6963 Aldruk uitsluitend voor geabonneerden. flaalsing stuit accoordbevinding met do leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vcreenigde Persbureaux, ONZE SLAAP. Maak baar niet te kortl Slaap is noodig om ons nieuwe Iciachten te geven na de vermoeienis sen der afgeloopen taak, opdat wij met vernieuwde energie en lust verder kunnen leven. Het leven vordert den geheelen mensch, onverschillig of men in- of buitenshuis zijn bezigheden heeft, en ongestraft laat de slaap zich niet ver- waarloozen, indien men tenminste niet het slachtoffer van een algeheele over spanning tengevolge van overver moeidheid wil worden. De natuur zelve wijst ons het oogen- blik aan, wanneer wij uit moeten scheiden met onzen arbeid en geeft ons als sein het gevoel van „moe zijn", wat wil zeggen, dat het voor vandaag genoeg is geweest. Niet alleen door teveel werken kun nen wij overmoe worden, maar even zeer door te veel uitgaan, en niets is nadeeliger voor een mensch dan de in het moderne leven zoo vaak voor komende gewoonte om een gedeelte van den nacht bij den dag te trekken. Veel menschen, die weer op tijd aan den arbeid moeten, gaan te laat naar bed. Zij verkrijgen door het gebruik van sterke koffie laat op den avond een kunstmatige opgewektheid en ver wonderen er zich ten slotte nog over als zij op den duur aan slapeloosheid gaan lijden en zich steeds nerveus ge voelen. Nogmaals, het tegenwoordige leven stelt hooge eischen, zoowel lichamelijk als geestelijk, aan de krachten van een mensch, zoodat men zich tijdig ter ruste moet begeven om opgewekt en vol levenskracht aan den arbeid te kunnen blijven. Het lichaam van den slapenden mensch bevindt zich in volkomen rust, de hersenen zijn werkeloos, slechts het hart en de adamhalingsorganen ver richten hun functies, de spijsverteering werkt trager, al deze organen verlan gen de rust van den mensch, en laten zich niet willekeurig behandelen. Niet alleen voor volwassenen, maar ook voor schoolgaande en opgroeiende kinderen is tijdig naar bed gaan een dringend gebod; kunnen volwassenen volstaan met 8 tot 9 uur slaap, kin deren hebben zeker 1012 uur noodig, wilen zij in staat zijn hun lessen met de noodige opgewektheid te volgen. WAT MEN ZIET DRAGEN. Raglan- en kimonomouwen, die zich vaak voortzetten als pas van de taille Zwart, zwart en wit, bruin, marine blauw en groen. Voor middag- en avondjaponnen zoowel mooie wollen als zijden stof fen. Schoenen van twee soorten leer, die op de wreef samenkomen. Bruine en grijze kousen in alle tin ten, van fil d'ecosse, macco en zijde. Uitgeschulpte volants, vooral aan tafzijden japonnen, die op het oogen- blik veel gedragen worden. Pastelkleurige japonnen van tafzijde ziet men voor avondkleeding dragen met vier of vijf volants over elkander, alle uitgeschulpt of uitgeount, hetgeen aan de gracieuse stijl 1841 doet den ken. Schotsch is een bijzonder fleurige garneering voor donkere japonnen; b.v. een marineblauwen wollen japon, waarbij het bovendeel en de man chetten van een frissche schotsche ruit gemaakt zijn, staat heel vroolijk en haalt een donkere japon geheel op. JONGENSPAKJE VAN 2-4 JAAR Onze kleine baas heeft evenals zijn zusje onze aandacht noodig; ook aan hem hebben wij gedacht toen wij dit aardige en ongewone model voor een broekje met opknoopbare blouse zagen blauw, terra-cotta of oud-goud ge kozen wordt. Deze perkamenten kappen worden op ringen van ijzerdraad bevestigd in allerlei vorm, zoowel rond, kegelvor mig, vierkant, achtkantig, enz. enz., en dienen tevens ook voor muur lampjes. SCHOOLJURK VOOR GROOTE MEISJES. Deze jurk bestaat uit blouse en rok en heeft lange mouwen, waarvan de ruimte ingehaald en aan een rechte manchet gezet wordt. De blouse heeft een voorstuk, dat diep doorloopt tot even boven het middel en afgebiesd wordt met de stof der kraag en man chetten. tlIDDAGJAPON. Uit is een zeer eenvoudige middag japon, waarvan de casaque eenigszins aan een Russische blouse doet denken door de sluiting op zijde. De blouse is heel eenvoudig, en heeft raglan mouwen, die van onderen in een smalle manchet eindigen en als versiering een rijtje kleine .knoopjes van dezelfde stof hebben; de blouse wordt op zijde met kleine knoopjes en knoopsgaten gesloten en als garneering zien wij langs het split een smalle volant van afstekende of gebloemde zijde. Heel aardig is het om op zijde een versiering op de stof aan te bren gen door b.v. vanaf de hals tot onder aan het split een randje in kruis- of steelsteek te borduren. De kleine, smalle plooitjes aan voor- en achterzijde der hals worden aan den binnenkant ingestikt. Een smal ceintuurtje met gesp komt op taille hoogte om de blouse. De rok heeft stolpplooien, die tot op kniehoogte worden opgestikt. Dit japonnetje werkt vlug af, hetgeen door de raglanmouw en de ronde hals zeer in de hand gewerkt wordt. Het" blousetje heeft een shawlkraag en 2 x 2 knoopen aan de voorzijde, het armsgat der voor- en achterpanden wordt op pl.m. c.M. omgeslagen en op het mouwtje gestikt, dat afgewerkt is met een smalle manchet. Op de blouse komen 6 knoopen en in hel broekje knoopsgaten. Allerlei combi naties zijn mogelijk; voor gekleed is donkerblauw of zwart fluweel met 'n wit zijden kraagje (dat er in geregen wordt) bijzonder fijn, voor de voor jaarsdagen een serge broek met fla nellen blouse en voor de warme zomer dagen noemen wij slechts wit james met zacht groen kraagje of khaki- linnen met oud blauw. Ge kunt uw kleinen boy zoo aardig kleeden als ge zelf maar wilt en nog wel met een zeer gering stofverbru k als gij weet, dat dit aardige pakje voor 3 jaar slechts pl.m. 2 M. stof noodie heeft van pl.m. 80 c.M. breed en Vi M garneerstof om niet van het minder fraaie couran tenpapier te spreken; de aanschaffing van kastpapier kost geid, om nog niet het vervelende feit te noemen, van hej noodzakelijke vernieuwen, toch zeker wel één maal per maand. Het meest practische is voor de pannenkasten om de planken met een zeer goedkoope kwaliteit gewoon zeil te beleggen, dal dan eenvoudig bij de wekelijksche keukenbeurt met een zeepsopje wordt afgenomen, waardoor Uw kastjes altijd heerlijk frisch zijn. Voor de glazen kast kan het evengoed dienst doen, maar meer is het zeildoek aan te be velen, dat een klein wit en rood of blauw en wit blokje heeft, of wel ge heel wit is; en dat in verschillende breedten te verkrijgen is. Het aan schaffen is een kleine uitgave in eens, maar bespaart veel moeite, tijd en ook uitgave voor kastpapier die telkens weerkomt, want deze plankenbelegging gaat jaren mee. EENVOUDIG ZOMERJURKJE. In dezen tijd van het jaar worden de plannen gemaakt voor het zomer hoed, ook voor de kleintjes. Dit vlotte, eenvoudige modelletje zal dan goed te pas komen. Men kan er een prak tisch speeljurkje van maken van be drukt katoen of tobralco met een garneering van wit piqué met een kantje, doch ook een meer gekleed jurkje, waneer men een fijnere stof kiest. MODERNE LAMPEKAPPEN. Men ziel tegenwoordig meer perka menten dan zijden lampekapen tn de etalages der groote magazijnen; zij worden in den regel slechts door ornamenten in een enkele kleur ver sierd. De moderne kappen dienen zoowel voor de hanglampen als voor schemer en leeslampen en hebben het voor deel, dat zij een gedempt en rustig licht verspreiden, dat aangenaam is voor de oogen en de kamer niet schel verlicht. Deze lappen zijn beschilderd met motieven, die slechts spaarzaam zijn aangebracht, terwijl als kleurversie- ring, meestal oranje-geel, helgroen, De rok is klokkend en heeft van voren een stolpplooi. De sluiting der jurk is van voren met een split, waaroverheen de geknoopte das valt. WIEG BABY NIET! Wiegen van kleine kinderen is eëi zeer slechte gewoonte, waar zij op den duur geheel en al door verwennen. Begint men er eenmaal mede, dan is het zeer moeilijk er mede op te houden. Voet bij stuk houden tegenover de kleintjes, hoe schattig zij ook zijn, is in het belang van het kind zelve noodig. Het voelt dan wel, dat noch traantjes, noch lieve gezichtjes, noch driftbuien hem zijn zin kunnen doen krijgen, en zal tenslotte voor de overmacht dienen te zwichten. LINOLEUM. Uitstekend voor muurbekleeding. Linoleum moest eigenlijk niet alleen gewoon als vloerbedekking dienen, maar tevens ook meer gebruikt worden als wandbekleeding in badkamers en keukens. Het werkt in hooge mate ge luiddempend en kan evenals de tegels, die in den regel gebruikt worden, af genomen worden met zeepsop. Ziet b.v. in een oud huis de gekalkle muur van keuken of badkamer er min of meer ontoonbaar uit, dan is een gedeeltelijke bekleeding daarvan inet linoleum, b.v. in lichte kleuren, (in een tegel- of blok patroon), voor het on derste deel der wand en boven den aanrecht, zeer zeker aan te bevelen, terwijl men om de boven- en zijkanten een smal houten lijstje aanbrengt, dat men öf wit verft, of wel in de tint van het linoleum zelve. Op deze manier kan men met betrekkelijk weinig kos ten zijn keuken of badkamer een ander aanzien geven. Zeil en zeildoek in keukenkasten. De planken van pannen- en glazen kasten worden in den regel met wit, dan wel rood of blauw papier belegd, DE KNIPPATRONENDIENST. Het bestellen van patronen. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeelde japon zelf wenschen te maken of door ce naaister willen laten vervaardigen, kunnen het hier voor benoodigde patroon in da maten 4250, het vlugst en billijkst bestellen door overschrijving van een bedrag van 68 cent op postrekening 191919 ten name van den „Knippatroncndienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwis sel worden gezonden aan de Redac trice van den „Knippatronendienst", Muzenstraat 5B te 's-Gravenbage. Patronen in de maten 40 en 52 en van afwijkende speciaal opgegeven maten kosten evenals de patronen van mantels en manteljanonnen 88 cent. Wij verzoeken onze lezeressen vrien delijk, vooral niet te vergeten om de maat van het gewenschle model tege lijk met het nummer op het giro- ot postwisselstrookje te vermelden. WAANZIN OF MODEGRIL? Een bekende Parijsche modiste werd in de zeer luxueuse en overdadig in gerichte villa van een Amerikaansche millionnaire ontboden en verheugde zich al bij voorbaat op een mogelijke opdracht om voor deze dame hoeden te leveren. Stelt u echter hare verbazing voor, toen mevrouw met een aapje bij haar kwam en verzocht een hoed voor „de kleine" te maken. De modiste liet niets van hare teleurstelling merken, kreeg haar centimeter, noteerde maten en lever de binnen enkele dagen een beeldig hoedje van Bangkok-slroo met fazan- tenveeren. Het bericht vertelt ons niet, welke prijs de modiste vroeg, maar zeker zal het niet weinig ge weest zijn, in aanmerking genomen de niet alledaagsche bestelling. O GEKLEEDE MANTELJAPON De geruite japon is bij uitstek ge schikt voor wandel- of visitejapon. Ruiten blijven ook in het komende sei zoen de groote mode en meer gezette dames behoeven het dragen van een ruit met dit model niet te vermijden, aangezien het zich kruisende lichte oorstuk, dat den vorm van een vest heeft, bepaald afkleedt. waartoe de PORSELEINEN HAKKEN. Amerika geeft als nieuwste dwaas heid op modegebied „porseleinen hak ken" en denkt hiermede de Euro- peesche dames een groote dienst te bewijzen. Het fabriceeren van deze 8 tot 12 c.M hooge hakken geschiedt van een bijzonder vast soort porselein, dat men naar believen met bijgeleverde schoen- crème in alle tinten kan verven, terwijl de hak door middel van vier schroeven aan de schoen wordt bevestigd. Zoo ooit voorzichtigheid de moedei der porseleinkast is, dan zal zij hel zeker wel moeten zijn ten oozichle van den norseleinen hak. ONDERGOED. Blijft eenvoudig. Het ondergoed regelt zich naar dc mode der japonnen, maar blijft een voudig. Kant wordt als garneering van hemden, onderjurken en nacht hemden nog steeds gedragen. Toch zien wij ook weer een veel eenvou diger garneering, en wel in den vorm van open zoomen en open randjes die echter behalve een zekere han digheid, ook zeer veel van het geduld der werksters vergen. Zijden batist opal batist, toile de soie, kunstzijde enz worden als m-lerizal gekozen Nachthemden van opal batist met kleine bloemetjes en effen passen en mouw garneeringen zijn allerliefst, ter wijl men op mouwlooze nach'hemden eveneens jakjes ziet dragen. gladde halslijn zonder verdere versie ring ook zeer medewerkt. De gladde mouw heeft een gladde manclielte van dezelfde kleur van het vestje en uit de elleboognaad komt nog een klein effen driehoekje. Een ceintuur van dezelfde stof met gesp of wel smal Iakceinluurtie, werkt dit gekleede japonnetje af. De rok van een ruit is het mooist geplooid te nemen Dit heeft tevens nog het voor deel, dat men met smallere stof kan volstaan dan voor een klokrok, daar men bij klokrokken met smalle stof altijd stukken aan moet zetten, hetgeen niet mooi is. NIET TE VEEL OPriEMELFN! Men moet in het bijzijn van een kind nooit over een of ander aardig of geestig gezegde van hem tegenover deiden spieken Het kind wordt hier door op den duur onuitstaanbaar, het gaat zich heel gewichtig gevoelen, omdat „men" over hem spreekt en lacht en wordt daardoor onnatuurlijk. VeMll

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18