J. A. SCHOTERMAN Zn. EEN AANBIDDERVAN VUURENGELD St. EMILIGN WIJNHANDEL POSTBODE VERDACHT VAN BRANDSTICHTING HET CONFLICT IN HET VERVENERSBEDRIJF ZONDER REDEN KRANK ZINNIG VERKLAARD? HUWELIJK IN DE A.V.R.O.- WERELD DE REGENPROEVEN VAN VERAART De Fa. M.R.N. Oosterveen Prijscourant °t- (Ontbütthee) f f.?6 DE GEMEENTEN EN DE STEUNREGELING L H. wan NIEUWKERK N.V. KBEsEEKEEK^STCHT!t HUMORHOEKJE UTR.STRAAT 17 GEVESTIGD 1878 TEL. 145 GEWAS 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58.50 Hij zou ook andeten hebben aangezet tot dit misdrijf Amsterdam, 13 April. Voor de Vierde Kamer der Arrondisseraents-Rochtbank te Amsterdam stond heden de 45-jarige post bode P. de K., te Uithoorn terecht, verdacht van brandstichting en uitlokking daarvan. De man is thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Van de zijde van hot O.M., waargenomen door Mr. D. Reilingh, waren een en dertig getuigen gedagvaard. De verdediger Mr. Branberger had vijftien getuigen déchar ge doen oproepen. Volgens de dagvaarding was verd. een viertal feiten ten laste gelegd. De man, eigenaar van een café in de ge meente Uithoorn, zou in Juli 1928 te Kwa- kcl, gemeente Uithoorn, tezamen en in ver- eeniging opzettelijk brand hebben gesticht in een schuurtje, behoorend bij dat café Verschillende goederen waren verbrand, bo- halve gemeen gevaar voor goederen be stond gevaar voor het nabijgelegen perceel. Hij zou dezen brand hebben gesticht om zioh de verzekeringspenningen toe te eige nen. In dit geval was subsidiair ten laste ge logd, dat hij v. V. had uitgelokt dezen brand te stichten. Aan v. V., een schilder, had hij 100 beloofd. In de tweede plaats werd verd. er vaD beschuldigd, dat hij in de jaren 1929 en 1930 velschillende malen de caféhoudster had trachten te bewegen brand te stichten in hot door haar bewoonde en aan verd. toe- liehoorende café Dit gelukte echter nieL daar de vrouw niet op de voorstellen van verdachte inging. Ten derde zou verdachte in den nacht van 5 op 6 Juli 1930 zelf brand hebben ge sticht in het café; de brandstichting zou hij hebben uitgevoerd tezamen en in vereeni- ging met. andere personen. De brandstich ting had tot gevolg, dat het geheele café het was in de vuurlijn gelegen en van bout opgetrokken afbrandde. Door den brand ■was gevaar ontstaan voor de bewoners, do familie Kroone. Subs, was in dit geval ten laste gelegd, dat verd. een tweetal personen had uitge lokt den brand te stichten. Tenslotte zou verd. de vrouw van zijn compagnon verd. handelde ook in bloem bollen hebban aangezet tot brandstich ting in een perceel aan den Amsteldijk, door haar bewoond. Zij ging op vcrd.'s voorstellen in om de verzekeringspenning maohtig te worden, waarvoor een nieuwe bloembollenschuur moest worden gebouwd. De vrouw en haar man stonden eenige maanden geleden voor de rechtbank terecht en werden tot gevangenisstraffen veroor deeld. In dit laatste geval werd de brand door buren spoedig gebluscht. Op de desbetreffende vragen van den President, Mr. J Huysinga, antwoordt ver dachte, dat hij volkomen onschuldig is. Pres.: „U hebt v. V. toch geld beloofd?" Verdachte verklaart, dat hij geen geld had beloofd, maar dat hij bang voor van V. was. Pre6.: „Waarom?" Verd.: „Ik vreesde, dat hij 's nachts brand zou stichten en dat daardoor gevaar voor de kinderen zou ontstaan. „Ik hield erg veel van die kinderen, weet U? Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat het café verzekerd was voor 4500. De verzekeringssom werd na den brand door de Maatschappij uitbetaald. Getuige juffrouw Kroone, de caféhoud ster zegt, dat zij eenige malen brand heeft gehad. De eerste maal in Juli 1928, toeD brand ontstond in het schuurtje. Een jaar ïater ontdekte getuige een aanvang van brand in een kast in het café, waar papier lag te smeulen. Getuige verklaart Voorts, dat verd. haar herhaaldelijk had trachten over te balen de boei in brand te steken, zoo had hij b.v. gezegd: „Schop maar een petroleumstel om ver, dan zit er voor jou ook wel wat aan"! De Officier van Justitie: „Hoeveel maal heeft hij U gevraagd brand te stichten? Getuige: „Oh, wel een keer of tien, twaalf." Verdachte antwoordt hierop, dat hij het hoogstens twee keer had gezegd. Hij was bang voor brandstichting door de V., en zoo redeneerde hij, als er toch brand moest komen, dan maar liever overdag, dan lie pen de kinderen geen gevaar. Getuige verklaart voorts, dat zij in den nacht van 5 op 6 Juni 1930 met haar man en drie kinderen in nachtgewaad had moe- Un vluchten. Van den inboedel was maar •eer weinig gered. De caféhouder bevestigt de verklaringen van zijn vrouw. Getuige was zelf ook voor zijn inboedel verzekerd tot een bedrag van 2800. De verzekeringsmaatschappij had hem 3100 uitbetaald. Na den brand had verdachte tegen ver schillende menschen gezegd: „jo hoeft met den caféhouder (getuige Kroone) geen me delijden te hebben, hij is voor 4S00 ver zekerd, maar ik ben mn café kwijt." Getuige: „Dat was natuurlijk een leugen, ik was maar voor 2800 verzekerd, hij zélf had z'n perceel voor 4800 verzekerd." Als volgende getuige trad een juffrouw voor het hekje, bij wie de schilder van V. in 1928 in den kost was geweest. De schilder had haar verteld, dat ver dachte hem 100 had beloofd, als hij brand in het café van Kroone zou stichten. De 100 zouden in vier termijnen van 25 worden betaald. Op zekeren dag was van V. thuisgekomen en had toen gezegd: ,,'t is mislukt' Na de pauze. Na de pauze werd het getuigenverhoor voortgezet. Als getuige wordt voorgeroepen de tuin der G. P. v. E. De vrouw van v. E. had met medeweten van getuige op instig- natie van verdachte brand gesticht in zijn woning (het vierde deel der tenlasteleg ging). Getuige die evenals zijn vrouw ter zake brandstichting eenige maanden gele den werd veroordeeld verklaart, dat hij een compagnonschap met verd. had geslo ten voor een handel in bloembollen. De zaken gingen echter niet bijster goed en er was geld noodig om een bloenibollenschuur te bouwen. Op een Zondag, voorafgaande aan den brand ten huize van get., was verd. bij get. en zijn vrouw aan huis gekomen. Hij verd. had toen aan de vrouw voorgesteld brand te stichten. Op mijn vraag aldus get. of ik eerst mijn papieren nog in veiligheid moest brengen, zei verd. dat dat niet noodig was, want dat de verzekering toch wel uitbetaal de. Verdachte bad op den ochtend van de bespreking verd.'s revolver meegenomen, omdat hij 't jammer vond, dat deze zou ver branden. Van de verzekeringsgelden zou de nieuwe bollenschuur worden gebouwd. Ge tuige en zijn vrouw waren op de plannen van verd. ingegaan. Pres.: Heeft U wel eens met verd. ge sproken over den brand in het café, dat zijn eigendom was. Getuige verklaart, dat hij op zekeren dag met verd. over dezen brand had gesproken. Get. had toen gezegd: „dat café van je heb je zeker zelf in brand gestoken?" Verdachte had toen gezegd: ja, ik stak 't in brand. Tot twaalf uur, zoo had verd. aan get. verteld, had hij bezoek gehad. Toen zijn bezoeker weg was, was verdachte per fiets naar hot café gereden, door een open raara had hij brandende lap pen, gedrenkt in petroleum naar binen ge worpen. Toen de boel brandde had verd. 6tcenen op het dak geworpen om de be woners te wekken, „want", zoo voegt get. aan zijn verklaring toe, „hij zou ze nooit hebben laten verbranden." Verd. was vol gens get. direct na het uitbreken van den brand weer op zijn fiets gestapt en naar huis gereden. Verdachte: Deze getuige liegt alles, hij is een groot fantast. De zitting werd hierop geschorst tot Maandag 18 April a.s. voor het hooren van nog dortig getuigen. Heden vangt de staking aan Zwolle, 13 April. Heden hebben onder leiding van den Rijksbemiddclaar den heer J. B. Wcsterdijk iD het Gemeentehuis te Zwolle twee conferenties plaats gevonden inzake het dreigend conflict in het veen- bedrijf te Nieuw-Weerdinge en dat te Vroomshoop. Ampele besprekingen betreffende het eerste conflict hebben tenslotte niet tot een oplossing geleid, zoodat do staking morgen aanvangt Met betrekking tot het conflict te Vroomshoop. waarbij 2500 personen be trokken zijn, is overeengekomen, dat par tijen nader zullen beslissen over een uit spraak door den bijzonderen bemiddelaar, waartoe de heer Westerdijk is aangezocht, te doen, nadat deze het advies zal hebben ingewonnen van den betrokken rijksac countant. Deze laatste zal hebben na te gaan in hoeverre het vervenersbedrijf de bestaande looncn kan dragen, dan wel of een loonsverlaging van ten hoogtse 10 pro cent noodzakelijk is. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Amsterdam, 13 April. Hedenmiddag liep in de Rapenburgerstraat een moeder met haar kind in een kinderwagen, te wan delen op het trottoir. Op een gegeven oogen blik kanteldo de wagen en viel het kind eruit. Juist passeerde een vrachtauto van de A.T.O Het kind werd door de auto go- grepen en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. Mededeelingen des Ministers op de vragen van den heer v. d. Heide Op de vragen van den heer van der Heide in verband met een geval van inter- neering van een persoon in een krankzin nigengesticht: 1. Is het waar, dat onlangs een werk loos musicus te Arnhem, die als markt koopman aldaar zijn brood trachttte te ver dienen, van de markt is gehaald door een rechercheur, naar het politiebureau is ge. bracht en ten slotte naar het krankzinni gengesticht to Venray is vervoerd, waaruit hij na eenige dagen is ontslagen, omdat hij, naar het oordeel van den directeur van het gesticht, niet krankzinnig was? 2. Heeft de psychiater, die de verklaring heeft geschreven, dat bovenbedoelde per soon krankzinnig was, oen onderzoek ingc- stelr naar diens geestestoestand, en zoo ja, op welke wijze is dit onderzoek geschied en hoeveel tijd ligt er tusschen dit onderzoek en de overbrenging naar het gesticht? 3. Bevat, naar het oordeel van den Mi nister, de wet tot regeling van het Staats toezicht op krankzinnigen, ook na do laat ste wijzigingen, voldoende waarborgen, dat geen personen in krankzinnigengestichten worden geïnterneerd, die niet krankzinnig zijn, en wil de Minister, als het antwoord op deze vraag ontkennend mocht zijn, ver sterking van deze waarborgen bevorderen? luidt hot antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnonlandsche Zaken en landbouw: De eerste vraag wordt bevestigend beant woord. De psychiater, bedoeld in de tweede vraag, werd door den vader van den werk- 'oozen jongeman, die hier, evenals in de pers, met de letter G. worde aangeduid, voor het eerst geraadpleegd op 26 Septem ber van het vorig jaar; hij stelde toen een uitvoerig onderzoek in, waarbij hij ook ïuct G. langdurig sprak. Twee dagen later kwa men én G. en diens zuster op het spreek uur van den psychiater, die destijds, en la ter herhaaldelijk, overleg pleegde met den huisarts en door de familie op de hoogte werd gehouden. Ongeveer medio Januari kwam G. met een auto ten huize van den psychiater om schilderijen te verkoopen, bij welke gelegenheid deze zich overtuigde, dat de mentaliteit van G. niet veranderd was. Op 1 Maart en op 2 Maart trad G. tegen over vader en broer zoo dreigend op en bleek hij zoo vernielzuchtig, dat de psychia ter, na een langdurig onderhoud met den vader en de zuster, ingrijpen noodzakelijk achtte en op laatstgenoemden datum de verklaring schreef en ondcrtcekendo, welke zoude moeten dienen om G. te doen opne men in een gesticht, hetgeen geschiedde op 4 Maart. De psychiater liet opzettelijk na een poging te doch" om G. op te sporen \oor ecu onderhoud, omdat hij vreesde, dat G. een nader onderzoek zoude verijdelen en, het doel van het bezoek begrijpende, op al of niet gewelddadige wijze zijn intcrncering zoude trachten te voorkomen. In antwoord op de derde vraag deelt de ondergeteekende mede, overleg met zijn ambtgenoot van Justitie noodig te achten, alvorens het resultaat van zijn overwegin gen over het onderhavige geval te kunnen vaststellen. Overigens moge worden opge merkt. dat de Krankzinnigenwet zelf (vgl. art. 28) de mogelijkheid veronderstelt, dat personen, die niet krankzinnig zijn, in een geslicht worden opgenomen. Helène Cats en Nico Treep hooren voortaan bij elkaar A ms t e r d a m, 13 April. Tegen elf uur stond het vóór het massieve hek van liet stadhuis vol met luistervinken; die dezen keer niet kwamen luisteren maar zien. Want een huwelijk is iets, dat je zien moet. Te hooren valt er weinig, want de bekende toespraken van den. ambtenaar van den Burgerlijken Stand bieden gewoonlijk wei nig gezichtspunten. De luistervinken wachtten geduldig. In middels waren eenige agenten de marme ren trappen van het stadhuis.opgerend. Dit had evenwel niets te maken met het op til zijnde huwelijk, doch stond in verband met oen spektakel, dat op de afdeeling Maat- schappclijken Steun was ontstaan met eenige vrouwen. Inmiddels reed een auto voor de geluids film de binnenplaats van het Prinsenhof op, terwijl een der boden zijn steek op zette, en een rood-zwarten staf in zijn han den nam, want bet huwelijk tusschen do A.V.R.O.-zangeres Helène Ca ls en den A.V.R.O.-dirigent Nico Treep zou gesloten worden in de eerste klasse trouwzaal met de muurschilderijen van Lebeau, wel eens oneerbiedig het „cabaret" genoemd. In dit artistieke en kleurigo milieu traden bruid en bruidegom binnen, die buiten door de luistervinken waren begroet met de kreet: „hier is de A.V.R.O. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand mr. dr. Van Heerde hield een korte toespraak, waarin hij wees op het gewicht van dezen dag, waarna hij het huwelijk tus schen Jac. Nicolaas Treep, orkestdirecteur, oud 36 jaar en Helène Therèse Emilie Cals, concertzangeres, oud 28 jaar, voor gesloten verklaarde. Onder veel belangstelling van de stad huisambtenaren kwam de geluidsfilm wagen, die op de binnenplaats, met verlof van B. on W. stond, mits deze maar geen geluid maakte, want er was juist een bui tengewone vergadering van B. en W. naar aanleiding van de loononderhandelingen. Tusschen vele A.V.R.O.-enthousiasten reden de auto's het hek uit. (Telegraaf.) DOOR DE TRAM OVERREDEN. Mierlo-Hout, 13 April. Hedenmorgen had op Mierlo-Hout een ernstig tramonge val plaats. Een ongeveer 65-jarige man wil de op het moment, dat de tram passeerde, de rails oversteken met het noodlottig ge volg, dat hij door de tram gegrepen werd. Toen de tram tot stilstand was gekomen, bleek dat de oude man ernstig gewond was. Men vreest voor zijn leven. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeval het feit, dat de man hardhoorend is en daardoor de tram niet heeft gehoord. Het Ministerie van Waterstaat stelt voorwaarden Amsterdam, 13 April. Naar wij ver nemen heeft thans de heer A. Veraart van den Minister van Waterstaat vergunning verkregen voor het uitwerpen bij wijze van proefneming van fijn verdeeld, door kool zuur afgekoeld ijs en van gekoeld papier uit een vliegtuig der K. L. M. boven Noord- Holland en Zuid-Holland. Aan deze toe stemming zijn echter de volgende voorwaar den verbonden: 1. Het papier zal een gewicht moeten hebben van één tiende gram per vierkanten centimeter; 2. In verband met de windrichting zal zóó worden gevlogen, dat de ijskorrels en het papier niet neerdalen in de bebouwde kommen der gemeenten; 3. de afmetingen der ijskorrels zullen niet grooter zijn dan één kubieke centi meter; 4. de ijskorrels en het papier zullen wor den uitgeworpen van een hoogte van ten minste drieduizend meter; 5. de temperatuur bij den grond zal ten minste achttien graden Celsius bedragen; 6. de ijskorrels en liet papier zullen niet in groote hoeveelheden tegelijk worden uit geworpen. In verband met de bepaling onder 5, welke tevens met de bepalingen onder 3 en 4, is voorgesteld om te voorkomen dat liet ijs in ongesmolten toestand den grond be reikt, zullen de proefnemingen eerst in den loop van de maand Mei op nader vast te stellen datum worden gehouden. IR. C. W. LELY. 's-Graven liage, Onder zeer vele blij ken van deelneming is heden op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld het stof felijk overschot van den in do vorige week bij Liverpool op noodlottige wijze om het leven gekomen hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, dr. Ir. C. W. Lely. Ter begraafplaats waren o.ni. aanwezig de hoogleeraren Krauss, Nelemans, Schcr- merhorn c» Kist. vertegenwoordigers van hot Koninklijk Instituut van ingenieurs en van de vereeniging voor ingenieurs van den waterstaat, de directeur-generaal der Zui derzeewerken en tal van hoofd-ingenicurs en ingenieurs van den rijkswaterstaat en hoofdambtenaren van hel departement van waterstaat. Onder de kransen, welke de baar bedek ten waren er van het eerste rivierarrondis- scment, het district Maasverbetering, de vereeniging van ingenieurs van den rijks waterstaat en van de K.A.R.O.S.-vrienden. In de rouwkapel werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. Loeff, ir. Rin gers, directeur-generaal van den rijkswa terstaat, ir. Schönfeldt namens de vereeni ging van ingenieurs bij den rijkswaterstaat, ir. Kersenmaeckers hoofdingenieur bij den provincialen waterstaat in Noord Brabant; door ir. van Veen namens de collega's en tenslotte door den broeder van den over ledene, die ook aan de groeve bedankte voor de betoonde belangstelling, waarna ds. Loeff het „Onze Vader" uitsprak 'sGravenhage, 13 April. De Minister van Waterstaat heeft schriftelijk zijn deel neming betuigd aan do nagelaten betrek kingen van wijlen dr ir. C. W. Lely. on der mededeeling, dat door diens overlijden de Rijkswaterstaat een zijner ijverigste en meest toegewijde medewerkers Heeft ver loren. Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee IVlelange'e volgens o.s. J N.T. (Namidt.) - 1.90 E.F. (China Congo) - 2.10 Java Assam thee f 1.80 ENAK SEKALl Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Peccof 1.90 Britsch-Ind. Pecco. - 1.80 Java Grove thee - 1.70 1.60 Jave Gebr thee Aanbe vellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AMSTERDAM OPGERICHT 1881 Discussies in den Amster damschen Raad Amsterdam, 13 April. In de heden ge houden Raadszitting werd begonnen met de behandeling van de nota van B. en W. naar aanleiding van .het voorstel van de raadsleden Pothuis, Baas en Steinmetz om B. en W. uit te noodigen zich in verbin ding re stellen met de gemeentebesturen van Rotterdam, den Haag on Utrecht ten einde bij de Regeering stappen te doen tot verbetering van do regeling tot ondersteu ning van de werkloozen. De nota deelt mee dat de vertegenwoor digers der vier groolc gemeenten bespre kingen hebben gehouden. Men meende op verschillende gronden dat de Regeering ti steunregeling, verder gaande dan de tegen woordige niet zou goedkeuren. Men meende dat er geen aanleiding bestond er bij de Regeering op aan te dringen dat de ver langde verbeteringen worden opgenomen. Deze verbeteringen zouden bestaan dat de grondslag der uitkceringen voor crisisge- steunden zoudoii gebracht, worden van 10 tot 11.50, liet steunbedrag van al leenstaande personen te verhoogen van 10 tot 1150, aan ongehuwde werkloozen en gedeeltelijk werkloozen wonende in een gezin een uitkeering te geven. Door den heer Polhuis (s.d.) werd een uitvoerige rede gehouden waarin hij den wethouder van den Maatschappelijken steun verweet dot hij niet alleen een besluit van den Raad niet heeft uitgevoerd, maar dat hes]uit heeft tegengewerkt. Spr. meent dat dit in strijd is met de gemeentewet. Wanneer de andere gemeenten niet. bereid waren zich tot de Regeering te wenden, hadden B. en W. dit aan den Raad behoo- en mee te doelen. Door dit optreden is het algemeen niet gediend. Wanneer de meer derheid van den Raad een besluit neemt heeft de betrokken wethouder dat uit te voeren al is luj er ook tegen Morgen voortzetting. VEREENIGING „DE HARTOG- GEZELSCHAP". In aansluiting aan liet dezer dagen ver melde bericht omtrent de oprichting van de vereeniging „Dc Ilartog-Gezelschap" ver zoekt het secretariaat der vereeniging, Cat- lepoeJschcweg 29, te Arnhem, ons er do aandacht op te willen vestigen, dat deze vereeniging niet verward moet worden met de reeds.jaren beslaande „Dr. A. H. de Har- tog-rSlichtmg" te Amsterdam, welke ten doel liecfl om in de theologische wereld en daarbuiten dc werken en inzichten van prof. dr. A. II. de Hartog op godgeleerd en wijsgecrig gebied te verbreiden. De nieu we vereeniging beoogt om contact tusschen do geestverwanten en leerlingen van prof. Hartog in liet leven te roepen of |e verster ken, zoo mogelijk in verschillende plaatsen practise!» werkzaam te zijn tot bestrijding der Godloochening en zoekt dus meer haar kracht in het practisch toepassen der be ginselen in quacstie. Onnoodig te zeggen, dat dc band tusschen de moeder (De Har tog-stichting) en dc dochter (Vereeniging „De Ilartog-Gczel&hap") zeer hecht is. Heden geëtaleerd in onze groote hoek étalage EEN PRACHT COLLECTIE CLUB FAUTEUILS In etalage No. 2 COMPLETE EETKAMER Enorme sorteering Dressoirs voorradig. In Etalage No. 3 EEN PRIMA EIKEN SLAAPKAMER AMEUBLEMENT. Zeer apart modern model Groote keuze spiraal en Kapokmatrassen Bezoekt onze toonzalen. WIJ BIEDEN U EEN GROOTE SORTEE RING TAPIJTEN EN MEUBELEN. EERSTE KAMER. Dc Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Woensdag 20 April des. middags te half twee in openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van het wetsontwerp tot wettelijke \oorzicning naar aanleiding van het K. B. van 8 December 1931 (Staatsblad No 501) en liet wetsontwerp betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding van het ontwerp-verdrag betreffende de aanduiding van het géwicht op groote stuk ken vervoerd per schip (Genève 1929). De voorzitter is voornemens aan de Cen trale Afdeeling voor te stellen in de afdee- lingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de openbare vergadering het w.o. tot goedkeuring van liet op 16 April 1929 te Rome gesloten verdrag tot bescherming van planten, de wetsontwerpen tot naturalisa tie van L. N E. Appelbprg en 19 anderen en van R. Baldenhofer en 19 anderen en het w.o. lot wijziging der Inkwartiorings- wet „Dit is nog van voor den ooriog." „Van voor den Japanscii-Chineeschen .(Juage),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6