ENORME G. VAN DUIN Engelsche Eetkamers wfte* prijsverlaging, 25-40 procent van VERSCHE VISCH GEBAKKEN VISCH-VlSCHCONSERVEN. GLASTRA'S VISCHHANDEL RIJKSLOODSTARIEVEN EN GEMEENTEL. HAVEN TARIEVEN Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 Hebt U een Taxi of Auto noodig? BeldanopNo.42 ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER Controle der Boekhouding Bedrijfs-Adviezen Goud, Zilver of Horloges STEUNT HET Laat Stoomen, Verven eet, QUICK NOTARIS VEROORDEELD DE TOEKOMST VAN SURINAME Onze Postvliegers onderweg KONINKLIJK BEZOEK AAN GOUDA DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE RiHflfl, ONZE CROQUETTEN EN „DELICATESJE8" AL GEPROBEERD? ZIET ONZE ETALAGES! UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92. Studiecommissie door minister Deckers geïnstalleerd Bij gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Defensie, van Financien en van Arbeid, Handel en Nijverheid, is in gesteld een commissie voor bestudeering der Rijksloodstarieven en gemeentelijke haven- tarieven, bestaande uit, dc hoeren: C. D. dc Haes, vice-admiraal. inspecteur-generaal van het Loodswezen, voorzitter; P. A. Ar- riens, directeur van de HolL Stoomboot Mij. te Amsterdam; L. Boogerd, directeur der Gemeente-handelsinrichtingen te Amster dam; tl. H. Crone, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam; mr. dr. A. v. Doorninck, thesaurier- generaal bij het Dep. van Financien; W. A. Engelbrccht, voorzitter van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam; A. .1. M. Goudriaan, voorzitter van den Raad van Beheer van Nicvclt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart Mij. te Rotterdam; F. K. J. He ringa, administrateur bij het Dep. van Ar beid, Handel en Nijverheid, B. C. Kool, re ferendaris bij de afd. loodswezen enz. van het. Dep. van Defensie, ir. N. Th. Koomans, belast met de leiding van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam; B. Kruys, kapitein ter zee, directeur van het Loodswezen enze te Amsterdam, leden; F. J. H. Geraets, re ferendaris bij het. Dep. van Arbeid, Handel en Nijverheid, secretaris. Deze commissie is Maandag door den Mi nister van Defensie, dr. L. N. Deckers, ge ïnstalleerd met een rede, waarin hij o. a. zeide: De economische crisis, die als een cente- naarslast op ons bedrijfsleven drukt en alle takken van volksbestaan, hier en overzee, heeft getroffen, vraagt de voortdurende zorg van/regcering en volk beiden. Wij zijn ons ervan bewust, dat één land alleen door zijn maatregelen de crisis, die een internatio naal verschijnsel is, niet tot oplossing kan brengen; dat haar bestrijding met interna tionale middelen het in beteekenis winnen moet van een bestrijding landsgewijze. Dit neemt echter niet weg, dat ook in het land zelf, onafhankelijk van hetgeen elders ge schiedt, het mogelijke gedaan moet worden om dc crisis minder drukkend te maken en (Lid van den Ned. Bond Accountants) SNOUCKAERTLAAN 8 TEL. 873 Billijke tarieven. Vraagt inlichtingen. Juwelier. Tel. 898 Opticiën. haar gevolgen te verzachten. De regeering is hierop dan ook hij voortduring bedacht en het stemt tot verheugenis, dat haar tel kens weer, zoowel door organisaties en door ijzondcre personen als in de Volksverte genwoordiging middelen worden aanbevo len en denkbeelden ter overweging gegeven ter bestrijding van de economische moeilijk heden. Hierdoor wordt liet bewijs geleverd, dat velen bereid zijn in deze zware tijden met de regeering samen te werken. Het behoeft niet. te verwonderen. Mijne Heercn, dat in de kringen van hen, wier belangen nauw zijn betrokken bij de scheepvaart en den met dezen onmiddellijk verband houdenden handel, gezocht wordt naar middelen om in dezen tegemoet te komen. Zoo heeft de regcering een scbrij- cn ontvangen van de Nedcrlandsche Ree- dersvcrceniging, waarin, in het bijzonder met betrekking lot het loodswezen, ecnigc wcnschen worden geuit. Bovendien mocht ik in audiëntie ontvangen vertegenwoordi gers der Kamers van Koophandel van Am sterdam en Rotterdam en ovengenoemde vcrccnigingen en dezen lieten niet na de crvulling van enkele wcnschen te beplei ten. Ook in beide Kamers der Staten-Gcnc- aal werd op de in scheep vaartkringen le ende verlangens de aandacht gevestigd. De regeering heeft gemeend goed te han delen door U, Mijne Hceren, uit te noodigen u in een commissie te vercenigen, ten ein de het vraagstuk der loodsgelden en ge meentelijke havontarievcn te onderzoeken. Dc iostallatierede van den Minister werd beantwoord door den voorzitter der com missie. De commissie heeft daarop onmiddellijk haar werkzaamheden aangevangen. 10 GRAND5 PRIX Wanneer U een aardig en niet te duur cadeau zoekt in kunnen wij U helpen. U vindt deze al tegen zeer bescheiden RED. FABRIKAAT PLAATSELIJK BEDRIJF bij STATIONSSTRAAT 16 TELEFOON 344 Eenigste zaak met eigen bedrijf hier ter stede. Wegens het stellen van een onrechtmatige daad Voor de rechtbank en Hóf te Arnhem is het navolgende proces gevoerd: Zekere S. had in publieke veiling gekocht een winkelpand met toebchooren, om daarin zelf een bedrijf uit te oefenen. Toen hij hel gekochte wilde aanvaarden, bleek hem ech ter, dat dit voor een termijn van 2i jaren was verhuurd, waarvan nog slechts een paar jaren waren verloopcn. De kooper be weerde, dat de notaris hem in den waan had gebracht dat het perceel niet, of ten minste niet voor langen tijd, was verhuurd, en, waar hij nu belangrijke schade leed, 6prak hij den notaris aan tot vergoeding daarvan. Wel kwam onder de veilingsvoorwaarden het beding voor, dat het gekochte kon wor den aanvaard, voor zoover verhuurd, in het genot dier huur, maar de kooper stelde, dat hij omtrent dio huur te voren liarl geïnfor meerd, ten kantore van den notaris en deze had hem toen geantwoord, dat de huur niets te bcteekencn had en ongeldig was. Het Hof nam aan, dat de notaris op liet erzoek van den kooper om inlichtingen had geantwoord: „dc huur heeft niets te be- tcckenen, als je vandaag komt gaat de huurder er maar uit; overigens is het huur contract ongeldig, want de hypotheekhouder heeft daartoe geen toestemming verleend". Dit nu achtte het Hof een onrechtmatige daad, omdat elke notaris weet, dat vernieti ging van huur met ontruiming van het ge huurde lang niet altijd vlug in zijn werk gaat, en dat een notaris, die bij het geven van inlichtingen daarmede geen rekening houdt en den kooper in den waan brengt, dat de beslaande huur niet aan een zeer spoedig betrekken van het pand in den weg staat, te kort schiet in wat hem in de nota- rieele praktijk, tegenover gegadigden voor te verkoopen goederen betaamt. De notaris werd veroordeeld om aan den kooper elk-2 door hem geleden schade te ver goeden en in de proceskosten. TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door jhr. mr. D. J. de Geer, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr. mr. F. Beelacrts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken. STEUNVERLEEMING AAN DE VEEHOUDERIJ. Wetsontwerp op komst. *s-Gravenhagc, 5 April. De Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw heeft als antwoord op het petitionnement bericht van den minister ontvangen, dat een wetsontwerp tot steunverleening ten behoeve van de veehouderij spoedig het de partement zal verlaten, terwijl maatrege len ten behoeve van de varkenshouderij een punt van onderzoek uitmaken. BOERDERIJBRAND TE BOVENKNIJPE Vee omgekomen. He er en veen, 5 April. Hedenavond te ongeveer negen uur ontstond door onbe kende oorzaak brand in de kapitale boer derij van den heer L. H. de Jong te Bo- venknijpe. De schuren brandden tot den grond toe af, waarbij twaalf koeien, vier pinken en drie kalveren in de vlammen omkwamen. Een drietal kalveren kon nog gered worden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin het voorhuis gedeeltelijk te behouden. Van den inboe del kon nog een gedeelte naar buiten ge bracht worden, doch dit had grootc wa terschade bekomen. De schade wordt op ruim 10.000 geschat en wordt door ver zekering gedekt. Critiek van de Eerste Kamer op het beleid der regeering Blijkens het vooiioopig verslag der Eer ste Kamer over de Surinaamsche begrooting 1932 verklaarden verscheidene leden zeer te zijn teleurgesteld door 't beleid der Regee ring met betrekking lot Suriname. Dc Mi nister van Koloniën nam verleden jaar het denkbeeld in overweging om nogmaals door een bij uitstek kundig en practisch man het vraagstuk van Suriname's toekomst te laten bestudeeren, docli van die uitzending is nog niets gekomen. Ten onrechte gaat volgens deze leden dc bewindsman blijk baar van.het standpunt uit, dat dc naar Su riname af te vaardigen persoon na zijn terugkeer allerlei maatregelen zal voor stellen, welke dc Regcering op aanzienlijke kosten zouden komen te staan. Het is ech ter evenzeer denkbaar, dat voorstellen zul len worden gedaan, ora de uitvoering van verscheidene plannen te doen geschieden door particuliere maatschappijen, waaraan het gouvernement slechts in geringe mate zijn medewerking zou behoevon te verlee nen. En gesteld, dat de taak om Suriname we der tot bloei te brengen, grooteqdeels aan dc Regcering zelve werd toegedacht, dan zoude ■"o, gelet op de huidige economische om sta ndisrli cd en, zich voorloopig er toe kun nen bepalen, om de te dien aanzien ont werpen plannen te bestudeeren en de uit voering er van voor te bereiden. Nauwgezet te bcstudeeriug en zorgvuldige voorberei ding dier plannen achtten de leden hier aan het woord, te meer gewenscht, daar de _eschiedenis van Suriname verhaalt van tal van mislukte ondernemingen, waarbij het aan voorafgaande proefnemingen heeft ont broken. Laat men de plannen tot wederopbouw van Suriname, in den meest uitgehreiden zin des woords buiten beschouwing, dan blijft er, zoo merkten deze leden op, nog voldoende over, waarop Regeering en gou- ernement zich in de naaste toekomst kun nen toeleggen ter bevordering der welvaart van liet gewest. Zoo vestigden zij de aandacht op dc wen- schclijkheid van uitbreiding der vruchten teelt en van vermeerdering van den vruch- tcnuitvoer, vooral van sinaasappelen, pom pelmoes en bananen. Voortzetting der me dewerking aan de pogingen tot bevordering der koffiecultuur achtten zij ook uitermate gewenscht. Onlusten te Paramaribo. Enkele leden achtten het uitbreken van onlusten te Paramaribo in October j.l. een gevolg van de passieve houding, welke Re gcering en Gouvernement aannemen met betrekking tot het vraagstuk van den eco- nomischen wederopbouw van Suriname. De gelegenheid tot het verrichten van arbeid behoort huns inziens in de eerste plaats te worden vergroot door werkverschaffingen, naar het voorbeeld van hetgeen hier te lan de geschiedt. Wat de op 26 en 29 October 1931 voorge vallen gebeurtenissen aangaat, zoo waren andere leden van oordeel, dat die geenszins aan de houding der overheid te wijten wa ren. Hoewel zij geenerlei aanleiding aanwe zig achtten, om in een uitvoerige bespreking king van het gedrag der Surinaamsche autoriteiten te treden, daar het dezen op de critieke momenten, blijkens het officiee- le rapport, niet aan ernst en voortvarend heid heeft ontbroken, konden zij niet nala ten, over één feit hun afkeuring uit te spre ken. Zij waren namelijk van meening, dat V Reiger Amsterdam Budapest Belgrado of 31—3 Amsterdam Parijs 31—3 Marseille 1—4 Rome Brindisi 24 Athene Mersamtruh 3—4 Cairo Chaza 4-4 Rutbawells Bagdad Basra Boeshir 5—4 Dj ask Karachi Jodpoer Allahahad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Kohlak Penang Medan Palembang Batavia Bandoeng 5—4 4—4 3—4 1—4 1—4 In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens In bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 7 April 1932. de gouverneur den voorzitter van het werk- loozencomité, L. Doedel, geen audiëntie had mogen verleenen en achtten de ten dezen door dien gezagdragen aangenomen hou ding vooral uit een psychologisch oogpunt onjuist, omdat het hier een welwillendheid gold jegens een persoon, die tevoren uit Cu rasao was uitgewezen wegens opruiend ge drag aldaar. Ware dezen man het gevraag de gehoor geweigerd, dan zou hem dit onge twijfeld tot meer ingetogenheid hebben ge stemd, terwijl de verleende audiëntie thans zijn overmoed heeft vergroot met het zeer ongewenschte gevolg, dat hij de bevolking tot oproer heeft aangezet. Hadde het Gou vernement op het laatste oogenblik niet zeer energiek ingegrepen, dan zouden onze volksgenooten in Suriname in het grootste gevaar zijn gebracht. De leden, hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat voortaan met grootere be hoedzaamheid zou worden opgetreden, in dien het geldt dc voorkoming van revolu tionaire woelingen, zoowel in Nederland als in dc andere dcelcn van het Koninkrijk. Kolonisatie van Europeesche boeren. Sommige leden spraken de hoop uit, dat de Minister bereid zou zijn, eenige positieve inlichtingen te verstrekken omtrent de in dertijd in uitzicht gestelde kolonisatie van Nederlandsche boeren naar Suriname. Deze leden drongen er op aan, dat het gouverne ment enkHe polders zou aanwijzen en in gereedheid doen brengen, ten einde voor kleine boeren de mogelijkheid te scheppen om aldaar met kans op succes een bedrijf te beginnen. H.M. bezichtigt enkele boer: derijen te Stolwijk Gouda, 5 April. H.M. de Koningin bracht heden in gezelschap van de Prinses en een klein gevolg eon bezoek aan de kaaspakhuizcn en kaasfabriek van „De Producent" te Gouda. Het bezoek had voor namelijk ten doel nader ingelicht te "wor den omtrent den toestand van het land- en tuinbouwbedrijf. De Vorstelijke bezoekers werden ontvan gen door de directeuren van „De Produ cent", de hoeren A. en p. van Wijnen, cn ontmoetten in dc fabriek den burgemeester van Gouda, den heer Gaarland, en den directeur van dc kaashandelmaatschappij Heusdens. II.M. liet zich inlichten omtrent de be teekenis van den noodtoestand in het zui velbedrijf voor het marktwezen van Gouda Zij bezocht drie kaaszolders cn toonde voor al grootc belangstelling voor de machinale bereiding van dc korstloozc kaas, die in kleine stukjes en in staniol verpakt, in den handel wordt gebracht. Na het bezoek aan Gouda begaf de Ko ningin zich naar Stolwijk, waar zij een be zoek bracht aan de boerderij van D. Kap- teyn in de buurtschap Benedenkerk en aan de boerderij van J. Verkaaik, in de buurtschap Benedenheul. H.M. onderhield zich met de boeren, die van tevoren niet van dit bezoek op de hoogte waren gesteld cn die H.M. dan ook bij hun werk aantrof. Bij de familie Verkaaik had H.M. een ge- noegelijk gesprek met de 80-jarige ouders van den boer, die het voorhuis bewonen. Tegen 1 uur keerde dc Koningin met haar gevolg naar Gouda terug cn vertrok van daar naar Den Haag. OVERTREDING VAN DE VEEWET. Veearts veroordeeld. Amsterdam, 5 April. De Vierde Ka mer der arr. rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in het beroep, dat de vee arts II. ter B. te Naarden had ingesteld tegen het vonnis van den kantonrechter te Hilversum, waarbij hij veroordeeld werd tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens het brengen van gezond vee naar den quarantaine stal van de hofstede „Oud Bussum" waarin zich vee bevond, dat aan mond- cn klauwzeer lijdende was. In hooger beroep eischte het O.M. ccn geldboete van honderd gulden, subs. 10 da gen hechtenis. De rechtbank veroordeelde den veearts tot een geldboete van 100.— subs. 10 da gen hechtenis. DOODELIJK ONGEVAL. Ingenieur het slachtoffer. Heerlen, 5 April. Maandagavond is in genieur C. .T. Bouten, terwijl hij op een lad der staand, werkzaamheden in de nitraat fabriek van het Stikstofbindingsbedrijf te Lutterade controleerde, door het uitglijden van de ladder ongeveer 3 M. omlaag ge stort. Ir. Bouten bekwam een linkerschedel basisbreuk en is aan de gevolgen daarvan in den afgcloopen nacht in het St. Joseph ziekenhuis te Heerlen overleden. Ir. Bouten was 37 jaar, gehuwd cn was 28 Juni 1920 als adjunct-ingenieur bij de Staatsmijn in dienst gekomen. Op 1 Juli 1931 volgde zijn benoeming als ingenieur ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Te Drachten Te Drachten is een afdeeling van de O.S.P. opgericht met 20 leden Het gemeenteraads lid P. de Boer (geroyeerd lid van de S.D. A.P.) zal zich als mandataris der afdeeling beschouwen. Te Gorredijk. Ook te Gorredijk is een afdeeling opge richt met ruim 20 leden. De Brusselsche Standaard contra de Nationale Unie De Brusselsche Standaard (R.K.) schrijft over de discussie in de Eerste Kamer over dc onderhandelingen met België o.m.: „Dc Katholieke Vlamingen zullen niet verdacht worden afkeerig te staan tegen over een ekonomische samenwerking tus- schcn België en Nederland. Ons blad heeft desaangaande voldoende bewezen dat wij niet enkel het moderniseeren van het be staande handelsverdrag van 1803 beamen, maar veel verder wcnschen te gaan op het gebied van ekonomische solidariteit. Moest men echter in Nederland dit verlangen onzerzijds aanschouwen als een totale of ge deeltelijke verzaking van onze rechtmatige desiderata op 't gebied van verkcerspolitick cn als aanvaarden van 't cng-chauvinistisch standpunt van dc „Nationale Unie" en hare handlangers te Rotterdam cn elders, dan kunnen wij aan onze naburen de verzeke ring geven, rlat zij den bal totaal misslaan. „Het nieuwe verzet van de zoogenaamde nationale oppositie heeft aan deze zijde der grens moer verwondering dan ontstem ming gebaard. In het algemeen heeft men met verbazing de kinderachtige argumen tatie der oppositie gevolgd, aangaande het tracé van het nieuwe kanaal. Wij zijn be nieuwd te vernemen, wat het oordeel zal wezen van de internationale openbare opi nie over het standpunt door jonkheer de Savornin Lobman ingenomen, aangaande liet sluitstuk Bath-Santvliet (wat lnj het corpus delicti noemt) cn dc verlenging tot Willemstad van het vak Bath-Dintel, dat voor doel heeft dc gevaarlijke geulen van het Hellegat uit het nieuwe tracé te schake len." De N. R. Ct.-correspondent te Brussel meldt: De Neptune vergelijkt de voorbereiding van een accoord tusschen Nederland en Bel gië met een tooneelspel. Voor de derde maal is het doek op deze comcdie gevallen, zegt het Antwerpsche blad, dat verder van een onvriendelijke Hollandsche afwijzing spreekt en meent, dat België nu maar moet bewijzen, dat het niet ontwapend is in den strijd voor zijn coramercieelc expansie. Evenals dc Standaard beweert dc Neptune, dat het Rijnverkeer een verkeer is, dat slechts in geringe mate aan Nederland toe behoort. Duitschland, Frankrijk en Zwit serland, zoo zegt het Antwerpsche blad, hebben dit verkeer grootendeels in handen. Zij kunnen het naar verkiezing leiden over Belgische of over Nederlandsche havens. De Belgen moeten nu maar bewijzen aan hun clientèle in het achterland, dat zij de zelfde faciliteiten kunnen verleenen als Rotterdam. Dit vraagstuk, aldus het slot van het artikel, kan opgelost worden met andore middelen dan het graven van een nieuw kanaal tusschen Antwerpen en het Hollandsch Diep. Dit zal dan ook gebeuren. BAKKERIJ UITGEBRAND. Te Broek in Waterland. Durgcrdam, 5 April. Te Uitdam (ge meente Broek in Waterland) zijn gister avond dc voormalige school met onderw ij zerswoning, geheel uitgebrand. In het huis woonde de bakker J. Boer, die in het schoolgebouw een bakkerij had. Motorspui- tcn van Broek in Waterland en Zuiderwou- do verleenden hulp, doch er kon niets ge red worden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Alles is verzekerd. De brand ontstond door overmatige hitte van de kachel in het woonvertrek. De bak ker wist nog juist bijtijds de bakkerij te verlaten. ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING. Amsterdam, 5 April. De exploitant van het café in de wachtkamers der Gooi- sclie stoomtram te Huizen had zich in hoo ger beroep te verantwoorden wegens over treding der politievcrodcning. In art. 92 dier Huizensche verordening staat n.l. dat dc localiteit op Zondag gesloten moet zijn. Wegens tegenstrijdigheid in art. 92 had dc Hilversumsche kantonrechter vord. van rechtsvervolging ontslagen. Conform den eisch van den Officier van Justitie ontsloeg de rechtbank verd. van rechtsvervolging. VARKEN .HAP KT 13-1A.TEL-SA3 MIH'hhj.I.hjhi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6