KIMME (°g| DE CHRISTELIJK HISTORISCHEN BIJEEN RAMSEIAAR DE ALGEMEENE VER GADERING TE ARNHEM Prof. Slotemaker de Bruine over ,,0nze taak in crisistijd" HET CONFLICT BIJ DE RIJNVAART DE ONAFHANKELIJKE SOC. PARTIJ Een gesprek met Edo Fimmen RADIOPROGRAMMA Dr. J. Schokking presideert het laatst de vergadering en spreekt over de politieke vraagstukken Arnhem, 30 Maart. Hedenavond en morgen wordt liicr ter stede de algemocne vergadering gehouden van do Christelijk- Historische Unie. Deze vergadering wordt voor do laatste maal gepresideerd door mr. J. Schokking. In zijn openingswoord wees hij allereerst op de ongunstigo omstandigheden van de zen tijd om daarna do aanwezigen welkom te heeten, in het bijzonder den afgevaardig den van den Christlich Sozialen Volks- dienst. Na gewezen te hebben op de toestanden fn Duitschland in verband rnet de aanwe zigheid van een Christelijk afgevaardigde wil het spr. voorkomen, dat naarmate de strijd om do religie en niet het minst om de christelijke religie in de wereld toe neemt, dit een terugslag moet hebben op de politieke verhoudingen. De aandacht moet daar voortdurend op gevestigd blij ven. De vraag omtrent den juisten samen hang tusschcn de christelijke religie on de politiek is zoo eenvoudig niet. Wanneer het gaat om enkele bepaalde vragen of een voornaam onderdeel als do school b.v. is dit reeds niet gemakkelijk; maar anders wordt dit nog, wanneer het gaat over de politiek in het algemeen. Wanneer zij thans zou kunnen worden gemist, of erger nog, als ballast ter zijde moest worden geschoven, dan word zij in beginsel prijsgegeven. Doch het staat an ders en in die mate, dat zij juist in tijd van nood haar deugdelijkheid moet bewij zen. Hiermee heb ik nu intusschen aange duid waarop het in beginsel aankomt, wanneer antwoord moet gegeven worden op de vraag naar de eigenlijke beteekenis van christelijke* politiek. Die aanduiding kan eon phrase schijnen, zooals zij dat he laas worden kan, maar is het niet, wanneer maar op den inhoud wordt ingegaan, die niet gereed ligt, maar voortdurend moet worden uitgewerkt Op dit laatste legt spr. voor ditmaal bijzonderen nadruk, omdat liet een punt raakt, waarop te weinig wordt gelet 011 waaruit menigo misvatting in de beoordccling van de christelijke politiek verklaard kan worden. Bij vernieuwing wordt door spr. uitge sproken, dat in verband juist met de feiten, de christelijke politiek een ernstige en verantwoordelijke taak heeft. Die feiten zijn niet moed gevend, wel het tegendeel. Het anders to zeggen zou misleidend zijn. Spr. komt dan tot het vraagstuk van de ontwapening in verband mot de ontwape ningsconferentie -te Genève. De beteekenis van de uitkomst van die overleggingen van de afgevaardigden der volken men kan wel bijna zeggen van de gansche we reld kan om do gevolgen daarvan moei lijk worden onderschat. In zoover zou er de grootste spanning moeten zijn maar vergis ik mij, vraagt spr, dat die er eigen lijk niet is, althans niet in die mate, als in overeenstemming zou zijn met het belang, dat daarbij voor do volken op het spel staat. Spr. heeft althans den indruk, dat de belangstelling veel meer uitgaat naar de nog aan den gang zijnde onderhandelin gen tusschen de hierbij allereerst belang hebbende volken over een nadere regeling van de herstelbetalingen en oorlogsschul den en naar den gang van zaken op het gebied van het internationaal handels- en ruilverkeer. Spr. wil daarmee niet zeggen, dat ipen dc ontwapeningsconferentie wel had kunnen thuislaten. Het kon wel eens zijn, dat de bijcenroeping van de ontwape ningsconferentie tenminste dit gevolg had, dat met een nieuwe regeling van de her stelbetalingen on de oorlogsschuldcn meer spoed gemaakt wordt dan anders misschien liet geval zou zijn geweest Een verbete- ring in dit opzicht zou dan ook daarom van belang zijn, omdat de kwestie van de herstelbetalingen en oorlogsschulden nauw verhand houdt met dc regeling van het handelsverkeer. Wat dit laatste te zien scèft, moet eigenlijk een voortzetting van den oorlog worden genoemd, zooals oeco- nomische tegenstellingen voor een groot deel schuld hebben aan het uitbarsten van den oorlog in 19U met dc wapenen. Een voortzetting op oen wijze, dio dit nadeel heeft, dat liet, zooals wij het thans aan den lijve ondervinden, niet mogelijk is daarbij neutraal te blijven. Er is hier overal sa menhang, zooals dit een gevolg is van de geaardheid van het mcnschclijk leven, zoo wel individueel als gemeenschappelijk. Dit maakt de kwesties niet gemakkelijker en verklaart voor een deel de schijnbare hopeloosheid om tot een oplossing te ko men. Toch zou reeds veel gewonnen zijn, als de samenhang meer word erkend. Men zou elkander minder misverstaan en bij verschil van opvatting over een bepaalde aangelegenheid rekening houden met het feit, dat zij verschillende kanten heeft. Nu herinnert gij u, zegt spr., naar ik hoop, dat wij zooeven als kenmerken van christelijke politiek vonden, dat daarbij voor volksegoisme geen plaats is. Welnu, dit is niets anders dan de n*ga- tiovo uitdrukking voor wat positief uit het christelijk beginsel voortvloeit. Dit bet.ee- kent niet, dat er voor de eigen volksge dachte, voor een dienovereenkomstig volks- strevon, voor het handhaven, bewaren, en sterken van dc eigen nationaliteit geen plaats zou zijn. Het komt er Slechts op aan het onderscheiden volksbestaan in het licht te zien van Hem, die de vervulling der wet is. of wilt gij het aan de hand van de korte samenwerking van de ordening Gods in het Evangelie, dat er liefde zal zijn voor den naaste, als voor ons zelf. Erkenning en handhaving van de eigon nationaliteit, maar zóó, dat zij niet in bot sing komt met die van de nadere volken on afwijzing daarom van elk nationalisme. Er daarom is het mij to doen. Tegen de democratie in don zin van een deelneming van het volk aan het staatsbe stuur, hebben wij op zich zelf geen be zwaar, maar op een voorwaarde dat hier aan vastgehoudon wordt, dat het bestuur als zoodanig eigen verantwoordelijkheid draagt, dio niet op anderen mag worden afgewenteld. Wanneer dit gebeurt en die deelneming bovendien ontaardt in een voortdurenden strijd van belangengroepen, waarbij ten slotte olke verantwoordelijkheid zoek is en er alleen gesproken kan worden van een band tusschen die belangengroepen en hun committenten, clan moet men zich niet beklagen over een verzwakken van de de mocratie. Wanneer dc regccring op dio wijze verlaagd is geworden tot een middel om de vvenschen en verlangens van een en kele, desnoods talrijke groep, te bovredigen, dan is het niet te verwonderen, dat men legen de gestelde orde zelve in verzet komt. Dit mag dan met een verlaten van den lo- galen weg worden aangeduid; of dit al dan niet gebeuren zal is een kwestie van oppor tuniteit geworden. In dit opzicht is hetgeen het Paaschcongres van do S.D.A.P. godu- rende de laatste dagen te zien en te hoo- ren heeft gegeven wel heel leerzaam. We verheugen ons geenszins over de splitsing, die het einde, is geweest van de beraadsla gingen over het reeds langen tijd in don boezem dier partij werkende vorschil, dat tot een georganiseerde oppositie had go- leid. Maar hot zou ons liever zijn geweest, wanneer bij dat Partijbestuur zelf cn de meerderheid, die aan dat bestuur in het ge rezen conflict haar sanctie heeft gegeven, van eon andere, van die der oppositie prin cipieel afwijkende opvatting omtront het wettig gezag gebleken was. Maar dit legt dan ook tc ernstiger den plicht op, om zelf toe te zien en den eisch van ons beginsel niet te laten verzwakken, dat. zich tegen elk groopegoisrae verzet. Wij hebben er altijd togen gewaakt, dat onze Unie een anti-sociaal-democratlsche partij zou worden, en er ons tegen verzet, wanneer men ons in dit onzicht in dén een of anderen hoek wilde dringen. Zijn we in het algemeen geen voorstanders van het ingrijpen door de Overheid in het maat schappelijk leven, in tijden van crisis of zal ik zeggen van overgang, zooals het mij met anderen wil toeschijnen, kan dat noo- dig zijn, sterker nog, kon het door dozelf do beginselen geboden zijn. Tegenover de geweldige revolutionaire actie die onder ons volk wordt gevoerd, mag de actio, die het Evangelio in haar vaan voert, niet ontbreken, inaar moet zoo mogelijk van sterker energie getuigen. Wel zal zij van gansch anderen aard zijn en verre blijven van ieder pogen, zelfs om te willen wedijveren in de wijze waarop dc revolutionaire actie zich van de massa poogt meester te maken. Spr. eindigde zijn redo met de woorden: Wij loven als politieke partij niet van het doen van beloften, en wenschen daarvan niet te leven, maar wel meenen wij in onzo beginselen den bosten waarborg te hebben voor het kostelijkste goed van een volk: vrijheid. Vrijhoid, niet als .een ledig begrip, maar eene die positieven inhoud heeft, omdat zij gedragen wordt door gezag. Arnhem, 31 Maart. Ter algemecne ver gadering van do Christelijk-Historischo Unio heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heden een inleiding gegeven op het onderwerp „Onze taak in crisistijd". Ook bij de bepaling van onze crisistaak aldus ving spr. aan zullen wij moe ten uitgaan van onze geestelijke overtui ging. Daden dragen consequenties mede, die men moet overwogen hebben. Daarom is vooraf bezinning cn toetsing onmisbaar. Enkele van de beginselen mogen nu wor den genoemd. Ons leven is in Gods hand. Dit mag geen reden wezen om werkloos met de handen in den schoot te zitten. Doch het is een on misbare overtuiging, als wij met uithou dingsvermogen en zonder wanhoop door deze dagon zullen heengaan. Deze wereld is een gevallen wereld. Wij zijn dus niet be zig om het paradijs te bouwen, wij zullen ook geen volmaakte middelen kunnen ge bruiken. Maar dit verhindert niet om aan tc pakken en te erkennen, dat er een zeer zware verantwoordelijkheid op ons rust. Wij moeten open zijn voor nieuwe din gen, die groeien in onze dagen; het reac- tionnairo cn conservatieve zonder meer is verwerpelijk. Geleid door deze beginselen, is er alle reden om den bouw van een prin- cipieele politieke partij té bewaren. Gees telijke redenen drijven daartoe, maar nuch tere practische overwegingen voeren tot dezelfde conclusie. De hoofdgedachte voor dezen crisistijd is die van 1 Cor.12: als één lid lijdt lij den al de leden mede. Thans kan men niet letten op één volk. één tak van het econo misch leven, één stand, één stuk van het boerenbedrijf. Alles grijpt vorotdurend in elkaar; men nemen b.v. de contingentee- ring. Bij alle maatregelen moet men dus het geheel in het oog vatten. In crisistijd moet men zekere dingen niet met een soort wanhoopsstemming doen, zooals het afbreken van sociale verzekering, handels politiek, het plotseling ontwerpen van een totaal nieuw economisch program, veren ging van het nationale denken tot nationa listische autarchie, alles op den rug van den staat schuiven. Erkend moet echter worden, dat abnormale tóestanden kunnen dwingen tot tijdelijke abnormale middelen. Van hetgeen in crisistijd wél moet ge schieden, worde allereerst genoemd het zooveel mogelijk in stand houden van wat wij bezitten op sociaal, hygiënisch cn rao reel gebied. Het is intusschen hoogst waar schijnlijk, dat alles op wat lager levenspeil gestabiliseerd zal moeten worden. Een belangrijke taak is er tegenover de workloozen. Naast steun aan alle inoreele werk denko men aan maatregelen om dc jongeren eerder dan de oudsten te doen werken. Ook zal do werkverruiming vlak bij huis aanbeveling verdienen; in menig boerenbedrijf kon hior met overheidssteun (niet meer geld dan thans wordt gegeven) uitstekend hulp aan onze worstelende boe ren gegeven wordon. Wat het boerenbedrijf als geheel aan gaat: de crisis is daarin voortgéslopen en heeft zich op terrein na terrein geopen baard. Belangrijke sommen zijn voor maatregelen beschikbaar gestold. Het land- bouwrapport van de Unio-cómmissio van 23 Maart biedt uitstekend materiaal. Thans ls wel de steun aan de molk enz. hot eerst aan do orde. Wij zullen allen samen moe ten dragen cn ons leden moeten woten van het ééne lichaam. Wio dan uit zuiveren ge zichtshoek met alle kracht werken duldt, dio wordt onder do stoffelijke zorgen niet bedolven, doch komt in Gods kracht met heel zijn volk er weder boven uit. Arnhem, 31 Maart. Na de openingsrede van den voorzitter werd een aanvang ge maakt met de afhandeling der agenda. Be sloten werd, óm een commissie in het leven to roepen, dio zal onderzoeken, welke mid delen kunnen worden aangewend, om groo- te gezinnen in den huldigen nood tc helpen. Voorts werd besloten een commissie te be noemen, die de vraag zal bestudecren. of de indirecte belastingen te hoog zijn in ver houding tot de directe. In de middagzitting werd tot hoofdbestuurslid herkozen dr. A. A. van Rhijn. Bij tweede stemming werden tot hoofd bestuursleden gekozen dr. N. G Veldhoen uit Voorburg cn dr. J. Hoekstra uit Tornaard. Na do redo van prof. Slotemaker de Bruino volgde een zeer geanimeerde ge- dachtenwisscling over de crisis maatrege len der regeering, speciaal wat betreft den steun aan den landbouw. Aan het slot heeft dr. J. Schokking met een korte rede afscheid als voorzitter ge nomen. Spr. verklaart steeds getracht te hebben de C.-H. beginselen in den politie- ken strijd getrouw na te komen. Hij dankt allen voor liet vertrouwen, dat hij gedu rende zijn voorzitterschap van de partij en van hot, hoofdbostuur mocht genieten. Spr. eindigt mot dc hoop uit tc spreken, dat de Chr. Historische Unie eendrachtig en sterk naar buiten nog lang moge blijven voortleven. Nadat dr. Schokking het presi dium had overgedragen aan don vice-voor- zitter den heer J. ter Haar, sprak deze den sehoidenden voorzitter Avog met oen kort woord toe. Hierna zong de vergadering staande dr. Schokking „Dat 's Héöfeh zogen op U daal'" toe, waarna te ruim vijf uur het congres gesloten werd. Ook de bespreking met den rijksbemiddelaar faalt 't Standpunt van den C.B.T. Rotterdam, 31 Maart. De Centrale Bond van Transportarbeiders verstrekte he denavond hot volgende communiqué: Donderdagmiddag heeft onder leiding van den rijksbemiddclaar Ir. van IJssclsteijn een bespreking plaats gehad omtrent de ar beidsvoorwaarden in de Rijnvaart. Deze be spreking heeft geen oplossing van het ge schil gebracht, zoodat na het falen der rcchtstreekschc onderhandelingen ook thaus partijen eltyaar niet genaderd zijn. Woensdagavond heeft do Centrale Bond van Transportarbeiders een vergadering met vertrouwensmannen gehad, waarin het ad vies voor de ledenvergadering uitgaande van dc veronderstelling, dat do onderhan delingen met de werkgevers geen oplossing zouden brengen, werd* vastgesteld. In ver band met het feit, dat de bespreking met den rijksbemiddclaar tot geen nieuwe ge zichtspunten heeft gevoord, is Donderdag avond voornoemd advies den ledcnvergade- ingen ter aanvaarding voorgelegd. De beide ledenvergaderingen, te Rotter dam cn Dordrecht gehouden, hebben zich met dit advies verecnigd. Overwegende, dat een loonsverlaging, die ruim 15% bedraagt niet kan en niet moet worden aanvaard, besloten deze vergade ringen op Maandag a.s het conflict in zijn scherpsten vorm te aanvaarden. Op grond van tactische en organisato rische overwegingen zal dit geschil worden beperkt tot. de sleepbootcn, zoodat de be manning der Rijnschepen buiten den sïrijd valt. T.a.v. de booten is bepaald, dat slechts dan gevaren zal worden, indien met den Centralen Bond een contractueele ovorcen- komst wordt gesloten. Deze vorm is door don Centralen Bond gekozen om te voor komen, dat werkgevers, die zioh voorloopig bereid zouden verklaren op de oude voor waarden de uitoefening van het bedrijf voort te zetten daarvan profitecrcn zouden to eigen bate. In feite is hier geen sprake van staking, doch van uitsluiting, omdat de meeste werkgevers van hun arbeiders hebben gc- oischt zich schriftelijk met de 15% loons verlaging accoord tc verklaren op straffe van ontslag. Opgemerkt zij, dat het conflict zich niet alleen tot de sleepbooten, doch ook uitslui tend tot dc vaart op den Rijn beperkt, zoo dat het den dienst op Belgiö niet impli ceert. Kon journalist lo Amsterdam heeft oen onderhoud gehad met den hoer Edo 1' immon den voorzitter van de nieuwe socialistische partij hier te lande, de O.S.P., zooals zo reeds wordt aangeduid. Hoe kwam u er toe u bi) den linker vleugel te voegen-, zoo vroegen wij hem. In zijn antwoord zeide de hoer Fimmen. dat hij van huis uit revolutionair is aan gelegd. Hij heeft zijn gehcclo loopbaan dan ook uitsluitend op het gebied van de vak beweging afgelegd, in liet N.V.V. (Neder landsch Verbond van Vakvcreonigingen) en het I.V.V. (liet Internationale Verbond, waar van hij met Oudegeest secretaris is ge «cost). Dc muchtsvorming van do arbeidors moet z.L niet in dc eerste plaats in de parlementen geschieden, maar daarbuiten In de na-oorlogscho jaren hooft hij de ge tegenheid gehad zijn opvattingen ten deze- uit te leven en cr uitdrukkingen aan le geven, o.a. door mee te werken aan hei stopzetten van het munitie-transport ur aan den boycot van Hongarije. Daarna is gekomen, zoo zeide hij verder een tijd van neergang, waarin de macht de positie der arbeidersbeweging verzwakl is. Bij do Ruhr-bezotting is dat gebleken Ik aanvaard dit, maar ik aanvaard niet dat dit wordt verdoezeld on dat men het wezen dor zaak gaat vcrwaarloozon, hel meor en meer zoekt in parlementaire actie Mijn hoofdbezwaar is niet, dat men nam Genève gaat, maar dat men da beteekenis van hetgeen daar gebeurt zoo zeer over schat, ten koste van dc werkelijke machts vorming, dc „directe actie" van do arbei ders. Wij hebben hiertegen in Nederland stel ling genomen, eerst in samenwerking nn-t allerlei arbeiders, die niet lid waren van de S.D.A.P.; daarna door middel van do liga tegen imperialisme en koloniale onderdruk king. Die samenwerking met nlet-S.D.A.P.- ers werd verbroken, toen ons verklaard word, dat wij volledige vrijhoid zouden kril gen, om onze propaganda te voeren, dós onder de leden van de S.D.A.P. en in de S.D.A.P. Het gevolg hiervan was dc bekende Opon Brief, waarin een groot aantal leden van de S.D.A.P. zich collectief wendden tot het partijbestuur, om aan te dringen op wij ziging von do tot nu too gevolgde politiek. Daaruit vloeide do oprichting van De Socia list voort, dio eerst door do partijleiding werd geduld, maar naderhand fel bestre den. Naar buiten heette het, dat wij ons schuldig maakten aan organisatorische overtredingen cn aan disciplinebreuk. In werkelijkheid waren het geen organisatori sche kwesties, maar ging 't om het ieit, dat !o door den linkervleugel gepropageerde opvattingen door de meerderheid der partij niet worden govvcnscht cn derhalve gedood verfd werden als „communistisch". Dnt zij dit niet wilden dulden is tenslotte gebleken op het congres, dat nu op de Paaschdagen le Haarlem gehouden werd, waar deze op vatting van het partijbestuur tot uitdruk king werd gebracht, doordat niet alleen een ubsoluto onderwerping aan de z.g. partij discipline van ons geèischt werd, maar door dat liet purtljhestuur ook uitdrukkelijk de aanvaarding door ons verlangdo van de door haar voorgestane en door ons be streden politiek. De aanneming van do resolutie van hot partijbestuur maakt het ons practisch on mogelijk onze opvattingen binnen In de S D.A.P. te propageeren. Wij hebben dc hoop gekoesterd op een bevredigende oplossing, zoo verzekerde de heer Fimmen. Eerst kwam dc bemiddelings poging van ecu comité van parttjgenooten, genaamd Socialisme cn Kerk, via den heer Duys. Wij aanvaardden die bemiddoling on middellijk, maar het partijbestuur zei: neen! Toen kwam het bemiddelingsvoorstel van Amsterdam-XI. Ten slotte volgde dc bc- middelingsmotio van Van de lvieft. Toen dit alles door het parlijbostuur werd afge wezen, inoest de scheiding volgen. Wij hadden liever in dc grooto organisatie gebleven, met alle voordcelon daarvan. Maar kennend de houding van het partijbestuur, kennend ook do middenstof dor partij, heb ben wij begrepen, dat het buigen of barsten moest worden. In het algemeen zal onze positie, politiek gesproken, zdo zijn, dat wij een revolution- nair-socinlistischc politiek zullen voeren, on afhankelijk van andere partijen, welke dan ook. Vandaar onze naam! Voor het overige zal men moeten wachten, totdat het eerst volgend congres onze te voeren politiek heeft vastgelegd. Wij vroegen wat dc verwachting van den heer Fimmen is omtrent het getal dergenen, dio uit de S.D.A.P. zullen overkomen. De heer Fimmen verwees, wal dat betreft, naar do omschrijving van den heer Schmidt: „wij zullen minder leden krijgen dan onzo groot ste optimist verwacht, en heel wat meer dan de pessimisten voorspellen." En hij voegde cr aan toe- „je kunt cr niets van zeggen. Vast staat, dat het op het oogenblik aan meldingen regent!" Onze leden zijn voornamelijk arbeiders uit fabrieken cn bedrijven. Binnenkort, zoo besloot dc heer Fimmen, zal er door onze partij een openbaar ope ningscongres worden gehouden, waarin de statuten, enz. zullen worden vastgesteld en een definitief partijbestuur zal worden ge kozen. Ik zelf zal dan als voorzitter rmijn plaats voor een ander ruimen. Het Volksblad (s.d.) verneemt uit Laren: De organisatoren van do Onafhankelijke Socialistische Partij hebben besloten, den raadsleden die de inzichten van de nieuwe partij zijn toegedaan, te verzoeken, hun ze tels te blijven bezetten. In verband hiermc Ie zal Van Prnag, die als lid van de S.D. A.P. heeft bedankt, niet als Larensch raads lid bedanken. Boeljon, die juist benoemd is als onvol- OR5ËÏBAND OCTROOI 17*01 Het ideaal voor iedere vrouw. Steunt de buik spieren. Geeft steun in den rug en ver schuift niet. Aanbevolen door H.H. Doctoren. LANGESTRAAT TEL. 341 (2 lünen) gcr van Rueter in den Blaricumschen raad, 7.al, hoewel hij als lid van dc S.D.A.P. heeft bedankt, dezen zetel toch innemen. Zijn ecnige opvolger op de lijst, vun Ruyveil, hoeft bedankt als lid van de partij. De Goudsclie Crta moldt, dat de heer K. R. van Staal niet zal bedanken als lid van den Gemeenteraad. Tc Dordrecht is besloten lot oprichting van oen nfdeeling van do Onafhankelijke Socialistische Partij. Het voorloopig bestuur bestaat uil J. van Amerongon, voorzitter; L. .1. Brantenaar, secretaris; P. Koppe, pen ningmeester; A. Kruyt en M. v. d. Plank. Zoterdag 2 April. Hilversum: 6.457.00 V.A.R.A. Gymnastiekles 7.30— 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Grumofoonplaten. 0.00 Tiro W. Drukker en gramofooupla- tcn. 10 00 V.P.R.O Morgenwijding 10.15 V.A.R.A. Voor Arb. in dc Continu bedrijven. Trio W. Drukker, Gramofoonpla- ten cn het Groot Volketoonecl. 12.00—1.45 V A R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl en graraofoonplatcn. 2.15 Instituut voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 V.A.R.A. Kinderkoor „De Krekeltjes" o.l.v. L Hülschcr. Pianobegeleiding J. Kick- hefer 3.00 Causerie door D Broekman (Interna tionale Toenadering). 3.45 Gramofoonplaten. 3.30 „Dc gek met de bijl" Japansch sprook je, van E. Reinaeher. (Vert. M. Boversluis). V.A.R.A.-tooneel. 4.30 Accordeon-Vereen. „Linker Maas oever" cn Gramofoonplaten 5.00 Causerie over Arbeidurssport. 5.16 Beoefening der Huismuziek o.l.v. P. Tiggcrs. 5.45 S.D.A.P.-kwarticrtje door J. Oude- gcost. 6.00 Groningsch uurtje m. m. v. K. Ter Laan (toespraak), Mevr. C. Melles—van der Meulen (zang), Joh. Jong (piano) en P. J. Werkman (voordracht). 7.00 „Russia", Russisch Balalaika-orkest o.l.v. Dr. Svverkoff en Koor o.l.v. Dr. Duba- toff Solisten M. Wischnewsky (tenor) en Kenty Litwinzeff (balalaika). 8.00 V. L. R. A. 90Ö Bonte Avond, m.m.v. Teun de Klep perman. V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot, Kees Pruis, Stella Seemer, Willem Ciere, The two Hodlars (accordeons), Elize de Haas (coloratuur-zangeres), V.A.R.A.-too neel o.l.v. W. van Capellcn. Verbindende tekst: S. de Vries Jr. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vervolg bonte avond. Huizen: 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 K.R.O.-Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15—1.45 K R.O. sextet. 2.00 Gramofoonlaten. 2.30 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Sportpraatjc. 5.30 Gramofoonplaten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.10 Causerie over „Regeneratie-vermo gen bij planten en dieren". 7.45 Gramofoonplaten. 8.0011.00 Cabaret-programma m. m. v« Louis Noiret, Willy Corsari en „The Three Hawkcourts" (accordeonisten).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7