AM ERSf ÖOffiTSCH DAGDIAD HINDENBURG'S VOORLOOPIGE ZEGE NA DEN ONBESLISTEN STEMBUSSTRIJD Dinsdag 15 Maart 1932 30 e Jaargang No. 220 DERDE BLAD „UUR DER AFREKENING KORTEN TIJD VERSCHOVEN" EEN VOORSTEL VAN HUGENBERG Dr. Gehrecke over den uitslag GROOTE OPSTAND IN MANDSJOERIJE China weert zich .DE EEMLANDER." De nazi's achten de dagen van het systeemsBrüning geteld Leiding van 's lands zaken opgeëischt B e r 1 ij n, 14 Maart. (V. D.) Het resul taat der gisteren gehouden verkiezingen voor het rijkspresidentschap wordt in Bor- lijnsche rcgeeringskringen als een groote overwinning voor den rijkspresident von Hindenburg beschouwd. De beslissing is reeds gevallen: Von Hindenburg blijft rijks president. Er wordt verder op gewezen, dat Hitier belangrijk minder stemmen heeft ge kregen dan hij zelf tegenover buitenland fiche journalisten heeft durven hopen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat de achter Hindenburg staande partijen haar kiezers allen naar dc stembus hebben ge bracht München, 14 Mêaart. (V. D.) De pers dienst van do rijksleiding der nationaal- socialisten deelt in verband met don uitslag der presidentsverkiezing o.a, het volgende mede: Door verhindering van propaganda, door het verbieden van kranten, het verbieden van redevoeringen en het in beslag nemen van verkiezingsgeschriften van allerlei soort is het den huidigen machthebbers nog een maal gelukt een deel van het Duitsclic volk in een bedriegelijke hoop te verstrikken en het uur der afrekening voor korten tijd te verschuiven. Desondanks heeft reeds deze verkiezing duidelijk het bewijs geleverd, dat de dagen van het systeem geteld zijrn De regeering-Brüning is voor de geheele we reld duidelijk een minderheidsregiering ge worden, die volgens de geldende democrati sche grondwet onmiddellijk moet aftreden. Het stemmen-aantal van het zwart-roode front is van 24.4 tot 18.6 millioen vermin derd, terwijl de stemmen van de nationaal- socialisten van 6.4 tot 11.3 millioen zijn ge stegen. De nationaal-socialistische beweging is uit deze verkiezing als verreweg de grootste partij te voorschijn gekomen cn heeft zich hiermede het recht op de poli tieks leiding van het rijk veroverd. Haar parool luidt evenals voorheen: Aanval. De Duitsche verkiezingen per radio. Eén onzer medewerkers schrijft: Om 6 uur Zondag was de stembus gesloten en om eonige minuten over zessen kon de Duitsche draadlooze dienst reeds een uitslag van een kiesdistrict geven: het resultaat van de stemmen, die boven op de Zugspitze in de bus waren gestopt. En van dat tijdstip af aan volgden de uitslagen elkaar in ge geide volgorde op. Eerst van kleinere ge meenten, waarvan hét totaal aantal stem men niet meer bedroeg dan eenige duizen den en die dus nog geen indruk konden geven van de onderlings stemverhouding der candidaten. Omstreeks 7 uur begon het zoo'n beetje te druppelen, maar na achten stroomden dc uitslagen pas bij groote aan tallen tegelijk binnen, zoodat de omroeper, die voor de microfoon van Kónigswuster- hausen de benijdenswaardige taak had Mm het Duitsche volk op de hoogte te brengen van de uitslagen, het in den aanvang haast niet af kon. Men ging toen het systeem toe passen, dat men geheele kieskringen aan de openbaarheid prijs gaf en daardoor kon men zich omstreeks half tien, tien uur, een voor loopig oordeel gaan vormen omtrent den stand van de situatie. Er werd blijkbaar razend vlug gewerkt in de stembureaux, want om de vijf minuten kwam er wear oen nieuwe uitslag met een dikke millioen stemmen. Met spanning zal men in Duitschland en ook natuurlijk daarbuiten (de zender te Weenen was ook aan het Duitsche zender net aangesloten) het verloop hebben gevolgd, te meer omdat het in den aanvang nog lang niet zeker was, hoe de uitslag zou zijn. De eerste kieskringen meldden wel een abso lute meerderheid voor den grijzen presi- Rijkskanselier Brüning aan de stembus. dent von Hindenburg en het was aan de stem van den omroeper te hooren, dat hem dat vreugde deed, maar daarna kwamen er eenige groote steden, die de balans deden overslaan, wel niet in het voordeel van Hitler, want daarvoor bleef deze tc veel in sternmental bij von Hindenburg ten achter, maar in dier voage, dat de aftredende president niet meer de absolute meerderheid bad. Het begon langzamerhand vast te staan, dat Hitier het niet zou halen. Uit de eerste totaaltellingen bleek wel, dat de leider vier nationaal-socialisten geen kans maakte daarvoor bleef hij te veel bij Hindenburg achter. Het ging dus alleen over de vraag, in hoeverre Hindenburg de absolute meer derheid zou behalen, want daarom ging het ten slotte. Een oogenblik leek het erop, dat het zou gelukken. Omstreeks elf uur kwam er een totaaltelling, die aantoonde, dat Hin denburg niet veel stemmen meer noodig had om herkozen te zijn. „Hindenburg", zoo zei de omro?per, „ist jetzt knapp an die absolul Mehrheit". Maar daar stond tegenover, dat van de meeste groote steden de uitslagen nog moesten binnen komen cn dc vcrwacli ting was, dat die wel een meerderheid voor Hitier zouden opleveren. Zoover heeft de leider der nazi's het ech ter niet gebracht, maar dc uitslagen van de districten Potsdam I en II en de stad Ber lijn hadden een dusdanige stemmenverdee- ling, dat het zeer do vraag werd, of Hinden burg de absolute meerderheid wel zou halen. Iloe later op den avond het werd, des te minder zeker werd dat. Tegen twaalf uur waren er 27 kiesdistricten bekend en daar van had in 18 Hindenburg dc volstrekte meerderheid verkregen. Het werd toen dus wel dubieus, of er een beslissing zou vallen en het vooruitzicht van een herstemming werd eigenlijk hoe langer hoe zekerder, vooral toen de omroeper mededeelde, dat de kiesdistricten, die nog ontbraken, geen go- wicht meer in de schaal konden leggen. Dat* was omstreeks half een en toen kwam Hin denburg aan dc volstrekte meerderheid nog 200.000 stemmen te kort, een aantal, dat hij waarschijnlijk in do laatste districten niet meer zou inhalen. Wij zijn toen maar naar bed gegaan, in het vrij zekere vooruitzicht, dat er een her stemming noodig zou zijn, tenzij de nacht de ontbrekende 200.000 stemmen nog mocht opleveren. Het is niet gebeurd. Hindenburg is nog wel wat ingeloopen, maar verder dan een tekort van 170.000 heeft hij het toch niet kunnen brengen. Met dat al heeft de Duitsche draadlooze dienst weer eens keurig werk verricht. Hindenburg zelf over den uitslag tevreden. Berlijn, 14 Maart. (V. D.) Rijkspresi dent von Hindenburg heeft gisteravond tot ongeveer elf uur naar de uitzending der verkiezingsuitslagen per radio geluisterd en heeft zich toen ter ruste begeven. De ver kiezingsuitslag werd hem hedenmorgen te 7 uur' medegedeeld. Hij gaf uiting aan zijn groote voldoening over deze uitslag en deelde de Hindenburg-commissie mecle, dat hij ook voor de tweede verkiezingsronde een candidatuur aanvaardt. De socialisten content. In sociaal-democratische kringen is men over het resultaat der verkiezing zeer vol daan cn men ziet daarin een gunstig voor- teeken voor de verkiezingen, die binnenkort in Pruisen gahouden moeten worden. Zoouls bekend, steunt de tegenwoordige Pruisische regeering voornamelijk op de sociaal-demo craten en het centrum, zoodat de kans, dat de tegenwoordige re-geering in Pruisen ge handhaafd zal blijven, op grond van den uitslag dor presidentsverkiezingen groot is. Hitier nog stoeds strijdlustig. München, 14 Maart. (H. N.) Adolf Hitler heeft vanmorgen een oproep tot zijn partij gericht, waarin hij zegt, dat de aan val op het centrum en het Marxistische front terstond in den scherpsten vorm moet worden hervat. Hitier, wijst er op, dat hij in zijn verkiezingsredevoeringen reeds ver zekerd heeft, dat, onverschillig hoe de uit slag van dc stemming op 13 Maart zou zijn, de nationaal-socialisten op 14 Maart weer aan den arbeid zouden gaan. Men moet thans geen andere overwegingen meer laten gelden. Het is thans de taak, de nationaal- socialistische propaganda te herzien. De eerste verkiezingsstrijd is geëindigd, de tweede begint. Hitier verklaart, dat hij ooi* dezen persoonlijk zal leiden. Hoe Amerika reageert. N e w-Y o r k, 14 Maart (H. N.) Volgens een bericht uit Washington betuigde men in politieko kringen aldaar zijn voldoening over het groote aantal stemmen, dat op Hindenburg is uitgebracht Wel betreurt men het, dat hij niet reeds bij do aerste stemming gekozen is, aangezien daardoor de politieke spanning nog tot April zal voortduren in Duitschland. Intusschen wordt aan de herkiezing van von Hinden burg thans niet moer getwijfeld. Een be kend senator, dc heer Pittmann, verklaarde aan de pers, dat men Hindenburg als een soort George Washington beschouwt Ieder een weet natuurlijk, dat von Hindenburg naar annulering van de schadevergoedings schuld cn herziening van het verdrag van Versailles streeft. „Hot gezonde menschenverstand heelt het gewonnen". Londen, 14 Maart. (H. N.) Daar de cijfers van de verkiezingen in Duitschland eerst laat bekend werden, volstaan do bla den met het weergeven van de berichten hunner Berlijnscho correspondenten. Bijna alle bladen achten de herkiezing van von Hindenburg verzekerd. Slechts dc Daily Mail vormt een uitzondering. Dit blad ves tigt de aandacht op het groote aantal der aanhangers van Hitier, laat echter niet na een saluut tc brengen aan den grijzen rijks president, die zich door zijn plichtsgevoel gedrongen heeft gevoeld een candidatuur te aanvaarden. Hoa ook de einduitslag moge zijn, aldus schrijft dit blad, de geheele we reld heeft slechts den wensch, dat Duitsch land op een gezonden grondslag zal herstel len en in staat zal zijn zijn deel bij te dra gen tot de oplossing van de internationale moeilijkheden. De News Chronicle ziet In den uitslag een overwinning van het ge zonde menschenverstand op het onverstand der nationaal-socialisten en communisten. Een herkiezing van von Hindenburg zal in geheel Europa een gevoel van verluchting teweeg brengen.Toch is de verdeeling van de stemmen een waarschuwing, dat de adempauze, welke thans bereikt is, slechts tijdelijk zal zijn, indien de ontzaglijke cco nomische last, die op Duitschland gelegd is, niet verlicht wordt. Groote belangstelling in Frankrijk. P a v ij s, 14 Maar t. (H. N.) Voor den uitslag der presidentsverkiezingen ir Duitschland was dc belangstelling hier bui tengewoon groot en alle bladen brengen daarover uitvoerige berichten en beschou wingen. De Petit Parisien is van oordeel dat het .succes van von Hindenburg de meest optimistische verwachtingen heeft overtroffen. Von Hindenburg heeft een be- siiste overwinning behaald, zooal niet vol gens de cijfers, dan toch moreel. Dc dag van gisteren is beslist gunstig voor den rijk3 president geweest en dit zal ongetwijfeld in hoog» mate invloed op de kiezers bij dc her stemming oefenen. Le Journal stelt vast, -lat één ding zeker is. Hitler is ver verwijderd van dc overwinning, waarop hij rekende of voorgaf te rekenen. Een aanmerkelijke wij ziging van de algemeene politiek van Duitschland is thans bij de reeds verzekerd schijnende herkiezing van von Hindenburg niet te verwachten. Echter wijst het blad er op, dat dc overwinnaar van Tannenberg en Hitler hetzelfde doel voor oogen hebben, de annuleering der schadevergoeding, de herziening van het verdrag van Versaillos en de afschaffing van de sanctie van dit Verdrag. Tusschen beiden bestaat slechts verschil ten opzichte van de toepassing der midde len. In do Echo de Paris geeft Pertinax, nurksch als altijd, als zijn opvatting te ken nen, dat hef den rijkspresident slechts met de grootste moeite is gelukt de eerste plaats in te nemen. Zelfs indien 400.000 stemmen meer op hem waren uitgebracht, dan zou dit beteekenen, dat de partijen, die voor de prde zijn, in Duitschland over een meerder heid van 1 beschikken. De waarborg tegen de revolutionaire partijen van uiterst rechts en links is dus slechts gering. Hitier beteekent een onmiddellijk gevaar, terwijl het tegenwoordige- stelsel voor de toekomst op zijn minst groote onzekerheid beteekent. De socialistische Populaire schrijft, dat on danks de handig uitgebuite ellende van het Duitsche volk Hitier toch npg minder dan van het aantal uitgebrachte stemmen heeft verkregen. De ware overwinnaars van Hitier zijn de socialisten. L'Oeuvre stelt vast, dat hot dreigende gevaar, dat Duitsch land zich op een- gevaarlijken weg zou he geven, bezworen is. GEORGE EASTMAN OVERLEDEN. Rochester, (Staat New York), 14 Maart. (V. D.) De stichter van de bekende Eastman Kodak-company, George Eastman, beeft door een schot in het hart een einde aan zijn leven gemaakt. Eastman was laatstelijk directeur-generaal der maat schappij. O. m. heeft hij het procédé van dc droge'plaat uitgevonden. Naar nader bekend wordt, heeft Eastrnan in de laatste drie jaren gesukkeld. Zijn ver mogen wordt op 500 millioen dollar ge schat. Hij heeft een briefje achtergelaten met de woorden: „Mijn werk is gedaan, waarom nog wachten?" „Geen tweede stemming, maat Rijksdagverkiezingen" HUGENBERG Berlijn, 14 Maart (V.D.) Blijkens den voorloopigon officicelcn verkiezingsuitslag bedraagt het totaal aantal uitgebrachte gel dige stemmen 37.660.394. Dit beteekent. dat dus ongeveer 87% van het kiezerscorps aan do verkiezing heeft deelgenomen. Hiervan kreeg Von Hindenburg 49,6%; Hitier 3014: Thalmann 13,3%; Düsterberg 6,854 cn Win ter 0,3%. Een voorstel van Hugenberg: Goen tweede stemming, maar Rljksdagverkiczingen. De angst voor de veranderingen, die aan de wisseling van het Rijkspresidentschap verbonden zouden kunnen zijn, heeft eon paar millioen kiezers van de nationale op positie, die tegenstanders van het huidige systeem zijn, ertoe bewogen vóór den veld maarschalk Von Hindenburg tc stemmen. Bij de tweede ver kiezing zal eenvou dig de meerderheid beslissen. Men kan erop rekenen, dat de gencraal-veld- maarschalk Von Hindenburg in twee de instantie gekozen zal worden. Hugen berg komt dan tot de conclusie, dat veel nadeel, onder linge strijd en ver dere moeilijkheden voorkomen kunnen worden door op Mei a.s. behalve dc verkiezing van den Pruisischen, Beier- schen en Würtembergschen Landdag ook de te ontbinden Rijksdag opnieuw te kiezen. Op deze voorwaarde zou een wet aangenomen kunnen worden, waardoor de verkiezing van gisteren do waarde van een verkiezing in tweedo ronde krijgt, waardoor Von Hindenburg tegelijk herko zen is verklaard. Do nationale oppositie zou in een dergelijk plan kunnen toestem men aangezien zij spoedig op eenvoudiger en afdoender wijze een juister proef krijgt van den vvcrkelijken stand der verhoudin gen. Het Rijksdaglid van de Landvolk Partij, Dr. Gehrecke, de voorzitter van de Hin denburg-comihissie heeft medegedeeld, dat hij hedenmorgen een bezoek bij den Rijks president heeft gebracht die vcrklaardo. dat hij vanzelfsprekend bereid was, ook voor de tweede verkiezingsronde zijn candida tuur te houden. In dit reeds vroeger geuit voornemen is Von Hindenburg gesterkt door het groote vertrouwen, dat lo kiezers in hem hebben getoond. Dr. Gehrecke gaf eveneons uiting aan zijn tevredenheid, al had hij dan ook gehoopt, dat reeds de eer ste stemming de eindoverwinning zou bren gen. Het feit, dat nog een gering aantal stemmen hieraan ontbrak, schrijft Dr. Gehrecke loe aan de mecning van vele kie zers van Düsterberg, die geloofden, hier door bij de tweede verkiezingsrondo de po sitie van den Duitsch-nationalcn partij-lei der te versterken en Hugenberg gelegen heid te geven, druk uit te óefenen. Hitier aanvaardt een tweede candidatuur. De persdienst van de N.S.D.A.P. deelt mede: Maandagmiddag heeft te München een bespreking plaats gehad van de leiders der N.S.D.A.P. onder voorzitterschap van Adolf Hitler. Hitler verklaarde zijn candidatuur voor de tweede verkiezingsronde tc hand haven. Zaterdag zal te München een bijeen komst van gouwleiders der N.S.D.A.P. ge houdens worden, bij welke gelegenheid de technische zijde dor nieuwe propaganda campagne zal worden besproken. Een oproep van de Relchsbanner. De republikelnscho organisatie „Relchs banner Schwarz-Rot-Gold" hoeft den volgen den oproep tot haar leden gericht „Bij de eerste verkiezingsronde om het presidentschap der Duitsche republiek is Hitier verslagen. Weinig had hot gescheeld of Hindenburg was reeds bij do eerste ver kiezingsronde gokozen. Uw onvermoeide plichtsbetrachting en strijdmoed, uw poli tiek verstand heeft den tegenstanders der democratie een zware nederlaag bereid. Het nationaal-socialisme heeft zijn slag aan dc Manie verloren. Hitier wordt nooit Rijkspresident. Voor deze daad zal do ge schiedenis u, Reichsbannerkamcraden, dank weten. In trouwe kameraadschap ge denken wij dc offers, die deze zware strijd van ons heeft geëischt. Do tegenstunders hebben een harde klap gekregen, doch zijn nog niet voorgoed verslagen. Geeft hem thans geen rusttijd. De eerste slag is voor bij. Wij marcheeren naar den tweeden slag en ons parool is: Voorwaarts naar de over winning". 'Alle Japansche garnizoenen zijn gemobiliseerd Moekden, 14 Maart. (V. D.) Uit ge heel Mandsjoerlje worden ernstige onlusten gemeld. In de Westelijke zóne van den Chi- nceschen Oosterspoorweg zijn overal Chi- neesche troepen tegen de nieuwe regeering in opstand gekomen. Alle Japansche garni zoenen zijn gemobiliseerd. De Japansche troepen marcheeren ten "declo reeds tegen de Chineesclie troepen op. Te Moekden zelf trokken de Chineezen in groote groepen door de voorsteden, bedreig den Japansche onderdanen en plunderden talrijke zaken cn huizen. In de omgeving van het Japansche hoofdkwartier werd een aantal huizen in brand gestoken. Te Mansjoeli hebben de Chineesclie troe pen do geheele stad leeggeplunderd. De Ja pansche commandant werd vermoord. Een regiment van het Chineesclie Hailoeng Kiang leger te Peiho is opgetrokken naar Tsitsikar, ten einde do aldaar gelegerde Ja pansche bezettingstroepen aan te vallen. De versterkte stad Erloetoen in het bin nenland van Mongolië is evenals twee an dere Mongoolsche steden eveneens door on geregelde Chinecsche troepen en bandieten bezet en finaal leeggeplunderd. DE .A.S. VERKIEZINGEN IN PRUISEN. Een mandaat per 50.000 kiezers. B e r 1 ij n14 Maart. (V. D.) Bij de hedenmiddag gehouden bespreking is vast gesteld, dat een mandaat zal worden toege kend per 50.000 kiezers bij do verkiezingen, welke den 24en April a.s. voor den Pruisi schen Landdag zullen worden gehouden. Dit beteekent dat het aantal zetels van 450 tot ongeveer 375 vvorclt teruggebracht, het geen geschiedt uit bezuinigingsoverwegin gen. ENGELAND V/EERT FRANSCHE AARDAPPELEN. Londen, 14 Maart. (H. N.) De Engel- sche regeering heeft een invoerverbod voor aardappelen uit Frankrijk uitgevaardigd op grond van het feit, dat in Frankrijk reeds sedert jaren een ziekte onder de aardappelen voorkomt, welke naar Enge land overgebracht zou kunnen worden. Staatssecretaris Dr. Meiszner bij hot verlaten van het stemlokaal

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9