J. A. SCHOTERMAN Zn. 1 Spiervorming Hflfm St. EMILION A. H. van NIEUWKERK N.V. beekensteinsckel. 10 UTR.STRAAT 17 - WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 TEL. 145 GEWAS 1928 per flesch f 1.40, per anker f 56.- HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN Een nieuw onderzoek gelast DE L00NENIN DE TEXTIEL INDUSTRIE ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WEESrERKARSPEL Vijf gewonden BRAND TE ZUTPHEN GROOTE BRAND TE BL0EMENDAAL In onze toonkamers steeds voorradig enorme sorteering CLUBFAUTEUILS HUMORHOEKJE De zaak in hooger beroep voor het Hof te Leeuwarden Leeuwarden, 17 Maart, Het gerechts hof alhier heeft heden in hooger beroep be handeld de zaak tegen don machinist en rangeerder, die beiden veroordeeld waren door de rechtbank te Groningen tot een hechtenissfraf van 14 dagen wegens het ver oorzaken van het ernstige spoorwegongeluk te Groningen op 26 Januari 1931. Zooals be kend heeft op dien avond op het spoorweg emplacement te Groningen' een botsing plaats gehad tusschen oen trein uit de rich ting Nieuwe Schans, die daar om 19.07 uur moest aankomen en een goederentrein. Door de botsing is de bagagewagen in een tweede klasse rijtuig geschoven, waardoor drie reizigers werden gedood en zes per sonen werden gewond. Voor het Ilof waren vandaag twee getui- gen-deskundigen en zeven getuigen gedag vaard. Als verdedigers traden op mr. H. A. Dambrink uit Utrecht voor den rangeerder en mr. H. B. J. Waslnndcr, eveneens uit Utrecht, voor den machinist. De heer J. van Hillc, ingenieur bij het seinwezen te Groningen, werd als eerste ge- tuige-deskundige gehoord. Getuige was van oordeel, dat de machinist aan beide kanten kon waarnemen en dat het sein niet gunstig was geplaatst. Mr. Waslander maakte de opmerking dat financieels redenen de oorzaak waren dat hot sein niet beter zichtbaar was geplaatst, hetgeen door getuige werd bevestigd. Getuige-deskundige H. H. de Jongh was van meening dat den machinist de pn maire schuld treft. De advocaat-generaal merkte op, dat de machinist van een ran- geordeel bij een onveilig sein verplicht is te stoppen en nadere instructie te vragen aan den rangeerden. Getuige wees er op dat de voorschriften zeggen dat de rangeerdor zooveel mogelijk moet uitzien. Het is ech ter niet altijd mogelijk voor hem om alle seinen waar te nemen. Op oen vraag van den president of getuige het niet onver antwoordelijk vindt van den rangeerder dat hij niet* beter opgelet heeft, daar hij wist dat de trein van 19.02 uur moest binnen komen, antwoordde deze dat dit tot op ze kere hoogte wel het geval is. De zitting werd geschorst tot 2 uur. Na het getuigenverhoor vroeg de raads man van een der beklaagden schorsing van de zaak. De president van hel Hof stond dit toe en droeg aan getuige Foike Kraaijenga, inspec teur van politie te Groningen op, om een nieuw onderzoek in te stellen naar den af stand van sein 7 tot wissel 91 B. en den afstand waarop een locomotief tot stilstand kan worden gebracht, nadat hij door sein 1 is gereden tot aan wissel 91 B. Dinsdag 22 Maart a.s. komt de zaak op hieuw voor. ZWEEDSCH BEZOEK AAN ROTTERDAM. Het Zweedsche opleidingsschip, de krui ser „Fyglia", verblijft op het oogenbiik te Rotterdam. Onder de adelborsten bevindt zich de Zweedsche nrlns Bertil. Deze zal morgen in gezelschap van den Etat Major van h<jt schin een kort officieus bezoek brengen aan de luchthaven van Rotterdam. DE WERKZAAMHEDEN IN DEN WIERINGERMEER. Bezoek van Prinses Juliana. Naar de Stand, meldt, zal H. K. H. Prin ses Juliana in begin Mei een bezoek aan de Wieringermecr brengen. Dit geldt in hoofd zaak de bezichtiging van de cultiveerings werken. Tevens zou de Prinses dan den eersten steen leggen van de eerste Her vormde kerk in den polder. BELGISCHE ROODE KRUIS-LEDEN OP BEZOEK. Een 75-tal leden uit Antweipen van het Belgische Roode Kruis zal op Zondag 22 Mei een bezoek brengen aan Dordrecht, Rot terdam, Delft en Den Haag. VOLKSHUISVESTING EN STE DENBOUW. Vergadering van den Natio- nalen Woningraad. Het Nederl. Instituut voor Volkshuisves ting on Stedenbouw en de Nationale Woning raad hebben op Zaterdag 9 April 's yoor middags half 11 in het gebouw van de Mij. voor den Werkenden Stand, Kloveniers burgwal, Amsterdam, een vergadering belegd ter behandeling van het rap port, uitgebracht door een commissi?., ingesteld door bovengenoemde organisaties inzake de huisvesting van krotbewoners. De voorzitter dier commissie, mr. M. J. A. Moltzer, zal een inleiding tot de besprekin gen houden. Op Vrijdag S April vergadert 's middags 2 uur de Nationale Woningraad ter bespre king van het rapport der commissie-Vlic gen inzake de moeilijkheden welke zich voor doen bij de exploitatie van de met finan- cieelen steun van het Rijk, en de Gemeen ten gebouwde woningen. Tevens zal een bespreking worden gehou den over den invloed der crisis op de ex ploitatic van vereenigings- en gemeente- woningen. Salariskortingen bij Baio Uit Enschedé wordt gemold: Bij de directie der textielfabriek Bato be stond, gezien den toestand van het bedrijf, het plan tot een loonsverlaging van 10 pro cent, wat verzet vond bij een groot aantal arbeiders. Intusöchcn achtte de directie het gewen6cht, het personeel met ongeveer 20 arbeiders in te krimpen. Do organisaties der texticlbonden hebben over een en an der een paar keeren met do directie der fabriek geconfereerd en deden het voorstel, niet tot ontslag over te gaan in welk geval de organisaties den leden in overweging zouden geven de loonsverlaging to aanvaar den. Gistermiddag is weer een bespreking ge houden tusschen de directie en de besturen van de Eendracht, St. Lambertus en Uni- tas, cn hierbij deed de directie ten slotte het volgende voorstel betreffende een ver laging der loonen: vast loon van 35 gulden en hooger 10 procent korting met ingang van 4 April; loonen van 30 tot 35 gulden 5 procont met ingang van 4 April en 5 pro cent met ingang van 4 Juli; voor loonen van 25 tot 30 gulden 5 procent met 4 April en 2Va procent met 4 Juli; voor loonen van 20 tot 25 gulden 5 procent verlaging mot 4 April, terwijl op het loon -onder dc 20 gulden niet gekort zal worden. Bij de stuk loonen van dc wevers en spoeiders wordt gekort 5 pet. met ingang der werkweek op 1 April, 2Yi pet. op 1 Juli. Bij short-time- werk zal voor volslagen wevers geen verla ging gelden, als het loon beneden 20 gul den per week daalt Ingeval deze verlagingen door de arbei ders worden aanvaard, is de directie be reid de verleden Zaterdag gegeven ontsla gen in te trekken. Door een achterop rijdende auto aangereden W e e s p e r k a r s p e 1, 17 Maart. Heden morgen te omstreeks half negen is op den Rijksstraatweg alhier een ernstig auto-on geluk gebeurd. Omstreeks dit tijdstip reed een luxe auto, waarin vijf personen geze ten waren in de richting Utrecht toen de wagen plotseling door een achterop ko mende auto van dne heer M. uit Amster dam word aangereden. De schok was zoo hevig, dat de eerstgenoemde wagen, welke bestuurd werd door den heer P. uit Wor- merveer, aan de overzijde van de sloot die langs den weg loopt, terecht kwam en daarna in de sloot zelf zakte. De inzitten den konden met moeite worden bevrijd. Dc cchtgcnoote van den heer P. bekwam een armbreuk cn brak tevens, het rcchtersleu telbeen. Zij werd naar het Burgerzieken huis te Amsterdam overgebracht, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Een vijf jarig zoontje van den heer P. brak een pols terwijl do heer P. en de beide heeren L. uit Krommenie, verschillende wonden aan handen en boenen opliepen. Zij werden al len naar huis vervoerd. Do aanrijdende auto bekwam weinig schade, de andere wagen is grootendeels vernield. Beide auto's werden in beslag genomen. EEN HIJSCHBLOK OP HET HOOFD. Gistermorgen te half twaalf heeft de 21- jarige arbeider G. V. uit Aarlanderveen op het werk van de demping van de Middel ste Gracht te Leiden een hijschblok op het hoofd gekregen, doordat de pal van dit blok was losgeschoten. De man kreeg een he vig bloedende hoofdwond en een hersen schudding. In ernstigen toestand is hij naar liet Diaconesscnhuis overgebracht. TEN ONRECHTE IN EEN KRANK ZINNIGENGESTICHT? De juiste toedracht van het Arnhemsche geval Een ander licht op de zaak De Maasbode van gisteravond bevat een nieuw exposé over het geval van don 26-jarigen Arnhemsclien musicus G. A. E. G., die, naar het luidde, tengevolge van een bestaande familieoneenigheid n.a.v. een er feniskwestie, op een slccht-ingevulde en nonchalant-afgegeven verklaring van een psychiater in hel krankzinnigengesticht te Venray zou zijn opgesloten, ofschoon hij in geencn deele krankzinnig was. Het blad deelt thans mode, dat zijn Arn- hemschr- correspondent, wiens relaas onze lezers kennen zich in deze op cen- zijdigo wijze heeft laten voorlichten en dat dc uiteenzetting, die hieronder volgt, op de beste bronnen steunt. De bewuste jongeman dan maakte sinds jaar en dag don toestand in zijn familie (vader, broer cn zuster) ondraaglijk door zijn abnormaal optreden. Niet slechts leid de hij een volkomen ongeordend leven, kwam op zeer ongeregelde tijden of in het geheel niet thuis, en was niet tot geregeld werk in staat, maar bovendien verontrustte hij herhaaldelijk zijne familieleden met dreigementen en ging meermalen tot mis handeling over. Zoo heeft in het najaar 1931 de politie zelfs haar inmenging moeten verleenen on een geladen revolver bij den jongeman in beslag genomen, waarmee hij zijn zustor bedreigdo. Ook volgens andere huisgenootcn (de fa milie woont in een huis, dat ook nog an dere bewoners heeft) en buren was de toe stand door de abnormale gedragingen van den jongeman volslagen onhoudbaar, zoo dat de huisdokter zelf eens in September 1931 een opnamebricfje afgegeven heeft, teneinde den jongen onder psychiatrische observatie cn behandeling to krijgen. Dc huisdokter kon dit o.i. zonder bezwaar doen, omdat hij het gezin sinds jaren ken de, cn zijn inmenging spoedshalve zelfs door een buitenstaander werd ingeroepen, n.l. door een dame. die hetzelfde huis als do familie bewoont en die bij ontstentenis van don vader den huisdokter verzocht on middellijk stappen te doen, omdat de jon gen den boe! weer volkomen „op stelten zette'. Dit „op stelton zetton" bestond be halve uit liederlijke taal. schelden on de bovengenoemde dreigementen en agressivi teit ook nog hierin, dat hij blindelings al- leilci huisraad en sierstukken vernielde. Toen de patiënt echter niet met het per soneel van het gemeenteziekenhuis dooi den buisdokter ontboden mee wilde, stel de deze de zaak in handen van een des kundig psychiater, die na een uiteenzetting van den vader bij den jongen een persoon lijk onderzoek instelde van 3 kwartier. Dit onderzoek werd wederom gevolgd door een uitvoerig onderhoud met den vader. Twee dagen later heeft hij daarop den jongen nogmaals een half uur op zijn spreekuur bij zich gehad, ep bleef hem la ter met geregelde tusschcnpoozen zien. Na het eerste onderzoek oordeelde de psy chiater, dat inderdaad opneming in een ge sticht wenschelijk zou zijn, maar dat hier aan vooralsnog geen uitvoering moest wor den gegeven, omdat directe aanleiding ont brak. Hij racende den verderen gang van zaken in contact met de familie te moeten afwachten, en hield zich dan ook uit de familieberichten, die zeer betrouwbaar wa ren, volkomen op de hoogte. Dit was mo gelijk, omdat dc patiënt permanent-abnor maal was, eon z.g. constitutioncelen toe stand van abnormaliteit vertoonde. Op 2 Maart kwam de vader opnieuw bij den psychiater en deelde mede, dat zijn zoon weer een groote scène had gemaakt, een broodmes voor den dag had gehaald, dreigende* „Ik slacht jullie allemaal af" en zijn zuster aan den pink verwond had. Na een nieuw langdurig onderhoud met vader en dochter heeft de psychiater daar op de verklaring, benoodigd om van den kantonrechter opname in een krankzinni gengesticht te verkrijgen, afgegeven. Inder daad is dit gebeurd, terwijl hij den jonge man de laatste weken niet meer had ge zien. Het verwijt den psychiater naar aanlei ding hiervan in sommige bladen gemaakt, dat dit formulier daarom lichtvaardig zou zijn ingevuld, gaat niet op. Wij kunnen aldus gaat de Maas- bodo voort met stelligheid, uit eigen waarneming, verzekeren, dat het desbetref fende formulier zeer consciëntieus was in gevuld. Dat de psychiater den patiënt niet meer persoonlijk onderzocht, kan bij den constitutioneelcn toestand, waarin deze zich bevond en die een nader onderzoek z.i. niet noodig maakte zijn reden hierin hebben, dat hij de mogelijkheid wilde voorkomen, dat de patiënt, die zich met een advocaat in verbinding had gesteld, door een op ad vies van dezen gearrangeerde negatieve houding alle conclusies zou trachten te ver hinderen In gevallen als deze kan het bo vendien uitermate ongcwenscht zijn den pa tiënt tevoren te waarschuwen en hem ge legenheid te geven zich uit de voeten te maken. Het is dus volkomen onjuist en onver antwoordelijk, een alom zeer deskundig ge acht psychiater in deze als het ware in de schoenen te schuiven, dat hij, om de fami lie een plezier Ie doen, iemand, met achte loos gebaar in een krankzinnigengesticht zou hebben laten opsluiten. Dit kan alleen reeds voldoende blijken uit het feit, dat de kantonrechter, toch zeer zeker een volkomen neutrale instantie, de machtiging om don patiënt naar een ge sticht te doen overbrengen, op grond van \m ll&r Quaker bestaat voor t6°/o uit m proteïne, onontboerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een bijzonder smakelijk. svsHssaamraiUJl dc verklaringen van den psychiater en van den vader, zonder bezwaar verleende. Als aanleiding is ook nog genoemd het feit, dat de jongen zijn moederlijk erfdeel zou opgeöischt hebben en dat zijn familie hem dit niet wilde geven De moedor (tot het einde van haar leven door den jongen getreiterd) 6tierf in 1931 en dc afwikkeling der erfenis was in handen van den notaris. Van verwikkelingen in verband met deze erfenis is ons niets bekend en pogingen om dit bedrag in handen te krijgen zijn, ook van den kant van den advocaat, met wien de jongen zich in verbinding had gesteld, nooit gedaan. Wel cischte de jongen voortdurend geld in verband met uitgaven voor zijn vrij on geregeld loven. Het mag m dit verband misschien ver meld worden, dat de idylle van do verloof de, die samen met den advocaat den jon gen redde uit het gesticht, in werkelijkheid wel cenigszins anders is dan werd voor gesteld. Erg idyllisch waren dc verhoudin gen van dozen jongeman niet. Wat nu betreft het „redden" van den jongen uit het gesticht te Venray, hiervan blijft weinig over, als men weet, dat de geneesheer-directeur van het gesticht reeds tevoren besloten had den Jongen terug te sturen, daar deze, volgens het oordeel der gestichlsdirecteurcn niet in een krankzin nigengesticht thuis hoorde, waarmee zij echter allerminst wilden verklaren, dat hij geschikt was voor dc maatschappij. Ver moedelijk was dus opneming van den pa tiënt in een psychopathen-asyl gewenscht. Men heeft hier dus enkel to doen met ccn meeningsverschil tusschen deskundi gen, dat zeker niet in het openbaar cn in een sensationcele sfeer opgelost behoeft te worden. Kortsluiting de oorzaak Zutphcn. 17 Maart. Vanmorgen om streeks half 7 werd to Zutphen het begin van brand ontdekt in perceel Korte Hof straat 5, waar een bchangerij en stoffocr- derij annex winkel is gevestigd van den heer A. L. Akkerman. De bewoners konden zich slechts in nachtgewaad redden. Dc brandweeer was spoedig ter plaatse cn be streed den feilen brand aan de voor- on achterzijde van liet huis. Men k >n echter niet verhinderen, dat het gehcele perceel uitbrandde. De belendende pcrccelen kregen waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend Daar echter op de plaats waar de brand is ontstaan geen kachel aanwezig is en de bewoners den avond te voren in het donker zaten, wordt aan kortsluiting gedacht. Alles was tegen brandschade cn bedrijfs schade verzekerd. NIEUW KAMERLID. 's-Gravenhage, 17 Maart. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer van den heer A. C G. Den Hertog te Rotterdam (vacaturc-Ling- beek) heeft do voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer K. Eelderink te Den Burg (Texel). In de chemische wasscherij der firma Bijvoet Blocmendaal, 17 Maart. Hedenavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in do chemische wasscherij van de Firma Bijvoet uan dc KorteKleverlaan te Bdoe- mendaal. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de aanwezige goederen, greep onmiddel lijk zeer snel om zich heen, zoodat weldra het geheele gebouw een groote vuurzee was en de vlammen uit alle ramen en door het dak naar buiten sloegen. De'brandweer van Bloeraendaal was vrij spoedig ter plaatse doch stond vrijwel machteloos te genover de vuurzee zoodat de hulp van do Haarlemsche brandweer werd ingeroe pen. Door den wind vliegt eon vonkenre gen over den omtrek heen zoodat er groot gevaar voor de belendende perceclen be staat. Van de wasscherij zal wel niet veel meer overblijven dan de muren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Haarlem, 17 Maart. In den loop van den avond bleek langzamerhand duidelijk, dat de wasscherij geheel een prooi der vlammen zou worden. Ieder oogenbiik stortten gedeelten van de fabriek in en ten slotte waren nog slechts do muren van de fabriek overeind. De brandweer bepaalde zich er toe de belendende pcrccelen nat te houden en uitbreiding van den brand te voorkomen. De schade is uit don aard der zaak aanzienlijk. Omtrent dc oorzaak van den brand tast men nog in bet duister. BEZUINIGING OP DEFENSIE UITGAVEN. Men meldt aan do N. R. Cit Binnenkort zal de regeoring een beslis sing moeten nemen in de vraag, in ver band met de noodzakelijke bezuiniging van 's rijks uitgaven, of dc africhting van het leger geheel in handen zal blijven van be roepsofficieren cn lager kader, of dat deze zal geschieden door het verlofspersoncel, m.a.w. in de richting zal gaan van het Zwitsersche stelsel. Zou dit laatste stelsel worden gekozen, dan zou geleidelijk een zeer groote afvloeiing van beroepspersoneel moeten plaats hebben. BRAND TE ROTTERDAM. Twea étages van een pand aan den Coolsingel uitge brand. Rotterdam, 17 Maart. Hedenavond heeft alhier een felle brand gewoed in een perceel aan den Coolsingel no. 6. Twee éta ges boven een sigarenmagazijn, die be woond werden door den heer Verstegen, stonden in lichter laaie. Aan do voor- on achterzijde sloegen dc vlammen snel uit. De brand liet zich aanvankelijk vrij ern stig aanzien, doch kon spoedig met vier stralen gebluscht worden. De étages zijn geheel uitgebrand. Verze kering dekt de schade. De brand is ontstaan, doordat de eige naar van de zaak een brandende petro leumkachel wilde bijvullen vanuit een blik, dat toen heeft vlam gevat. K. BEEKSTRAAT TEL 543 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. DE RUBBERRESTRICTIE. Naar ons ter oore komt heeft heeft Dr. v. d. Waals, hoofd van de 4e afdeeling van het departement van koloniën, zich Dins dag j.l. per vliegtuig naar Londen begeven, teneinde met den Engelschen minister van koloniën besprekingen te voeren over de rubber-restrictie en den minister mededee- ling te doen van het Nederlandsche stand punt. Dr. v. d. Waals is gister eveneens per vliegtuig weer in ons land teruggekeerd. DE TOESTAND VAN MGR. SCHIOPPA. 's-G ravenhage, 17 Maart. De toestand van den pauselijkcn internuntius, mgr. Schioppa, is nog zeer ernstig, hoewel een zeer lichte verbetering is ingetreden. STAD. Deze dokter behandelde een patiënt twee weken lang voor geelzucht eer hij ont dekte dat het een Chinees was. (Passing Show)#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6