-! IN MASSA'S SLIJTERIJ DE SCHEURING IN DE S.D.A.P. Heeft de leiding schuld aan de breuk? HET GEMAK PAST! BIJKANTOOR AFSCHEID Mr. H. DE BIE „Een begrijpend rechter" DE CONTINGENTEERINGS- BEZWAREN RADIOPROGRAMMA Eert aantal soc.=democraten bepleiten herstel van eenheid Een aantal leden van de S. D. A. P. Hk. Brugmans, E. Verwey, H. Verwey—Jon ker, II. B. J. Wa si ander, A. J. Woltbers— Arnolli, H. van Wijk en M. Stokvis heb ben in de socialistische bladen oen oproep ,.ora de eenheid'' tot „de sociaal-democra ten In Nederland" gericht, waarin o. m. het volgende voorkomt: „Wij hebben in Haarlem een aantal ka meraden zien heengaan, waarin wij niet al leen onkreukbare socialisten, maar ook be wuste sociaal-democraten zien. Zeker, deze scheuring kon plaats hebben door organisa torische fouten van hun kant, maar toch vooral, omdat anderen liever verschilpun ten hebben gezocht dan tc onderzoeken in hoeverre de uitgebrachte critiek van waar de kon zijn voor de beweging. Zoo hebben feiten, die een scheuring nooit konden mo- tiveeren, tóch de scheuring gebracht. In deze dagen nu de wereld meer dan ooit ontvankelijk zou zijn voor de oplossingen van een concreet socialisme, heeft de inter nationale sociaal democratie geen vast pa rool weten te geven, geen groote princi- pieele lijnen getrokken uit den nood van bet hedon naar de roodc toekomst Daar aan hebben wij allen schuld. Hadden wij dan echter het recht hartstochtelijke wer kers, die meenden wel een oplossing to heb ben, te verketteren uit de hoogte van onze onaantastbaarheid en zelfgenoegzaamheid? Waar was op dit congres de deemoed tegen over den reusachtigen plicht ons door de arbeidersklasse opgelegd? Zeker niet in een Internationale, die een kwart van het con gres iD zwijgend verzet moest aanhooren. Wij zullen niet aarzelen tegenover het ne gativisme, dat op dit congres tot uiting kwam, den eiscb van een constructieven socialistischen beginselstrijd te stellen. Een onwaarachtige tegenstelling heeft tot een overbodige scheuring geloid. Wij kun nen niet de blijvende mogelijkheid erken nen van een partij tusschen sociaal-demo cratie en communisme. Kameraden in de O.S.P.! Wij begrijpen uw houding, maar volgen kunnen wij u niet Wij achten herecniging met u moge lijk en noodzakelijk, en ter wille van die herecniging strijden wij voorts in do S. D. A. P. Maar daarvoor kameraden, die u thans gebroken socialisten voelt, hebben wij u noodigl Vrienden in het land, die weifelt welken stap u zedelijk geboden is! Gij staat niet alleen! Ontmoedigd en gekwetst in hun partijtrouw zijn thans velen. Laat ons ge zamenlijk trachten den weg te vinden tot herstel van het vertrouwen in de Partij! Vóór positief socialisme! Vóór herstel van de eenheid in de So- ciaal-Democratiel" De redactie van Het Volk die in ver schillende andere artikeltjes de uitgetrede- nen der Onafh. Soc. P. duchtig van katoen geeft en o.a. hun besluit om zich tot S. D. A. P. en N. V. V. to wenden, met het ver zoek om opneming in den algemeenen raad en de plaatselijko raden der vakbeweging het toppunt van aanmatiging en verdwa zing acht plaatst bij den bovenstaanden oproep het volgende onderschrift: „Wij weten, dat in het bovenstaande de gedachten van een belangrijke groep vooral jongeren in onze partij is uitgesproken. Wij verheugen ons diep in hun besluit om onze partij niet te verlaten, doch daarvan actieve leden te blijven. Aldus toonen zij zich echte sociaal-democraten. Wij moeten echter de verwijten, die hier tot de partij-meerderheid en de partijleiding gericht worden, zoo be slist. mogelijk afwijzen. Het is niet waar, dat tegenover den linkervleugel verschilpunten gezocht zijn. Het tegendeel is waar: het was de linker vleugel, die om haar georganisoerd bestaan fo wettigen, wel steeds verschilpunton zoe ken moest. Het is ook niet waar, dat er bij de partijleiding negativisme heerscht. Albarda deelde op het congres mode, hoe het in het Partijbestuur Vliegen was, die hot initiatief nam tot. de opstelling van een oeconomiscb program, en bij sprak met groote blijdschap over do groep weten schappelijke jongeren (aan sommige onder- teékenaars van dit stuk niet vreemd), die zich tot dit doel en tot hulp van de partij leiding geconstitueerd heeft. Wij zijn ervan overtuigd, dat de partij zich krachtig te weer zal stellen in een strijd voor „positief socialisme", als do onderteekenaars be oogen. Slechts in een massapartij als de onze valt dit to bereiken- Het is niet in de laatste plaats daarom, dat wij dit manifest met vreugde begroeten." Een tweede oproep- Bespre king van hen, die een accoord zochten. Voorts bevat Het Volk een oproep van van de Kieft S. de Wolff, J. van der Wijk en mevr. Wibaut (de heor van de Kieft was de eerste onderteekenaar van het op het Paaschcongres der S. D. A. P. met groote meerderheid verworpen bemiddelingsvoor stel), welke oproep als volgt luidt: „Ondergeteekonden, die een actief aandeel genomen hebben in de bemiddelingspogin gen van de afgeloopen weken, achten het noodlg een bijeenkomst te houden met de leden der S. D. A. P„ die met die pogingen hebbeu ingestemd. Zij wenschen gezamen lijk de vooruitzichten te bespreken, die de 'hans geschapen toestand in de partij biedt voor hen en de met hen gelijkgezinden. Advertentlën, Keltjes Abonnementen, Adres veranderingen, Berich ten worden aangenomen aan het AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS SOESTERWEG 107 DEN GEHEELEN DAG OPEN UW COURANT: 'T DAGBLAD Deze bijeenkomst zal op per advertentie bekend te maken plaats worden gehouden op Dinsdagavond 5 April. Ieder partijgenoot, die zich tot dc boven genoemde „gelijkgezinden" rekent, wordt dringend verzocht daar aanwezig te zijn." Dc N. R. Ct. teekent hierbij aan: De eenheid der S. D. A. P. is dus na de afscheiding der Fakkel-groep blijkbaar nog geen ideale en vooral wat den laatsten op roep betreft, vraagt men zich af, of hij wel in overeenstemming is met de punten 8 en 9 van de door het congres aangenomen re solutie van het partijbestuur, waarin ge- eischt wordt, dat alle leden der partij zich zullen onthouden van de vorming van bij zonderc groepceringen en dat er oen einde zai komen aan alle bijeenkomsten van groe pen partijgenooten, die ten dool hebben de tactiek der partij tc behandelen cn belegd zijn door andere dan do daartoe door dc partij bevoegd verklaarde instanties, voor de naleving van welke eischen het partij bestuur werd opgedragen met gestrengheid te zorgen. Een afdeeliog Haarlem. Tc Haarlem is een afdeeling van do On afhankelijke Socialistische Partij opge richt met 200 leden. Een bestuur is nog niet gekozen. Dit zal gebouren op de volgende vergadering. De bekende Rotlerdamsche kinder rechter heeft zijn functie neergelegd Rotterdam, 31 Maart. Do Rotterdam- sche kinderrechter, mr. H. de Bie, heeft met Ingang van heden zijn functio neergelegd, aangezien hij als oudste rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Rotterdam is aangewezen tot het prósideeren van de ka mer voor strafzittingen. De groote kring van gezinsvoogden en ge zinsvoogdessen, van vereenigingen die de bescherming van het kind tot doel hébben, wenschten mr. De Bie echter niot te laten gaan dan hem een hartelijk afscheid te heb ben bereid Gistermiddag waren vélen sa mengekomen in Huizo Ulrich en daar heeft allereerst mr. P. L. M. Driebeek, de voor zitter van Voogdijraad I. uitdrukking ge geven aan dc waardeering, die men heeft voor het werk voor den oersten kinderrech ter. Hij heeft het teere plantje, dat dc uit breiding van de Kinderwetten was met tact en bekwaamheid opgekweekt. Rotterdam mocht zich gelukkig achten in 1922 de be schikking te hebben over éen man als mr. De Bie, die was toegerust niet een toege wijde liefde voor het kind en met alle ken nis omtrent de kinderbescherming. Het is dan ook met groote droefheid, dat de voog dijraden er kennis van hebben genomen, dat mr. De Bie zijn functie zal neerleggen, maar gaen waardeert het, dat hij ten min ste voor Rotterdam behouden blijft en dat hij door zijn kennis en ervaring invloed zal hebben op zijn opvolger, zoodat hetgeen hij heeft opgebouwd, behouden zal blijven. Namens de verschillende vereenigingen die de kinderbescherming ten doel hebben heeft mevr. E. Mees—Ha velaar gesproken. Zij heeft er op gewezen, hoe mr. do Bie als een begrijpend rechter tegenover de kinderen stond en hoe hij werkzaam is geweest ten zegen van do kinderen. Ook voor zijn hou ding ten opzichte der vereenigingen, die hij steeds tot medewerking wist te prikkelen, dankt spreekster hem. Namens zijn vrien den in de Rotterdamsche kinderbescher ming bood spreekster hem een gemakkelij- ken stoel aan, welk geschenk vergezeld ging van een album, vermeldende dc namen der deelnemers. Namens de gezinsvoogden heeft vervol gens nog gesproken de heer J. Schrijver en namens do kinderpolitie de heer J. Voskuijl, die beiden de verdiensten van mr. do Bie als kinderrechter in het licht hebben ge steld. Namens de bewoonsters van de Tehuizen voor werkende meisjes heelt een dér meis jes eon door de verpleegden vervaardigd kussen aangeboden. Mr. Do Bie heeft daarop woorden van dank gesproken. Dank voor de hom ge brachte hulde, maar bovenal dank voor de medewerking, die spreker van allen heeft mogen ondervinden. Toen bij zijn taak aan vaardde, werd hem een bloemstuk geschon ken, waaraan een kaartje de woorden ver meldde: Gezegend hij, die zijn werk gevon den heeft. Hoe trêffend juist zijn die woor den geweest. Het is dus geen wonder, dat spreker zijn taak met opgewektheid heeft vervuld. De medewerking, die hij van allen en ook van de ambtelijke organisaties heeft ondervonden, heeft het hem mogelijk ge maakt zijn taak op een wijze te vervullen, als waarvoor men hem nu gehuldigd heeft. Daarna bestond gelegenheid den kinder rechter de hand te drukken, waarvan allen gebruik maakten. Het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer verschenen Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van schoeisel; idem van tricotgoederen; van wollen en halfwollen stoffen en van bovenkleeding werd ook nu weer door enkele leden be toogd dat de menioriën van toelichting de zen keer wederom zeer sober zijn gesteld. Zij hadden dan ook den indruk, dat do Regeering bijna ioderc toelichting overbodig heeft geacht Sommige leden waren van mecning, dat deze contingenteeringsbesluiten niet over eenstemmen met de bedoeling van de Cri sis-in voerwet. Immers, bij de behandeling van deze wet in de Tweede Kamer is de indruk gewekt, dat door de Regeering opge treden zou worden tegen abnorraalen cn niet tegen normalen invoer. In strijd hier mede is, dat men op de basis van den in voer in vroegere normale jaren contingen- teert op eeri lager percentage dnn 100. Met een dergelijke interpretatie van de Crisis- invocrwet konden deze leden zich allerminst vcreenigen en zij verklaarden dan ook on omwonden dat zij, indien zij geweten had den, dat de Crisis-invoerwet op deze wijzo zou worden uitgelegd, hun stem zeker niet aan het ontwerp hadden gegeven. Ook werd geklaagd over de slechte voor bereiding. Elko organisatie ter voorberei ding, zoowel van de contingenteering als van de uitvoering daarvan, schijnt aan vankelijk te hebben ontbroken. Ondeskun dige personen zijn aan het werk ten aan zien van de uitvoeringsmaatregelen. Drie weken na de uitvaardiging van dc Konink lijke besluiten lagen er nog tc verwerken 1300 invoervergunningen van artikelen, die aan do grens lagen. Nu is er blijkbaar vol doende personeel, doch dat had er, naar het oordooi dezer leden, dadelijk moeten wezen. Eenige loden hadden in dat verband mede bezwaar tegen de basis der contingentee ring, de jaren 1928, 1929 en 1930. Is het juist gezien hot jaar 1931 uit te schakelen? Im mers, door alleen de jaren vóór 1931 te ne men, ontstaan verschillende moeilijkheden, welke goheel of althAns goeddeels zouden vervallen, indion ook de invoer van 1931 als basis van de berékening van het contingent zou worden genomen. De handel wordt als het ware gefineerd op een verouderde basis. Bovendien, de handel vraagt naar de be hoefte van het publiek, cn volgens deze leden is er in 1931 een belangrijke handels- verschuiving geweest* Verscheidene leden waren daarentegen van moening, dat het jaar 1031 terecht bui ten beschouwing was gelaten. In dat jaar hing de contingenteering reeds in dc lucht. Verscheidene leden, hoewel de gerezen be zwaren niet ontkennende, waren van mée- ning, dat men bij de booordccling der ont werpen toch de hoofdzaak niet uit het oog moet verliezen. Twee factoren verdienen speciaal do aandacht, n.l. de bestrijding van de nog steeds hcerschende werkloos heid en de noodzakelijkheid, om onze han delsbalans intact te houden. Bij beide is het algemeen belang in hooge mate betrokken cn wanneer de contingenteering er too kan bedragen, zooals naar het oordeel dezer leden zeker het geval is. de werkloosheid te bcporko» cn de handelsbalans intact te hou den, dan is er een goedo grond voor het treffen van zoodanigen maatregel aanwezig. Ook al zal dan hier of dgar eenig ander be lang geschaad worden, dan zal hetgeen door het algemeen belang wordt geó^sclit, toch voor moeten gaan. Dc Commissie van Rapporteurs vestigt nog de aandacht op een bericht, verschenen in Het Vaderland (avondblad van 30 Maart), waaruit zou blijken, dat particulie ren uit het buitenland gemaakte bovenklee ding kunnen invoeren, buiten de contingen teering om, bij pakjes ter waarde van ten hoogste 40, terwijl dezelfde particulieren meer dan één pakje tegelijk zouden kunnen ontvangen. Aangezien dientengevolge in meer dan één opzicht de contingenteerings- maatregelen in zake bovenkleeding illusoir zouden kunnen worden gemaakt, stelt de Commissie van Rapporteurs er prijs op, dat hieromtrent in de Memorie van Antwoord nadere inlichtingen worden verstrekt. HET MERKWAARDIGE VONNIS. De zaak in hooger beroep. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op Vrijdag 15 April a.s. in hooger beroep be handelen de zaak van den Officier, die tc 's-Gravenhago in een roes een agent van politie heeft mishandeld en die dezér dagen door den krijgsraad te 's-Hertogon- bosch van de hem te laste gelegde mishan deling is vrijgesproken. POGING TOT MOORD. Drie jaar geëischt Assen, 1 April. Voor de Rechtbank te Assen stond heden terecht J. K., fabrieks arbeider te Hoogeveen, thans gedetineerd dio op 4 Januari 1932 te Meppel opzettelijk en met voorbedachte rade gepoogd heeft zijn vroegere verloofde Jaantje Stakelbeek van het leven te berooven, door met een scherp mes haar herhaaldelijk te slaan en ie steken, waardoor zij ernstige verwon dingen in de buik en borststreek heeft be komen. Doodelijke verwondingen werden voorkomen, doordat Karst Haazelaar haar te hulp kwam. Verdachte verklaarde dat hij niet het voornemen had om het meisje te clooden. Het O.M. eischte wegens poging tot moord drie jaar gevangenisstraf. MEVROUW VAN BRAAM HOUCKGEEST. Afscheid als presidente der Haagsche Halsrronwenver- eenlglng. De jaarlijkscbe vergadering van dc afd. Den Haag dor Ned. Vereen, van Huisvrou wen is Donderdag voor de laatste maal ge presideerd door mevrouw Van Braam Houckgeest—Schroot, die gedurende 13 ja ren de ziel van dc veroeniging is geweest. Er had zich uit de leden een commissie ge vormd om haar ter gelegenheid van naar afscheid een huldeblijk aan to bioden. Deze aanbieding heift plaats gehad na afloop van dc laarvergadering. Namens hot bestuur is mevrouw Braam Houckgeest. toegesprokon door de secreta resse, mevroqw Dethmoyer, die woorden van groote dankbaarheid uitte. Zij wees er op, hoo onder presidium van mevrouw Van Braam de afdeeling tot ongekenden bloei Is gekomen. liet succesvolle werk, dat verricht is, is in hoofdzaak te danken aan haar groote eftergio. Namens do dames van het koortje sprak de presidente, mevrouw San ders, die een souvenir aanbood. Nadat hot dameskoor eenigé liederen had gezongen, sprak de heer L. R Maartens, eere voorzitter van dc 's Gravenhaagscho winke- liersvereeniging en lid van de contact-com missie. Do heer KropveJd bood mot hartelijke woorden een aandenken van de contact commissie aan. No dat voorgelezen was een telegram van mevrouw PatIJn uit Rome, eebtgenooto van den vorigen burgemeester, voordo namens de leden het woord mevrouw L. M. C. Over- sluis, die op den groei der vereeniging wees, in hoofdzaak te danken aan de energio cn dc werkkracht van de presidente. Spreekster deelde mede, dat de scheldende voorzitster benoemd was tot nere-presidente en bood als aandenken aan een reistasch met een inhoud, die haar.in staat stelde een reis te maken. Mevrouw Van Braam Houckgcest heeft allen spreeksters cn 6prekers on andere aan wezigen hartelijk dank gezegd. ONOEWENSCHTE VREEMDELINGEN? Razzia in een zeemanshuis. Rotterdam, 1 April. De Rotterdam sche politie heeft gisteren met oen groot aantal rechercheurs een inval gedaan fn een pand aan dc Willemskadc, waarin ge vestigd is de Internationale Zecmansclub, een communistische organisatie. Er heeft een huiszoeking plaatsgehad, waarbij naar wapéns is gezocht, die echter niet werden gevonden. Drie-en-dertig zeelieden, allen vreemde lingen, werden aangehouden en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. liitr wordt nagegaan of hun papieren gol- dig zijn en of zij ove)- middelen van bestaan beschikken, zoo niet dan zullen zij over de grens worden gezel. Zondag 3 ApriL Huizen: 8.30—9.30. Morgenwijding, to leidon door Ds. P. Bo.'s, Geref. predikant tc 'sGravo- land. 9.3010.15. Morgenconcert. 10.15—12.00. Hoogmis uit de St. Bonifa- tiuskerk te Dordrecht. De Hoogmis wordt opgedragen door den WelEerw. heer kapo- laan Th. Nijipan. I)e predikatie wordt ge houden door den ZeerEcrw. heer pastoor A. Kramer. 12.00—1.45. Lunchconcert door het Sextet o.l.v. Piet Lustonhouwer. 1.45—2.10. Gramofoonmuziek. 2.10—2.30. Literair halfuurtjo. „Goethe- herdenking" door pater G. van Woesik S.J. 2.30—i 00 Middagconcert door de Hilvcr- sumschc Harmonie o.l.v. M. Kley. 4.00—5.00. Ziekenlof te Bloemendaal. 3.00—5.20. Orgelbespeling door mei. Lena Bruyn. 5.20. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. kerk te Katwijk a.d. Rijn. Voorganger: Ds. L, G. Bruyn, aldaar. 7.15—8.10. „Do Christusfiguur in de kunst" door mejuffrouw R. Aalbersc. 8.10—815. Voetbaluitslagen van de R.K.F. 8.15—10.40 Concert door het Orkest o.l.v. Johan Gerritsen- Solist: Jac- v. d. Woude, viool. Aan don vleugel: Fred. Boshardt 9.00. Nieuwsberichten van het Persbu reau Vaz Dius. 10.10—11.00. Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jo9. H. Pickkers. Hilversu m 8.15—8.30. Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 8.30. Esperanto cursus XXIX, van het Insh voor Arbeidersontwikkeling cn de Federatie van Arbeiders-Esperantisten, door Jac. Lera. 8.55. Voitbalmcdedeelingen. 9.01. Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lan- tinga. Onderwerp: „Voorjaarebespuiting van vruchtboomen. 9.30. Gramofoonmuziek. 10.30 Kerkdienst uit den Ned. Prot Bond te Utrecht, Spreker: Ds. A. Noorman, te Borcula 12.01—2.00. Ivovacs Lajos en zijn Orkest m.m.v. Tilly Diefentftal, sopraan. 2.00—2.30. Goethe-Cyclus. IV. E. d'Oliveira: „Goethe aan den top van „De pyramide van zijn bestaan"; zijn beteekenis voor onzen tijd". 2^04.00. Uitzending uit het Concertge bouw, Amsterdam. Zondagraiddagconcert o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. 4.00—4.40. Opvoering van „De Grillige Min naar" (Die Laune des Verliebten), herders spel in één bedrijf van Goethe, metrisch ver taald door Gustav Czopp. Medespelenden: Else Mauhs, Marie Holtrop, Kommer Kleijn, Gustav Czopp. Regie: Kommer KleUn- 4.40—5.00. Sportuitslagen van Vaz Dias. Gramofoonmuziek. 5.01. Kinderuurtje, „De familie dc Boer". zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende 8. H. M. „Schilletje" djverse merken „OUDE KLARE" HAVIK 41. T©L 292. 6.00. Orkest o.l.v, Hugo de Groot 6.45. Literair halfuurtje door A. M. do Jong. 7.15. Orkest (Vervolg en slot). 8.30. Esperanto-cursus XXI, van bet. Inst, Vaz Dias. 8.15—9.00. Het Omroep-Orkeat o.l.v. Nico Treep. Solist: G. Hemmes, viool. 9.00—9.25. Voordrachten door Mr. A- W. Kamp: a. Oud jaar, Kamp. b. Halo, met wie?, Zotteratröm. 9.2510.15. Het Omroep-Orkest o.Lv. Nico Treep. Solisten: Grethc Weljnscben-Hogen- birk, sopraan. Henk Viskil, tenor. 10.15—10.40. „Barbertje blijft" blijspel In 1 bedrijf van Dom. de Gruytor. Opvoering o.!. v. den auteur. 10.40—11.00. Omrojp-Orkost 11.00—12.00. Gramofoonmuziek. Maandag 4 ApriL 1 Huizen. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert 10.30—11.00 Korte ziekendienst, te leiden door Ds. J. A. Hoekzema, Ned. Herv. Pre dikant te Hilvensum. 11.00—11.30 Lezon van Chr. Lectuur door Mej J. C M. Doyen tc Hilversum. Voorgele zen wordt: ,Dc lichte last", van G. Schrij ver. 11.30—12.30 Gramofoonplatonconcort. 12.0012.15 Politieberichten. 12.30—2.00 Orgelconcert vanuit de Herst Evang. Lu tb. Kerk aan don Kloveniersburg wal te Amsterdam, to geven door den hoer J. H- van Eek, orgelist der Ned. Herv. Kerk te Rumpt. 2.00—2.S5 Gramofoonplatcnconcert (Leger des Heils-muziek). 2.33—3.15 Cauftérie door den heer A. .T. Herwig te Bussum. „Beantwoording van vragen over kamerplanten." S.153.45 Cursus knippen en stofversie- ren, to geven door het Instituut E.N.S.A.I.D, Tol6tcegsingel 54, tc Utrecht. 3.45—4.00 Verzorging van don zender. 4.00—5.00 Zlekenuurtjo, to leiden door Ds. W. E. van Duin, Gerof. Predikant (H. V.) tc Amsterdam-West. Muzikale medewerking verlecnen: Mej. C. de Jager zang, M. F. Jurjaanz, harmo- niumbegcleiding. 5.006.30 Concert: Kees Hartvelt, viool Piot Lentz, celio. Guus Seyler, plano. 6.306.45 Gramofoonmuziek. (Platen van Joh. de Heer). 6.457.00 Spreker: do heer A. Stapelkamp tó Utrecht, secretaris vn 't Chr. Nat. Ver- verbond in Nederland. 7.00—7.30 Cursus Engclsch voor gevorder den (laatste les) door den heer J. F. v. d. Sloot, leeraar Engelsch M. O., te Amster dam. 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Persberichten van bet Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.15 Uitzending van de herdenkings samenkomst, ter gelegenheid van het 60- jarig bostaan van „Do Standaard", in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam. 10.15—10.25 Persberichten van het Persbu reau Vaz Dias to Amsterdam. 10.25—11.30 Gramofoonplatcnconcert Hilversum: 6.457.00 Lichaamsoefeningen o. L v. G. KJuerekoper. 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen o. 1. v. G- Kleerekoper. „Algemeen programma", 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Trio Willem Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht, door Janny van Oogen. „De Kaars" Leo Tolstoi. 10.30 Trio Willem Drukker (Vervolg). 12.01 Septet o. 1. v. Is. Eyl afgewisseld door gramofoonmuziek. I.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00 Nederlandsche week. Rede van den heer C. P. J. Zaalberg, Dir. generaal van den Arbeid. Onderworp: „De toestand van ons bedrijfsleven." 3.00 Fluitrecital door Johan Feitkamp. Piano-begeleiding door Piet Tiggere, afge wisseld dooi gramofoonmuziek. 3.30 Nederlandflcho schrijvers en dichters voor de microfoon. Andriee de Rosa spreekt over „Fransche volksdichters". Francois Villon en Johan Rictu6. 4.15 GramofoonmuzleK. 4.30 Na schooltijd. Vertellingen door Jan ny van Oogen. 5.00 Septet o. I. v. Is. Eyl afgewisseld door gramofoonmuziek. 6 40 Lezing door Prof. W. Bonger. Onder werp. ,Het Bevolkingsvraagstuk". 7.00 Paedagogisch concert met medewer king van het orkest o. L v. Hugo de Groot Inleiding van F-iet Tiggens» 8.00 Uitzending voor het hoofdbestuur van Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Onderwerp: „Onbestelbaar". 8.15 Orkest o. I. v. Hugo de Groot. 8.45 „Katja", tooneelspel in één bedrijf, van Kasimir Grekoff. Uit het Duitsch ver taald en voor de microfoon bewerkt dooi Martha Belinfante—Dekker. Op te meren door het Radio-Tooncel. Spclleiding Wil lem van Cappollen. 9.30 Radio-orkest (Vervolg). 10.00 Het verstaan van Poëzie door Mar- tien Beversluis. Onderwerp: De plastiik in de poözie. I. 1015 Amsterdamsch Solisten-kwintet o. I. v. Loc Cohon. 10.45 Persberichten van Vaz Dias. II.00 Amsterdamsch Solistenkwintet. (Vervolg). 11.30 Gramofoonmuziek-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7