig jaar uitge 6proken wensch in vervulling te kunnen doen gaan. Zoo waren dan ook gistermiddag, evenals vorig jaar, weer eenige verslaggevers de gast van het Lichtenbergbestuur, teneinde aan den vooravond van de opening het nieuwe rusthuis te kunnen bezichtigen. Do tegenwoordige voorzitter, de heer G. van 1 joogjvcst, heeft ons in deze bijeenkomst do meest uitvoerige inlichtingen verstrekt om trent het nieuwe gebouw en zijn bestem ming. Hij vestigde er allereerst de aandacht op, dal de eerste plannen voor den bouw van het rusthuis nog zijn meegemaakt door wijlen den heer Ruys, wiens heengaan vooi De Lichtenberg een groot verlies is geween Over het nieuwe gebouw thans het vol gende: Het geheel is ontworpen door do heeren H. A. Pothoven en G. van Hoogcvest en uitgevoerd door den heer Pothoven. Binnen tien maanden is thans op de plaats, waai eens een vrij dicht bosch stond, een modern rusthuis verrezen, dat geheel ..is ingericht volgens de eischcn dos tijds en bijwiens bouw de factoren ruimte, licht en lucht een groote rol hebben gespeeld. liet gebouw is, althans voor zoover het de benedenverdieping betreft, in twee dcc Jen te onderscheiden, welk» van elkaar go scheiden zijn door de verschillende dienst vertrekken. De hoofdingang van den rech tervleugel heeft een voorbouw met balcon. terwijl zich links en rechts van den ingang- een breode gang en 5 ruime zit- cn slaap kamers bevinden. Alle zitkamers zijn voor zien van openslaande deuren, welke toe gang geven naar een mooi terras' aan do Z.O.-zijde. In dit deel van het gebouw vin den we bovendien nog 7 appartementen, welke ieder bestaan uit een zitkamer en een slaapkamer, in te richten voor één of 2 personen. Tusschen het voorgedeelte cn den rechtervleugel bevindt zich een zeer ruime hall over de geheele breedte van den zijvleugel, welke aansluit aan een convcr satiezaal. Voorts treffen we in dit deel van het gebouw nog aan een kleinere con ver satie of leeszaal en een groote afgesloten woon hall aan de achterzijde, welke een prachtig uitzicht biedt, benevens een spreek kamer, twee garderobes met voor iedereri bewoner een eigen kast, badkamers (er zijn in totaal 9 badkamers), toiletten, enz. De hoofdingang van het linkerdeel be vindt zich op den hoek van het gebouw dez» geeft toegang tot een ruime hall en van daaruit tot een veertiental zit-slaapkamers op ieder dezer kamers vinden we een hang legkast, zoodanig, dat door middel van oen gordijn of scherm, ledikant *n waschtafel aan het oog vvoiden onttrokken. Ook in «lit deel vinden we de zooeven genoemde eon versatiezaal en woonhall. De dienstafdee ling, welke in dezen vleugel eveneens haar ingang heeft, tvordt gevormd door een ka mer voor de administratie, directrice, 2 per soneelskamers, provisiekamer, kouken. spoelkeuken cn dienkamer, bij welke laatste de ruime eetzaal aansluit. Het is de bcdoe ling, dat de bewoners zoove»l mogelijk deelnemen aan do gemeenschappelijke maaltijden, alhoewel men, indien men dat wenscht, ook de maaltijden In zijn eigen kamer kan gebruiken. De keuken is zeer modern ingericht en van de nieuwste snuf jes op het gebied van keukeninrichting voorzien. lp het sousterrain zijn twee provisieke! dera. vérwarmings en kolenkelders en »n der de zijvleugels twee werk en bergruim ten ondergebracht; deze laatste zijn voor hen, die zélf nog eeiio een en ander willen knutselen. De tweede verdieping bevat eveneens een aantal kamers, welk* bijna gelijk zijn aan die van den bcgancn grond, terwijl zich in het middelste deel van deze verdieping de 20 slaapkamertjes voor lu-1 personeel he vinden, benovens de vertrekken van d" directrice, de nachtzuster en een verband kamertje. De zolders boven de beide zijvleugels zijn ingericht als bergplaats voor meubels e.d van de bewoners, die ieder hun eigen afge sloten vak krijgen toegewezen, liet gebouw bevat in totaal 57 appartementen, waarvan er reeds thans, zooals de'lieer Van Hooge vest ons mededeelde, 51 zijn verhuurd. In het heelc g»houw vindt rncn radio aanslui ting (2 lijnen) benevens automatische tele foon, welke desgewcnscht op de stadslijn kan wonlert aangesloten. Alle kamers zijn zonder een enkele hitzondering voorzien van koud en warm Stroomend water, en een alarm knopje, dut met lichtsignalen in ver binding staat In de keukens vinden we een kruikenmoeder, benevens een warm kast en een spijzenlift. Voor de bewoners ts een electrische personenlift gebouwd, ter wijl voorts 5 ruime trappenhuizen nog too gang geven tot de bovenverdieping. De directrice van het tehuis is zuster C. M. Roose, die vele jaren in Indie bij de zen ding is werkzaam geweest en de laatste jaren in „Moria" te Nunspoet; zij wordt bij gestaan door het hoofd van de huishouding, rnej. Hille Ris Lambera, benevens 7 assis tenten, een hoofd van de keuken met twee hulpen, een administratrice, een een gidi plomeerd verpleegster. Hoewel reeds radio aanwezig is, ligt het in de bedoeling om, zoodra er voldoende hoeren in liet tehuis zijn, in de groote con versatiezaal een biljart te plaatsen, terwijl er ook plunncn zijn om in de toekomst te komen tot de stichting van een bibliotheek. Op de gangen vinden we nog inhammen, waar men een gezellig zitje heeft. Voor hen, die hun ouders komen bezoeken, zijn in net gebouw iogeerkamertjees ing»richt, terwijl er ook aparte spreekkamertjes zijn. Hoewel het bestuur geen leeftijdsgrens heeft bepaald voor degenen, die in dit te huis wenschen verzorgd te worden, kunnen zij, die aan een chronische kwaal lijden, niet worden opgenomen. Het gebouw is dus eigenlijk een groote flat mét verzorging van de bewoners. Eenmaal in de veertien dagen zal, zoo lang er voor het ziekenhuis en rusthuis nog geen kapel is. voor de bewoners die niet ter kerke kunnen gaan. indien zij dat wen schen, een kerkdienst worden gehouden, waarin de vier Ned. Hervormde predikanten alhier predikbeurten zullen vervullen. Tot slot vermelden wij nog, dat de bouw van het rusthuis is aangenomen door do N.V. F. Hoogevest's Aannemersbedrijf; het schilderwerk is van de firma De Vaal; elee trischc installatie van de firma Schooleman: verschillende lichtornamenten van de sier- kunstenares mej. Klebcr, uit Amsterdam; centrale verwarming: Iiuygen en VVessel, en de stoffeering van de firma v. Achterbergh, terwijl de rieten meubelen vervaardigd zijn in de Johannastichting te Arnhem. Vermeld zij nog, dat de vloïren van een bijzonder procédé zijn, dat geen gevaar oplevert voor uitglijden, n.l. het duralinieth, dat vervaar digd wordt van afval der kunstzijdefabric ken, vermengd met chloormagnesia. Op de openingsplechtigheid, welke heden middag onder groote belangstelling heeft plaats gevonden, komen wij in ons blad van morgen nog nader terug. DE EERSTE AARDBEIEN. Gisteren zijn op de fruit- en groentcnvei- ling alhier de eerste aardbeien aangevoerd door H. v d. Baarn uit Soest. Do prijs be droeg 7 cent. ZIEKENHUIS 'DE LICHTENBERG. Uitbreiding noodig. Naar de voorzjjipr van De Lichtenberg ons mededeelde, ia^iet ziekenhulp „De Lich tenberg* thans gowel bezet, Hë^anntal pa tién ten is zelfs zóó gestegen, dat men de bestuurskamer hoeft moeten inrichten voor zu8terkamer. terwijl in de zusterkamor de kinderzaaP is ondergebracht moeten wor den. De kamer van den geneesheer direc tour heeft men bezet mot drie bodden, zoo dat de aanbouw van een nieuwen vleugel zeer noodig is. Fragmenlemuilbeelding door hel echtpaar van HovemHopper voor „Ons Belang" Een zeer talrijk publiek, dat de zaal van „Arnicitiu" nagenoeg geheel vulde, heeft gisteravond voordiachtkunst mogen aan schouwen van mevrouw Rika van Hoven- Hopper en Jacques van Hoven, die optra den voor de Voreeniging van Onderofficie ren „Ons Belang Tot de aanwezigen behoorden o. a. de zustorufdeelingcn uit Utrecht, Socsterborg en Harderwijk, eonige hoofdbestuursleden en de besturen van instellingen van ..Ons Belang", die, evenals dr. R. Miodema docent dor vereoniging in het bijzonder wolkom goheelen werden door Ion heer A. A. Maljcrs. voorzitter van de afdoeling Utrecht. Spreker wees er op. dat deze kunstavond bedoeld was als besluit van de cursussen in djt seizoen, die hopelijk ook in de toekomst zouden worden doorgezet. „Opstanding" van Leo Tolstoï. Het echtpaar van Hoven—Hopper gaf een viertal fragmenten uit „Opstanding", het Russische meesterwerk, waaraan de naam van Rika Hopper zoo nauw verbon den is en dat enkele jaren geleden in zijn geheel in onze stad reeds voor het voet licht word gebracht. Aan die fragmentarische uitbeelding ging een korte uiteenzetting vooraf van Rika van Hoven—Hopper omtrent de beleekenis nis mensch en als dichter van den auteur. Zeer sterk beeft zij daarbij op den voor grond geplaatst, dat Tolstoi's kunstgéwroch ten van den eersten tot den lantsten regel van een bijzondoren waarheids drang doortrokken zijn. De kunstenaar be zat de groote gave van zelfwaarneming en zelfbclcving: in zijn werk komt geen en kele held voor geen enkele mcnsch wordt met verheerlijkte oogen bezien. Nimmer is hij sentimenteel, uiterlijk effect is hem niet bekend. Voor Tolstoi, wiens biographic nauwgezet gereleveerd wordt, was het menscheüjk leven wél onpeilbaar, doch niet troebel. De meest sprekende en ook treffende fragmenten uit „Opstanding" werden ver volgens uitgebeeld Het waren de ontmoe ting van Katusha en Dimitri op den Paaschavond, de scène, waarin de opstan ding in prins N'ekludoff gekomen is en waarin hij boete wil doen. Katusha heeft de verleiding geen weerstand kunnen bie den, komt van kwaad tot erger en wordt door de jury, waarvan haar verleider deel uitmaakt, wegens diefstal veroordeeld tot een vierjarige opzending naar Siberië. Het derde taferoel bracht ons daarheen voor het aanschouwen der gevangenis scène. Daar kreeg Rika Hopper eerst go«-d de gelegenheid haar talent te ontplooien en zij heeft dat ook gisteravond weer meester lijk gedaan. Zij is dan het half wezenlooze. afgedwaalde en afgedaalde type. de vrouw, die zich in haar isolement anders voelt dan de mensch. En zij uit dat ook zelf. als zij uitroept: „Ik ben het niet meer!" Zij is ruw, voelt zich verstooten uit haar vroe gere leven en geeft zich over aan een boven matig drankgebruik. Jacques van Hoven speelt naast haar een spel der wroeging: ook hij is thans door de opstanding overmeesterd en ziet zich heengezonden, ondanks zijn nieuwe, van berouw getuigende, bedoelingen. In het vierde en laatste fragment volgt dan de ontknooping. Het voorgevallene is te zwaar geweest, hooft een onoverbrugbare kloof geschapen tusschen twee levens, die mogelijk bij elkaar gepast zouden hebben, doch thans ieder hun eigen weg volgen. Beide acteurs hebben voortreffelijk spel pegeven in het stuk, dat reeds jaren en jaren op hun repertoire voorkomt. Dat mis schien juist daardoor steeds beter begre pen en weergegeven is geworden en waar in geen enkele nuance verloren gaat Na de pauze trad het kunstzinnige echt paar wederom op, maar thans in een geheel ander gonre tooneelwerk. Dat deze kunste naars veelzijdige talenten bezitten, kwam duidelijk aan het Jicht in dij selectieve programma, want riü was het R*1ka Hopper, die bekende humor^ische liedjes zong met een Jeugdige charme en was het Jacques von Hoven, die enjtgle aardige berijmde grappen voordroeg. Beiden mochten zich in veel succes verheiifjèn; om „MÏèke's over peinzing in het hooiland," waarbij Rlka Hopper met een rood jak en een zonnehoed in het hooi zat, hoeft men hartelijk ge lachen! Was het voor de pauze de ernst, daarna heeft de luim gedomineerd. Het aan het slot gesproken dankwoord en de gebrachte bloemenhulde aan mevrouw van Hoven—Hopper werd door één krach tig en zeer zeker verdiend applaus vergezeld. NJR.) CHRISTELIJKE REISVEREENIGING. Propoganda-avood. Gisteravond hield de afdceling Amers foort van de Ned. Christelijke Reisvcrecni- ging in één der zalen van Eben Haézcr eun propaganda uvond welke georganiseerd was in verband met de jubileum sterreizen, wel ke dezen zomer naar Zwitserland zullen worden gehouden. De voorzitter, Ds. M. G. Gerritsen, 6prak een kort openingswoord, waarna de heer R. P. Bans uit den Haag, voorzitter van de commissie voor de reizen, aan de hand van een serie schitterende lichtbeelden ver telde ov*r Zwitserland, dat met 13 groepen, elk onder leiding van een hoofdbestuur? lid of ex-hoofdbestuurslid zal bezocht wor den Men heeft gemeend het 10-jarig Jubileum niet beter te kunnen gieren, dan ln do lijn der vereeniging, n.l. „op reis" en dan naar die streken, waar do attractie van het tou risme ligt, n.l. Zwitserland. Op 4 Augustus zal dan de groote dag zijn. Do 13 groepen, die 13 verschillende stand plaatsen hebben, van waaruit tochten wor den gemaakt, komen dien dag samen te In terlaken. Het was een tntoressante causerie, waar voor Ds. Gerritsen in zijn slotwoord dank bracht en waarin hij de vergadering, die vrij goed was bezocht, opwekte tot deel name aan dit reisfestijn. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tweede film vertooning van: „Hoe de Dempo gebouwd werd." Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 22 Maart as. In „Amicitia" oen tweede ver tooning plaats hebben van de film: „Hoe de Dompo gebouwd werd." Deze herhaling is noodzakelijk gebleken in verband met het. groote aantal tcleurge stelden bij de eerste voorstelling. Nadere bijzonderheden treft men in een annonce in dit blad. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE GEHEELONTHOUDING. Op Vrijdag a.s. Vrijdagavond wordt in Eben Hoözor een propagunda uvond gehouden door do drie Christelijke drankbestrijdersorganisaties, waarbij de Chr. Zangverecniging Excelsior haar medewerking verleent. Als sprekers zullen optreden Ds. l'oprna, Ds. van Krevc Ion en de heer Theo Smits, voorzitter van den Jong. Chr. Geheelonthoudersbond. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Ter zake van oplichting is tegen iemand te dezer stede proces-verba al opgemaakt. Door de politie te Arnhem is naar hier overgebracht een man, die verdacht werd van dietstal van een rijwiel. De aangehou dene heeft een volledige bekentenis afge legd en is daarna op vrije voeten gesteld. D a g e 1 ij k s City Theater, Westsingcl 7. Vertooninj. van „Nooit weer Liefde." Rembrandt Theater, Lang os trant. Verton ning van „De Terugkeer van dr. Fu Man chu." Museum Flehite, VVestsingel. (Uitgezon derd dos Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw The<»s Vereeniging. Regen tesse laan. lederen dag van 6— 8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal. Nieuw straat 24. Vrodesbibliotheek. Arnhomschewog. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 10 Maart Hotel Nationaal." Bestuurders bond Amersfoort Bond v. Overheidsper soneel, lezing J. v. d. Knaap over: „Waarom politiek onufhankelijk georganiseerd." 8 uur. 10 Maart Amicitia. Amersf. Kunstkring 4e Abonn. concert Ethel Bartlett cn Rae Robertson (pianisten). 8 uur. 10 Maart Theosofische Loge. Propaganda avond Spirit. Ver. „Harmonin." 854 uur. 11 Maart. Hotel Monopole. Jaarverg.ide ring Mij. voor Nijverheid en Handel. 8 uur. 12 Maart Amicitia. Soirée Gymnasium L. E. A. 12 Maart De Valk. feestavond II V C. 12 Maart. Clubloka* I Leusderwog 109 Jaarfeest Voetbalvercenigi- g „Am-word*." 12 Maart Markthal GviYinasiickuitvoe ring „Jahn" voor workioozen. 8 uur. 14 Maart De Valk. Ncd. Bopd v. Knpptrs personeel, Kapdemonstraties. 7 uur. 14 Maart Hotel Monopole. Lezing Frod Frij over: „Talenkennis en de Techniek." S'/t uur. 14 Maart. Tbcosof. Loge. Genootschap Ne derland-Frankrijk. Lezing dr. Ktienne Guil hou: „Dun prix Goncourt A lautre." 8 uur. 15 Maart Amicitia. 't Nut Gocthe-her- denking door Herman Poort 8 uur. 16 Maart Amicitia. Uitvoering A. G. V Victoria. 7JZ uur. 17 Maart Amicitia, Amersf. Kunstkr.ne Voordracht Charlotte Köhler: „Stervend Europa." 8 uur. 17 Maart. Markthal. Willy Derby avond, uitgaande van de V.A R.A. 8 uur. 18 Maart De Valk. Ontspanningsavond voor werkloozen. 8 uur. 20 Maart De Valk Propaganda filmavond Arbeiders Jeiigdcrntrnle. 7'4 uur. 22 Maart Remon9tr. kerk. Muzikale Wij dingsavond van het Löfler-kwartet 8 uur. 22 Maart. Amicitia. Vertooning door de Rotterd. Lloyd van de film „Hoe de Dempo gebouwd werd." 8 uur. 26 Maart Do Valk- Fecstuvond Frieseh* Selskip. - E KOFFIETAFEL: Gebakken bokking. MIDDAGTAFEL: Stokvisch met rijst en geliuite uien en mosterdsaus. Wentelteefjes. Koffia prijzen: 50-70-75-80-90-100-1.10-1.20 per pond. 23 April. De Valk. Padvindstorsmatinée. 2j/s uur. UTRECHT. 13 Maart Stadsschouwburg. Kon. Vor. Hot- Nodorl. Toonccl, opvoering van„Süss, do Jood." 7V\ uur. ZEIST. 10 Maart Concertznal Figi Het Nederlnnd- sclie Trio (abonnementsconcert). 8 uur. 12 Maart. Hotel Figi Alg Led'nvt-rg-*de ring Rljw iolpudvorooriiging U. M. O. 2'/a uur. 12 Maart Concertzaal Figf. N.V. Het Schouwtooncel. opvoering van: „Een goede buur is beter dan8 uur. 1 Hilversum: Vrijdag 11 Maart. 6.457.00 en 7.30—7.45. V.A.R.A. Gymnas tieklcs. 8.U0 Gramofoonplaton. 9.00 Concert V.A.R.A.-septet o. L v. Is. Eyl. 10.00V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voordracht door Minny, Erfmann. 10.30 V.A.R.A.-septet. 1100. Voordracht (vervolg). 11.1512.00. Concert (vervolg). 12.0112.30. Granuïfoonmuziek. 12.302.00 Het A.V.R.O.-Klein-Orkeat on-' der leiding van Nico Treep. 2.002.30. Uitzending voor scholen. Hans' Martin: ..HollandIndiê vliichton. 2.30300. A.V R.O. Klein Orkest 3 K)4.00 Gramofoonmuzick. 4.00—V.A.R.A. Piano-recital door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.00V.A.R A.-orkest o.l.v. H. de Groot en gramofoon platen. 6.45 Dr. I Tinborgen: Het beginselpro gram der S.D.A.P. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8.00 V.P.R.O. Ds. E. J. v. d. Brugh: Faust- cursus. 8.30 Haydn-concert. „Amsterdamsche Vocaal kwartet" (sopraan, alt tenor en bas), m.m.v. A. Adcma (piano). 9.00 Voordracht door ds. A. Vorster. 9.30 Vervolg concert. 10.U0 Vnjz. Godsd. Persbureau. 10 05 Vaz Dias. 10.15 Voorlezen door ds. E. D. Spelberg» 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 V.A.R.A. Gramofoonplaten. Huizen. 8.00—9.15 K.R.O. Gramofoonplaten. 10:00 K.R.O.-kunslensemble o.l.v. Luston- houwer. 11.30 Voor zieken en ouden van aagon. 12.15 K R.O.-kwintet speelt oude schla gers. I.452.30 Gramofoonplaten. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 Concert Stafmuziek 1e R. I. o. v. S. P. van Leeuwen. L. v. d. Hulst (voor dracht). 7.10 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 K.R.O.-orkest o. I. v. J. Gerritsen. O.a. Andante uit strijkkwartet op. 11, Tschaikowsky. 8.45—9.15. Louise Wijngaarden (viool) en Joh. Ligtelijn (piuno). O.a. Sonate F-Dur, Mozart. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg concert O.a. Poèmes de mai, Mouton. 10.00 Sonate op. 96, Beethoven (vlooi en piano). 10.30 Vervolg concert O.a. Ouverture „Prometheus'Beethoven. II.0012.00 Gramofoonplaten. OMREKENINGSKOERSEN. Ofi. Nol Niet Off. Not 9 Maart 10 Maart 12 uur Londen9.27 9..8% Berlijn 59.25 59.22% pa«ïis9.763,4 9.77% Brusse'34.58 34.58 Znr ch48.15 48.20 Wecncn Kopenhagen50.10 51.— Osio 49.60 50.60 Stockhom50.10 11 10 New York2.48.85 2.48.65 Medegedeeld door de Rott Bankverecnigina

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3