„HOLLANDS NAAM IS WEER HERSTELD" AM EDSF00RTSC1H DAGBLAD VOOR HET EERST NA 7 JAAR WILLEM GROENHUIZEN Maandag 21 Maart 1932 .DE EEMLANDEET 30 e Jaargang No. 225 LAGENDAALS KOGELS Een goed debuut van v. Male VIER—EEN VERBEEK KAMPIOEN De geestdrift der oranje mannen overtrof die der Belgen Eindelijk, na. zeven jaren wachten, zijn wij er dan weer eens in geslaagd in Ant werpen tc winnen; een herhaling van 15 Maart 1925. De teleurstelling van Amster dam is geheel weggenomen; was daar de strijd cnthousiustloos, slap, hitr precies het tegenovergestelde. De Hollandsche spelers hebben van den aanvang af gespeeld met een revanchege dachte en de opgave: denk om het laatste kwartier. Niet alleen hebben de Oranjes enthou siast gespeeld, doch ook het team-werk was goed. En waardoor was het team-werk goed? Waardoor bereikten onze spelers een grooto aanvalssnelheid? Omdat Adam weer in het elftal was opgenomen; de Grasshopper hielp Andericssen, hij plaat ste naar Wels of naar de„vuur linie". Met „vurlinie" bedoelen wij den Rot- terdamschen midvoor, den Xerxes-man La- gendaal. Nadat Weber het leder als drukpunt tusschen borst en goalpaal had genomen, waardoor ongelukkigerwijze de Belgen de leiding namen, begonnen de kogels te ko men. Eerst gelijk door Lagendaal, toen nog vóór rust no. 2 door Lagendaal. Dadelijk na do hervatting no. 3 door La gendaal; nog was er niet gewonnen, doch het was Lagendaal, die het vonnis voltrok. Wij verdienden de overwinning, welke, de cijfers zeggen het voldoende, niet op geluk is gebaseerd. De Belgen gaven goed tegenspel, doch het sloot niet. De gevaarlijke aanval Ca pelle - Voorhoof - Versijp faalde; Her re- mans geen schaduw van Hooydonkx. Niet alleen hierin is de Belgische nederlaag te zoeken, doch het befaamde enthousiasme werd door Oranje overtroffen. Somtijds wist de roode middenlinie met de hulp van Nouwens het spel te verplaatsen, doch on danks de minutenlange meerderheid (wij denken aan de momenten toen het 1—3 stond), zagen de Belgen geen kans een goed doelpunt te scoren. Ten lange laatste werden Voorhoof-Vergijp-vergeten en moest de corpulente linksbuiten al het werk doen. Weber bleek voor hem een ongemak kelijk tegenspeler en ook de kleine Paauwc bleef soms als een klit aan hem vast zitten. Het Belgische spel gaf na het eerste doel punt geen moment den indruk boven het Hollandsche te staan: ondanks het nemen van de leiding, ondanks het somtijds ster ker zijn voorvoelden de Zuidelijken de ne derlaag. Wanneer wij ons aan een spelersbeschou- whig wagen, laten wé de beleefdheid even achterwege en gaan de overwinnaars voor. De Hollandsche achterhoede, waarin v.- d. Male debuteerde, heeft uitstekend vol daan. De Feyenoorder overtrof Odijk en benaderde - v. d. Mculen. K. Lotsy zal dan ook zijn uitspraak omtrent de doelwach ters wel willen herzien. Van Male gaf ver trouwen aan onze backs. Weber her stelde zich na half time, doch het vele werk heeft van Run opgeknapt. De middenlinie heeft buiten gewoon goed voldaan; er was wél eens ccn moment, dat Paauwe tc kort schoot, evenals mid haif Anderies sen, doch dit vo'elde Adam schijnbaar aan de Hollandsche Zwitser hielp zoowel den Amsterdammer als den Rotterdammer. Van Heel, onze aanvoerder, heeft de wing Voorhoof-Versyp volkomen „koud" gesteld. Het is waar dat er als captain niets van hem uitgaat, doch dan bedoelt men dat nooit zijn aanmoedigende stem over het veld gaat. Als speler heeft hij zijn verdedi gende on steunende taak schitterend vol bracht. In de voor hoede heeft nu eens v. Nellen niet geheel voldaan; men gaf hem te weinig te doen doch de hoofd zaak zal wel geweest zijn het uit vorm zijn van Mol. De kleine Wels was uitste kend, zijn Go liatli (Herre mans) moest 5ijn meerder heid erken nen; ondanks het veel verdedigen van Adam klopte de samenwerking in den regel (de uitzonde ring was or ook eenmaal). Met van Male waren de voor hoedèspelers Adam en La gendaal de bosten van 't veld. Adam gaf het tempo aan, zwoegde enorm, nam zooals wij al zeiden, ver schillende func lies waar: hij heeft ongetwij feld 't grootst aantal K.M. af gelegd van de 22 spelers. ADAM. Tenslotte Lagendaal De vier doelpunten kwamen van zijn lin kervoet; wij vonden het vrijmaken van den bal en het passeeren van de Belgische ach terhoede telkens een openbaring. Het ho sanna zal weer volgen, zijn vier goals in Antwerpen zijn daarvoor ruim voldoende. Het was nu weer Lagendaal voor en na; een herhaling van Parijs, doch de doelpun ten zijn op geheel andere manier gemaakt; niet één ingeschoten voorzet. De Belgische spelers hebben een elftal te genover zich gehad, dat wilde winnen. De roode achterhoede was gehandicapt door het niet spelen van Hooydonkx, Herremans kon het spel van dezen niet benaderen. Nouwens was als gewoonlijk; keeper v. d. Berghe kon de kogels van onzen midvoor niet keeren. De rniddenlinie heeft gespeeld als in Am sterdam; Declercq viel meer op dan Simons, doch ook nu weer moest 't komen van Hel lemans. Of het nu komt door het verliezen van den wedstrijd, doch wij vonden den Bel gischen aanvoerder 14 Febr. te Amsterdam beter. De Belgische voorhoede was een misluk king; Capelle en v. Beeck vielen in 't geheel niet op. Voorhoof—'Versyp het duo waarop door België rotsvast werd vertrouwd zagen geen kans ons duo v. Run—v. Heel te over rompelen. Blijft over onze oude vriend Bas tin, welke Dennis weer in de gedachte bracht. Bastin was nog snel, hij heeft een doelpunt gemaakt (met behulp van Weber) en ook het minder prettig onderdeel van zijn spel (de ruwheid) is gebleven. Doch hier mee had hij tegen Weber weinig succes. Het Belgische doelpunt. Volgens het Handelsblad van Antwerpen gaf de arbiter de vólgende verklaring van het.Belgische doelpunt De corner werd ge nomen door Bastin, Weber, de Hollandsche back, kopte het leder tegen den achterkant van den paal, dus juist over de lijn. Hij werkte nadien den bal met den arm terug uit het doel,doch de scheidsrechter had reeds, gefloten. Arbiter Musther, Engeland,, maakte zijn interlanddebuut, waarover hijzelf en wij te vreden kunnen zijn. Na het vierde Hollandsche doelpunt ren de een enthousiasteling uit de toeschouwers op Lagendaal toe en de Rotterdammer kreeg een goedkeurende schouderklop; be grijpelijk, doch navolging verdient het niet. Lang gewacht, stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen! Het Oranje-elftal heeft in België gewonnen, en niet op het kanlje af, maar royaal, met 4—1. We moeten zeven jaren terug gaan, als, we in de historie napluizen, wanneer Nederland voor 't laatst in België heeft gewonnen. Dat was in 1925, en het gebeurde nog door een fout van den scheidsrechter. Eindelijk brengt nu 1932 datgene, waarnaar zij zoo lang hebben uitgezien: de Belgen m eigen huis verslagen. Bravo Dal is na Farijs cn na Kopenhagen, nu Ant werpen. En het blijkt wel, dot onze jongens in den extra-wedstrijd tegen België in het Stadion be neden hun kracht hebben gespeeld Wij mogen na deze glorieuze overwinning ge rust zeggen, dot Nederland op internationaal ooctbalgebied weer meetelt. Er is een tijd ge weest, waarin men zichietwat angstig te moede afvroeg, of ons elftaf nog wel een tegenpartij van cenigc importantie zou kunnen krijgen. We behoeven ons daarover nu niet meer ongerust te maken! We spreken weer een woordje mee! VAN RUN. Tegen 1 uur Zondagmiddag begon de trek naar Deurne, waar het Stadion van dc Ant- werpsche Voetbalclub is gelegen en waar op dat uur tot korting van den tijd voor de wachtenden een junioreswedstrijd werd gespeeld. legen drie uur. het tijdstip waarop de groote kamp gaat beginnen, is het-Stadion tot de laatste plaats bezet. Meer dan veer tigduizend .toeschouwers, onder wie, een kleine tienduizend Nederlanders, hebben zich om het groene veld verzameld. Het veld is in uitstekende conditie; het weer is goed, droog met bedekte lucht. Even voor drie uur komen de Oranje mannen onder aapvoering van Van Heel, die het commando van Van der Meulcn heeft, overgenomen, op het veld. begroet door het Wilhelmus en toegejuicht door hun landgenooten. Even later verschijnen onder de toonen an de Brabanqpnne de rood-zwarte Belgen, die den spil Hellcmans tot aanvoerder heb ben. Laatstgenoemde raadt beter dan Van Heel en de Belgen spelen de eerste helft van den wedstrijd met den niet te straffen wind in den rug. Precies te drie uur stellen de beide elf tallen zich als volgt op Nadat de Engelsche scheidsrechter Mus ther het sein voor den aanvang heeft ge geven, brengt Lagendaal den bal aan het rollen. De groote wedstrijd ook voor Antwer pen de sportgebeurtenis van het seizoen is begonnen. De eerste helft De bal blijft even op het midden van het veld, doch kómt dan op den Belgischen lin kérvleugel en Bastin leidt den' eersten Bel gischen aanval in. Het leder loopt evenwel uit. Deze aanval wordt gevolgd door een van den Nederlandschen rechtervleugel, waarbij Andericssen den bal goed naar voren geeft en Adam op het Belgische doel afgaat. Dan geeft hij door aan Wels. Deze passeert naar Lagendaal, een schot volgt, doch de Belgi sche dóelverdediger weet dezen' eersten aan val af te; slaan en werkt corner. Hoewel deze hoekschop goed wordt genomen, levert zij geen resultaat op. Aan den anderen kaht mist Versijp, de gevaarlijke snelle Belg, een góede kans door uit fraaie positie naast te schieten. Een aanval van onzen linkervleugel loopt op niets uit door buitenspel van Lagendaal. De Oranjemannen blijven echter, ondanks het feit, dat het schieten voor hen tegen wind in moeilijker is dan voor hun tegen standers, aanvallen. Als Mol den bal krijgt toegespeeld, passeert hij fraai naar Van Nellen. Deze schiet op doel, doch wederom is Van den Berghe op zijn post; hij vat het leder en werkt goed weg. Even wordt gestopt voor Paauwe, die den bal tegen het, hoofd heeft gekregen. Als er zes minuten gespeeld is, verlaat Paauwe het veld en voorloopig speelt Nederland met tien man verder. Dit duurt gelukkig niet lang. Want spoedig komt Paauwe terug. De Belgen komen thans opzetten en Capelle slaagt er in door de Nederlandsche verdediging heen te loop en. Van Male loopt uit! en is den Belg te vlug «af. De bal wordt corner gewerkt, die door Hellemans goed wordt genomen, doch nog beter door Van Male wordt weggewerkt. De Roode Duivels laten echter niet los en spoedig zitten zij opnieuw voor het Neder landsche doel. Als er tien minuten gespeeld is, forcee ren - de Belgen een nieuwen corner. Deze wordt door Bastin genomen en juist langs de paal, onhoudbaar voor Van Male, ver dwijnt de bal in het Nederlandsche doel. Da Belgen leiden met 10. i Deze voorsprong zal echter van korten duur zijn. Fel zitten onze jongens op dc bal,'snel gaat liet naar voren. De eerste aanval levert echter niets op. Wanneer de bal weer op de Nederlandsche helft komt, geeft Weber de bal met een mooi schot aan Mol, die zich niet lang bedenkt, doch onmiddel lijk passeert naar Lagendaal. Er ontstaat een race tusschen dezen speler cn den Belgischen back Nouwens, die in het voor deel van onzen landgenoot ein digt. Lagendaal is iets vlugger on met een hard schot, onhoud baar voor den Belgischen dóel- LAGENDAAL. man» maakt hij BELGIe VAN DEN BERGHE VERSIJP NOUWENS SIMONS VOORHOOF HELLE VIANS CAPELLE HERREMANS DECLERCQ VAN BEECK den stand gelijk. Het spel Is thans zeer snel en om beurten verkeeren de beide doelen in gevaar. Een als voorzet bedoeld schot van»Wels*wordt stevig door Van den Berghe gegrepen en weggewerkt. Aan den-anderen kant krijgt Voorhof een go»de kans, die hij echter ver knoeit door naast te schieten. De Oranjemannen van hun kant blijven aanvallen. Adam weet eenmaal den bal goed door te geven aan Lagendaal, doch deze kan zich niet vlug genoeg opstellen om goed te.schieten en do bal gaat naast. Van den Berghe weet er daarna nog oen hoekschop uit te houden, terwijl aan den anderen kant na mooi opbrengen van Bastin Van Beeck het leder krijgt. Deze-geeft te rug aan Bastin, die schiet, doch het schot gaat hoog over. De aanvallen volgen elkaar steeds snel ler op: er zit spanning in h^t spel en wij zien vele staaltjes van go id voetbal. Steeds sneller gaat het spel. Een vrije schop tegen Weber levert voor de Belgen door het goede optreden van Van Male niets op. Ook een schot van Hellemans. baart den plaatsver vanger van Van der Mculen geen zorg en de bal gaat opnieuw het veld in. Bij de Belgen wordt het meest op den linkervleugel gespeeld en van dien kant krijgt Capelle een goede kans. Het zeer harde schot, dat de Belgische midvoor op het Nederlandsche doel lost, wordt echter door Van Male opgevangen, die het uitste kend verwerkt Bij een plotselingen aanval der Oranjemannen glipt Lagendaal er door, doch zijn schot stuit op den uitloopenden Van den Berghe. Als, er 35 minuten ge speeld is, krijgt Lagendaal opnieuw den bal. Hij gaat er alcen van door'en met een on houdbaar schot in den linker bovenhoek (1—2) geeft hij Holland de leiding. Het spel blijft spannend; de Belgen komen steads opnieuw opzetten en trachten nog voor de ru6t den gelijkmaker in het Neder landsche doel te werken. Van Male werkt echter uitstekend, goed gesteund door We ber cn Van Run. Twee maal weet België een corner te forceeren cn na do tweede maal ontstaat voor het Nederlandsche doel een scrimmage, waarvan het ergste wordt gevreesd. Keihard wordt op het Nederland sche doel ingeschoten, doch Van Male redt opnieuw. Het leder, blijft dan meestentijds op'de Nederlandsche speelhol ft, maar alle pogingen der Belgen mislukken. Een kop bal van Versijp wordt door den dóelverdedi ger van Feyenoord zeker weggewerkt. We ber en ook Van Heel wéten herhaalde ma len de Belgische aanvallen te onderbreken. Kort voor de rust gaan de Nederlanders weer tot den aanval over; Adam laat weer eenige^mooie rushes zien, maar zijn-goede voorzotten worden door Van den Berghe on derbroken. Inden stand komt geen veran dering meer en na een 01 achterstand gaat de rust in met een 12 voorsprong voor de gasten. De twaede helft. Direct na de hervatting wordt het spel in hetzelfde snelle, tempo voortgezet, dat voor de rust zooveel spanning had gebracht. De Belgen komen nog vcrwoeder opzetteh, doch als Van Heel den bal krijgt weet hij die goed naar Adam te plaatsen. Hij rent naar voren, loopt om Nouwens heen en zet voor naar Lagendaal en voor de derde maal plaatst onze midvoor den bal in het Belgi sche doel. Na twee minuten spelen leidt Holland met 13. De Belgen zijn niet ontmoedigd en geven nog niet gewonnen. Opnieuw vallen zij aan, thans echter niet gesteund door den wind. Desniettemin weten zij spoedig door te bre ken cn opnieuw een corner te forceeren, doch de Nederlandsche verdediging staat pal on. ook deze hoekschop loopt op niets uit. Versijp schept voor het Belgische binnen- trio prachtige kansen, maar als door een wonder ontkomt het Hollandsche doel aan een doorboring als Wober vlak voor doel het leder nog corner weet te trappen. De Belgen hóuden vol en hun samenspel is thans uitstékend. Even moeten de Oranjemannen zich hoofdzakelijk tot ver dedigen bepalen. Productief zijn onze te genstanders echter njet, want hun schie ten is slecht. Eenige malen schieten Voor hoof en Gabelle vlak voor het doel over of naast. De Roode Duivels, niet tcneergesla- gen door don achterstand, die théns voor hen bedenkelijk begint te wordon, zotten er alles op en in dit deel van den strijd zijn zij absoluut sterker. Van Run, cn Weber verdedigen echter uitstekend en met de me dewerking der rniddenlinie,. vooral van van Heel, weten zij de gewenschte opluchting te fyrengen. Adam komt uitde vcjorlinie her haalde malen terug en haalt dan het leder. Dan plotseling, is het woord weer aan de Nederlanders. Van Nellen krijgt het leder te pakken. Hij rent langs de lijn, zwenkt naar binnen cn plaatst uitstekend naar La gendaal. Lagendaal het kanon aarzelt niet: ten vierde male doorboort hij het Belgische doel en het i« 1—4. Nog een kwartier is er te spelen en do stand is nog steeds ongewijzigd: 4—1 in het voordcel van Nederland. Onze spelers wor den door hun landgenooten aangemoedigd en werkelijk komen zij weer opzetten. Wels, Lagen daal en van Nellen werken hard, doch hun aanvallen zijn niet zoo good meer als in het begin van de tweede en tegen het. einde van de eerste helft. Een tweetal hoekschoppen op het Belgi sche doel le- WELS. vert niets op. Nog vijf minuten is er te spelen: Van Nel len geeft Lagendaal weer een kans, doch zijn schot gaat thans over. Nog vier minuten is er te spelen: Weber krijgt een blessure cn gaat liggen. Even wordt gestopt en dan verlaat Weber het veld. De Oranjemannen spelen met tien man verder: Andericssen gaat op de plaats van Weber staan. Nog eens vallen de Bel gen aan, nog eens beantwoord door de Hollanders err dan fluit de scheidsrechter het einde. Nederland heeft verdiend gewonnen; de nederlaag in het Amsterdamscbe Stadion is beantwoord met een 41 revanche! Het Wilhelmus klinkt en onder luid ge juich der Nederlandsche supporters bege ven van Heel cn zijn mannen zich naar de kleedkamers. Da radio-altzending. Tienduizenden zullen Zondagmiddag weer vol spanning naar het geestdriftig© ooggetuige-verslag van den heer Hollander hebben zitten luisteren. Zooals altijd! Maar het geeft toch nog veel meer voldoening te;weten, dat niet alleen in ons land-zelf, rnaar ook in ons Oost- cn West Indië on telbare luisteraars de zege van do Oranje mannen hcelemaal meegemaakt hebben. Reeds gisteravond kon dc A.V.R.O.-omroe- pcr melden, dat de uitzending overal in dc koloniënuitstokend doorgekomen was en dat een Nederlandsche radio-amateur, wel ke in verbinding was geweest met een amateur in Probolingo, ook van dezen ver nomen had, hoc men van den wedstrijd had genoten. Three cheers voor den heer Hollander, voor de A.V.R.O. cn voor het Nederlandsch elftal! BILJARTEN De eindstand van het tweede klasse kam pioenschap groot piljart luidt: BASTIN VAN NELLEN MOL LAGENDAAL VAN HEEL W. ANDERI ESSEN VAN RUN VAN MALE. VAN HEEL ADAM WELS J. PAAUWE WEDER NEDERLAND 1. Vervoek 2008 206 109 10.18 2. Rüdelslieim 1909 253 78 7.54 3. Gruithuizen 1842 195 94 9.44 4. Dc Jong 1999 240 85 8.32 5. Blad 1742 235 61 7.41 9. Slikker 1652 211 56 6.85 Van Eymeren 1705 224 53 7.91 8. Verloop 1905 234 57 6.8.5 Bridge. NATIONALE BRIDGE KAMPIOEN SCHAPPEN. Den Haag, 18. Maart. De in Den Haag gehouden wedstrijden vanwege den Neder landschen Bridge Bond om het Bridge- kampioenschap van Nederland hebben den volgenden uitslag gehad Het kampioenschap dames-paren werd behaald door mevr. C. Cool—Meyboom met mevr. M. TcngbergenBrouwer, beiden te Hilversum; gelijk geplaatst werden de damesparen 2 en 3, te wetenmevr. A. Joles—Jacobs met mevr. Vaz Dias—Spcyer, beiden te Amsterdam en mevr. S. de Kadt met mevr. SchielaarGerzon, beiden te Rot terdam. Het kampioenschap,gemengde paren werd behaald door den heer en mevrouw A. J. E. Buma geb. van Tienhovcn tc Aerdenhuut, die het zefcr bizondere resultaat hadden ver kregen, dat zij zich in alle vier wedstrijd- onderdeden nummer een wisten te plaat sen. Ook hier werden de nummers 2 en 3 ge lijk geplaatst, n.l. mevr. C. Schut met den heer A.. Post, heiden Den Ha.ag en den heer en mevr. W. C. CantersKruseman te Bilthoven. De wedstrijden om het kampioenschap voor heeren-paren werden slechts voor dc helft gespeeld. De voortzetting vindt plaats op Zaterdag 9 April a.s. De voorloopige uitslag heeren-paren luidt: 1. Mr. J. R. C. van- Bemmel Suyck met Mr. S. van Houten, beiden Den Haag; 2. Mp. M. E. Levanbach met P. Auer- bach. beiden te Amsterdam; 3. R. N. Haremaker met H. A. Greve, beiden Den Haag. Groot is het enthousiasme van de duizen den Nederlanders op de tribune. Er is dan ongeveer achttien minuten ge speeld en hoewel Holland een veiligen voorsprong heeft is oppassen de boodschap. De Belgen geven niet op cn er zijn teeke nen, dat het spel der Oranjemannen begint te verslappen. Onze middenlinie raakt ver moeid cn vooral Paauwe en Andoriessen kunnen het tempo niet zoo goed meer bij houden. Langestraat 43. Juwelier Gevestigd 1SS5 Groote voorraad gouden TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN de Juist* modellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5