Afdruk uitsluitend voor geaoonneerden. Plaatsing sluit accoordbevinding met de leveringsvoorwaarden in. Alle rechten Vereenigde Persbureaux het rechterpand; de sluiting van voren heeft een paar knoopen en knoops gaten, terwijl de gladde mouw een aardige garneering heeft. De rok heeft een ingezet voorstuk, met kleine punt en heeft aan den onderkant een plooi. DE VOORI '^FDE VOOR RUWE STOFFEN. Katoenen stoffen, die er uitzien en aanvoelen als wol en wollen mousse- lines, die men voor katoen zou kun nen houden, behooren tot de nieuw- te stoffen van Rodier. Wollen stof fen met ingeweven figuren van taf- zijde en een ajour geweven stof van wol en fijn stroo zijn modesnufjes, die men een goede toekomst voorspelt. Gehaakte hennep met dikke knobbels wordt als materiaal gebruikt voor hoeden, die bestemd zi:n om bij de nieuwe, - harige wollen stoffen gedra- 'en te worden. Vera Borea gebruikt zeer ruwe, a:our geweven wollen en katoenen stof'en voor moderne en sembles met b'ouses, die van Iersch 'inren-garen gehaakt zijn en met een Irisch gestreken strik van mousseline versierd worden. Voor straattoilet kiest zij ook veel ruwe linnen stoffen. Over het algemeen bestaat er een sterke neiging om stoffen, die vroeger slechts voor régligé's werden gebruikt ook voor meer gekleede toiletten te 'ebruiken. Als men al zijde kiest, zijn Set bij voorkeur dikke, met de hand geweven soorten of wat daarop lijkt GEBLOEMD JURKJE. Uit zeer aparte jurkje is van ge bloemde voile of een andere dunne ge werkte zomerstof en zeer geschikt vo_or meisjes van 24 jaar. matig ingrijpen behandelen, door de patiënt een groote hoeveelheid lauw warme melk toe te dienen, waardoor hij moet overgeven; de giftwerking wordt hierdoor verminderd. Verder is het wenschelijk, dat de patiënt een flinke dosis wonderolie in neemt, hetgeen heel gemakkelijk gaat, indien men limonadesiroop in een glas schenkt, daarop de olie, dan weer limonade. Bij vergiftigingen door kolendamp of gas brenge men de patiënten, in de VROUWENMODE BIJ DE VOOR TREKKERS. Men besteedde ook destijds veel zorg aan het toilet. De meeste menschen zullen er niet aan gedacht hebben, dat ook de vrou wen der Voortrekkers, die Zuid-Afrika tot grootheid brachten, niet alleen aan den moeilijken strijd om het bestaan dachten, doch ook nog aan schoone kleeren. Toch is dit zoo. Hoedjes uit den tijd der Voortrekkers. nog zoo jong, moesten deze lange rok ken dragen. De Voorlrekkersdames waren bij zonder gesteld op een nekdoek, die dikwijls de ecnige versiering van een japon was. Dit nekdoekje werd meestal met een groote borstspeld van been, goud of nagemaakte juweelen van vo ren vastgestoken. Soms was deze speld in den vorm van een medaillon gehou den, waarin de afbeelding van een of ander familielid werd gedragen. De nekdoeken hadden allerlei vormen, sommige waren driehoekig, andere vierkant of langwerpig al naar de smaak van de draagster. Zij waren ge maakt van gebloemde zijde of zijde van effen kleur, waarop kleurige bloemen- patronen waren opgewerkt. Bijna zon der uitzondering waren de nekdoekje? versierd, andere waren weer van cache- mir en sommige waren voorzien van handbeschilderde bloemen. Menige glimlach en ook menige kommervolle trek op het gelaat is ver loren gegaan achter de breede rand van de goede ouderwetsche hoed, die een van de eenvoudigste, doch mooiste kleedingstukken was van de Voortrek kers-vrouwen. De Voortrekkers-vrouwen voelden ei niet veel voor om met een verbrande huid te loopen en daarom hebben zij juist zulke hoedjes gekozen, die hen het beste tegen de zon beschermden. Zij hadden verschillende modellen en waren van alle mogelijke materiaal gemaakt. Sommige hadden ronde bol' letjes van achteien, andere weer lang werpige. Wij beelden op deze pagina eenWe van de meest gedragen soor ten af. o ENSEMBLES MET TWEE ROKKEN. Men ziet v 'e ensembles met lange mantels, zoowel in het praktische als in het meer gekleede genre. Bij de sporlmodellen wordt de blouse soms vervangen door een kort jasje. Bij de namiddagensembles wordt soms een japon uit één stuk gedragen, soms een fijne lingerie-blouse met een rok van de stof van den mantel. Bont wordt veel gebruikt als garneering. Zeer nractisch is het idee om twee rokken bij het ensemble te nemen, b.v. één effen en één met ruitjes. Ook bij man telpakken met korte jasjes ziet men dit idee toegepast. Men is dan voor- verschillende gelegenheden van kle'e; ding voorzien, terwijl men het een met het ander gelijkelijk afdraagt. Het heef; een rechte pas voor en achter met rond hakje en kleine pof mouwtjes, die beide zijn afgewerkt met een smal Valenpienne kantje. De gekruiste gavneering is van effen stuf, die langs het smalle zoompje eveneeni een kantje heeft >n van achteren vast gestikt Wordt. EERSTE HULP. Hoe het bloeden te stelpen. Bij kleine snijwonden kan men het bloeden spoedig doen ophouden door een in heet water gedrenkt plukje watten op de wond te leggen. Het helpt ook dikwijls als men de wonde gedurende eenigen tijd stevig vastgedrukt houdt. o Wat te doen bij vergiftiging? Vleesch en vischvergiftigingen, die door het gebruiken van or.deugdelijk voedsel veroorzaakt zijn, kan men tot de komst van den huisarts door kunst- frissche lucht en besprenkele men ze met koud water, terwijl in geval van bewusteloosheid kunstmatige adem haling moet worden toegepast. In al deze gevallen verzuime men niet, geneeskundige hulp in te roepen. JAPON VAN GERUITE STOF. Dit moderne japonnetje is gemaakt van wollen stof met een klein ruitje en heeft een shawlkraag en ceintuur van ll afstekende effen stof. De sluiting is midden voor met klei ne knoopen, tot plm. 20 c.M. onder de taillelijn; de mouw is zeer modern en volgt niet de gewone ronde lijn, maar vormt in het midden voor en achter een punt. De rok heeft een glad stuk, dat tot diep in 't midden der baan aan de achterzijde doorloopt, terwijl de voorbaan aan de taille begint; aan de onderzijde is de rok ruim klokkend. Ofschoon zij zeer eenvoudige klee ren droegen, zorgden zij er toch voor, dat zij voor de stoffen de mooiste kleu ren en bloemenpatronen kozen. Als wij deze kleedingstoffen met die van tegenwoordig vergelijken, bemerken wij weinig onderscheid, maar wat de kwaliteit betreft, deze is heel wat beter dan die van de tegenwoordige stoffen, want in het Voortrekkersmuseum te Pietersmaritzburg zijn nog verschil lende kleedingstukken uit den tijd der Voortrekkers ongeschonden aanwezig. Welk stuk van onze tegenwoordige kleeding zal over 100 jaar nog zoo sterk zijn, dat men het nauwelijks"kan scheuren? Alle bloemenpatroontjes, figuurtjes en ruitjes, die zich tegenwoordig zoo zeer in de belangstelling van vrouw Mode mogen verheugen, zag men ook in den tijd van de Voortrekkers ge bruiken. Met uitzondering van de oudere dames, droegen de Voortrekkers-vrou wen gebloemde, gestreepte, geruite of andere bonte katoentjes voor hun daagsche kleeren en verschillende soorten zijde, satijn en fluweel voor hun beste kleeding. Het lijfje van de jurk aan een stuk, die meestal door jongedames werd ge dragen, was nauw en kort tot boven de heupen. De hals was tamelijk laag uitgesne den of vierkant, en afgewerkt met 'n eenvoudig boorseltje of kanten valle tje. Sommige mouwen waren lang tot op handen en andere weer driekwart tot de onderkant der elleboog. De lange mouw paste tamelijk nauw om de arm en was voorzien van een geplooid kantje of een valletje van hetzelfde materiaal, waar de roll van vervaar digd was. Het onderste gedeelte van de rok was altijd zeer wijd en bijna vier meter in omtrek Hoeveel tijd en geduld moet het de vrouwen van dien tijd gekost hebben om hun kleeren te maken, want men moet wel begrijpen, dat elk steekje met de hand moest gedaan worden, daar de naaimachine nog niet bekend was. De japonnen van de Voortrekkers dames waren niet kort. Zij kwamen tot op de voeten en slechts de punt van hun schoenen kwam er onderuit gluren. Ook de meisjes, al waren ze Eemge Voortrekkers-dames. SHAWLS BIJNA ONMISBAAR. Een aardige shawl zal bij vele ge legenheden te pas komen, ondat zoo veel mantels en ensembles geen kraag hebben. De nieuwe ruiteffecten wor den veel bij eenvoudige sp artkleeding gedragen. De vorm der shawls is zeer verschillend, vierkant, driehoekig of langwerpig, en zij worden op de origi neelste manieren geknoopt en omge slagen Shawls van foulard zijn weer ui de mode en staan vooral goed bij tweed mantels en bii mantelpakken; tafzijdc kan men dit seizoen ook weer dragen, zoowel in eften kleuren als gestreept of geruit. Tenslotte noe men wij nog de zeer korte, met de hand gebreide of gehaakte shawls, waarbij dikwijls een biipassende baret behoort. Veld IS EEN UITKOMST IN BENARDE TIJDEN. Onze goedkoope knippatronen helpen U. Volg het voorbeeld van de vele dames, die onze knippatronen bestel den en waarvan velen ons brieven schreven, waarin zij hun lof uitspra ken over den buitengewonen snit, die onze ontwerpsters erin hebben gelegd Ook deze week brengen wij u weer enkele bijzonder aardige modelletjes waarvan wij tegen vergoeding van on kosten knippatronen beschikbaar stel len. De op deze pagina voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van 4S cent op post rekening 191919 van de „Knippatro- nendienst" te 's-Gravenhage of na in zending van dit bedrag per postwissel of in postzegels aan de Redactrice van deze moderubriek, Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage, omgaand toegezonden De maat van het gewenschte model en het nummer vooral niet vergeten op te geven! DE MODE-REDACTRICE buiten gezien het huis er aantrekkelijk door wordt gemaakt. Wie zoo n aardig raam heeft •net kleine ruitjes, die juist weer zoo in ce mede zijn, zal er gaarne op originecle wijze een paar cactusplant jes voor rangschikken, waarvan het opkweeken op zichzelf reeds zoon genot is. De gordijnen, die hier afge beeld zijn, kan men zelf maken, want ce bicc. ien zijn met fijne wol gebor- duu.d op zui.'cr linnen gaas. Voor dit yaas worden niet te sombere kleuren genomen, want die zijn niet in harmn- j me met het frissche. fleurige geheel. Naturel, inaiskleur, licht roestkleurig of bronskleurig en szumon zijn wel de aantrekkelijkste tinten. o uEKLEEDE JAPON. Deze zeer gekleede zwart zijden I japon heeft een wit ziiden kraag- en mouwgarncering. De japon bestaat uit twee deelen, die aan elkander gezet worden, terwijl een smalle ceintuur met gesp de naad be dekt. De taille heeft aan de schouder een aantal kleine plooitjes, die aan de bin' nenkant ingestikt worden, waardoor de noodige ruimte over de buste ver kregen wordt; de moderne kraag heeft aan de eene zijde het model van een shawlkraag met een groote revers aan HET MODERNE RAAM. In de nieuwe woningen besteden de architecten veel zorg aan de ramen en zij hebben gelijk, want de ramen zijn wel een der belangrijkste fac toren voor den indruk, dien men van een huis krijgt. Doch de bewo ners moeten van hun kant cok iets doen om het huis tot zijn recht ie la'.cn komen en daarbij zijn de gordijnen een der voer- n-"mste din gen, omdat zoowel van b.rnen als van

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18