J. A. SCHOTERMAN Zn. VERKIEZINGSSTRIJD IN DU1TSCHLAND St. EMILION A. H. van NIEUWKERK N.V. kbeekenste?nschel. Io humorhoekje; HITLER SCHIET OPNIEUW ZIJN PIJLEN AF Wels over den strijd tegen 't fascisme ERNSTIGE AUTOBOTSINGEN IN MAROKKO DE MOORDAANSLAG OP TWARD0WSKI FAMILIE DOOR BANDIETEN UITGEMOORD WIJNHANDEL GRAF ZEPPELIN OPNIEUW NAAR ZUID-AMERIKA STIMSON REIST NAAR GENEVE KABINET ZIWK0WITSJ AFGETREDEN SPIRAALMATRASSEN EN KAPOKBEDSTELLEN worden door ons tegen uiterst lage prijzen, onder garantie geleverd. „De nationaaUsocialistische beweging zal nooit capiiuleeren" Dresden, 3 April (V.D.) Nu de gods vrede ter gelegenheid van bet Paasch- feest is afgeloopen, hebben de nationaal socialisten de verkiezingscampagne ter stond ingezet met eenige grooto betoogin gen te Dresden, Leipzig, Chemnitz en Plau- en, waarbij het woord werd gevoerd door den nationaal-sociaiistischen candidaat voor het presidentschap, Adolf Hitler. Te Dresden 6prak Hitler voor ongeveer 50.000 personen op de renbaan bij Roick. In zijn rede verklaarde hij. dat de belem mering der openbare propaganda der na- tionaal-soclalisten hun strijdwil in het go- heel niet verzwakt had. In de dertien jaar van hun bewind hadden de tegenstanders van het nationaal-socialisme niets tot stand kunnen brengen. Hoe kan men dan een beweging, die 13Vi millioen menschen om vat en een politieke gedachte inhoudt, ver wijten, dat zij Duitschland heeft versplin terd. Men heeft beweerd, dat nationaal-so cialisme chaos en burgeroorlog boteekent en vrede en orde in gevaar brengt Voor wie dreigde echter vrede en orde in ge vaar te komen? Honderden dooden en tienduizenden gewonden hebben de natio- naal-socialisten geofferd. Men heeft ge zegd, dat het nationaal-socialisme ver scherping van den klassestrijd beteekent. In werkelijkheid hebben de nationaal-so- cialisten voor dc eerste maal sedert langen tijd burgers, arbeiders, boeren, handwer kers, kooplieden en ambtenaren weer bij eengebracht. Hitier eindigde zijn rede met de woorden, dat men hem zou kunnen doo den, dat men tallooze nationaal-socialisten zou kunnen dooden, maar dat noch hij noch de beweging ooit zou capituleeren. Na Hitier sprak te Dresden n<g de na- tionaal-socialistische afgevaardigde Goe- ring. Te Leipzig werd de nationaal-socialisti- sche betooging gehouden op de terreinen van de Technische Messe. Reeds uren voor het begin waren de straten, die erheen leidden, zwart van de menschen en in de Messehallen bevonden zich naar schatting 50.000 personen, toen Hitier sprak. Breslao, 3 April (V.D.) In een betoo ging van het ijzeren front to Breslau werd heden het woord gevoerd door den voor zitter van de S.P.D., hot sociaal-democra tische rijksdaglid Otto Wels. Hij zeide o.a., dat het ijzeren front op 13 Maart den vuur doop had doorstaan, toen Hitlor's nimbus van onoverwinlijkheid vernietigd werd. Het heeft den schijn, of Hitler, die 7 mil lioen stemmen to woinig had en zich dit maal tocb opnieuw candidaat stelt, op de hulp der communisten rekent. Zeven jaar geleden is Hindenburg de arbeidersklasse door de rechtsche partijen aanbevolen als de groote onkreukbare. Tbans wordt do- zelfde candidaat door dezelfde lieden be schimpt als de candidaat der verraders en oplichters. Wels zette uiteen, waarom do sociaal-democratie voor Hindenburg zal stemmen. Niet dal men Hindenburg eeu wig trouw zou willen zweren, een vriend der arbeiders is hij niet. De sociaal-demo craten strijden echter voor hem, omdat zij tegen het fascisme strijden. Op 10 April zal het ijzeren front den tweeden slag leveren, terwijl op 2-1 April de slag tegen het fas cisme voor de laatste maal zal worden ge voerd Rede van Breitscheld te Dort mund. Tegen Tardlen. Dortmund, 3 April (V.D.) In een ver gadering van het ijzeren front te Dortmund heeft het sociaal-democratische rijksdaglid dr. Breitscheid een rede gehouden, waarin hij o.a. scherp stelling nam tegen de uit latingen van Tardieu tegenover de Fran- sche socialisten. Wanneer Tardieu den Franschen socialisten op hun verwijt, dat hij slechts staten, die door middel van een dictatuur geregeerd worden, geld leent, ge antwoord heeft, dat de socialisten 6lechts syrapathiseeren met een land, waar een maarschalk oan het hoofd staat, dan ge tuigt dit van een tactloosheid tegenover het Duitsche volk, die niet scherp genoeg veroordeeld kan worden. Hadden de nat. soc. toch putschplannen? München, 3 April (V.D.) do persafdee- ling van de Hindenburgcommissie voor Beleren publiceert een lang rapport van den officieelen Beierschen persdienst, on der het opschrift: „Ook in Beieren wilden de Hitleripenschen op 13 Maart een Putsch uitvoeren". Het rapport begint met de vol gende woorden: „Ook in Beieren moest op den dag der rijkspresidentsverkiezing, 13 Maart, bet derde rijk beginnen. Hitler moest overwinnen. Hitier moest om mid dernacht op 13 Maart ook in Beieren de macht in den staat aan zich trekken. Dat was het rotsvaste geloof onder de massa's der Hitkraanhangers en bij hun leiders. Dat blijkt uit alle particuliere en officieele rapporten over de stemming op den ver kiezingsdag". Vervolgens worden verschil lende gebeurtenissen in Zuid-Beiersche provincieplaatsen zooals Murnau, Starn- berg, Bad Eibling, Altoetting, Wasserburg. Weilheim etc. Uit een geheele reeks van districten is gemeld, dat de bezetting van de officieele bureaux en der belangrijke functies door de nat soc. was voorbereid. Klaarblijkelijk had men voor de bezetting van alle belangrijke posten met nat. soc. tot in details voorbereidende maatregelen genomen. Het rapport noemt dan een reeks gebeurtenissen, waaruit blijkt, dat de bezetting van financieele districtsfunc ties, van burgemeesterposten, van direc ties van spaarbanken, commisariaten van van politie etc. door nat. soc. nauwkeurig was voorbereid. Ook voor de belangrijkste functies bij posterijen en spoorwegen had men reeds gezorgd voor plaatsvervangers Limburg, 3 April (V.D.) Hedenmiddag hoeft minister Severing een redevoering ge houden op een vergadering van het ijzeren front. Spr. erkende een doodsvijand van de nat.-soc. te zijn. Dezen beloven aan alle lagen dor bevolking bevrediging hunner wenschen en zullen dan ook door allen als bedriegers worden gebrandmerkt. Het gaat er om de suggestie te breken, dat de nat.- soc. in een opgang zijn, die niet te stuiten valt. Er moet aan de wereld getoond wor den, dat do macht der N.S.D.A.P. slechts voorgespiegeld is. Hitler is geen leider, hij is afhankelijk van zijn souschefs en slechts een boogschutter van den reactionnairen ridder Ilugenberg. Hindenburg is geen lei der van de proletariërs en allesbehalve een socialist, maar hij is in tegenstelling tot Hitler een man. Daarom moet op hem ge stemd worden. Frankfurt a/Main, 3 April (V.D.) Ook te dezer stede is een demonstratie ge houden van het ijzeren front, waar het woord is gevoerd door den sociaal-demo- cratischen landdagafgevaardigde Rochle, die o.a. zeide, dat het ijzeren front binnen kort het rijkskabinet zou voorstellen de stormafdeelingen der N.S.D.A.P. te verbie den. Rijksvlag en ijzeren front zijn tot alles bereid. Dresden, 3 April (V.D.) Tijdens een de monstratie van het ijzeren front alhier, waar ongeveer 20.000 personen aanwezig waren, heeft de tweede voorzitter van de soc.-dem partij, rijksdagafgevaardigde Cris- pien, een redevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de daadkracht van het ijze ren front op 13 Maart een nameloos onge luk van Duitschland heeft afgewenteld. Voor het derde rijk gesticht zal kunnen worden, zouden eerst de millioencn strij ders van het ijzeren front moeten worden uitgeroeid. Talrijke politieke botsingen. A Ito na, 3 April (V.D.) Hedenmiddag hielden de nat.-soc. een propagandaoptocht door Altonn, die rustig verliep. Toen de optocht ontbonden werd, kwam het echter tot botsingen mot leden van de rijksbanier. Er ontstonden hevige vechtpartijen, die zich over verscheidene straten voortplant ten. Ten slotte greep bereden politie in. In totaal werden 30 personen gewond, w.o. vijf zwaar. Verscheidene arrestaties had den plaats. De politie heeft geconstateerd, dat de nat.-soc. de leden van do rijksbanier overvallen hebben. Kiel, 3 April (V.D.) Naar aanleiding van een optocht van het ijzeren front is het he- don op verscheidene plaatsen tot botsingen met nat.-soc. gekomen. De politie deelt in dit verband mede, dat de nat.-soc. gepoogd hadden een niet toogestanen optocht te for- meeren. Een politieagent, die door nat.-soc. werd aangevallen, loste verscheidene scho ten in de lucht, waarop de nat.-soc. de vlucht namen. Er werden 60 personen ge arresteerd. Verscheidene personen werden gewond. Chemnitz, 3 April (V.D.) Te Chemnitz is de verkiezingscampagne voor de tweede ronde van het presidentschap begonnen met drie verkiezingsmeetings. Hierbij ont stond in de Klosterstrasse een botsing tus- schen communisten en nationaal-socialis ten, waarbij een communist met een revol ver een nationaal-socialist in de buik schoot, terwijl ook een communist door een kogel getroffen werd. De communisten hielden een grooto de monstratie in het Volksgebouw, waar dc candidaat voor het presidentschap Ernst Thalmann sprak. Het ijzeren front hield oen betooging in drie verschillende zalen, terwijl de derde betooging was belegd door dc nationaal- socialisten, voor wie Hitler het woord voer de. Chemnitz, 3 April (V.D.) Tijdens bot singen tusschen nat. soc. en communisten is heden één man gedood, 17 andcron wer den gewond. B e r 1 ij n, 3 April (V.D.) Zondagmiddag is het een uur na de beëindiging van den politieken godsvrede in het Zuid-Oosten van Berlijn tot communistische samenscho lingen en ordeverstoringen gekomen. Toen een aantal agenten de manifestanten wilde verspreiden, vielen de betoogers de beamb ten aan. Een beambte werd ernstig gewond. De politie heeft ten slotte van do vuurwa penen gebruik gemaakt. Een communist kreeg een schot in de borst en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat ©enige personen in hechtenis waren genomen, kon de orde worden hersteld. Hindenburg en de Stahlhelm. B e r 1 ij n, 3 April (V.D.) De Landvolk- nachrichten brengen een bericht, volgens hetwelk rijkspresident von Hindenburg een schrijven heeft gericht tot de bondsleiding van den Stahlhelm, waarin hij de leiding oproept hem voor 5 April mede te deelen, of de maatregelen, genomen tegen Stahl- helmleden, die Hindenburg bij de eerste verkiezing trouwen zijn gebleven, zullen worden Ingetrokken. Van den kant van den Stahlhelm ver luidt, dat zoowel de beide bondsleidors als ook de bondskanselier niet in Berlijn zijn, dat echter inderdaad een schrijven van den rijkspresident is ontvangen, welks inhoud echter slechts door een indiscretie bekend kan zijn geworden. Duitsche Volkspartij en Staats* partij komen in Pruisen met eigen lijsten nlt. B e r 1 ij n, 2 April (V.D.) De Duitsche Volkspartij deelt officieel mede, dat zij in geheel Pruisen bij de a.s. landdagverkiczin- gen met oigen lijsten zal uitkomen. B e r 1 Ij n, 2 April (V.D.) Mot zekerheid wordt thans verklaard, dat de Duitsche staatspartij met eigen lijsten bij de Prui sische verkiezingen zal uitkomen. Trevlranus beveelt Hinden* burg aan. Een incident ta Beuthen. Berlijn, 4 April. (H.N.) De godsvrede is in Duitschland gistermiddag om 12 uur ge ëindigd, waarna do vorkiezingsactie ter stond begonnen is. Minister Treviranus heeft in een verkiezingsvergadering een rede gehouden ter aanbevoling van de can- didatuur van von Hindenburg, waarbij hij er op wees, dat diens herkiezing verzekerd is, indien alle kiezers, dio op 13 Maart hun slem op hem hebben uitgebracht, weer don gang naar de stembus maken. To Beuthen heeft zich in een vergadering, dio door d© Hindenburgcommissie was belegd en waar in graaf VVestarp voor do candidatuur van von Hindenburg zou spreken, een incident voorgedaan. In de zaal, waar de aanhan gers van den rijksbanier in grooten getale aanwezig waren, was een zwart-rood-gou- den vlag opgehangen. Graaf Westarp ver scheen daarop niet in de zaal en de voor zitter moest meedeelon, dat graaf Westarp hem verklaard had niet te kunnen spreken in een vergadering, die onder het teeken van de zwart-rood-gouden vlag werd go- houden, aangezien hij daardoor zichzelf en zijn langjarig politiek verleden ontrouw zou worden. Hij eerbiedigt wel de symbo len van het rijk, doch het is niet in over eenstemming met do houding van de Hin denburgcommissie, die boven do partijen staat, om een vergadering uitsluitend on der de zwart-rood-gouden vlag te houden. Aangezien de vergadering weigerde de vlag te verwijderen, bleef den voorzitter niets anders over dan do vergadering to sluiton. Vijf dooden ie betreuren P a r ij s, 4 Febr. (V.D.) Bij een automobiel wedstrijd nabij Fez in Marokko draaide plotseling een race-automobiel om zijn eigen as en sloeg tegen een boom. De beide inzittenden waren op slag dood. Eenige minuten later werd een personen auto door een race-auto aangereden en ge heel vernield. De drie inzittenden van de personenauto worden gedood, terwijl de beide inzittenden van do race-auto ernsti ge verwondingen opliepon. Groote belangstelling voor t proces K o f n o, 3 April (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, zal het proces tegen de ple gers van den aanslag op den Duitschcn gezantschapsraad von Twardowski, Stern en Wasiljof, Maandagmorgen om tien uur een aanvang nemen. Stern, die een beken tenis heeft afgelegd, zal een verklaring af leggen betreffende zijn betrekkingen tot een groep Poolsche onderdanen, die bij den aan slag betrokken zou zijn. Dc door Waslljcf af te leggen verklaring zal van groote politioke beteekenis zijn. Of Twardowski persoonlijk de proceszittingen zal bijwonen, staat nog niet vast. Moskou, 4 April. (V.D.) President van hot gerechtshof is de voorzitter van het mi litaire kabinet, Ulrich, terwijl Krylenko openbare aanklager is. In de rechtszaal is een speciale tribune gereserveerd voor de buitonlandsche pers, die groote belangstelling voor het proces toont. •N e w-Y ork, 2 April (V.D.) In de na bijheid van Chamberino in den staat New- Mexico (op Noord-Amerikaansch gebied) hebben bandieten een afgelegen huis van een farmer overvallen en daar do zes leden van het gezin om het leven gebracht. Een kind werd zwaar gewond. Den farmer zelf gelukte het te ontvluchten. De bandieten ontkwamen. Als motief voor hun daad neemt men aan, dat de schurken vernomen hadden, dat do farmer voor verkocht vee 5000 dollar had ontvangen, welk gold zij opeischten. Do weigering van den boer het geld te geven, zou hen dan tot hun daad hebben gcbrach.t DRIE PERSONEN DOOR GAS* VERSTIKKING GEDOOD. Berlijn, 3 April. (V.D.) Hedenmiddag werden in een woning in de Kantstrasse drie personen gevonden, die door gasver- stikking om het loven bleken te zijn geko men. De bewoners hadden pas den vorigen dag het huis betrokken en het ongeluk is veroorzaakt door een fout in de gasleiding. ZES INZITTENDEN VAN EEN AUTO VERBRAND. New York, 4 April (H.N.) In het Oosten der V.S. zijn zes inzittenden van een auto om het leven gekomen, doorzien de auto tegen een benzinetank opbotste. De uit- stroomende benzine geraakte in brand en de inzittenden van dc auto kwamen in de vlammen om. UTR.STRAAT 17 - GEVESTIGD 1878 TEL. 14S GEWAS 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Het luchtschip beschadigd vertrek vertraagd Friedrichshafen, 4 April (V. D.) Het luchtschip Graf Zeppelin vertrok he denmorgen te 5.01 uur voor zijn tweede vlucht in 1032 naar Zuid-Amerika. Het luchtschip stond onder commando van ka pitein Lehraann en had 8 passagiers aan boord, waaronder een 5-jarig knaapje. Bij den start werd het luchtschip echter licht beschadigd. Ongeveer 25 M. achter den pas- sagicrsgondel werd liet omhulsel door oen mast van het radiostation over den lengte van 10 M. opengescheurd. Nauwelijks een half uur na het vertrek klonken dc salvo's, waarmede de landingsraanschappen op hun post worden geroepen en te 6.33 uur landde het luchtschip weer op het landingsterrein. Kapitein Lehrnann hoopt vanmiddag tegen 12 uur weer te kunnen opstijgen. De Graf Zeppelin vertrekt pas morgen. Friedrichshafen, 4 April. (V.D.) Na ontvangst van dc laatste weerberichten heeft de directeur van de luchtschepenwerf :n overleg met kapitein Lehrnann besloten, dat de Graf Zeppelin heden niet meer zal starten, en is het vertrek bepaald op mor genochtend 7.40 uur. Washington, 2 April (V.D.) Staatsse cretaris Stimson zal S April naar Genèvc vertrekken. Er wordt do nadruk op gelegd, dat het eenige motief tot zijn reis de deel neming aan de ontwapeningsonderhande lingen is. Waarschijnlijk zal Stimson slechts eenige dagen in Genèvo blijven en dan onmiddellijk weer naar Amerika ver trekken. Het Amorikaansche staatsdepartement venvacht, dat de reis ongeveer 4 tot 5 we ken zal duren. Stimson zal waarschijnlijk reizen met den Franschen Oceaanstoomer lie de France in gezelschap von Norman H. Davis, die als Amerikaansch deskun dige voor de herstel- en schuldkwestie geldt. Stimson zal zich direct naar Genèvo be geven, zonder andere hoofdsteden aan te doen, met uitzondering van Parijs op de terugreis. In politieke kringen in Washington wordt er op gewezen, dat Stimson in geen geval de horstel- en schuldenkwestie zal bespre ken. Ook ten opzichte van het Oost-Azia tische conflict zal hij geen stelling nemen. Wel zal Stimson in contact blijven met de betrokken instanties. TOENEMEND MISDADIGHEID IN AMERIKA New York, 4 Apr. (MN) Volgans een zoo even verschenen verslag van de New Yofk- sche politie is het aantal moorden en dood slagen in het afgeloopen jaar met 16% en dat der roofovervallen met 23% gestegen. Bij do politie zijn 489 gevallen van moord en doodslag bokend geworden. De toene ming van het aantal misdrijven wordt voor al geweten aan de werkloosheid en de el lende van de groote massa. Vooal het aan tal jeudige misdadigers is zeer groot. ITALIAANSCHE STAD IN GEVAAR. Napels, 3 April. (V.D.) Santo Stefano, ©en der alleroudste steden van Italië, loopt gevaar te verzinken in ondergrondsche ruimten, waarboven de fundamenten gelesnl zijn. Tijdens het afgeloopen weekend zijn reeds 16 huizen ineengestort. Men vreest, dat een groot gedeelte van de stad gevaar loopt een gelijk lot te ondergaan. Soldaten en brandweerlieden zijn heden <ien geheelen dag in touw geweest om de 2000 inwoners van de verzinkende stad in veiligheid te brengen. Naar het schijnt, zijn de rotsen onder de stad in den loop der eeuwen door infiltratie van water meer en meer uitgehold. Einde van de militaire die tatuur in ZuidfSlavië Belgrado, 4 April. (V.D.) Hedenmiddag heeft minister-president generaal Ziwko- witsj Koning Alexander, op het slot Dedin- jew bij Belgrado het ontslag van het gehee le kabinet aangeboden, welk ontslag door den Koning is aanvaard. In een kabinetszitting, die hedenmorgen gehouden werd, verklaarde generaal Ziw- kowitsj, dat hij zich uit het politieke leven zou terug trekken. Op 26 Januari 1928 had hij op een oogenblik van het grootste gevaar voor den Staat als neutrale persoonlijkheid do regoering op zich genomen en daarmede tevens den plicht, om Joegoslavië weer tot normale verhoudingen terug te voeren. Hij meende thans dezen plicht to hebben ver vuld en wenschte derhalve af te treden. Het bericht van de opheffing der mili taire dictatuur heeft groot opzien gebaard. In politieke kringen is men van meaning, dat de nieuwe regeering gevormd zal wor den door den minister van buitenlandscho zaken Marinkowitsj, teneinde daardoor con tinuïteit in de buitenlandsche politiek te brengen en het krachtige bewind van gene raal Ziwkowitsj in de binnenlandsche poli tiek voort te zetten. Marinkowltsch beëedigd als premier. Belgrado, 4 April. (V.D.) Het bericht dat Marinkowitsch opdracht zou krijgen eer» nieuw kabinet te vormen, is bevestigd. Om 18 uur werd Marinkowitsch door koning Alexander beëedigd. De nieuwe premier zal de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden. De samenstelling van het minis terie blijft overigens ongewijzigd. De nieuwe regeering zal zich Woensdagmorgen voor stellen aan de Skoeptschina. STUDENTENOLUSTEN TE BELGRADO. Belgrado, 4 April. (H.N.) Bij studen tenonlusten, die te Belgrado hebben plaats gehad, waren ongeveer 2.000 studenten be- trokksn. Bij de betoogingen werden uitroe pen tegen de Zuid-Slavische regeering en tegen den koning gehoord. In een protest vergadering der studenten werd scherpe kritiek op do buitenlandsche politiek der regecring geoefend. Vooral werd er op aan gedrongen, dat Zuid-Slavië niet al te zeer afhankelijk van Frankrijk zal worden. HOOVER EISCHT 200 MILLIOEN DOLLAR BESPARING. W a s h i n g t o n, 4 April. (V.D.) In eert bizondere boodschap tot het congres ei6cht Hoover dat nog 200 millioen op de begro tingsuitgaven zullen worden bezuinigd. De president stelt voor een reorganisatie der bestuurslichamen. Hoover wenscht een be spreking te arrangeeren tusschen de con gres- en bestuursvertegenwoordigers, waar bij een nationaal bezuinigingsprograrn zal worden uitgewerkt. De boodschap van Hoo ver komt geheel onverwacht en heeft groot opzien gebaard. UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. „Hij denkt te gaan trouwen." „Een man die denkt, gaat niet trouwen." (Passing Show)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10