'AMEKSFOORISCK DAGBLAD JAPANALS WACHTER DER BESCHA VING CRISISCONGRES DUITSCHE VAKBEWEGING Vrijdag 15 April 1932 ..DE EEMLANDER" 30 e Jaargang No. 245 RUSLAND CONTRA JAPAN DERDE BLAD VULKANEN WERKEN WEER ONLUSTEN TE AUCKLAND ZES D00DEN BIJ EEN BRAND OOK 1932 ZAL EEN MOEI LIJK JAAR ZIJN Stegerwald zet zijn be schouwingen voort BRUNING NAAR GENEVE HET BRUINE HUIS WEER OPEN Hoe beider belangen in Mapdsjoerijc in botsing moesten komen door prof. dr. J. L. Pierson Jr. (Hoogleeraar in dc Japansche Taal- en let terkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht). III. Een van de levensvragen van Rusland is steeds de ijsvrije haven geweest. Na de Krirn oorlog was het van dc Middcllandsche zee afgesneden door de Dardanellen-af- sluiting. Er bleven twee Jiogelijkheden: door Perzië naar de Perzische golf, of door Si berië naar de Japansche zee. In Perzie stuit te het op Engeland en in het Verre Oos ten zou het op Japan stranden. Rusland contra Japan. De trage kolos, sterk rnaar ongedisciplineerd, slecht georga niseerd onder het Tsaren-bewind, tegen het jonge, taaie van nature gedisciplineerde volk. dat zonder bedenken alle politieke te genstellingen opzij zet, wanneer het vader land in gevaar is; dat zijn laatste cent zou offeren voor een laatste leger; dat liever dood dan overwonnen is. Voorwaar een ongelijke strijd. Japan kón op deze wijze niet overwonnen worden en is nooit overwonnen. Japan kan misschien uitgemoord worden, maar zal zich uit hoof de van zijn volksaard nooit overgeven. Zij die tcrugkeeivn uit den strijd, worden met onverholen blijdschap ontvangen, maar aan de nagedachtenis van hen die voor hun land gesneuveld zijn, wordt als „echte hel den" de hoogste eer gebracht. Onoverwinne lijk is een land, dat een zoo sterk saamhoo- righeidsgevoel heeft; dat als één man pal staat bij de dreiging van gevaar, om met volkomen bereidheid te sterven voor het eigen land, het geboorte-land. Ongenaakbaar is een volk met een zóó setrenge eere-code dat zij liever de hand aan zichzelf slaan dan een beleediging aan hun land dulden. Het is voldoende bekend, maar het kan niet genoeg herhaald worden. Toen in 1927 te Nanking de zoogenaamd „nationalen" onder de Kuomintang, l) opge hitst door dc bolchewiki tot het botvieren van een waanzinnige vreemdelingenhaat kwamen, werden onder anderen Ameri- kaanschc en Japansche dames door Chi- necsche „soldaten" aangerand. Slechts een zwak protest is er gehoord uit het blanke kamp, en er is geen ernstige poging gedaan om de schuldigen op te spo ren. Alléén de Japanners hebben de strie mende smaad op hunne wijze aangevoeld. Om de eer van zijn land te redden, pleegt de commandant van het Japansche oor logschip harakiri. 2). Men vindt dit overdre ven en „wat schiet je daar nu mee op? Krijgshaftig vertoon voor de galerij, een bij na barbaarsche daad, een ruw gevoel van eer, waar wij gelukkig al overheen zijn," zoo zegt men in Europa en haalt de schou ders op. Maar daarmede is deze daad niet ver klaard. Daarvoor diunt men een zuiver in zicht te hebben in het strenge eergevoel, dat zulk een smaad niet wil overleven; dat zon der bedenken, carrière, familie en het eigen éénigc leven offert, offeren móet, om dien smet van het vaderland af te nemen? En dan wordt men toch bevangen met een stille bewondering voor dezen man en voor het land dat zulke karakters voort brengt, juist in dezen tijd van verwording, van vervaging van elk waarlijk heroïek ge baar; in dezen tijd waarin verheerlijkt worden alle kleine gevoelentjes; in dezen tijd van „begrijpen van afdwalingen", van „vergoelijken". Onze 6lappe tijd van „ver zachtende omstandigheden". Tegen zulk een land, tegen zulk een volk kan zelfs het sluipende bolchewisme niets beginnen. Een oogenblik was het uiterst leergierige en nieuwsgierige Japansche volk gepakt door de nieuwe leuzen, vooral door het ideaal van „gelijkheid" on de vele beloften. De on-ordclijkcn onder het volk vonden dit mooi, hoewel ze niet zoo best begrepen hóe dat eigenlijk moest gebeuren. Vele studenten wierpen zich op dit uiterst nieuwe, \erslonden Marx' Kapital. vereer den Lenin als de Verlosser, voelden zich zware Kultur-trager. Maar toen men de ellende uit eigen aanschouwing gezien had in het nabije China; toen men de onmoge lijkheid voelde, deze utopieën te verwezen lijken, toen begreep men, dat men tijdelijk blind geweest was en dat die nieuwe ideeën-import lijnrecht inging tegen den echt-Japansclien geest, dc Yamato-damashii „den geest van het oude Japan" en den Bushidó' „den weg van den krijger". Maar Rusland besefte dit toon nog niet en Ik geloof dat het nieuwe Rusland het nog niet ten volle begrijpt. Laten wij nagaan hoe de Russische en Japansche belangen ook in Mandsjoerije tot een botsing moesten ko men. In 1860 kwam Rusland door het verdrag van Aigun in het bezit van den Amoer- mond en de kustprovinciën. Daar bouwde het Wladiwostok aan het zuidelijkste punt. Maar ook die haven bleek niet ijsvrij te zijn en dus zocht men zuidelijker. In 1885 nam het Port Lazareff, in de bocht van Gensan aan de Oostkust van Korea, waarop Engeland dadelijk Port Hamilton bezette, een klein eilandje aan de Zuidkust van Korea, en dit pas weer vrij gaf toen Rus land zich verplichtte, geen Korcaanscli ge bied te bezetten. In 1891 besloot Rusland tot den bouw van den Trans-Siberischen spoorweg, omdat het toen inzag dat voor kolonisatie in een zoo ver afgelegen ge bied en met het oog op een ijsvrije haven, spoorweg-verbindingen een eerste vereisch- te waren. Een gigant werk, waarvan wij de ontzaglijke moeilijkheden slechts kun nen bevroeden. Als eindpunt nam het Wladiwostok, maar het zocht naar een zuidelijker uit gang En nu begrijpen wij waarom Rus land het hardst schreeuwde bij de vrede van Shimonoseki over Japanseh imperia lisme, overrompeling van het weerlooze China en teruggave van Liautung. Het wenschte Liautung voor zichzelf als eind punt van den Transsiberischen spoorweg. Het goed recht van Japan werd met voe ten getreden omdat Rusland zijn verlan gen naar een ijsvrije haven niet langer be dwingen kon. Maar Japan was geen quan- tité. négligeable! Eerlijk had het voor Liau tung gevochten en nooit zou het goedschiks toelaten dat Rusland met de buit ging strijken. Rusland deed nu een geniale zet, zooals wij in het vorig artikel zagen: Korea was voor Japan noodzakelijk als afzetge bied en emigratieterrein Voor Rusland beteekende het niet zooveel als Mandsjoe rije met Liautung. liet besloot dus Korea geheel aan Japan over te laten, indien Ja pan het in Liautung met rust wilde laten. Toen al vreesde het een verbond van Japan met Engeland. Vlug bezette Rusland Liautoeng (met het zuidelijke deel Kuantung) en stichtte daar twee sterke forten Port Arthur en Dalny. Tegelijkertijd kreeg het in 1896 bij het z.g. Cassini-verdrag toestemming tot den bouw van den Oost-Chineeschen spoorweg, en bij het Pavlof tractaat in 1898 dc concessie tot het bouwen van een lijn van Charbin over Moekden naar Port Arthur en verkreeg hiermede wat het wenschte: een ijsvrije haven door een spoorlijn verbonden met Rusland! Voor de zee-verbinding tusschen Wladiwostok en Port Arthur moest Rus land een kolenstation aan de Oostkust van Korea openen, en koos hiertoe Masampho (tusschen Foesan en Port Hamilton) maar Japan verklaart Masampho tot vrijhaven, waardoor Wladiwostok feitelijk alle belang rijkheid ontnomen werd. Nu komt het voorspel tot den Russisch- Japanschen oorlog: de Koreaansche vraai; vormde het kernpunt van de Japansche politiek, w as de oorzaak van den oorlog met China en zou, tegelijk met wcderzijdsche in teressen in Mandsjoerye een vooral Liau tung, tot den oorlog met Rusland leiden. Japan was met de vrede van Shimonoseki bedrogen cn beschouwde het komende con flict. als een voortzetting van den strijd om het bezit van Liautoeng. Rusland tracht te zijn macht van Mandsjoerye naar Korea uit te strekken en Japan \anuit Korea naar Mandsjoerye. Een botsing was onafwend baar. Twee belangrijke verdragen komen de machtsgroepeeringen bevestigen: in 1902 het Engelsch-Japansch verdrag, waarbij be sloten werd: le Den status quo cn de algemeenc vrede in Oost-Azië te bevestigen; 2e de onafhankelijkheid en territoriale onaantastbaarheid van China cn Korea to garandeeren; 3e gelijke handelsrechten voor alle mach ten; 4e in geval van een conflict van één der beide machten met een ander, zou de ande re partij neutraal blijven; alleen in geval van oorlog zou men elkander helpen (casus foederis); 5c het verdrag was geldig voor vijf jaar. Dc practische bcteekenis was, dat Japan de vrije hand had in Korea en Engeland in Tibet. In hoofdzaak was het dus tegen Rusland gericht. Onmiddellijk daarop sluit Rusland dan ook een verdrag met China. le Mandsjoerye zal aan China terugge geven worden; 2e de Russische troepen zullen in etappen terugtrekken en wel binnen anderhalf jaar 3e Rusland moet allen invloed op de lijn Shankaikuan naar Hsinmint'ing laten varen 4e China verklaart zich gebonden aan het contract met de Russische-Chineesche Bank (van 1896). De eerste ontruimingsbelofte is door Rus land nagekomen. In 1903 werden echter ex tra troepen naar Mandsjoerye en zelfs naar Korea gedirigeerd. Japan stelde nu Rus land voor, hunne interessen in Mandsjoerye samen te regelen, maar Rusland wees dit hooghartig van de hand: „Dit ging alleen Rusland en China aan!" Het concentreert hierop zijn troepen in Mandsjoerye en aan de Koreaansche grens. Japan breekt de di plomatieke betrekkingen af en verklaart den oorlog. (Wordt vervolgd.) Kuo-min-tang 'nationale' volkspartij. hara kiri zelfmoord door buik-open snijding. Santiago, 14 April. (V.D.) De Ameri- kaansche militaire attaché te Santiago de Chile deelt mede op een verkenningsvlucht boven den Andes te hebben waargenomen, dat de vulkaan Quizapo weer in werking Buenos Aires, 14 April. (V.D.) De nieuwe uitbarsting van den vulkaan Quiza po verontrust de bevolking der omliggen de gebieden. Zeer breede lavastroomen stroomen dalwaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in werking. De stad Cordoba (Argentinië) is door een ernstige aardbe ving geteisterd. Ook een goede kant. Parijs, 13 April (H.N.). De vulkaanuit barstingen in Argentinië schijnen toch ook eenig voordeel op le zullen leveren. We tenschappelijke expedities moeten namen- lijk hebben vastgesteld, dat dc gevallen asch gebruikt kan worden voor de ver vaardiging van cement en voor andere in dustrieele doeleinden. Het treinverkeer in het door de uitbarstingen bezochte gebied is hervat, zoodat de hulpexpedities, welke dc regeering wilde uitzenden, overbodig ge worden zijn. Een gezicht op de vulkaan San José de Mail» (6090 M. hoog). Talrijke winkels geplunderd Wellington (New Zeeland). Te Auck iand zijn Donderdag ernstige werkloozen onlusten uitgebroken, waarbij alle ruiten in de voornaamste winkelstraten werden ver nield. Vele winkels zijn volkomen leegge plunderd. Eerst trok een troep ambtenaren dcor de straten uit protest tegen de nieuwe loons en salarisverlaging ad 10 pCt. Lang zamerhand sloten zich veel werkloozen bij den stoet aan, zoodat de troep aangroeide tot eenige duizenden personen toen de win kelstraten werden bereikt. Plotseling be gonnen werkloozen de winkelruiten te ver nielen. In korten tijd was in het centrum der stad geen ruit meer heel. Daarna be stormde de menigte onder leiding van vrou wen en meisjes de winkels en plunderden deze leeg. Vele personen werden gewond Talrijke agenten worden ernstig mishan deld. De opwinding nam nog toe toen ccni- ge drankwinkels waren geplunderd cn vele personen zich bedronken. Nadat de politic geheel in het nauw was gedreven werden alle matrozen van een in de haven gelegen kruiser landwaarts gezonden ter handha ving van de orde. Ook dc brandweer moest assistentie verlecnen. De burgemeester ver zocht draadloos dringend dc ordelievende burgers zich bij de poütiebureaux te willen verzamelen voor dc vorming van een bur gerwacht. F.erst na vier uren ken de orde worden hersteld Honderden burgers en drie en twintig po- lilie-agenten werden ten dccle ernstig ge wond. De schade bedraagt plm. 25.000. NewYork, 13 April. (V.D.) Bij een groo- ten brand in een dicht bevolkte arbeiders buurt in het Oosten van New-York zijn zes personen, onder wie een moeder met vier kinderen, in do vlammen omgekomen DE NATUURRAMP IN ZUID-AMERIKA. De ruïnes der Argentijnsche stad Mendoza, welke door vulkanische uitJbarstingen reeds meermalen werd geteisterd. De valuta mag onder geen enkele omstandigheid in gevaar worden gebracht B c r 1 ij n, 13 April. (V. D.) Over het scheppen van werkgelegenheid verklaarde rijksminister Stegerwald verder, dat ieder een het er mee eens is, dat er in Duitsch- land nog voldoende werkgelegenheid be staat. De vraag is slechts, hoe de middelen ervoor opgebracht kunnen worden. In geen geval mag het scheppen van werkgelegen heid betaald worden met den prijs der in flatie. Wanneer de achteruitgang van het Duitsche bedrijfsleven in den aerstkomen den tijd tot stilstnnd zou worden gebracht, dan zou reeds meer werk geschapen kunnen worden. Wat de rijksregcering in de eerste plaats op dit gebied wil doen, is do bevordering van de kolonisatie op het platteland en de voortzetting van do stichting der kolonies buiten de stad voor de groote steden. De regeering gaat daarbij uit van de ovcrwe ging, dat in de komende tientallen jaren de ouderdomsverzekcring niet zoodanig zal kunnen worden uitgebreid, dat de bevolking er een onbezorgden en werkloozen levens avond 4door kan hebben. Het aantal derge nen, die invaliditeitsrente, sociale verzeko ringsrente en kleine pensioenen hebben, neemt steeds to3. Doze bevolkingsgroep moet zooveel mogelijk naar het land worden overgebracht of naar de voorsteden, waar zij beter kunnen leven. Als men de economische en financieel? taak voor het jaar 1932 naar volgorde van belangrijkheid wil rangschikken, dan is hot volgende te doen: 1. Dc bedrijven, die orders krijgen, moeten onder alle omstandigheden voorzien worden van credieten op een redelijken rentevoet. Do bcgrootingen van alle openbare in stanties moeton onvoorwaardelijk in even wicht worden gebracht. 3. Het bovenstaande is voorwaarde voor de handhaving van de valuta, die in 193? evenmin als in 1931 in gevaar mag worden gebracht. 4. Wat dan nog, zonder de valuta in ge vaar te brengen, ter bestrijding van de eco nomische crisis kan worden gedaan, moet cn zal geschieden. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen, dat 1932 nog een moeilijk jaar zal zijn. Invoering bepleit van de 4Q< urenweek De regeering zal haar tot nu toe afwach tende houding tegenover het vraagstuk der werkverschaffing in 1932 niet kunnen hand haven. Reeds binnenkort zal de regeering deze zaak bespreken met de centrale orga nisaties van werkgevers en werknemers Wanneer men daarbij niet tut overeenstem ming komt, zal er niets anders overblijven dan een verkorting van den werktijd door middel van een noodverordening. Van een algemeens loonsverlaging, zooals men in breede arbeiderskringen vreest, kan geen sprake zijn, al zijn ook in enkele districten cn bedrijven nog regelingen van deze ma terie noodig. Na dc rede van minister Stegerwald be sloot het congres een telegram te zenden aan de Internationale Arbeidsconferentie, waarin werd aangedron^n op het spoedig tot stand brengen van een internationale conventie tot bestrijding van den nood der werkloozen en tot invoering van de 40-uren week Braun verklaart: „Het herstel* vraagstuk is reeds opgelost: Dnitschland kèn niet betalen." R e r 1 ij n, 13 April. (V. D.) Tijdens de debatti n nam de Pruisische premier Braun het woord om te verklaren, dat de Pruisi sche regeering met zorg de ontwikkeling van den economischen to?stand gadeslaat Zij heeft naar de mate der beschikbare mid delen getracht do werkloosheid tegen te gaan. De z.g. economische lcidcfs hebben ons in het nauw gedreven. De iuciferskoning is ook niet meer dan een falsaris en bedrie ger geweest. Indien vandaag een eerlijke balans werd gemaakt, zou menig economi sche leider zich ontpoppen als een falsaris Bij de hevigheid van den nood moet thans met publieke middelen worden ingegrepen Het mag niet langer voortduren, dat do jeugd slechts tot de stempellokalen komt. Door dit wanbeleid is zij ontvankelijk ge worden voor het gevaarlijke politieke radi calisme. Alle nog aanwezige middelen moe ten derhalve worden aangewend voor het in beweging zetten van het openbare be drijfsleven. Bovendien is echter een lcc- ningsovercenkomst met het buitenland noo dig. Men behoeft daarbij niet te wachten op een oplossing van het herstelvraagstuk. Het herstelvraagstuk is reeds opgelost en wel eenvoudig hierdoor, dat Duitschland niet ba- talen kan. Het is onmogelijk, indien op den duur oen gedeelte der bevolking acht tot negen uur werkt, het andere deel heelemna! niets doet en toch gevoed wordt. Derhalvo moet, zoodra dc binnenlandsch-politieke be slissingen zijn gevallen, zonder aanzien van do buitenlandsche politiek eerst worden in gegrepen in de kwestie der werkloosheid door een verkorting van den arbeidstijd. Premier Braun legde er den nadruk op, dat hij bij dezen eisch nog verder gaat dan de vakvcreenigingen en een nog meer radicale oplossing cisch't dan de 40-urenweek. Hierin ziet spr. de eenigi mogelijkheid om een einde te maken ook aan de onzalige opge wondenheid cn politieken crisistijd. Een resolutie aangenomen. B e r 1 ij n, 13 April. (V. D.) Na de alge- meene beschouwingen nam het congres met algeme^ne stemmen een resolutie aan in zake werkverschaffing, waarbij de eischen, welke Eggert in zijn redevoering had gemo tiveerd, nog eens werden gercsume>rd. De resolutie vervolgt dan: „Met voorbehoud van alle urgentio der werkverschaffing verklaart het congres het als een eveneens onvermijdelijke taak der rijksregeering uit de catastrophalc ver schijnselen en gebeurtenissen op het gebied van het bedrijfsleven de conclusies te trek ken, waardoor volk en staat in de toekomst voor dergelijke onheilen worden gevrij waard. De leiding der bedrijven in het parti culier kapitalistische systeem heeft volgens de* ervaringen van den laatsten tijd het ver trouwen van zeer breide volkskringen ver loren. De invloed van den staat, zijn toezicht en zijn medewerking in het bedrijfsleven moeten worden bespoedigd, uitgebreid en versterkt. Het congres draagt het bondsbe- stuur op do eischen der vakvereenigingen opnieuw aan de regeering voor te leggen cn met zeer grooten nadruk te verdedigen." Berlijn, 14 April. (V.D.) Het Rijkskabi net heeft Donderdag in een langdurige bij eenkomst financieele en economische kwes ties behandeld. De beraadslagingen golden de Rijksbegrooting en in verband daarmede het program der werkverschaffing, waar van de verwezenlijking alleen afhankelijk is van de kwestie der financiering. Donderdagavond heeft Rijkskanselier Dr. Brüning zich, vergezeld van de heeren Zechlin en Planck, naar Gonève begeven. Tijdens de afwezigheid van den Rijkskanse lier zal de kwestie der werkverschaffing verder worden behandeld. Mflnchen, 14 April. (V.D.) De politie- bezetung van hot in de Briennerstrasse ge legen Bruine Huis heeft tot Donderdagmid dag geduurd. Toen is do landspolitie op vrachtauto's met in het Bruine Huis aange troffen materiaal vertrokken en werden dc afzettingen waarachter zich in den loop van de ochtenduren duizenden hadden ver zameld opgeheven. In den loop van den middag vormde» zich in de omgeving van het Bruine Huto opnieuw groote volksoploopen, zoodat an dermaal de omtrek door do noUtio werd af gezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9