t Afdruk uitsluitend voor geabonneerden. Plaatsing sluil accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden in. A'le rechten Verecnigde Persbareaux. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. Voor onze lezeressen. daan, ook langzamerhand weer andere soorten koeltetoewuivers in den handel komen, die de galante charme uit vroe ger dagen vereenigen met de prestaties van de moderne mode-industrie. DE DIRECTOIRE-STIJL EN VOGUE. Terug naar de 18e eeuw? De geruchten uit Parijs, dat de mode van het Directoire-tijdperk op den voorgrond wordt gebracht, met als meest typeerende kenmerk: de hooge taille, hebben al heel wat ongerustheid doen ontstaan. Ten onrechte, want de mode laat althans dit seizoen nog zooveel vrijheid van keuze, dat men desgewenscht de taille ook op een andere plaats kan dragen. Voor avondjaponnen zal de zeer hooge taille vrij algemeen gedragen worden, doch daarbij zal zij meer worden aangegeven door de lijnen van de iapon zelf dan door een ceintuur en daardoor zijn deze japonnen veel ge makkelijker te dragen, terwijl men voor kreukelen of afzakken niet be hoeft te vreezen. Er heerscht ook bij lange na geen eenheid onder de couturiers op het Dunt van de hooge taille, terwijl Vionnet, Schiaparelli en Lucile Paray ze zoo hoog mogelijk plaatsen, ziet men bij de modellen van Chanel en Molyneux de taille vlak boven de heupen, waar zij door smalle ceintuurs wordt geaccentueerd. Patou heeft bij vele van zijn creaties ook befrekkeliik lage tailles, zoodat er nogal verschil van meening bestaat. Dit zal nog wel minstens één seizoen bet geval blijven, want de Parijsche couturiers komen nooit zoo spoedig met elkaar tot een vergelijk. Velen vertoonen in hun modellen ook een groote verscheiden heid wat de hoogte van de taille betreft; tot deze voorzichtigen be- hooren o.a. Lelong, Lanin, Augusta- Bernard en Mainbocher. Men ziet ook een taillelijn, die van voren zeer hoog oploopt, doch van achteren laag is een uitkomst voor gezette figuren! JONGENSPAKJE. Dit aardige pakje is voor kleine jon gens van twee tot vijf jaar. De blouse is aardig van wit linnen met oud blauw kraagje en mouwopslagen of met man chetjes bij de lange mouwtjes, terwijl het broekje van dezelfde blauwe kleut gemaakt wordt. De blouse sluit van voren met een platte plooi en knoopen met knoopsgaten, terwijl het broekje er opgeknoopt wordt met iets grootere knoopen. -o— GELAKTE KAPSELS. Een zeer bekend Parijsch kapper heeft een nieuw idee gelanceerd, waar over hijzelf buitengewoon in extase is. Dit kapsel bewaart de draagster er voor om min of meer verwarde haren te hebben, het is n.l. een gelakte pruik, die bij het avondtoilet gedragen wordt en als een mutsje geheel over het hoofd getrokken wordt. Het is gemaakt van doorzichtige lak, die de natuurlijke haarkleur der draagster er doorheen laat zien. Vnnr bijzondere feesten worden deze ''elakte pruikjes ook in goud- en zilver- kleur gemaakt. Zelfs voor wintersport worden deze gelakte kapsels aanbevolen, daar zij bestand zijn tegen slecht weer en het dragen van hoed of muts overbodig is. Ve.MU plooi heeft; om het middel zit een bree- de geruite ceintuur, die op zijde gestikt wordt. Het aardigste effect geeft dit japonnetje, als de ruit schuin genomen wordt. EEN PRAATJE OVER PARFUMS. Wat de vrouwen en de natuur allang wisten wordt tegenwoordig door de chemisten in de groote fabriekslabora- toria opnieuw ontdekt Daar wordt wetenschappelijk vastgesteld, welke geur bepaalde gewaarwordingen op -.vekt, bij welke personen en in welke mate. Er zijn bijzonder parfums voor uitgesproken vrouwelijke tvpen, even als "r een speciaal parfum wordt samengesteld voor „mannelijke" typen. Bloemengeuren en synthetische geuren zijn echter niet voldoende. Elk parfum moet een zoogenaamd fixatief bevat ten, iets wat de geuren samenbindt en duurzaam maakt. Zonder een fixatief zou de inhoud van het kleine fleschje, dat vaak heel wat geld kost, spoedig in het niet verdwijnen. De meeste parfums bevatten tegen woordig bestanddeelen, waar omheen we op straat een groote boog zouden maken. De chemiker gebruikt dierlijke geuren, want bijna alle fixatieven van onze huidige parfums zijn van dier lijken oorsprong. De geliefde muskus wordt bijv. o.a. uit den krokodil ge wonnen. Het grootste gedeelte is ech ter afkomstig van het muskusdier, dat op de vlakten van China en Mongolië voorkomt en om het kleine zakje in zijn lichaam, dat ongeveer een ons muskus bevat, gejaaéd wordt. Een andere, zeer begeerde stof is civet, het beroemde en schaarsche fixatief van Oostersche parfums, dat van de civetkat afkom stig is. Onontbeerlijk is ook het amber gris, dat in de zee en op het strand wordt gevonden. Eerst door toevoegintf van deze geuren, die oorspronkelijk niet tot de aangenaamste behooren. krijgt het parfum door een geraffineerd ..mixen" zijn tegenwoordig zoo veel zijdige geur. Het moderne parfum is een uiterst -fecomoliceerde aangelegenheid en be vat dikwiils 200 verschillende bestand deelen. Zulke parfums zijn ware che mische meesterwerken en er gaat een maandenlang exoerimenWron aan vooraf, voordat het parfum kan wor den verkocht. Bijna de geheele wereld wordt van -ozenolie voorzien vanuit een 100 K.M. 'ang dal in Bulgarije. WAAIERS WEER MODERN. Alles komt weer terug. Nu ja, niet alles, maar toch het een en ander. En lang genoeg hebben wij moeten wach ten, tot de vrouw over allerlei types heen was, zooals girl, garponne, sport- lady, Greta Garbo, en weer een vrouw in den ouden zin was geworden. Men kan de wijzer van den tijd maar niet zoo eenvoudig terugdraaien. Andere tijden, andere zeden, andere gewoon ten, andere smaken, doch gelukkig kan men tegenwoordig weer het verschijn sel waarnemen, dat de vrouw „vrou welijk" wil zijn. Hiertoe behoort ook het gebruik van de waaier. Waaiers zijn langen tijd uit de mode geweest Op bals zag men dikwijls van die kleine mecaniekjes, imitatie ventilators, die echter de charme van een waaier in alle opzichten misten. Het was de moderne zakelijkheid! De waaiers heb ben altijd iets romantisch gehad en vooral de struisveerenwaaiers waren dit bij uitstek. Zij 7--H thans weer in de mede. Van het vogelrijk naar dal der schaaldieren E in de mode slechts een kleine stap. Men ziet veel waaiers van schildpad gemaakt, ^och ook aa- de kleinere beurs is gedacht. Van imitatie-schildpad mag het ook gerusl zijn en slechts een vakman is in slaat het verschil te zien. De koopster be merkt alleen het zeer aanmerkelijke verschil in prijs. Het spreekt echter vanzelf, dat nu de waaier weer haar intrede heeft ge sluitend heupstuk recht van achteren en puntig toeloopend aan de voorzijde; gekleurde biezen geven de scheiding van het heupstuk aan en van de eenigs- zins op zijde vallende naad van de voorbaan, die tevens een knoopgar- neering heeft; smalle, eveneens afge- biesde ceintuur. o EEN MODERNE AANRECHT. Ofschoon het gedeelte van de keu ken, waar de huisvrouw bij het tijd van het jaar, terwijl zorg gedragen moet worden voor vrijheid van bewe ging en rekening gehouden met het groeien der kinderen. Naarmate de jurken eenvoudiger zijn hebben zij ook nog dit voordeel, dat men ze gemakkelijker zelf kan was- schen, want een mooie jurk, die er vuil en gekreukeld uitziet, oogt natuurlijk in het geheel niet. Wij vinden talrijke variaties in de kleeding onzer meisjes, eenzijdigheid is dus in geenen deele noodig, daarbij De belangstelling voor onze goed koope knippatronen wordt steeds groo- ter. Van vele lezeressen mochten wi' reeds aardige brieven ontvangen, waar voor wij hier gaarne onzen dank be tuigen. Deze week hebben wij enkele zeei aantrekkelijke modellen ontvangen, die wij voor onze lezeressen tegen vergoeding van onkosten gaarne be schikbaar stellen. Patroon 473, een zeer fraai mode1 voor gezette figuren is verkrijgbaar ir de maten 46. 48 en 50. De jonge meis jesjurk no. 748, uitmuntend door een voudige en mooie snit is ontworpen voor den leeftijd van 1216 jaar. Ook het kinderjurkje 494 is zeer aardig en origineel. De op deze pagina voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van 48 cent op post rekening 191919 van de „Knippatro- nendienst" te 's-Gravenhage of na in zending van dit bedrag in postzegels o! per postwissel aan de Redactrice van de moderubriek, Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage omgaand toegezonden De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet vergeten op te geven! DE MODEREDACTRICE. MODERNE HANDSCHOENEN. In dit seizoen zal men den terugkeet beleven van de beige handschoen, die zoo lang op den achtergrond werd ge houden. De witte handschoen wordt zijn grootste concurrent, want wit vol doet toch altijd het beste bij de zwarte en marineblauwe costuums. De kappen der handschoenen zijn nog vrij groot, doch loopen niet meer zoo wijd uit. Bij de wijde mouwen met hun origi- neele snit, waarop de volle aandacht moet vallen, worden bij voorkeur zeer eenvoudige handschoenen van peau de suède gedragen. Voor den avond wor den in plaats van de lange glacé hand schoenen korte handschoenen gedra gen van zwarte of witte netstof of ge haakt gouddraad. Een ander nieuwtje zijn handschoenen van fijn gehaakt touw met kappen van wit piqué, die door Lauvin zijn gelanceerd als aan vulling bij een garnituur van wit piqué, waarmee verschillende japonnen en ensembles kunnen worden versierd. De handschoenen zijn zeer goed wasch- baar, ook het van touw gemaakte ge deelte. KINDERKLEEDING. Als wij eens otu ons heen zien, zijn er betrekkelijk weinig kinderen die „bijzonder aardig" gekleed zijn. Vaak zelfs valt het op, dat zij met heel wei nig smaak gekleed zijn. jammer genoeg zijn er nog al te veel moeders, die het begrip „bijzonder" of „smaakvol" verkeerd opvatten en die naar kinderen graag een z.g. mooi jurkje laten dragen, dat allerlei opschik heeft, welke het kind niet staat. Zij zien naar hetgeen andere kinde ren dragen, richten zich daarnaar en zijn er zich eigenlijk niet van bewust, dat ieder mensch, maar zeker ook ieder kind een andere persoonlijkheid is, en dat men hiermede bij het kiezen der kleeding rekening moet houden. De groei, de huidkleur, het haar, de gang, die giootte, de leefijtd, het tem perament dit alles en nog veel meer moet in aanmerking genomen worden, wanneer men een kind goed wil klce- den. De kosten behoeven hierbij in den regel geen overwegende rol te spelen, want hoe kostbaarder en hoe meer uitgedost kinderen gekleed worden, des te pijnlijker is het resultaat in den regel. Het smaakvolle der kleeding moet gevonden worden in goeden snit en juiste samenstelling van kleuren en moet zich eveneens aanpasen aan den komt nog, dat er tallooze stoffen in den handel zijn, die wat kleur en afwerking, alsook wat dessins betreft, in ruime keuze voor elke beurs te verkrijgen zijn. Garneeringen kunnen wij zelf aan brengen door open zoomen, kruis steek-, haak- en breiwerk, waardoor wij al dadelijk iets aparts krijgen. Zeer vele moeders maken op de handweeftoestellen mooie stoffen in warme tinten, die slechts een eenvou dig model vragen om verwerkt te wor den tot een artistiek geheel, dat bijna onverslijtbaar is. Geruite jurk voor jonge meisjes van 12 tot 14 jaar met bolero-vormig los jakje, dat over een effen voorstuk gedragen wordt; het korte mouwtje is aan het jakje geknipt. Het rokje heeft een nauw aansluitend heupstuk, waaraan een rokje is gezet, dat vóór en achter een breede stolp GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Dit is ten crêpe de chine of gewerkt mousseline japon, die zeer geschikt is voor gezette figuren door de schuin- loopende lijn van het voorpand en de puntig toeloopende hals, die geen an dere garneering heeft dan een bies van afstekende kleur. De ruimte aan den schouder bij het voorpand wordt ver deeld in eenige plooitjes, terwijl het schuine aangezette puntstuk alsmede de garneernig der gladde mouw van effen zijde zijn. De rok heeft een aan grootste gedeelte van haar keukenar- beid moet vertoeven, n.l. bij de kraan aan de aanrecht, in vele woningen al gemoderniseerd is, toch zou er nog heel wat op dit gebied te bereiken zijn De meeste aanrechten zijn niet of slechts zeer onvoldoende berekend op 't afdruipen van de gewasschen vaten. Wij troffen echter in ee.i moderne woning bijgaande „gootsteen" aan. Een waschgelegenhied van wit porcelein Een schuin afloopend, geribd aanrecht voor het wasschen der vaten. In dit huis was een warmwaterleiding aan wezig en zoodoende zien wij twee kra nen. Mogen we ook even de aandacht vestigen op de practisch aangebrachte droogrekjes voor thee-, kopjes- en vaatdoeken, die men voorzien kan met een kelkenmotiefje. De alleraardigste gordijnen zijn een aparte vermelding waard. Ze zijn van wit linnen, voorzien van een gekleur de boord en met opgewerkte mntiefies Deze gordijntjes maken een bijzonde ren fleurigen indruk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18